Jump to content

[Επίσημο] HTC Ρ3600 (Trinity)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ερώτη:

Εκτός απο την ROM μπορούμε να αναβαθμίσουμε και μερικά άλλα πράγματα στην συσκευή όπως το RADIO. Σωστά;

Τί πληροφορίες περιέχει το RADIO και ποιός ο σκοπός του;

Ποιά είναι η τελευταία έκδοσή του;

Όταν αναβαθμίζουμε μία RΟΜ (π.χ Kambas) αναβαθμίζουμε και το RADIO;

Τί άλλο εκτός απο ROM και RADIO μπορούμε να αναθαθμίσουμε στην συσκευή έτσι ωστε να την κάνουμε καλύτερη;

Παίζουν και εδώ "μαγειρεμένα" RADIO ή υπάρχουν μόνο original;

 

Και κάτι διαφορετικό. Όταν συνδέουμε bluetooth hands free στο 3600 δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ - ΤΙΠΟΤΑ - ΤΙΠΟΤΑ που να μας λέει οτι συνδέθηκε. Το μπλέ λαμπάκι αναβοσβήνει είτε είναι το hands free συνδεμένο είτε όχι. Υπάρχει κάποιο προγραμματάκι το οποίο να βγάζει κάποιο σημάδι-σύμβολο στην οθόμη του 3600 ετσι ώστε να ξέρουμε οτι είναι συνδεμένο το bluetοoth;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τί πληροφορίες περιέχει το RADIO και ποιός ο σκοπός του;

 

Το Radio είναι η έκδοση του λογισμικού για τις επικοινωνίες. Έχει να κάνει δηλαδή με τη λήψη του σήματος από το δίκτυο, το GPS, ακόμα και το wifi (όπου είναι διαθέσιμο). Η αναβάθμισή του συνήθως σημαίνει και καλύτερη διαχείριση του σήματος κάτι που μπορεί να συνεπάγεται ακόμα και καλύτερη απόδοση στη μπαταρία. Δεν υπάρχει cooked Radio και αποτελεί ξεχωριστό κομμάτι από τη ROM της συσκευής. Μπορεί να μπει δηλαδή και ξεχωριστά σε μια συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Radio είναι η έκδοση του λογισμικού για τις επικοινωνίες. Έχει να κάνει δηλαδή με τη λήψη του σήματος από το δίκτυο, το GPS, ακόμα και το wifi (όπου είναι διαθέσιμο). Η αναβάθμισή του συνήθως σημαίνει και καλύτερη διαχείριση του σήματος κάτι που μπορεί να συνεπάγεται ακόμα και καλύτερη απόδοση στη μπαταρία. Δεν υπάρχει cooked Radio και αποτελεί ξεχωριστό κομμάτι από τη ROM της συσκευής. Μπορεί να μπει δηλαδή και ξεχωριστά σε μια συσκευή.

 

 

Ωραία. Κατάλαβα.

Ποιά είναι λοιπόν η τελευταία ROM για το 3600 και πού μπορούμε να την βρούμε;

Απο ότι βλέπω στo Devive Informations της συσκευής μου εγώ έχω την 1.38.00.11

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ποιά είναι λοιπόν η τελευταία ROM για το 3600 και πού μπορούμε να την βρούμε;

 

Σε ενδιαφέρει επίσημη; Εάν ναι... δεν έχεις πολλές επιλογές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Κατάλαβα.

Ποιά είναι λοιπόν η τελευταία ROM για το 3600 και πού μπορούμε να την βρούμε;

Απο ότι βλέπω στo Devive Informations της συσκευής μου εγώ έχω την 1.38.00.11

 

το 1.38.00.11 dεν ειναι rom version,αλλα radio version και ειναι η εκδοση που ειχε η επισημη pom της htc.kai εγω αυτη την εκδοση radio εχω στην συσκευη μου και δεν εχω καποιο προβλημα.

ειχα βαλει και την εκδοση radio 1.46.00.11 αλλα αν θυμαμαι καλα δεν ηταν καλυτερη απο την 1.38.

