Jump to content

Destinator 6


katsj
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

xmm στο PN μου έπεφτε πάντα μέσα, εκανε και διορθώσεις και έπεφτε μέσα, ποιος ξέρει αλλα μου δουλευε κανονικά!

Εδω τώρα 3 λαλούν και 2 χωρεύουν...

 

H αληθεια ειναι πως και στο ΡΝ στην πραγματικοτητα υπολογιζει τον εκτιμωμενο χρονο διαδρομης-οπως ανεφερε και ο katsj- απο τα ορια ταχυτητας για τους επαρχιακους-εθνικους δρομους, ενω για τις πολεις προσθετει και μια εκτιμηση με μια μεση κινηση, χωρις ομως να διαφοροποιειται αυτη η εκτιμηση απο την ταχυτητα με την οποια κινεισαι.

Αρα και το ΡΝ και το 6 λειτουργουν με τον ιδιο ακριβως τροπο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στα θετικά να προσθέσω οτι ο φωτισμος του ppc μένει ανοιχτός όση ώρα είναι ανοιχτό το πρόγραμμα, χώρις να χρειάζεται ρύθμιση απο το μενού της συσκευής.

Αυτό κι αν είναι βελτίωση !!!

Είτε έπρεπε να αλλάζεις προφίλ, είτε να πατας ποτε-ποτε κανα κουμπί για να το κρατήσεις ζωντανό...

 

Πολύ καλό feature αυτό... Εύχομαι να ισχύει. Θα το δοκιμάσω σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Έγω έχω μείνει εντυπωσιασμένος....

Επιτέλους έγινε απόλυτα εύχρηστο...και ΓΡΗΓΟΡΟ...

ΜΕ το χέρι και πολύ ευκολία το χειρίζεσαι και ταχύτητα, πρακτικότατο!

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται! Μπορεί να μπει μαζί με το PN ή θα έχω πρόβλημα ?

 

Εγώ τα έχω και τα δύο στο S100 και παίζουν μιά χαρά. :)

 

Πάντως προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα από το 6... Καλή και γρήγορη η πλοήγηση στα μενού αλλά και στο 5 μια χαρά πλοηγείσαι με το δάχτυλο... (και έχω και μικρή οθόνη). Επίσης δεν μου φάνηκε τόσο πιο γρήγορο ώστε να εγκαταλείψω το 5. Είναι γρηγορότερο στα μενού αλλά στη πλοήγηση δεν είδα καμία ιδιαίτερη διαφορά... δεν ξέρω στο 9100 πώς θα είναι (αν και δε με βλέπω να το δοκιμάζω).

 

Μου άρεσε πολύ που γράφει ώρα και απόσταση από τον προορισμό με μεγάλα γράμματα στην κύρια οθόνη αλλά με χαλάει που ξεκινά στο μενού και όχι στον χάρτη και επίσης τα εικονίδια του 5 που εξαφανίζονται μετά από λίγο δεν κρύβουν τον χάρτη, σε αντίθεση με το 6 που έχει εκείνο το άχρηστο (για phone edition ppcs), τεράστιο ηχείο να φαίνεται πάντα!...

 

Θα μείνω στο 5 προς το παρόν, με καλύπτει απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω και τα δύο στο S100 και παίζουν μιά χαρά. :)

.......

Ευχαριστώ μόλις το δοκίμασα αλλά πριν το installation μου λέει στο pocket pc: The previous version of DestinatorApps Destinator will be removed before the new one is installed. Select OK to continue or Cancel to quit.

Πως τα κατάφερες και έβαλες και τα 2 ?

y4
Link to comment
Share on other sites

Απλώς δεν είχα πρόβλημα. Το 5 το εγκατέστησα μέσω κάρτας μνήμης (χωρίς την κονσόλα στον Η/Υ) και μετά το μετέφερα από τη μνήμη του κινητού στην κάρτα μνήμης. Αντίθετα το 6 το εγκατέστησα μέσω της κονσόλας του στον Η/Υ.

Ίσως γι' αυτό δεν έγινε απεγακτάσταση του 5...

