Jump to content

Απεργιακές κινητοποιήσεις σε ΑΕΙ/ΤΕΙ


katsifis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κακόμοιρα...

Εμείς λιώνουμε κανονικά και με το νόμο στην εξεταστική :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

den einai katalipsi - foitites 5-0

afou kai aftoi pou ypostirizoun thn katalipsh (kai opos fenetai einai oi perisoteroi) einai foitites.

 

Και ποιός είπε ότι οι φοιτητές ξέρουν τι τους γίνεται; Χαμένοι στον κομματοσκυλισμό δυστυχώς... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός είπε ότι οι φοιτητές ξέρουν τι τους γίνεται; Χαμένοι στον κομματοσκυλισμό δυστυχώς... :mad:

Τι λες ρε παιδί μου.Εγώ ήξερα οτι οι περισσότεροι νέοι δεν ασχολούνται με την πολιτική, τώρα πώς μας προέκυψαν κομματόσκυλα ο Θεός κι η ψυχή τους:rolleyes:

 

Α, και οι...μουντιαλικοί το καλοκαίρι, το χειμώνα μετατράπηκαν σε κομματόσκυλα.Πάλι καλά που έχει και διακοπή το CL και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν δικαιολογία, αλλά, που ξέρεις, μπορεί να θέλουν να δούν και superleague με την ησυχία τους:p

.
Link to comment
Share on other sites

Μια επίσκεψη σε μια οποιαδήποτε Συνέλευση τμήματος αρκεί για να πιστείς. Και φυσικά αναφέρομαι στις τρεις γνωστές μεγάλες παρατάξεις ανεξάρτητα αν στηρίζουν κατάληψη ή όχι.

Πρώτα το κόμμα και ύστερα το χάος...

Link to comment
Share on other sites

Μια επίσκεψη σε μια οποιαδήποτε Συνέλευση τμήματος αρκεί για να πιστείς. Και φυσικά αναφέρομαι στις τρεις γνωστές μεγάλες παρατάξεις ανεξάρτητα αν στηρίζουν κατάληψη ή όχι.

Πρώτα το κόμμα και ύστερα το χάος...

Δες τα αποτελέσματα των φοιτητικών εκλογών, δες και τα αποτελέσματα των Γ.Σ και βγάλε τα συμπεράσματα σου...

.
Link to comment
Share on other sites

Δες τα αποτελέσματα των φοιτητικών εκλογών, δες και τα αποτελέσματα των Γ.Σ και βγάλε τα συμπεράσματα σου...

 

Θες να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς;

Εσύ όταν βλέπεις ΔΑΠ - ΠΑΣΠ - ΠΚΣ σε συνέλευση να παραθέτουν επιχειρήματα δεν σου θυμίζει "όλιγον τι" την Βουλή; Η μια παράταξη πάει να θάψει την άλλη για να βγει από πάνω. Είναι άκρως απογοητευτικό να βλέπεις νέους ανθρώπους να αναλώνονται στον κομματισμό και να δημαγωγούνται από κομματόσκυλα (αρχηγούς - στελέχη παρατάξεων) τα οποία κάθε βδομάδα λαμβάνουν FAX με την οδηγίες του κάθε Κόμματος για την δράση που πρέπει να ακολουθήσει η κάθε παράταξη.

Θέλουμε ως νέοι να αλλάξουμε το κατεστημένο αλλά συνεχίζουμε τα ίδια λάθη που έκαναν οι παλιότεροι...

Τελικά οι μόνοι που παραδέχομαι είναι οι αναρχικοί και οι τέρμα αριστεροί. Μπορεί να διαφωνώ με τις πρακτικές τους αλλά τουλάχιστον αδελφέ μου θέλω να πιστεύω πως είναι αγνοί και αυτό που κάνουν το κάνουν επειδή πραγματικά το πιστεύουν και όχι επειδή ακολουθούν την γραμμή κάποιου κόμματος.

 

Ζητώ συγνώμη που παραβαίνω τους όρους του forum σε έναν βαθμό, αλλά νιώθω πως πρέπει να το πω.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην μπούμε σε τέτοια συζήτηση καλύτερα.Εκτός του ότι το απαγορεύουν οι ΟΠΧ ξέρετε πολύ καλά και μόνοι σας ότι στο μόνο που μπορεί να καταλήξει είναι να τσακώνονται οι μισοί με τους άλλους μισούς (όπως στις συνελεύσεις ένα πράμα :p )

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς;

Eννοώ οτι πολύ απλά αν ήταν θέμα αποκλειστικά φοιτητικών παρατάξεων και κομματικής καθοδήγησης αυτή τη στιγμή δεν θα υπήρχαν κινητοποιήσεις μια και ανάμεσα στις παρατάξεις, και με βάση τα αποτελέσματα των φοιτητικών εκλογών, κυρίαρχη είναι η ΔΑΠ.

