Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Hi παιδιά. Λοιπόν έχω ένα προβληματάκι. Αποφάσισα να πάω σήμερα σε ένα club nokia στην καμάρα (θεσ/νίκη) για αναβάθμιση. Λίγο πριν φτάσω (μένω λίγο μακριά) έρχεται μια πολύ κακή στιγμή. Πέφτει κάτω το κινητάκι μου :( . Μιλάμε τη στιγμή που έπεφτε κάτω νόμιζα ότι πονούσα κι εγώ :blink: (ήταν η πρώτη του φορά -και χωρίς θήκη- και το έχω ένα μήνα...) Τέλος πάντων, μετά λύπης μου παρατήρησα ότι έκανε ένα πολύ μικρό σημαδάκι στη γωνία με την οποία έπεσε. Αφού τα 'βαλα με την τύχη μου, το πήρα και συνέχισα για τη νόκια. Όταν έφτασα, ήταν εκεί δυο νέοι, μια κοπέλα -γλυκύτατη- κι ένα παληκάρι, πολύ εξυπηρετικοί και γνώστες του αντικειμένου, σε αντίθεση με άλλους συναδέλφους τους. Λέω ξερω γω ήρθα για αναβάθμιση μπλα μπλα μπλα... Το παληκάρι μου λέει θα παρει 10 λεπτάκια και πάει σ'ενα άλλο δωμάτιο. Όταν το κινητάκι μου αναβαθμίστηκε, το έφερε η κοπέλα και εν τω μεταξύ είχε έρθει εκεί ένας που μόλις το 'χε αγοράσει (το ν80) και μιλούσαμε. Με ρώτησε αν είχα κανα πρόβλημα και του είπα ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με όλα, εκτός απ'το τζόγο που είχε εμφανιστεί στα δύο μέρη. Τότε γυρνάει η κοπέλα και μου λέει ότι είναι από πέσιμο. Της είπα ότι σήμερα το έριξα για πρώτη φορά αλλά δε με πίστεψε... Είδε και το σημαδάκι. Αν το πάω τώρα για επιδιόρθωση, θα το δεχτούν με την εγγύηση ή θα θεωρηθεί ότι εγώ το έκανα;; Επίσης γίνεται να φύγουν τα σημαδάκια από το πέσιμο (γίναν στις 2 γωνίες του πίσω τμήματος);
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εε ενταξει..η κοπελα παντα ηταν καλη..ο ανδρας παρεπιπτοντως ειναι μελος του φορουμ(ο ηλιας)..,μπορει να διαβασε τα ποστς και να εφτιαξε..:)

γιατι δεν αλλαζεις προσοψη??

Link to comment
Share on other sites

Το πίσω μέρος (η γωνία πάνω απ'την κάμερα και η γωνία κάτω από το καπάκι της μπαταρίας) ανήκει στην πρόσοψη; Το παληκάρι δεν είπε τίποτα. Με την κοπέλα μιλούσαμε και δεν είπε κι αυ΄τη τίποτα απλώς είπε ότι ήταν απ'το πέσιμο... Πόσο θα μου στοιχίσει η αλλαγή της πρόσοψης;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

paidia exw thn teleutaia version kai ama blepw p.x. video,meta foto,meta pali video to kinhto mou kanei epanekinnisi to exw parathrhsei otan blepw video kai foto kai ta kanw kapws grhgora.sumbainei kai se esas??:wacko:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@Villis για προσοψεις ν80 δεν ξερω..αλλα λογικα αν δεις κανα e bay δεν θα ναι ακριβες..κανα 15ευρο..ξερω κ εγω...
Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να κάνω το πληκτρολόγιο να κλειδώνει αυτόματα ύστερα από π.χ. 30 δευτερόλεπτα; και όταν κατεβαίνει το καπάκι να μην με ρωτάει αν θέλω να κλειδώσω το πληκτρολόγιο αλλά να κλειδώνει αυτόματα;
Link to comment
Share on other sites

@sotirisl ehei vgei to programma to autolock,psaxe kai tha to vreis sta gnosta site,

 

i mpataria meta apo 3-4 fortiseis katafernei na krataei 2 full meres !!pali kala..gia na doume.

