Jump to content

Προέλευση της λέξης "OK"


MIB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.askoxford.com/asktheexperts/faq/aboutwordorigins/ok

 

There have been numerous attempts to explain the emergence of this curious colloquial expression, which seems to have swept into popular use in the US during the mid-19th century. Most of them are undoubtedly pure speculation. It does not seem at all likely, from the linguistic and historical evidence, that it derives from the Scots expression 'och aye', the Greek ola kala ('it is good'), the Choctaw Indian oke or okeh ('it is so'), the French aux Cayes ('from Cayes', a port in Haiti with a reputation for good rum) or au quai ('to the quay', as supposedly used by French-speaking dockers), or the initials of a railway freight agent called Obediah Kelly who is said to have written them on lading documents he had checked.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

ειναι απο την ελληνικη λεξη "ολα καλα"

Το εγραφαν οι Ελληνες που δουλευαν στα λιμανια της αμερικης οταν ελεγχαν τα φορτια που εφερναν ή εστελναν.

Εγραφαν τα αρχικα ΟΚ απο το ΟΛΑ ΚΑΛΑ! και ετσι εμεινε στην ιστορια!:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι Ελληνες ανακάλυψαν τα πάντα σε αυτόν τον κόσμο, φυσικό ειναι να εφήβραν και το ΟΚ :rolleyes:

 

Για να σοβαρευτούμε... Δεν έχω ιδέα

Link to comment
Share on other sites

http://www.straightdope.com/classics/a2_250

 

Ένα link για να δείτε ότι το Όλα Καλά είναι μάλλον το λιγότερο πιθανό από όλες τις εκδοχές. Μιας και το ΟΚ έχει ιστορία πολύ πριν το 1900... Από το 1850 και μετά, εποχές που οι Έλληνες στην Αμερική δεν υπήρχαν...

Link to comment
Share on other sites

ειναι απο την ελληνικη λεξη "ολα καλα"

Το εγραφαν οι Ελληνες που δουλευαν στα λιμανια της αμερικης οταν ελεγχαν τα φορτια που εφερναν ή εστελναν.

Εγραφαν τα αρχικα ΟΚ απο το ΟΛΑ ΚΑΛΑ! και ετσι εμεινε στην ιστορια!:)

αυτό το έχω ακούσει ξανά αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει +1

άλλωστε μας ευνοεί να γιατι δοξαζόμαστε παραπάνω...

@peiramatozwo η σελίδα δεν μου ανοίγει...

Link to comment
Share on other sites

ειναι απο την ελληνικη λεξη "ολα καλα"

Το εγραφαν οι Ελληνες που δουλευαν στα λιμανια της αμερικης οταν ελεγχαν τα φορτια που εφερναν ή εστελναν.

Εγραφαν τα αρχικα ΟΚ απο το ΟΛΑ ΚΑΛΑ! και ετσι εμεινε στην ιστορια!:)

:blink:

 

Πηγή;

Link to comment
Share on other sites

εντάξει μην αγχώνεστε.

δεν συντρέχει λόγος πανικού επειδή αναφέρθηκε πάλι η ελλάδα.

μην τρέξετε να αποδείξετε οτι δεν προήλθε απο έλληνες.

αναφέρονται απαγορευμένες λέξεις και δε κάνει.......

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι Ελληνες ανακάλυψαν τα πάντα σε αυτόν τον κόσμο, φυσικό ειναι να εφήβραν και το ΟΚ :rolleyes:

 

Για να σοβαρευτούμε... Δεν έχω ιδέα

Aφου δεν εχεις ιδεα,πώς ειρωνεύεσαι;

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ρε παιδια την πηγη που το διαβασα! Παντος δεν ηταν εθνικιστικη ουτε του καρατζαφερη!:lol: :p

το Oll ok φιλε aggelopa δεν ταιριαζει γιατι το κανονικο ειναι ALL OK:worry:

Τελος παντων ας το παραχωρησουμε στους ξενους:p Λετε να ηταν ξενο!?:confused: χμ! θα το ψαξω παλι!

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ρε παιδια την πηγη που το διαβασα! Παντος δεν ηταν εθνικιστικη ουτε του καρατζαφερη!

 

την πηγή την ζήτησα γιατί αυτήν την θεωρία την ακούω πρώτη φορά. Ο καρατζαφέρης δεν ξέρω πού κολλάει...

 

το Oll ok φιλε aggelopa δεν ταιριαζει γιατι το κανονικο ειναι ALL OK:worry:

 

Πράγματι δεν ταιριάζει γιατί αυτός που το είπε ή πιο σωστά το έγραφε στο τέλος ενός εγγράφου για να το επικυρώσει ήταν ανορθόγραφος αμερικάνος γερμανικής καταγωγής. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά του...

