Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το υποστηρίζει το billing σύστημά της, κάτι το οποίο δεν αλλάζει καθόλου εύκολα, είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία. Λίγο υπομονή θέλει, δε χάθηκε ο κόσμος λίγες μέρες να έχει πρόβλημα μια υπηρεσία. Για να έχει πρόβλημα σημαίνει ότι αναβαθμίζεται, οπότε θα έρθουν πολύ καλύτερες μέρες.

 

Αν είναι να υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση λόγω αναβάθμισης για υποστήριξη real-time ενημέρωσης για ομιλία ΚΑΙ mb,έχει καλώς.

 

Αλλά,γιατί υποψιάζομαι ότι δε θα δούμε σύντομα κάτι τέτοιο και ότι πρόκειται για μια απλή αλλαγή λόγω του νέου τρόπου υπολογισμού του χρόνου ομιλίας; :rolleyes:

 

Υ.Γ.:Σήμερα προχώρησε ημερομηνία.17 Νοεμβρίου,στις 12 τα ξημερώματα.Λαμπρά!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς γιατί στο Vodafone Unlimited 25 σου δίνει απεριόριστα μόνο προς 1 αριθμό Vodafone (και όχι σε όλους τους Vodafone), ενώ στα Vodafone Unlimited 10 + 15 και στα υπόλοιπα είναι προς όλους τους αριθμούς vodafone? Έτσι κατάλαβα τουλάχιστον από το site.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς γιατί στο Vodafone Unlimited 25 σου δίνει απεριόριστα μόνο προς 1 αριθμό Vodafone (και όχι σε όλους τους Vodafone), ενώ στα Vodafone Unlimited 10 + 15 και στα υπόλοιπα είναι προς όλους τους αριθμούς vodafone? Έτσι κατάλαβα τουλάχιστον από το site.

 

Γιατί σε αντίθεση με το unlimited 20 (το οποίο δίνει 20' χρόνο προς άλλα κινητά/σταθερά) το 25 δίνει 100 λεπτά. Μπορείς να πάρεις το 30 που δίνει και απεριόριστα προς όλα τα Vodafone και 100' για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε αντίθεση με το unlimited 20 (το οποίο δίνει 20' χρόνο προς άλλα κινητά/σταθερά) το 25 δίνει 100 λεπτά. Μπορείς να πάρεις το 30 που δίνει και απεριόριστα προς όλα τα Vodafone και 100' για τα υπόλοιπα.

 

Κι αν πάρω το 25 που έχει απεριόριστα προς 1 αριθμό Vodafone και 100 λεπτά προς όλους (κινητα και σταθερα) και καλέσω έναν αριθμό Vodafone εκτός από αυτόν που έχω επιλέξει να μιλάω απεριόριστα, θα αφαιρούνται λεπτά από τα 100 που προσφέρει προς όλους?

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι τα ΤΕΛΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ και τι το ΤΕΛΟΣ ΣΥΝ/ΤΩΝ ΚΙΝ.ΤΗΛ. σε ενα λογαριασμο Vodafone???

Τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας είναι φόρος του κράτους και είναι ανάλογος με το ύψος του λογαριασμού.

Τέλη επικοινωνίας είναι οι επιπλέον χρεώσεις που έχεις, που δεν περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα χρήσης σου.

 

Μια αναζήτηση στο Forum πρώτα δεν είναι κακό.

Link to comment
Share on other sites

πως σας φαινονται τα 67.40€ ως ποσο επιδοτησης για συνδρομητη 2 χρονων με λογαριασμους κοντα στα 30-35€/μηνα?

 

εμενα υπερβολικα λιγο το ποσο και μαλλον θα παω για διακοπη ή μεταφορα σε αλλο δικτυο... ελεος...

Link to comment
Share on other sites

πως σας φαινονται τα 67.40€ ως ποσο επιδοτησης για συνδρομητη 2 χρονων με λογαριασμους κοντα στα 30-35€/μηνα?

 

εμενα υπερβολικα λιγο το ποσο και μαλλον θα παω για διακοπη ή μεταφορα σε αλλο δικτυο... ελεος...

Πάρε τηλέφωνο στο 13830 και πες το ή πήγαινε σε ένα κατάστημα και στείλε αίτημα για αναθεώρηση της επιδότησης σου.

Link to comment
Share on other sites

πως σας φαινονται τα 67.40€ ως ποσο επιδοτησης για συνδρομητη 2 χρονων με λογαριασμους κοντα στα 30-35€/μηνα?

 

εμενα υπερβολικα λιγο το ποσο και μαλλον θα παω για διακοπη ή μεταφορα σε αλλο δικτυο... ελεος...

