Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω ξαναλάβει τέτοιο μήνυμα-εκβιασμό από εταιρεία κινητής.

Και με διορία μόλις δύο ημερών.

Φυσικά και δεν υποκύπτω σε εκβιασμούς. Ακόμα και αν είχα πρόθεση να ανανεώσω, μετά από τέτοιο μήνυμα-τελεσίγραφο δεν θα το έκανα. Οι υπόλοιποι, ας «τσακιστούν» να ανανεώσουν.

 

Με την ευκαιρία εκφράζω τη συμπαράστασή μου στους απολυμένους της βόνταφον.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω παντως απο πολλούς εδω μέσα στο φορουμ μια δικαιολογημένη οργή και αγανάκτηση.

Είναι καλό να εκφράζουμε την αντίθεση μας στις εταιρείες όταν προσπαθούν να μας την φέρουν με τοσο κουτοπόνηρο τρόπο, και ακόμα καλύτερα (όπως είπε και ο φίλος παραπάνω) να μην υποκύπτουμε σε εκβιασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εμένα μου αρέσει Αυτό που κάνουν, αν και στο κύριο τηλέφωνο θα συνεχίσω αν το χρησιμοποιώ.

Το κύριο μου τηλέφωνο είναι a la carte. Χρησιμοποιώ τα 30 λεπτά και 30 μηνύματα την εβδομάδα με 5 ευρώ.

Όσο υπάρχει αυτή η υπηρεσία θα χρειάζομαι 20 ευρώ τον μήνα και με την ευκαιρεία θα συνεχίσω να μιλάω στα 2 παιδιά μου με 0.01 το λεπτό .

Είχα όμως και ένα δεύτερο a la carte με το οποίο μίλαγα με την σύζηγο και με έναν φίλο .

Τώρα με προβληματίζει πραγματικά γιατί σε αυτό δεν έκανα πάνω από 3 ευρώ κατανάλωση τον μήνα .

Πραγματικά οδηγούμε να το εγκαταλείψω ή θα αποφασίσω 2 εβδομάδες από τις 4 να βάζω τα 30 λεπτά σε αυτό το νούμερο και 2 εβδομάδες στο άλλο .

άλλον τρόπο δεν βλέπω .....

Σε κάθε περίπτωση η Vodafone θα παρέχει πλέον την υπηρεσία 0.01 σε όσους χρησιμοποιούν και άλλες υπηρεσίες .

Μία άλλη σκέψη μου είναι να χρησιμοπιώ το 3G internet με 3,5 Ευρώ τον μήνα σε ένα από τα δύο πακέτα... προς το παρόν έχω τα 100 Μb από την τελευταία προσφορά του CU.

Link to comment
Share on other sites

μ

 

Κρίμα, είμαι συνδρομητής Panafon και μετέπειτα Vodafone πάνω από μια 10ετία, αλλά αυτό στέκεται αφορμή να κουνήσω μαντήλι.

Δεν διατίθεμαι εκβιαστικά να χρησιμοποιώ καμιά υπηρεσία, τη στιγμή μάλιστα που ξεκινάει χωρίς καμία δέσμευση ή υποχρέωση

και στη συνέχεια σου βάζει το πιστόλι στον κρόταφο να αγοράζεις κάρτες κάθε 30 ημέρες. :shoot: :dizzy:

Μιλάγαμε με αυτό το πρόγραμμα όλα τα στενά συγγενικά πρόσωπα μεταξύ μας, αλλά από 1η Αυγούστου πάμε ομαδικά για Cosmoκάρτα.

 

Αφού δε μας θέλετε ούτε για λίγο, δε θα μας έχετε καθόλου...!!

 

 

μ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάω Παρίσι για μια εβδομάδα και θα έχω μαζί 2 από τις 3 συσκευές που χρησιμοποιώ με 1 λεπτο το λεπτό. Εξακολουθεί να ισχύει η χρέωση αυτή για μεταξύ μέσω του γαλικού δικτύου; Προς ένα τρίτο αριθμό (που θα μείνει Ελλάδα και έχω επίσης βάλει στο 1 λεπτό το λεπτό) ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάω Παρίσι για μια εβδομάδα και θα έχω μαζί 2 από τις 3 συσκευές που χρησιμοποιώ με 1 λεπτο το λεπτό. Εξακολουθεί να ισχύει η χρέωση αυτή για μεταξύ μέσω του γαλικού δικτύου; Προς ένα τρίτο αριθμό (που θα μείνει Ελλάδα και έχω επίσης βάλει στο 1 λεπτό το λεπτό) ισχύει;

Εννοείται πως σε roaming δεν ισχύει η προσφορά του 1 σεντ το λεπτό...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως σε roaming δεν ισχύει η προσφορά του 1 σεντ το λεπτό...