 

Vrika ena allo bug stis fotografies sto image gallery otan kano 3 fores zoom moy leei memory full giati na to vgalei ti RAM ehei to N80?? psilo apogoiteftika me ayto kai to back up poy leei ta idia..eho 15mb sto tilefono used kai sto mini sd 400mb apo 1GB,ti na po,allos me ta idia?

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

paidia katebasa thn teleutaia version apo pc suite 8 apo to techteam alla eixe kapoio sfalma to arxeio kai ksanaebala thn palia pou eixe to cd apo to thl.otan phga na ksanaperasw tis epafes kai na kanw antigrafo asfaleias me akurwnei me apotelesma na kanei antigrafo mono gia epilogh karta mnhmhs.kai sthn apothukeush eikonwn den mou bgazei epilogh apothukeush twra.ti mporei na ftaiei???:X
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Να ρωτησω και εγω κατι? Βαζω mp3 στηνκαρτα μνημης και οταν παω στην μουσικη δεν τα διαβαζει το τηλεφωνο για να μου τα βγαλει στην λιστα και να τα ακουσω αλλα πρεπει να πηγαινω καθε φορα στην εκθεση και να βλεπω τα τραγουδια απο εκει και να τα ακουω. Αυτο δεν ειναι προβημα του τηλεφωνου? Ετσι δεν ειναι?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Να ρωτησω και εγω κατι? Βαζω mp3 στηνκαρτα μνημης και οταν παω στην μουσικη δεν τα διαβαζει το τηλεφωνο για να μου τα βγαλει στην λιστα και να τα ακουσω αλλα πρεπει να πηγαινω καθε φορα στην εκθεση και να βλεπω τα τραγουδια απο εκει και να τα ακουω. Αυτο δεν ειναι προβημα του τηλεφωνου? Ετσι δεν ειναι?

 

Ευχαριστω!

 

Αυτο που εγραψα ,μια σελιδα πριν ,το εκανες ?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1430588#post1430588

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Εχω την τελευταία έκδοση λογισμικού και τώρα διπίστωσα ότι οι φωνητικές εντολές για τα προφίλ δεν λειτουργούν και όταν πάω εργαλεία>φων.εντολές και μετά στα προφίλ και πατάω αναπαραγωγή φράσης, τότε μου βγάζει σφάλμα φωνητικού συστήματος. Μήπως έχει δοθεί λύση σε προηγούμενα posts? δεν μπόρεσα να βρω κάτι :worry:
Link to comment
Share on other sites

η Bodyglove ειναι πολυ βλακεια θηκη.εγω εχω αυτην που εχω στη φωτο και ειναι μια χαρα.

http://img46.imageshack.us/img46/4163/dsc000199pn.th.jpghttp://img115.imageshack.us/img115/6631/dsc000202gl.th.jpg

thn phra kai egw shmera polu kalh kai einai oti prepei gia to thl...kai mono 7eurw.:D an perimenw na bgei gia to n80.....:cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που αφορά την κάρτα μνήμης του Ν80 :

 

Αγόρασα μία κάρτα miniSD 2GB ProX της MemoryCorp η οποιά είναι Ultra Fast 150X (22.5 MB/sec transfer).

 

Μόλις την έβαλα στο κινητό, την "είδε" κανονικά.

Τράβηξα μερικές φωτογραφίες, τις αποθήκευσε αστραπιαία, μετά έκανα browsing στις φωτό και τις εμφάνιζε το ίδιο αστραπιαία.

 

Μετά απο μισή ώρα και αφού προηγήθηκαν εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις, ανοίγοντας το εικονίδιο "έκθεση", διαπίστωσα ότι η κάρτα ήταν ΑΔΕΙΑ !

Προσπάθησα να "δώ" την κάρτα απο το μενού>Εργαλεία>Μνήμη και μού εμφάνισε το μήνυμα "Κάρτα Μνήμης Κατεστραμμένη" !

Προσπαθώντας να βγώ πίσω απο την οθόνη αυτή, μου εμφάνισε την επιλογή " Διαμόρφωση Κάρτας Μνήμης; Ολα τα δεδομένα θα χαθούν κατα τη διαμόρφωση".

Επιλέγω "ΝΑΙ" και πάλι μου βγάζει το μήνυμα "Κάρτα Μνήμης Κατεστραμμένη".

