Jump to content

Καλύτερες ταινίες θρίλερ/τρόμου


Nyo_One
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εσένα και πολλούς άλλους :)

ειδα το the pact και το silent house εχθες. το πρωτο, ενω στην αρχη ξεκινησε καλα, στο τελος με χαλασε απότομα. δε περίμενα με τίποτα τέτοια εξέλιξη.

το σιωπηλο σπιτι, μια μπαρουφιτσ@ και μιση :/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ούτε εμένα με τρέλαναν το Indicious και το The Pact. Επίσης η Έκτη Αίσθηση ήταν όντως πολύ μπροστά αρκεί παιδιά να το ειδατε όταν βγήκε. Αν πχ το έβλεπα φέτος πρώτη φορά έχοντας δει οτιδήποτε άλλο που βασίστηκε στην ιδανικό του θα μου φαινόταν ok so what? Όταν βγήκε όμως ήταν πολύ προσεγμένο, με άψογο σενάριο και το πλέον ανατρεπτικό τέλος. Ακόμα παραμένει μια από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες. Μόλις τώρα πάντως έψαχνα για ένα καλό θρίλερ να δω σήμερα αλλά ματαια.. Τα περισσότερα τα έχω δει και γενικά το θέαμα πολύ μέτριο τα τελευταία χρόνια
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η Έκτη Αίσθηση ήταν όντως πολύ μπροστά αρκεί παιδιά να το ειδατε όταν βγήκε. Αν πχ το έβλεπα φέτος πρώτη φορά έχοντας δει οτιδήποτε άλλο που βασίστηκε στην ιδανικό του θα μου φαινόταν ok so what? Όταν βγήκε όμως ήταν πολύ προσεγμένο, με άψογο σενάριο και το πλέον ανατρεπτικό τέλος.

...όπως και τα περισσότερα δημιουργήματα του M. Night Shyamalan, π.χ. Σκοτεινό Χωριό, Οιωνός κλπ. Πάντα το ανατρεπτικό τέλος έδινε κι ένα σημαντικό μήνυμα, π.χ. στον Οιωνό το μήνυμα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με εξωγήινους κλπ. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

το σιωπηλο σπιτι, μια μπαρουφιτσ@ και μιση :/

 

εγω σε προειδοποιησα :p

 

πανο βαζε σποιλερς :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

πανο βαζε σποιλερς :)

Έλα ρε, περσινά ξινά σταφύλια, και ποιος δεν την έχει δει. Δεν είναι και καινούργια ταινία ο οιωνός: http://m.imdb.com/title/tt0286106/

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

πολλοι, αναμεσα σε αυτους και εγω ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

πολλοι, αναμεσα σε αυτους και εγω ;)

 

Έτσι κι αλλιώς δε φανέρωσα το τέλος, το οποίο είναι συγκεκριμένο και ανεξάρτητο από το ηθικό δίδαγμα της ταινίας. ;)

Καταπληκτική ταινία έτσι κι αλλιώς, την προτείνω ανεπιφύλακτα, όπως και το Σκοτεινό Χωριό. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

+1 για Σκοτεινό Χωριό

Πολύ ανώτερο για μένα από τον Οιωνο

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

The Blair Witch Project

+1000

 

Και μόνο που στη σκέψη του concept και του όλου μυστηριώδους σκηνικού, ακόμα μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο, παρόλο που έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που την είδα, αυτό λέει πολλά. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

+1000

 

Και μόνο που στη σκέψη του concept και του όλου μυστηριώδους σκηνικού, ακόμα μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο, παρόλο που έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που την είδα, αυτό λέει πολλά. ;)

 

Συγγνώμη, αλλά για ποιο μυστηριώδες σκηνικό μιλάς;

Και τυπακια που τους τρέχει η μυξα και κλαίνε συνέχεια μέσα σε ένα δάσος βλέπεις..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά για ποιο μυστηριώδες σκηνικό μιλάς;

Και τυπακια που τους τρέχει η μυξα και κλαίνε συνέχεια μέσα σε ένα δάσος βλέπεις..