 

τους πήρα τηλέφωνο. Αν καλεί από Ελλάδα το κινητό που είναι στο 1 λεπτό το λεπτό η χρέωση είναι με το 1 για αυτόν + την χρέωση των 0,28 νομίζω το λεπτό για μένα που θα είμαι έξω...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, συμφωνώ να φάει "μαύρο" η βόδιφον αλλά γνωρίζετε πως ζούμε στη χώρα του καρτέλ κινητής. Δεν θα μου φανεί παράξενο αν το κάνει λίγο μετά και η κοσμοτέ. Πάντως είναι καθαρός εκβιασμός να ζητούν 10 ευρώ το μήνα... Το κακό είναι πως όσοι το χρησιμοποιούν έχουν 2 κοντινά τους άτομα με βόδιφον τα οποία ενδεχομένως να μην μπορούν να αλλάξουν δίκτυο. Οπότε η επιλογή είναι να συνεχίσουν πληρώνοντας τον κεφαλικό φόρο της βόδιφον ή να βρουν εναλλακτικές οδούς επικοινωνίας... Καλό είναι πάντως να μην υποκύπτουμε σε τόσο άκομψα διατυπωμένους εκβιασμούς-τελεσίγραφα !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ξερα ποιος @@άρας το σκεφτηκε αυτό! Θα χάσουν πολλούς έτσι... Άκου να κάθεσαι να βάζεις 10€ κάθε μήνα για να έχεις το 1λεπτό το λεπτό :mad:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν επιλογές, αρκεί να μπορουν και να θέλουν (όσοι χρησιμοποιούσαν το αλα καρτ με το 1 λεπτο το λεπτο) να πάνε σε άλλο πακέτο ή εταιρεία.

-Υπαρχει το cu με 600 λεπτά προς όλη τη cu παρεα.

-Υπάρχουν πολλά πακέτα νον στοπ της wind με το F2G1 (το οποίο έχει τις μισές χρεώσεις του cu) με πολλες επιλογές αναλογα με το που και ποσο μιλάς

-Τέλος, υπάρχει και το what's up

Link to comment
Share on other sites

Όμως όταν ο άλλος έχει σύνδεση vodafone h οποία τον βολεύει και δεν θέλει να αλλάξει,τα προγράμματα αυτά δεν είναι κατάλληλα για μένα δυστυχώς! :worry: Τι να πώ,σε κολλάνε στον τοίχο!:mad:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάω Παρίσι για μια εβδομάδα και θα έχω μαζί 2 από τις 3 συσκευές που χρησιμοποιώ με 1 λεπτο το λεπτό. Εξακολουθεί να ισχύει η χρέωση αυτή για μεταξύ μέσω του γαλικού δικτύου; Προς ένα τρίτο αριθμό (που θα μείνει Ελλάδα και έχω επίσης βάλει στο 1 λεπτό το λεπτό) ισχύει;

 

Μπορείς εσύ που θα πας Γαλλία να ενεργοποιήσεις το Vodafone passport στον δικό σου αριθμό έτσι ώστε να χρεώνεσαι 0,80 ευρώ για κάθε εισερχόμενη κλήση διάρκειας μέχρι μια ώρα και ο αριθμός που θα μείνει Ελλάδα να δηλώσει τον δικό σου αριθμό στο 1 λεπτό το λεπτό.

Έτσι θα μιλάτε με ελάχιστο κόστος (Για μια ώρα συνομιλίας θα είναι 0,80+0,60 = 1,40 ευρώ)

 

Αυτό το είχα κάνει κι εγώ μετά από την απάντηση που είχα πάρει σε σχετικό θέμα με καρτοκινητό στην Ευρώπη.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189818

 

Για να δεις σε ποια δίκτυα ισχύει το passport και γενικά για να δεις ότι σχετικό με το passport κάνε μια επίσκεψη στη σελίδα της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια λοιπον

ο αδερφος μου

η μανα μου

ο πατερας μου

η κοπελα μου

4 φιλοι μου

3 ξαδερφια μου

προς το παρον φευγουν απο vodafone!!!

