Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μας ειπαν οτι αυτο ειναι το ποσο, για ολες τις συσκευηες. (εκτος απο 3 συσκευες, που δεν την ενδιαφερουν). θελει το νοκια ε71. τους ειπαμε να μιλησουν με τα κεντρικα και να κανουν προσφορα για αυτην την συσκευη μονο.

περιμενουμε απαντηση μεχρι την παρασκευη.

Link to comment
Share on other sites

μας ειπαν οτι αυτο ειναι το ποσο, για ολες τις συσκευηες. (εκτος απο 3 συσκευες, που δεν την ενδιαφερουν). θελει το νοκια ε71. τους ειπαμε να μιλησουν με τα κεντρικα και να κανουν προσφορα για αυτην την συσκευη μονο.

περιμενουμε απαντηση μεχρι την παρασκευη.

 

Πράγματι τόσο είναι κανονικά.. 150 θα είναι λογικά αν κάνεις σύνδεση και αγοράσεις συσκευή μέσα από το http://www.vodafone.gr .. Sorry , εγώ μπερδεύτηκα..

Βέβαια κατα καιρούς κάνουν καλές προσφορές.. Αν δεν θέλετε κάποια συγκεκριμένη συσκευή ρώτα αν υπάρχει καμία προσφορά στο unlimited 50.. Το Δεκέμβρη πχ θυμάμαι μία φίλη μου είχε πάρει ένα LG αξίας 200 ευρώ δωρεάν στο unlimited 50...

 

edit: Τώρα είδα αυτό που έγραφες ότι θέλετε μία συγκεκριμένη συσκευή.. Καλά έκανες.. Καλή επιτυχία στην προσφορά :p

Link to comment
Share on other sites

μας ειπαν 3 συσκευες. ενα samsung H1 ή M1(το φθηνο τελος παντων), το samsung blue earth και μια αλλη.

το θεμα ειναι οτι θελεουμε συγκεκριμενη συσκευη. περιμενουμε απαντηση, για το αν ανεβει η επιδοτηση.

Link to comment
Share on other sites

μας ειπαν 3 συσκευες. ενα samsung H1 ή M1(το φθηνο τελος παντων), το samsung blue earth και μια αλλη.

το θεμα ειναι οτι θελεουμε συγκεκριμενη συσκευη. περιμενουμε απαντηση, για το αν ανεβει η επιδοτηση.

 

Το έκανε μόνη σου η αδερφή σου ή μέσω εσένα με τα δικά σου στοιχεία δηλαδή? Αν είναι με δικά σου στοιχεία και είσαι και ήδη συνδρομητής και ιδιαίτερα αν είσαι και χρόνια πιστεύω έχετε αρκετά καλές πιθανότητες για μεγάλη επιδότηση.. Αν και έτσι κι αλλιώς θα την ανεβάσουν έστω και λίγο κατά τη γνώμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε μόνη σου η αδερφή σου ή μέσω εσένα με τα δικά σου στοιχεία δηλαδή? Αν είναι με δικά σου στοιχεία και είσαι και ήδη συνδρομητής και ιδιαίτερα αν είσαι και χρόνια πιστεύω έχετε αρκετά καλές πιθανότητες για μεγάλη επιδότηση.. Αν και έτσι κι αλλιώς θα την ανεβάσουν έστω και λίγο κατά τη γνώμη μου :)

 

Με βεβαίωσαν με τεράστια σιγουριά και από Vodafone και από Cosmote ότι στις επιδοτήσεις ΔΕΝ κοιτάνε καθόλου πράγματα όπως το πόσα χρόνια συνδρομητής είσαι, αν πληρώνεις το λογαριασμό 20 μέρες πριν λήξει και άλλα τέτοια διάφορα κουφά που ακούγονται εδώ μέσα. Το μόνο που κοιτάνε είναι τον ετήσιο μ.ο. λογαριασμών σου (1ος+2ος+...+12ος / 12 = x) και το ποσό συνήθως είναι x*2. Εξαιρούνται έκτακτες προσφορές και περιπτώσεις όπου κάποιος γκρινιάζει, απειλεί με φορητότητα ή διακοπή συμβολαίου, κάνει αίτηση φορητότητας. Τα λέω έτσι στεγνά και ωμά για να μην ονειρεύεστε άδικα. :D

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως σε περιπτώσεις επανεξέτασης του ποσού παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες; Επίσης, σε περίπτωση επανεξέτασης, πολλές φορές σε ρωτάνε ποια συσκευή θες να πάρεις και ενδέχεται να στο αυξάνουν ακόμη περισσότερο απ'το συνηθισμένο. Το αναφέρω επειδή έτσι έχει συμβεί και σε μένα αρκετές φορές.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν και πήρα επιδότηση πριν κανένα 2μηνο, μου τηλεφωνούν προχθές και μου λένε οτι έχω επιδότηση για αγορά συσκευής ή έκπτωση παγίου..

