Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του @Nikolas14. Είναι μόνο όταν γίνεται κατάχρηση κάτι που έχει και η πράσινη. Ρώτησα στο 13830 εκ μέρους της κοπέλας μου

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aektzhs 1 said:

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του @Nikolas14. Είναι μόνο όταν γίνεται κατάχρηση κάτι που έχει και η πράσινη. Ρώτησα στο 13830 εκ μέρους της κοπέλας μου

Έτσι μάλιστα, ακούγεται λογικό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, η κατάχρηση είναι κακό για όλους και πρέπει ή να κόβεται, ή να χρεώνεται πολύ περισσότερο. 

Τι θα πει "πηδάω το δίκτυο και πληρώνω όσο οι άλλοι";

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, aektzhs 1 said:

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του @Nikolas14. Είναι μόνο όταν γίνεται κατάχρηση κάτι που έχει και η πράσινη. Ρώτησα στο 13830 εκ μέρους της κοπέλας μου

Ευτυχώς. Πάντως θα μπορούσαν να διευκρινίσουν στο κείμενο πότε εφαρμόζεται, κάνοντας λόγο για φυσιολογική χρήση κτλ. και οχι να μας βάζουν να παίρνουμε τηλέφωνα.

Edited by george143
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, bill27 said:

Καλησπέρα δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αλλά  εγώ έχω το VF red unlimited new

Αυτό προωθείται πλέον 

 

16 minutes ago, dasnowy said:

Πάλι καλά. Άρα θα πάω vodafone αφού δίνει και extra sim. 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάμε μια ξανά από την αρχή.Το Trottling αφορά ΜΟΝΟ τις κάρτες i4s σε προγράμματα unlimited new και οχι το ίδιο το πρόγραμμα new.

Δηλαδή εχεις unlimited new και μια καρτούλα i4s.
Η sim με το συμβολαιο φωνης unlimited new δεν εχει κανενα περιορισμο ακομη και αν ξεπερασεις τα 300γιγα.
κοφτη στην ταχύτητα τρώει μόνο η i4s.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zerokill said:

Παιδιά πάμε μια ξανά από την αρχή.Το Trottling αφορά ΜΟΝΟ τις κάρτες i4s σε προγράμματα unlimited new και οχι το ίδιο το πρόγραμμα new.

Δηλαδή εχεις unlimited new και μια καρτούλα i4s.
Η sim με το συμβολαιο φωνης unlimited new δεν εχει κανενα περιορισμο ακομη και αν ξεπερασεις τα 300γιγα.
κοφτη στην ταχύτητα τρώει μόνο η i4s.

Εάν το γράφει η τελευταία ανακοίνωση, τότε ναι. Εάν όχι, τότε είναι για όλους. 

Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωση θέλει αποκρυπτογράφηση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, zerokill said:

Παιδιά πάμε μια ξανά από την αρχή.Το Trottling αφορά ΜΟΝΟ τις κάρτες i4s σε προγράμματα unlimited new και οχι το ίδιο το πρόγραμμα new.

Δηλαδή εχεις unlimited new και μια καρτούλα i4s.
Η sim με το συμβολαιο φωνης unlimited new δεν εχει κανενα περιορισμο ακομη και αν ξεπερασεις τα 300γιγα.
κοφτη στην ταχύτητα τρώει μόνο η i4s.

Δες το αρχείο, αναφέρει τις I4S και αναφέρει και το πρόγραμμα σκέτο, που δεν υπήρχε πριν.

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του @Nikolas14. Είναι μόνο όταν γίνεται κατάχρηση κάτι που έχει και η πράσινη. Ρώτησα στο 13830 εκ μέρους της κοπέλας μου

Κατάχρηση π.χ. είναι αυτό που κάνω με cosmote που κάνω διαμοιρασμό και λήψη παιχνιδιών στο PS5;

Ποιος θα κρίνει ότι κατάχρηση δεν είναι π.χ. 50GB αφού ο μέσος όρος είναι 10GB/γραμμή;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VIPdriver said:

Την ρώτησες εάν διάβασε την τελευταία ανακοίνωση; 

Τώρα πραγματικά θελετε να μπουμε σε αυτην την συζητηση παιδια?
Ακόμα και να είναι όπως το λετε μου δίνει το δικαίωμά να καταγγείλω τα συμβόλαια μου.

