Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

telika la8os symperasma. to pa8ainw syxna kai eimai kleidwmenos se 3G..
Τελικα το faq εχει και αλλα λαθη δεν ειναι πανακεια.ποιος το εγραψε δεν ξερω.και οταν ειναι ενεργοποιημενο το sleep καταναλωνει πιο πολυ μπαταρια απο οτι οταν ειναι απενεργοποιημενο!οχι οπως λεει το faq οτι "μειωνεται δραματικα" αν το απενεργοποιησουμε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια χαρά παιδιά, παρακολουθώντας το foroum αυτό διαπίστωσα οτι το πρόβλημα που έχει το Ν80 μου με το σήμα είναι γενικότερο.

Έχω σύνδεση ΤΙΜ και μένω σε πρώτο όροφο. Σπίτι εχουμε άλλα 2 κινητά, ένα 6600 και ένα 7610 τα οποία έχουν την ίδια λήψη σε σήμα με ΤΙΜ, χαμηλή μεν αλλα αρκετή για να κάνεις τη δουλεία σου.

Το Ν80 όμως δεν έχει σχεδόν καθόλου σήμα στο εσωτερικό του σπιτιού ούτε και για να στείλεις sms καμια φορά. Εχω δοκιμάσει και στα 2 δίκτυα 3g και GSM χωρίς να δώ διαφορά. Σε εξωτερικούς χώρους όμως έχει καλό σήμα οπότε δεν νομίζω να φταίει η συσκευή.

Όταν το πήρα στη nokia μου είπανε ότι θα του έκαναν αναβάθμιση σήματος αλλά τελικά δεν το άφησα γιατί δεν με κάλυπτε η εγγύηση λόγω του ότι το αγόρασα από Μέση Ανατολη.

 

Ξέρει κανείς τι είναι η αναβάθμιση σήματος;

Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί το σήμα με χρήση κάποιας εφαρμογής όπως το Netmonitor;

Link to comment
Share on other sites

re paidia egw pou piga se nokia shop mou eipan oti an kanw 2 anavathmiseis mesa sena mina tin deuteri tin plirwnw!!!!!!!i prwti dwrean!!!!Den xserw ti na pw....milame gia nokia shop...Tespa...Exw kai mia erotisi...H teleutaia anavathmisi itan poli kali....ontwss..Prosthese kai to PDF reader..otan omws evala kapia pdf arxeia mesa kapia ta diavase kai kapia oxi....sauta pou den diavaze evgaze minima "aneparkis mnimi" apoti prosexsa auta pou den diavaze itan auta pou eixan megalo megethos..Panw apo 20mb...ta mikrotara pdf tanoigei ola kanonika...mporw na kanw tipota giauto????diladi na to kataferw nanoigei kai ta megala?????
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου αλλά αν κοιτάξεις στον φάκελο: ΔΙΚΑ ΜΟΥ/εκμάθηση/συνδεσιμότητα/WLAN στο σπίτι, θα διαπιστώσεις οτι μπορούμε να εκτυπώσουμε σε εκτυπωτή δικτύου κατευθείαν μέσω wi-fi. Εκτός και αν αυτά που λέει είναι φούμαρα. Αλλωστε αν δώσεις εκτύπωση απο το κινητό θα δείς οτι στιγμιαία κατα την ανίχνευση εκτυπωτών ανάβει η ένδειξη του wlan.

 

Καλησπέρα σε όλους. Εχει εκτυπώσει κανείς ποτε ασύρματα (Wi-Fi) από το τηλέφωνό του; Εγώ προσπαθώ αλλά δεν εντοπίζει τον εκτυπωτή μου.

Σημείωση: Ο εκτυπωτής μου είναι συνδεδεμένος σε wi -fi router μεσω του οποίου συνδέομαι internet κανονικότατα αλλά και αναταλλάσω αρχεία με το pc μου.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Υπάρχει τρόπος να εκτυπώσεις μέσω wifi από Ε-61. Ίσως μπορούν οι ρυθμίσεις να σε βοηθήσουν και για το Ν80. Δες το παρακάτω λινκ είναι ένα printing guide που έχει εκδόσει η Nokia:

http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_E61_Printing_guide_en.pdf

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά, παρακολουθώντας το foroum αυτό διαπίστωσα οτι το πρόβλημα που έχει το Ν80 μου με το σήμα είναι γενικότερο.

Έχω σύνδεση ΤΙΜ και μένω σε πρώτο όροφο. Σπίτι εχουμε άλλα 2 κινητά, ένα 6600 και ένα 7610 τα οποία έχουν την ίδια λήψη σε σήμα με ΤΙΜ, χαμηλή μεν αλλα αρκετή για να κάνεις τη δουλεία σου.

