Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Αρχές Απριλίου (4 νομίζω) λήγει το συμβόλαιο μου σε οικογενειακό cosmote που εχω το 65 και δίνω 19. Η άλλη γραμμή είναι το 25 το οποιο δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. Το Θέμα είναι ότι από μια γρήγορη ερώτηση σε γερμανό μου είπαν Τιμή κοντά στα 60 για το ίδιο που εχω τώρα με 19! Και από ότι διαβάζω το πολύ να πάει 40-45. Θα πάω και από Vodafone & wind να ρωτήσω αλλά δύσκολα θα βρω νομίζω Τιμή μέχρι 25€ για το αντίστοιχο 65 της cosmote. Έχετε διαφορετική άποψη;

Δεν εχω ιδιαίτερο πρόβλημα να το γυρίσω σε κάρτα αν και μιλάω σίγουρα 750-800λεπτα κάθε μήνα. Τα περισσότερα είναι κινητά cosmote αλλά και πολλα σταθερά. Το 1.5gb το καταναλώνω πολλές φορές όλο και σίγουρα θα ήθελα παραπάνω ίντερνετ. (2gb το ελάχιστο αν γίνεται, οπωςστο 65 plus της cosmote). Από sms δεν στέλνω πάνω από 100 ποτέ. Συνήθως λιγότερα.

Το Θέμα μου είναι ότι η κάρτα της cosmote δεν βλέπω να έχει οικονομικά πακέτα με καλές παροχές. Κάνω λάθος; οποιαδήποτε Βοήθεια δεκτή!

Άραγε wind & Vodafone έχουν τίποτα προσφορές για μεταφορά 2 γραμμών ;

 

Κάνουν προσφορές, απλά κάνε αίτημα φορητότητας καταρχάς για να σε πάρουν για αντιπρόταση από κοσμοτέ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ειμαισυνδρομητης voda με 18μηνο συμβολαιο το οποιο εφτιαξα πριν 2 μηνες. απο 35ε πληρωνω 23 μου εκαναν προσφορα. ειμαι και στη hol. πριν λιγες μερες πηρα ενα κουπονι ψηφιακης αλληλεγγυης. εμαθαοτι μπορω να βαλω forthnet κ nova δωρεαν για 1 χρ. αν λοιπον φυγω απο hol για forthnet θα χαλασει κατι απο την εκπτωση που εχω στο κινητο vodafone?
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ειμαισυνδρομητης voda με 18μηνο συμβολαιο το οποιο εφτιαξα πριν 2 μηνες. απο 35ε πληρωνω 23 μου εκαναν προσφορα. ειμαι και στη hol. πριν λιγες μερες πηρα ενα κουπονι ψηφιακης αλληλεγγυης. εμαθαοτι μπορω να βαλω forthnet κ nova δωρεαν για 1 χρ. αν λοιπον φυγω απο hol για forthnet θα χαλασει κατι απο την εκπτωση που εχω στο κινητο vodafone?

 

Λογικά ναι, θα πρέπει να φύγει η έκπτωση στο πάγιο του κινητού η οποία οφείλεται στο νταλαβέρι HOL-Vodafone. Το πόσο όμως εσύ το ξέρεις. Κι αν δεν το ξέρεις, πρέπει να το ρωτήσεις στη HOL για σιγουριά. Δεν έχεις πει και ποια ακριβώς προγράμματα έχεις σε Vodafone και HOL μήπως και υποθέσουμε το ποσό.

 

 

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι παιδιά...

Είμαι κι εγώ με Vodafone και HOL. Το 12μηνο συμβόλαιο με HOL (το ευέλικτο 300 έχω, 20ευρώ/μήνα) λήγει σε λιγότερο από μήνα και είμαι σε ψάξιμο. Ήδη με ψήνουν 2 περιπτώσεις, μία από ΟΤΕ και μία από Wind μεριά. Το θέμα όμως είναι ότι θέλω να πάρω και το κινητό προς τα εκεί αλλά το 18μηνο συμβόλαιο με Vodafone (400 προς Όλους, ~31 ευρώ/μήνα πληρώνω) θέλει ακόμα 6,5 μήνες για να λήξει. Να πω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει επιδότηση συσκευής, αλλά έκπτωση στο πάγιο (η οποία στην ανάλυση λογαριασμού με το ΦΠΑ είναι ~3,5 ευρώ).

