Jump to content

Άρνηση καταβολής ανταποδοτικού τέλους της ΕΡΤ


Dromeas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιατί γίνεται τόσος ντόρος πια για αυτό το ανταποδοτικό τέλος. Τόσο πολύ μας πειράζει δηλαδή. Ένταξη δεν έχουν και σπουδαία προγράμματα, αλλά μήπως αυτό θα έπρεπε να μας ενοχλεί περισσότερο από ότι το τέλος...

Πάντως από τι ξέρω, δεν είμαι και σίγουρος, και άλλες ευρωπαϊκές χώρες έχουν αυτό το τέλος.

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γιατί γίνεται τόσος ντόρος πια για αυτό το ανταποδοτικό τέλος. Τόσο πολύ μας πειράζει δηλαδή. Ένταξη δεν έχουν και σπουδαία προγράμματα, αλλά μήπως αυτό θα έπρεπε να μας ενοχλεί περισσότερο από ότι το τέλος...

Πάντως από τι ξέρω, δεν είμαι και σίγουρος, και άλλες ευρωπαϊκές χώρες έχουν αυτό το τέλος.

 

Το θέμα για εμένα είναι ότι αυτό το τέλος η οικογένειά μου το πληρώνει 4 φορές κάθε 2μηνο!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν η ΕΡΤ ήταν συνδρομητική εγώ θα πλήρωνα το τέλος αυτό αφού έχει Champions League,Superleague,Euro,Mundial,Ολυμπιακούς αγώνες,Eurobasket,A1 basket...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν η ΕΡΤ ήταν συνδρομητική εγώ θα πλήρωνα το τέλος αυτό αφού έχει Champions League,Superleague,Euro,Mundial,Ολυμπιακούς αγώνες,Eurobasket,A1 basket...

Σκέψου όμως οτι κάποιους δεν τους ενδιαφέρει τίποτα από όλα αυτά και πληρώνουν.

Link to comment
Share on other sites

και ποιος σου ειπε gogias Οτι εγω θελω να πληρωνω τον Λουα Λουα κ τον Πεσειρο;;

με ποια λογικη η ερτ δινει ΤΟΣΑ ΔΙΣ στις ομαδες της χωρας;;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον όταν είχε τη Δρούζα άξιζε, αλλά τώρα για τι;; :cry:

 

Μόνο μια Μπήλιω δε φτάνει

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το κοινοχρηστο ρευμα γιατι αραγε πληρωνει ερτ...
Link to comment
Share on other sites

Ως προς το θέμα των ανταποδοτικών ραδιοτηλεοπτικών τελών έχουν εγερθεί κυρίως στο εξωτερικό πολλές αντιρρήσεις. Ήδη στην Ομοπονδιακή Δημοκρατία τη Γερμανίας έχουν εκδοθεί δεκάδες δικαστικές αποφάσεις, ενώ με το θέμα ασχολήθηκε και το συνταγματικό δικαστήριο της χώρας.

 

Οι αντιρρήσεις που προβάλλονται κυρίως, έχουν συνοπτικά ως εξής:

 

1. Η επιβολή ανταποδοτικών τελών προκρούει στην αρχή του ελεύθερου ανταγωνισμού που διέπει το ευρωπαϊκό δίκαιο εις βάρος της ιδιωτικής πρωτοβουλίας.

 

2. Τα ανταποδοτικά τέλη δεν μπορεί να επιβάλλονται σε πολίτες που δεν διαθέτουν τηλεοπτικούς ή ραδιοφωνικούς δέκτες ή σε πολίτες που δεν παρακολουθούν τα κρατικά κανάλια, αφού στις περιπτώσεις αυτές δεν συντρέχει προσφορά υπηρεσίας στην οποία αντιστοιχεί ανταπόδοση.

 

3. Τα ανταποδοτικά τέλη δεν επιτρέπεται να επιβάλλονται σε άπορους και γενικώς αδύναμους οικονομικά (φοιτητές, ανέργους κ.λπ.).

 

4. Τα ανταποδοτικά τέλη εφόσον γίνει δεκτό ότι πρέπει να καταβάλλονται, δεν επιτρέπεται να διατίθενται για εμπορικούς (ιδιωτικοοικονομικούς) σκοπούς. Π.χ. χορηγίες θεαμάτων, συναυλιών, καταχωρήσεις στον τύπο (διαφημίσεις) κ.λπ. Στο ίδιο πλαίσιο αμφιβητείται αν επιτρέπεται η χρημαροδότηση reality show, talent show, ακόμα και τηλεπαιχνιδιών από την κρατική τηλεόραση

 

Προς όλες τις κατευθύνσεις υπάρχουν αξιόλογα επιχειρήματα, ωστόσο το συμπέρασμα που εξάγεται τελικά, μάλλον κλίνει προς την κατάργηση των τελών αυτών, ή έστω τον δραστικό τους περιορισμό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποιους διαφωνώ με την ύπαρξη του τέλους, κι ακόμα περισσότεροι με τους οποιους διαφωνώ να πληρώνεται μέσω ΔΕΗ (στην Αγγλία για παράδειγμα το πληρώνουν ΜΟΝΟ όσοι έχουν TV, αλλα είναι και περίπου 5πλασιο!!).

