Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5500 Sport


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

+1

Εχω την εντύπωση οτι οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) οι κάτοχοι 5500 έχουν το ίδιο πρόβλημα γιατι πρόκειται για αντικειμενικό κατασκευατικό πρόβλημα και η Alphacopy πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες της

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 502
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα κατσω να γραψω μαζι την δικηγορο μου την εξωδικο θα την δημοσιευσω εδω να βαλετε τα σχολια σας αν εχετε και μετα την στελνω ελπιζω μεχρι το τελος του μηνα να εχουμε τελειωσει.

ψαχνω και βρηκα αναφορες απο αλλα site για το ιδιο προβλημα

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κινητό αγοράστηκε λίγο πριν τα Χριστούγεννα και μέσα σε λιγότερο απο τρεις εβδομάδες αρχισε να ξεκολάει αλλά δεν ήμουν και πολύ πρόθυμος να το πάω για σέρβις γιατί έβλεπα άλλους στο φόρουμ που μιλούσαν για 3 και 4 αλλαγμένα πληκτρολόγια και το έβλεπα εντελώς κοροϊδία να μείνω 10 μέρες χωρίς κινητό για να το παραλάβω εκ νέου με εξίσου προβληματικό πληκτρολόγιο. Τελικά, πριν από μια εβδομάδα το παρέδωσα κι εγώ μια και άρχισε πλέον να ξεκολάει και στο ύψος της οθόνης. Υποτίθεται οτι από βδομάδα θα το παραλάβω... για να το αλλάξω λίγο αργότερα :X

Κόστος για τον καταναλωτή δεν είναι μόνο το όποιο κόστος του ανταλλακτικού (ο "Γερμανός" που παρέλαβε το δικό μου κινητό μου είπε οτι δεν θα υπάρξει χρέωση για την "επισκευή").

Μιλάμε για κινητά, δηλαδή για ηλεκτρονικές συσκευές που πλέον πρέπει να λογίζονται ως οιονεί καταναλωτά αγαθά και όχι διαρκή μια και απαξιώνονται σε 1-1,5 χρόνο και ουσιαστικά δεν τις αγοράζουμε, τις "νοικιάζουμε" γι αυτό το χρονικό διάστημα που είναι τεχνολογικώς επίκαιρες και μας εξυπηρετούν. Κόστος λοιπόν είναι και ο χρόνος που στερούμαστε (ελέω σέρβις) τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να ανεβασει μια φωτογραφια με το πληκτρολογιο αφοτου εχει "αποκοπει" απο τη συσκευη?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1738257#post1738257

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και το παρακάτω link με παράπονα και σχόλια χρηστών από το επίσημο foroum της ΝΟΚΙΑ

 

http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=hardware&message.id=2182&view=by_date_ascending&page=1

Link to comment
Share on other sites

να μερικες φωτογραφιες

στην πρωτη εχω σηκωσει το keypad απο κατω εχει ταινιες αυτοκολητες διπλησ οψης που αυτες πρωτα εχουν ξεκολησει και δεινουν την αισθηση φουσκωμενου πληκρολογιου στο τηλεφωνο μετα απο λιγο σε εμενα ξεκολησε και υπολοιπη επιφανεια.

τωρα η κατω ακρη εξεχει λιγο και ειναι ευκολο να μπουν και δεινοσαυροι μεσα οχι μονο νερο και σκονη.

η τελευταια δειχνει το τηλ απο πανω

 

τα ιδια ισχυουν και σε αλλες χωρες ειναι κοροιδια και αισχος αυτη η αδιαφορια που δειχνει ο κατασκευαστης επρεπε να αποσυρει την σειρα ολη .

 

Η παρατηρηση του hrdoukas ειναι σωστη !! γιατι μια συσκευη με κυκλο προιοντος 2-3 χρονια δεν μπορει να λειπει καθε δυο μηνες αν κρατησει και τοσο η επισκευη 10 μερες .

 

επισης ειναι δουλεια μου και γνωριζω οτι η νοκια μπορει να ασφαλιζει τα προιοντα της με ασφαλιστικες καλυψεις σε περιπτωση κακης συμπεριφορας του τηλεφωνου (ασφαλιση προιοντος)

 

ειναι καιρος καποιος να μιλησει ή να φερει ακομα και στην δικαιοσυνη αυτην αλλα και οποιαδηποτε αλλη εχει τετοια προιοντα

 

γιωργος

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

παρακαλω προσθεστε και εμενα σε αυτους που εχουν προβλημα .

 

και παρακαλω οποιοι αλλοι δεν εχουν αναφερει το προβλημα να το κανουν τωρα!!

