Jump to content

LG Chocolate (KG800)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας!

Σκέφτομαι να αγοράσω το Chocolate Platinum μόλις κυκλοφορήσει και έτσι θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σττους κατόχους καθώς είμαι σε δίλλημα ανάμεσα σ'αυτό και το Sirocco Edition της Nokia.

1.Έχει μόνιμη αναφορά παράδοσης ή πρέπει κάθε φορά να επιλέγεις αν θες ή οχι;Ακόμα,η αναφορά έρχεται σαν παράθυρο για να σε ενημερώσει(π.χ Nokia) ή ως μήνυμα(π.χ Motorola)?

2.Γίνεται να μπει mp3 ως ήχος κλήσης,ειδοποίηση μηνύματος και για ήχο για το ξυπνητήρι;

3.Το T9 είναι έυχρηστο;Αποθηκεύονται νέες λέξεις;

4.Υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις εβδομαδιαίο ξυπνητήρι ή πρέπει να το ενεργοποιείς κάθε μέρα για την επόμενη;

5.Μπορείς να βάλεις κωδικό πρόσβασης;Είτε για όλο το τηλέφωνο(π.χ Nokia)

ή για συγκεκριμένα υπομενού(π.χ Motorola)?

6.Πάιζει mp3 ενώ κάνεις άλλα πράγματα;(π.χ γράφεις μήνυμα).

7.Στο ευρετήριο του γίνεται να βάλεις περισσότερα από ένα τηλέφωνα στο ίδιο όνομα;

8.Το ξυπνητήρι και οι υπενθυμίσεις χτυπάνε όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό;

9.Έχει γρήγορο μενού;

10.Μετρητή μηνυμάτων και κλήσεων(χρονομετρο) έχει;

Sorry για το μεγάλο post άλλα την έχω πάθει πολλές φορές.Ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Summer has just come!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1) Όταν λέτε οτί είναι αργό με τα SMS τί ακριβώς εννοείτε?

 

2) Πόσα SMS χωράει στα εισερχόμενα?

 

3) Υπάρχει κάποιος που να έχει το κινητό και να μην αντιμετώπισε κανένα απολύτως τεχνικό πρόβλημα? :O

 

1) Αργο με τα sms εννοουμε ότι πατας το πληκτρο για να γραψει το γραμμα και κανει μερικα miliseconds περισσοτερο απο το κανονικο για να εμφανιστει το γραμμα στην οθονη. Και φυσικα αν εισαι καποιος που γραφει σε μεγαλες ταχυτητες sms πιθανο να ενοχλησαι. Εγω εγραφα αρκετα γρηγορα με άλλα κινητα, χωρις να βλεπω την οθονη του κινητου, με αυτο το κινητο ομως αυτο δεν μπορω να το κανω σε καμια περιπτωση. Πρεπει να ειμαι συγκεντρομενος στην οθονη για να συμβαδιζει η ταχυτητα μου με αυτη του κινητου.

 

2) Χωρεί 150 μυνηματα

 

3) Έχω το κινητο εδω και 2 μηνες και δεν αντιμετωπισα, ευτυχως κανενα τεχνικο προβλημα. Το μόνο που θυμαμαι ειναι οτι μαγκωσε 1 φορα μεσα στους 2 μηνες, αλλα αυτο μπορει να συμβει με οποιοδηποτε κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Σκέφτομαι να αγοράσω το Chocolate Platinum μόλις κυκλοφορήσει και έτσι θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σττους κατόχους καθώς είμαι σε δίλλημα ανάμεσα σ'αυτό και το Sirocco Edition της Nokia.

1.Έχει μόνιμη αναφορά παράδοσης ή πρέπει κάθε φορά να επιλέγεις αν θες ή οχι;Ακόμα,η αναφορά έρχεται σαν παράθυρο για να σε ενημερώσει(π.χ Nokia) ή ως μήνυμα(π.χ Motorola)?