 

Αν πω να σπάσω το συμβόλαιο της Vodafone, ποια είναι η ρήτρα; Πληρώνω 3,5 x (όσους μήνες ήμουν στο συμβόλαιο μέχρι τώρα); Δηλαδή 3,5 x 11,5 = 40,25 ευρώ; Ή κάτι άλλο;

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σας, συνφορουμίτες:

Ο πατέρας μου έχει εδώ και πολλά χρόνια το παλιό πρόγραμμα συμβόλαιο VF 240 (240' προς όλους) με πάγιο περίπου 40 ευρώ με τους φόρους, δεν τον δεσμεύει καμία επιδότηση.

Τελευταία αυτό το πρόγραμμα άρχισε να μην τον καλύπτει καθώς χρειάζεται περισσότερα λεπτά ομιλίας προς όλους (μερικούς μήνες μιλάει περισσότερο προς vodafone ενώ άλλους περισσότερο σε cosmo/wind) και επίσης στέλνει και αρκετά SMS (100 με 200) ενώ δεν τον ενδιαφέρουν καθόλου τα data.

Του πρότεινα να πάει σε CU στο οποίο αγοράζοντας πακέτα αναλόγως με το τι χρειάζεται κάθε μήνα θα πληρώνει σίγουρα λιγότερα, υπολογίζω κάτω από 20 ευρώ.

(Με το πακέτο Combo 600 του CU online θα έχει 300' προς όλους, 300' προς CU και 100 sms με 7 ευρώ επί 2 αγορές το μήνα έρχεται 14 ευρώ, και επιπλέον 120' προς Vodafone με την ανανέωση των 10€. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα αγγαρεύομαι εγώ να κάνω τις online ενεργοποιήσεις -αλλά ας πούμε ότι είμαστε οκ με αυτό).

Πήρα το 1227 για διακοπή και μου πρότειναν επιτόπου το "Προς όλους 400" με 400΄ και 40sms με έκπτωση 35% (39,20 -35% =) 25,48 ευρώ. Τα λεπτά μπορεί να του φτάνουν αλλά τα sms είναι πολύ λίγα, θα προσθέσουν το πακέτο με 70 sms προς 5€ με έκπτωση κι αυτό.

Τσουρούτικο και ακριβό μου φαίνεται. Το πιο άνετο πρόγραμμα θα ήταν το RED1 αλλά μπορώ να πετύχω 50% πχ έκπτωση; Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία της φορητότητας, δεν είναι για μένα αυτά με τις ακυρώσεις μπρος-πίσω, μπορώ να πετύχω κάτι καλύτερο από 35% έκπτωση με απειλή για μετατροπή σε καρτοκινητό;

Επιπλέον, έχουμε κάθε μήνα και μια έκπτωση από Vodafone Diners που κυμαίνεται στα 9 ως 20 ευρώ. Αν πάει σε καρτοκινητό η έκπτωση πάει χαμένη, δεν υπάρχει άλλο συμβόλαιο στην οικογένεια. (Συμπληρώνω ότι δεν έχουμε και δεν θέλουμε HOL).

Άρα:

Μπορώ με απειλή για διακοπή και μετατροπή σε καρτοκινητό να πετύχω το RED1 στα 30 ευρώ τελική; Πρέπει να πάω να πάρω τη sim του CU για να μας κάνουν καλή προσφορά ή το μέγιστο είναι το -35% που μου έδωσαν από το 1227;

Γιατί να μην πάω στο CU; Θα έχει πρόβλημα με τον τηλεφωνητή, τον οποίο χρησιμοποιεί περιστασιακά (θα ρωτήσω και στο νήμα του cu για αυτό το θέμα);

Link to comment
Share on other sites

Αν πω να σπάσω το συμβόλαιο της Vodafone, ποια είναι η ρήτρα; Πληρώνω 3,5 x (όσους μήνες ήμουν στο συμβόλαιο μέχρι τώρα); Δηλαδή 3,5 x 11,5 = 40,25 ευρώ; Ή κάτι άλλο;

 

Απαντάω μόνος μου μιας και μίλησα σήμερα με το 13830.