 

Αρα οι χιλιάδες φοιτητές που παραβρίσκονται στις Γ.Σ και υπερψηφίζουν τα πλαίσια που προτείνουν κατάληψη στην πλειοψηφία τους είναι αυτοί που δεν ανήκουν σε καμμία παράταξη και δεν είναι κομματικά καθοδηγούμενοι.

.
Link to comment
Share on other sites

Αρα οι χιλιάδες φοιτητές που παραβρίσκονται στις Γ.Σ και υπερψηφίζουν τα πλαίσια που προτείνουν κατάληψη στην πλειοψηφία τους είναι αυτοί που δεν ανήκουν σε καμμία παράταξη και δεν είναι κομματικά καθοδηγούμενοι.

 

Τώρα το να λέμε ότι αυτοί που ψηφίζουν τα "αγωνιστικά πλαίσια" δεν είναι κομματικά καθοδηγούμενοι ακούγεται λίγο ακραίο ε; Κόμματα δεν είναι μόνο τα 4 της βουλής. Το ότι κάποιοι δηλώνουν αντεξουσιαστές δεν τους κάνει περισσότερο ανεξάρτητους, κι αυτοί την δουλειά τους κάνουν.

 

Τελευταία φορά που το παρακολούθησα το θέμα στην σχολή του αδελφού μου, ενώ στα 4 πρώτα χρόνια υπάρχουν περίπου 1200 φοιτητές, στις εκλογές ψήφισαν περίπου 500 και στην μαζικότερη συνέλευση το αποτέλεσμα ήταν 180 υπερ - 150 κατά περίπου.

 

Το πρόβλημα είναι ότι οι πολλοί είναι αδιάφοροι και κάνουν κουμάντο οι φανατισμένοι (και τους χαντακώνουν όλους). Δεν θα βγει τίποτα από αυτή την ιστορία, ακόμη και αν δεν αναθεωρηθεί το άρθρο 16 πάλι τα ίδια χάλια και η ίδια οπισθοδρόμηση θα κυριαρχεί. Μένουμε στάσιμοι και χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο όταν όλος ο πλανήτης τρέχει.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Για να επιστρέψουμε στα των συνελεύσεων, γνωρίζει κανείς την απόφαση της σημερινής Γενικής Συνέλευσης του Παντείου Πανεπιστημίου;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε παιδί μου.Εγώ ήξερα οτι οι περισσότεροι νέοι δεν ασχολούνται με την πολιτική, τώρα πώς μας προέκυψαν κομματόσκυλα ο Θεός κι η ψυχή τους:rolleyes:

 

 

Ακριβώς επειδή οι περισσότεροι νέοι δεν ασχολούνται με τα κοινά, αποφασίζονται καταλήψεις κατά πλειοψηφία μεν ανάμεσα στα άτομα που βρίσκονται στη συνέλευση, τα άτομα όμως που παρευρίσκονται σε καμια περίπτωση δεν αποτελούν παρα μονο ένα κομμάτι του φοιτητικού σώματος.

 

Και βεβαια θα μου πεις, ποιος τους εμποδίζει, ας πήγαιναν και αυτοί στη συνέλευση και θα συμφωνήσω κατά ένα μέρος.

 

Τελευταία φορά που το παρακολούθησα το θέμα στην σχολή του αδελφού μου, ενώ στα 4 πρώτα χρόνια υπάρχουν περίπου 1200 φοιτητές, στις εκλογές ψήφισαν περίπου 500 και στην μαζικότερη συνέλευση το αποτέλεσμα ήταν 180 υπερ - 150 κατά περίπου.

 

 

Πλειοψηφία του 15% δηλαδή. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πλειοψηφία του 15% δηλαδή. :rolleyes:

 

Nαι, όμως το ποσοστό αυτό δεν πρέπει να υπολογίζεται με βάση τον αριθμό των παρευρισκομένων μελών;

Δηλαδή όχι 180 στους 1200, αλλά στους 150+180=330 ;)

Θα συμφωνήσω με αυτό που είπες και πρίν... Γιατί να μην πατάνε όλοι στη συνέλευση;

Δυστυχώς παρατηρώ και στη σχολή μου, πως σε κάθε συνέλευση είμαστε όλο και λιγότερα άτομα. Όταν κάποιοι θέλουν κάτι (είτε κατάληψη, είτε όχι) πρέπει να είναι εκεί και να το υποσστηρίζουν! :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή οι περισσότεροι νέοι δεν ασχολούνται με τα κοινά, αποφασίζονται καταλήψεις κατά πλειοψηφία μεν ανάμεσα στα άτομα που βρίσκονται στη συνέλευση, τα άτομα όμως που παρευρίσκονται σε καμια περίπτωση δεν αποτελούν παρα μονο ένα κομμάτι του φοιτητικού σώματος.

