Jump to content

Τι DVD recorder προτείνετε;


g_pappas1989
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 52
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω εχω την εντυπωση οτι τη καλυτερη ποιοτητα κατασκευης την εχει η Plextor ανεξαρτητα το κοστος. Τωρα και γω Nec εχω που μου εβγαλε προβλημα στα dvd δισκακια. Επισης εχω κανει ηδη firmware update.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το plextor μου είμαι μια χαρά, αξίζει τα λεφτά του, καθώς έχει και καλύτερη ποιότητα από κάποια άλλα NEC, TOSHIBA, LG. Εδώ και 2-2.50 χρόνια που το έχω δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα!

 

κάτι άλλο, με τι ταχύτητα γράφετε dvd???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το plextor μου είμαι μια χαρά, αξίζει τα λεφτά του, καθώς έχει και καλύτερη ποιότητα από κάποια άλλα NEC, TOSHIBA, LG. Εδώ και 2-2.50 χρόνια που το έχω δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα!

 

κάτι άλλο, με τι ταχύτητα γράφετε dvd???

Εχω το NEC 3550A. Σε 6απλή όταν είναι να γράψω κάτι που δε θέλω να χάσω με τίποτα, διαφορετικά 8απλή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το 6x νομίζω πως είναι καλό. Επίσης στην περίπτωση που δεν βιάζομαι καθόλου το βάζω και σε 2,4x :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το NEc συνεχεια γραφω με 16χ τα dvd και τα cd με 40χ και μεχρι στιγμης ολα ειναι μια χαρα.παντως οταν το πηρα ολοι μου ειχαν πει να μην επιλεξω αυτη την εταιρια.μεχρι στιγμης εχει βγαλει τα λεφτα του και με το παραπανω.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο μερικές βδομαδες ενας γνωστος μου έφερε ένα CD με τυπομένη εγχρωμη την πάνω επιφάνεια. Το cd είχε την ετικέτα SuperAzo.

Το superAzo είναι κατι σαν το lightscribe / labelflash αλλά με χρώματα; Γνωρίζει κανείς;

Τα plextor τα υποστηρίζουν;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο μερικές βδομαδες ενας γνωστος μου έφερε ένα CD με τυπομένη εγχρωμη την πάνω επιφάνεια. Το cd είχε την ετικέτα SuperAzo.

Το superAzo είναι κατι σαν το lightscribe / labelflash αλλά με χρώματα; Γνωρίζει κανείς;

Τα plextor τα υποστηρίζουν;

Tα Νec παντως το υποστηριζουν.δεν ξερω ομως αμa βρεις στην αγορα τετοι δισκακια.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το Super Azo αν δεν απατώμαι είναι κάποια πατέντα που έχει η Verbatim στα δισκάκια της και έχει να κάνει με κάποιου είδους επίστρωση σε αυτά.

Πάντως απ'οσο γνωρίζω δεν έχει σχεση με την τεχνολογία lightscribe/labelflash.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Με βάση τους κανόνες δεν μπορώ να ανοίξω νέο thread αν μπορώ να εντάξω το post μου σε κάποιο υπάρχον. Οπότε ποστάρω εδώ.

 

Θέλω να αγοράσω DVD-Recorder γιατί το παλιό μου τα έπαιξε. Δεν θέλω να δώσω πάνω 24 ευρώ αλλά δεδομένου ότι υπάρχουν πάρα πολλά που μπορώ να βρω, θέλω να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή, και εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Για παράδειγμα εδώ υπάρχει μία τεράστια λίστα με DVD-Recorder:

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=DVD%20RECORDER

 

Για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε, το μοναδικό πράγμα που με ενδιαφέρει είναι η ποιότητα της εγγραφής κατά κύριο λόγο, και η αντοχή στο χρόνο. Όλα τα υπόλοιπα μου είναι αδιάφορα. Ίσως αν γνωρίζετε και κάποιο που να υποστηρίζει Disc Quality check με Nero θα ήταν ακόμα καλύτερα.

