Jump to content

Τα πάντα για το πρόγραμμα "ΔΙΟΔΟΣ"


 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα εξέλιξη του "Δίοδος" ;  

142 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα εξέλιξη του "Δίοδος" ;

    • Πολύ,αργά αλλά σταθερά και με εμφανή προσπάθεια.
      27
    • Λίγο,δυστυχώς ή ευτυχώς καθυστερούν αδικαιολόγητα.
      27
    • Καθόλου,μαύρα χάλια και αδιαφορία από τους αρμόδιους.
      44
    • Δεν είμαι φοιτητής αλλά είναι ζωτικής σημασίας για όσους είναι.
      13
    • Είμαι φοιτητής αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχω ενημερωθεί καθόλου.
      31


Recommended Posts

shmera ekana ki ego ola ta xartia kai ta phga ston ote kai genikotera oles tis diadikasies !! mhpos mporeite na mou peite poso kairo thelei gia na mou anoixoun thn grammh kai na mou dosoun password?

 

Μέσα σε 12 εργάσιμες μέρες γίνεται η ενεργοποίηση στην otenet;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

mono gia hol einai autos o arithmos h kai gia alles sundeseis? sthn otenet exo kanei aithsh!!

 

Ο αριθμός για την otenet είναι 801 11 45 555 (τεχνική υποστήριξη) και 801 11 35 555 (εξυπηρέτηση πελατών).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε...?

 

Vivodi Δίοδος 1024 με 129€ ή Forthnet 768 με 117€? Το Vivodi είναι shared LLU (Αυτό βασικά τι είναι?) Ποιά είναι καλύτερη εταιρειά-προσφορά...? :worry:

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε...?

 

Vivodi Δίοδος 1024 με 129€ ή Forthnet 768 με 117€? Το Vivodi είναι shared LLU (Αυτό βασικά τι είναι?) Ποιά είναι καλύτερη εταιρειά-προσφορά...? :worry:

 

Για δες εδώ για το Shared LLU.

 

Για το ποια είναι καλύτερη εταιρεία προσφορά εξαρτάται από το τι ζητάς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε 12 εργάσιμες μέρες γίνεται η ενεργοποίηση στην otenet;)

 

Μακάρι να είναι έτσι. Η υπάλληλος στον ΟΤΕ σήμερα (επί τη ευκαιρία, η Παναγιώτα κάτι στον ΟΤΕ Αμπελοκήπων είναι εξυπηρετικότατη και ευγενικότατη), μου είπε ότι θα κάνει ένα μήνα περίπου η ενεργοποίηση... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έκανε 17 μέρες αλλά μετρώντας και τις μή εργάσιμες.Έβαλα Otenet 786 και το παράδοξο είναι ότι μια μέρα έφτασε τα 73 ko/s ενώ στο πατρικό μου με 1024 ποτέ δεν πήγε πάνω από 52-53 ko/s
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για την 786 έκανα αίτηση. Ειλικρινά μακάρι να πάρει λιγότερο. Πάντως αργά ή γρήγορα θα ενεργοποιηθεί, αυτό είναι το θετικό.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έκανε 17 μέρες αλλά μετρώντας και τις μή εργάσιμες.Έβαλα Otenet 786 και το παράδοξο είναι ότι μια μέρα έφτασε τα 73 ko/s ενώ στο πατρικό μου με 1024 ποτέ δεν πήγε πάνω από 52-53 ko/s

 

Τα 73 για την 768 ειναι μια αριστη ταχυτητα(κανονικη)! Ειναι αυτο που πρεπει να εχεις με 768! Για 1024 στον ΟΤΕ το καλυτερο ειναι η σταθεροτητα γυρω στα 100!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για την 786 έκανα αίτηση. Ειλικρινά μακάρι να πάρει λιγότερο. Πάντως αργά ή γρήγορα θα ενεργοποιηθεί, αυτό είναι το θετικό.

 

Άμα πάρεις και την εξυπηρέτηση πελατών 12 εργάσιμες μέρες θα σου πούνε. Τώρα αν δεν υπάρχει διαθέσιμη θύρα στην περιοχή σου δε φταίει η otenet σε αυτό αλλά ο ΟΤΕ. Μπορείς πάντως να μάθεις σε ποιο στάδιο βρίσκεται η σύνδεση σου παίρνοντας ένα τηλ στην τεχνική υποστήριξη ή στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ για το Shared LLU.

