Jump to content

Καλύτερες ταινίες θρίλερ/τρόμου


Nyo_One
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το Broken μοιάζει με το Invasion of the Body Snatchers (δεν το έχω δει το πρώτο), τότε σίγουρα δες το Invasion με την Kidman και τον Craig. Ουσιαστικά πρόκειται για re-image, oπότε λογικά θα σ'αρέσει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μολις ειδα και το "The Unborn". Με τρομαξε αυτη η ταινια. Πολυ καλη. Τη συνιστω. Εχετε να προτεινετε κατι εξισου καλο;

 

*Και εννοειται ολες οι ταινιες σε blue-ray..*

Link to comment
Share on other sites

σε τρομαξε το unborn???εμενα με ενοχλησε λιγο που το βλαμμενο πεταγοταν μερικες φορες αλλα δεν με τρομαξε...αλλα να πω τη μαυρη αληθεια θα ηθελα να βγει και δευτερη ταινια ;)
Link to comment
Share on other sites

Θα δω με την παρέα σήμερα θρίλερ. Τι προτείνετε να νοικιάσουμε;
Link to comment
Share on other sites

hello!χθες ειδα το "murder set pieces" καλουτσικο ηταν αν κ περιμενα κατι πιο τρομακτικο:cry: αλλα σε γενικες γραμμες ειναι καλη ταινια....

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις το Trick 'r Treat

 

http://www.soundonsight.org/wp-content/uploads/2009/07/trick-r-treat-poster-1.jpg

 

Η συγκεκριμένη ταινία ήταν μια από τις ταινίες που μου είχαν τραβήξει το ενδιαφέρον πολύ καιρό τώρα.

 

Μάλιστα, η κυκλοφορία της ταινίας αποτελεί πρωτοφανές... σκότωμα της εμπορικής της πορείας: αφού ανακοινώθηκε πως θα βγει τον Οκτώβρη του 2007 στους κινηματογράφους, η Warner Bros αποφάσισε να το αναβάλει και να την κυκλοφορήσει...δύο χρόνια μετά κατευθείαν σε DVD. Δεν θυμάμαι πιο παράλογη στάση.

 

Και το πιο τρελό όλων είναι πως οι κριτικές που είχε παρει η ταινία σε test screenings ήταν (και παραμένουν!) διθυραμβικές.

 

Για να πω την αλήθεια..δε μου άρεσε σχεδόν καθόλουν.

 

Η ταινία αποτελεί ένα σύμπλεγμα 4 ιστοριών που έχουν να κάνουν με το Halloween και συνδέονται μεταξύ τους με έναν περίεργο (και έξυπνο) τρόπο. Σε μία από αυτές - και ίσως και καλύτερη - πρωταγωνιστεί η Anna Paquin (η γνωστή Sookie από το True Blood του HBO).

 

Αν και συνεχίζω να διαβάζω υπερβολικά θετικά σχόλια για την ταινία, αναρωτιέμαι μήπως εγώ είδα...λάθος ταινία! Το σενάριο ήταν κάπως περίεργα δομημένο, οι ιστορίες δεν ήταν και τόσο ενδιαφέρουσες και οι ήρωες ήταν αδιάφοροι. Επίσης, με εξαίρεση κάποιες σκηνές "ταραχής", δεν ήταν ούτε τρομακτική. Σε άλλα πάλι σημεία, ήταν απίστευτα βαρετή.

 

Η Paquin ήταν καλή στο ρόλο της (αυτό δεν είναι βέβαια εντυπωσιακό, είναι καλή ηθοποιός) και η ατμόσφαιρα της ταινίας ήταν αρκετά προσεγμένη, αλλά πέρα από αυτά... δεν υπήρχε κάτι που να δικαιολογεί το τεράστιο hype που ακολουθεί αυτή την ταινία!