 

Κι εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι...τζάμπα είχα χάσει την ώρα μου βλέποντας το

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα οι καλυτερες ταινιες θριλες ειναι ''Hostel'' ''Τhe Mist''και ''Boogeyman'':D

Εχω δει βεβαια και καποια ψυχολογικα-μεταφυσικα που επισης μου αρεσουν-δεν θυμαμαι τωρα καποιο συγκεκριμενο-

Και βεβαιως-βεβαιως τα αναπεναληπτα ''Alien''απο το 1-3 βασικα που τα εχω δει και 2-3 φορες και παντα κολλαω στην οθονη:p

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, ειναι ενα ισπανικο θριλερ λεγεται the hidden face (2011)- La cara oculta (original title). το οποιο θελω να το βρω και δεν το βρισκω στο videoclub γιατι μου λενε θελουν τον ελληνικο τιτλο. ξερετε πως λεγεται στα ελληνικα ή καποιος που το πηρε απο το videoclub να μου πει πως το ζητησε?
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς έχω να τρομάξω πολλά χρόνια από ταινία. Και μιλάμε για τρόμο, όχι να με έχεις αποκοιμίσει επί μισή ώρα δείχνοντας μου ένα δέντρο και ξαφνικά να αρχίσεις τα σπαστικά ηχητικά. Και φυσικά δεν λέμε να μου προκαλέσεις αηδία. Δεν αηδιάζω με τπτ, την splatεριά όμως δεν την θεωρώ τρόμου (όπως και τα επιστημονικής φαντασίας/θρίλερ).

 

Αν κάτσεις και ψάξεις στο Google πχ "best horror movies of 2011" θα σου βγάλει άρθρα με το Scream 4. Χμμ, κάπου κάτι έχουν μπερδέψει οι εταιρείες παραγωγής. Το Scream έχει γίνει πιο κωμωδία και από το Scary Movie.

 

Anyway, μια ταινία που μου έρχεται στο μυαλό με την οποία τρόμαξα είναι το Insidious.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς έχω να τρομάξω πολλά χρόνια από ταινία. Και μιλάμε για τρόμο, όχι να με έχεις αποκοιμίσει επί μισή ώρα δείχνοντας μου ένα δέντρο και ξαφνικά να αρχίσεις τα σπαστικά ηχητικά. Και φυσικά δεν λέμε να μου προκαλέσεις αηδία. Δεν αηδιάζω με τπτ, την splatεριά όμως δεν την θεωρώ τρόμου (όπως και τα επιστημονικής φαντασίας/θρίλερ).

 

Αν κάτσεις και ψάξεις στο Google πχ "best horror movies of 2011" θα σου βγάλει άρθρα με το Scream 4. Χμμ, κάπου κάτι έχουν μπερδέψει οι εταιρείες παραγωγής. Το Scream έχει γίνει πιο κωμωδία και από το Scary Movie.

 

Anyway, μια ταινία που μου έρχεται στο μυαλό με την οποία τρόμαξα είναι το Insidious.

 

Ειδα το trailer και δεν πρεπει να την εχω δει-δεν θυμαμαι δηλαδη αλλα θα τη δω σιγουρα:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς έχω να τρομάξω πολλά χρόνια από ταινία. Και μιλάμε για τρόμο, όχι να με έχεις αποκοιμίσει επί μισή ώρα δείχνοντας μου ένα δέντρο και ξαφνικά να αρχίσεις τα σπαστικά ηχητικά. Και φυσικά δεν λέμε να μου προκαλέσεις αηδία. Δεν αηδιάζω με τπτ, την splatεριά όμως δεν την θεωρώ τρόμου (όπως και τα επιστημονικής φαντασίας/θρίλερ).

 

Αν κάτσεις και ψάξεις στο Google πχ "best horror movies of 2011" θα σου βγάλει άρθρα με το Scream 4. Χμμ, κάπου κάτι έχουν μπερδέψει οι εταιρείες παραγωγής. Το Scream έχει γίνει πιο κωμωδία και από το Scary Movie.