 

κοιτάω στο myaccount και πράγματι οι 2 απο τις 3 γραμμές έχουν επιδότηση. Τηλεφωνώ στη ΕΠ και ζητάω αύξηση της επιδότησης, και το αίτημα γίνεται δεκτό.. το θέμα είναι, ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ?

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν και πήρα επιδότηση πριν κανένα 2μηνο, μου τηλεφωνούν προχθές και μου λένε οτι έχω επιδότηση για αγορά συσκευής ή έκπτωση παγίου..

 

κοιτάω στο myaccount και πράγματι οι 2 απο τις 3 γραμμές έχουν επιδότηση. Τηλεφωνώ στη ΕΠ και ζητάω αύξηση της επιδότησης, και το αίτημα γίνεται δεκτό.. το θέμα είναι, ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ?

 

Βιργινίτσα, άκου :p

 

Αν αποδεχθείς τη νέα επιδότηση, τότε ως ημερομηνία έναρξης της ανανέωσης του συμβολαίου σου θα φαίνεται ο Ιανουάριος του 2011.

 

Δηλαδή, εσύ ανανέωσες τον Ιανουάριο του 2010. Κανονικά, το συμβόλαιό σου λήγει τον Ιανουάριο του 2011. Αν αποδεχθείς τώρα και αυτήν την επιδότηση, το συμβόλαιό σου θα λήξει τον Ιανουάριο του 2012 και αυτή η επιδότηση στην αίτηση ανανέωσης θα αναφέρεται ως Προσφορά, με ημερομηνία έναρξης της ανανέωσης 1 χρόνο μετά την προηγούμενη ανανέωση που έγινε φέτος!! Μπέρδεμα;:lol:

 

Έτσι ακριβώς έγινε και σε μένα πριν 1 μήνα. Και ευτυχώς που μίλησα με "τσακάλι" υπάλληλο του 13830 και μου το είπε ;) Επιλέγεις επομένως τι σε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα και είπα να μην προχωρήσω σε αυτό.. έτσι και αλλιώς δε με ενδιαφέρει κάποια συσκευή

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις την έκπτωση να ξέρεις ότι σε περίπτωση διακοπής θα επιστρέψεις μόνο το ποσό της έκπτωσης που χρησιμοποίησες έως τη διακοπή του συμβολαίου. Επομένως, εγώ είμαι της άποψης να πάρεις την έκπτωση αν δε θες συσκευή. Μ'αυτόν τον τρόπο, κερδίζεις όσο διατηρείς το συμβόλαιο.

Αν πάλι χρειαστεί για κάποιον λόγο να το διακόψεις πιο μετά και πριν λήξει το συμβόλαιο, απλά θα επιστρέψεις αυτήν τη διαφορά. Στην περίπτωση αυτή, ούτε χάνεις ούτε κερδίζεις :)

Link to comment
Share on other sites

βασικά μετ'ά τη λήξη του συμβολαίου θέλω να "ψαχτώ" για κοσμοτέ μεριά οπότε το αφήνω ως έχει :)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

σε πρώτη φάση θα σου κόψουν το κινητό/α μετά δε ξέρω λογικά θα κινηθούν νομικά

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

σε πρώτη φάση θα σου κόψουν το κινητό/α μετά δε ξέρω λογικά θα κινηθούν νομικά

Ξέρει κάποιος με σιγουριά να μου πει;;

Είμαι στο vodafone unlimeted 15 , και χωρίς να χρησιμοποιώ καθόλου την σύνδεση (δεν είναι η σιμ στο κινητό ) μου έρχεται ο λογαριασμός στα 30€...τι άλλες χρεώσεις υπάρχουν που δεν φαινονται;;

Link to comment
Share on other sites

Αφού περάσουν 2-3 μήνες λογικά θα σου στείλουν ειδοποιητήριο. Νομίζω πως μετά το 2ο ειδοποιητήριο "καίγεσαι" :p

 

Ξέρει κάποιος με σιγουριά να μου πει;;

Είμαι στο vodafone unlimeted 15 , και χωρίς να χρησιμοποιώ καθόλου την σύνδεση (δεν είναι η σιμ στο κινητό ) μου έρχεται ο λογαριασμός στα 30€...τι άλλες χρεώσεις υπάρχουν που δεν φαινονται;;

 

Αναφέρεσαι στον πρώτο λογαριασμό που έλαβες ή γενικά σε όλους τους λογαριασμούς;

 

Ο 1ος λογαριασμός περιέχει αναλογία παγίου του 1ου μήνα συν το πάγιο του 2ου( επειδή το πάγιο στην ουσία το προπληρώνεις).

 

Αν δεν είναι ο 1ος λογαριασμός, τότε προφανώς ενεργοποίησες κάποια/ες υπηρεσία/ες.