4 minutes ago, MIKU said:

Δες το αρχείο, αναφέρει τις I4S και αναφέρει και το πρόγραμμα σκέτο, που δεν υπήρχε πριν.

Κατάχρηση π.χ. είναι αυτό που κάνω με cosmote που κάνω διαμοιρασμό και λήψη παιχνιδιών στο PS5;

Ποιος θα κρίνει ότι κατάχρηση δεν είναι π.χ. 50GB αφού ο μέσος όρος είναι 10GB/γραμμή;

τι ημερομηνία έχει η ανακοίνωση ? Μιλαμε για την ανακοινωση του Ιανουαριου η κατι πιο προσφατο ?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, zerokill said:

Τώρα πραγματικά θελετε να μπουμε σε αυτην την συζητηση παιδια?
Ακόμα και να είναι όπως το λετε μου δίνει το δικαίωμά να καταγγείλω τα συμβόλαια μου.

Ξεκαθαριζω οτι προσωπικα δεν με επηρεάζει (ειμαι μονιμα σε μονοψηφιες ταχυτητες), οπότε δεν εχω και καποια προτιμηση. ΟΜΩΣ από τη στιγμή που βγαίνει νεα ανακοινωση για κοφτη και δεν ξεκαθαριζει οτι ειναι μονο για τις i4s , τοτε φοβαμαι πως θα ειναι για όλους. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, VIPdriver said:

Ξεκαθαριζω οτι προσωπικα δεν με επηρεάζει (ειμαι μονιμα σε μονοψηφιες ταχυτητες), οπότε δεν εχω και καποια προτιμηση. ΟΜΩΣ από τη στιγμή που βγαίνει νεα ανακοινωση για κοφτη και δεν ξεκαθαριζει οτι ειναι μονο για τις i4s , τοτε φοβαμαι πως θα ειναι για όλους. 

η ανακοίνωση η πρόσφατη ποτε εκδόθηκε ? γιατι εγω δεν βλεπω κατι στο σαιτ.Εαν μιλάμε για την ανακοίνωση Ιανουαριου έχει συζητηθεί εδώ μέσα πάρα πολλες φορές τοτε που η κοσμοτε έκοψε τις extrasim κακώς & γράφω κιόλας 😄

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zerokill said:

η ανακοίνωση η πρόσφατη ποτε εκδόθηκε ? γιατι εγω δεν βλεπω κατι στο σαιτ.Εαν μιλάμε για την ανακοίνωση Ιανουαριου έχει συζητηθεί εδώ μέσα πάρα πολλες φορές τοτε που η κοσμοτε έκοψε τις extrasim κακώς & γράφω κιόλας 😄

https://myphone.gr/forum/topic/23659/page/861/?tab=comments#comment-7279565

Φρέσκια είναι και λέει στον τίτλο της Ιούνιος

Edited by george143
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, zerokill said:

η ανακοίνωση η πρόσφατη ποτε εκδόθηκε ? γιατι εγω δεν βλεπω κατι στο σαιτ.Εαν μιλάμε για την ανακοίνωση Ιανουαριου έχει συζητηθεί εδώ μέσα πάρα πολλες φορές τοτε που η κοσμοτε έκοψε τις extrasim κακώς & γράφω κιόλας 😄

 

4 minutes ago, george143 said:

https://myphone.gr/forum/topic/23659/page/861/?tab=comments#comment-7279565

Φρέσκια είναι και λέει στον τίτλο της Ιούνιος

Λοιπόν έτσι όπως το διαβάζω εγώ αφορά μη εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα. Πλέον το Red Unlimited έχει αντικατασταθεί από το Red Unlimited New. Το συγκεκριμένο νέο πρόγραμμα κοντεύει να κλίσει χρόνο στην αγορά. Μάλιστα φαίνεται ότι η ανακοίνωση έγινε με βάση τους κανονισμούς της ΕΕΤΤ που υποχρεώνει πλέον όλους τους παρόχους να συμμορφωθούν με τους νέους κανονισμούς

