Jump to content

Καλύτερες ταινίες θρίλερ/τρόμου


Nyo_One
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ταινία the shining ήταν απλά φοβερή,δεν με τρόμαξε εννοείται,αντιθέτως με μάγεψε με την τρομερή ερμηνεία του Jack,το ψυχεδελικό του ύφος,η μετάλλαξή του σταδιακά σε ψυχασθενή ήταν αριστούργημα

 

Αυτή η μεταλλάξη με έστειλε στο διακόπτη LOLOL!! Αξεπέραστη ταινία και ερμηνεία πραγματικά απίστευτη.. Που τέτοια πλεον

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγώ δεν την έχω ακούσει την συγκεκριμενη έκδοση.. Πάντως το The Shinning το είχα διαβάσει στα αγγλικά φαντάρος στην σκοπιά (και μάλιστα είχα τότε το nokia 6210 για "φακο" γιατί ήθελα να το τελειώσω και ειχα νυχτερινό νουμερο) και στην συνέχεια είδα την ταινία με τον ασύλληπτο Jack Nicholson.. *Είναι η πρώτη φορά, θα το θυμάμαι για πάντα, που σηκωθηκα και άναψα φως, γιατί την ειδα μόνος την ταινία.. :D

αυτη ειναι η σειρα: http://www.imdb.com/title/tt0118460/ :)

 

*ημουν σε κατασταση πανικου για την επομενη μιση ωρα αφου τελειωσε η ταινια :O

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο αυτο παιζει ρολο στην κριτικη σου, καθως ο ιδιος ο King δεν ηταν ιδιαιτερα ευχαριστημενος με την κινηματογραφικη μεταφορα του βιβλιου του..

 

Δεν το είχα υπ' όψιν αυτό που λες. Πάντως, δε μου φάνηκε να έχει ιδιαίτερες αποκλίσεις σε σχέση με το βιβλίο, όσο το θυμάμαι δηλαδή γιατί έχει μερικά χρόνια από την τελευταία φορά που το διάβασα

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία the shining ήταν απλά φοβερή,δεν με τρόμαξε εννοείται,αντιθέτως με μάγεψε με την τρομερή ερμηνεία του Jack,το ψυχεδελικό του ύφος,η μετάλλαξή του σταδιακά σε ψυχασθενή ήταν αριστούργημα

 

Ο Nicholson έχει το μοναδικό "χάρισμα" να έχει την απόλυτη psycho φάτσα, οπότε το να πείσει για psycho είναι σχετικά εύκολο για εκείνον.

Αλλά ναι, το The Shining είναι μια από τις καλύτερες μεταφορές βιβλίου του King στον κινηματογράφο.

 

Βέβαια για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, δεν ήταν μόνος του ο Nicholson...κοτζάμ Kubrik τον σκηνοθέτησε, έπαιξε και αυτό το ρόλο του :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία the shining ήταν απλά φοβερή,δεν με τρόμαξε εννοείται,αντιθέτως με μάγεψε με την τρομερή ερμηνεία του Jack,το ψυχεδελικό του ύφος,η μετάλλαξή του σταδιακά σε ψυχασθενή ήταν αριστούργημα

 

η ταινια εχει ενα πολυ βαθυτερο νοημα .Δεν ειναι τυχαιες οι αναφορες στους Ιθαγενείς Αμερικανους ουτε φυσικα ειναι τυχαιο οτι ο Αφροαμερικανος μαγειρας επαιξε σημαντικο ρολο.;)

Edited by Fernando_Sucre
Link to comment
Share on other sites

η ταινια εχει ενα πολυ βαθυτερο νοημα .Δεν ειναι τυχαιες οι αναφορες στους Ιθαγενείς Αμερικανους ουτε φυσικα ειναι τυχαιο οτι ο Αφροαμερικανος μαγειρας επαιξε σημαντικο ρολο.;)

 

Ω βεβαια!

 

Ινδιανικα χαλια σε τοιχους τα οποια ο Τζακ βαραει με μανια με το μπαλακι, μονο ενας χαρακτηρας σκοτωνεται και αυτος ειναι μαυρος, κονσερβες με περιτυλιγματα που απεικονιζουν ιθαγενεις στη σκηνη με την αποθηκη τροφιμων..

 

Η ταινια εχει αρκετους συμβολισμους για τη σφαγη των Ιθαγενων και μαλλον θελει να προβληματισει για το ρατσισμο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο έχω να προτείνω.. δεν είναι και τόσο τρόμου αλλά και οι δύο είναι πολύ καλές ειδικά η πρώτη...

1.) Donnie Darko

2.) Martyrs

 

και μετά σας περιμένω εδώ να συζητήσουμε τι έγινε στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο έχω να προτείνω.. δεν είναι και τόσο τρόμου αλλά και οι δύο είναι πολύ καλές ειδικά η πρώτη...