Το Ν80 όμως δεν έχει σχεδόν καθόλου σήμα στο εσωτερικό του σπιτιού ούτε και για να στείλεις sms καμια φορά. Εχω δοκιμάσει και στα 2 δίκτυα 3g και GSM χωρίς να δώ διαφορά. Σε εξωτερικούς χώρους όμως έχει καλό σήμα οπότε δεν νομίζω να φταίει η συσκευή.

Όταν το πήρα στη nokia μου είπανε ότι θα του έκαναν αναβάθμιση σήματος αλλά τελικά δεν το άφησα γιατί δεν με κάλυπτε η εγγύηση λόγω του ότι το αγόρασα από Μέση Ανατολη.

 

Ξέρει κανείς τι είναι η αναβάθμιση σήματος;

Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί το σήμα με χρήση κάποιας εφαρμογής όπως το Netmonitor;

 

Στέλνουν την συσκευή στην Γερμανία και διορθώνεται εκεί το σήμα μέσω Η/Υ!

Αλλά αν το στείλεις θα περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να το έστελναν Γερμανία γιατί μου είπαν ότι θα ήταν έτοιμο την επόμενη μέρα.

Πάντως στο Phoenix είδα κάποιες επιλογές για να διαμορφώσεις το σήμα στην επιλογή Tuning, αλλα μαλλον δεν υπορτηρίζεται με σύνδεση USB.

Αν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Στέλνουν την συσκευή στην Γερμανία και διορθώνεται εκεί το σήμα μέσω Η/Υ!

Αλλά αν το στείλεις θα περιμένεις...

Αχαχαχα ποιός το είπε αυτό? Αν κάηκέ κάποιο εξάρτημα θα στο κάνει αναβάθμιση και θα στρώσει? Δεν γίνονται αυτά. Εκτός αν θα αλλάξουν ΡΜ αρχείο στο κινητό (που το κόβω χλωμό) που στην ουσία hardware δεν μπορεί να επισκευάσει.

 

Δεν νομίζω να το έστελναν Γερμανία γιατί μου είπαν ότι θα ήταν έτοιμο την επόμενη μέρα.

Πάντως στο Phoenix είδα κάποιες επιλογές για να διαμορφώσεις το σήμα στην επιλογή Tuning, αλλα μαλλον δεν υποστηρίζεται με σύνδεση USB.

Αν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει

Οι επιλογές αυτές θέλουν γεννήτρια RF, παλμογράφους, αναλυτές σήματος κλπ. μπορεί να γίνει και με το CMU200 που είναι all in one αλλα το μηχάνημα αυτό υπάρχει μόνο στα εργοστάσια της Nokia και στα R&D (στη lite έκδοση του κοστίζει 203.000 ευρώ), επίσης θέλει και GPIB διασύνδεση που είμαι σίγουρος οτι δεν υπάρχει στα pc που έχουμε σπίτι μας.

Η alpha copy με level3 service δεν πιστεύω να έχει τέτοιο εξοπλισμό.

 

Στην καλύτερη σου είπαν μπαρούφες για να κερδίζουν χρόνο. Η το έστειλαν έξω η ακόμα δεν έχουν ιδέα τι εχει γίνει με το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

κανείς? :cry:

 

Εγω προσπαθησα χωρις ευτυχες αποτελεσμα...:cry: :blink:

Μου γρφει συνεχως (No Gateway Reply)!!!

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Για σερφάρισμα μέσω του Ν80 το έχω καταφέρει.Δεν έχω καταφέρει να κατεβάσω email, αλλά δεν έκατσα να το ψάξω.Η διαδικασία είναι απλή.Πηγαίνεται να συνδεθείτε με κάποια σελίδα και θα σας πετάξει την σελίδα που βάζετε τον κωδικό.Τον συμπληρώνεται και είστε οκ.
Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα ποιός το είπε αυτό? Αν κάηκέ κάποιο εξάρτημα θα στο κάνει αναβάθμιση και θα στρώσει? Δεν γίνονται αυτά. Εκτός αν θα αλλάξουν ΡΜ αρχείο στο κινητό (που το κόβω χλωμό) που στην ουσία hardware δεν μπορεί να επισκευάσει.

 

 

Οι επιλογές αυτές θέλουν γεννήτρια RF, παλμογράφους, αναλυτές σήματος κλπ. μπορεί να γίνει και με το CMU200 που είναι all in one αλλα το μηχάνημα αυτό υπάρχει μόνο στα εργοστάσια της Nokia και στα R&D (στη lite έκδοση του κοστίζει 203.000 ευρώ), επίσης θέλει και GPIB διασύνδεση που είμαι σίγουρος οτι δεν υπάρχει στα pc που έχουμε σπίτι μας.

Η alpha copy με level3 service δεν πιστεύω να έχει τέτοιο εξοπλισμό.