 

Σβήνω το κινητό, το ξανα-ανοίγω μετά απο 3 λεπτά, αυτή τη φορά την "βλέπει" κανονικά την κάρτα αλλά σαν εντελώς άδεια.

Κάνω φορμά την κάρτα, γίνεται κανονικά.

 

Στη συνέχεια συνδέω το κινητό με το USB καλώδιο στο PCSuite και τον υπολογιστή μου και προσπαθώ να μεταφέρω στην κάρτα φωτογραφίες και κάποια αρχεία excel και word που χρειάζομαι πάντα μαζί μου.

Το κινητό συνδέθηκε κανονικά, το PCSuite το "ειδε" κανονικά, "είδε" και την κάρτα μνήμης κανονικά.

Αρχίζω να μεταφέρω αρχεία και ξαφνικά στη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, το PCSuite ΣΤΑΜΑΤΑ να "βλέπει" την κάρτα μνήμης !!!

Βγαίνω απο το PCSuite, αποσυνδέω το καλώδιο USB απο το κινητό και διαπιστώνω και πάλι οτι η κάρτα δέν είναι προσβάσιμη και εμφανίζεται και πάλι το μήνυμα "Κάρτα Μνήμης Κατεστραμμένη".

 

Για να αποκλείσω κάθε "τυχαίο ενδεχόμενο" έκανα την παραπάνω διαδικασία 5-6 φορές, αλλά πάντα το ίδιο αποτέλεσμα.

Βέβαια την κάρτα την επέστρεψα, αλλά το πρόβλημά μου είναι τί κάρτα να βάλω στο κινητό και γιατί γινόταν όλα αυτά...

 

Φταίει η πολύ μεγάλη χωρητικότητα ? (ΠΧ η ΝΟΚΙΑ βγάζει μέχρι 1GB κάρτα, μήπως λοιπόν το κινητό δέν λειτουργεί σωστά με μεγαλύτερες απο 1GB κάρτες?).

Η φταίει το οτι η κάρτα ήταν ULTRA FAST 22.5 MB/sec και αυτό "τρέλλαινε" το κινητό ?

Η και τα δύο μαζί ?

 

Αν κάποιος ξέρει τί μπορεί να ήταν, οι απαντήσεις ευπρόσδεκτες.

Οπως και οι προτάσεις αν θα πρέπει να πάρω "γρήγορη" η "κανονικής ταχύτητας" κάρτα και μέχρι πόσα ΜΒ για να μήν έχω πρόβλημα.

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που αφορά την κάρτα μνήμης του Ν80 :

 

Αγόρασα μία κάρτα miniSD 2GB ProX της MemoryCorp η οποιά είναι Ultra Fast 150X (22.5 MB/sec transfer).

 

Μόλις την έβαλα στο κινητό, την "είδε" κανονικά.

Τράβηξα μερικές φωτογραφίες, τις αποθήκευσε αστραπιαία, μετά έκανα browsing στις φωτό και τις εμφάνιζε το ίδιο αστραπιαία.

 

Μετά απο μισή ώρα και αφού προηγήθηκαν εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις, ανοίγοντας το εικονίδιο "έκθεση", διαπίστωσα ότι η κάρτα ήταν ΑΔΕΙΑ !

Προσπάθησα να "δώ" την κάρτα απο το μενού>Εργαλεία>Μνήμη και μού εμφάνισε το μήνυμα "Κάρτα Μνήμης Κατεστραμμένη" !

Προσπαθώντας να βγώ πίσω απο την οθόνη αυτή, μου εμφάνισε την επιλογή " Διαμόρφωση Κάρτας Μνήμης; Ολα τα δεδομένα θα χαθούν κατα τη διαμόρφωση".

Επιλέγω "ΝΑΙ" και πάλι μου βγάζει το μήνυμα "Κάρτα Μνήμης Κατεστραμμένη".

 

Σβήνω το κινητό, το ξανα-ανοίγω μετά απο 3 λεπτά, αυτή τη φορά την "βλέπει" κανονικά την κάρτα αλλά σαν εντελώς άδεια.

Κάνω φορμά την κάρτα, γίνεται κανονικά.

