Jump to content

Θεωρία συνομωσίας. Πατήσαμε στ' αλήθεια στο φεγγάρι;


Dimitris79
 Κοινοποίηση

Πιστευετε οτι ο ανθρωπος πηγε στ'αληθεια στη Σεληνη?  

184 members have voted

  1. 1. Πιστευετε οτι ο ανθρωπος πηγε στ'αληθεια στη Σεληνη?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      54
    • Ισως
      50


Recommended Posts

Για το συγκεκριμενο θεμα ειχα ακουσει καποια πραγματα στο παρελθον,ομως δεν ειχα δωσει & πολλη σημασια...τα θεωρουσα κλασικες θεωριες καποιων,που ψαχνουν να βρουν οτιδηποτε εχει να κανει με θεματα επιστημης,τεχνολογικων κατακτησεων κλπ & να το παρουσιασουν ως ψευτικο,για προσωπικους τους λογους.Ομως,αφοτου προσφατα ειδα ενα ντοκιμαντερ που κατεβασα απο τορεντς,αμερικανικης παραγωγης (εδω ειναι το πρωτο ******* & εδω το δευτερο ********* ,για οποιον ενδιαφερεται),αναθεωρησα τις αποψεις μου.Πλεον δεν πιστευω με καμια δυναμη οτι ο ανθρωπος καταφερε ποτε να παει στη Σεληνη & μαλιστα το μακρινο 1969.Αλλωστε:

 

-Πώς ειναι δυνατον να υπαρχουν τοσα "ψεγαδια" απ'τη μια & τοση τελειοτητα στο βιντεο & τις φωτογραφιες που τραβηξαν εκει οι αστροναυτες?Πώς γινεται ολες να ειναι τελεια φωτισμενες,οταν δεν χρησιμοποιουσαν φλας ή επιπλεον φωτισμο & η μοναδικη πηγη φωτος ηταν ο Ηλιος?Πώς γινεται ολα τα πλανα να προερχονται απ'το ιδιο σημειο,ενω η Νασα ελεγε πως καθε μερα που εμεναν εκει μετακινουνταν τουλαχιστον μισο χιλιομετρο?Πώς ειναι δυνατον να κυματιζει (!!!) η αμερικανικη σημαια στο απολυτο κενο,ενω στη Σεληνη δεν υπαρχει ατμοσφαιρα?

 

-Πώς αντεξαν οι αστροναυτες τοση ακτινοβολια & υψηλοτατες ή χαμηλοτατες θερμοκρασιες,χωρις καθολου επιπτωσεις?Πώς καταφεραν να προσεδαφισουν τη σεληνακατο χωρις να σηκωσουν σκονη ή να δημιουργησουν τον παραμικρο κρατηρα?Πώς την οδηγησαν εκει πανω,οταν σ'ολα τα αντιστοιχα πειραματα επι γηινου εδαφους ειχαν αποτυχει οικτρα?

 

-Γιατι οι Ρωσοι δεν τολμησαν ποτε κατι τετοιο?Τοσο προσωρημενοι τεχνολογικα ηταν οι αμερικανοι?:rolleyes: Γιατι αφου τα καταφεραν δεν ξαναπηγαν εκτοτε?Γιατι απο αερωφωτογραφιες της περιφημης περιοχης 51 φαινονται μεγαλες εκτασεις που ειναι ιδιες κι απαραλλαχτες με το σεληνικαο εδαφος?Γιατι,τελος,οι αστροναυτες στη συνεντευξη τυπου που παρεθεσαν μετα το...κατορθωμα τους ηταν καθε αλλο παρα χαρουμενοι,αλλα μαλλον κατηφεις & σκεπτικοι?

 

Οπως βλεπετε,εκανα & μια...περιληψη των ντοκιμαντερ...:p παντως δεν ξερω...πολυ βρωμαει η υποθεση...:X

 

Υ.Γ.Γενικα δεν ειμαι φαν των συνομωσιολογικων θεωριων,αλλα τη συγκεκριμενη,μη βιαστητε να την αντιμετωπισετε σαν "γραφικη"...;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψήφισα ΝΑΙ καταλάθος... sorry.