με αυτη την εκδοση(1.38.00.11) εχω βαλει ολες τις cooked rom κατα καιρους,αλλα μερικες rom εχουν σαν νεοτερη εκδοση την 1.46 ωστε για να τις βαλεις πρεπει να κανεις και αλλαγη στην εκδοση του radio.

τωρα την εκδοση 1.50 δεν την εχω δοκιμασει ακομα,και μαλλον δεν βλεπω να την δοκιμαζω.το μονο που δεν θυμαμαι ειναι αν κατα την αλλαγη radio version αν συμβαινει οτι και στην αλλαγη rom ,δηλ να σβηνωνται ολα τα δεδομενα τις συσκευης.αν καποιος το θυμαται αυτο παρακαλω να απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

απο οσο θυμαμε σε καποιες ρομ με το που αλλαζα radio εκανε hart reset και σε καποιες αλλες οχι

 

ευχαριστω γιαννη.

καλα δεν συζηταω να αλλαξω radio αν ειναι να σβησουν ολα τα δεδομενα,δεν παιζει με τιποτα να το ξαναστεισω.

χρονο δεν εχω,και το πιο σημαντικο ΒΑΡΙΕΜΑΙ.:lol::lol:

ειχα αλλαξει μια φορα το radio αλλα δεν θυμαμαι τι ειχε γινει.μαλλον το ειχα αλλαξει μαζι με rom.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
να σου πωτην αληθεια οσες φορες αλλαξα radio δεν ειδα και καμμια τρομερη διαφορα οποτε αν ειναι να μπεις και στην διαδικασια του hard reset χωρις λογο αστο.....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ευχαριστω γιαννη.

καλα δεν συζηταω να αλλαξω radio αν ειναι να σβησουν ολα τα δεδομενα,δεν παιζει με τιποτα να το ξαναστεισω.

 

Για ορισμένες συσκευές έχουν βγει CustomRUU αρχεία που όταν τρέχεις με αυτά το Radio δεν κάνουν hard reset στη συσκευή. Δεν είμαι σίγουρος όμως εάν υπάρχει για τη συγκεκριμένη.

 

Επίσης... το Radio το πειράζουν μόνο όσοι έχουν εμφανές και αποδεδειγμένο πρόβλημα κάλυψης δικτύου. Εάν δεν έχεις πρόβλημα... δεν υπάρχει λόγος να πειράξεις κάτι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα,οτι αν δεν υπαρχει προβλημα στην επικοινωνια δεν χρειαζετε αλλαγη του radio.

απλα ρωταω γιατι μερικες καινουργιες rom σου ζητανε εκδοση του radio 1.46 και πιο καινουργιο.

γιαυτο αλλωστε ρωτησα.

αλλαγη στο radio θα γινει μονο αν θελω μια rom με τις απαιτησεις του αναλογου radio.

ευχαριστω παντος για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

απλα ρωταω γιατι μερικες καινουργιες rom σου ζητανε εκδοση του radio 1.46 και πιο καινουργιο.

 

Αυτό έχει να κάνει εάν μεταβαίνεις σε άλλο λειτουργικό, δηλαδή από WM5 -> WM6 -> WM6.1.

 

Όπου απαιτείται... επιβάλλεται να χρησιμοποιείται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει να κάνει εάν μεταβαίνεις σε άλλο λειτουργικό, δηλαδή από WM5 -> WM6 -> WM6.1.

 

Όπου απαιτείται... επιβάλλεται να χρησιμοποιείται.

 

δεν ειναι απαραιτητο.

εγω αλλαξα απο wm5 σε wm6 με το ιδιο radio(1.38.00.11) kai μετα απο wm6 σε wm6.1 παλι χωρις αλλαγη radio version.

ειναι οπως πολυ σωστα ειπες οπου απαιτειται,δεν ειναι απαραιτητο ομως να γινει και αλλαγη radio.

ειναι αυτο που στην αρχη ειπες,αλλαγη γινεται αν υπαρχει προβλημα στην επικοινωνια,η αν στο απαιτει μια rom.