 

εγω πιστευω οτι πρεπει να κανουμε μια εξωδικο επιστολη με πραγματικα ονοματα μας αναφεροντας τα παραδοξα που συμβαινουν με το κινητο και ειναι αντιθετα με με τα χρηστα εμπορικα ηθη και να ζητησουμε

1 να μην χρεωνεται κανενας για την επισκευη διαβασα εδω για καποιους που πληρωνουν

2 αγορασαμε η οχι μια ανθεκτικη συσκευη σε σκονη και νερα ειναι ποτε δυνατον να ειναι πιο ευαλλωτη απο τις απλες λογω της κακης κατασκευης

3 επιστροφη των κινητων και αποζημειωση σε χρημα

 

την εξωδικο επιστολη αναλαμβανω να την γραψω και να την στειλω με δικαστικο επιμελητη εγω το μονο που θα χρειαστω απο εσας ειναι τα στοιχεια σας για να προστεθουν στην επιστολη και κατοπιν σε αγωγη που επισης αναλαμβανω το κοστος

 

ΜΠΡΑΒΟ !!!

 

ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ

ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ

ΑΣ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ !!!!

 

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ

s1.bit3fight.gr/c.php?uid=23557

 

starfinal

Link to comment
Share on other sites

Αχ.. και είπα να τσεκάρω το θέμα να δω μπας και έγινε τίποτα με το θέμα του πληκτρολόγιου… :(
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ?ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ!!ΑΥΤΟ Τ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΔΟΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΑΚΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με το κινητο! εχω το music εδω και ενα μηνα και δεν εχω προβλημα ουτε με το πληκτρολογιο ουτε με κατι αλλο! αν μου βγαλει κατι αργοτερα θα το μαθετε πρωτοι!
Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΤΗ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ myphone.gr

 

ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ..ΓΙΑ ΤΑ 300 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΠΟΥ ΕΣΤΑΞΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΑΙΩ ΑΚΟΜΑ...!!ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η 1Η ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΩ ΣΥΣΚΕΥΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΜΟΥ!

:X

ΣΑΒΒΑΤΟ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΩ ΤΟ ΝΟΚΙΑ CLUB ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟ 5ο (ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ!!!) ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΑ 12 ΕΥΡΩ..ΠΑΝΤΩΣ 3 ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ!!!!!!

:blink: :blink:

ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ 2ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ..ΤΗΝ ΦΟΡΤΙΖΩ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΡΑΜΜΗ!!ΚΑΠΑΚΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ "Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΞΑΝΤΛΕΙΤΑΙ" ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΒΗΝΕΙ!!ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ..

ΣΩΣΤΑ????ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΞΙ (6) ΜΗΝΩΝ!!!!!!

:!: :!:

ΕΡΩΤΗΣΗ:Η ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ?????

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΑΜΕΣΑ,ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΛΥΣΗ για την ωρα δεν θα βρουμε. Γιατι δεν εφαρμοζετε την λυση που εχω ποσταρει παραπανω αντι να πηγαινεται να αλλαζετε keypad καθε 10 μερες. Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ απο την πλευρα την ΝΟΚΙΑ αλλα εγω παω για 1 μηνα και βαλε απο τοτε και δεν εχω κανενα προβλημα.

 

Επισης με ενα φιλο δοκιμασαμε να πουμε σε καποιο απο τα Νοκια πριν αλλαξουν το keypad να κοψουν λιγο το κατω μερος και καλα με δικη μας ευθυνη και απο τοτε δεν εχει για την ωρα ουτε και εκεινος προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχω το ίδιο πρόβλημα και εγώ με το 5500 (το γκρι/μαυρό)

 

εχω βρεί στο internet και πολλούς άλλους και μάλλον το προβληματικό λάστιχο είναι το μαύρο. Αν μπείτε στον κόπο να αλλάξετε, ζητήστε άλλο χρώμα για την περίπτωση που ισχύει αυτη η πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ

 

Και εγω εχω προβλημα αν και ειναι το music edition πορτοκαλι..

ειμαι και εγω μεσα για την καταγγελια γιατι καποια στιγμη κατι πρεπει να γινει..την εχω ξαναπατησει με τη νοκια..

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια κι εγω,παιδια.....:mad:

το εχω 4 μηνες,ολα καλα,μεχρι που εδω και 4μερες αρχισε το κακο,

αρχισε να ξεκολαει και οσο παει και χειροτερευει...

τη δευτερα θα το παω στη ΝΟΚΙΑ για πρωτη φορα...

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια κι εγω,παιδια.....:mad:

το εχω 4 μηνες,ολα καλα,μεχρι που εδω και 4μερες αρχισε το κακο,

αρχισε να ξεκολαει και οσο παει και χειροτερευει...

τη δευτερα θα το παω στη ΝΟΚΙΑ για πρωτη φορα...

 

Kala ksemperdemata file mou

Kai poia einai i plaka!!!To savvato 8a to agoraza apo ton kotsovolo!!!

Pali kala pou dn to pira telika!!!

Kouragio se olous pou exoun provlimata me to kinito tous gt kai egw palaiw8en thn eixa patisei asxima me tin nokia!!!

