Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το diamond προσφερεται απο την VOdafone αλλα το εχει φερει με Αγγλικο μενου κτλ.

 

Τωρα αναμενεται το ελληνικο. Δεν ξερω ποτε.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση επί του θέματος: Είμαστε 4μελής οικογένεια και τα 3 μέλη της οικογένειας είναι εδώ και σχεδόν 1 χρόνο στο Οικογενειακό πρόγραμμα (500 λεπτά) ενώ εγώ έχω CU, ανεξάρτητα. Ενδιαφέρομαι για το HTC Touch Diamond το οποίο, μέχρι χθες, ήταν στις μελλοντικές συσκευές οπότε υποθέτω ότι θα έρθει στα καταστήματα Vodafone (βέβαια, τώρα, δεν το βρίσκω πουθενά). Έχω, λοιπόν, τις εξής ερωτήσεις:

 

1) Από το site της Vodafone επιλέγοντας ότι και καλά θα φτιάξω νέο οικογενειακό πακέτο 500 μου δίνει έκπτωση γύρω στα 200€+ για συσκευές ίδιας, περίπου, αξίας με το Diamond (επέλεξα ASUS για να μην έχει εξτρά έκπτωση). Υπάρχει περίπτωση να είναι τόση και η επιδότηση (δεδομένου ότι ο λογαριασμός δεν πολυπερνάει το πάγιο κάθε μήνα) ή θα είναι πολύ λιγότερη;

2) Αν αποφασίσω να μεταφερθώ κι εγώ στο οικογενειακό είτε ως επιπρόσθετο CU είτε ως κανονικό μέλος, θα υπάρξει αύξηση στην επιδότηση;

 

Προφανώς αναφέρομαι στην επιδότηση αφού συμπληρωθεί ο χρόνος, αφού δεν υπάρχει επιδότηση πιο πριν... Επίσης, ξέρω ότι είναι ίσως μπερδεμένες ερωτήσεις αλλά αν κάποιος γνωρίζει θα βοηθήσει πολύ... ;)

Aν δεις τον λογαριασμό σας, η μία γραμμή έχει μεγάλο πάγιο (κυρια) και οι άλλες μικρό.

αυτό που κάνουνε στάνταρ στο κατάστημα ειναι να σου μετατρέψουν το καρτοκινητό σε σύνδεση η οποία θα μπεί πλέον κύρια, άρα θα έχει το μεγαλύτερο πάγιο, άρα θα πάρεις μεγαλύτερη επιδότηση.

Υπολογισε δηλαδή οτι αν μπει το cu στο οικογενειακο πακέτο θα πάρεις την επιδότηση της νεας συνδεσης στο 500 ατομικό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

 

Υπολογισε δηλαδή οτι αν μπει το cu στο οικογενειακο πακέτο θα πάρεις την επιδότηση της νεας συνδεσης στο 500 ατομικό.

Βασικά και οι άλλοι κάπως έτσι μπήκαν. Φτιάχτηκε ένα νούμερο στο οικογενειακό και μπήκαν μετά ένα a la carte και ένα, με φορητότητα, από cosmote κατευθείαν στο οικογενειακό.

 

Όταν λες ότι θα πάρω την επιδότηση της νέας σύνδεσης, εννοείς ότι θα προστεθεί αυτό στην όποια επιδότηση δικαιούνται οι ήδη κάτοχοι ή ότι τόσο θα βγει το ποσό συνολικά με τις επιδοτήσεις του 1 χρόνου + το νέο συμβόλαιο;

 

@doganos: Δεν έχω πρόβλημα να είναι αγγλικό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερωτησούλα! Επιδότηση έχω όταν περάσει ένας χρόνος απο την τελευταία φορά που χρησιμοποίησα επιδότηση, ή όταν περάσει ένας χρόνος απο τον μήνα στον οποίο είχα κάνει αρχικά την ενεργοποίηση της σύνδεσης?

 

ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερωτησούλα! Επιδότηση έχω όταν περάσει ένας χρόνος απο την τελευταία φορά που χρησιμοποίησα επιδότηση, ή όταν περάσει ένας χρόνος απο τον μήνα στον οποίο είχα κάνει αρχικά την ενεργοποίηση της σύνδεσης?