ΥΓ:Η πλειοψηφία των Unlimited είναι στο πρόγραμμα Unlimited New οπότε κανένας λόγος ανησυχίας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ΑΝ λέμε ΑΝ ισχύει όντως για το Red Unlimited όχι για το new αλλά το σκέτο, επειδή αυτό έχω εγώ από τον Απρίλιο του 23 και λήγει του χρόνου τον Απρίλιο του 25, φαντάζομαι πως ισχύει ό,τι υπέγραψα τότε έτσι; Δεν αλλάζει κάτι ενδιάμεσα. Είναι όρος συμβολαίου φαντάζομαι; 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, pickup said:

Καλημέρα, ΑΝ λέμε ΑΝ ισχύει όντως για το Red Unlimited όχι για το new αλλά το σκέτο, επειδή αυτό έχω εγώ από τον Απρίλιο του 23 και λήγει του χρόνου τον Απρίλιο του 25, φαντάζομαι πως ισχύει ό,τι υπέγραψα τότε έτσι; Δεν αλλάζει κάτι ενδιάμεσα. Είναι όρος συμβολαίου φαντάζομαι; 

Εαν στο συμβόλαιο σου γραφει οτι θα εχεις φουλ ταχυτητα στο ίντερνετ, τοτε θα πρεπει να ισχυει αυτο που λεει το συμβόλαιο. Εαν θα κάνεις speedtests και θα βλεπεις οτι εχει χαμηλοτερες ταχυτητες απο οτι ειχες, τοτε θα μπορεις να ζητησεις εξηγησεις. Εαν στο συμβόλαιο δεν λεει φουλ ταχυτητα, δεν νομιζω να μπορεσεις να κάνεις κάτι. Ισως να σε αφησουν να φυγεις χωρις πεναλτι ως δειγμα καλης συνεργασιας.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά που είδα στο συμβόλαιο μου αναφέρει αυτό: 

Ο Συνδρομητής δύναται να ενημερωθεί για τα μέτρα διαχείρισης της κίνησης που εφαρμόζει η VODAFONE και την
επίδρασή τους στην ποιότητα σύνδεσης στο Διαδίκτυο ή την ιδιωτικότητά του, αν κι εφόσον υπάρχει, στην ιστοσελίδα
www.vodafone.gr, στην ενότητα Όροι Ανοικτού Διαδικτύου, το περιεχόμενο της οποίας αποτελεί τμήμα της
παρούσας σύμβασης

 Υπέγραψα τον Μάρτιο του 23 άρα το αρχείο των όρων αφορά τον Ιούνιο του 21 αφού το επόμενο από το αυτό είναι τον Μάιο του 23 μεταγενέστερα δηλαδή από την υπογραφή του συμβολαίου μου. 

Μέσα λοιπόν εκεί μεταξύ άλλων αναφέρει....

Περιορισμός ταχύτητας (throttling)
Δεν εφαρμόζεται περιορισμός της ταχύτητας λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο, παρά μόνο στις ακόλουθες περιπτώσεις:
• Στην υπηρεσία I4S, όταν συνδυάζεται με προγράμματα που προσφέρουν απεριόριστη χρήση της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο από το κινητό του Συνδρομητή βάσει των Γενικών Όρων Παροχής Κινητών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών. Σε αυτήν την περίπτωση, ισχύει πολιτική ορθής χρήσης 100GB/μήνα. Εάν ο συνδρομητής υπερβεί το συγκεκριμένο όριο , η VODAFONE διατηρεί το δικαίωμα να προχωρήσει χωρίς άλλη προειδοποίηση στη μείωση της ταχύτητας λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο στα 64kbps.
Στα προγράμματα Vodafone Giga Unlimited Surf και Vodafone Giga Business Unlimited lite. Η ταχύτητα λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο δεν υπερβαίνει τα 2Mbps.
• Στα προγράμματα Vodafone Giga Unlimited Play και Vodafone Giga Business Unlimited max. Η ταχύτητα λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο δεν υπερβαίνει τα 10Mbps. Η τιμή αυτή αφορά τη μέγιστη τιμή ταχύτητας και ενδέχεται να είναι χαμηλότερη ανάλογα με τις δυνατότητες του δικτύου.