Δεδομένου οτι κάποτε (επί εποχής δραχμών) με τόσο λεφτά δεν έδιναν καν ειδότηση και δεδομένου πόσο έχει μειωθεί η αξία του χρήματος πιστεύω οτι δεν είναι άσχημα :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

θα δω τι θα κανω. πρωτα λεω να παρω τηλ. αν δεν γινει τιποτα, λεω να κανω αιτηση φορητοτητας (σε cosmote μαλλον) αλλιως θα το κοψω. λεω να το κανω "νεο καρτοκινητο vodafone"

θα δω. παντως μου φαινονται λιγα, πολυ λιγα. και περισυ μου εδωσαν 77€ και μετα απο αιτηση φορητοτητας σε wind τα κανα ~95€. εστω και αυτη η λιγη διαφορα ομως, με "βολεψε" στο να παρω νεο κινητο. επισης μου κανα και εκπτωση στο παγιο 25%...

Link to comment
Share on other sites

θα δω τι θα κανω. πρωτα λεω να παρω τηλ. αν δεν γινει τιποτα, λεω να κανω αιτηση φορητοτητας (σε cosmote μαλλον) αλλιως θα το κοψω. λεω να το κανω "νεο καρτοκινητο vodafone"

θα δω. παντως μου φαινονται λιγα, πολυ λιγα. και περισυ μου εδωσαν 77€ και μετα απο αιτηση φορητοτητας σε wind τα κανα ~95€. εστω και αυτη η λιγη διαφορα ομως, με "βολεψε" στο να παρω νεο κινητο. επισης μου κανα και εκπτωση στο παγιο 25%...

 

εγω λεω να το κανεις νεο καρτοκινητο vodafone διοτι εχεις και το προγραμμα cash back που σου επιστερεφει το 10-20% των καρτων που εχεις βαλει ανα 3 μηνες. βολευει παρα πολυ . το μονο προβλημα ειναι οτι στα πακετα που εχει 150 λεπτα με 12 ευρω και στο πακετο 80 λεπτα με 7 ευρώ εχει ελαχιστο χρόνο χρέωσης τα 3 λεπτα το μονο προβλημα. κατα αλλα βολευει παρα πολυ διοτι μπορεισ να ενεργοποιησεις οσες φορες θελεις το καθε πακετο. αλλα δεν εχεις επιδοτηση για να παρεις συσκευη αλλα εχεις επιστροφη χρηματων. πιστευω οτι ειναι καλυτερο απο τα συμβολαια εκτος και αν εχεις πακετο με απεριοριστα στην εταιρεία που εχεις σύνδεση.κατα τα αλλα βολευει παρα πολυ το νεο καρτοκινητο επισης η χρεώση 0,01ευρω το λεπτο προς δυο αριθμούς vodafone κανει ακομα περισσοτερο να κραταει ο δωρεαν χρονος ομιλίας σου διοτι σε χρεωνει απο το υπολοιπο σου και οχι απο τον δωρεαν χρονο ομιλίας και εχεις ακομα οικονομια αν βεβαια μιλάς με αριθμούς vodafone.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Τέλη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας είναι φόρος του κράτους και είναι ανάλογος με το ύψος του λογαριασμού.

Τέλη επικοινωνίας είναι οι επιπλέον χρεώσεις που έχεις, που δεν περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα χρήσης σου.

 

Μια αναζήτηση στο Forum πρώτα δεν είναι κακό.

 

Θα μπορουσαν βεβαια τις χρεωσεις επιπλεον του παγιου να τις ονομασουν διαφορετικα γιατι με το να γραφεις ΤΕΛΟΣ το ενα και ΤΕΛΟΣ το αλλο μπερδευεις και δεν διευκολυνεις!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ''αλλάζετε ανά 1 μήνα αν θέλετε πρόγραμμα'' τι λεπτά γράμματα περιέχει;

Θέλω να πω, την άνοιξη τον Απρήλιο είχα ξεκινήσει με το Οικονομικό 45 ,κάπου εδώ είχα διαβάσει ότι μετά από 2 μήνες μπορούσα να το κάνω οικονομικό 35,αλλά όχι πιο κάτω,και για να πήγαινε μετά πιο κάτω θα έπρεπε να περάσουν άλλοι 8-9 μήνες

 

 

Αυτή τη στιγμή ,6 μήνες μετά την τελευταία αλλαγή,μπορώ να το κατεβάσω στο οικονομικό 25;η το '' αλλάζετ όποτε θέλετε'' ισχύει μόνο προς τα πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ''αλλάζετε ανά 1 μήνα αν θέλετε πρόγραμμα'' τι λεπτά γράμματα περιέχει;

Θέλω να πω, την άνοιξη τον Απρήλιο είχα ξεκινήσει με το Οικονομικό 45 ,κάπου εδώ είχα διαβάσει ότι μετά από 2 μήνες μπορούσα να το κάνω οικονομικό 35,αλλά όχι πιο κάτω,και για να πήγαινε μετά πιο κάτω θα έπρεπε να περάσουν άλλοι 8-9 μήνες

