Jump to content

Αδειούχοι Ραδιοερασιτέχνες δώστε το παρών!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αγοράζεις από βιβλιοπωλείο τα ανάλογα γράμματα και το κάνεις μόνος σου...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγινε ευχαριστω πολυ βρηκα και εκανα τη δουλεια μου μια χαρα,θα θελα να ρωτησω κατι αλλο ομως,οταν ειμαι mobile και βρισκω μπροστα μου καποιον αλλο σταθμο mobile υπαρχει καποια στανταρ συχνοτητα που μπορω να τον καλεσω και μετα να κανουμε QSY ωστε να αφησουμε αυτην την στανταρ συχνοτητα ελευθερη για αλλους συναδελφους?Η ακομα και αν δω διακριτικο σε καιρεα σε καποια ταρατσα σε ποια συχνοτητα μπορω να ερθω σε επαφη μαζι του?
Link to comment
Share on other sites

Εγινε ευχαριστω πολυ βρηκα και εκανα τη δουλεια μου μια χαρα,θα θελα να ρωτησω κατι αλλο ομως,οταν ειμαι mobile και βρισκω μπροστα μου καποιον αλλο σταθμο mobile υπαρχει καποια στανταρ συχνοτητα που μπορω να τον καλεσω και μετα να κανουμε QSY ωστε να αφησουμε αυτην την στανταρ συχνοτητα ελευθερη για αλλους συναδελφους?Η ακομα και αν δω διακριτικο σε καιρεα σε καποια ταρατσα σε ποια συχνοτητα μπορω να ερθω σε επαφη μαζι του?

 

σε αναμεταδότες θα βρεις τους περισσότερους...R6/R3

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα εγω δεν μιλαω μονο για θεσσαλονικη αλλα γενικα σε ολη την Ελλαδα,αν δω για παραδειγμα στην εθνικη οδο ενα mobile σταθμο με διακριτικο sv9qqt σε ποια συχνοτητα simplex μπορω να τον φωναξω ?
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάτι στάνταρ...συνήθως οι περισσότεροι κάθονται σε αναμεταδότες...δεν υπάρχει κάποια simplex που να την ακούνε συνέχεια κάποιοι και ειδικά σε πανελλαδικό επίπεδο.
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάτι στάνταρ...συνήθως οι περισσότεροι κάθονται σε αναμεταδότες...δεν υπάρχει κάποια simplex που να την ακούνε συνέχεια κάποιοι και ειδικά σε πανελλαδικό επίπεδο.

 

Οκ ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.Θα θελα να ρωτησω εαν το πανελλαδικο R0 ακουγεται στην Αθηνα και αν ναι σε ποια συχνοτητα- την 145.600?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια.Θα θελα να ρωτησω εαν το πανελλαδικο R0 ακουγεται στην Αθηνα και αν ναι σε ποια συχνοτητα- την 145.600?

 

Ευχαριστω.

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτή την σελίδα, λόγικά έχει όλες τις συχνότητες. Θεσσαλονίκη πάντως, δεν ακούμε πλέον το Πανελλαδικό...:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ανεμιστηράκι για το d700 έχει αλλάξει κανείς, έχετε κάποια πρόταση γι'αυτό ;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εξετάσεις ραδιοερασιτεχνών - Χανιά

Από τη Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Περιφερειακής Ενότητας Χανίων ανακοινώνεται ότι οι εξετάσεις υποψηφίων για την απόκτηση πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη, Α΄ περιόδου 2013, έχουν προγραμματισθεί για τη Δευτέρα 27 Μαϊου. Οι εξετάσεις θα διενεργηθούν σε αίθουσα της Διεύθυνσης Μεταφορών και Επικοινωνιών της Περιφερειακής Ενότητας Χανίων, στις 09:00 π.μ. και θα διεξαχθούν αποκλειστικά με ηλεκτρονικό τρόπο, με τη χρήση εγκατεστημένου μηχανογραφικού συστήματος εξετάσεων. Η κατάθεση δικαιολογητικών από τους υποψήφιους ραδιοερασιτέχνες για τη συμμετοχή στις εξετάσεις θα πρέπει να γίνει μέχρι 20 Μαΐου 2013

 

 