1.) Donnie Darko

2.) Martyrs

 

και μετά σας περιμένω εδώ να συζητήσουμε τι έγινε στο τέλος...

 

To Donnie Darko δεν είναι καθόλου τρόμου :p

Το δεύτερο καααπως πάει κι έρχεται για τρόμου.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το martyrs δε το προτείνω καθόλου όπως έχω ξαναπεί παλαιότερα πραγματικα μια ταινία που νόημα δεν είχε δε μαρεσε καθόλου...παντως και μόνο που συζητάμε για παλιά φιλμ όπως πιο πάνω τα παιδιά για τη λάμψη δείχνει ποσο έχουν ξεπέσει τα θριλερ
Link to comment
Share on other sites

Το martyrs δε το προτείνω καθόλου όπως έχω ξαναπεί παλαιότερα πραγματικα μια ταινία που νόημα δεν είχε δε μαρεσε καθόλου...παντως και μόνο που συζητάμε για παλιά φιλμ όπως πιο πάνω τα παιδιά για τη λάμψη δείχνει ποσο έχουν ξεπέσει τα θριλερ

 

Νομίζω πως την έχουμε ξανακάνει αυτή την κουβέντα, αλλά for the record έχει ένα νόημα το Martyrs. Πίστεψέ με έχω δει πολλές. πάρα πολλές ταινίες χωρίς απολύτως κανένα νόημα οπότε έχω πάρει master στο είδος.

 

Tώρα μπορει να διαφωνείς με την παρουσίαση της ίδιας ταινίας, με το πόσο άρρωστα είναι όσα γίνονται (και πραγματικά είναι απίστευτα άρρωστα), αλλά το Martyrs είναι μια απόλυτα μηδενιστική ταινία (μηδενιστική ως μετάφραση του nihilistic, αν και δε μου αρέσει καθόλου η λέξη στα ελληνικά) που θέλει να δείξει πόσο άρρωστο μπορεί να είναι το ανθρώπινο μυαλό. Το πιο τρομαχτικό με αυτή την ταινία δεν είναι οι βίαιες σκηνές ή όσα γενικότερα γίνονται, αλλά το ότι μπορείς άνετα να πέσεις σε κατάθλιψη παρακολουθώντας την - αφού πρώτα βέβαια έχεις βγάλει ό,τι έχεις φάει :p. Δεν είναι τέλεια σε καμία περίπτωση και η αλήθεια είναι ότι έχει διχάσει γενικότερα κριτικούς και κοινό, αλλά ακριβώς για αυτό νιώθω πως κάθε φορά που κάποιος τη "θάβει" οφείλω να την υποστηρίξω. Γιατί δεν είναι "κακή" ταινία (όπως είναι π.χ. το Human Centipede). Είναι απλά πολύ δύσκολη ταινία.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο έχω να προτείνω.. δεν είναι και τόσο τρόμου αλλά και οι δύο είναι πολύ καλές ειδικά η πρώτη...

1.) Donnie Darko

2.) Martyrs

 

και μετά σας περιμένω εδώ να συζητήσουμε τι έγινε στο τέλος...

Και οι 2 μαύρα χάλια.κρίμα τις ώρες πού χα σπαταλήσει για να της δω

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το Donnie darko είναι από τα καλύτερα έργα που έχω δει παιδιά και το τέλος είναι τρομερό γιατι έχει πάνω από 40 επεξηγήσεις του τι έγινε.. όσο για το martyrs και αυτό μου άρεσε όχι τόσο στην αρχή γιατί δεν καταλάβαινα τι γινόταν αλλά προς το τέλος που σου λέει γιατί γίνονται όλα αυτά γίνεται πολύ καλό.. αλλά το ξαναλέω το Donnie Darko είναι κορυφαίο!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Το Donnie darko είναι από τα καλύτερα έργα που έχω δει παιδιά και το τέλος είναι τρομερό γιατι έχει πάνω από 40 επεξηγήσεις του τι έγινε.. όσο για το martyrs και αυτό μου άρεσε όχι τόσο στην αρχή γιατί δεν καταλάβαινα τι γινόταν αλλά προς το τέλος που σου λέει γιατί γίνονται όλα αυτά γίνεται πολύ καλό.. αλλά το ξαναλέω το Donnie Darko είναι κορυφαίο!!!!!!

