Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως εχω γραψει και πιο πανω, εχω 2 γραμμες στο ονομα μου με 30% εκπτωση και επιπλεον 10% λογω οικογεν. πακετου - και οι 2 σε unlimited old. Το 30% ληγει σε 5 μερες.

Το συμβολαιο ληγει τον Σεπτεμβριο.

Τους πηρα τηλεφ. να μου ανανεωσουν την εκπτωση και μου το αρνηθηκαν. Μου προτειναν αν θελω να παω σε ενα νεο unlimited και να μου δωσουν ενα 20% εκπτωση - το αρνηθηκα.

Την 1η γραμμη την εκανα φορητοτητα στην Wind σε καρτα και την 2η παλι στην Wind με συμβολαιο.

Με πηραν εχθες τηλεφ. και μου ειπαν οτι πηραν το αιτημα οτι θελω να φυγω (για την 1η γραμμη) μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου δωσουν 30% εκπτωση αλλα 20% μονο. Το αρνηθηκα και τους ειπα να προωθησουν την αιτηση μου προς την Wind.

Σημερα με ξανα καλεσαν και με ρωτησαν αν ειμαι σιγουρος αν θελω να φυγω. Τους ειπα οτι ειμαι απληρωτος 3 μηνες και δεν δύναμαι να πληρωνω τα παγια χωρις εκπτωση (30%) - για εμενα ειναι πολυ σημαντικη αυτη η εκπτωση. Και ειχε το θρασος να μου πει και που θα βρειτε λεει τα λεφτα να πληρωσετε τα 280€ της επιδοτησης που πρεπει να επιστρεψετε! Τις απαντησα οτι δεν εχει κανενα δικαιωμα να με ρωταει γι' αυτο κ' ουδεποτε εδω και 10+ χρονια σαν πελατης δεν ημουν κακοπληρωτης και δεν αφησα απληρωτο λογ/σμο!

Μου λεει περιμενετε λιγο στη γραμμη...

Επανηλθε και τι μου λεει; Να μεινετε οπως εχει χωρις την εκπτωση των -30% που ληγει σε λιγες ημερες και για 2 μηνες να πληρωνετε ολοκληρα τα παγια και μετα να με καλεσετε στο 13830 να το ξανα συζητησουμε!!!!

Τις λεω γιατι να το ξανασυζητησω; Περαστε τωρα την εκπτωση! Μου λεει οχι δεν γινεται. Πηρατε μεγαλη επιδοτηση και πρεπει να κλεισετε 6 μηνες! (Εχω κλειση ηδη 7 μηνες - ημ/νια ανανεωσης συμβολαιου 1/9/10 και μπαινω στον 8ο).

Οπως καταλαβατε καθε τηλεφων. εκπροσωπος της κοκκινης εταιρειας παιζει το δικο του παιχνιδι!

Την προηγουμενη εβδομαδα που πηρα και ρωτησα ποσα πρεπει να δωσω εαν φυγω απο το δικτυο σας, αλλα και εχθες αλλος τηλεφ. εκπροσωπος μου ειπε οτι μου δινει αμεσως ενα 20% εκπτωσης!

Αυτη οχι μονο δεν το προτεινε αλλα θελει και 2 μηνες να πληρωνω το 100% της αξιας του παγιου, και μετα απο 2 μηνες να την καλεσω και να το συζητησουμε παλι!!!

Αισχος & ντροπη για την εταιρεια αυτη, για το πως αντιμετωπιζουν τους πελατες.

 

Φυσικα και δεν της εδωσα απαντηση - ειπα θα το σκεφτω και θα την καλεσω αυριο.

Αλλα δεν θα το κανω. Θα τους αφησω να με καλεσουν αυτοι παλι. Αν με παρει η ιδια εχει καλως, θα της πω να προχωρησει τη μεταφορα του αριθμου μου. Εαν οχι θα ξανα ζητησω παλι το αιτημα μου. Ενα -30%.

 

Αφού είσαι σε unlimited old μπορείς να φύγεις χωρίς να επιστρέψεις την επιδότηση.. Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες...

Link to comment
Share on other sites

Σπάσε το συμβόλαιο τότε χωρίς να πληρώσεις την επιδότηση, λόγω αύξησης ελάχιστου χρόνου στο 1'. Και άσ' τους να κουρεύονται.
Link to comment
Share on other sites

κουραγιο φίλε stixima:)

σε βλέπω οργανωμένο κ συνεπή σε αυτά που ζητάς,

οπότε ίσως να πετύχεις το 30 άρι που ζητάς,

 

Σίγουρα πάντως ακόμα δεν σου έχουν πει το best τους έτσι όπως τα λες.,

όταν φτάσουν να λένε μπορώ να σου δώσω αυτό κ αυτό κ αύτό,αλλά όχι αυτό

τότε συνήθως αυτό είναι το best.(με συννενοήσιμο αντιπρόσωπο αυτά..:lol:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

και παντα να κρατατε ονομα υπαλληλου :)
Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

Σπάσε το συμβόλαιο τότε χωρίς να πληρώσεις την επιδότηση, λόγω αύξησης ελάχιστου χρόνου στο 1'. Και άσ' τους να κουρεύονται.

