Jump to content

Πλοήγηση στη θάλασσα - Ναυτικοί χάρτες


zografos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει καποιος που να εχει τους c-emap να μας πει εντυπωσεις;

 

επισης καποια ενημερωση για memory map navigator και για ναυτικους χαρτες της maptech?

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω εχω βαλει στο Ρ550 που εχω το Blue Chart της Garmin και δουλευει αψογα(τεσταριμενο). Θελει βεβαια δυο προγραμματακια για να τρεξει(Garmin Que και GPSGate) αλλα κατα τα αλλα ειναι αψογο... και χαρτες εγγυηση GARMIN. Ψαξτε για BLUE CHART ATLANTIC v9.5(xartes), Garmin Que (to programma tis Garmin gia na vlepei tous xartes), GPSgate (programma pou ftiaxnei virtual gps port pou borei na tin anagnorisei to Garmin Que). :cool:
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει στο Ρ550 που εχω το Blue Chart της Garmin και δουλευει αψογα(τεσταριμενο). Θελει βεβαια δυο προγραμματακια για να τρεξει(Garmin Que και GPSGate) αλλα κατα τα αλλα ειναι αψογο... και χαρτες εγγυηση GARMIN. Ψαξτε για BLUE CHART ATLANTIC v9.5(xartes), Garmin Que (to programma tis Garmin gia na vlepei tous xartes), GPSgate (programma pou ftiaxnei virtual gps port pou borei na tin anagnorisei to Garmin Que). :cool:

Επειδη ενδιαφερομαι για ναυτικους χαρτες μπορεις σε παρακαλω να μου πεις λεπτομερειες;

Σου εμφανιζει τη θεση του σκαφους σε real time;

Μπορεις να κανεις ενα voyage plan με διαφορα waypoints;

Σου βγαζει πορειες, ταχυτητα, διοπτευση & αποσταση απο το επομενο waypoint;

Τελος που μπορω να βρω αυτα που λες για BLUE CHART ATLANTIC v9.5(xartes), Garmin Que (to programma tis Garmin gia na vlepei tous xartes), GPSgate (programma pou ftiaxnei virtual gps port pou borei na tin anagnorisei to Garmin Que);

Εχεις κατι υποψιν σου; ;) (το email μου ειναι autos100@gmail.com)

Δουλεύεις πολύ, κάνεις πολλά λάθη. Δουλεύεις λίγο, κάνεις λίγα λάθη. Δεν δουλεύεις καθόλου, δεν κάνεις λάθη.

Δεν κάνεις λάθη, ΠΡΟΑΓΕΣΑΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα

Έχω το c-emap σε ένα mio Ρ350. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ και πως μπορώ να φορτώσω ελληνικούς ναυτικούς χάρτες;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σχετικα με το garmin que gia thalassa.

 

Μηπως ξερει καποιος ,πως μεταφερουμε πορειες απο το pc sto pda,μεταφερω χαρτες ,σημεια

 

ιχνη ,αλλα το πορειες ειναι απενεργοποιημενο το τσεκαρισμα, τα υπολοιπα μεταφερονται κανονοικα.

 

κ στο pda poreia den mporw na vgalw ,ti ftaiei , eimai sta oria mou ,me trexei meres twra

 

eyxaristw

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσεις να εγκαταστήσω ναυτικούς χάρτες στο RYE 4306 ???

Έχει windows 4CE και είναι ξεκλίδωτο, πρόσφατα έβαλα destinator 7, και τρέχει άψογα

Ψάχνω εν΄αγωνίως Ναυτικούς Χαρτες ... SOS ... SOS !!!

Link to comment
Share on other sites

gia na to dokimasw to thelo ..........giati lene einai to kalytero gia thallasa.... exeis kati allo ypopsi soy????:)

 

Φίλε grgfr3366 ,

 

Εψαχνα εδω και πάρα πολύ καιρό το C-emap, χωρίς όμως κανένα νόημα, γιατι προς το παρόν δεν υπάρχει "σπασμενο".

 

Δοκίμασα όμως το Garmin Bluechart 2008.