 

Κανονικά, αν δεν επωφελείσαι κάποιας άλλης έκπτωσης/προσφοράς πρέπει να έρχεται στα 16,8 κάθε μήνα.

Edited by moment_v
Χρησιμοποίησε την πολλαπλή παράθεση
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στον πρώτο λογαριασμό που έλαβες ή γενικά σε όλους τους λογαριασμούς;

 

Ο 1ος λογαριασμός περιέχει αναλογία παγίου του 1ου μήνα συν το πάγιο του 2ου( επειδή το πάγιο στην ουσία το προπληρώνεις).

 

Αν δεν είναι ο 1ος λογαριασμός, τότε προφανώς ενεργοποίησες κάποια/ες υπηρεσία/ες.

 

Κανονικά, αν δεν επωφελείσαι κάποιας άλλης έκπτωσης/προσφοράς πρέπει να έρχεται στα 16,8 κάθε μήνα.

 

 

Δίκιο έχεις , ο πρώτος μήνας είναι... Οπότε λογικά περιμένω και βλέπω... Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση...:)

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις ότι στην ανάλυση σου χρεώνονται "2" πάγια.

 

Ένα θα αναφέρεται από τη 1/3 έως τις 31/3 και το άλλο αναφέρεται από την ημέρα ενεργοποίησης της σύνδεσης έως τις 28/2. Έχω δίκιο; ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις ότι στην ανάλυση σου χρεώνονται "2" πάγια.

 

Ένα θα αναφέρεται από τη 1/3 έως τις 31/3 και το άλλο αναφέρεται από την ημέρα ενεργοποίησης της σύνδεσης έως τις 28/2. Έχω δίκιο; ;)

 

ναι... Ελπίζω όντως να μειωθεί μετά το πέρας του πρώτου λογαριασμού..

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος με σιγουριά να μου πει;;

Είμαι στο vodafone unlimeted 15 , και χωρίς να χρησιμοποιώ καθόλου την σύνδεση (δεν είναι η σιμ στο κινητό ) μου έρχεται ο λογαριασμός στα 30€...τι άλλες χρεώσεις υπάρχουν που δεν φαινονται;;

 

Να πάρεις τηλ. στο cc και να ζητήσεις την έκπτωση των 5ευρώ.

Ισχύει και για τους υπάρχοντες συνδρομητές όπως αναφέρει η ανακοίνωση.

Εμένα στην αρχή μου είπαν ότι ισχύει μόνο για τις νέες συνδέσεις, αλλά ύστερα από 2-3 τηλεφωνήματα βρήκα άκρη και ήδη στον τελευταίο λογαριασμό είχα πάγιο μόλις 10ευρώ. :)

 

Δες εδώ http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=37501&dateFrom=&dateUntil=

Link to comment
Share on other sites

@ red_monster,

 

έχει δίκιο ο aidan από πάνω μου! Ζήτησε να επωφεληθείς της προσφοράς των 10 ευρώ, αντί 15 που είναι κανονικά. Αφού υπάρχει η δυνατότητα, ποιος ο λόγος να μην το κάνεις; ;)

Link to comment
Share on other sites

Η βονταφον θα απαντήσει στη προσφορά της κοσμοτε? Η wind είναι η πιο φτηνή, αλλά μετά κι απ'την προσφορά της κοσμοτε η Βονταφον έχει αυτή τη στιγμή τα πιο ακριβά προγράμματα συμβολαίου...
Link to comment
Share on other sites

Η βονταφον θα απαντήσει στη προσφορά της κοσμοτε? Η wind είναι η πιο φτηνή, αλλά μετά κι απ'την προσφορά της κοσμοτε η Βονταφον έχει αυτή τη στιγμή τα πιο ακριβά προγράμματα συμβολαίου...

 

Και πέρα από αυτό, δεν έχει απαντήσει ούτε καν στα δωρεάν sms προς τα υπόλοιπα δίκτυα που έχει ενσωματώσει η cosmote στα '' cosmote απεριόριστα ''.. Ελπίζω να κάνει κάτι στα συμβόλαια..

Link to comment
Share on other sites

η αδερφη μου θελει να κανει μεταφορα απο κοσμοτε. θα παω μαλλον στο unlimited 50. το ποσο που δινουν για επιδοτηση ειναι ουτε 100€. ειναι λογικο? μου φαινονται πολυ λιγα τα χρηματα....

 

τελικα ηρθε Η απαντηση απο κοσμοτε! δωρεαν η συσκευη (νοκια ε71), παγιο 50€+κατι ψιλα, 1500 δωρεαν προς κοσμοτε (ομιλια και sms) και 370 λεπτα ομιλιας και sms προς τα αλλα δικτυα! μια χαρα προσφορα! θα μεινει κοσμοτε:) η βοντα το μονο που μπορουσε ηταν να δωσει δωρεαν την συσκευη....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...