 

Σε ποια ανακοινωση να πατησω ετσι ωστε να διεκδικησω την μη πληρωμη της επιδοτησης;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται απο το νομικο τμημα εχω ζητησει εξηγησεις και το σκεπτικο της αποφασης τους περι εξαιρεσης επιδοτησης. Εννοειται επισης οτι θα ενημερωσω τοσο για την απαντηση τους (που φανταζομαι οτι θα αργησει) οσο και τις ενεργειες μου.

 

Παιδιά, υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να πιστεύει τις μπαρούφες της vodafone ότι η επίσημη ανακοίνωσή της περι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ πρόκειται για λάθος; Βγάλανε επίσημη ανακοίνωση που μας πηδάve κανονικά με τον ελάχιστο χρόνο ομιλίας και ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ η πιο σημαντική λεπτομέρεια (αν επιστρέφεται ή όχι η επιδότηση) τελικά ήταν ένα "λαθάκι". Απλά ψάχνουν για κορόιδα οι δικηγόροι. Συγχρατήρια στο alex007 που το κυνήγησε. Θα πρέπει να γίνει καταγγελία στο ΙΝΚΑ, ΚΕΠΚΑ, στην ΕΕΤΤ κλπ. γιατί βγήκε μια συνειδητά παραπλανητική ανακοίνωση και μετά χρησιμοποιήθηκε το επιχείρημα του .... "λάθους". ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ, μια κοινοποίηση μόνο χρειάζεται στους κατάλληλους οργανισμούς, όχι τίποτα τρομερό. Ούτε δικηγόροι χρειάζεται να είστε.

 

Επίσης ελπίζω οι πάσης φύσεως οσφυοκάμπτες που λένε "τι νομίζεις; η vodafone δεν έχει νομικό τμήμα; θα έβγαζε τυχαία τέτοια ανακοίνωση; πρέπει να επιστρέψεις την επιδότηση κλπ κλπ κλπ" να έμαθαν κάτι από την αυθαιρεσία της εταιρίας αυτής. Ποτέ δεν πρέπει να θεωρούμε τίποτα δεδομένα από κανέναν, ειδικά στον εμπορικό κόσμο. Παιδιά σας ενθαρρύνω να το κυνηγήσετε, κυρίως εσένα alex007.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Παντως την ανακοινωση ακομα δεν την εχουν αλλαξει... Σηκωνει καταγγελια το θεμα ή ειναι ιδεα μου?
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια ανακοινωση να πατησω ετσι ωστε να διεκδικησω την μη πληρωμη της επιδοτησης;

 

Στην αύξηση του παγίου σε όλα τα προγράμματα unlimited old + την αύξηση του ελάχιστου χρόνου χρέωσης από 45 δευτερόλεπτα σε 1 λεπτό

http://www.vodafone.gr/portal/resources/media/downloads/Timologiakes_ALLAGES_TA_NEA_HIGH.pdf

Link to comment
Share on other sites

γενικα αν δεν εχεις παρει επιδοτηση , υπερεπιδοτηση ή εκπτωση στο παγιο αλλιως αν εχες παρει στο 8μηνο αλλαζεις!

Ειχα επιδοτηση και πηρα κινητο αρα περιμενω 8μηνες κανονικα τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Στην αύξηση του παγίου σε όλα τα προγράμματα unlimited old + την αύξηση του ελάχιστου χρόνου χρέωσης από 45 δευτερόλεπτα σε 1 λεπτό

http://www.vodafone.gr/portal/resources/media/downloads/Timologiakes_ALLAGES_TA_NEA_HIGH.pdf

 

Σ' ευχαριστω πολυ. Θα ενημερωσω και παλι για οποια εξελιξη εχω.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι παντως μια ευκολη υποθεση. Εμενα συνεχιζουν να μου λενε (βλακειες) οτι θα πρεπει να πληρωσω κανονικα την επιδοτηση. Δεν εχω καποιο νεο απο το νομικο τμημα, αυτα μου τα λενε απο το τμημα αποσυνδεσεων (1227) οπου μου προτειναν εκπτωση παγιου 35% για ενα χρονο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καποιο νεο απο το νομικο τμημα

 

Συγγνώμη, αλλά περιμένεις το νομικό τμήμα να σου πει ότι θα φύγεις χωρίς να πληρώσεις την επιδότηση; Οσα περισσότερα κορόιδα βρουν τόσο το καλύτερο γι' αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, στους ποσους μηνες μπορω να πεσω παγιο? Εκανα το συμβολαιο τον ιανουαριο.