Δεν είμαι πουθενά μέσα στους περιορισμούς αφού το δικό μου ήταν αρχικά το Giga unlimited ultra το οποίο μετονομάστηκε σε Red Unlimited 

Εννοείται φυσικά πως  από την αρχή του συμβολαίου μου ΠΑΝΤΑ είχα απεριοριστα δεδομένα με απεριόριστη ταχύτητα. 

ΆΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΛΗΞΗ ΕΤΣΙ; 

Edited by pickup
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, pickup said:

Απο αυτά που είδα στο συμβόλαιο μου αναφέρει αυτό: 

Ο Συνδρομητής δύναται να ενημερωθεί για τα μέτρα διαχείρισης της κίνησης που εφαρμόζει η VODAFONE και την
επίδρασή τους στην ποιότητα σύνδεσης στο Διαδίκτυο ή την ιδιωτικότητά του, αν κι εφόσον υπάρχει, στην ιστοσελίδα
www.vodafone.gr, στην ενότητα Όροι Ανοικτού Διαδικτύου, το περιεχόμενο της οποίας αποτελεί τμήμα της
παρούσας σύμβασης

 Υπέγραψα τον Μάρτιο του 23 άρα το αρχείο των όρων αφορά τον Ιούνιο του 21 αφού το επόμενο από το αυτό είναι τον Μάιο του 23 μεταγενέστερα δηλαδή από την υπογραφή του συμβολαίου μου. 

Μέσα λοιπόν εκεί μεταξύ άλλων αναφέρει....

Περιορισμός ταχύτητας (throttling)
Δεν εφαρμόζεται περιορισμός της ταχύτητας λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο, παρά μόνο στις ακόλουθες περιπτώσεις:
• Στην υπηρεσία I4S, όταν συνδυάζεται με προγράμματα που προσφέρουν απεριόριστη χρήση της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο από το κινητό του Συνδρομητή βάσει των Γενικών Όρων Παροχής Κινητών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών. Σε αυτήν την περίπτωση, ισχύει πολιτική ορθής χρήσης 100GB/μήνα. Εάν ο συνδρομητής υπερβεί το συγκεκριμένο όριο , η VODAFONE διατηρεί το δικαίωμα να προχωρήσει χωρίς άλλη προειδοποίηση στη μείωση της ταχύτητας λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο στα 64kbps.
Στα προγράμματα Vodafone Giga Unlimited Surf και Vodafone Giga Business Unlimited lite. Η ταχύτητα λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο δεν υπερβαίνει τα 2Mbps.
• Στα προγράμματα Vodafone Giga Unlimited Play και Vodafone Giga Business Unlimited max. Η ταχύτητα λήψης (download) και μεταφόρτωσης (upload) της Υπηρεσίας πρόσβασης στο Διαδίκτυο δεν υπερβαίνει τα 10Mbps. Η τιμή αυτή αφορά τη μέγιστη τιμή ταχύτητας και ενδέχεται να είναι χαμηλότερη ανάλογα με τις δυνατότητες του δικτύου.

Δεν είμαι πουθενά μέσα στους περιορισμούς αφού το δικό μου ήταν αρχικά το Giga unlimited ultra το οποίο μετονομάστηκε σε Red Unlimited 

Εννοείται φυσικά πως  από την αρχή του συμβολαίου μου ΠΑΝΤΑ είχα απεριοριστα δεδομένα με απεριόριστη ταχύτητα. 

ΆΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΛΗΞΗ ΕΤΣΙ; 

Είσαι μια χαρά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Και το καλύτερο αν κάποιοι έχετε δει στην ι4s  άμεσο κόφτη μετά τα 300 γιγα γιατί εγώ δεν είδα στα 360 και μάλιστα εντελώς τυχαία το τσέκαρα στον προηγούμενο λογαριασμό. Πιθανότατα να το αφησανε ακομα λιγο πάνω και μετά να κοβει ταχύτητα.
Θα το τσεκάρω και αυτόν τον μήνα να δουμε τι γινεται.

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...