Η ρήτρα τελικώς είναι η έκπτωση παγίου επί τους μήνες που υπολείπονται (~6,5 μήνες όπως είπα) κι όχι επί τους μήνες που πέρασαν μέχρι τώρα (~11,5). Όπως μου είπε, αν διακόψω τώρα, θα πληρώσω περίπου 27,5 ευρώ.

 

Του πρότεινα να πάει σε CU στο οποίο αγοράζοντας πακέτα αναλόγως με το τι χρειάζεται κάθε μήνα θα πληρώνει σίγουρα λιγότερα, υπολογίζω κάτω από 20 ευρώ.

(Με το πακέτο Combo 600 του CU online θα έχει 300' προς όλους, 300' προς CU και 100 sms με 7 ευρώ επί 2 αγορές το μήνα έρχεται 14 ευρώ, και επιπλέον 120' προς Vodafone με την ανανέωση των 10€. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα αγγαρεύομαι εγώ να κάνω τις online ενεργοποιήσεις -αλλά ας πούμε ότι είμαστε οκ με αυτό).

 

Να σε ρωτήσω φίλε μου γιατί έχω φάει τον τόπο και δεν έβγαλα άκρη.

Που είναι αυτό το Combo 600 με τα χαρακτηριστικά που λες; Μπορείς να μου δώσεις link σε παρακαλώ; Γιατί εγώ στο Combo 600 που βλέπω στην σελίδα τους δε λέει ότι δίνει 300' προς ΟΛΟΥΣ (δλδ προς Cosmote, Wind, σταθερά κλπ). Βασικά αυτά που δίνει με 7 ευρώ είναι:

1). 500' + 500 SMS προς τους CU

2). 100' + 100 SMS προς ΟΛΟΥΣ (άντε και +100' μια φορά στην αρχή, δώρο με την online ενεργοποίηση)

3). 60ΜΒ internet.

Link to comment
Share on other sites

^θα το κοιταξω κ θα σου πω, το εγραψα απο σημειωσεις μου κ οχι απο τη σελιδα της βοντα οπότε μπορει να μην ειναι ετσι. Νομίζω οτι τα πακετα δεν ειναι ιδια για ολους, σε εμενα με cu φοιτητικο, μεσω της εφαρμογης μου λεει

" Super Προσφορά! 300' προς Όλους + 300' προς CU και 100 SMS προς Όλους + 500 SMS προς CU και 60ΜΒ! Online Bonus: έξτρα 100' προς Όλους! Ελάχιστη διάρκεια κλήσης: 3' και μετά χρέωση/δευτερόλεπτο.

"

Περισσοτερα στο νημα των καρτοκινητων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω κάνει αίτηση φορητότητας απο wind σε vodafone εδώ και 3 μέρες. Προχθές με έιχαν πάρει τηλέφωνο απο ενα σταθερό vodafone για να μου επισημάνουν να έχω την καινούργια κάρτα sim γιατί πρόκειται να ενεργοπιηθεί η σύνδεση. Η σύνδεση κατα τα λεγόμενα τους έπρεπε να ενεργοποιηθεί χθες. Αλλά τίποτα. Υπάρχει τρόπος να μάθω σε ποιο στάδιο είναιη αίτηση φορητότητας?

 

Ευχαριστώ

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κανω αίτηση στη Vodafone το σταθερό και το κινητό μου στο RED1. Σύνολο 50 € το μήνα. Μόλις έκανε ο υπάλληλος την αίτηση του έβγαλε μήνυμα ότι πρέπει να δώσω 150 € εγγύηση !!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κανω αίτηση στη Vodafone το σταθερό και το κινητό μου στο RED1. Σύνολο 50 € το μήνα. Μόλις έκανε ο υπάλληλος την αίτηση του έβγαλε μήνυμα ότι πρέπει να δώσω 150 € εγγύηση !!!!!!

 

 

Αλλο και τουτο !!!!!!!!!!!!!:wacko::wacko::wacko:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

το πιθανοτερο ειναι πως καποτε ειχες καθυστερησει αρκετο καιρο να πληρωσεις καποιο υπολοιπο(η το εχεις ακομη απληρωτο) σου στην vodafone η στην hol και μπηκες κατι σαν μαυρη λιστα,αυτο το κανουν ολες οι εταιριες σε παρομοιες περιπτωσεις.