 

Filika Sc0TT@$:O :cry: :shifty:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι πλέον κάτι παραπάνω από γνωστό ότι το συγκεκριμένο κινητό έχει κατασκευαστικό πρόβλημα γιατί συνεχίζουν να το πουλάνε κανονικά ?

By the way ... η τιμή του κινητού έπεσε στα 269 euro . Το παράδοξο είναι ότι η κίτρινη έκδοση του κινητού κοστίζει ακόμα 315 euro ( οι τιμές σημερινές από e-germanos)

Υπάρχει κάποιος που να έχει την κίτρινη έκδοση και να του έχει παρουσιαστεί το συγκεκριμένο πρόβλημα ? ... ( όχι να του έχει χαλάσει το μαύρο και να το έχει αντικαταστήσει με επίσης ελαττωματικό κίτρινο ) Sory, που γίνομαι ενοχλητικός αλλά έχω φάει γερό κόλλημα με το κινητό αυτό :blink:

Link to comment
Share on other sites

By the way ... η τιμή του κινητού έπεσε στα 269 euro . Το παράδοξο είναι ότι η κίτρινη έκδοση του κινητού κοστίζει ακόμα 315 euro ( οι τιμές σημερινές από e-germanos)

 

Αμα έχουν σκοπό να ξεστοκάρουν κιόλας σιγά μη διορθώσουν το πρόβλημα..

 

Οταν πρωτοαγόρασα το κινητό μου άρεσε πάρα πολύ, και αν εξαιρέσει κανεις την ιστορία με το πληκτρολόγιο εξακολουθώ να πιστεύω οτι είναι ενα πολύ καλό κινητό. Βλέπω όμως ότι η Nokia (ή έστω η AlphaCopy) τους έχει ολίγον τι γραμμένους τους πελάτες της. ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ πέρασαν από τότε που παρέδωσα το κινητό μου για σέρβις (τι σέρβις δλδ... τσπ...) που αφορά μια "βλάβη" με δική τους υπαιτιότητα...

Από τα 8 κινητά που περάσαν από τα χέρια μου τα 5 τελευταία ήταν ΝΟΚΙΑ. Ηταν και τα τελευταία...

 

NOKIA NEVER AGAIN

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος μπορει να μου προτεινει κατι παρομοιο με αυτο το κιν??

2mpixel mp3 ας ειναι και αλλη μαρκα... ημουν ετοιμος να το αγορασω αλλα μολις διαβασα τοσα προβληματα με το πληκτρολογιο αρχισα να αλλαζωβ γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμος να το αγοράσω αύριο!!! Καλά που διάβασα το thread! Κρίμα γιατί είναι όμορφο, έχει καλές λειτουργίες και καλή τιμή...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...

 

Σημερα περασα απο ΝΟΚΙΑ shop για το γνωστο προβλημα αλλαγης πληκτρολογιου και δεν ειχε καν ανταλλακτικο,πηγα σε αλλο τα ιδια,

(μεγαλη καταναλωση)...

 

ΑΛΛΑ τα καλα νεα ειναι οτι:

α) την αλλαγη την καλυπτη η εγγυηση

β) περιμενουν σε λιγες μερες(4-5), καινουργια παρτιδα ανταλλακτικων τα οποια δεν θα εχουν προβλημα οπως τα προηγουμενα,δεν θα ξεκολανε δηλαδη

γ)Η αλλαγη γινετε αμεσως σε 5-10 λεπτα και εφυγες

 

Θα κανω υπομονη μεχρι τη Τριτη και θα παω παλι...

 

ελπιζω να γινουν ολα οπως τα περιεγραψε ο τυπος στη ΝΟΚΙΑ και να

ξεμπερδευουμε με το προβλημα μια για παντα,γιατι το τηλεφωνακι δεν ειναι καθολου κακο κατα τα αλλα και δεν θα ηθελα να το αλλαξω...

Link to comment
Share on other sites

β) περιμενουν σε λιγες μερες(4-5), καινουργια παρτιδα ανταλλακτικων τα οποια δεν θα εχουν προβλημα οπως τα προηγουμενα,δεν θα ξεκολανε δηλαδη

 

τωρα το σκεφτηκαν αυτο οι υπευθυνοι?:blink:

:p

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος μπορει να μου προτεινει κατι παρομοιο με αυτο το κιν??

2mpixel mp3 ας ειναι και αλλη μαρκα... ημουν ετοιμος να το αγορασω αλλα μολις διαβασα τοσα προβληματα με το πληκτρολογιο αρχισα να αλλαζωβ γνωμη...

 

Κατα την γνωμη μου το νοκια 3250 εχει ολα τα χαρακτηριστηκα του 5500.Το εχω 8 μηνες κ δεν εχει παθει τιποτα(εκτος απο το joystick που ο ιδιος χαλασα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...