Jump to content

Αντικατάσταση διπλώματος λόγω κλοπής


HaVai
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιες ειναι οι απαιτουμενες ενεργειες για την αντικατασταση διπλωματος οδηγησης ΙΧ λογω κλοπης ?

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

παντως το μονο σιγουρο,αν τυχει και βρεθει και αλλος σ'αυτη τη θεση,αν το εχεις σε φωτοτυπια στο σπιτι σου για ωρα αναγκης(οπως τωρα) γλιτωνεις ολη τη ταλαιοπωρια και γραφειοκρατια,και στο αντικαθιστουν αμεσως.

και καθε αλλο εγγραφο,ταυτοτητα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Χορήγηση αντιγράφου άδειας οδήγησης Ελληνικής ή άλλου κράτους - μέλους της Ε.Ε. λόγω απώλειας, κλοπής, φθοράς

Παρολο που ειχα φωτοτυπια του κλεμμενου διπλωματος, μου εδωσαν προσωρινο διπλωμα για ενα (1) μηνα !!!

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αγαπητά μέλη, θα ήθελα να ρωτήσω για το δίπλωμα οδήγησης που μου έχει κλαπεί. Κατ΄αρχήν τι διαδικασία θα πρέπει να κάνω στο Υπ. Συγκοινωνιών (και το κυριότερο πόσο θα μου κοστίσει);

Να σημειώσω εδώ ότι τη βεβαίωση από το αστυνομικό τμήμα που έκανα τη κλοπή την έχω ήδη στα χέρια μου.

Θα μπορώ, δηλαδή να έχω την ίδια μέρα, αν πάω τη Δευτέρα το πρωί ή έστω ένα προσωρινό χαρτί στα χέρια μου;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας,

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη, θα ήθελα να ρωτήσω για το δίπλωμα οδήγησης που μου έχει κλαπεί. Κατ΄αρχήν τι διαδικασία θα πρέπει να κάνω στο Υπ. Συγκοινωνιών (και το κυριότερο πόσο θα μου κοστίσει);

Να σημειώσω εδώ ότι τη βεβαίωση από το αστυνομικό τμήμα που έκανα τη κλοπή την έχω ήδη στα χέρια μου.

Θα μπορώ, δηλαδή να έχω την ίδια μέρα, αν πάω τη Δευτέρα το πρωί ή έστω ένα προσωρινό χαρτί στα χέρια μου;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας,

 

 

Καλησπέρα...

Εάν το χάνεις για πρώτη φορά τότε δεν επιβαρύνεσαι τίποτα...Εάν όμως είναι δέυτερη φορά υπάρχει "χρέωση"

Χαρτί παίρνεις για αρκετό διάστημα στα χέρια σου μέχρι την επανέκδοση του διπλώματος...:wacko:

Τώρα εξαρτάται την "όρεξη" και την διάθεση που θα έχουν οι αρμόδιοι για να πάρεις αυθημερόν ένα χαρτί...:O

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως που μου το έκλεψαν πρόπερσι (μαζί με το αυτοκίνητο), πλήρωσα κανονικότατα, ασχέτως αν ήταν η πρώτη φορά που το έχανα.

Βεβαίως δεν ίδρωσε το αυτί τους παρόλο που τους έδειξα τη δήλωση κλοπής που έκανα στην αστυνομία και που αναφερόταν ξεκάθαρα ότι μέσα στο όχημα υπήρχε και το δίπλωμα οδήγησης.

Όπως και να'χει, μου είπαν, θεωρείται απώλεια και πρέπει να πληρώσετε.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως που μου το έκλεψαν πρόπερσι (μαζί με το αυτοκίνητο), πλήρωσα κανονικότατα, ασχέτως αν ήταν η πρώτη φορά που το έχανα.

Βεβαίως δεν ίδρωσε το αυτί τους παρόλο που τους έδειξα τη δήλωση κλοπής που έκανα στην αστυνομία και που αναφερόταν ξεκάθαρα ότι μέσα στο όχημα υπήρχε και το δίπλωμα οδήγησης.

Όπως και να'χει, μου είπαν, θεωρείται απώλεια και πρέπει να πληρώσετε.

 

 

Και εμένα απο κλοπή χάθηκε το δίπλωμα αλλά δεν χρεώθηκα...:blink:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

...άρα δεν απομένει παρά να δούμε τι θα πούνε στον φίλο μας teitzis αυτή τη φορά. :)

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

...άρα δεν απομένει παρά να δούμε τι θα πούνε στον φίλο μας teitzis αυτή τη φορά. :)

 

 

Σωστά...