 

Θέλω να κάνει πολύ καλές ποιοτικά εγγραφές. Είναι πολύ μεγάλης σημασίας γιατί το PS δυσκολεύεται πολύ να διαβάσει τα αντίγραφα ασφαλείας των ταινιών/παιχνιδιών/βίντεο μου ή άλλες φθηνές/παλιές συσκευές DVD για PC/TV/Car Audio, κλπ. Επίσης δεν θέλω να κάνω κάθε χρόνο καινούρια αντίγραφα ασφαλείας. Θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Έχω ήδη κάνει μία πολύ κακή επιλογή: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.321016 (άθλιες εγγραφές και μερικά καμμένα Dual Layer) το οποίο επέστρεψα κακήν κακώς και έχω πιστωτικό. Δεν θέλω να την ξαναπατήσω γιατί με τα χίλια ζόρια την δέχτηκαν πίσω. Αν δεν σας βάζω πολύ δύσκολα θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψή σας όσων αφορά την εμπειρία σας (με βάση όμως τα αποτελέσματα του Nero Disc Quality check) από εταιρίες ή συγκεκριμένα τωρινά μοντέλα από την λίστα του eshop.

Link to comment
Share on other sites

Tο μοναδικό πράγμα που με ενδιαφέρει είναι η ποιότητα της εγγραφής κατά κύριο λόγο, και η αντοχή στο χρόνο. Όλα τα υπόλοιπα μου είναι αδιάφορα. Ίσως αν γνωρίζετε και κάποιο που να υποστηρίζει Disc Quality check με Nero θα ήταν ακόμα καλύτερα. Θέλω να κάνει πολύ καλές ποιοτικά εγγραφές.

 

Είμαι μεταξύ των:

PIONEER DVR-216DBK και

PIONEER DVR-116DBK

 

Δεν μπορώ να εντοπίσω καμία διαφορά στα χαρακτηριστικά μεταξύ τους, αλλά είναι διαφορετικά μοντέλα οπότε σίγουρα θα υπάρχει διαφορά. Το θέμα είναι ποια; Γνωρίζει κανείς; Ποιο είναι καλύτερο; Δεν ξέρω ποιο να διαλέξω. Έχει κανείς κάποιο από τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεταξύ των:

PIONEER DVR-216DBK και

PIONEER DVR-116DBK

 

Δεν μπορώ να εντοπίσω καμία διαφορά στα χαρακτηριστικά μεταξύ τους, αλλά είναι διαφορετικά μοντέλα οπότε σίγουρα θα υπάρχει διαφορά. Το θέμα είναι ποια; Γνωρίζει κανείς; Ποιο είναι καλύτερο; Δεν ξέρω ποιο να διαλέξω. Έχει κανείς κάποιο από τα δύο;

To ενα εχει συνδεση ATAPI και το αλλο SATA.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το NEC / Sony /Optiarc AD-7201A (atapi) και AD-7201S (Sata) και τα δύο με Lightscribe, καθως και τα αντίστοιχα σε Labelflash NEC / Sony /Optiarc AD-7203A (atapi) και AD-7203S (Sata). Μην κοιτάς τα πιο προσφατα AD-7220 (Liteon clones). Κάπου κυκλοφορούσε και ενα firmware με τα οποία γινόνταν και crossflashing. Επίσης υπάρχει και πειραγμενο firmware gia region free.

 

Ρίξε μια ματια και στο http://club.cdfreaks.com/. Έχει αρκετό υλικο και reviews. To Pioneer θεωρούν κάποιοι ενα κλικ καλύτερο σε DL εγγραφές, σε σχέση με τα NEC, και βέβαια υπάρχουν κάποιοι αλλοι οι οποίοι ειναι ταυτοχρονα δυσαρεστημένοι (!) με το Pioneer - cdfreaks γαρ :lol:

Τα NEC τα θεωρούν καλύτερα σε SL εγγραφές.

 

Εγώ είμουν φανατικός με τα Plextor μέχρι που πήρα ένα NEC στο 1/8 της αξίας του πρώτου και είμαι super ευχαριστημένος - δεν σπανε δεν χαλανε, παίζουν παντού και εχουν και το ...labelflash. Από τοτε μονο NEC :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω κάνει λίγη έρευνα εκεί που μου λες και είδα το PIONEER DVR-116DBK και το PIONEER DVR-215 ως safe buy και στα review γράφουν χαρακτηριστικά: "Generally excellent DVD±R writing quality and performance". Πιστεύω και το DVR-216 δεν θα πάει πίσω.