2.Γίνεται να μπει mp3 ως ήχος κλήσης,ειδοποίηση μηνύματος και για ήχο για το ξυπνητήρι;

3.Το T9 είναι έυχρηστο;Αποθηκεύονται νέες λέξεις;

4.Υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις εβδομαδιαίο ξυπνητήρι ή πρέπει να το ενεργοποιείς κάθε μέρα για την επόμενη;

5.Μπορείς να βάλεις κωδικό πρόσβασης;Είτε για όλο το τηλέφωνο(π.χ Nokia)

ή για συγκεκριμένα υπομενού(π.χ Motorola)?

6.Πάιζει mp3 ενώ κάνεις άλλα πράγματα;(π.χ γράφεις μήνυμα).

7.Στο ευρετήριο του γίνεται να βάλεις περισσότερα από ένα τηλέφωνα στο ίδιο όνομα;

8.Το ξυπνητήρι και οι υπενθυμίσεις χτυπάνε όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό;

9.Έχει γρήγορο μενού;

10.Μετρητή μηνυμάτων και κλήσεων(χρονομετρο) έχει;

Sorry για το μεγάλο post άλλα την έχω πάθει πολλές φορές.Ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει.

 

Αυτα τα ερωτηματα δεν μπορουν να απαντηθουν αφου το Chocolate Platinum δεν εχει ακομη κυκλοφορησει αρα κανεις δεν ξερει ακριβως πως ειναι τα χαρακτηρηστικα του. Σιγουρα θα εχει βελτιωσεις απο το.. απλο Chocolate KG800. Ομως μιας και τα εγραψες, να σου τα απαντησω για το KG800, να παρεις μια γευση για το τι ισχυει με αυτο το κινητο, χωρις φυσικα να ειναι δεςδομενο πως τα ιδια θα ισχυουν και για το Chocolate Platinum!

 

 

1.Έχει μόνιμη αναφορά παράδοσης αν και δεν την δοκιμασα ποτε γιατι δεν υποστηριζει ο παροχος μου.

2.Γίνεται να μπει mp3 ως ήχος κλήσης, οχι ομως γιαειδοποίηση μηνύματος και για το ξυπνητήρι

3.Το T9 χρησιμοποιω και το βρισκω πιο ευκολο απο το να γραφω με.. λατιν χαρακτηρες. Αν και δεν ειναι τοσο ευκολοχρηστο οπως σε αλλα κινητα. Νέες λέξεις αποθηκευονται και χρησιμοποιουνται μια χαρα.

4. Έχει 5 ανεξαρτητα ξυπνητηρια απο τα οποια ναι, μπορεις να ρυθμισεις καποιο να λειτουρχει καθημερινα. Ακόμη και μόνο καθημερινες :)

5. Μπορεις να βαλεις κωδικο προσβασης στο κινητο, αν αλλαξει η καρτα να τον ζητα. Όχι ομως και σε ενα υπομενου.

6. Οχι δεν πάιζει mp3 ενώ κάνεις άλλα πράγματα;

7. Μπορεις να βαλεις μεχρι και 3 τηλεφωνα

8. Οχι το ξυπνητήρι και οι υπενθυμίσεις ΔΕΝ χτυπάνε όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό

9.Ειναι ικανοποιητικο το μενού. Δεν με προβληματισε σε θεμα ταχυτητας.

10.Μετρητή κλήσεων(χρονομετρο) έχει. Μυνηματων ομως οχι. (!!!)

 

Φυσικα οπως προειπα, στο Chocolate Platinum πιθανο να βελτιωθουν αρκετα!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχουν μεγεθος 72χ72 πιξελ.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

Θέλω να πάω το κινητό για service και μου είπαν ότι πρέπει να κάνω backup τα πάντα γιατί μπορεί να σβηστούν.

