Jump to content

Aξίζει να γίνω αστυνομικός;


Barimagas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 107
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμενα και ο δυο γονεις μου υπηρετησαν στην αστυνομία και μου λενε οτι τα πράγματα δεν ειναι πολυ καλα ειδικα στα τελευταία τους χρονια..παρολα αυτα και αυτοι ηθελαν να γινω αστυνομικος γιατι σαν δασκαλος δεν εχω μελλον..θα με φανε τα χωρια σαν κακοπληρωμένο αναπληρωτη..πιο πολλα θα δινω παρα θα παιρνω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μονο που μπορω να κανω ειναι να μαζεψω μορια για προκηρυξεις αστυνομίας η πυροσβεστικης μπας και σωθω γιατι μεχρι να βγαλω αλλιως λεφτα θα εχω γεμισει ασπρες τριχες

Link to comment
Share on other sites

τελικά ο βαρύμαγκας έγινε αστυνομικός ή όχι ??????????????????????????
Απίστευτο, ούτε που θυμόμουν ότι είχα ανοίξει το θέμα το 2006, και αν δεν έβλεπα το nickname μου δεν θα πίστευα ότι είχα γραψει τόσο άστοχες σκεψεις, το νεαρό της ηλικίας ισως...

 

Θα πω λίγα πράγματα έτσι για την ιστορία. Πίσω στο 2006 όλα ήτανε ρόδινα. Τελικά την έκανα την επιλογή κόντρα στο ρεύμα της εποχής, με σωστά μυαλά και σεβασμό στον πολιτη. Το αμέσως επόμενο διάστημα, από το 2009 έως και σήμερα που βγήκαμε στις "αγορες", η κατάσταση ήταν δύσκολη, έπεσε γερό τσεκούρι σε όλους. Ειδικά στον ιδιωτικό τομέα, φίλοι μου που σπουδασανε, σειρές μου δηλαδή, αφού τα πρώτα χρόνια μετά το πτυχίο ητανε ανεργοι, αυτήν την εποχή κάποιοι, όχι όλοι, μετά βίας αγγιζουνε το χιλιάρικο. Κανείς δεν θα το πίστευε τότε πίσω 2006 ότι θα ήταν ετσι τόσο δύσκολα. Καποιοι μετανιωσανε που δεν δήλωσαν κάποια στρατιωτική ή αστυνομική σχολή, στην πορεία ομως όσοι αξίζαν βρηκανε τον δρόμο τους. Υπάρχει μεγάλη ανταγωνιστικότητα. Ειναι ψυχοφθόρο.

 

Τώρα για το δικό μου επάγγελμα και με τα ενοίκια φωτιά στην Αθήνα, μένει ένα ποσο, που ούτε θα πεινάσεις, ούτε και θα "χορτασεις". Φιλότιμο υπάρχει, μπαίνουμε στην θέση του πολίτη για να καταλάβαινουμε και να βοηθάμε. Είμαστε με το δίκαιο και ας κάνουμε και καμιά φορά τα στραβά μάτια. Δυστυχώς κακοί και στραβόξυλα υπάρχουν σε όλα επαγγέλματα.

 

Εύχομαι να είσαστε όλοι καλα, και στους στόχους που βαζετε στην ζωή σας, να ανεβαζεται τον πήχη δύο σκάλες ψηλότερα, ώστε να πετυχαίνεται τουλάχιστον τον αρχικό στόχο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Barimagas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

παντα ρε παιδια να κανετε αυτο που αγαπατε. 
Εαν νομιζεις οτι σου αρεσει το επαγγελμα, ρωτα εναν αστυνομικο να δειςς πως ειναι απο μεσα και μετα σκεψου το. μπορει να σου πει κατι το οποιο δεν εχεις σκεφτει.
ΜΗΝ πηγαινετε σε επαγγελματα για την αποκατασταση, το καλυτερο που θα πετυχετε ειναι η μετριοτητα στη ζωης σας και στην επαγγελματικη καριερα. 
Στα 19 σου ειναι πολυ απιθανο να μπορεις να κατασταλαξεις σε ενα επαγγελμα οποτε εαν συνεχιζει να σου αρεσει η ιδεα πηγαινε αλλα μην το δεσεις και κομπο οτι αυτο ηταν και δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο στη ζωη σου 🙂 

Εχω φιλο αστυνομικο που δεν του αρεσει, εχει παει frontex να μαζεψει χρημα, συγχρονως σπουδαζει ψυχλογια και στην 5τια θα την κανει για ψυχολογος. ολα αυτα γιατι στα 18 οι γονεις τον πιεζαν να παει σε σιγουρη δουλεια για 1000 ευρω. 
Γενικα οσους εχω γνωρισει στο δημοσιο δεν ειναι ευχαριστημενοι και πλεον οι μισθοι δεν αξιζουν σε σχεση με τον ιδιωτικο τομεα

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, loukia12 said:

Εν ετει 2024...αξιζει εν τελει,από την πείρα σου,να μπω στην αξιωματικων ελληνικής αστυνομιας; 19 ετών κοπέλα.

Το δημόσιο στην Ελλάδα αξίζει πάντα.Αν υπάρχει δυνατότητα σε άλλο τμήμα του δημοσίου τομέα πενθήμερο 8ωρο τότε κάνε το.Αλλιως εξαρτάται που θα μπεις και τι θα κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...