 

Για μια ακόμα φορά πέσαμε θύματα της ψευτιάς των Αμερικάνων

Link to comment
Share on other sites

Η σελήνη είναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ο δορυφόρος της γης... Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τη σελήνη που μας παρουσιάζουν... Όπως και πολλα φώτεινα σώματα στον ουρανό που τα λέμε ΟΛΑ αστέρια κι ας μην είναι όλα... Πάντως για μένα το μόνο σίγουρο είναι οτι ο άνθρωπος δεν πάτησε το πόδι του μόνο στη σελήνη ... :ninja: Και φυσικά δεν είμαι θεός για να τα ξέρω όλα, πάντως έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα, για κάποια θέματα :O
:)
Link to comment
Share on other sites

Η σελήνη είναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ο δορυφόρος της γης... Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τη σελήνη που μας παρουσιάζουν...

 

Ορίστε? Γίνεσαι λίγο πιο σαφής please?

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως δεν εχουνε παει στο φεγγαρι και μας κοροϊδευουν παλι οι αμερικανοι, τοτε γιατι δεν βγηκαν οι Ρωσοι να το διαψευσουν? (ηταν και περιοδος ψυχρου πολεμου)

Αλλωστε θα ηταν μεγαλο ηθικο πληγμα να το καταφερουν πρωτοι οι Αμερικανοι, μεχρι τοτε οι Ρωσοι ηταν οι κυριαρχοι του διαστηματος.

 

Μηπως τελικα ολα τα διαστημικα προγραμματα (αποστολες στον Αρη κτλ) ειναι μουφες για να μας τρωνε λεφτα?

Μηπως υπαρχει η ΤΕΡΑΣΤΙΑ πακγοσμια συνομωσια μεταξυ των μεγαλων και ολα τα υπολοιπα (πολεμοι, κριση στον κολπο των Χοιρων κτλ) ειναι για τα ματια του κοσμου.

 

Αν ειναι ετσι ομως, θα θριαμβευσουν τελικα οι Ελληνες με την μυστικη ομαδα <Ε>!:superman:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν δούλευα στη NASA εκείνη την εποχή και επειδή έχω μια τάση να μην καταπίνω αμάσητο οτιδήποτε μου πλασάρουν είτε οι μεν είτε οι δε (κυρίως οι συνωμοσιολόγοι για να πουλήσουν βιβλία, ταινίες κτλ). ψήφισα «ίσως».

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι η NASA σπαταλησε τοσα εκ. δολαρια για να φερει 100 κιλα πετρωματων απο την Σεληνη.Οσο για την ομαδα <Ε> πολυ "μυστικη" ειναι
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν δούλευα στη NASA εκείνη την εποχή και επειδή έχω μια τάση να μην καταπίνω αμάσητο οτιδήποτε μου πλασάρουν είτε οι μεν είτε οι δε (κυρίως οι συνωμοσιολόγοι για να πουλήσουν βιβλία, ταινίες κτλ). ψήφισα «ίσως».

KI EGO TA IDIA...mono pou ego apla tote eimoun agennhto :ninja:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι ομως, θα θριαμβευσουν τελικα οι Ελληνες με την μυστικη ομαδα <Ε>!:superman:

 

Διακρινω μια δοση ειρωνιας σ'αυτο ή μου φαινεται?:rolleyes:

 

Ξεκαθαρισα οτι δεν ειμαι φαν των θεωριων συνομωσιας,ομως αν ψαξεις λιγο στο ιντερνετ,θα διαπιστωσεις πως η Νασα "τα μασαει" στο συγκεκριμενο θεμα,ενω εχει σπευσει να εξαφανισει οτιδηποτε "στραβο" ειχε βρεθει κατα τη διαρκεια της "αποστολης" στο φεγγαρι...

 

Για να ειμαι δικαιος & πορος την "αλλη" πλευρα,οριστε ενα σαιτ που υποτιθεται πως αντικρουει τα επιχειρηματα των συνομωσιολογων...********

 

δεν μπορω να πω οτι δινει πειστικες απαντησεις,ενω το ολο υφος ειναι ειρωνικο...ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του...:X

 

Παντως εχω μια απορια...πώς στο καλο ολες οι φωτογραφιες που τραβηχτηκαν "εκει" ειναι τοσο τελειες?Στο 1969 βρισκομασταν,οχι στο 2006!Εκτος αν οι ατροναυτες ηταν επαγγελματιες φωτογραφοι!:rolleyes:

 

...και εννοειται πως η αμερικανικη σημαια & οι επιγραφες " united states" φωτιζονται & διακρινονται καθαροτατα,ακομα κι οταν ολα τα υπολοιπα ειναι θολα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