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται! Μπορεί να μπει μαζί με το PN ή θα έχω πρόβλημα ?

 

παιζουν κανονικα και τα 2!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει το μήνυμα που είπα και πιο πάνω. Πάτησα cancel. Δεν ξέρω πώς να το κάνω. Μάλλον δεν γίνετε αν έχεις κάνει κανονικά εγκατάσταση μέσω της κονσόλας ή του *.cab.
y4
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα έχω και τα 2. Το 6 δεν χρειαζεται καν εγκατάσταση. Απλώς αντιγράφεις τα folders του στην καρτα μνήμης και το τρέχεις απο εκεί. :)
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα έχω και τα 2. Το 6 δεν χρειαζεται καν εγκατάσταση. Απλώς αντιγράφεις τα folders του στην καρτα μνήμης και το τρέχεις απο εκεί. :)

Να ‘σαι καλά μου άνοιξες τα μάτια ;)

y4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μια γρήγορη ερώτηση.

 

Αν αγοράσω το Destinator απο το eBay θα έχω κάποιο πρόβλημα ή θα μου λείπουν κάποια features ή και updates χαρτών ή το software είναι ακριβώς το ίδιο. Ειδα αυτα στο ebay και οι τιμές τους δεν έχουν καμία σχέση με τις τιμές του http://www.ngi.gr

 

http://cgi.ebay.co.uk/Destinator-6-PDA-Navigation-Software_W0QQitemZ9730576799QQcategoryZ75327QQrdZ1QQcmdZViewItem

 

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=9737734467&fromMakeTrack=true

 

Αξίζει να τα πάρει κανείς απ'εξω ή απο Ελλάδα είναι πιο καλά; (Απο θέμα συμβατότητας)

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές της NGI είναι υψηλότερες γιατί αγοράζεις χάρτη Ελλάδος δικό της που είναι αναλυτικότατος, ενημερώνεται συχνά και δεν υπάρχει στις άλλες εκδόσεις.

 

Άρα για να έχεις λεπτομερειακό χάρτη Ελλάδας ή θα πάρεις από NGI, ή θα πάρεις από έξω και θα αγοράσεις ενεργοποίηση του χάρτη της NGI (και ίσως να σου βγει ακριβότερα τελικά), ή θα χρησιμοποιείς σπασμένο με πιθανά προβλήματα ακρίβειας στίγματος.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές της NGI είναι υψηλότερες γιατί αγοράζεις χάρτη Ελλάδος δικό της που είναι αναλυτικότατος, ενημερώνεται συχνά και δεν υπάρχει στις άλλες εκδόσεις.

 

Άρα για να έχεις λεπτομερειακό χάρτη Ελλάδας ή θα πάρεις από NGI, ή θα πάρεις από έξω και θα αγοράσεις ενεργοποίηση του χάρτη της NGI (και ίσως να σου βγει ακριβότερα τελικά), ή θα χρησιμοποιείς σπασμένο με πιθανά προβλήματα ακρίβειας στίγματος.

 

Μπα, δεν με ενδιαφερει το σπασμένο, αν και με 18 δευτερόλεπτα κόπου, το βρίσκεις σε P2P.

 

Πάντως σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έψαξα στο site της ΝGI, αλλά δεν βρήκα κάπου ξεχωριστή ενεργοποίηση για χάρτες μόνο. Θα τους στείλω e-mail και θα ενημερώσω μετά.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν με ενδιαφερει το σπασμένο, αν και με 18 δευτερόλεπτα κόπου, το βρίσκεις σε P2P.

 

Πάντως σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έψαξα στο site της ΝGI, αλλά δεν βρήκα κάπου ξεχωριστή ενεργοποίηση για χάρτες μόνο. Θα τους στείλω e-mail και θα ενημερώσω μετά.

 

Δε χρειάζεται να στείλεις e-mail μιας και παρακολουθούμε το myphone

 

Δεν υπάρχει ξεχωριστό προϊόν για χάρτες και λογισμικό.

To license key που θα πάρεις από την NGi, περιλαμβάνει και τα διακαιώματα του λογισμικού και των χαρτών της NGi.