Εξετάσεις ραδιοερασιτεχνών - Τρίκαλα

Προκηρύσσονται εξετάσεις της Α’ περιόδου 2013 για απόκτηση πτυχίου Ραδιο-ερασιτέχνη. Οι εξετάσεις θα γίνουν στην αίθουσα εξετάσεων της Διεύθυνσης Μεταφορών και Επικοινωνιών Π.Ε. Τρικάλων (Συν. Σωτήρα) την Πέμπτη 30-5-2013 και ώρα 08.30 π.μ.. Όσοι επιθυμούν να λάβουν μέρος στις εξετάσεις θα πρέπει να καταθέσουν σχετική αίτηση με πλήρη δικαιολογητικά στην Υπηρεσία μέχρι και την Πέμπτη 23-5-2013 και ώρα 13.30 μ.μ. Η εξέταση θα γίνει με χρήση Η/Υ σε ερωτηματολόγια πολλαπλών επιλογών σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται στην υπ. αριθμό 38200/1136/11-8-2011 (ΦΕΚ 1969 Β΄/2-9-2011) απόφαση του Υπουργού Υποδομών Μεταφορών & Δικτύων. Οι υποψήφιοι για να τους επιτραπεί η συμμετοχή τους στις εξετάσεις θα επιδεικνύουν στην επιτροπή την αστυνομική τους ταυτότητα ή κάθε άλλο αποδεικτικό μέσο των στοιχείων ταυτότητάς τους. Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην Υπηρεσία μας στο Τεχνικό Τμήμα, τις ώρες 08:30-13:00 καθημερινά ή στα τηλέφωνα 2431353329 και 2431353300. Τρίκαλα, 30 Απριλίου 2013 Εκ της Διευθύνσεως

 

αναφερόμενες πηγες:εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νέα και ανακοινώσεις για τα hamfest εδώ

 

Συνάδελφε SV2EVS

 

 

 

(Στείλε το ενημερωτικό δελτίο στο e-mail ενός φίλου σου για να γραφτεί και αυτός στην λίστα αποδεκτών στέλνοντας το e-mail του στην διεύθυνση raag-hq@raag.org)

 

Για ενημέρωση σου.

 

Το Σαββατοκύριακο 8 και 9 Ιουνίου 2013 διοργανώνουμε για 21η χρονιά την καθιερωμένη Πανελλήνια Ραδιοερασιτεχνική Συνάντηση – Ham fest 2013, που προσελκύει αρκετές εκατοντάδες ραδιοερασιτέχνες από όλη την Ελλάδα. Η φετινή διοργάνωση θα πραγματοποιηθεί στο

 

 

 

Εκθεσιακό Κέντρο Περιστερίου

 

 

 

που περικλείεται από τις οδούς Αγίου Βασιλείου, Δωδεκανήσου και Αναπαύσεως, Περιστέρι.

 

Συντεταγμένες : 38°01’02” Βόρειο (38°01728Ν) και 23°41’16” Ανατολικό (23°68769Ε).

 

Ώρες λειτουργίας:

 

Σάββατο 8/6 από 12:00 μ. έως 8:00 μ.μ.

 

Κυριακή 9/6 από 9:00 π.μ. έως 4:00 μ.μ.

 

 

 

Στη συνάντηση θα πάρουν μέρος ως εκθέτες αντιπρόσωποι, έμποροι και κατασκευαστές με συσκευές, κατασκευές, παρελκόμενα και άλλα υλικά τηλεπικοινωνιών, επιστημονικές εκδόσεις και άλλα συναφή προϊόντα, με σκοπό την ενημέρωση των ραδιοερασιτεχνών καθώς και την επίδειξη, προώθηση και διάθεση τηλεπικοινωνιακού και λοιπού εξοπλισμού νέας τεχνολογίας. Ειδικός χώρος έχει προβλεφθεί για τη λειτουργία «Ραδιοερασιτεχνικής Αγοράς Μεταχειρισμένων», για συναδέλφους ραδιοερασιτέχνες απ’ όλη την Ελλάδα.

 

 

 

***Ειδικά εφέτος στο Ham fest θα υπάρχει ζωντανή επίδειξη από εκθέτες, των τελευταίων μοντέλων πομποδεκτών της Icom, Kenwood, Yaesu και Flex Radio.