εγω τους φωναζα να φυγουν αλλα το σκεφτονταν..ε οταν τους ηρθε το μηνυματακι και μολις τους ειπα τι συμβαινει αγανακτησαν και την κανουν απο την δευτερα κιολας.....

μαλλον για cosmocarta...

μετρηστε ποσοι ειναι...προς το παρον......

με την πολιτικη που ακολουθει η vodafone την βλεπω να χανει πολλους πελατες της..για εμενα παντα ηταν η χειροτερη εταιρια..τωρα το επιβαιβαιωνει...

Link to comment
Share on other sites

Και την cosmokarta την κόβω από αύριο να κάνει το ίδιο. Για περίμενε πριν την κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ vodafone και cosmote πιστεύω πως υπάρχει συνεννόηση οπότε είναι πολύ πιθανό να το δούμε και από την κοσμοτέ. Αν βέβαια υπήρχε ανταγωνισμός, η κοσμοτέ δεν θα έκανε την ίδια κίνηση για να πάρει πελάτες της φράγκοφον...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ vodafone και cosmote πιστεύω πως υπάρχει συνεννόηση οπότε είναι πολύ πιθανό να το δούμε και από την κοσμοτέ. Αν βέβαια υπήρχε ανταγωνισμός, η κοσμοτέ δεν θα έκανε την ίδια κίνηση για να πάρει πελάτες της φράγκοφον...

 

Iσως να μην το κανει αμεσα για να παρει οπως λες πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι και να φυγουν δε θα ιδρωσει το αυτι τους. Δεν τους ενδιαφερει που φευγουν ατομα που κανανε χρηση 10€ στο κινητο ανα τριμηνο και βαλε. Ισα ισα που εμπαιναν μεσα απο την ολη υποθεση... Οσοι παραμεινουν στην υπηρεσια θα ειναι και αυτοι που ειναι και καλοπληρωτες και ετσι κι αλλιως θα χρησιμοποιησουν καρτα 10€ το μηνα. Αυτους θελουν να κρατησουν και δεν τους νοιαζει για τους υπολοιπους.

 

Προσωπικα φορητοτητα δε θα εκανα με τιποτα για τετοιο λογο, γιατι πολυ απλα, σε λιγες μερες θα υιοθετηθει και απο τις αλλες εταιριες--εχει κανεις την εντυπωση πως δε θα το κανει η Cosmote; Πολυ γελιο θα εχει... να φυγεις απο Vodafone γι αυτο το λογο και να αναγκασεις και αυτους με τους οποιους που μιλας να αλλαξουν επισης εταιρια (λεμε τωρα, ποιος θα το κανει...) για να το κανει μετα και η Cosmote. Και να μεινεις μετα εσυ μ******.

 

Απορω που τη βρισκουν την ορεξη μερικοι και μπλεκουν καθε τρεις και λιγο με αιτησεις φορητοτητας. Μου φαινεται λες και μερικοι σε υατο το forum (μιλαω γενικα, οχι για τα ατομα σε αυτο το thread) την εχουν για ψυλλου πηδημα τη φορητοτητα. Αν εξαιρεσουμε το σημα, που ειναι σημαντικος παραγοντας, απο κει και περα οι τιμες πανω κατω ειναι το ιδιο παντου. Σε ενα προγραμμα θα ειναι πιο ακριβη η μια εταιρια, σε αλλο θα συμφερει η αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών 13830 (απλά περιμένετε και βγαίνει τηλεφωνήτρια - χρέωση 0,12 ευρώ ανά κλήση) και δηλώστε τον αριθμό του κινητού σας και ότι θα πάψετε να είστε συνδρομητής γι΄αυτό το λόγο... Αντιδράστε!