 

Σκέφτομαι όμως αν θέλω να υπάρχει κρατική τηλεόραση που να μην στηρίζεται στις διαφημίσεις ή αν θέλω να υπάρχουν μονο κανάλια τύπου STAR, Alter, Ant1 κτλ. Αν η απάντηση είναι θετική, η διαφορα να την πληρώνω μέσω ΔΕΗ, μέσω ξεχωριστού τέλους ή μέσω των φορων μου είναι ελαχιστη...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου όμως οτι κάποιους δεν τους ενδιαφέρει τίποτα από όλα αυτά και πληρώνουν.

 

Μαζί σου φίλε!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατί γίνεται τόσος ντόρος πια για αυτό το ανταποδοτικό τέλος. Τόσο πολύ μας πειράζει δηλαδή. Ένταξη δεν έχουν και σπουδαία προγράμματα, αλλά μήπως αυτό θα έπρεπε να μας ενοχλεί περισσότερο από ότι το τέλος...

Πάντως από τι ξέρω, δεν είμαι και σίγουρος, και άλλες ευρωπαϊκές χώρες έχουν αυτό το τέλος.

 

αυτό ακριβώς...πληρώνουμε που πληρώνουμε τουλάχιστον να βλέπαμε και αποτελέσματα....

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

(στην Αγγλία για παράδειγμα το πληρώνουν ΜΟΝΟ όσοι έχουν TV, αλλα είναι και περίπου 5πλασιο!!).

μονο π εκει περνανε 1 φορα το χρονο τουλαχιστον κ ελεγχουν κανονικα το σπιτι αν υπαρχει τv...κ εδω δεν θα γινει αυτο ποτε.

επισης εκει εχουν δορυφορικη,cable με τα μισα λεφτα κ πιο αξιοπρεπες μπουκετο απο αυτο π εχουμε εδω+διαφορα πληθυσμου.

να πουμε κ οτι λογο κρατικου χαρακτηρα πριν 2 χρονια αναγκαστηκε απο ε.ε. η ερτ να εχει ψηφιακα καναλια(ασχετως αν δεν εχει ενδιαφερθει κανενα ιδιωτικο καναλι ακομη).

κ τελος εκπεμπει κ δορυφορικα free.

 

πως προτεινετε εσεις να παιρνουν αυτο το τέλος?

τελος εδω στην γερμανια κ σε αλλα μερη π λετε δεν καναν τιποτα θα κανουν εδω?

 

Σύμφωνα με το ΙΝ.ΚΑ. (Ινστιτούτο Καταναλωτών), πρέπει να μαζευτούν 2000 υπογραφές ώστε να υπάρχει δυνατότητα για περαιτέρω νομικές ενέργειες.

που το λεει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

επισης εκει εχουν δορυφορικη,cable με τα μισα λεφτα κ πιο αξιοπρεπες μπουκετο απο αυτο π εχουμε εδω+διαφορα πληθυσμου.

 

Σωστό αυτό, αλλα δε βλέπω τι σχέση έχει με το τέλος της ΕΡΤ ή του BBC.

 

μονο π εκει περνανε 1 φορα το χρονο τουλαχιστον κ ελεγχουν κανονικα το σπιτι αν υπαρχει τv...κ εδω δεν θα γινει αυτο ποτε.

 

Καλά αυτό με τους ελεγχους λέγεται ότι δεν ισχύει, από την άποψη ότι δεν είναι τεχνικά δυνατό να ελέγχεις αν ο άλλος έχει τηλεόραση μες στο σπίτι του. Απλώς περνάνε με το van και ελέγχουν (τι?) για εκφοβισμό.

 

Απλά 1) είναι μεγάλα τα πρόστιμα και δεν το διακινδυνεύει ο κόσμος. 2) Είναι η νοοτροπία τέτοια που ο άλλος θα πληρώσει. Στην Ελλάδα αν υπήρχε τέτοιο σύστημα (υποχρεωτικό αλλα να βασίζεται στο φιλότιμο του καθενός ουσιαστικά) θα πλήρωνε κανεις;

 

Πάντως (και δεν απευθύνομαι σε εσένα αλλα σε όλους) όλοι γκρινιάζουν για το τέλος στο λογαριασμό της ΔΕΗ αλλα δε μας λένε τι προτείνουν.

 

-Να το πληρώνουμε με άλλο τρόπο (πως; ).

- Να καταργηθεί τελείως (και πως να χρηματοδοτείται η ΕΡΤ; ).