 

 

Για να μην πω για το εκπληκτικο soundtrack...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενα απ τα παραξενα θριλερ που ειχαν γυριστει στα 80ς ηταν το HOUSE OF LONG SHADOWS

Στο εργο πρωταγωνιστουν 3 μεγαλοι σταρς μετρ του ειδους χορορ κριστοφερ λι πητερ κασινγκ και βινσενρ πραις.Το στορυ θυμιζει λιγο στηβεν κινγκ και λιγο απ το 10 little indians.Ενας αμερικανος συγγραφεας μετα απο ενα στοιχημα που βαζει εναντι 20 000 δολλαριων παει στην ουαλια σε μια μεγαλη εγκατελειμενη επαυλη να γραψει σε μια νυχτα τουλαχιστον ενα ρομαντικο βιβλιο.Συντομα ομως ανακαλυπτει πως στο σπιτι αυτο ειπαρχουν 3 οικονομοι οταν ο ατζεντης του του διαβεβαιωνει πως στο σπιτι δεν ειπαρχει ψυχη, και μετα εμφανιζονται αλλοι 3 αγνωστοι.Και μεσα σε ολα αυτα και ενας αορατος δολοφονος θα κανει την εμφανιση του και θα αρχιζει να ξεκανει εναν εναν με φρικτους φονους...

Η ταινια δεν ειναι πολυ γκορι και δεν εχει τοσο αιμα αν και το βλεπεις σε κανα 2 σκηνες.Παρα ειναι αγωνιωδες μεχρι τελους στο τι συμβαινει και το πιος βασικο πιος ειναι ο serial killer .Εχει φυσικα καλες ερμηνειες κυριως απ τον κριστοφερ λι.λιγο black χιουμορ,αλλα η ολη γοτθικη ατομοσφαιρα της υποτιθεμενης στοιχειωμενης επαυλης το κανει το εργο να φενεται αρκετα creepy.

Ενα μεγαλο ατου ειναι το φιναλε.Ειπαρχει μια μεγαλη ανατροπη που σε εκπλησει και μενεις με το στομα ανοιχτο.Καπιοι τη βρηκαν χαζη αυτο το finale twist, αλλα δεν παει να ειναι εξυπνο

Δυστηχως αυτο το film παρα το φοβερο καστ και τη σκηνοθεσια που ειχε,δεν προωθηθηκε οσο επρεπε, με αποτελεσμα να μη κυκλοφορησει καθολου σε ντιβιντι και να αποτελει ενα απ τα σπανια εργα τρομου που ειχαν γυριστι ποτε.

Οσοι ενδιαφερονται να το δουνε το χουνε βαλει στο youtube:)

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Ενα απ τα παραξενα θριλερ που ειχαν γυριστει στα 80ς ηταν το HOUSE OF LONG SHADOWS

Στο εργο πρωταγωνιστουν 3 μεγαλοι σταρς μετρ του ειδους χορορ κριστοφερ λι πητερ κασινγκ και βινσενρ πραις.Το στορυ θυμιζει λιγο στηβεν κινγκ και λιγο απ το 10 little indians.Ενας αμερικανος συγγραφεας μετα απο ενα στοιχημα που βαζει εναντι 20 000 δολλαριων παει στην ουαλια σε μια μεγαλη εγκατελειμενη επαυλη να γραψει σε μια νυχτα τουλαχιστον ενα ρομαντικο βιβλιο.Συντομα ομως ανακαλυπτει πως στο σπιτι αυτο ειπαρχουν 3 οικονομοι οταν ο ατζεντης του του διαβεβαιωνει πως στο σπιτι δεν ειπαρχει ψυχη, και μετα εμφανιζονται αλλοι 3 αγνωστοι.Και μεσα σε ολα αυτα και ενας αορατος δολοφονος θα κανει την εμφανιση του και θα αρχιζει να ξεκανει εναν εναν με φρικτους φονους...

Η ταινια δεν ειναι πολυ γκορι και δεν εχει τοσο αιμα αν και το βλεπεις σε κανα 2 σκηνες.Παρα ειναι αγωνιωδες μεχρι τελους στο τι συμβαινει και το πιος βασικο πιος ειναι ο serial killer .Εχει φυσικα καλες ερμηνειες κυριως απ τον κριστοφερ λι.λιγο black χιουμορ,αλλα η ολη γοτθικη ατομοσφαιρα της υποτιθεμενης στοιχειωμενης επαυλης το κανει το εργο να φενεται αρκετα creepy.

Ενα μεγαλο ατου ειναι το φιναλε.Ειπαρχει μια μεγαλη ανατροπη που σε εκπλησει και μενεις με το στομα ανοιχτο.Καπιοι τη βρηκαν χαζη αυτο το finale twist, αλλα δεν παει να ειναι εξυπνο

Δυστηχως αυτο το film παρα το φοβερο καστ και τη σκηνοθεσια που ειχε,δεν προωθηθηκε οσο επρεπε, με αποτελεσμα να μη κυκλοφορησει καθολου σε ντιβιντι και να αποτελει ενα απ τα σπανια εργα τρομου που ειχαν γυριστι ποτε.