 

Και γιατι να μην στείλουν ένα απλό e-mail? Εξάλλου στα καρτοκινητά δεν νομίζω ότι κρατάνε τα νούμερα που σκέφτονται να αποχωρήσουν ή CTs για αλλαγές στις τιμές. Tα γραπτά μένουν. Και ύστερα γιατι να τους χαρίσεις τα 0,12 ευρώ?:O

Link to comment
Share on other sites

Σου ζητάει το νούμερο για να καταχωρήσει το παράπονο που υποβάλεις και να αποδείξεις ότι είσαι συνδρομητής (μπορεί να παίρνει οποιοσδήποτε π.χ. από σταθερό τηλέφωνο) . Τα email πάνε στα σκουπίδια (delete), ενώ τα τηλεφωνήματα απασχολούν προσωπικό και γίνονται πολύ περισσότερο αισθητά...

 

Και επειδή θα τα ακούσει μια τηλεφωνήτρια σημαίνει κάτι? Γνωρίζεις αν έχει ανοίξει συγκεκντρωτική ώστε να καταχωρούν τα νούμερα των συνδρομητών που παραπονούνται? Ή γνωρίζεις αν κρατάνε ονομαστικό CT για το συγκεκριμένο θέμα?

 

Τα e-mail φυσικά και δεν διαγράφονται. Μάλιστα είναι υποχρεωμένοι για τουλάχιστον δύο χρόνια να τα κρατάνε σε αρχείο βάσει νόμου. Και βέβαια το τμήμα ηλεκτρονικής εξυπηρέτησης θα έχει με αυτό το τρόπο γραπτές επιστολές για το συγκεκριμένο θέμα και το αρμόδιο τμήμα ενημερώνεται. Απλώς πιθανότατα να μην υπάρξει απάντηση (κάτι που ναι συμβαίνει).

Link to comment
Share on other sites

το κακο είναι ότι με την φορητότητα χάνεις το υπόλοιπο που έχεις στα κινητα που χρησιμοποιείς.Και να ρωτήσω στη vodafone δεν ισχύει η μεταφορα χρόνου ομιλίας μεταξύ των καρτοκινητων που έχεις;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει ο συνειδητοποιημένος καταναλωτής και πάει μπροστά η αγορά... Ο δε βαριέσαι ωχαδερφιστής καταναλωτής πληρώνει ότι του ζητάνε όποτε του το ζητάνε...

 

Το θεμα ειναι σε τι εισαι συνειδητοποιημενος και σε τι οχι. Το να τρεχεις για το παραμικρο να μπλεκεις με δηλωσεις στοιχειων (γιατι πρεπει να δηλωσεις στοιχεια στο καρτοκινητο για να γινει η φορητοτητα) και να τρεχεις στο καταστημα για αιτησεις για μερικα ευρω παραπανω το μηνα δε μου φαινεται σημαντικος λογος για να χασω ενα πρωινο απο την εβδομαδα μου... και ουτε πιστευω πως αποδεικνυει οτι ειμαι "συνειδητοποιημενος καταναλωτης". Αλλα ο καθενας εχει τις προτεραιοτητες του και ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες.

 

Αυτος που εχει προβλημα με το σημα του θα φυγει οσα λεφτα κι αν πληρωνει γιατι το θεμα ειναι λειτουργικο. Κι εκει ειναι που θα την τσουξει περισσοτερο τη Vodafone, και την καθε εταιρια κινητης.

 

Και να συμφωνησω με τους προλαλησαντες που ειπαν πως το να παρεις να τα κραξεις στο 13830 ειναι μια τρυπα στο νερο. Τι να σου πει ο υπαλληλος, η ακομα και ο υπευθυνος του τηλεφωνικου κεντρου? Αυτοι ειναι απλοι μεσαζοντες. Το να κανεις γραπτα ενα παραπονο ειναι σιγουρο πως θα εχει περισσοτερο αποτελεσμα γιατι απο καποιον αρμοδιο θα διαβαστει. Σιγουρα καλυτερο απο το να βγαλεις τα απωθημενα σου στον καθε csr που απο το ενα αυτι θα του μπει και απο το αλλο θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

kratane ton ari8mo ke ti les .

ego prosstigmin den mporo na kano kati giati oloi exoune vodafone pou milao ....apla ta pragmata den iparxi pleon kartokiniti tilefonia ..einai san na plironis pagio ...

me mia 20 euro karta milas me 0,25 to lepto ...

simiosi oti to kartoprograma einai 0.27 ...