 

Και βεβαια θα μου πεις, ποιος τους εμποδίζει, ας πήγαιναν και αυτοί στη συνέλευση και θα συμφωνήσω κατά ένα μέρος.

 

 

 

Πλειοψηφία του 15% δηλαδή. :rolleyes:

Γιατί να συμφωνήσεις κατά ένα μόνο μέρος και οχι απόλυτα;Οι Γ.Σ αφορούν όλους τους φοιτητές, όπως και οι σχεδιαζόμενες αλλαγές.Εάν αυτοί επιλέγουν να μην πηγαίνουν στις Γ.Σ στις οποίες η γνώμη τους μετράει αλλά προτιμούν να μαθαίνουν τα νέα, και να κλαίγονται, από το internet δικό τους το πρόβλημα.

 

Δεν πειράζει παιδά, θα αποφασίσουν άλλοι για εσάς αφού εσεις δεν θέλετε να παίρνετε μέρος στις αποφάσεις.Εσεις καθήστε να κάνετε το σχολιασμό στο myphone ή σε κανένα καφενείο.:rolleyes:

 

Πολύ ενημερωμένο όμως σε βρίσκω όταν θέλεις.Γιατί για τα αιτήματα των καταλήψεων ανέφερες οτι κάποιοι από σας δεν είστε πια φοιτητές άρα δεν μπορείτε να γνωρίζετε τα πάντα.Για το πόσοι παίρνουν μέρος στις Γ.Σ μιλάς με βεβαιότητα:rolleyes:

.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί γίνεται σε άλλες σχολές, αλλά στην πρώτη συνέλευση που είχε γίνει πέρυσι στο ΠΑΜΑΚ είχαν ψηφίσει περίπου 2300 φοιτητές. Το νούμερο είναι πραγματικό καθώς η ψηφοφορία γινόταν με βιβλιάριο σπουδών και ένας ένας.

 

Το σημαντικότερο όμως δεν είναι ότι ψηφίσαν 2300 άτομα σε ένα σύνολο σχεδόν 6500, αλλά ότι αυτό το νούμερο είναι μεγαλύτερο απο αυτούς που είχαν ψηφίσει στις τελευταίες εκλογές που ήταν περίπου 1200 άτομα.

 

Το ΠΑΜΑΚ βγάζει ΔΑΠ με 60%+ και είναι δαποκρατούμενο. Μιλάμε για καθεστώς. Η συνέλευση πέρσι όμως έδειξε άλλα..

 

Άκουσα πως την Παρασκευή ξαναγίνεται Γενική με συνασπισμό της Πρωτοβουλίας ΠΑΣΠ κ ΠΚΣ. Μαζεύτηκαν πάνω από 700 υπογραφές. Θα κατεβώ αύριο ΠΑΜΑΚ κ 8α ενημερωθώ αν η ΔΑΠ θα κατέβει ή τελικά θα σαμποτάρει το δικαίωμα των φοιτητών για συνέλευση όπως άλλωστε έχει κάνει και άλλες φορές στο Μακεδονίας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενημερωμένο όμως σε βρίσκω όταν θέλεις.Γιατί για τα αιτήματα των καταλήψεων ανέφερες οτι κάποιοι από σας δεν είστε πια φοιτητές άρα δεν μπορείτε να γνωρίζετε τα πάντα.Για το πόσοι παίρνουν μέρος στις Γ.Σ μιλάς με βεβαιότητα:rolleyes:

 

Το ότι δεν είμαι φοιτητής, δε νομίζω ότι μου στερεί το δικαίωμα άποψης, έτσι? Εκτος αν για να εκφέρω άποψη σε ένα forum στο internet έπρεπε να αφήσω μερικά μαθήματα για να έχω φοιτητική ταυτότητα μια ζωή :cool:

 

Η μήπως δικαίωμα άποψης έχουν μονο όσοι συμφωνούν μαζί σας?

 

Από εκεί και πέρα, το πόσοι παίρνουν μέρος στις συνελεύσεις δεν το ανέφερα εγώ. Εγώ απλώς ερμηνεύω τους αριθμούς. Tην ειρωνεία, μονο ως έλλειψη επιχειρημάτων μπορώ να την εκλάβω.

