Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι μου λέει ότι θα δεχθείς τηλεφώνημα από Vodafone ότι τελικά μπορούν να σου το κατεβάσουν κι άλλο

Τελικά πάλι με έπεισαν για vodafone απλά ζητησα 24μηνο να μην εχω τα ιδια καθε χρόνο.

17.5 € double play με απεριοριστα + 300'κινητα + hol tv

14€ για 1 κινητό σύνδεση με 400' σε όλους + 500'σε vod + 500mb

το 2ο κινητό απλά μετατροπή σε καρτοκινητό (ήδη υπάρχει φοιτητικό οπότε υπολογίζω το πολύ 10€ το μήνα)

Μου έδωσαν και 79ευρώ να εξαργυρώσω από Πλαίσιο ή άλλο κατάστημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα ήθελα να αναφέρω παράλογη χρέωση από την vodafone για τον 5ψηφιο κωδικό 13800(εξυπηρέτηση πελατών wind)

Μόλις για δύο μέρες χρήσης και έναν αριθμό κλήσεων 6 με περίπου μέση διάρκεια κλήσης 3 λεπτά 25 € !

Όταν καλεις από κινητό vodafone στο συγκεκριμένο αριθμό αναφέρει οτι το κόστος κλήσης τιμολογειται από τον εκάστοτε πάροχο ( ή κάτι παρόμοιο) .

Πας λοιπόν στις αναλυτικές χρεώσεις σε αυτούς τους αριθμούς στο site της vodafone έχει ένα pdf ( για οποιον θελει ειναι στην κεντρικη σελιδα της vodafone κάτω υπηρεσίες πολιμεσικης πληροφόρησης / υπηρεσίες τρίτων εταιριών και έχει στο κείμενο ένα pdf δες το αρχείο pdf που επισυνάπτεται) και δεν αναφέρει κάπου την χρέωση για αυτόν τον αριθμό. Μίλησα λοιπόν και τηλεφωνικά και μέσω του chat που έχει ή vodafone και μ επιβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει online τιμολόγηση για τον συγκεκριμένο αριθμό. Έτσι λοιπόν έκανα online καταγγελία στο εεττ.

Υπάρχει κάποιος που εχει κάποια εμπειρία επί του θέματος ή μπορεί να βοηθήσει ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις πουθενά όμως πόσο σε χρεώσαν. .Δεν Επισύναψες κανένα Pdf.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις πουθενά όμως πόσο σε χρεώσαν. .Δεν Επισύναψες κανένα Pdf.

 

 

Γραφει. 25 €

 

######Μόλις για δύο μέρες χρήσης και έναν αριθμό κλήσεων 6 με περίπου μέση διάρκεια κλήσης 3 λεπτά 25 € ! #######

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

0,768 ανά λεπτό είναι ή χρωεση τελικά από τους καταλόγους που έχουν στα συρτάρια τους. Όσο για το pdf δεν ξερω πως να το κάνω επισυναψη

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.vodafone.gr/portal/resources/media/downloads/PDF_for_Internet_IVR1.pdf

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ορίστε και το pdf...δεν ξερω αν το εμφανίζει βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ μου φαίνεται ότι βγαίνει αν κάνεις τις πράξεις. 3λεπτά μέσος όρος επί 6 κλήσεις κάνει 18 λεπτά. 25/18 κάνει ~1,38.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έλεος εκεί κολλατε ; Οκ ήταν 2.5 λεπτά .

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

12391773_10207874153314319_7035028181680920682_n.jpg?oh=0c74fd80621ec21f47a43ef2309fa3f9&oe=571A7DFA

Link to comment
Share on other sites

Άρα από ότι βλέπουμε έχεις μιλήσει κάτι παραπάνω από 40 λεπτά. Το αν είναι ωραίο ή όχι που έχει αυτή τη χρέωση, νομίζω πως είναι αυτονόητο ποια είναι η απάντηση. Ωστόσο είναι γνωστό στους περισσότερους ότι αυτά τα τηλέφωνα δεν αφαιρούνται από τα δωρεάν λεπτά του πακέτου σου, αλλά χρεώνονται. Το πιο σωστό θα ήταν να κοιτάξεις πιο πριν για να ξέρεις τι σου γίνεται. Με αυτά τα δεδομένα, δεν βλέπω σε τι θα βοηθούσε μια καταγγελία στην εεττ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εθεσα ποτέ θέμα αν είναι ωραίο ή οχι. Ούτε κρίνουμε αν είμαι παράλογος ή λογικος. Μου πετάνε μια χρέωση που δεν μπορώ να την κάνω αντιστοιχία πουθενά στους καταλόγους της vodafone.