ετσι ζητουν εγγυηση για να κανεις σε αυτους νεα συνδεση,την οποια εγγυηση βεβαια δεν την χανεις,απλα μολις φυγεις απο την vodafone και εχεις εξοφλησει ολο το ποσο που οφειλεις στην επιστεφουν στο ακεραιο πισω.

Link to comment
Share on other sites

το πιθανοτερο ειναι πως καποτε ειχες καθυστερησει αρκετο καιρο να πληρωσεις καποιο υπολοιπο(η το εχεις ακομη απληρωτο) σου στην vodafone η στην hol και μπηκες κατι σαν μαυρη λιστα,αυτο το κανουν ολες οι εταιριες σε παρομοιες περιπτωσεις.

ετσι ζητουν εγγυηση για να κανεις σε αυτους νεα συνδεση,την οποια εγγυηση βεβαια δεν την χανεις,απλα μολις φυγεις απο την vodafone και εχεις εξοφλησει ολο το ποσο που οφειλεις στην επιστεφουν στο ακεραιο πισω.

 

Επίσης, έχει ακουστεί ότι οι εταιρίες κινητής και σταθερής διατηρούν κάτι σαν "Τειρεσία" για οσουν είχαν αναπόσβεστα απλήρωτα ή έχουν αφήσει τις συνδέσεις να λήξουν λόγο χρεών (συνεπώς να κοπεί και ο αριθμός) και ο οφειλέτης έχει κατάφυγει σε άλλη εταιρία για νέο αριθμό χωρίς να έχει αποπληρώσει το χρέος στην προηγουμενη.

Κατά την γνώμη μου σωστά παραπάνω με τις εγγυήσεις αλλα ποιος προστατεύει τον οφειλέτη που απλα πλήρωνε καθυστεριμενα τον λογαργιασμο του γιατί πληρωνόταν πιο αργά ή ποιος προστατεύει τον καταναλωτή από την κλασσικη "αλόγιστη χρήση Data" που έχουμε ακούσει όλοι για ξαφνικούς λογαρισμουν 600+ €? Και στην δεύτερη περίπτωση έαν έχεις κάνει διακανονισμό ή δεν αποδεχεσε την χρέωση πάλι σε γραφουν ως οφειλέτη....

Καλα κάνει η κάθε εταιρία και διασφαλίζει την "βιωσιμότητα" της κάθε σύνδεσης με εγγύηση αν χρειαστεί (δλδ στις πραγματικές περιπτώσεις κακοπληρωτών- τηλεπικοινωνιακών θαλασσοδανείων) αλλα για τους συγκυριακούς οφειλέτες υπάρχει προστασία?? :worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχη η μαυρη λιστα στις εταιρειες κινητης τηλεφωνιας σιγουρα. απο το 2011 νομιζω μπηκε σε εφαρμογη ο "Τειρεσίας" στις εταιρεις κινητης.Δεν γνωριζω ομως για ποσο διαστημα μπορει να μεινει φακελωμενος καποιος οφειλετης.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχη η μαυρη λιστα στις εταιρειες κινητης τηλεφωνιας σιγουρα. απο το 2011 νομιζω μπηκε σε εφαρμογη ο "Τειρεσίας" στις εταιρεις κινητης.Δεν γνωριζω ομως για ποσο διαστημα μπορει να μεινει φακελωμενος καποιος οφειλετης.
λογικα αμα δειξεις καλη διαγωγη και πληρωσεις τα χρεη σου? εμενα η vodafone γυρισε και μου ειπε οτι δεν ξερει αν θα πληρωνω τους λογαριασμους μου και γι αυτο δεν μου εδινε δωρο το full σημα τους εκραξα και το πηρα 4 χρονια στην cosmote δεν καθυστερησα λογαριασμο αλλα στην voda ενω δεν ζητησαν εγγυηση μου την ειπαν κανονικα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κανω αίτηση στη Vodafone το σταθερό και το κινητό μου στο RED1. Σύνολο 50 € το μήνα. Μόλις έκανε ο υπάλληλος την αίτηση του έβγαλε μήνυμα ότι πρέπει να δώσω 150 € εγγύηση !!!!!!