 

 

Αυτή τη στιγμή ,6 μήνες μετά την τελευταία αλλαγή,μπορώ να το κατεβάσω στο οικονομικό 25;η το '' αλλάζετ όποτε θέλετε'' ισχύει μόνο προς τα πάνω;

Αν είναι καινούργια σύνδεση πρέπει να κλείσει 8 μήνες στο δίκτυο για να μπορείς να κατεβάσεις πρόγραμμα. Όταν κλείσεις 8 μήνες μπορείς να βάλεις όποιο πρόγραμμα θέλεις. Δεν υπάρχουν ψηλά γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ Σωστά!

 

Εξαρτάται!Εγώ τον Απρίλιο-κάπου τότε έγιναν αυτές οι αλλαγές για το 8μηνο-κατέβηκα σταδιακά από το Οικονομικό 45 στο Ευέλικτο 35 εντός 1 μήνα από την αρχική ενεργοποίηση και έπειτα στο Οικονομικό 20 εντός 2 μηνών. ;)

 

Δεν ξέρω αν τώρα δε γίνεται ολοκληρωτικά.Πάντως τότε έκαναν τα στραβά μάτια-ίσως δεν είχε ακόμη παγιωθεί η πολιτική του 8μηνου και επικρατούσε ψιλομπάχαλο.

 

Πάντως,δε χάνει κάτι ο φίλος πιο πάνω να κάνει αίτηση,είτε τηλεφωνικά είτε απ'το MyAccount.Στη χειρότερη θα απορριφθεί το αίτημα.

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε,το συστημα τελικα δεν αφηνε λεει ταχα μου να γινει η αλλαγη,με τσιμπησε οτι δεν εχει κλεισει 8μηνο σε αυτον τον αριθμο,που καινουργιος ηταν λεει οταν ξεκινησε να λειτουργει τον Απρηλιο του 2009
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ερχεται αναλυτικος λογαριασμος στην vodafone; Χωρις να ειναι στο myaccount.

 

Στον λογαριασμο της μανας μου, υπαρχουν 45 sms με χρεωση 40 ευρω περιπου, απο βλακεια που εκανε κ εστειλε σε εναν 5ψηφιο ενα μηνυμα.

 

Καμια ιδεα; Πρεπει να διακοπει η "υπηρεσια-απατη" ; Εντομεταξυ μονο ενα μηνυμα της εχει ερθει απο τοτε που το εκανε. Και εννοειτε οτι δεν εστειλε ποτε 45 sms.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες μέσω MyAccount?Ποτέ δεν ξέρεις:p

 

 

 

Τι ειναι το my account; μπορεί κανείς να ρίξει λίγο φως,και πως μπορω ενδεχομενως να το εκμετταλευθώ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ερχεται αναλυτικος λογαριασμος στην vodafone; Χωρις να ειναι στο myaccount.

 

Στον λογαριασμο της μανας μου, υπαρχουν 45 sms με χρεωση 40 ευρω περιπου, απο βλακεια που εκανε κ εστειλε σε εναν 5ψηφιο ενα μηνυμα.

 

Καμια ιδεα; Πρεπει να διακοπει η "υπηρεσια-απατη" ; Εντομεταξυ μονο ενα μηνυμα της εχει ερθει απο τοτε που το εκανε. Και εννοειτε οτι δεν εστειλε ποτε 45 sms.

 

Για αναλυτικό: Καλείς δωρεάν στο 1233 και εισάγεις τον αριθμό μητρώου..

Για τα γ******α 5ψήφια, μπορείς να πας σε ένα κατάστημα ή τηλεφωνική εξυπηρέτηση, να τους πεις το 5ψήφιο, και να σου πουν ποια εταιρεία είναι καθώς και το τηλέφωνο τους (και e-mail) για να απενεργοποιήσεις τις υπηρεσίες τους.. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πηρα το 13830. Το θεμα ειναι οτι η μανα μου εχει το Νοκια 3120 classic και λεει "Εχετε ενα νεο μηνυμα υπηρεσιας". Πατας στοιχεια και εχει κατι Links. ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΡΙΘΜΟ. Μετα βεβαια οταν βγαινεις απο το "μυνημα" δεν υπαρχει στο κινητο.

 

Και η κοπελα απο την vodafone ειπε οτι θα στειλει αναλυτικο λογαριασμο και εκει θα δουμε ποιος αριθμος ειναι...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι?

γιατί στην ανάλυση του τιμολογίου βλέπω πάγιο για το οικονομικό 20 και Europe Voice από 16/10 μέχρι 19/12? δεν θα έπρεπε κανονικά να είναι μηνιαία χρέωση?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...