Ή να μπορεσω να την βρω με ένα googlaρισμα.

Είναι δικαίωμα μου σαν καταναλωτής λοιπόν να ξερω πριν χρεώθω;

Φυσικά αν ήξερα ότι ή χρέωση ήταν σαν να παίρνω σε 090 δεν θα την έκανα και θα τα ετρωγα σε σουβλάκια !

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσο για την χρέωση το 0.25 είχα στο μυαλό μου ανά κλήση αντε βία .50 όχι ένα € το λεπτό !

Mark αναφέρω πιο πάνω ότι είχα λάβει γνώση ότι ή κλήση χρεώνεται και ότι δεν αφαιρείται από τα δωρεάν λεπτα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα βοηθήσει , εφόσον η Vodafone παρέλειψε να τον ενημερώσει σωστά.

Να θυμίσω ότι κατα ρχήν πρέπει να γίνει αφισβήτηση λογαριασμού , και αν δεν πάρεις απάντηση σε 25 μέρες ή αν πάρεις απάντηση νωρίτερα που δεν σε ικανοποιεί τότε καταφεύγεις στην Ε.Ε.Τ.Τ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο για την χρέωση να ευθύνεται η wind το αποκλείουμε;

Δηλαδή :

H vodafone σου έχει έναν κατάλογο για το πόσο χρεώνει να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση, αρκετά αναλυτικό :

http://s17.postimg.org/koomzkgb3/vod.png

 

Η wind σου λέει μόνο πόσο κοστίζει να καλέσεις από το δικό τους δίκτυο. Επίσης έχει έναν άλλον αριθμό για να καλέσεις από άλλο δίκτυο (211 120 1212), που ενδεχομένως να έχει πιο λογική χρέωση και ίσως να έπρεπε να είχες καλέσει αυτό. Μου φαίνεται θα ήταν πιο σωστό να σου αναφέρει και τι χρέωση θα έχει αν καλέσεις το 13800 από άλλο δίκτυο, όπως αντίστοιχα κάνει η vodafone.

 

Με το σκεπτικό σου, θα ήταν η ίδια περίπτωση να καλέσει κάποιος ας πούμε ροζ τηλέφωνα, και μετά να ζητάει τα ρέστα από τον πάροχό του γιατί δεν γράφει στο site του ότι η συγκεκριμένη κλήση κοστολογείται τόσο. Όμως δεν θα γινόταν ποτέ αυτό, γιατί στα ροζ τηλέφωνα θα σου έγραφε πόσο χρεώνει το λεπτό, οπότε δε θα είχε νόημα μια τέτοια αμφισβήτηση. Μήπως αντίστοιχα το πρόβλημα δεν είναι η χρέωση της vodafone, αλλά η μη αναγραφή από τη wind πόσο κοστίζει να καλέσεις το 13800 έξω από το δικό της δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Βασίλη έγινε αμφισβήτηση απάντηση θα έχω σε 5 εργάσιμες.

Mark από την στιγμή που παίρνεις τηλ σου αναφέρει ότι ή χρέωση ορίζεται από τον πάροχο σου (vodafone)

Στην ροζ γραμμή πριν την καλέσεις έχει τις χρεώσεις από κιν η σταθερό.

Αν έχεις να προσθεσεις κάτι για ν βοηθησεις ή να απαντήσεις επί της ουσίας στο ερώτημα μου ευχαρίστως ν σε ακουσω .Δεν χρειάζεται να κανεις το δικηγόρο του διαβόλου.Σε ευχαριστώ !

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και στο pdf αναφέρει και τις χρεώσεις για 909...

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

( 909 είναι ροζ γραμμή )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα να κάνω εγώ το δικηγόρο του διαβόλου. Απλά είναι κάπως κουφό να μην είναι καλυμμένοι νομικά για κάτι τέτοιο. Αν υπάρχει τέτοια περίπτωση, μακάρι να σου πάνε όλα καλά και να σου επιστραφούν τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκονται σαφέστατα σε λάθος , από την στιγμή που δεν αναφέρουν την χρέωση σε τιμοκατάλογο , κάθε χρεώση μικρή ή μεγάλη είναι αυθαίρετη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.μόλις έλαβα μήνυμα από την vodafone ότι ή χρέωση που είχε γίνει για το 13800 θα πιστωθεί στον επόμενο λογαριασμό!ευχαριστώ πολύ όσους βοήθησαν!
Link to comment
Share on other sites

ωχ πριν 4 μερες πηρα τηλ στην πειραιως σε σταθερο και μου εγραφε αυτο

 

Όλο το 24ωρο, από σταθερό ή κινητό, με χρέωση ως κλήση προς σ​​ταθερό ή σύμφωνα με την τιμολογιακή πολιτική του τηλεπικοινωνιακού παρόχου σας.