 

ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

Οταν περασει ο χρονος της τελευταιας επιδοτησης, ο οποιος μπορει να ειναι και νωριτερα. Εγω την πηρα στους 10 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερωτησούλα! Επιδότηση έχω όταν περάσει ένας χρόνος απο την τελευταία φορά που χρησιμοποίησα επιδότηση, ή όταν περάσει ένας χρόνος απο τον μήνα στον οποίο είχα κάνει αρχικά την ενεργοποίηση της σύνδεσης?

 

ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

Μπορείς να πάρεις επιδότηση ένα μήνα πριν κλίσης χρόνο.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.Είχα πάρει συσκευή πέρσι τον Οκτώβρη και από τον Αύγουστο είχα πάλι επιδότηση.

 

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και σε εμένα.

Είχα πάρει συσκευή στις 26/10/07 και η επιδότηση βγήκε στις 21/08/08.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και σε εμένα.

Είχα πάρει συσκευή στις 26/10/07 και η επιδότηση βγήκε στις 21/08/08.

στανταρ στο 10μηνο βγαινουν πια.

Όταν λες ότι θα πάρω την επιδότηση της νέας σύνδεσης, εννοείς ότι θα προστεθεί αυτό στην όποια επιδότηση δικαιούνται οι ήδη κάτοχοι ή ότι τόσο θα βγει το ποσό συνολικά με τις επιδοτήσεις του 1 χρόνου + το νέο συμβόλαιο;

ναι, τις επιδοτησεις των 3 συνδεσεων που εχεις ηδη +την επιδοτηση νεας συνδεσης στο 500.

Αυτό γιατί όπως σου είπα, θα στην βάλουν απο το κατάστημα σαν κυρια γραμμη (για να πάρεις εσυ μεγαλύτερη επιδότηση και αυτοί μεγαλύτερο μπονους), οπότε εσυ θα φαίνεσαι στο λογαριασμό πλέον με πάγιο 69,5 και τα υπόλοιπα μέλη απο 16ε.

Η κυρια γραμμη εχει το πλεονεκτημα του 1284 για να ενημερώνεσαι για τον υπολοιπόμενο χρόνο ομιλίας.

Αν όμως πιστευεις οτι υπάρχει ενδεχόμενο του χρόνου να το κανεις πάλι κάρτα, φρόντισε σε 3 μηνες που θα μπορείς, να μπεί κάποιος άλλος αριθμός σαν κυρια γραμμη (αν παραμείνει η δικιά σου, θα έχεις και την μεγαλύτερη επιδότηση του χρόνου και ειναι κρίμα να την χάσεις)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ για την πληροφορία :)

 

Θα πάρω και κάποιο τηλέφωνο στη Vodafone για να σιγουρευτώ, οπότε αν ενδιαφέρεται μπορώ να ποστάρω τι θα μου πούν... ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.

Έχω το vodafone 100 και μου έδωσαν πέρυσι επιδότηση συσκευής 60 Ε. Μου έχουν πει ότι δεν θα γίνει διπλάσια φέτος αλλά θα αυξηθεί. Ξέρει κανείς τι αύξηση να περιμένω;

Σπάνια ξεπερνάω το πάγιο...

Link to comment
Share on other sites

Πλακα μου κανεις. 47 με 59 ευρω θα σου δωσουνε.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.

Έχω το vodafone 100 και μου έδωσαν πέρυσι επιδότηση συσκευής 60 Ε. Μου έχουν πει ότι δεν θα γίνει διπλάσια φέτος αλλά θα αυξηθεί. Ξέρει κανείς τι αύξηση να περιμένω;

Σπάνια ξεπερνάω το πάγιο...

 

Στο ίδιο πρόγραμμα με την ίδια περίπου χρήση μου δώσανε τον Αύγουστο 75 ευρώ επιδότηση.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο πρόγραμμα με την ίδια περίπου χρήση μου δώσανε τον Αύγουστο 75 ευρώ επιδότηση.

 

Ωραία ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο πρόγραμμα με την ίδια περίπου χρήση μου δώσανε τον Αύγουστο 75 ευρώ επιδότηση.