-Πώς ειναι δυνατον να υπαρχουν τοσα "ψεγαδια" απ'τη μια & τοση τελειοτητα στο βιντεο & τις φωτογραφιες που τραβηξαν εκει οι αστροναυτες?Πώς γινεται ολες να ειναι τελεια φωτισμενες,οταν δεν χρησιμοποιουσαν φλας ή επιπλεον φωτισμο & η μοναδικη πηγη φωτος ηταν ο Ηλιος?Πώς γινεται ολα τα πλανα να προερχονται απ'το ιδιο σημειο,ενω η Νασα ελεγε πως καθε μερα που εμεναν εκει μετακινουνταν τουλαχιστον μισο χιλιομετρο?Πώς ειναι δυνατον να κυματιζει (!!!) η αμερικανικη σημαια στο απολυτο κενο,ενω στη Σεληνη δεν υπαρχει ατμοσφαιρα?

 

Υποθέτω ότι δεν τους έστειλε η NASA στην Σελήνη δίνοντας τους μία Kodak μιας χρήσης για να βγάλουν φωτογραφίες...αλλά με πιο "επαγγελματικό" εξοπλισμό...

 

Όσον αφορά τον κυματισμό της σημαίας είχα διαβάσει παλαιότερα ότι έτσι είχε φτιαχτεί (να φαίνεται σαν να κυματίζει), αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

 

 

-Πώς αντεξαν οι αστροναυτες τοση ακτινοβολια & υψηλοτατες ή χαμηλοτατες θερμοκρασιες,χωρις καθολου επιπτωσεις?Πώς καταφεραν να προσεδαφισουν τη σεληνακατο χωρις να σηκωσουν σκονη ή να δημιουργησουν τον παραμικρο κρατηρα?Πώς την οδηγησαν εκει πανω,οταν σ'ολα τα αντιστοιχα πειραματα επι γηινου εδαφους ειχαν αποτυχει οικτρα?

 

Οι Αστροναύτες που κάνουν περιπάτους στο διάστημα όταν είναι σε αποστολήστον σε αποστολή στον ISS; Αυτοί γιατί δεν επιρρεάζονται από τις πολύ υψηλές ή τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες; Όσον αφορά το θέμα της ακτινοβολίας, το μαγνητικό πεδίο της γης προστατεύει τόσο εμάς που βρισκόμαστε στην επιφάνειά της, όσο και το περιβάλλον διάστημα και την σελήνη από την κοσμική ακτινοβολία ;)

 

-Γιατι οι Ρωσοι δεν τολμησαν ποτε κατι τετοιο?Τοσο προσωρημενοι τεχνολογικα ηταν οι αμερικανοι?:rolleyes: Γιατι αφου τα καταφεραν δεν ξαναπηγαν εκτοτε?Γιατι απο αερωφωτογραφιες της περιφημης περιοχης 51 φαινονται μεγαλες εκτασεις που ειναι ιδιες κι απαραλλαχτες με το σεληνικαο εδαφος?Γιατι,τελος,οι αστροναυτες στη συνεντευξη τυπου που παρεθεσαν μετα το...κατορθωμα τους ηταν καθε αλλο παρα χαρουμενοι,αλλα μαλλον κατηφεις & σκεπτικοι?

 

Οι Ρώσσοι ετοιμάζονται να φτιάξουν αποικία στην σελήνη...μάλλον φούμαρα πουλάνε όμως εεε; Το αν όντως υπάρχουν εκτάσεις γύρω από τηνπεριοχή 51 που μοιάζουν με σελινιακό τοπίο δεν ξέρω. Πάντως σίγουρα υπάρχουν τέτοιες εκτάσεις αλλού όπου γίνονται οι δοκιμές για τα Rovers κλπ.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Καλη η προσπαθεια σου αλλα οπως βλεπεις δεν απαντας σε ολα τα ερωτηματα που θετει ο Δημητρης παρα μονο επιλεκτικα διαλεγεις και θιγεις μερικα απο αυτα λεγοντας μας την αποψη σου και οχι ακραδαντα στοιχεια...

Εγω δεν πιστευω οτι ο ανθρωπος εχει πατησει το ποδι του στη σεληνη ...Υπαρχουν τοσα ερωτηματα,τοσα στοιχεια και τοσες θεωριες αναπαντητες...Εχω δει το συγκεκριμενο ντοκυμαντερ και αλλα αντιστοιχα και περισοτερο πιστευω και πειθομαι οτι η ολη ιστορια ηταν ενα παραμυθι (για εξυπηρετηση αλλων σκοπων - μην ξεχναμε οτι μετα απο αυτη την ισορια η ΝΑΣΑ δεν εκελεισε και συνεχισε να χρηματοδοτειται...!!!) παρα μια ωραια και αληθινη ιστορια!