Link to comment
Share on other sites

<<<<<<Προσωπικα φορητοτητα δε θα εκανα με τιποτα για τετοιο λογο, γιατι πολυ απλα, σε λιγες μερες θα υιοθετηθει και απο τις αλλες εταιριες--εχει κανεις την εντυπωση πως δε θα το κανει η Cosmote; Πολυ γελιο θα εχει... να φυγεις απο Vodafone γι αυτο το λογο και να αναγκασεις και αυτους με τους οποιους που μιλας να αλλαξουν επισης εταιρια (λεμε τωρα, ποιος θα το κανει...) για να το κανει μετα και η Cosmote. Και να μεινεις μετα εσυ μ******.>>>>>>>>>

------------------

κανενας δεν αναγκαζεται.ο καθενας αποφασιζει απο μονος του. οσο για το αν θα κανουμε φορητοτητα σιγα το δυσκολο..το μονο ευκολο ειναι αυτο... επισης ξερω πολυ κοσμο που δεν σκεφτεται οπως εσυ.μιλαμε για καρτοκινητο οχι συνδεσεις...αλλωστε οι περισοτεροι με το ενα λεπτο περνανε καρτουλα απο το περιπτερο και το εβαζαν σε αλλο κινητο...) ειναι πανευκολο να πανε στο περιπτερο και να αλλαξουν καρτουλα...τι θα τους στοιχισει?

την ορεξη την βρισκουμε απο παρομοιες περιπτωσεις...

οταν πηγα στην on telecoms ειχε κλειδωσει το ρουτερ και δεν μπορουσαμε να ανοιξουμε πορτες..ολοι λεγανε και η vivodi τα ιδια θα κανει και η forthnet..

τελικα αν και η ον ελεγε αποκλειεται να αλλαξει πολιτικη αρχισαν οι πρωτες ακυρωσεις..μονο στο adslgr εφτανα εκατονταδες...ε μεσα σε λιγες μερες βγηκε το καινουριο λογισμικο για το ρουτερ!!!

η vodafon παντοτε εκανε τετοιες κινησεις. προσωπικα την vodafone την εχω για το ενα λεπτο το λεπτο μονο .εχω και την wind με 0,25 το λεπτο προς ολους... μονο η wind το εκανε και δεν ακολουθησε η vodafone!!

οποτε εμεις παιρνουμε καρτουλες με ενα ευρω και βλεπουμε...

μην ειμαστε σιγουροι οτι θα γινει αλλαγη και στις αλλες εταιριες...

αν δεν αντιδρασουμε και περιμενουμε απλως να γινει τοτε την βαψαμε...

μια φορητοτητα για εμας δεν ειναι τιποτα...

η vodafon ειναι η πρωτη που την εκανε!!! αγανακτησαν πολλοι με την VODAFONE!!!

αμα η cosmote σκεφτεται να το κανει θα δει ταυτοχρονα αν αργησει να το κανει πολλους πελατες να της ερχονται....

για να δουμε θα κανει αλλαγη??

Link to comment
Share on other sites

kita sti kartokinini exoune enan mikro adagonismo gia to pios protos i defteros exi tis pio ftines xreosis ..an thimase tote me tin wind ....

to thema einai me kartokinito iparxi kanis pou na min kani xrisi tulaxiston 10 euro to mina ? bebea skeftome ke to alo ..emena px i 8ia mou mou stelni 60 euro ..apo simvolea leme tora ...giati na prepi na balo zori ke kala ala 10 euro ..to mina an exo eidi sto lagariasmo mou 60 euro ke den to exo katanalosi ..

pedia mipos eftase to telos tis kartokinitis? ke prospathune me tropo na exoume simvoleo ke sta *kartokinita*?

episis mipos prepi na sidonistume ke na kanoume kati mazika ? den ksero leo ...to thema einai 8a akoustume?

pados eki pou akougese einai sta simbolea otan pas na to kopsis sou lene:exete kapio problima me tin eteria na to katagrapsoume ? i mipos mporoume na to lisoume ..

ego exo pari tilefono ke ala 3 atoma fili mou ...mipos omos prepi na kanoume kati mazika? den exo problima na doso ta stixia mou ke na organosoume kati ....i na pame oloi mazi px sta kedrika den ksero ..pados kati organomena 8a itane kalo ...i esto ke memonomena o ka8enas na stili mail me ta stixia tou ke na pari ke tilefono ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...