 

Εγώ έκανα μέσω του vodafone.gr αίτηση για μείωση παγίου και πέρασε ,ενώ δεν έχουν περάσει ακόμα 2 μήνες από την ανανέωση του συμβολαίου μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδίά κι εγώ που ρώτησα τα ίδια μου είπαν. Κι από αυτά που διάβασα στο συμβόλαιο που είχα υπογράψει μας βλέπω να μην μπορούμε να κάνουμε αλλιώς. Θα συνεχίσουμε να έχουμε vodafone μέχρι να λήξει το συμβόλαιο. Εγώ θα πάω και σε ένα κατάστημα να τους πω ότι αυτό που κάνουν δεν είναι σωστό κι αν δε με βοηθήσουν να βγάλω άκρη θα τους πω ότι θα σταματήσω να πληρώνω τους λογαριασμούς όπως και η vodafone με το έτσι θέλω αλλάζει τους όρους. Απλά και μόνο να δω τι θα μου πουν. Αλλά με το που φτάσω το 12μηνο αντε γεια vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά περιμένεις το νομικό τμήμα να σου πει ότι θα φύγεις χωρίς να πληρώσεις την επιδότηση; Οσα περισσότερα κορόιδα βρουν τόσο το καλύτερο γι' αυτούς.

Εννοειται πως οχι δεν περιμενω καμια απαντηση απο κανενα νομικο τμημα. Ακομη και να ερθει ξερω ηδη την απαντηση. Απλα επειδη εγω θελω να κανω και καταγγελιες προς δημοσιες αρχες και οργανισμους, χρειαζεται να εχω απαραιτητα εγγραφγ απαντηση τους. Ακόμη και η αρνηση η μή τεκμηριωμενη απαντηση τους ειναι ενα χρησιμο για μενα στοιχειο.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκλεισα το τηλεφ. με μια τηλεφ. εκπροσωπο της vodafone που με ξανα πηρε τηλεφ. λεγοντας μου οτι δεν μπορει να μου δωσει εκπτωση γιατι ειχα παρει 300€ επιδοτηση. Και μου προτεινει να καθησω 2 μηνες χωρις εκπτωση και να πληρωνω τα παγια με ανεβασμενες τιμες φυσικα μετα τις 23/5.

 

Να σημειωσω εδω οπως το ειπα και στην υπαλληλο της κοκκινης εταιρειας, οτι τα 300€ επιδοτησης δεν τα εκλεψα αλλα τα δικαιουμουν απο την αλλαγη σε μεγαλυτερο προγραμμα unlimited τον Σεπτεμβριο 2010 αλλα και σε εισαγωγη νεου πακετου με προπληρωμενο ογκο δεδομενων (mobile internet large) καθε μηνα.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω παιδια ...Πριν ενα μηνα συμφωνησα στα παγια για δυο γραμμες που εχω στο ονομα μου στο παλιο απεριοριστα 150 χωρις internet για να κανω ανανεωση στη μια γραμμη.. Τωρα θα μου τα αλλαξουν ???

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι γουστάρουν κάνουν τελικά...Εγώ πήρα προσφορά στο Καρτοπρόγραμμα 50% έκπτωση, ας ελπίσουμε ότι δεν θα κάνουν καμιά *******...
Link to comment
Share on other sites

Ο,τι γουστάρουν κάνουν τελικά...Εγώ πήρα προσφορά στο Καρτοπρόγραμμα 50% έκπτωση, ας ελπίσουμε ότι δεν θα κάνουν καμιά *******...

 

Πώς την πήρες αυτή την έκπτωση; Είχες ανανέωση συμβολαίου; Είμαι στον 6ο μήνα της σύνδεσης καρτοπρογράμματος, αν σταματήσω να πληρώνω τους λογαριασμούς ποιές θα είναι οι συνέπειες; Βλέπω ότι κάνουν ότι θέλουν με τις αυξήσεις και εμείς σαν πελάτες δεν έχουμε προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Πώς την πήρες αυτή την έκπτωση; Είχες ανανέωση συμβολαίου; Είμαι στον 6ο μήνα της σύνδεσης καρτοπρογράμματος, αν σταματήσω να πληρώνω τους λογαριασμούς ποιές θα είναι οι συνέπειες; Βλέπω ότι κάνουν ότι θέλουν με τις αυξήσεις και εμείς σαν πελάτες δεν έχουμε προστασία.