Από το e-bay θα αγοράσεις ένα License key που θα περιλαμβάνει τα διακαιώματα του λογισμικού + τα δικαιώματα των χαρτών της Navteq.

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να στείλεις e-mail μιας και παρακολουθούμε το myphone.

zepelin kapoios pou exei agorasei to PN mporei na energopoihsei tous xartes sto 6 kanonika me to activation key pou tha tou dosete? Kai kata poso einai nomimo auto? Pote tha bgalete tin nea enimerosi? Kai an bgei syntoma ti peripou tha perilambanei? Episis peite stin mama etaireia na balei tin automati xartografisi gia dromous pou den yparxoun ston xarti sas. Pos mporei kapoios na sas steilei tis monodromiseis gia tin poli tis Karditsas oste na tin exete stin epomeni anabathmisi! Eimai sigouros oti eimaste poly trelloi pou tha mporousame na boithisoume to ergo sas!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς το Destinator 6 θα δοθεί δωρεάν στους κατόχους του Destinator PN. Ουσιαστικά θα δουλεύει με τους κωδικούς που θα έχει το PN. Άρα και τώρα να το βάλεις δεν είσαι παράνομος.

 

Ο νέος χάρτης θα κυκλοφορήσει (ελπίζουμε) τον Ιούλιο και θα περιλαμβάνει:

Όλα τα νησιά 90% κάλυψη επαρχιακού δικτύου με πιο λεπτομερή ακτογραμμή και με παραλίες στα «χρήσιμα»

Χανιά, Ρέθυμνο, Αγ. Νικόλαο, Ηράκλειο, Βόλο, Λάρισα, Κέντρο Χαλκίδας με full Πλοήγηση

Στερεά Ελλάδα, Θεσσαλία + Χαλκιδική στο 90% του επαρχιακού δικτύου

Κρήτη (αν και την ανέφερα στα νησιά) επίσης 90% και με επιτόπια συλλογή του κυρίως οδικού δικτύου με ειδικό όχημα.

Και φυσικά ότι άλλο θυμάσαι στον τρέχον χάρτη http://www.ngi.gr/page.php?pageid=81&languageid=2

 

Τις παρατηρήσεις σας τις μεταφέρουμε στη Destinator Technologies αλλά από εκεί και πέρα αυτοί κρίνουν ποιες θα βάλουν.

 

Ελπίζουμε ότι μέχρι το τέλος του χρόνου να υπάρχουν πάνω από είκοσι επί πλέον πόλεις (κι από αυτές που αναφέρω σήμερα) με full πλοήγηση. Η Καρδίτσα σίγουρα είναι μία από αυτές που θα την επισκεφτεί το συνεργείο μας. Πάντως αν βιάζεσαι τόσο μπορείς σε ένα hard copy χάρτη να σημειώσεις τις κατευθύνσεις και να μας τις στείλεις.

 

Το εισπράττουμε καθημερινά γι’ αυτό και έχουμε «σπιντάρει» μέχρι εκεί που δε πάει άλλο. Και στην επένδυση που κάνουμε αλλά και προσωπικά ο καθένας μας στην NGi

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς το Destinator 6 θα δοθεί δωρεάν στους κατόχους του Destinator PN. Ουσιαστικά θα δουλεύει με τους κωδικούς που θα έχει το PN. Άρα και τώρα να το βάλεις δεν είσαι παράνομος.

 

Ο νέος χάρτης θα κυκλοφορήσει (ελπίζουμε) τον Ιούλιο και θα περιλαμβάνει:

Όλα τα νησιά 90% κάλυψη επαρχιακού δικτύου με πιο λεπτομερή ακτογραμμή και με παραλίες στα «χρήσιμα»

Χανιά, Ρέθυμνο, Αγ. Νικόλαο, Ηράκλειο, Βόλο, Λάρισα, Κέντρο Χαλκίδας με full Πλοήγηση

Στερεά Ελλάδα, Θεσσαλία + Χαλκιδική στο 90% του επαρχιακού δικτύου

Κρήτη (αν και την ανέφερα στα νησιά) επίσης 90% και με επιτόπια συλλογή του κυρίως οδικού δικτύου με ειδικό όχημα.