και πολλά σου δώσανε μην σου πω...

Link to comment
Share on other sites

πόσο καιρό είναι κάποιος υποχρεωμένος να μείνει στο πρόγραμμα με το μηδενικό πάγιο πριν διακόψει τη σύνδεση.

και αν τη διακόψει νωρίτερα από το προβλεπόμενο ελάχιστο, τι οφείλει να πληρώσει στη vodafone? δεδομένου ότι δεν υπάρχει επιδότηση σε αυτό το πρόγραμμα.

 

Ρωτάω γιατί πήρα το Iphone με αυτό το πρόγραμμα, και αφού έχω ήδη 2 κάρτες (wind+cote) δεν μου χρειάζεται η τρίτη.

Υπάρχει κάποιο ελάχιστο ποσό που πρέπει να κάνω στους λογαριασμούς;

Link to comment
Share on other sites

πόσο καιρό είναι κάποιος υποχρεωμένος να μείνει στο πρόγραμμα με το μηδενικό πάγιο πριν διακόψει τη σύνδεση.

και αν τη διακόψει νωρίτερα από το προβλεπόμενο ελάχιστο, τι οφείλει να πληρώσει στη vodafone? δεδομένου ότι δεν υπάρχει επιδότηση σε αυτό το πρόγραμμα.

 

Ρωτάω γιατί πήρα το Iphone με αυτό το πρόγραμμα, και αφού έχω ήδη 2 κάρτες (wind+cote) δεν μου χρειάζεται η τρίτη.

Υπάρχει κάποιο ελάχιστο ποσό που πρέπει να κάνω στους λογαριασμούς;

διαβαζουμε πάντα τι υπογράφουμε.

Αν έχεις πάρει ποσό επιδότησης, το γράφει αυτό στην πρωτη σελίδα του συμβολαίου που υπέγραψες, εχεις υποχρέωση:

-σε περίπτωση αποσυνδεσης/μετατροπής σε καρτοκινητό/φορητότητας, να επιστρέψεις ολοκληρο ή ποσοστό αυτού του ποσού(ανάλογα με το πότε θα το αποφασίσεις)

-σε περίπτωση που μείνεις στο πρόγραμμα χωρίς πάγιο, οι λογαριασμοί σου στους πρώτους 6 μήνες να έχουν καλύψει το ποσό της επιδοτησης που πήρες (χωρίς να υπολογίζεται το τελος συνδρομητή εννοείται) διαφορετικά χρεώνεσαι τον 7ο μήνα την διαφορά που προκύπτει.

 

Το 2ο δεν αναιρεί το πρώτο, δηλαδή ακόμα και αν έχεις καλύψει με τους λογαριασμούς σου την επιδότηση που πήρες, δεν μπορείς να το αποσυνδέσεις πριν το 12μηνο χωρις την καταβολή αναπόσβεστου ποσού.

 

με άλλα λόγια αυτό που εγραψα και αρχικά, διαβάζουμε τι υπογράφουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα για επιδότηση συσκευής από οικογενειακό πρόγραμμα 500 και μου είπαν ότι, για το συγκεκριμένο λογαριασμό, βγαίνει 250€, κανονικά, ή 300€, με πιστωτική. Όταν ρώτησα, όμως, σε περίπτωση που βάλω 4ο αριθμό στο πακέτο τι επιδότηση δικαιούμαι επιπλέον, μου είπαν ότι αυτό θα μου το πουν από το κατάστημα! Αυτό σημαίνει ότι είναι στη δικαιοδοσία του καταστήματος και ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένο ποσό ή απλά δεν το ξέρουν από την εξυπηρέτηση; Δηλαδή μπορώ να "παζαρέψω" με το κατάστημα ή να βρω διαφορετική προσφορά από κατάστημα σε κατάστημα; Αν ξέρει κανείς...
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει μεταφορά

OXI δεν έχει μεταφορά !

 

Μεταφορά χρόνου ομιλίας γίνεται απο το πρόγραμμα Vodafone300 και πάνω !

Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

OXI δεν έχει μεταφορά !

Μεταφορά χρόνου ομιλίας γίνεται απο το πρόγραμμα Vodafone300 και πάνω !