Οσοι ενδιαφερονται να το δουνε το χουνε βαλει στο youtube:)

Υπάρχει σε DVD???

Γενικά ξέρει κάποιος κανένα online site για ταινίες πού να χει και κλασσικές τρόμου προς πώλησή?θα με ενδιέφερε καθώς συλλέγω.

Επίσης έχει βρει κάνεις το the thing σε DVD?πάντα με ελληνικούς υπότιτλους.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως αυτο το film παρα το φοβερο καστ και τη σκηνοθεσια που ειχε,δεν προωθηθηκε οσο επρεπε, με αποτελεσμα να μη κυκλοφορησει καθολου σε ντιβιντι και να αποτελει ενα απ τα σπανια εργα τρομου που ειχαν γυριστι ποτε.

attention...

Link to comment
Share on other sites

attention...
αν εννοεις οτι εγραψα ντιβιντι αντι για DVD παω να το αλλαξω αλλα δεν με αφηνει να κανω τροποποηση ενταξει δεν εγινε και τιποτα εξαλου.Αν το βρηκατε το εργο σε dvd τοτε συγνωμη λεω απλα αυτα που γνωριζα ως τωρα.
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

το attention πήγαινε στον ταξιδιωτης22, που κατά λάθος δεν είδε το ποστ σου..:)

όλα καλά, συνεχίζουμε..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

λοιπον παιδια ψαχνω εργο ειναι θριλερ-sci-fi χρονολογια πρεπει να ειναι 1985-1995 καπου εκει μεσα.

Ειναι ενα αεροπλανο το οποιο προσγειωνεται σε ενα αδειο αεροδρομιο σε μια ερημικη περιοχη. Αποτι θυμαμαι το αεροδρομιο στη μεση απο ενα δασος.Πανε μεσα στο κτιριο του αεροδρομιο και δεν υπαρχει κανεις, ειναι μονο οι 20-30 επιβατες του αεροπλανου. Κοιτανε καποια τροφιμα για να φανε και βλεπουν οτι εχουν ληξει εδω και 20χρονια. (σα να εχουν κανει ταξιδι στο χρονο).

Μεσα στους επιβατες υπαρχει ενα κοριτσακι το οποιο ειναι τυφλο και εχει πολυ καλη ακοη, και ακουει κατι θορυβους απο το δασος και αρχιζουν κ βγαινουν κατι τερατα απο το δασος. μεχρι εκει θυμαμαι γτ το επαιζε οταν ημουν μικρος και παντα με επαιρνε ο υπνος.

βοηθηστε με να το βρω..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια ψαχνω εργο ειναι θριλερ-sci-fi χρονολογια πρεπει να ειναι 1985-1995 καπου εκει μεσα.

Ειναι ενα αεροπλανο το οποιο προσγειωνεται σε ενα αδειο αεροδρομιο σε μια ερημικη περιοχη. Αποτι θυμαμαι το αεροδρομιο στη μεση απο ενα δασος.Πανε μεσα στο κτιριο του αεροδρομιο και δεν υπαρχει κανεις, ειναι μονο οι 20-30 επιβατες του αεροπλανου. Κοιτανε καποια τροφιμα για να φανε και βλεπουν οτι εχουν ληξει εδω και 20χρονια. (σα να εχουν κανει ταξιδι στο χρονο).

Μεσα στους επιβατες υπαρχει ενα κοριτσακι το οποιο ειναι τυφλο και εχει πολυ καλη ακοη, και ακουει κατι θορυβους απο το δασος και αρχιζουν κ βγαινουν κατι τερατα απο το δασος. μεχρι εκει θυμαμαι γτ το επαιζε οταν ημουν μικρος και παντα με επαιρνε ο υπνος.

βοηθηστε με να το βρω..

 

The Langoliers?

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα... Πού τη θυμηθήκατε αυτή την ταινία... Stephen King, εγγύηση... ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

νια ρε παιδια, πωω ευχαριστω παααρα πολυ, δεν ξερετε ποσο καιρο την εψαχνα...

καιρος να την δω γιατι παντα την εβαζε το σταρ μετα τις 11 και ημουν μικρος και με επαιρνε ο υπνος

Link to comment
Share on other sites

νια ρε παιδια, πωω ευχαριστω παααρα πολυ, δεν ξερετε ποσο καιρο την εψαχνα...

καιρος να την δω γιατι παντα την εβαζε το σταρ μετα τις 11 και ημουν μικρος και με επαιρνε ο υπνος

 

Ναι, όντως, πολύ ενδιαφέρουσα ταινία, αν και όχι τρόμου ή θρίλερ, πιο πολύ φαντασίας είναι, στο γνώριμο ύφος του συγγραφέα άλλωστε. Θα τη βρεις ολόκληρη και στο «συσωλήνα». :p ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...