 

Στην καλύτερη σου είπαν μπαρούφες για να κερδίζουν χρόνο. Η το έστειλαν έξω η ακόμα δεν έχουν ιδέα τι εχει γίνει με το τηλέφωνο.

 

 

Η ρύθμιση σήματος γίνεται με τα όργανα που αναφέρεις μέσω Η/Υ.

Αν δεν έχει η συσκευή καθόλου σήμα, τότε υπάρχει πρόβλημα στο Ηardware!

Για να ρυθμιστεί το σήμα η συσκευή όπως είπα φεύγει Γερμανία.

Όλες οι 3G συσκευές της Νokia δεν επιδιορθώνονται στην Ελλάδα, αλλά στέλνονται στην Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση σήματος γίνεται με τα όργανα που αναφέρεις μέσω Η/Υ.

Αν δεν έχει η συσκευή καθόλου σήμα, τότε υπάρχει πρόβλημα στο Ηardware!

Για να ρυθμιστεί το σήμα η συσκευή όπως είπα φεύγει Γερμανία.

Όλες οι 3G συσκευές της Νokia δεν επιδιορθώνονται στην Ελλάδα, αλλά στέλνονται στην Γερμανία.

Αντί να κάνουν όλη αυτή την δουλειά, νομίζω από κάθε άποψη τους συμφέρει να σου αντικαταστήσουν τη συσκευή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αντί να κάνουν όλη αυτή την δουλειά, νομίζω από κάθε άποψη τους συμφέρει να σου αντικαταστήσουν τη συσκευή.

 

H αντικατάσταση πάντα κρίνεται στην Γερμανία!

Μόνο από εκεί έρχεται η νέα συσκευή αντικατάστασης, εφόσον δεν μπορεί ή δεν συμφέρει να επιδιορθωθεί η προβληματική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Από πρόσφατες εμπειρίες στην Alpha Copy Βουλιαγμένης. ακόμα και για μια απλή αναβάθμιση (αυτό είχα ζητήσει) στέλνονται στο εξωτερικό, "για έλεγχο" λέει. Το πιο πιθανό είναι να απέλυσαν τεχνικούς και να τα επισκευάζουν φθηνότερα στο εξωτερικό. Άλλωστε ποιός νοιάζεται για τον πελάτη που θα μείνει 5 μέρες χωρίς συσκευή...
Link to comment
Share on other sites

Γειά & χαρά σε όλους-ες σας. Νέος χρήστης Ν80 και μέχρι τώρα (1 μήνα) έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος. Παρόλα αυτά έχω δύο προβλήματα τα οποία θα μοιραστώ μαζί σας μπας και βγάλω άκρη.

Το κινητό το χρησιμοποιώ επαγγελματικά άρα επαφές, ημερολόγιο, κλπ αυτόματα συγχρονίζονται με την σύνδεση του Ν80 στο laptop. Δυστυχός όσες επαφές μεταφέρονται από το laptop στο N80 ΔΕΝ δημιουργούνται αυτόματα οι φωνητικές εντολές για τις ελληνικές επάφές αλλά μόνο για όσες είναι σε αγγλικούς χαρακτήρες. Στη Νόκια μου είπαν ότι σε κανα μήνα πρόκειται να βγει για αυτό το λόγο αναβάθμιση στις φωνιτικές εντολές. Ξέρεται κάτι γιαυτό ή να τα πάρω στο κρανίο & να τους το φέρω στο κεφάλι;:mad: Τέλος έχω επίσης πρόβλημα με τα sms όταν πάω να τα διαβάσω-στείλω από το laptop. Μου γράφει πως "η έναρξη της ενημέρωσης απέτυχε" χωρίς να μπορώ να δώ ούτε 1 sms.

Sorry αν κάποιος το έχει ξανααναφέρει αλλά μου είναι αδύνατο να διαβάσω όλες τις σελίδες του θέματος. ΤΗΧ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.

Προσπάθησα να καταλάβω τι είναι το phoenix αλλά δεν μπορεσα να βρω καποια πληροφορία μέσα στο συγκεκριμένο θέμα.Είμαι νέος κάτοχος ενός Ν80 και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω πως ο εν λόγω υπάλληλος πρέπει να πάει για αναβάθμιση, καθώς το λειτουργικό του εγκέφαλού τού έχει πάθει ζημιά απο τα απανωτά restarts!:lol: :p :p

Αφήστε τους τα να λένε και να τα ακούν ΜΟΝΟΙ τους!:p

Διαβάστε προσεχτικά τους όρους της εγγύησης απο το βιβλιαράκι του κινητού και μην ακούτε τις @@λακίες του κάθε "έξυπνου".

pantws filaraki pes tou oti h karta mnhmhs einai ksexwristo kommati tou kinhtou kai sou poulaei .. gia egguhsh kai ta toitauta tote pestou giati otan mas xalaei h karta mnhmhs tou kinhtou den mas thn antikathistoune kai mas lene oti h karta mnhmhs parexete apo thn suskeuh kai den kaluptetai apo thn egguhsh kai giuto mas poulane alles kartes?kai sthn telikh to plhrwses to kinhto kai to kaneis oti thes giauto pes tou ftiaksto gia na mhn se g...w...thn exoun dei oloi texnikoi....