Αν το 69 καταφερναν να πατησουν το ποδι τους εκει, τοτε σημερα με τους ρυθμους εξελιξης μας θα επρεπε να πηγαινουμε να περναμε τα Σαβ/κα μας εκει...Παρολα αυτα δεν ξαναπατησαμε το ποδι μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι δεν τους έστειλε η NASA στην Σελήνη δίνοντας τους μία Kodak μιας χρήσης για να βγάλουν φωτογραφίες...αλλά με πιο "επαγγελματικό" εξοπλισμό...

Πσο επαγγελματικος μπορει να ειναι ο εξοπλισμος του 1969,ωστε να εξαφανιζει τους "σταυρους" που ειχαν οι σεληνικαες φωτο απο επιλεγμενα σημεια,ετσι ωστε να φαινεται παντα πχ. η αμερικανικη σημαιουλα?Ποσο καλοι φωτογραφοι ηταν οι αστροναυτες ωστε να τραβανε παντα την καταλληλη στιγμη,την καταλληλη ποζα?Κι επειτα ο φωτισμος...ουτε σε στουντιο να ηταν!:rolleyes:

 

Όσον αφορά τον κυματισμό της σημαίας είχα διαβάσει παλαιότερα ότι έτσι είχε φτιαχτεί (να φαίνεται σαν να κυματίζει), αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

Τι εννοεις ειχε φτιαχτει?Αφου φαινεται οτι κυματιζει καθαρα,χωρις να την κουναει καποιος αστροναυτης...

 

 

Οι Αστροναύτες που κάνουν περιπάτους στο διάστημα όταν είναι σε αποστολήστον σε αποστολή στον ISS; Αυτοί γιατί δεν επιρρεάζονται από τις πολύ υψηλές ή τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες; Όσον αφορά το θέμα της ακτινοβολίας, το μαγνητικό πεδίο της γης προστατεύει τόσο εμάς που βρισκόμαστε στην επιφάνειά της, όσο και το περιβάλλον διάστημα και την σελήνη από την κοσμική ακτινοβολία ;)

Αλλο μια απλη διαστημικη βολτα κοντα στη γηινη ατμοσφαιρα,διαρκειας μισης ωρας κι αλλο "διαμονη" στο φεγγαρι για καποιες μερες.Δε νομιζω το μαγνητικο πεδιο της γης να ειναι τοσο ισχυρο ωστε να πρστατευει τους αστροναυτες απ'ολα,ακομα κι απ'τις ηλικαες καταιγιδες,που εχουν μεγαλες επιπτωσεις,μιας & η σεληνη δεν εχει ατμοσφαιρα.Επειτα,υπαρχουν & οι περιφημες ζωνες βαν Αλλεν,που για να μην προξενησουν κακο στον ανθρωπο πρεπει να καλυπτονται τουλαχιστον απο συμπαγες μολυβδο παχους 6 μετρων!!!Ειδες εσυ να κανουν κατι τετοιο οι αστροναυτες?

 

 

 

Οι Ρώσσοι ετοιμάζονται να φτιάξουν αποικία στην σελήνη...μάλλον φούμαρα πουλάνε όμως εεε; Το αν όντως υπάρχουν εκτάσεις γύρω από τηνπεριοχή 51 που μοιάζουν με σελινιακό τοπίο δεν ξέρω. Πάντως σίγουρα υπάρχουν τέτοιες εκτάσεις αλλού όπου γίνονται οι δοκιμές για τα Rovers κλπ.

Οι εκτασεις αυτες ειναι μεσα στην περιοχη 51 & εχουν φωτογραφηθει απο ρωσικους δορυφορους...οσο για το αν οι τελευταιοι ετοιμαζονται να φτιαξουν αποικια στη Σεληνη,αυτο πρωτη φορα τ'ακουω...:confused:

 

Οπως ειπε κι ενας απ'τους "συνομωσιολογους" στο ντοκιμαντερ..."if you can't make it,fake it"...:p :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν ημουν φοιτητης στην Αγγλια ειδα ενα Αμερικανο-Αγγλικο Ντοκυμανταιρ για το αν πατησαμε στο φεγγαρι. Πριν συνεχισω θελω να σας πω οτι μεχρι τη στιγμη του ντοκυμανταιρ ημουν σιγουρος οτι οι φιλοι μας εχουν πατησει στο φεγγαρι.Anyway εμενα μου εκαναν εντυπωση μερικα πραγματα τα οποια σας τα παραθετω.