 

αν θελετε να το δειτε ειναι κατω δεξια στο λινκ https://www.winbank.gr/el/Pages/Home.aspx

μιλησα κανα 7 λεπτο αλλα δεν μου ειπαν στην αρχη ποσο θα χρεωθει η κληση. και που να ξερω εγω ποσο ειναι η τιμολογιακή πολιτική του τηλεπικοινωνιακού παρόχου μου;

λετε να ερθει κανα μπουγιουρντι;

και ο λογαριασμος μου βγαινει σε 15 μερες...υπομονη:worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

ωχ πριν 4 μερες πηρα τηλ στην πειραιως σε σταθερο και μου εγραφε αυτο

 

Όλο το 24ωρο, από σταθερό ή κινητό, με χρέωση ως κλήση προς σ​​ταθερό ή σύμφωνα με την τιμολογιακή πολιτική του τηλεπικοινωνιακού παρόχου σας.

 

αν θελετε να το δειτε ειναι κατω δεξια στο λινκ https://www.winbank.gr/el/Pages/Home.aspx

μιλησα κανα 7 λεπτο αλλα δεν μου ειπαν στην αρχη ποσο θα χρεωθει η κληση. και που να ξερω εγω ποσο ειναι η τιμολογιακή πολιτική του τηλεπικοινωνιακού παρόχου μου;

λετε να ερθει κανα μπουγιουρντι;

και ο λογαριασμος μου βγαινει σε 15 μερες...υπομονη:worry::worry:

 

Αν ειναι κληση σε σταθερο της μορφης 210********* μην ανησυχεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δε θα έχεις χρέωση.

Κι εγώ θυμάμαι κάποια στιγμή τον Αύγουστο που καλούσα στη eurobank, και είχε ένα από 210 και άλλο ένα από 801. Το πρώτο είχε μηδενική χρέωση, ενώ το 2ο χρεωνόταν κανονικά. Άσχετα αν σε βγάζανε στο ίδιο τηλεφωνικό κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Τα 801 είναι με χρέωση αστικής μονάδας και τα 800 χωρίς χρέωση. Αυτά όταν καλείς από σταθερό. Από κινητό όλα τα πακέτα που υπάρχουν αναφέρονται σε γεωγραφικούς αριθμούς, δηλαδή στα κλασικά σταθερά νούμερα, 210-xxx, 2310-xxxx, 2410-xxx κλπ. Από κινητό φροντίζουμε είτε να καλούμε σε γεωγραφικούς αριθμούς είτε να ενημερωνόμαστε από τον τιμοκατάλογο του πάροχού μας την χρέωση.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζεται η παρωδία

Λαμβάνω sms από το 1376:

Vodafone:Καθώς η γνώμη σας είναι σημαντική για εμάς,θα θέλαμε να μας απαντήσετε σε αυτό το μήνυμα δωρεάν με ένα αριθμό από 0 (δε θα τη σύστηνα) έως 10 (οπωσδήποτε θα τη σύστηνα).Bάσει της επικοινωνίας σας σχετικά με τη διαχείριση και επίλυση του θέματός σας,πόσο πιθανό είναι να συστήσετε τη Vodafone σε κάποιο φίλο ή γνωστό σας;

Φοβισμένος λοιπόν μιλάω με την εξυπηρέτηση πελατών και δεν γνωρίζουν αυτό το νούμερο !!! Αλλά είναι σίγουροι ότι δεν ει αι χρεωσιμο sms σύμφωνα μ τους καταλόγους τους ( οκ λέω τώρα κοιμάμαι ήσυχος ) έχει λάβει κάποιος άλλος τέτοιο sms από αυτόν τον αριθμό ?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μετά από επικοινωνία με εξυπηρέτηση σε παίρνει τηλέφωνο με κάποιο αυτόματο σύστημα, και ακούς το συγκεκριμένο μήνυμα ηχογραφημένο που σου ζητάει το ίδιο πράγμα και να πατήσεις κάποιο από τα πλήκτρα του τηλεφώνου για να δηλώσεις το πόσο ικανοποιημένος είσαι από την επικοινωνία κλπ. Λογικά το κάνουν και με sms τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Είχα τέτοια κλήση εχθες.

Με πονηρεψε γτ πήγα ν απαντήσω και μ έβγαλε μήνυμα το κινητό ότι ενδέχεται ν χρεώθω αν απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, σε νοιάζει να τους βοηθήσεις στην αξιολόγηση; Αγνόησε το μήνυμα και είσαι οκ...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...