παντος και παλι ευχαριστω για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά θα μου προτείνατε την Cambas η την Gelly? (παρότι προτιμό ελληνικό μενού) απλα χρησιμοποιώ πολυ το gps και δεν ξέρω σε ποια λειτουργεί καλύτερα
Link to comment
Share on other sites

Ποιά θα μου προτείνατε την Cambas η την Gelly? (παρότι προτιμό ελληνικό μενού) απλα χρησιμοποιώ πολυ το gps και δεν ξέρω σε ποια λειτουργεί καλύτερα

 

κοιτα.εγω θα σου προτεινα την rom του bepe την 0.79 no tom μιας και την ειχα για αρκετους μηνες και μαλιστα χωρις κανενα προβλημα.το μονο κακο ειναι η λιγη μνημη.

τωρα εχω την rom του Κampa και μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενος.

την gelly την ειχα βαλει ενα διαστημα αλλα αμεσως την εβγαλα.

εσυ αποφασιζεις ετσι και αλλιως.

για wm6 Bepe No Tom ,για wm6.1 Kampas.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ποιά θα μου προτείνατε την Cambas η την Gelly? (παρότι προτιμό ελληνικό μενού) απλα χρησιμοποιώ πολυ το gps και δεν ξέρω σε ποια λειτουργεί καλύτερα

 

Εγώ θα συνιστούσα την αγγλική που είναι πολύ πιο καινούργια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μεχρι στιγμης εχω αλλαξει αρκετες rom wm6.1 (Finxnover,pda mobiz,elias,tynnt,και αλλες που δεν θυμαμαι) και εχω να πω οτι η rom του Kampas μεχρι στιγμης ειναι η πιο σταθερη και χωρις προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

k h dikh moy gnomh ystera apo arketes enalages:"kampas" paidia.sygnomh gia toys aglikoys xarakthres.htc 3600 einai h fash opote katalavainete...en mono.sygnomh k pali.

 

a!k ta fota sas gia allh mia fora k sas eyxaristo poly xana.

..ti akrivos paizei me to bt???

gt akoma den exo katalavei.8elo nagoraso bluetooth handsfree k to fovamai ligo.

epeishs protaseis h aysthra "mhn agoraseis:" 8a voh8oyse.(ta mama einai oti xeirotero exo akoysei) mono me moda texnikhs fyseos alla k pali poy xronos k gia hardware modifications.

 

parepiptontos den exo dei kanena kanena "subject" sxetika me aktinovolia poy dexomaste..yparxei?apla apo periergia k mono logo toy oti milao poly(gyro stis 3 ores hmerhsios) xoris hands free akoma k dn xero an prepei nanyshxo.

 

sygnomh an vghka out of topic.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
..ti akrivos paizei me to bt???

gt akoma den exo katalavei.8elo nagoraso bluetooth handsfree k to fovamai ligo.

epeishs protaseis h aysthra "mhn agoraseis:" 8a voh8oyse.

 

Den thymamai na exoun anaferthei sygkekrimena problimata me bluetooth hands-free sti sygkekrimeni syskevi. Tha synistousa na pareis ena oikonomiko. Ola tin idia douleia kanoun. :rolleyes:

 

parepiptontos den exo dei kanena kanena "subject" sxetika me aktinovolia poy dexomaste..yparxei?apla apo periergia k mono logo toy oti milao poly(gyro stis 3 ores hmerhsios) xoris hands free akoma k dn xero an prepei nanyshxo.

 

H syskevi den exei xamilo sar... 0.98 W/kg. Aneksartitws apo afto bebaia i xrisi tou bluetooth hands-free endeiknytai.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μεχρι στιγμης εχω αλλαξει αρκετες rom wm6.1 (Finxnover,pda mobiz,elias,tynnt,και αλλες που δεν θυμαμαι) και εχω να πω οτι η rom του Kampas μεχρι στιγμης ειναι η πιο σταθερη και χωρις προβλημα.

 

Του Karmba εννοεις?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=404208

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να αγορασω την συγκεκριμενη αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει πλεον με ολα τα καινουρια που εχουν βγει εσεις τι λετε ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι να αγορασω την συγκεκριμενη αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει πλεον με ολα τα καινουρια που εχουν βγει εσεις τι λετε ?

 

μπορεις να την βρεις και μεταχειρησμενη σε αρκετα καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...