 

Δεν γνωρίζω το πόσο καλό θα ήταν το C-emap αλλα τελικά το Garmin ειναι καλο!!.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδία

 

Βρήκα αυτό το πρόγραμμα το εγκατέστησα και δουλεύει…..μέχρι εκεί.

Δεν βρίσκει χάρτες και έτσι μου είναι άχρηστο. Αν κάποιος ξέρει που να τους βρω και να τους τοποθετήσω θα με βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα.εχω το Χ800 με το destinator και προσφατα εγκατεστησα το garmin mobile xt για δοκιμη και σαν εναλλακτικη λυση.εχω ομως ψιλομπερδευτει με καποιους χαρτες και θα ηθελα μια βοηθεια απο οποιον γνωριζει.

ποιος ναυτικος χαρτης ειναι πιο προσφατος,ο BlueChart Atlantic v9.5 ή ο bluechart 2008 greek ?

και απο τους χαρτες της αναβασης υπαρχει καμια διαφορα μεταξυ του anavasis 3.60 και του Topo Navigator 3.6.0?η μηπως ειναι ο ιδιος χαρτης?

δεν θελω να γινω κουραστικος αλλα ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με το συγκεκριμενο προγραμμα πλοηγησης.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για pc/laptop και οποιοδήποτε bluetooth gps receiver η καλύτερη λύση είναι αυτή! Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να βρείτε τα εν λόγω software!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν ας δούμε λίγο:

To C-emap μπορείς να το κάνεις άνετα download απο το afficial site της εταιρίας.

Οι χάρτες οι οποίοι υπάρχουν, (οχι στο offician site) δεν δουλεύουν, γιατί τους έχουν κλειδώσει στην ID κάθε SD που πουλάνε.

Οπότε θέλουμε κάτι που ή να αλλάζει το ID της SD, (δέν ξέρω άν γίνεται κάτι τέτοιο) ή κάτι που να παρακάμπτει τη διαδικασία αναζήτησης ID! ένα ***** ίσως!

Τώρα υπάρχουν και άλλα προγράμματα, όπως το Blue Chart, αλλα σε εμένα πχ, βγάζει μύνημα λάθους και δέν ξεκινάει κάν.

Όποιος έχει καταφέρει να έχει στα χέρια του κάτι, που να μπορούμε να το εγκαταστήσουμε στο PDA και να πάμε για ψάρεμα με τη βάρκα, ... ας μου στήλει mail, για να το μοιραστουμε, ή ας μας πεί τα link... και PLZZZ... για μερικους... να διαβάζεται οοοοοολα τα ποστς σε 1 θέμα μή γράφεται ότι νά'ναι... ! :))

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλησπέρα...υπαρχει η δυνατοτητα να ματαφερουμε θαλλασιους χάρτες στο gps μας?

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σχετικα με το garmin que gia thalassa.

 

Μηπως ξερει καποιος ,πως μεταφερουμε πορειες απο το pc sto pda,μεταφερω χαρτες ,σημεια

 

ιχνη ,αλλα το πορειες ειναι απενεργοποιημενο το τσεκαρισμα, τα υπολοιπα μεταφερονται κανονοικα.

 

κ στο pda poreia den mporw na vgalw ,ti ftaiei , eimai sta oria mou ,me trexei meres twra

 

eyxaristw

 

Exω το ιδιο προβλημα!!!!!

Εχει βρεθει η λυση??

HELP!!

Στέφανος Πάτρα
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 7 years later...

Ανασύρω το θέμα μήπως υπάρχει κάτι νεότερο για λογισμικό χαρτών/πλοήγησης σε ios ή android.

 

Μόνη σίγουρη επιλογή (στα 150€) είναι το garmin με τους "μπλε χάρτες";

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα ...

Στο σκάφος στο plotter τρέχω τους χάρτες της Garmin και στο τηλέφωνο /iPad έχω της navionics

Λόγο καθημερινής χρήσης (ζω τον περισσότερο καιρό στο σκάφος )θα πω ότι υπάρχουν διάφορες μικρές αποκλισεις στους χάρτες με την navionics να έχει για εμένα ένα μικρό προβάδισμα λόγο συνεχών update στους χάρτες ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...