 

Για το ποια είναι καλύτερη εταιρεία προσφορά εξαρτάται από το τι ζητάς.

 

Και τι ζητάω... κ τι ζητάω... μια ευκαρία με κανονικά download rates να κατεβάζω...:p

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% μπορείς να την πάρεις μαζί σου. Κοίταξες στην ιστοσελίδα του ΔΙΟΔΟΣ; Στις συχνές ερωτήσεις πρέπει να γράφει.

 

μπαίνω μέσω κινητού κ δυσκολεύομαι...Τέλος πάντων σήμερα είδα όμως..Οκ είναι κ αν μετακομίσω:D!Λογικά πρέπει να αλλάζει μόνο η υπεύθυνη δήλωση της κατοικίας μου...

Link to comment
Share on other sites

Και τι ζητάω... κ τι ζητάω... μια ευκαρία με κανονικά download rates να κατεβάζω...:p

 

Αυτό για την ώρα δε στο προσφέρει καμία:!: . Όλες έχουν πρόβλημα εφόσον δε φταινε αυτές αλλά τα dslam του ΟΤΕ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σου έχω ευχάριστα νέα:) . Φυσικά και μπορείς να βάλεις φοιτητικό internet!! Είναι η μοναδική εξαίρεση γι αυτούς που σπουδάζουν στη χαλκίδα και μένουν Αθήνα. Ξεκίνα να βλέπεις προσφορές και δες τα απαραίτητα δικαιολογικά που χρειάζεσαι:D

 

Γουστάρωωωωω!! :D :happy: :D :happy: :D :happy:

Τελικά πήγα και χτές σχολή να κάνω δήλωση μαθημάτων [ανανέωση σπουδών με άλλα λόγια], και έκανα και αίτηση για 5 βεβαιώσεις σπουδών παρακαλώ [όλο και κάπου αλλού μου ζητάνε και δεν έχω!] και μου είπε ότι το πολύ την άλλη Τετάρτη [κι αυτό λόγω εκλογών και μόνο], άν και μπορεί ακόμα και Δευτέρα, θα είναι έτοιμες!Πάλι καλά δλδ!!Προοδεύουμε!!!! :lol:

http://img226.imageshack.us/img226/7379/ls035gm.gif

Τί ακριβώς είπαμε ότι έγινε την 11η Σεπτεμβρίου;..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όμως να κάνω μία άλλη ερώτηση;;Μιάς και τώρα πλέον είναι σίγουρο ότι θα το βάλω μπροστά...

 

Εγώ έχω κάμποσο καίρό τώρα μία σύνδεση dsl ΟΤΕnet αορίστου στα 384/128 [ή άν προτιμάτε στα 768/256 πλέον με το διπλασιασμό! :happy: ].Τώρα για να βάλω το φοιτητικό τί ακριβώς πρέπει να κάνω;;Ρωτάω γιατί ξέρω πολύ καλά ότι άν ρωτήσω σε ΟΤΕshop, 134, ή ό,τι άλλο ΟΤΕ υπάρχει, ο καθένας θα μου πεί τα δικά του.Ανησυχώ βασικά γιατί το λογικό είναι να κοπεί αυτή για να μπεί το φοιτητικό αλλά δεν ξέρω πως και πότε πρέπει να γίνει αυτό γιατί μπορεί μετά να μην υπάρχει πόρτα. :worry:

 

πώς θα γίνει να μην χάσω την πόρτα μου;;Μήπως πρέπει να κόψω μόνο τη σύνδεση αλλά όχι και τη γραμμή ή κάτι τέτοιο τεσπά;; Please Help! :cry:

http://img226.imageshack.us/img226/7379/ls035gm.gif

Τί ακριβώς είπαμε ότι έγινε την 11η Σεπτεμβρίου;..

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις το φοιτητικό της OTEnet ίσως να μη χρειαστεί να καταργηθεί η γραμμή σου κλπ κλπ.