 

Το κατά ποσο μετράνε οι απόψεις που ακούγονται στις συνελεύσεις κτλ το έχουμε ξανασυζητήσει, δεν έχω κάτι να προσθέσω. Πάντως όπως είπα συμφωνώ κατά ένα μέρος.

Link to comment
Share on other sites

 

Άκουσα πως την Παρασκευή ξαναγίνεται Γενική με συνασπισμό της Πρωτοβουλίας ΠΑΣΠ κ ΠΚΣ. Μαζεύτηκαν πάνω από 700 υπογραφές. Θα κατεβώ αύριο ΠΑΜΑΚ κ 8α ενημερωθώ αν η ΔΑΠ θα κατέβει ή τελικά θα σαμποτάρει το δικαίωμα των φοιτητών για συνέλευση όπως άλλωστε έχει κάνει και άλλες φορές στο Μακεδονίας.

 

Απορία. Οι υπογραφές έχουν μαζευτεί, γιατί χρειάζεται η ΔΑΠ για να γίνει συνέλευση???

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στη Καβάλα η κατάληψη καλά κρατεί για τρίτη εβδομάδα στη σειρά και όπως φαίνεται η ΠΚΣ και οι φοιτητές είναι αποφασισμένοι να κρατήσουν ΣΤΕΦ και ΣΔΟ κλειστές για όσο χρειαστεί...
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου είπαν,το ΤΕΙ Αθήνας θα παραμείνει κλειστό και την άλλη εβδομάδα.
He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Πλειοψηφία του 15% δηλαδή. :rolleyes:

...

Από εκεί και πέρα, το πόσοι παίρνουν μέρος στις συνελεύσεις δεν το ανέφερα εγώ. Εγώ απλώς ερμηνεύω τους αριθμούς. Tην ειρωνεία, μονο ως έλλειψη επιχειρημάτων μπορώ να την εκλάβω.

 

 

Το 85% ειχε καθε δικαιωμα να παει και να ψηφισει ο,τι γουσταρει. Το αν ακουγεται η γνωμη τους ειναι αδιαφορο και ασχετο. Ετσι κι αλλιως, στις περισσοτερες συνελευσεις επικρατει ενας σχετικος χαμος απο ολες τις πλευρες(δες την προσφατη προταση μομφης και θα καταλαβεις περι τινος προκειται). Οταν φτασει η ωρα της ψηφοφοριας ομως, ο καθενας μπορει να ψηφισει οτι θελει, κι αυτο ειναι αδιαμφισβητητο.

 

Αρα, απλως εχεις κανει λαθος ερμηνεια.

 

ΥΓ. Αληθεια, για τους νομους του κρατους που ψηφιζονται απο 10-20 βουλευτες (γιατι τοσοι παρευρισκονται) τι εχεις να πεις;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου είπαν,το ΤΕΙ Αθήνας θα παραμείνει κλειστό και την άλλη εβδομάδα.

 

Ειναι σιγουρο???:confused: :confused: :confused: :confused:

 

Αρα η εξεταστικη αγνοειται...................:ninja: :ninja: :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Απορία. Οι υπογραφές έχουν μαζευτεί, γιατί χρειάζεται η ΔΑΠ για να γίνει συνέλευση???

Γιατί η ΔΑΠ ελέγχει το ΔΣ του Συλλόγου Φοιτητών, άρα και τη σφραγίδα του Συλλόγου.Για να είναι μία Γ.Σ νόμιμη και οι αποφάσεις της να θεωρηθεί οτι εκφράζουν το Σύλλογο πρέπει να σφραγιστεί με τη σφραγίδα του.Αν και προσωπικά δεν θεωρώ οτι είναι απαραίτητο να κατέβει η ΔΑΠ.Σφραγιστεί δεν σφραγιστεί το πρακτικό της Γ.Σ οι αποφάσεις της θα εφαρμοσθούν.Πιστεύω όμως οτι θα είναι αισιόδοξοι μετά τα αποτελέσματα των προηγούμενων ΓΣ και θα κατέβουν, αν και το αποτέλεσμα αυτή τη φορά μπορεί να τους απογοητεύσει.

 

Από κει και πέρα προς τι η προσπάθεια αυτοηρωοποίησης;Ανέφερα πουθενά οτι δεν έχεις δικαίωμα άποψης;Απλά επισήμανα την "επιλεκτική" ενημέρωση σχετικά με τα διάφορα ζητήματα.