 

Anyway, μια ταινία που μου έρχεται στο μυαλό με την οποία τρόμαξα είναι το Insidious.

 

Γενικό φαινόμενο αυτό. Τα genre πλέον έχουν χάσει την έννοιά τους.

Το Scream 4 ήταν η ντροπή των Scream. Ακόμα και το μέτριο 3ο, ήταν κλάσεις ανώτερο από αυτόν τον αχταρμά.

 

Και γι'αυτό μου άρεσε και εμένα το Insidious και το Paranormal Activity - μπορεί κανένα από τα δύο να μην είναι το Halloween ή ο Εφιάλτης στο Δρόμο με τις Λεύκες, αλλά τουλάχιστον προσπαθούν και δεν εξευτελίζουν το είδος στο οποίο ανήκουν.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Γενικό φαινόμενο αυτό. Τα genre πλέον έχουν χάσει την έννοιά τους.

Το Scream 4 ήταν η ντροπή των Scream. Ακόμα και το μέτριο 3ο, ήταν κλάσεις ανώτερο από αυτόν τον αχταρμά.

 

Και γι'αυτό μου άρεσε και εμένα το Insidious και το Paranormal Activity - μπορεί κανένα από τα δύο να μην είναι το Halloween ή ο Εφιάλτης στο Δρόμο με τις Λεύκες, αλλά τουλάχιστον προσπαθούν και δεν εξευτελίζουν το είδος στο οποίο ανήκουν.

 

Ωχ, μόνο για Paranormal Activity μην μου λες. Το θεωρώ από τα χειρότερα franchise. Ειδικά στο τελευταίο πατούσα pause για κάνα μισάωρο και μετά συνέχιζα. Πραγματικά βαρετά και άσκοπα. Τους έδινα άνετα βατόμουρο δεκαετίας (όπως και σε κάτι saw, blair witch) :p.

 

Η αλήθεια είναι πως κατάφερα το περασμένο καλοκαίρι να δω όλα τα Elm (μιλάω για τα παλιά, μέχρι το New Nightmare, τα άλλα δύο δεν τα υπολογίζω καν). Κάπου νομίζω πως το κούρασε όμως προς τα τελευταία επεισόδια.

 

Θυμάμαι πάντως πως σε κάποιες φάσεις ανατρίχιαζα και με κάτι Grudge/Ring (πάντα τα μπερδεύω αυτά). Επίσης αγαπημένο το The Hours (που αναφέρθηκε και πιο πάνω).

 

Παράλληλα, το τελευταίο καλοκαίρι είδα πάρα πολλές ταινίες βασισμένες σε σενάρια του Stephen King. Θα ξεχώριζα (από αυτά που θεωρώ τρόμου ή σχεδόν τρόμου) τα Shining, Cujo, Creepshow 1 & 2, Carrie, Pet Sematary και Miserie. Και άλλα καλά έχει, αλλά πολλές ταινίες του δεν είναι τρόμου, ούτε καν θρίλερ (πχ το Stand by me).

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, μόνο για Paranormal Activity μην μου λες. Το θεωρώ από τα χειρότερα franchise. Ειδικά στο τελευταίο πατούσα pause για κάνα μισάωρο και μετά συνέχιζα. Πραγματικά βαρετά και άσκοπα. Τους έδινα άνετα βατόμουρο δεκαετίας (όπως και σε κάτι saw, blair witch) :p.

 

Η αλήθεια είναι πως κατάφερα το περασμένο καλοκαίρι να δω όλα τα Elm (μιλάω για τα παλιά, μέχρι το New Nightmare, τα άλλα δύο δεν τα υπολογίζω καν). Κάπου νομίζω πως το κούρασε όμως προς τα τελευταία επεισόδια.