 

Αν έχεις σκοπό να επιλέξεις αυτό το πακέτο απλά πάρ'τους τηλέφωνο στην OTEnet να τους το πεις. Ίσως απλά να χρειαστεί να τους στείλεις με φαξ τα δικαιολογητικά και να σε μετατρέψουν γρήγορα γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις το φοιτητικό της OTEnet ίσως να μη χρειαστεί να καταργηθεί η γραμμή σου κλπ κλπ.

 

Αν έχεις σκοπό να επιλέξεις αυτό το πακέτο απλά πάρ'τους τηλέφωνο στην OTEnet να τους το πεις. Ίσως απλά να χρειαστεί να τους στείλεις με φαξ τα δικαιολογητικά και να σε μετατρέψουν γρήγορα γρήγορα.

 

Όντωωως!Μόλις μίλησα με 134 και μου είπε ότι απλά θα αλλάξει το πακέτο μου!!! :D Thank you giamar!

 

Βέβαια τώρα που το βάζω μπροστά έχω και μερικές άλλες απορίες... :O

 

1] Ένα πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τί δίκτυο να βάλω... :worry: Βασικά απο άποψη τιμής όλες οι εταιρίες πάνω-κάτω τα ίδια δεν είναι;Θέλω να πώ, σε σχέση με τα 80άρια € που έδινα το δίμηνο ό,τι και να δώσω για 1 χρόνο καλύτερα θα είναι.Απλά δεν ξέρω απο άποψη κάλυψης, ταχυτήτων, εξυπηρέτησης, ποιότητας, όλα αυτό τεσπά, ποιά εταίρία είναι καλύτερη. [Ας πώ πάντως ότι με ΟΤΕnet ώς δίκτυο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, τόσους μήνες μόνο μία φορά έχει πέσει η γραμμή κι αυτό απο ένα γενικό πρόβλημα που υπήρχε.Και απο άποψη ταχύτητας καλά είναι.]

 

2] Μία άλλη απορία είναι το άν ξέρει κάποιος άν σκοπεύουν να βγάλουν μέχρι και 1024 σε φοιτητικό Internet [που να σημαίνει με το διπλασιασμό 2048! :p ]...Εγώ που το είχα ψάξει κάπου το Μάη, ήταν μέχρι 512 [οπότε με διπλασιασμό 1024].

 

3] Βασικά έχω άλλη μία απορία αλλά τώρα μου διαφεύγει! :p

http://img226.imageshack.us/img226/7379/ls035gm.gif

Τί ακριβώς είπαμε ότι έγινε την 11η Σεπτεμβρίου;..

Link to comment
Share on other sites

Όντωωως!Μόλις μίλησα με 134 και μου είπε ότι απλά θα αλλάξει το πακέτο μου!!! :D Thank you giamar!

 

Βέβαια τώρα που το βάζω μπροστά έχω και μερικές άλλες απορίες... :O

 

1] Ένα πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τί δίκτυο να βάλω... :worry: Βασικά απο άποψη τιμής όλες οι εταιρίες πάνω-κάτω τα ίδια δεν είναι;Θέλω να πώ, σε σχέση με τα 80άρια € που έδινα το δίμηνο ό,τι και να δώσω για 1 χρόνο καλύτερα θα είναι.Απλά δεν ξέρω απο άποψη κάλυψης, ταχυτήτων, εξυπηρέτησης, ποιότητας, όλα αυτό τεσπά, ποιά εταίρία είναι καλύτερη. [Ας πώ πάντως ότι με ΟΤΕnet ώς δίκτυο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, τόσους μήνες μόνο μία φορά έχει πέσει η γραμμή κι αυτό απο ένα γενικό πρόβλημα που υπήρχε.Και απο άποψη ταχύτητας καλά είναι.]

 

2] Μία άλλη απορία είναι το άν ξέρει κάποιος άν σκοπεύουν να βγάλουν μέχρι και 1024 σε φοιτητικό Internet [που να σημαίνει με το διπλασιασμό 2048! :p ]...Εγώ που το είχα ψάξει κάπου το Μάη, ήταν μέχρι 512 [οπότε με διπλασιασμό 1024].