 

Στη συνέχεια συνδέω το κινητό με το USB καλώδιο στο PCSuite και τον υπολογιστή μου και προσπαθώ να μεταφέρω στην κάρτα φωτογραφίες και κάποια αρχεία excel και word που χρειάζομαι πάντα μαζί μου.

Το κινητό συνδέθηκε κανονικά, το PCSuite το "ειδε" κανονικά, "είδε" και την κάρτα μνήμης κανονικά.

Αρχίζω να μεταφέρω αρχεία και ξαφνικά στη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, το PCSuite ΣΤΑΜΑΤΑ να "βλέπει" την κάρτα μνήμης !!!

Βγαίνω απο το PCSuite, αποσυνδέω το καλώδιο USB απο το κινητό και διαπιστώνω και πάλι οτι η κάρτα δέν είναι προσβάσιμη και εμφανίζεται και πάλι το μήνυμα "Κάρτα Μνήμης Κατεστραμμένη".

 

Για να αποκλείσω κάθε "τυχαίο ενδεχόμενο" έκανα την παραπάνω διαδικασία 5-6 φορές, αλλά πάντα το ίδιο αποτέλεσμα.

Βέβαια την κάρτα την επέστρεψα, αλλά το πρόβλημά μου είναι τί κάρτα να βάλω στο κινητό και γιατί γινόταν όλα αυτά...

 

Φταίει η πολύ μεγάλη χωρητικότητα ? (ΠΧ η ΝΟΚΙΑ βγάζει μέχρι 1GB κάρτα, μήπως λοιπόν το κινητό δέν λειτουργεί σωστά με μεγαλύτερες απο 1GB κάρτες?).

Η φταίει το οτι η κάρτα ήταν ULTRA FAST 22.5 MB/sec και αυτό "τρέλλαινε" το κινητό ?

Η και τα δύο μαζί ?

 

Αν κάποιος ξέρει τί μπορεί να ήταν, οι απαντήσεις ευπρόσδεκτες.

Οπως και οι προτάσεις αν θα πρέπει να πάρω "γρήγορη" η "κανονικής ταχύτητας" κάρτα και μέχρι πόσα ΜΒ για να μήν έχω πρόβλημα.

 

Thanx

 

Φίλε το ίδιο πρόβλημα είχα πάθει με μια 32αρα κάρτα σε το ΝΟΚΙΑ 3230 που είχα. H κάρτα για κάποιο λόγο καταστράφηκε και το κινητό δεν την αναγνώριζε. Την έβαλα στο card reader του υπολογιστή για να δω αν λειτουργεί αλλά η κάρτα είχε καταστραφεί. Βάλε την κάρτα σε ένα card reader και αν δεν την διαβάζει μπορείς να την πας πίσω. Αν δεν κάνω λάθος έχουν 2 χρόνια εγγύηση. Δοκίμασε όμως πρωτα την ανάγνωση μέσω card reader από τον υπολογιστή γιατί ενδέχεται να υπάρχουν απλά κατεστραμμένα αρχεία που εμποδίζουν την αναγνώριση της κάρτας από το κινητό γιατί και το PC suite μέσω του κινητού διαβάζει την κάρτα. Αν την διαβάσει ο υπολογιστής κάντην format απο τον υπολογιστή, βάλτην στο κινητό και κάνε format και από το κινητό για να δημιουργηθούν οι φάκελοι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ίδιο πρόβλημα είχα πάθει με μια 32αρα κάρτα σε το ΝΟΚΙΑ 3230 που είχα. H κάρτα για κάποιο λόγο καταστράφηκε και το κινητό δεν την αναγνώριζε. Την έβαλα στο card reader του υπολογιστή για να δω αν λειτουργεί αλλά η κάρτα είχε καταστραφεί. Βάλε την κάρτα σε ένα card reader και αν δεν την διαβάζει μπορείς να την πας πίσω. Αν δεν κάνω λάθος έχουν 2 χρόνια εγγύηση. Δοκίμασε όμως πρωτα την ανάγνωση μέσω card reader από τον υπολογιστή γιατί ενδέχεται να υπάρχουν απλά κατεστραμμένα αρχεία που εμποδίζουν την αναγνώριση της κάρτας από το κινητό γιατί και το PC suite μέσω του κινητού διαβάζει την κάρτα. Αν την διαβάσει ο υπολογιστής κάντην format απο τον υπολογιστή, βάλτην στο κινητό και κάνε format και από το κινητό για να δημιουργηθούν οι φάκελοι.