 

Προσπαθώ ειλικρινά να καταλάβω τι άρεσε στους αυστηρούς συνήθως κριτικούς του Rotten Tomatoes και της έδωσαν...100%!!!

 

Παράκληση, αν τη δει κανένας άλλος ας μου πει τη γνώμη του. Αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως κάτι δεν κατάλαβα ή μήπως είδα τελικά...άλλη ταινία. Δε μπορεί να συγκρίνουν αυτό το μίνι-έκτρωμα με το Halloween του Carpenter και να θεωρούν πως θα γίνει "τόσο κλασικό όσο και εκείνο".

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλό.

Σε πολλά σημεία θυμίζει έντονα Evil Dead, οπότε αν σου άρεσε αυτό το είδος horror, πιστεύω πως θα σου αρέσει.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αποψεις για το drag me to hell?

Πολυ καλη και υπαρχει και μια εναλλακτικη θεωρια για την ιστορια τις ταινιας που την κανει αντι για τρομου, κοινωνικη. Οποιος την εχει δει ας ριξει μια ματια σε αυτο το θεμα στο imdb και νομιζω οτι ισχυει. Αν την βαθμολογουσα απλα σαν μια ταινια θριλερ θα εδινα ενα 6/10 αλλα μετα απο αυτα που διαβασα και οταν την ξαναειδα παιρνει ενα 9αρακι ανετα.

 

Αν δεν την εχετε δει ακομα καλο θα ηταν να μην ανοιξετε το παραπανω link γιατι περιεχει spoilers

Link to comment
Share on other sites

Λίγο τραβηγμένο το βρίσκω.

Μάλλον, όχι λίγο. ΠΟΛΥ τραβηγμένο.

Ίσως ο Raimi να ήθελε να κάνει κάποιες αναφορές και συγκρίσεις με αληθινές...horror καταστάσεις, αλλά όλος αυτός ο παραλληλισμός του έργου με

την νευρική ανορεξία

είναι απλά υπερβολή, κατά την άποψή μου.

 

Μερικές φορές, μια ταινία - ιδιαίτερα μια ταινία τρόμου - είναι απλά...μια ταινία τρόμου, χωρίς κοινωνικές προεκτάσεις και underlying messages.

 

ΥΓ: Άσε που ο τύπος λέει μόνος του ότι "είναι ο μόνος που ανακάλυψε το κρυφό μήνυμα του Raimi" και πως "θα κυκλοφορήσεις και δική του ταινία και θελει πολύ να τα πούνε με τον Sam"... Basket case :rolleyes:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και εμενα μου φανηκε καπως αυτη η θεωρια στην αρχη αλλα οταν τις εριξα μια ματια και διαβασα και το αντιστοιχο topic στο insomnia (απο το τελος αυτης της σελιδας και μετα) νομιζω οτι ειναι κατι παραπανω απο ενα απλο θριλερ. Υπαρχουν δεκαδες αναφορες στο θεμα μεσα στην ταινια για αυτο το θεμα οποτε μπορει και να ηθελε να δειξει αυτο ο σκηνοθετης.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αποψεις για το drag me to hell?

 

προσωπικά δεν μου αρεσε ιδιαίτερα γιατι περιμενα περισσοτερα απο αυτα που ειδα...δεν ειναι κακη προς θεου υπάρχουν παρα πολυ χειροτερες απλα δεν ειναι και τοσο τελεία που θελανε να τη βγαλουν...αυτο πιστευω τσάντισε και πολυ κοσμο!!στη τελικη για να περνα η ωρα καλη ειναι...

 

 

εχει δει κανεις το orphan??ειναι καλο?

Link to comment
Share on other sites

εχει δει κανεις το orphan??ειναι καλο?

Εμένα μου άρεσε το διασκέδασα σα ταινία

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αποψεις για το drag me to hell?