 

3] Βασικά έχω άλλη μία απορία αλλά τώρα μου διαφεύγει! :p

 

Για το 1 δε θα απαντήσω γιατί πέρα απο τη hol δεν έχω δοκιμάσει άλλη!

2) Μόνο μέχρι 1024 βγαίνει το φοιτητικό δυστηχώς μέχρι τώρα..

3) Όταν το θυμηθείς εδώ είμαστε;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτηκα να ξεκινήσω τη διαδικασία γιανα κάνω αίτηση για το δίοδος...Το πρόβλημα μου είναι ότι σε 3-6μήνες πρόκειται να μετακομίσω σε άλλο σπίτι.Θα μπορέσω να πάρω μαζί τη σύνδεση στο νέο σπίτι ή θα πληρώσω το 6μηνο ή 12μηνο κ θα τη χάσω μετά;τον αριθμό του τηλ εχω ρωτήσει κ το παίρνω ανεξάρτητα από την περιοχή που θα παω..Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή:)

 

Αν μετακομίσεις στην ίδια πόλη τότε έχεις το δικαίωμα να τη μεταφέρεις τη σύνδεση σου εκεί αλλα μπορεί να φας πόρτα αν δεν υπάρχουν διαθέσιμα ports εκεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν μετακομίσεις στην ίδια πόλη τότε έχεις το δικαίωμα να τη μεταφέρεις τη σύνδεση σου εκεί αλλα μπορεί να φας πόρτα αν δεν υπάρχουν διαθέσιμα ports εκεί.

 

Το πολύ πολύ από Παγκράτι Αμπελόκηπους. Ελπίζω να έχουν γιατί θα ξεκινήσω τη διαδικασία σιγά σιγά...;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει αλλά στο φοιτικό πακέτο της forthnet στη δίοδο λέει οτι μετά το τέλος του 12μήνου η συνδρομή ανανεώνεται αυτόματα σε αορίστου χρόνου με μηνιαίο κόστος 12 ευρώ για όλη την υπολειπόμενη διάρκεια σπουδών σύμφωνα με τις προϋποθέσεις συμμετοχής.

 

Ενώ στο φοιτικό πακέτο της Otenet στη δίοδο λέει οτι απαιτείται η καταβολή € 142,80 στο σημείο πώλησης που περιλαμβάνουν και 12 μήνες υπηρεσιών. Στη συνέχεια € 11,90/μήνα.

 

Και ρωτάω εγώ τώρα..

 

1) Στο πακέτο της otenet που λέει 11.90/μήνα μετά απο το πέρας των πρώτων 12 μηνών γίνεται εντελώς αορίστου χρόνου? Δηλαδή άμα θέλω το κόβω ή άμα θέλω το κρατάω μέχρι να τελειώσω τα ν+1 χρόνια που το δικαιούμαι?

 

2) Άμα θέλω για τον α,β,γ λόγο να το κόψω μετά τους 12 μήνες δεν μπορώ? Η ερώτηση ισχύει και για τα 2 πακέτα και κυρίως γι'αυτό της forthnet που λέει ότι η συνδρομή ανανεώνεται αυτόματα σε αορίστου χρόνου με μηνιαίο κόστος 12 ευρώ για όλη την υπολειπόμενη διάρκεια σπουδών σύμφωνα με τις προϋποθέσεις συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει αλλά στο φοιτικό πακέτο της forthnet στη δίοδο λέει οτι μετά το τέλος του 12μήνου η συνδρομή ανανεώνεται αυτόματα σε αορίστου χρόνου με μηνιαίο κόστος 12 ευρώ για όλη την υπολειπόμενη διάρκεια σπουδών σύμφωνα με τις προϋποθέσεις συμμετοχής.

 

Ενώ στο φοιτικό πακέτο της Otenet στη δίοδο λέει οτι απαιτείται η καταβολή € 142,80 στο σημείο πώλησης που περιλαμβάνουν και 12 μήνες υπηρεσιών. Στη συνέχεια € 11,90/μήνα.

 

Και ρωτάω εγώ τώρα..