Αν και στην Ελλάδα πάντα και απο παντού κοιτάνε να φάνε...:lol:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδιά, είχατε πάει στα κεντρικά, δηλαδή στο υπ. συγκοινωνιών (στάση εθνική άμυνα)?
Link to comment
Share on other sites

παρε χαπια και μπαστουνι (κατα προτιμηση απο ξυλο κεδρου) και αμα σου μιλησουν με τουπε και μλκιες ριξε μια φωνη και θα καταλαβουν(αμα πεσεις στην γυναικα τομεαρχη ριξε μπινελικια και απο εμενα αν θες)
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του teitzis με τίτλο " Κλοπή & αντικατάσταση διπλώματος αυτοκινήτου " ενώθηκε με το ήδη υπάρχον.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μια φορα που μου καψανε την μηχανη και ειχα ολα τα χαρτια μεσα,οταν πηγα να βγαλω νεο διπλωμα...αν θυμαμαι καλα πληρωσα 12000 δρχ,μονο την αδεια κυκλοφοριας μου βγαλανε δωρεαν!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο πιο λοντινο ΚΕΠ(πρεπει να ειναι στο δημαχρειο της περιοχης σου).Θα τους πας τα δικαιολογιτικα ενα χαρτοσημο τον 20 euro(ςιμαι 99% συγουρος).Θα σε παρουνε τηλ οταν ειναι ετοιμο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Χμ, ξεθάβω ένα παλιό τόπικ γιατί έχω κι εγώ αυτή την απορία. Θέλω να αντικαταστήσω το παλιό μου δίπλωμα, γιατί έχει φθαρεί αρκετά... Να δηλώσω ότι είναι φθαρμένο (να τους το δείξω δηλαδή) ή να δηλώσω καλύτερα κλοπή γιατί κατά 99% θα μου πούνε «έλα μωρέ, καλό είναι, θες και αντικατάσταση...» :p

 

Υπάρχει κάποια διαδικασία που τηρείται; Δεν έχω βρει κάτι στο Υπουργείο Συγκοινωνιών...

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω μόνος μου. :p Βρήκα κάτι μέσω ΚΕΠ...

 

http://www.kep.gov.gr/PDFDocuments/0132v4.pdf

 

Δεν διευκρινίζει βέβαια αν για φθορά πληρώνεις μόνο τα 9,02€ ή + τα 30€ παράβολο στην Εθνική Τράπεζα για κλοπή ή απώλεια... Είναι τα δικαιολογητικά 3 και 4.

 

Θα πάρω να ρωτήσω στο ΚΕΠ. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν είχε κάποιος την εμπειρία αυτή, της αντικατάστασης δηλαδή του διπλώματος λόγω φθοράς.

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω μόνος μου. :p Βρήκα κάτι μέσω ΚΕΠ...

 

http://www.kep.gov.gr/PDFDocuments/0132v4.pdf

 

Δεν διευκρινίζει βέβαια αν για φθορά πληρώνεις μόνο τα 9,02€ ή + τα 30€ παράβολο στην Εθνική Τράπεζα για κλοπή ή απώλεια... Είναι τα δικαιολογητικά 3 και 4.

 

Θα πάρω να ρωτήσω στο ΚΕΠ. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν είχε κάποιος την εμπειρία αυτή, της αντικατάστασης δηλαδή του διπλώματος λόγω φθοράς.

 

Βαλτο στο παντελονι σου,βαλε το παντελονι στο πληντυριο και μετα παρε το διπλωμα και πηγαινε το και δειξτο.θα σου πουνε για αντικατασταση μονοι τους.αλλιως δηλωσε κλοπη(ειχε γινει σε εμενα και απλα πληρωσα 40 ευρω και πηρα καινουργιο.μετα βεβαια βρεθηκε το παλιο και τωρα εχω 2 χεχε).και αμα τυχει και χαναζητησεις αντικατασταση αργοτερα νομιζω πληρωνεις 80 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ενημερώνω το topic επειδή προχθές μου έκλεψαν μαζί με άλλα και το δίπλωμα και σήμερα μάζεψα τα χαρτιά τα οποία είναι:

 

1. 2 παράβολα των 30€ από την Εθνική Τράπεζα

2. 1 διπλότυπο των 9,02€ από την εφορία

3. 2 φωτογραφίες για διαβατήριο

4. Φωτοτυπία της ταυτότητας και από τις 2 όψεις.

 

Αυτά τα πηγένετε είτε στο κοντινότερο ΚΕΠ είτε (όπως στην περίπτωσή μου) στη σχολή που βγάλατε το δίπλωμα.

 

Σημειώσεις:

 

1. Τις φωτογραφίες που θα πάρετε από τον φωτογράφο ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τις αγγίξετε από την μπροστά μεριά.

2. Σε περίπτωση που σας έκλεψαν πακέτο και την ταυτότητα, βγάζετε πρώτα την νέα ταυτότητα και όταν θα πάτε να πάρετε το διπλότυπο ενημερώνετε την εφορία με το νέο αριθμό ταυτότητας, διότι αν δεν την ενημερώσετε θα το τσεκάρουν στο σύστημα επάνω θα δουν την παλιά δημιουργώντας σας πρόβλημα (καθυστερήσεις)

3. Σε οποιαδήποτε περίπτωση (κλοπή - απώλεια) έχετε πάντα μαζί σας στο αυτοκίνητο είτε τη δήλωση σας στο βιβλίο συμβάντων της αστυνομίας ότι χάσατε ή σας εκλάπη το δίπλωμα. Αυτό φυσικά προϋποθέτει να το έχετε δηλώσει στην αστυνομία, πράγμα που ΠΡΕΠΕΙ να κάνετε.

 

my 2 cents

http://www.we-blog.gr/

we Blog... για επιστήμες, εκπαίδευση, τεχνολογία, για τη ζωη!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=866&id=&tid=885

 

Νομίζω ότι αυτό θα λύσει ΟΛΕΣ τις απορίες:)

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...