μην βγαζετε αλλα σεναρια.τιποτα απο αυτα που λετε δεν ισχυει.ο υπαλληλος πριν να κανει την αιτηση μπηκε στο συστημα του και ειδε οτι δεν χρωσταω τιποτα.εκτος απο αυτο το ξερω απο μονος μου οτι δεν χρωσταω ουτε μισο σεντ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σας, συνφορουμίτες:

Ο πατέρας μου έχει εδώ και πολλά χρόνια το παλιό πρόγραμμα συμβόλαιο VF 240 (240' προς όλους) με πάγιο περίπου 40 ευρώ με τους φόρους, δεν τον δεσμεύει καμία επιδότηση.

Τελευταία αυτό το πρόγραμμα άρχισε να μην τον καλύπτει καθώς χρειάζεται περισσότερα λεπτά ομιλίας προς όλους (μερικούς μήνες μιλάει περισσότερο προς vodafone ενώ άλλους περισσότερο σε cosmo/wind) και επίσης στέλνει και αρκετά SMS (100 με 200) ενώ δεν τον ενδιαφέρουν καθόλου τα data.

Του πρότεινα να πάει σε CU στο οποίο αγοράζοντας πακέτα αναλόγως με το τι χρειάζεται κάθε μήνα θα πληρώνει σίγουρα λιγότερα, υπολογίζω κάτω από 20 ευρώ.

(Με το πακέτο Combo 600 του CU online θα έχει 300' προς όλους, 300' προς CU και 100 sms με 7 ευρώ επί 2 αγορές το μήνα έρχεται 14 ευρώ, και επιπλέον 120' προς Vodafone με την ανανέωση των 10€. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα αγγαρεύομαι εγώ να κάνω τις online ενεργοποιήσεις -αλλά ας πούμε ότι είμαστε οκ με αυτό).

Πήρα το 1227 για διακοπή και μου πρότειναν επιτόπου το "Προς όλους 400" με 400΄ και 40sms με έκπτωση 35% (39,20 -35% =) 25,48 ευρώ. Τα λεπτά μπορεί να του φτάνουν αλλά τα sms είναι πολύ λίγα, θα προσθέσουν το πακέτο με 70 sms προς 5€ με έκπτωση κι αυτό.

Τσουρούτικο και ακριβό μου φαίνεται. Το πιο άνετο πρόγραμμα θα ήταν το RED1 αλλά μπορώ να πετύχω 50% πχ έκπτωση; Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία της φορητότητας, δεν είναι για μένα αυτά με τις ακυρώσεις μπρος-πίσω, μπορώ να πετύχω κάτι καλύτερο από 35% έκπτωση με απειλή για μετατροπή σε καρτοκινητό;

Επιπλέον, έχουμε κάθε μήνα και μια έκπτωση από Vodafone Diners που κυμαίνεται στα 9 ως 20 ευρώ. Αν πάει σε καρτοκινητό η έκπτωση πάει χαμένη, δεν υπάρχει άλλο συμβόλαιο στην οικογένεια. (Συμπληρώνω ότι δεν έχουμε και δεν θέλουμε HOL).

Άρα:

Μπορώ με απειλή για διακοπή και μετατροπή σε καρτοκινητό να πετύχω το RED1 στα 30 ευρώ τελική; Πρέπει να πάω να πάρω τη sim του CU για να μας κάνουν καλή προσφορά ή το μέγιστο είναι το -35% που μου έδωσαν από το 1227;

Γιατί να μην πάω στο CU; Θα έχει πρόβλημα με τον τηλεφωνητή, τον οποίο χρησιμοποιεί περιστασιακά (θα ρωτήσω και στο νήμα του cu για αυτό το θέμα);

 

κανε αιτηση φορητοτητας για καποιο καρτοκινητο αλλης εταιριας.