 

1) Στο πακέτο της otenet που λέει 11.90/μήνα μετά απο το πέρας των πρώτων 12 μηνών γίνεται εντελώς αορίστου χρόνου? Δηλαδή άμα θέλω το κόβω ή άμα θέλω το κρατάω μέχρι να τελειώσω τα ν+1 χρόνια που το δικαιούμαι?

 

2) Άμα θέλω για τον α,β,γ λόγο να το κόψω μετά τους 12 μήνες δεν μπορώ? Η ερώτηση ισχύει και για τα 2 πακέτα και κυρίως γι'αυτό της forthnet που λέει ότι η συνδρομή ανανεώνεται αυτόματα σε αορίστου χρόνου με μηνιαίο κόστος 12 ευρώ για όλη την υπολειπόμενη διάρκεια σπουδών σύμφωνα με τις προϋποθέσεις συμμετοχής.

 

Και απαντάω εγώ τώρα:

 

1)Γίνεται αυτόματα αορίστου. Άμα θες να διακόψεις στέλνεις εγγράφως μία αίτηση διακοπής στην otenet. Απλά για 12 μήνες έχεις δέσμευση που σημαίνει ότι δε μπορείς να διακόψεις.Επίσης αν τελειώσουν και τα ν+1 χρόνια μετατρέπεται αυτόματα σε OTENET OnDSL Bundle 768 ή OTENET OnDSL Bundle 1024.

 

2)Όπως είπα μπορείς να διακόψεις. Λογικά τα ίδια θα ισχύουν και για την forthnet.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει αλλά στο φοιτικό πακέτο της forthnet στη δίοδο λέει οτι μετά το τέλος του 12μήνου η συνδρομή ανανεώνεται αυτόματα σε αορίστου χρόνου με μηνιαίο κόστος 12 ευρώ για όλη την υπολειπόμενη διάρκεια σπουδών σύμφωνα με τις προϋποθέσεις συμμετοχής.

 

Ενώ στο φοιτικό πακέτο της Otenet στη δίοδο λέει οτι απαιτείται η καταβολή € 142,80 στο σημείο πώλησης που περιλαμβάνουν και 12 μήνες υπηρεσιών. Στη συνέχεια € 11,90/μήνα.

 

Και ρωτάω εγώ τώρα..

 

1) Στο πακέτο της otenet που λέει 11.90/μήνα μετά απο το πέρας των πρώτων 12 μηνών γίνεται εντελώς αορίστου χρόνου? Δηλαδή άμα θέλω το κόβω ή άμα θέλω το κρατάω μέχρι να τελειώσω τα ν+1 χρόνια που το δικαιούμαι?

 

2) Άμα θέλω για τον α,β,γ λόγο να το κόψω μετά τους 12 μήνες δεν μπορώ? Η ερώτηση ισχύει και για τα 2 πακέτα και κυρίως γι'αυτό της forthnet που λέει ότι η συνδρομή ανανεώνεται αυτόματα σε αορίστου χρόνου με μηνιαίο κόστος 12 ευρώ για όλη την υπολειπόμενη διάρκεια σπουδών σύμφωνα με τις προϋποθέσεις συμμετοχής.

Και μια ακόμα ερώτηση για το πακέτο της otenet

3) Αυτό που λέει - Δωρεάν 12μηνη Συνδρομή "OTENET Security Kit" (Firewall, Anti-Virus, Anti-Spam, Parental Control) (μετά τους 12 μήνες: € 2,38/μήνα με ΦΠΑ), μπορώ με την πάροδο των 12 μηνών και εφόσον συνεχίσω στην otenet να κόψω μόνο αυτή την υπηρεσία?

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμα ερώτηση για το πακέτο της otenet

3) Αυτό που λέει - Δωρεάν 12μηνη Συνδρομή "OTENET Security Kit" (Firewall, Anti-Virus, Anti-Spam, Parental Control) (μετά τους 12 μήνες: € 2,38/μήνα με ΦΠΑ), μπορώ με την πάροδο των 12 μηνών και εφόσον συνεχίσω στην otenet να κόψω μόνο αυτή την υπηρεσία?

 

Φυσικά κα μπορείς! Το μόνο που σε αναγκάζουν είναι η δωδεκάμηνη δέσμευση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...