 

 

 

Επίσης η πρόσβαση στο Ham fest γίνεται ακόμα ευκολότερη από τον νέο σταθμό Metro

«Ανθούπολη» που βρίσκεται μόλις 150 μέτρα από το εκθεσιακό κέντρο Περιστερίου.***

 

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.raag.org/displayITM1.asp?ITMID=351&LANG=GR

Πολλά 73!

 

RAAG WEB TEAM

 

DX Packet Cluster:

 

Telnet clusters: telnet sz1sv.no-ip.org telnet sv1iw.dyndns.org:7300

 

web cluster: http://sv1iw.dyndns.org/cgi-bin/webcluster

 

cluster statistics: http://sv1iw.dyndns.org/mrtg/mrtg/stats.html

 

 

 

 

 

Υπενθυμίζουμε ότι η ανώτατη ισχύς ραδιοεραστεχνικού σταθμού βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας είναι για μεν την κατηγορία 1 (SV) από 1.8-29.7 MHz 500W από 50MHz-440MHz 100W και πάνω από τους 1240MHz 50W, για δε την κατηγορία Εισαγωγικού επιπέδου (SY) στις περιοχές 7-14-21-28 -144MHz-430MHz 10W (σε όλες τις περιπτώσεις αναφερόμαστε σε ισχύ εξόδου κορυφής πριν την κεραία).

 

Όλοι οι επαναλήπτες VHF της Ε.Ε.Ρ. είναι με διαμόρφωση narrow, φροντίστε να χρησιμοποιείτε το ίδιο εύρος διαμόρφωσης, διαφορετικά να μιλάτε χαμηλότερα στο μικρόφωνο για να σας "περνάει" ο επαναλήπτης.

 

Στα 6 & 4Μ απαγορεύεται η εκπομπή FM, επίσης η συχνότητα 50.110 είναι για μικρές κλήσεις και αναγγελία QSY σε άλλη συχνότητα.

 

Απαγορεύεται από τον νόμο η εκπομπή με χρήση άλλου διακριτικού. Αν κάποιοι παρανομούν η πράξη τους δεν απαλλάσσει τους υπόλοιπους από την ευθύνη!

 

Βοηθείστε να γίνει το APRS δίκτυο χρήσιμο, μην χρησιμοποιείτε πλέον τα path: RELAY, TRACEN-n, WIDEN-n

 

παρά μόνο το WIDE2-2 για fixed και mobile.

 

Τα e-mail δεν δίνονται σε κανένα! Αν όμως κάποιος δεν επιθυμεί να είναι στην λίστα αποδεκτών παρακαλούμε να αποστείλει σχετικό μηνυμα στην ηλεκτρονική δ/νση raag-hq@raag.org

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τους φιλους και ζητω τους παλιους να μου δωσουν τα φωτα τους.

Ειχα δωσει εξετασεις και περασα στην κατηγορια εισαγωγικου επιπεδου ραδιοερασυτεχνη και θελω να μαθω για να εχω εναν φωρητο vhf επανω μου η στο αμαξι μου τι πρεπει να κανω για να παρω αδεια η κωδικο.

Ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

εφόσον πέρασες τις εξετάσεις θα πρέπει να βγάλεις την άδεια ραδιοερασιτέχνη πάνω στην οποία θα αναγράφεται και το προσωπικό σου διακριτικό κλήσης

 

κάνε ερώτηση στην Νομαρχία (στην υπηρεσία στην οποία έκανες την αίτηση για τη συμμετοχή στις εξετάσεις)

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω τον baofeng uv-5r plus και θα ήθελα να ρωτήσω εαν μπορω να τον ξεκλειδώσω για να μπορω να ακούω!

Έχει μήπως κάποιος φίλος τον παραπάνω δεκτη να μου πει κάποια πράγματα?

Ευχαριστω,Καλο απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω τον baofeng uv-5r plus και θα ήθελα να ρωτήσω εαν μπορω να τον ξεκλειδώσω για να μπορω να ακούω!

Έχει μήπως κάποιος φίλος τον παραπάνω δεκτη να μου πει κάποια πράγματα?

Ευχαριστω,Καλο απόγευμα.

 

βασικά πομποδέκτης είναι το μηχάνημα..που σημαίνει ότι για νόμιμη χρήση πρέπει να έχεις άδεια ραδιοερασιτέχνη. Για ξεκλείδωμα,δες στο mods.dk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θεσσαλονίκη οι εξετάσεις έγιναν εχθές από ότι έμαθα σήμερα που ήμουν στον ΥΜΕ για ένα δικό μου θέμα. 7 συμμετοχές,επιτυχείς και οι 7 !!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδιά μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος παρακαλώ?