 

Δεν ξερω τι διαρκειας κλησεις κανει ο πατερας σου, αν κανει πολλες συντομες κλησεις καντε αιτηση στην Q

 

με 10€ το μηνα θα εχει 300' προς ολους (χρεωση αν αδευτερολεπτο, οχι σαν τους αλλους που εχουν ελαχιστη χρεωση το 3λεπτο)

με αλλα 10€ θα μπορει να ενεργοποιει πακετα μηνυματων (60 μνμ με 2€)

εντωμεταξυ με τις ενεργοποιησεις θα εχει απλετο χρονο για Q kai Data (που ειπες οτι δεν τον ενδιαφερει)

 

αν μεταξυ των επαφων του υπαρχουν αρκετοι με wind, τα παραπανω θα ειναι αρκετα φτηνοτερα

 

το σημαντικοτερο ομως ειναι οτι η Βοντα βλεποντας οτι πας σε αλλη εταιρια θα σου κανει σαφως καλυτερη προσφορα απο το να πας στη δικη της καρτοκινητη

και να μεταφερθειτε ομως στην Q δε νομιζω να ειστε χαμενοι, θα πληρωνετε λιγοτερο απο τα μισα

Link to comment
Share on other sites

μην βγαζετε αλλα σεναρια.τιποτα απο αυτα που λετε δεν ισχυει.ο υπαλληλος πριν να κανει την αιτηση μπηκε στο συστημα του και ειδε οτι δεν χρωσταω τιποτα.εκτος απο αυτο το ξερω απο μονος μου οτι δεν χρωσταω ουτε μισο σεντ.

 

οκ αν δεν χρωστουσες σεντ και σου ζητησανε εγγυηση για να κανεις συνδεση ειναι για τα πανηγυρια.Προσωπικα θα τους εφτυνα.

Ακου εγγυηση...

Link to comment
Share on other sites

μην βγαζετε αλλα σεναρια.τιποτα απο αυτα που λετε δεν ισχυει.ο υπαλληλος πριν να κανει την αιτηση μπηκε στο συστημα του και ειδε οτι δεν χρωσταω τιποτα.εκτος απο αυτο το ξερω απο μονος μου οτι δεν χρωσταω ουτε μισο σεντ.

 

Υπάρχει περίπτωση να χρωστάς κάπου αλλού; Ενημερωτικά ρωτάω..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν συνδρομητής wind για 18 μήνες και κοντά στην λήξη του συμβολαίου μου κοντά στα τέλη Δεκεμβρίου 2014, δέχτηκα τηλέφωνο προώθησης προϊόντος από την vodafone. Η πρόταση αφορούσε συνδυαστικό σταθερό+κινητό και μου προσέφεραν για το μεν κινητό 700' προς όλους+ 500' προς vodafone + 70 sms + 800 MB δεδομένα και για το δε σταθερό απεριόριστα σταθερα, ιντερνετ και 5 ώρες κινητά. Η πρόταση ήταν καλύτερη από το τότε υφιστάμενο πρόγραμμα στην wind και θα πλήρωνα συνολικά περίπου 41 ευρώ για όλα αντί 52 που πλήρωνα στην wind. Η μόνη παραφωνία ήταν τα 800 ΜΒ διότι στην wind είχα 1000, ωστόσο όταν πρότεινα στην πωλήτρια της συνεργαζόμενης εταιρίας της vodafone να το κάνουμε 1000, αυτή μου είπε πως δεν μπορεί, αλλά μου είπε για τους μήνες που θα κάνω μεγαλύτερη χρήση, θα χρεώνομαι παραπάνω 5 ευρώ ανα 200. Εν τέλει συμφώνησα, η αντιπρόταση της wind ήταν παρόμοια και εν τέλει προχώρησα στην φορητότητα.

Στον λογαριασμό Ιανουαρίου 2015, διαπίστωσα πως είχα χρεωθεί τα ΜΒ από τα 300 και πάνω!!! Δηλαδή είχα πέσει εμφανώς θύμα παραπλανητικής διαφήμισης!!

Επικοινώνησα με την vodafone με 3 τρόπους: Μέσω καταστήματος, μέσω 13830 και μέσω facebook. Τους εξήγησα το πρόβλημά μου, και από τους 3 έλαβα την ίδια απάντηση: ότι το πρόγραμμά μου έχει μόνο 300 ΜΒ!!!

Η απογοήτευσή μου μεγάλη διότι για τα επιπλέον των 300 ΜΒ του λογαριασμού του Ιανουαρίου 2015 χρεώθηκα 17 ευρώ παραπάνω... Η απόφασή μου να πάω στην vodafone αποδείχτηκε λάθος.