Το ειδα σημερα, γελασα οσο δεν εχω γελασει σε κωμωδιες εδω και χρονια.:lol:

 

Η ταινια ειναι μια γροθια στην παντοδυναμια των διευθυντων τραπεζων που δεν δινουν δανεια και παρατασεις στον κοζμο.:lol:

 

Διαβασα και τα περι κοινωνικου μηνυματος της ταινιας, ε, νταξει, too much νομιζω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σημερα, γελασα οσο δεν εχω γελασει σε κωμωδιες εδω και χρονια.:lol:

 

Η ταινια ειναι μια γροθια στην παντοδυναμια των διευθυντων τραπεζων που δεν δινουν δανεια και παρατασεις στον κοζμο.:lol:

 

Διαβασα και τα περι κοινωνικου μηνυματος της ταινιας, ε, νταξει, too much νομιζω.

 

Και εγω το ειδα πριν λιγο και δεν μου φανηκε κατι σπουδαιο,μια μετριοτητα μαλλον.Οσο για τα κρυμμενα μηνυματα ,αν υπηρχαν,μαλλον την αναδεικνύουν ως ακομα πιο μέτρια.

Link to comment
Share on other sites

To drag me to hell πάντως ήταν για γέλια... ειδικά η σκηνή στο parking όπου λύθηκα στα γέλια

To orphan ήταν πολύ καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Το ORPHAN ηταν οντως πολυ καλο και ειχε αγωνια. αμα ειχα το κοριτσακι μπροστα μου θα το εσπαγα στο ξυλο το μαμακισμενο.
Link to comment
Share on other sites

Το orphan μου άρεσε και μένα αρκετά. Είδε κανείς ολόκληρο τον αντιχριστο; Βαρεθηκα πάνω στο μισάωρο. Ρε μόνο δυο ηθοποιοί ολόκληρη ταινία. Πεταμένα λεφτά.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα λεω να βαλω να δω το ορφανο...αφου λετε οτι σας αρεσε θα ναι καλο....! :p:p

οσο για τον αντιχριστο...εγω το βγαλα στο πρωτο 5λεπτο.... Δεν το αντεξα...!! :p:p

 

 

Edit: Μολις ειδα το ορφανο..!!

πολυ ωραιο εργακι...μπορω να πω οτι ειναι μεσα στο top 5 μου ,αυτου του χρονου....!!

:p

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δειτε και αυτο A PERFECT GETAWAY μου φανηκε καλη και ανατρεπτικη, σε κινηματογραφο ειναι πολυ καλυτερη.
http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα το ειδα το orphan!!!ηταν παρα πολυ καλο!
το ειδα κι εγω χτες,πολυ καλο.ειχα καιρο να δω καλογυρισμενο θριλερ με αγωνια που να σε κραταει εκει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χθές είδα το νέο SAW 6 . Εμένα δεν με ενθουσίασε πάρα πολύ. Πολύ αίμα είχε, αλλά το παιχνίδι δεν το βρήκα πάρα πολύ έξυπνο!! Στις αρχές Νοεμβρίου βγαίνει ένα πολύ καλό σύμφωνα με τις κριτικές. Το Paranormal Activity!! Είδα και το
και πιστεύω οτι αξίζει !!
Link to comment
Share on other sites

νομιζω 5/11 βγαινει το paranormal activity. πολλοι λενε οτι θα ειναι η πιο τρομακτικη ταινια του 2009. αλλοι λενε οτι δεν αξιζει....
Link to comment
Share on other sites

νομιζω 5/11 βγαινει το paranormal activity. πολλοι λενε οτι θα ειναι η πιο τρομακτικη ταινια του 2009. αλλοι λενε οτι δεν αξιζει....

 

Ναι όντως 5/11 βγαίνει! Νομίζω οτι θα είναι καλό, αν δεις οι περισσότερες κριτικές και τα πιο πολλά σχόλια μιλάνε πολύ θετικά για την ταινία. Ακόμα και ο Spielberg εντυπωσιάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...