 

kalispera kai apo emena, shmera to proi - proi egina kai egw katoxos enos ashmi N80 !! alla....... to aniksa ola kalws... to bazw gia forthsh .. teliwnei h forthsh .. bazw karta sim kai paw na kanw thn proth klhsh ... kolaei to kinito tou bgazw thn mpataria thn ksanabazw kai apo ekeinh thn wra den ksana-anikse !!!!!:mad: :( :mad: :( , exw bgalei poles fores thn mpataria mipos kai kati ginei .. alla tipota .. oute fortizei .. dokimasa kai allh mpataria kai pali tipota... ti lete na symbenei ??? na perimenw thn deytera kai epitstrofh ??

emena auto to ekane sto 7650..tis sas thumisa twra e???...to problhma htan oti eixe elatwmatiko elasma mesa sto koumpi on-off to edwsa mou allaksane to elasma kai ola ok.mexri shmera to exw to 7650 kai to kamarwnw..mhn sas pw dhladh oti akoma paizw to ttris pou eixa perasei tote...

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως κανω ολικο reset.8α μου δωσει το κινητο ο αδερφος μου και 8ελω να το παρω κα8αρο.ευχαριστω
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως κανω ολικο reset.8α μου δωσει το κινητο ο αδερφος μου και 8ελω να το παρω κα8αρο.ευχαριστω

 

*#7370# format.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από πρόσφατες εμπειρίες στην Alpha Copy Βουλιαγμένης. ακόμα και για μια απλή αναβάθμιση (αυτό είχα ζητήσει) στέλνονται στο εξωτερικό, "για έλεγχο" λέει. Το πιο πιθανό είναι να απέλυσαν τεχνικούς και να τα επισκευάζουν φθηνότερα στο εξωτερικό. Άλλωστε ποιός νοιάζεται για τον πελάτη που θα μείνει 5 μέρες χωρίς συσκευή...
ρε παιδια τι λετε??εμενα μου το αντικατεστησαν (με λιγες φωνες βεβαια) αλλα μου το αντικατεστησαν γιατι δεν ειχε καλη αυτονομια!τι γερμανιες και κουραφεξαλα!αναβαθμιση γινεται και club nokia! τι γερμανια για αναβαθμιση!μαλλον δεν καταλαβες!αποκλειεται για αναβαθμιση να σταλει γερμανια!
Link to comment
Share on other sites

H αντικατάσταση πάντα κρίνεται στην Γερμανία!

Μόνο από εκεί έρχεται η νέα συσκευή αντικατάστασης, εφόσον δεν μπορεί ή δεν συμφέρει να επιδιορθωθεί η προβληματική συσκευή.

εμενα μου το αλλαξανε ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ μην διαδιδετε ψεματα αν δεν ξερετε!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω λίγο...

Πως γίνεται να βλέπω κατά τη διάρκεια των κλήσεων, πόση ώρα μιλάω;

Παλιά νομίζω ότι το έλεγε, αλλά τώρα δεν το λέει...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου το αλλαξανε ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ μην διαδιδετε ψεματα αν δεν ξερετε!

 

Στο αλλάξανε, αλλά δεν πήγες το τηλέφωνό σου και την ίδια στιγμή σου δώσανε άλλο!

Αλλά το άφησες και εκ των υστέρων πήρες άλλο.

Το οποίο ήρθε από Γερμανία.

Για να καταλαβαίνουμε τι λέμε!

Kαι πρόσεχε ilka71 σε παρακαλώ πως μιλάς, Οκ;

Link to comment
Share on other sites

Στο αλλάξανε, αλλά δεν πήγες το τηλέφωνό σου και την ίδια στιγμή σου δώσανε άλλο!

Αλλά το άφησες και εκ των υστέρων πήρες άλλο.

Το οποίο ήρθε από Γερμανία.

Για να καταλαβαίνουμε τι λέμε!

Kαι πρόσεχε ilka71 σε παρακαλώ πως μιλάς, Οκ;

την επομενη μερα το πηρα.και εννοειται οτι ηρθε απο εξω αλλα οχι οτι παει στην γερμανια η οτι κρινεται στην γερμανια το αν θα αλλαχτει το κινητο η οχι!!!!γιατι σε καποιους ειπαν οτι πρεπει να παει γερμανια ακομα και για απλη αναβαθμιση!αν ειναι δυνατον!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...