 

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να κάνω save τα SMS (εισερχόμενα και εξερχόμενα) στον υπολογιστή μου ? Υπάρχει κατάλογος text κάτω από το folder "My Media" όταν συνδέω τη συσκευή στον υπολογιστή αλλά τα SMS δεν είναι εκεί !

 

Thanks in advance.

Link to comment
Share on other sites

Το εψαξα και εγω.. και δυστυχως δεν βρηκα καποιο τροπο για μεταφορα ή εστω πρόσβαση τα μυνηματα του κινητου μέσω υπολογιστη.
Link to comment
Share on other sites

το LG kg800 σε ασπρο χρωμα εχει ερθει στην χωρα μας η το παραγγελνεισ μονο μεσω internet?το εχω δει στο pixmania 280 euros.

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά απλα συνδεεται τη usb και τα windows σας το αναγνωριζουν σαν φορητο σκληρο?εμενα γιατι δεν το κανουν???:wacko:

το λογισμικο πρέπει αναγκαστηκά να το εγκαταστήσω???γιατι και που το εκανα διαφορα δεν ειδα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά απλα συνδεεται τη usb και τα windows σας το αναγνωριζουν σαν φορητο σκληρο?εμενα γιατι δεν το κανουν???:wacko:

το λογισμικο πρέπει αναγκαστηκά να το εγκαταστήσω???γιατι και που το εκανα διαφορα δεν ειδα...

 

Ναι, απλα το συνδεεις σε μια USB θυρα του υπολογιστη σου και το αναγνωριζει σαν μια οποιαδηποτε USB συσκευη. Σαν USB stick καλύτερα. Χωρις οποιοδηποτε software να χρειαζεται. Αν δεν σου το αναγνωριζει τοτε οντως κατι δεν παει καλα. Δοκιμασε το και σε κανενα άλλο υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

αραγε τα καταστηματα (γερμανος-βονταφον-τιμ)θα επιμεινουν στο να φερνουν το κινητο μονο σε μαυρο χρωμα παρολο που εχει βγει σε αλλα 2?

ελεος πια τιποτα δεν ερχεται τελικα στην ελλαδα...αχρηστοι οι providers

oχι μονο σε θεμα κινητων αλλα και σε ολα τα καταναλωτικα αγαθα

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα σε αλλη usb και ενω μου εβγαλε μηνυμα το υλικο εγκατασταθηκε και ειναι έτοιμο για χρήση δεν μου το εμφανιζει σαν αφαιρουμενη συσκευη αποθηκευσης...ενα Usb stick που εχω δουλεύει κανονικά...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πωλείται κινητό LG CHOCHOLATE (KG 800 μαύρο), αγορασμένο την 20/10/2006, άριστο στο κουτί του με τις εγγυήσεις και όλα τα παρελκόμενα που έρχεται. Κοστίζει σήμερα στον γερμανό 310 ευρώ. Το δίνω 200 ευρώ γιατί θέλω να φύγει γρήγορα. Ο λόγος που το πουλάω είναι γιατι δεν με βολεύει ο τρόπος που ανοιγοκλέινει. Το χρησιμοποιησα ενάμιση μήνα. Αυτά!

 

Υ.Γ. Έψαχνα στο forum αν υπάρχει θέμα με αγγελίες αλλά δεν βρήκα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι πρότυπο bluetooth έχει το κινητό? 1,2 ή 2?

 

1,2 έχει

Link to comment
Share on other sites

1.Το κινητό έχει παγκόσμια ώρα;

2.Ημερολόγιο έχει?