Και φυσικά ότι άλλο θυμάσαι στον τρέχον χάρτη http://www.ngi.gr/page.php?pageid=81&languageid=2

 

Τις παρατηρήσεις σας τις μεταφέρουμε στη Destinator Technologies αλλά από εκεί και πέρα αυτοί κρίνουν ποιες θα βάλουν.

 

Ελπίζουμε ότι μέχρι το τέλος του χρόνου να υπάρχουν πάνω από είκοσι επί πλέον πόλεις (κι από αυτές που αναφέρω σήμερα) με full πλοήγηση. Η Καρδίτσα σίγουρα είναι μία από αυτές που θα την επισκεφτεί το συνεργείο μας. Πάντως αν βιάζεσαι τόσο μπορείς σε ένα hard copy χάρτη να σημειώσεις τις κατευθύνσεις και να μας τις στείλεις.

 

Το εισπράττουμε καθημερινά γι’ αυτό και έχουμε «σπιντάρει» μέχρι εκεί που δε πάει άλλο. Και στην επένδυση που κάνουμε αλλά και προσωπικά ο καθένας μας στην NGi

Είστε οι μόνοι που έχετε βγάλει ασπροπρόσωποι την χώρα σε θέμα χαρτογράφησης και για μένα έπρεπε να σας χρηματοδοτεί ο ΕΟΤ αλλά στην Ελλάδα είμαστε. Anyway αφού μεταφέρετε λοιπόν εντυπώσεις θέλω να πω για κάποια σημαντικά σημεία που το 6 θέλει βελτίωση για μένα τουλάχιστον. Θα έπρεπε η εναλλαγή από πεζός σε όχημα να είναι πιο εύκολη. Ο υπολογισμός του υπολειπόμενου χρόνου να γίνει με κάποιο τρόπο πιο ρεαλιστικός (θυμίζει το πείραμα του Σταθάκη με τις 10ώρες+ όταν πήγε βάση ορίων από Αθήνα Θεσσαλονίκη:lol: ). Και φυσικά να υπάρχει mode χαρτογράφησης χρήστη αν είναι δυνατόν. Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει στο Τομ Τομ αλλά όσοι κάνουν ταξίδια το destinator το έχουν για ελλάδα και το Τομ Τομ για το εξωτερικό και αυτό γιατί είστε οι μόνοι που φτιάξατε αξιόλογους χάρτες. (Την μεταγραφή την σκέφτεστε; :ninja: )

Επίσης η υποστήριξη VGA δείχνει ότι έχει να κάνει μόνο με fonts και απλά για τα γραφικά γίνετε κάποιο είδος smart pixel doubling και όχι real VGA ανάλυση.

Ένα άλλο ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να σώσεις ακριβές σημείο στον χάρτη απλά δείχνοντας το και αποθηκευοντάς το στα αγαπημένα. Κάτι επίσης πολύ έξυπνο που κάνει το Τομ Τομ για τους δρόμους που δεν υπάρχει αρίθμηση είναι να σου βγάζει να διαλέξεις σε ποιο ύψος θες να πας δείχνοντας σου με ποιους δρόμους διασταυρώνεται η επιλεγμένη οδός χωρίς αρίθμηση.

Αυτά για την ώρα και πάλι συγχαρητήρια από όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

@ zepelin

Dld an sas paro tel. kai sas zhthso kodiko gia na egkatastiso to Destinator 6 sthn syskeuh mou 8a mou dosete?

'H mporo na to egkatastiso kai na valo tous kodikous pou exo (ton ena pou exei to kouti kai ton allo pou mou exete dosei) apo to Destinator PN?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

@ zepelin

Dld an sas paro tel. kai sas zhthso kodiko gia na egkatastiso to Destinator 6 sthn syskeuh mou 8a mou dosete?

'H mporo na to egkatastiso kai na valo tous kodikous pou exo (ton ena pou exei to kouti kai ton allo pou mou exete dosei) apo to Destinator PN?

Akribos to deutero Unique ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...