 

Ευχαριστώ, αλλά ήδη είχα κάνει και αυτή τη δοκιμή. Ούτε ο υπολογιστης την διάβαζε την κάρτα. Σάν να μήν ήταν κάν μεσα στο card reader...

Την έχω ήδη επιστρέψει, την πήραν και μου έκαναν refund το ποσό, αλλά το θέμα είναι τι παίρνω τώρα ? Να πάρω μικρότερη (πχ 1GB) ή το πρόβλημα ήταν στο οτι η κάρτα ήταν ultrafast (οπότε να πάρω ξανά 2GB αλλά αργή) ?:confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά ήδη είχα κάνει και αυτή τη δοκιμή. Ούτε ο υπολογιστης την διάβαζε την κάρτα. Σάν να μήν ήταν κάν μεσα στο card reader...

Την έχω ήδη επιστρέψει, την πήραν και μου έκαναν refund το ποσό, αλλά το θέμα είναι τι παίρνω τώρα ? Να πάρω μικρότερη (πχ 1GB) ή το πρόβλημα ήταν στο οτι η κάρτα ήταν ultrafast (οπότε να πάρω ξανά 2GB αλλά αργή) ?:confused: :confused: :confused:

 

Εγώ πάντως έχω μια 2 GB της Trancend. Δουλεύει στα 80x.

Αν εξαιρέσουμε ένα μπλοκάρισμα που μάλλον οφείλεται στο firmware του

κινητού δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

@Trendy_Boy : Κανενα προβλημα και απο μενα μεχρι τωρα με Sandisk Mini Sd Ultra II 2 Gb :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

που την πηρατε παιδια?καταστημα,αλυσιδα?

sthn nokia pou phga den thn eixe.kal phga se ena allo katasthma pou poulaei kinhta kai aksesouar.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε nervous ευχαριστω για την απαντηση σου. Ελυσα το προβλημα. Ειχα συνηθησει το Ν70 που τα εξαχνε μονο του και δεν ειχα δει την επιλογη αυτη που ειχες πει.

 

Ευχαριστω και παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Μάλλον η γκαντεμιά έπεσε σε μένα... τι να πω;

 

Απο αύριο σε αναζήτηση κάρτας ξανά, αλλά αυτή τη φορά με επιτόπια δοκιμή στο κατάστημα....

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχω βγαλει κατι φωτο σε αναλυση 2MP και πολλες φορες οταν τις ανοιγω να τις δω ειναι θολες και αφου πατησω καποιο κουμπι και επανελθω στην φωτο κατευθειαν γινεται καθαρη ή μερικες φορες καθαριζει μετα απο 5-6 δευτερα!!

Γιατι γινεται αυτο??Σας εχει συμβει??

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Εχω βγαλει κατι φωτο σε αναλυση 2MP και πολλες φορες οταν τις ανοιγω να τις δω ειναι θολες και αφου πατησω καποιο κουμπι και επανελθω στην φωτο κατευθειαν γινεται καθαρη ή μερικες φορες καθαριζει μετα απο 5-6 δευτερα!!

Γιατι γινεται αυτο??Σας εχει συμβει??

me 3mp den einai?sunhthws oi foto otan argoune na anoiksoune kai otan einai tholes ftaiei to thema pou exeis kanei egkatasthsei.p.x. ama baleis to arxiko thema tou thl.tha anoigoune amesws h dokimase themes pou na mhn argoune otan anoigeis arxeia opws h foto.:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω βγαλει κατι φωτο σε αναλυση 2MP και πολλες φορες οταν τις ανοιγω να τις δω ειναι θολες και αφου πατησω καποιο κουμπι και επανελθω στην φωτο κατευθειαν γινεται καθαρη ή μερικες φορες καθαριζει μετα απο 5-6 δευτερα!!

Γιατι γινεται αυτο??Σας εχει συμβει??

Ναι! Εκείνη την ώρα που είναι θολές και μέχρι να καθαρίσουν τις φορτώνει από τη μνήμη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...