 

Συνήθως δε μου αρέσουν οι ταινίες με shaky cam, αλλά το Paranormal Activity μου άρεσε και το ίδιο και οι συνέχειές του. Και ναι ήταν αρκετά βαρετό σε κάποια σημεία αλλά από την άλλη υποτίθεται ότι ήταν υλικό που τράβηξαν κάμερες των πρωταγωνιστών, άρα λογικό κάποια πράγματα να είναι διαφορετικά από τις υπόλοιπες ταινίες. Όχι ότι το θεωρώ και το καλύτερο της δεκαετίας, αλλά δε θα του έδινα και το βατόμουρο... πίστεψέ με έχω δει ταινίες για τρελααααα βατόμουρα! (το Saw είναι θρησκεία - respect :p)

 

Τα Elm Street, τα Friday the 13th και τα Halloween είναι η ιστορία των horror movies. Αν δεν τα έχει δει κάποιος, δε μπορεί να λέγεται fan! χαχα. Αλλά όχι, κανείς μας δεν τα θεωρεί εξαιρετικά -και μιλάω για τις συνέχειες, γιατί τα original ήταν - απλά ήταν αυτά που ουσιαστικά γέννησαν πολλές από τις πιο πρόσφατες ταινίες τρόμου.

 

(ναι, ΟΚ βασικά ο Χίτσκοκ έφτιαξε τον τρόμο, αλλά αυτός είναι μια κατηγορία από μόνος του...)

 

Θυμάμαι πάντως πως σε κάποιες φάσεις ανατρίχιαζα και με κάτι Grudge/Ring (πάντα τα μπερδεύω αυτά). Επίσης αγαπημένο το The Hours (που αναφέρθηκε και πιο πάνω).

 

Και ήθελα να το αναφέρω στο προηγούμενο post μου! :D

Όχι το Grudge (αυτό με έκανε να γελάσω απίστευτα), το The Ring. Για εμένα ήταν μια από τις καλύτερες ταινίες τρόμου/μυστηρίου - μιλάμε πάντα για το πρώτο, το δεύτερο με το ζόρι βλεπόταν - και παίζει να το έχω δει και 30 φορές!

 

Επίσης φαντάζομαι μάλλον έκανες λάθος και εννοείς το "The Others", γιατί στο "The Hours" το μοναδικό τρομαχτικό ήταν η μύτη της Kidman :lol::lol:

 

Παράλληλα, το τελευταίο καλοκαίρι είδα πάρα πολλές ταινίες βασισμένες σε σενάρια του Stephen King. Θα ξεχώριζα (από αυτά που θεωρώ τρόμου ή σχεδόν τρόμου) τα Shining, Cujo, Creepshow 1 & 2, Carrie, Pet Sematary και Miserie. Και άλλα καλά έχει, αλλά πολλές ταινίες του δεν είναι τρόμου, ούτε καν θρίλερ (πχ το Stand by me).

 

Οι ταινίες του King είναι ή του ύψους ή του βάθους, κατά την άποψή μου.

Από τα βιβλία του έχουν γίνει μερικές από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών, όπως το No 1 στο imdb, Τελευταία Έξοδος: Ρίτα Χείγουορθ, η Λάμψη, το Πράσινο Μίλι, το Misery, η Carrie... και από την άλλη από κάποια άλλα βιβλία του έχουν γίνει κάτι τεράστιες πατατοπαραγωγές όπως το Silver Bullet, το Sleepwalkers και το πιο πρόσφατο Dreamcatcher.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλήθεια είναι ότι τα παλιότερα θρίλερ μου άρεσαν περισσότερο.κι ας μην έχουν τα εφέ πού έχουν τα καινούρια.

Να πω ότι φταίει πού ήμουν μικρότερος?μπορεί.

Πως μπορώ να ξεχάσω το the it του king,το χα δει πολύ μικρός,γύρω στα 10 πρέπει να ήμουν,από τότε κοιτάω τους κλόουν με μισό μάτι κι αυτό δε θα μου φύγει ποτέ.