 

Είχα το Unlimited 15 και έκανα φορητότητα για να μου δώσουν κάποια προσφορά. Με πήραν τηλέφωνο, τους είπα ότι δίνω πολλά και μου πρότειναν για έκπτωση 50% στο Καρτοπρόγραμμα 25. Εχω και το Καρτοσυμβόλαιο 15 στην Cosmote και μέχρι το Φεβρουάριο είμαι ΟΚ. Μετά βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκλεισα το τηλεφ. με μια τηλεφ. εκπροσωπο της vodafone που με ξανα πηρε τηλεφ. λεγοντας μου οτι δεν μπορει να μου δωσει εκπτωση γιατι ειχα παρει 300€ επιδοτηση. Και μου προτεινει να καθησω 2 μηνες χωρις εκπτωση και να πληρωνω τα παγια με ανεβασμενες τιμες φυσικα μετα τις 23/5.

 

Να σημειωσω εδω οπως το ειπα και στην υπαλληλο της κοκκινης εταιρειας, οτι τα 300€ επιδοτησης δεν τα εκλεψα αλλα τα δικαιουμουν απο την αλλαγη σε μεγαλυτερο προγραμμα unlimited τον Σεπτεμβριο 2010 αλλα και σε εισαγωγη νεου πακετου με προπληρωμενο ογκο δεδομενων (mobile internet large) καθε μηνα.

 

κάπως έτσι είμαι και εγώ με 3 γραμμές unlimited που όλες είχαν έκπτωση και unlimited mobile internet. Εαν από Μάιο αλλάξουν τα πάγια, τις χρεώσεις και κόψουν την έκπτωση στο πάγιο με βλέπω πληρώνω ότι επιδότηση έμεινε και να πάμε για αλλού ή σε καρτοπρόγραμμα. Ενημέρωσε μας γιατί την προηγούμενη φορά που πήρα στο 13830 να ρωτήσω μια τυχάρπαστη με μαστίχα ήταν όλο ειρωνεία και μαγκιά ( καλά εκεί δεν αγχώνονται για ανεργία?).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από τη στιγμή που έβαλα απεριόριστα σε Cosmote και Vodafone, πάνω από 30€/μήνα δεν δίνω ΠΟΤΕ και μιλάω χωρίς να με νοιάζει μην ξεπεράσω τον προπληρωμένο χρόνο ομιλίας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι εν έτει 2011 έχουμε φτάσει σε σημείο να αλλάζει μονομερώς η σύμβαση (από την εταιρία) και να ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ να μείνεις στο ίδιο συμβόλαιο (το οποίο υπέγραψες με διαφορετικούς όρους). Η σύμβαση πρέπει να λύεται αυτοδικαίως και να ΜΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ η επιδότηση γιατί η υπαιτιότητα για τη διακοπή είναι η εταιρία. Να επισημάνω σε όσους το κυνηγήσουμε (ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝΕ) alex007, stixima κλπ. να έχουν γραπτά και μόνο ΓΡΑΠΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ για να μπορούν να τα επικαλεστούν και να έχουν νομική ισχύ ως τεκμήρια.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι εν έτει 2011 έχουμε φτάσει σε σημείο να αλλάζει μονομερώς η σύμβαση (από την εταιρία) και να ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ να μείνεις στο ίδιο συμβόλαιο (το οποίο υπέγραψες με διαφορετικούς όρους). Η σύμβαση πρέπει να λύεται αυτοδικαίως και να ΜΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ η επιδότηση γιατί η υπαιτιότητα για τη διακοπή είναι η εταιρία. Να επισημάνω σε όσους το κυνηγήσουμε (ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝΕ) alex007, stixima κλπ. να έχουν γραπτά και μόνο ΓΡΑΠΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ για να μπορούν να τα επικαλεστούν και να έχουν νομική ισχύ ως τεκμήρια.

Αυτα (περι εγγραφων) φιλε rodriguez τα εχω γραψει και εγω σε προηγουμενα posts. Αυτο σημαινει και εσεις (οσοι ενδιαφερεστε) θα πρεπει μεσω fax (κρατωντας την αποδειξη επιτυχους αποστολης) η με συστημενη επιστολη να καταγγειλετε την συμβαση σας, αναφερομενοι οτι κανετε χρηση του δικαιωματος σας περι αζημιως καταγγελια της συμβαση σας και οπως αυτο περιγραφεται στους γενικους ορους παροχης ηλ

υπηρεσιων κινητης αρθρο 13.3.

Αυτο που θα συμβει ειναι να σας καλέσουν και να σας προτεινουν καποια εκπτωση στο παγιο σας ωστε και εσεις να μεινετε ικανοποιημενοι, αλλα και αυτοι να μην αρχισουν να χαριζουν επιδοτησεις δημιουργωντας ετσι δικαστικο πριηγουμενο και για τις αλλες εταιρειες (βλεπε καρτελ). Τωρα οσο αφορα το νομικο μερος της υποθεσης ειναι αρκετα περιπλοκο. Δεν θα επεκταθω σε αυτο τωρα αλλα αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...