.
Link to comment
Share on other sites

Το κάλεσμα της Πρωτοβουλίας Φοιτητών ΠΑ.ΜΑΚ για την Γενική Συνέλευση της Παρασκευής 9/2.

http://protovoulia.pamak.gr/node/53

 

Για το ποιός είναι ο Ανδρέας, που αναφέρεται στην ανακοίνωση, όσοι είστε στο ΠΑ.ΜΑΚ ψάξτε το λίγο και...δεν θα χάσετε:rolleyes:

.
Link to comment
Share on other sites

http://protovoulia.pamak.gr/node/53

 

Για το ποιός είναι ο Ανδρέας(όχι φυσικά ο Παπανδρέου), που αναφέρεται στην ανακοίνωση, δείτε εδώ:

Ποιός είναι, άραγε, ο Ανδρέας;

 

:offtopic: Φιλε μου το θεμα ειναι οτι και εσυ απο οτι φαινεται μια συγκεκριμενη γραμμη υποστηριζεις,προφανως την πρωτοβουλια - που μονο στοχο εχει τις καταληψεις και για αυτο το λογο δημιουργηθηκε το 2006,δεν νομιζω λοιπον να περιμενεις να πιστεψει καποιος εδω μεσα πως εισαι αντικειμενικος...στο κατω κατω της γραφης επειδη παρακολουθω το thread το εχεις "πολιτικοποιησει" αρκετα,πραγμα που ειναι εναντια στους κανονες του φορουμ.:offtopic:

 

Τωρα οσον αφορα τις Γ.Σ. παντως φανταστειτε οτι σε πολλες σχολες καλουν συνελευση καθε τρεις και λιγο,καθε βδομαδα συνελευση ειναι υπερβολη οχι λογικη,διοτι οταν υπερψηφιζεται η καταληψη δεν ξανακαλει κανεις συνελευση και αρνουνται μαλιστα να ανοιξουν οι σχολες ωστε να πραγματοποιηθει συνελευση.Οταν καταψηφιζεται ομως η καταληψη καθε βδομαδα πρεπει να γινεται ο πανικος στη σχολη εωσοτου βαρεθουν ολοι φοιτητες και πατησει στη συνελευση μονο το 15% της σχολης που αναφερθηκε νωριτερα...

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Φιλε μου το θεμα ειναι οτι και εσυ απο οτι φαινεται μια συγκεκριμενη γραμμη υποστηριζεις,προφανως την πρωτοβουλια - που μονο στοχο εχει τις καταληψεις και για αυτο το λογο δημιουργηθηκε το 2006,δεν νομιζω λοιπον να περιμενεις να πιστεψει καποιος εδω μεσα πως εισαι αντικειμενικος...στο κατω κατω της γραφης επειδη παρακολουθω το thread το εχεις "πολιτικοποιησει" αρκετα,πραγμα που ειναι εναντια στους κανονες του φορουμ.:offtopic:

 

Τωρα οσον αφορα τις Γ.Σ. παντως φανταστειτε οτι σε πολλες σχολες καλουν συνελευση καθε τρεις και λιγο,καθε βδομαδα συνελευση ειναι υπερβολη οχι λογικη,διοτι οταν υπερψηφιζεται η καταληψη δεν ξανακαλει κανεις συνελευση και αρνουνται μαλιστα να ανοιξουν οι σχολες ωστε να πραγματοποιηθει συνελευση.Οταν καταψηφιζεται ομως η καταληψη καθε βδομαδα πρεπει να γινεται ο πανικος στη σχολη εωσοτου βαρεθουν ολοι φοιτητες και πατησει στη συνελευση μονο το 15% της σχολης που αναφερθηκε νωριτερα...

Πού ακριβώς ανέφερα οτι είμαι αντικειμενικός;:rolleyes:

 

Η Πρωτοβουλία είναι δράση φοιτητών του ΠΑ.ΜΑΚ, άρα όταν μιλάμε για Γ.Σ στο ΠΑ.ΜΑΚ οι θέσεις της Πρωτοβουλίας είναι σχετικές με το θέμα.Γιατί η ενόχληση σχετικά με το ποιός είναι ο Ανδρέας και ο ρόλος του στο ΠΑ.ΜΑΚ;Συγγνώμη που σας χαλάω την αυταπάτη οτι η ΔΑΠ είναι πάρτυ και ωραίες γκόμενες:rolleyes:

 

Να συμπληρώσω επίσης οτι εγώ δεν ανέφερα πουθενά κανένα κόμμα.Αλλοι επιμένουν να μιλάνε για κόμματα και κομματική καθοδήγηση.Το λίνκ για το ποιός είναι ο Ανδρέας είναι σχετικό με το ΠΑ.ΜΑΚ, από τη στιγμή που ο συγκεκριμένος παίζει έναν συγκεκριμένο ρόλο εκεί μέσα.

.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...