Για να μην αναφέρω και παλιότερες ακόμα ταινίες με μαιτρ του τρόμου Christopher Lee,Peter Cushing αλλά κι άλλον έναν αγαπημένο ηθοποιό πού μου διαφεύγει αυτή την στιγμή το όνομά του,έπαιζε όμως στο the fly το παλιό.

Για μένα αυτές οι ταινίες είναι cult.

Η δεκαετία του 80 επίσης έδωσε πολλές ταινίες,άλλες καλές,άλλες μέτριες κι άλλες εξαιρετικές.

Δεν χρειάζεται να αναφέρω τίτλους.

Τα τωρινά θρίλερ με κάνουν να γελάω.

Το saw καλό ήταν μέχρι το τρίτο μέρος,μετά το πήρε και το σήκωσε.

Το scream,επική ηλιθιότητα και αρπαχτή.

Το paranormal activity επίσης χάσιμο χρόνου.

Το rec,τίποτα σημαντικό πέρα από τις απότομες σκηνές.

Το τελευταίο θρίλερ πού μπορώ να πω ότι είδα και μου άρεσε ήταν το the orphan.κι άλλο ένα πρόσφατο,το the raven

Περίμενα πως και πως την νύχτα τρόμου,OK,βλεπόταν αλλά δε με τρέλανε,καμία σχέση με το παλιό,άλλη ατμοσφαίρα όπως και να το κάνουμε.

Επίσης,ταινίες με zombie μόνο θρίλερ πού δε μπορώ να τις χαρακτηρίσω.γι αυτό και δεν τα βλέπω αυτά.

Δυστυχώς οι επιλογές πλέον είναι περιορισμένες.κάθε δεκαετία όλο και πιο χαμηλή η ουσία των θρίλερ.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλήθεια είναι ότι τα παλιότερα θρίλερ μου άρεσαν περισσότερο.κι ας μην έχουν τα εφέ πού έχουν τα καινούρια.

Να πω ότι φταίει πού ήμουν μικρότερος?μπορεί.

Πως μπορώ να ξεχάσω το the it του king,το χα δει πολύ μικρός,γύρω στα 10 πρέπει να ήμουν,από τότε κοιτάω τους κλόουν με μισό μάτι κι αυτό δε θα μου φύγει ποτέ.

 

Το It του King δε μου άρεσε. Δεν έφτανε σε τίποτα το βιβλίο. Δεν ήταν η χειρότερη ταινία από ιστορία του, αλλά δεν ήταν και ιδιαίτερα καλή τουλάχιστον κατά την άποψή μου. Πάντως η αλήθεια είναι ότι και εγώ μετά το βιβλίο μίσησα τους κλόουν :p

 

Όσο για το Fright Night, δεν είναι ακριβώς τρόμου έτσι κι αλλιώς. Είναι μαύρη κωμωδία. Ή έστω θρίλερ με έντονα κωμικά στοιχεία.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και ήθελα να το αναφέρω στο προηγούμενο post μου! :D

Όχι το Grudge (αυτό με έκανε να γελάσω απίστευτα), το The Ring. Για εμένα ήταν μια από τις καλύτερες ταινίες τρόμου/μυστηρίου - μιλάμε πάντα για το πρώτο, το δεύτερο με το ζόρι βλεπόταν - και παίζει να το έχω δει και 30 φορές!

 

Επίσης φαντάζομαι μάλλον έκανες λάθος και εννοείς το "The Others", γιατί στο "The Hours" το μοναδικό τρομαχτικό ήταν η μύτη της Kidman :lol::lol:

 

Ακριβώς, αυτό με την Naomi Watts αν δεν κάνω λάθος.

 

Ω ναι, το The Others εννοούσα. Ακούς εκεί The Hours. Μπλιαχ :p.

Link to comment
Share on other sites

THE RING, THE OTHERS, ORPHAN στις πολύ καλές για μένα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανείς το καινούριο Paranormal Activity; Το 5 αν δεν κάνω λάθος...

Αν ναι, πως σας φάνηκε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...