την συχνότητα επικοινωνίας του ΟΑΣΘ την γνωρίζει κάποιος ή μπορούμε να την βρούμε?

στείλτε με pm παρακαλώ μην την βγάζουμε δημοσίως.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

http://www.LetsDate.gr

[Η 1η Polysexual ιστοσελίδα!!!]

 

http://www.eMediaShop.gr

[Τα φθηνότερα πακέτα Filehosting, Easybytez,Zevera κτλ...]

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος παρακαλώ?

την συχνότητα επικοινωνίας του ΟΑΣΘ την γνωρίζει κάποιος ή μπορούμε να την βρούμε?

στείλτε με pm παρακαλώ μην την βγάζουμε δημοσίως.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Και εγω θα ήθελα. Αν υπάρχει και της πυροσβεστικής.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δε μαζεύουμε εδώ μερικές "χρήσιμες συχνότητες ? Δε νομίζω ότι είναι παράνομο αυτό ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δε μαζεύουμε εδώ μερικές "χρήσιμες συχνότητες ? Δε νομίζω ότι είναι παράνομο αυτό ...

Ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι παράνομο...Αν το επιτρέψει ο Moderator του τόπικ αυτού, ας φτιάξουμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα μάλλον είναι παράνομο, γιατί θεωρητικά απαγορεύεται να ακούμε σε αυτές τις συχνότητες...εφόσον δεν έχουμε την άδεια να το κάνουμε αυτό/δεν δουλεύουμε σε αυτές τις υπηρεσίες. Εξάλλου γι'αυτό δεν είναι και διαθέσιμες στο ευρύ κοινό.

 

υ.γ Η ακρόαση των συχνοτήτων σε περίπτωση ελέγχου νομίζω διώκεται ποινικά.

υ.γ2 Εξάλλου μπορεί κάποιος με ένα σκανάρισμα να εντοπίσει κάποιες συχνότητες, αρκεί να έχει υπομονή.

 

παιδιά μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος παρακαλώ?

την συχνότητα επικοινωνίας του ΟΑΣΘ την γνωρίζει κάποιος ή μπορούμε να την βρούμε?

στείλτε με pm παρακαλώ μην την βγάζουμε δημοσίως.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

 

ακόμα και να την γνωρίζει κάποιος, γιατί την χρειάζεσαι ; Εκτός και αν είσαι υπάλληλος του ΟΑΣΘ και έχεις ασύρματο/άδεια.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Hamfest Θεσσαλονίκης τέλος για φέτος. Για όσους ήταν εκεί, περιμένουμε εντυπώσεις...εγώ πέρασα σίφουνας για 15 λεπτά.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Hamfest Θεσσαλονίκης τέλος για φέτος. Για όσους ήταν εκεί, περιμένουμε εντυπώσεις...εγώ πέρασα σίφουνας για 15 λεπτά.

 

Kαλησπερα σε ολους .Αν και ραδιοερασιτεχνης εδω και ενα χρονο εχω ακομα απορειες σχετικα με τον ραδιοερασιτεχνισμο θα μου πειτε γιατι δεν πας σε ενα συλλογο να γραφτεις και να μαθεις μερικα πραματα?Δεν υπαρχει χρονος κυριοι συναδελφοι!Θελω να ρωτισω,πως γινεται ενα λινκ αναμεσα σε εναν αναμεταδοτη και εναν επαναλιπτη για παραδειγμα το λινκ του R6 του Χορτιατη με την Αθηνα η το R5 του Πιλιου με τον αναμεταδωτη της Αθηνας στην Πεντελη πως γινεται με οπτικη επαφη η με συνδεση ιντερνετ οπως ειναι το echolink?

Link to comment
Share on other sites

Η συχνότητα που έχει για είσοδο ο επαναληπτης με την συχνότητα εξοδου αναμεταδιδονται σε μια συχνότητα UHF δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις.λειτουργεί όπως όταν μιλάς σε επαναληπτη.

 

edit: Καμία σχέση με echolink, συνήθως τα link είναι μέσω συχνότητα/rf.

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...