εχεις μείνει λίγο πίσω φίλε μου.

Διαβασε προηγούμενα ποστ.

Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα για επιδότηση συσκευής από οικογενειακό πρόγραμμα 500 και μου είπαν ότι, για το συγκεκριμένο λογαριασμό, βγαίνει 250€, κανονικά, ή 300€, με πιστωτική. Όταν ρώτησα, όμως, σε περίπτωση που βάλω 4ο αριθμό στο πακέτο τι επιδότηση δικαιούμαι επιπλέον, μου είπαν ότι αυτό θα μου το πουν από το κατάστημα! Αυτό σημαίνει ότι είναι στη δικαιοδοσία του καταστήματος και ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένο ποσό ή απλά δεν το ξέρουν από την εξυπηρέτηση; Δηλαδή μπορώ να "παζαρέψω" με το κατάστημα ή να βρω διαφορετική προσφορά από κατάστημα σε κατάστημα; Αν ξέρει κανείς...
Απλά δεν το ξερουν απο την εξυπηρέτηση ,η καλύτερα δεν ασχολούνται. Δεν θα παζαρεψεις στο κατάστημα, απλά θα σε ενημερώσουν γι'αυτό που λέγαμε παραπάνω, οτι δηλαδή θα βάλεις τον επιπλέον αριθμό σαν κύρια γραμμή ώστε να πάρεις μεγαλύτερη επιδότηση. διαφορετικά αν τον βάλεις σαν δευτερευουσα, θα πάρεις ελάχιστη επιδότηση.

 

Οπως σου ξαναειπα αν δεν κάνω λάθος, θα βαλεις για 3μήνες την νέα γραμμή σαν κύρια και μετά απο 3μήνες επιλέγεις ποια θελεις εσυ να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν το ξερουν απο την εξυπηρέτηση ,η καλύτερα δεν ασχολούνται. Δεν θα παζαρεψεις στο κατάστημα, απλά θα σε ενημερώσουν γι'αυτό που λέγαμε παραπάνω, οτι δηλαδή θα βάλεις τον επιπλέον αριθμό σαν κύρια γραμμή ώστε να πάρεις μεγαλύτερη επιδότηση. διαφορετικά αν τον βάλεις σαν δευτερευουσα, θα πάρεις ελάχιστη επιδότηση.

 

Οπως σου ξαναειπα αν δεν κάνω λάθος, θα βαλεις για 3μήνες την νέα γραμμή σαν κύρια και μετά απο 3μήνες επιλέγεις ποια θελεις εσυ να ειναι.

Σόρρυ αν σε πρήζω, αλλά ποια θα είναι η διαφορά αν μπω ως κύρια γραμμή; Θα πληρώνουμε περισσότερο πάγιο συνολικά (έστω και για 3 μήνες μόνο) ή απλώς θα είμαι εγώ με μεγαλύτερο πάγιο από τους άλλους;

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ αν σε πρήζω, αλλά ποια θα είναι η διαφορά αν μπω ως κύρια γραμμή; Θα πληρώνουμε περισσότερο πάγιο συνολικά (έστω και για 3 μήνες μόνο) ή απλώς θα είμαι εγώ με μεγαλύτερο πάγιο από τους άλλους;
ggggkkkkkrrrrrrrrrrr... :mad::mad::mad:χαχαχα!:ninja:

Ειπαμε, η κυρια γραμμή έχει πάγιο 69,50 και οι δευτερευουσες 16. Το συνολικό σας πάγιο θα αυξηθεί κατά 16 ευρώ (+2,38 τελος συνδρομητη κινητης τηλεφωνιας) για ένα χρόνο. (δεν ξέρω αν με πιάνεις?)

 

Εσυ θα φαίνεσαι με το μεγαλυτερο πάγιο. Αυτό θα σε επηρεάσει μακροπρόθεσμα στην επιδότηση, όπου θα έχεις τη μεγαλύτερη, γι'αυτο συνιστώ μετά το 3μηνο που θα έχεις το δικαίωμα, να ορίσεις σαν κυρια γραμμη, αυτή που έχει τις περισσοτερες πιθανότητες να παραμείνει στο δίκτυο σαν συνδεση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...