Ελπίζω στο chocolate platinum να έχουν διορθωθεί κάποια πράγματα όπως να μπορείς να βάλεις ό,τι ήχο θες για ξυπνητήρι και μήνυμα,να ακούς mp3 ενώ κάνεις άλλα πράγματα όπως επίσης και να χτυπάει το ξυπνητήρι όταν το κινητό είναι κλειστο...έχετε κανένα νέο από το platinum;Πότε θα είναι Ελλάδα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Summer has just come!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από σχεδόν 2 χρόνια στην επιρροή των V3 και V3i υπέκυψα στη γοητεία της σοκολάτας. Πανέμορφο κινητό, με μενού της προκοπής σε αντίθεση με τα προαναφερθέντα Μότο. Από δυνατότητες πάντως λίγα πράγματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό, όπως και στα Μότο παρεπιπτόντως. Άντε να δούμε πόσο καιρό θα το κρατήσω. Νομίζω μέχρι να βγει το ΚΕ850 και να πέσει λίγο και η τιμή του θα αντέξει. :cool:

 

Υ.Γ. Και μιας κι έκανα το πρώτο post ας ρωτήσω και την πρώτη απορία. Για να περάσω παιχνίδια χρειάζεται να περάσω ειδικό λογισμικο; Ως usb συσκεύη αποθηκευσης δεν κάνω δουλειά, δηλαδή να περνάω απλά τα jad σε ένα φάκελο και μετά να κάνω εγκατάσταση μέσω του μενού του κινητού (όπως στο v3i);

 

Υ.Γ. 2 Το πορτάκι από τα ακουστικά-φορτιστή-usb cable σας κρατάει ακόμα καλά γιατί πολύ ευαίσθητο μου φαίνεται.

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Οριστε μια σελιδα που περιγραφει τι πρεπει να κανεις για να περασεις παιχνιδια στο κινητο http://www.writingup.com/nullauth/installing_java_games_on_lg_kg800_chocolate
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Οριστε μια σελιδα που περιγραφει τι πρεπει να κανεις για να περασεις παιχνιδια στο κινητο http://www.writingup.com/nullauth/installing_java_games_on_lg_kg800_chocolate

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. :) Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι σε αυτό το topic έχω μείνει μόνο εγώ και τα φαντάσματα. :lol: Περίμενα ότι δεν θα έχει την κίνηση πχ του Ρ990 αλλά όχι και τέτοια ερημιά. Όσον αφορά τα παιχνίδια ελπίζω να τα καταφέρω.

 

1.Το κινητό έχει παγκόσμια ώρα;

2.Ημερολόγιο έχει?

 

Μετά από την 1η επαφή με το κινητό είδα ότι έχει παγκόσμια ώρα . Ημερολόγιο δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Όλα δεν έχουν στο organizer; Κάπως έτσι και το kg800.

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Kala εικονα στις επαφες παιρνει μονο 72¨72 ελα ομως που δεν μπορω να αντιστοιχισω καμια και ας ειναι στις κανονικες διαστασεις
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Kala εικονα στις επαφες παιρνει μονο 72¨72 ελα ομως που δεν μπορω να αντιστοιχισω καμια και ας ειναι στις κανονικες διαστασεις

 

Φίλε μιας και το ανέφερες το κοίταξα κι εγώ αλλά με μια πρώτη προσπάθεια δεν κατάφερα τίποτα. Τουλάχιστον μετά από 2-3 προσπάθειες κι εγκαταστάσεις-απεγκαταστάσεις κατάφερα σήμερα το πρωί να βάλω παιχνίδια στο κινητό. Σε ευχαριστώ για το πολύ χρήσιμο link. :)

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Kala εικονα στις επαφες παιρνει μονο 72¨72 ελα ομως που δεν μπορω να αντιστοιχισω καμια και ας ειναι στις κανονικες διαστασεις

 

Την εικονα που προσπαθησες να βαλεις την εβγαλες με την φωτογραφικη του κινητου, ρυθμισμενο σε 72χ72, ή ηταν μεγαλη φωτογραφια και την τροποποιησες με λογισμικο στην υπολογιστη;

Απο προσωπικη μου εμπειρια μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι βγαζοντας φωτογραφια 72χ72 μια χαρα πρεπει μπαινει στις επαφες. Δοκιμασε και πες τι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...