Link to comment
Share on other sites

Δε διάβασα το link και τις άλλες εκδοχές αλλά το έιχα ακούσει κι εγώ. Μας το είχε πει μια καθηγητρια στο Λύκειο με ακριβώς την ίδια εξήγηση και το έχω ξαναακούσει κι αππό αλλου. Μου φαίνεται λογικό πάντως γιατί εκτός των άλλων διαφορετικλα και ολογράφως στα αγγλικά κάτι θα σήμαινε. Πάντού υπάρχει λιγο Ελλάδα...

H μουσική μιμείται τον αόρατο χαρακτήρα της ψυχής...

Σωκράτης-απομνημονεύματα του Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά προσωπικά θα υιοθετήσω το "όλα καλά" ως εκδοχή. :p

(γιατή δαιν ίμε ανθαίλλυνας)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ρε παιδια την πηγη που το διαβασα! Παντος δεν ηταν εθνικιστικη ουτε του καρατζαφερη!:lol: :p

το Oll ok φιλε aggelopa δεν ταιριαζει γιατι το κανονικο ειναι ALL OK:worry:

Τελος παντων ας το παραχωρησουμε στους ξενους:p Λετε να ηταν ξενο!?:confused: χμ! θα το ψαξω παλι!

 

Apo to link tou wikipedia-

 

There was a fad in the 1830s and 1840s involving the intentional misspelling of common phrases, and referring to them by the resulting initials. These may have been influenced by the Low German phrase "Oll klor", which would have been spoken by emigrants from Northern Germany. The fad included many other briefly popular abbreviations such as OW, "oll wright" (all right) and KY, "know yuse" (no use), none of which have survived. The first recorded use of "OK" in this sense was in the Boston Morning Post on March 23, 1839, in the sentence "He...would have the 'contribution box', et ceteras, o.k.--all correct--and cause the corks to fly, like sparks, upward."

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Aφου δεν εχεις ιδεα,πώς ειρωνεύεσαι;

 

Κάτι που κάποιοι λαμβάνουν ως χιούμορ, εσύ το πήρες ως ειρωνία.

Δεν είχα σκοπό να ειρωνευτώ :)

Απλά το θέμα μου θύμισε λίγο... Λιακόπουλο

Link to comment
Share on other sites

ειναι απο την ελληνικη λεξη "ολα καλα"

Το εγραφαν οι Ελληνες που δουλευαν στα λιμανια της αμερικης οταν ελεγχαν τα φορτια που εφερναν ή εστελναν.

Εγραφαν τα αρχικα ΟΚ απο το ΟΛΑ ΚΑΛΑ! και ετσι εμεινε στην ιστορια!:)

 

Πσσσς....ποιος είσαι ρε; ο Λιακόπουλος; :lol:

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

εντάξει μην αγχώνεστε.

δεν συντρέχει λόγος πανικού επειδή αναφέρθηκε πάλι η ελλάδα.

μην τρέξετε να αποδείξετε οτι δεν προήλθε απο έλληνες.

αναφέρονται απαγορευμένες λέξεις και δε κάνει.......

Όλα τα λεφτά η απάντησή σου.:up:

Link to comment
Share on other sites

Στο link που δίνει ο aggelopas έχει και την εκδοχή των ελλήνων ναυτεργατών. Εγώ ως πιο πιθανή είχα ακούσει την εκδοχή του προέδρου Andrew Jackson. Άλλοι λένε απο αυτοσαρκασμό, άλλοι επειδή ήταν ανορθόγραφος, έγραφε το all correct σαν oll Korrect, που συνηθίζονταν έτσι κι άλλιως τότε να γράφουν ανορθογραφα δημοφιλείς εκφράσεις
Link to comment
Share on other sites

danton auto skeftomoun oli tin ora pou anaferotan ta diafora, kai malista thimame eicha dei kai viografia tou sto biography channel prin merika chronia. kai to OK dimiourgithike apo tous psifoforous tou pou egrafan oti o proedros -ipopsifios tote- einai okey ... kai ok den thimame ton logo gia ton opio akrivos vgike... nomizo oti an psaksei kapios tha to vrei.

 

episeis ellines eiparchan kai prin to 1900 kai malista kai to 1850 (kapios pou to anfisvitise) aplos i megali "fournia" metanasteusis pros america (alla kai alles chores) egine mesa apo 1900 onwards.

 

episis schetika me to wikipedia...min to pernete kai tis metritis echei se polla simia simantika istorika lathoi

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που διάβασα πάντως είναι αυτό:

 

0 Killed

 

A surely apocryphal account is that the term was used in U.S. military records to state that there were zero casualties or zero killed, hence 0.K., at a particular battle site.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω ακουσει πως βγηκε απο τα αρχικα της πολιτειας Oklahoma (ΟΚ οπως λεμε CA για California κτλ)

και επειδη στον πολεμο του βιετναμ τα καλα τροφιμα ηταν κυριως απο οκλαχομα , οταν καποια τροφιμα ηταν ενταξει ηταν "ΟΚ" δλδ οκλαχομα.

 

Παντως το οτι ειναι ελληνικο δε το πιστευω με τιποτα , αφηστε που το λεει και με περιφανεια ενας φιλολογος στο σχολειο μου :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...