- Να την κλείσουμε την ΕΡΤ τελείως να ησυχάσουμε (επειδή κολλήσαμε στη Δρούζα; ).

Link to comment
Share on other sites

απ οσο εχω ακουσει εγω...δεν μιλαω για εστιες,

περνανε κανονικα κ μπαινουν να δουν αν εχουν τν/κεραια...

κ οι γνωστοι ελληνες φοιτητες τους λενε οτι δεν βλεπουν καναλια αλλα την εχουν για videogames ή dvds,κ για κεραια βαζουν εσωτερικη ωστε να μην πληρωνουν.κατι τετοια

Link to comment
Share on other sites

απ οσο εχω ακουσει εγω...δεν μιλαω για εστιες,

περνανε κανονικα κ μπαινουν να δουν αν εχουν τν/κεραια...

κ οι γνωστοι ελληνες φοιτητες τους λενε οτι δεν βλεπουν καναλια αλλα την εχουν για videogames ή dvds,κ για κεραια βαζουν εσωτερικη ωστε να μην πληρωνουν.κατι τετοια

 

Καταρχάς αν έχεις τηλεόραση, δε μπορείς να ισχυριστείς ότι την έχεις αλλα όχι για να βλέπεις τηλεοπτικά κανάλια. Δεν το δέχονται σα δικαιολογία και πληρώνεις ούτως η άλλως. Το μονο που μπορείς να κανεις είναι να την κρύβεις η να μην ανοίξεις. Κλασσικές ελληνικές καφρίλες βεβαια.

 

Απλά (κι επειδή ποτε μου δεν έχω μείνει σε εστία) δεν γνωρίζω κανέναν ΠΟΤΕ προσωπικά που να του έχει γίνει τέτοιος έλεγχος. Μονο ιστορίες από εστίες (που μπορεί να είναι αληθινές μπορεί και όχι) αλλα καμια από φίλους/γνωστούς σε σπίτια 5 χρονια που ζω κι εργάζομαι εδώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, ειναι τοσο δυσκολο να αναληφθει συλλογικη δραση για το θεμα?

 

Γιατί πότε υπήρξε συλλογική δράση για το οτιδήποτε στην Ελλάδα για να γίνει και τώρα;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αν έχεις τηλεόραση, δε μπορείς να ισχυριστείς ότι την έχεις αλλα όχι για να βλέπεις τηλεοπτικά κανάλια. Δεν το δέχονται σα δικαιολογία και πληρώνεις ούτως η άλλως. Το μονο που μπορείς να κανεις είναι να την κρύβεις η να μην ανοίξεις. Κλασσικές ελληνικές καφρίλες βεβαια.

 

Δεν ξέρω για τις ελληνικές καφρίλες, θα σας πω όμως για μία γερμανική που την έζησα από κοντά.

 

Και στη Γερμανία, λοιπόν, όποιος έχει τηλεόραση πληρώνει ανταποδοτικά τέλη, όταν ήμουν εγώ πάνω ήταν κάπου 16 ευρώ μηνιαίως. Καφρίλα ή μη, δεν ξέρω, οι περισσότεροι φοιτητές όμως, Γερμανοί και κάθε είδους αλλοδαποί (και Άγγλοι, γιατί είχαμε και τέτοιους), δεν πλήρωναν, και όταν ερχόταν το GEZ (οι αρμόδιοι ελεγκτές), ή έκρυβαν τηλεοράσεις, καλώδια κ.λπ. ή έκαναν τους ψόφιους κοριούς.

 

Η καφρίλα λοιπόν των Γερμανών, δεν έγκειται στο ότι δεν πλήρωναν τα τέλη. Αντίθετα. Η γερμανική κυβέρνηση αποφάσισε κάποια στιγμή να απαλλάξει τους μη εύπορους φοιτητές από την καταβολή του ανταποδοτικού τέλους. Στη Γερμανία, οι μη εύποροι φοιτητές λαμβάνουν κάθε μήνα ένα επίδομα από το κράτος, καθόλου ευκαταφρόνητο, οφείλω να πω.

 

Οι παμπόνηροι Γερμανοί λοιπόν εξήρτησαν την απαλλαγή από τα ανταποδοτικά τέλη από τη λήψη του μηνιαίου αυτού επιδόματος, του αποκαλούμενου «BAFoeG».

 

Έλα όμως που αυτό το έπίδομα για να το πάρεις έπρεπε να είσαι Γερμανός. Πράγμα που σημαίνει ότι οι αλλοδαποί φοιτητές όσο φτωχοί και αν ήταν, όσο και αν λιμοκτονούσαν (γιατί είχαμε και τέτοιους, πχ έναν Κινέζο, αλλά και άλλους) δεν μπορούσες να απαλλαγείς από αυτό το ανταποδοτικό τέλος...

 

Αν αυτό δεν είναι καφρίλα και άδικο, τότε τί είναι;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...