Επικοινώνησα με Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (1520) και με το συνήγορο καταναλωτή .. Και οι 2 μου πρότειναν να προχωρήσω σε καταγγελία προς αυτούς. Σε ερώτησή μου αν θα βγει κάτι μου απάντησαν πως ναι. Εγώ φοβάμαι μήπως μπλέξω σε έξοδα που δέν έχω να δώσω αυτο΄ν τον καιρό... Μήπως γνωρίζει κανείς οτιδήποτε; Αξίζει να προχωρήσω σε καταγγελία; Μπορώ να κάνω κάτι άλλο γιατί είναι κρίμα για άλλους 23 μήνες να περιορίσω την επικοινωνία μου...

Link to comment
Share on other sites

...

...

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο γιατί είναι κρίμα για άλλους 23 μήνες να περιορίσω την επικοινωνία μου...

 

κανε αιτηση φορητοτητας για αλλη εταιρια,

 

οταν σε παρουν απο τη Βοντα, ζητα την αρχικη προσφορα που σου εγινε

 

 

 

κατι αντιστοιχο ειαχα παθει κι εγω πριν 2 χρονια

Αυτα που μου εδωσαν δεν ηταν τα ιδια με αυτα που μου προτειναν (απο τη συνεργαζομενη εταιρια)

εκανα αιτηση να ξαναγυρισω εκει που ημουν, με πηραν τηλεφωνο απο τη Βοντα και ικανοποιησαν το αρχικο μου αιτημα (και με το παραπανω)

 

δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι 2 χρονια μετα...

Link to comment
Share on other sites

Επισης εγω θα σου προτεινα αμα δεν βρεις ακρη να ρωτησεις τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και το συνήγορο του καταναλωτή για τα εξοδα μιας καταγγελιας. Μπορει να ειναι πολυ λιγοτερα απο οτι νομιζεις. Αυτες οι υπηρεσιες υπαρχουν για το οφελος του καταναλωτη, δεν νομιζω να ακουσεις κατι δυσβασταχτο.
Link to comment
Share on other sites

Κι ακόμη οι εταιρείες κινητής συνεργάζονται με τέτοια άτομα..

μαλλον ειναι οι κυριες πηγές τους για νεους συνδρομητες τα τελευταια χρονια...

 

δεχομαι αρκετες κλησεις "για κατι που με συμφερει" καθε μηνα και καμια δεν ειναι απο την "μαμα" εταιρια.

 

Ευτυχως εχω βρει την ησυχια μου με την Q

 

Οταν με ρωτανε :"σε ποια εταιρία εισαστε"; και τους απανταω στην "Q", βλεπω οτι ζοριζονται λιγο, δεν εχουν να αντιπροτεινουν και τελικα "αλληλοευχαριστούμε" και κλεινουν :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά την γνώμη σας.Συνδρομητής red1 με 25€ λήγει 12/4/15. Άνοιξε η ανανέωση μου και σε κατάστημα vodafone μου δίνουν το red1 στα 33€ τελική. Ποιά είναι η γνώμη σας;Να προχωρήσω ή να παίξω με φορητότητα;;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά την γνώμη σας.Συνδρομητής red1 με 25€ λήγει 12/4/15. Άνοιξε η ανανέωση μου και σε κατάστημα vodafone μου δίνουν το red1 στα 33€ τελική. Ποιά είναι η γνώμη σας;Να προχωρήσω ή να παίξω με φορητότητα;;

 

Αν εχεις μονο μια γραμμη δεν νομιζω να πετυχεις κατι καλυτερι αυτές τις εποχές...Εχω εγω στα 18,56 ευρω αλλα 3 γραμμες red1 που ληγει το συμβολαιο Σεπτεμβριο αλλα αποκλειω να πετυχω ιδια τιμη.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά την γνώμη σας.Συνδρομητής red1 με 25€ λήγει 12/4/15. Άνοιξε η ανανέωση μου και σε κατάστημα vodafone μου δίνουν το red1 στα 33€ τελική. Ποιά είναι η γνώμη σας;Να προχωρήσω ή να παίξω με φορητότητα;;

 

Εισαι 8 ευρω πανω κοντα στα 100 ευρω τον χρονο ... εγω θα εκανα φορητοτητα χωρις σκεψη.Για να μην μας περνανε για μ$%@κες

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...