 

Δεν ξέρω,, είμαι πολύ επιφυλακτικός με τα Nec γιατί είχα κακή εμπειρία. Λίγους μήνες αφού το πήρα αγόρασα ένα ακόμα για δώρο στον ξάδερφό μου΄ και τα δύο τα έπαιξαν αρκετά σύντομα (μισό με ενάμιση χρόνο). 3540a το δικό μου και αν θυμάμαι καλά 4550 το δεύτερο. Ειδικά το δεύτερο δυσκολευόταν πάρα μα πάρα πολύ να διαβάσει, μέσα σε λίγους μήνες. Διάβαζε δηλαδή μόνο dvd-rom σε καλή κατάσταση και dvd-r/rw αν η εγγραφή ήταν άριστη, όπως και η κατάσταση του δίσκου.

 

Ψάχνω στην http://club.cdfreaks.com/ αλλά δεν μπορώ να βρω review για τα παραπάνω μοντέλα. Μπορείς να μου δώσεις link; Επίσης να πω ότι το πειραγμένα firmware δεν με ενδιαφέρουν και δεν τα θεωρώ λύση στο οτιδήποτε. Δεν μπορεί να αλλάζεις συνέχεια firmware και να κάνεις δεκάδες εγγραφές για να διαπιστώσεις ποιο σου ταιριάζει ή ποιο είναι καλύτερο. Είναι σπατάλη χρόνου και χρήματος. Και τα lightscribe και labelflash δεν με ενδιαφέρουν γιατί δεν τα χρησιμοποιώ. Οι ποιοτικές εγγραφές είναι το παν για εμένα. Το PIONEER DVR-216DBK πως το βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

hostolis και εγώ έχω το ίδιο Nec και μου κάνει ακριβώς τα ίδια.Ήρθε η ώρα να τα αλλάξουμε μάλλον και οι δύο,τα φάγαν τα ψωμιά τους.

 

gms το PIONEER DVR-215 ίσως είναι ότι καλύτερο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

gms το PIONEER DVR-215 ίσως είναι ότι καλύτερο.

 

Εεεεεε, χμμ, για το PIONEER DVR-216DBK λέω. Δυστυχώς το 215 είναι παλιότερο μοντέλο και δεν το έχει το eshop. To 216 άραγε θα είναι εξίσου καλό όσο το 215; το 215 το έχεις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Το έχει ο αδερφός μου στο pc και πραγματικά είναι πολύ αξιόπιστο και ποιοτικό στις αντιγραφές.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eίναι πολύ αξιόπιστη η Pioneer γενικά,μην ανησυχείς.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω,, είμαι πολύ επιφυλακτικός με τα Nec γιατί είχα κακή εμπειρία. Λίγους μήνες αφού το πήρα αγόρασα ένα ακόμα για δώρο στον ξάδερφό μου΄ και τα δύο τα έπαιξαν αρκετά σύντομα (μισό με ενάμιση χρόνο). 3540a το δικό μου και αν θυμάμαι καλά 4550 το δεύτερο. Ειδικά το δεύτερο δυσκολευόταν πάρα μα πάρα πολύ να διαβάσει, μέσα σε λίγους μήνες. Διάβαζε δηλαδή μόνο dvd-rom σε καλή κατάσταση και dvd-r/rw αν η εγγραφή ήταν άριστη, όπως και η κατάσταση του δίσκου.

 

 

Τι να σας πω ρε παιδιά, εγω με τα NEC έχω την ακριβώς αντίθετη εμπειρία :wacko: Έχω το NEC 4571A και έχει βγει σκύλος. Το προηγούμενο NEC που είχα δε θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο αλλά και αυτό μου βγήκε super. Καίω μόνο Tayio Yuden και τα προβληματικά CD/DVD δεν μετριούνται πάνω από τα δάχτυλα ενος χεριού σε διαστημα 2-3 χρονων. Τώρα για links δεν έχω κάτι πρόχειρο περεπει να ψαξω λιγο... αλλα από ότι θυμάμαι είχε τεθεί στο cdfreaks ερωτημα NEC vs Pioneer vs LG νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι να μην ξέρεις από που θα σου έρθει!

geox01 τελικά παράγγειλα το OPTIARC AD-7200S BULK BLACK. Μου στείλανε e-mail από το eshop και μου είπαν ότι το Pioneer (αν και το παράγγειλα) είναι μη διαθέσιμο, να διαλέξω κάποιο άλλο. Και έτσι πήρα το παραπάνω Sony/Nec/Optiarc το οποίο (μαζί με τα 7201, 7203) ήταν η δεύτερη επιλογή μου. Περιμένω να μου έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...