 

1. Πως γινεται, απο τη στιγμη που εχεις μια πηγη φωτος (Ηλιος), να εχεις τη σκια του αστροναυτη να "δειχνει" προς ενα σημειο και σκιες των βραχων και των πετρων να " δειχνουν" σε ασχετα μερη.

 

2. Πως γινεται, με τετοια διαφορα θερμοκρασιας οταν χτυπαει τη σεληνη ο ηλιος και οταν ειναι στο σκοταδι, να αντεξαν με τις στολες εκεινης της εποχης μιλαμε για + - 200 βαθμους

 

3. Πως γινεται να δειχνουν φωτογραφια ενος σημειου που κανουν ερευνες κοντα σε ενα λοφο με την ακατο και 1 μερα αργοτερα που ειναι σε αλλο σημειο, μονο η ακατος λειπει.

 

4. Πως γινεται ενω εχουν την καμερα για τις φωτογραφιες στη στολη στο υψος του στηθους και ειναι απεναντι απεναντι ο ενας να τραβαει τον αλλο απο υψος 3 μετρων και απο γωνια.

 

5. Γιατι δεν αφηνουν τους Ιαπωνες να στειλουν μη επανδρωμενο σκαφος στη σεληνη για να τη χαρτογραφησει? Μηπως γιατι κανονικα θα πρεπει να φανουν το ειδικο "jeep", τη σημαια και ολα τα αλλα σκουπιδια που αφησαν.

 

6. Η τεχνολογια της NASA εκεινη την εποχη ηταν πολυ μπροστα, και τα video δεν υπηρχαν στα σπιτια (ποσο μαλλον αυτα με την ταχυτητα 2χ).Αν πεσει στα χερια καπου το video της σεληνης που δειχνει τους αστροναυτες να περπατανε σε ελλειψη βαρυτητας ασ μπει στον κοπο να το παει το video στην 2χ ταχυτητα.Surprise περπατανε κανονικοτατα.

 

O Ανταγωνισμος εκεινη την εποχη μεταξυ ΗΠΑ και ΕΣΣΔ, ψυχρος πολεμος γαρ, ηταν στα φορτε του. Οι ρωσοι ηδη ειχαν κανει το γυρο της γης και δεν επερνε τους Αμερικανους να μεινουν πιο πισω οποτε "πηγαν" στο φεγγαρι ή για την ακριβεια πηγαν στο Roswell για μια βραδυνη ληψη.

Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

Τσαμπρο,προφανως μιλαμε για το ιδιο ντοκιμαντερ...;)

 

Παντως το δευτερο απ'αυτα (Astronauts gone wild) δειχνει τους 3 σεληνο-αστροναυτες,σε μεγαλη πλεον ηλικια,να αντιδρουν διολου κοσμια (με μπουνιες,κλωτσιες & υβρεις) στον δημοσιογραφο που τους ζηταει εξηγησεις σε ηρεμο & πολιτισμενο τονο για το αν πραγματικα πατησαν στο φεγγαρι.Απαραδεκτο.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πιστευω στις τρελλες θεωριες συνωμοσιας.Πιστευω πρισσοτερο στις τρελλες θεωριες ξεφτιλας. Αν οι Αμερικανοι δεν εχουν πατησει, αυτο δεν θα το μαθουμε ποτε απο επισημα χειλη ουτε το 3000.εγω ομως εχω την απορια γιατι δεν το εχουνε επαναλαβει εκτοτε?Λεγεται απο πολουςεπιστημονες οτι το φεγγαρι ειναι ο μονος πλανητης που δεν μπρουμε να πατησουμε λογω καποιου ειδους ραδιενεργειας.

Μην ξεχναμε οτι εχουμε φαει και δουλεμα και για τους εξωγηινους και για την περιοχη Roswell (Area 51).

Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

Μια παρατηρηση: ποιος τραβαει με βιντεοκαμερα την Σεληνακατο να απογειωνεται απο την επιφανεια της Σεληνης και στρεφει την καμερα στον ουρανο?????
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές απαντήσεις προς τις κατηγορίες περί συνομωσίας θα βρείτε εδώ:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_moon_landing_hoax_accusations

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Παλιό αλλά καλό ζήτημα. Ποτέ δεν πίστεψα ότι πάτησε ο άνθρωπος στη σελήνη (συμπέρασμα στο οποίο είχα καταλήξει πριν δω σχετικά ντοκυμαντέρ, λόγω της αναξιοπιστίας των πρωταγωνιστών). Αλλά ακόμα και να με πείσει κάποιος αύριο το πρωί πως γίνεται να κάνω τη βόλτα μου στο φεγγαράκι, θα μου είναι εντελώς αδιάφορο. Το 90% των διαστημικών προγραμμάτων είναι απολύτως άχρηστα, δεν έχουν κανένα όφελος, ακόμη και η επίδειξη ισχύος έχει πλέον ξεθωριάσει. Λυπάμαι πολύ που πετιούνται σε τέτοιες χωματερές δισεκατομμύρια δολαρίων και λυπάμαι ακόμα περισσότερο για τα πλήθη των πολιτών που πιστεύουν πως αυτές οι σπατάλες είναι πρόοδος.

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου, αλλά από την άλλη αναρωτιέμαι..

Δεν έχουν καταφέρει ακόμα να κατακτήσουν τον πρώτο στόχο, την σελήνη και ξοδεύουν υπέρογκα ποσά επί τόσες δεκαετίες, για να κατακτήσουν τους υπόλοιπους πλανήτες;

Οι Ρώσοι δεν θα τους ξεσκέπαζαν, εν μέσω ψυχρού πολέμου μάλιστα;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι δεν τους έστειλε η NASA στην Σελήνη δίνοντας τους μία Kodak μιας χρήσης για να βγάλουν φωτογραφίες...αλλά με πιο "επαγγελματικό" εξοπλισμό...

Πολύ σωστά, δεν είναι δυνατόν να πηγαίνανε με μια Polaroid! Στο site που παραθέτει λίγο πιο πάνω ο shodanjr_gr, αναφέρεται ότι χρησιμοποιούσαν καμερες Hasselblad με φακό Carl Zeiss, όσοι ασχολούνται με φωτογραφία ξέρουν ότι είναι οι κορυφαίες επαγγελματικές κάμερες!

Kαι άν ήταν κάτι "φτιαχτό" δεν θα έσπαγε κάποιος, από όλη αυτή την ομάδα που το σκηνοθέτησε,τη σιωπή του? Για κάποια dollars, πολλοί θα το έκαναν!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Παλιό αλλά καλό ζήτημα. Ποτέ δεν πίστεψα ότι πάτησε ο άνθρωπος στη σελήνη (συμπέρασμα στο οποίο είχα καταλήξει πριν δω σχετικά ντοκυμαντέρ, λόγω της αναξιοπιστίας των πρωταγωνιστών). Αλλά ακόμα και να με πείσει κάποιος αύριο το πρωί πως γίνεται να κάνω τη βόλτα μου στο φεγγαράκι, θα μου είναι εντελώς αδιάφορο. Το 90% των διαστημικών προγραμμάτων είναι απολύτως άχρηστα, δεν έχουν κανένα όφελος, ακόμη και η επίδειξη ισχύος έχει πλέον ξεθωριάσει. Λυπάμαι πολύ που πετιούνται σε τέτοιες χωματερές δισεκατομμύρια δολαρίων και λυπάμαι ακόμα περισσότερο για τα πλήθη των πολιτών που πιστεύουν πως αυτές οι σπατάλες είναι πρόοδος.

Μάλιστα..

Λοιπόν.. Κατά τη διάρκεια του Ψυχρού Πολέμου αυτή η επίδειξη ισχύος ήταν το σημάντικότερο εργαλείο για να αποφευχθεί ένας πόλεμος μεταξύ των δύο συνασπισμών. Όταν ένας από τους δύο έφτιαχνε ένα όπλο, ένα διαστημόπλοιο ή οτιδήποτε άλλο το επιδείκνυε για να αποτρέψει τον αντίπαλό του να του επιτεθεί. Αρχικά λοιπόν αυτή η κούρσα των εξοπλισμών ξεκίνησε για αυτόν ακριβώς το λόγο και πέτυχε το σκοπό της. Την αποτροπή και τελίκά και την αποφυγή του πολέμου.

 

Δεύτερον.. Αυτά τα διαστημικά προγράμματα στα πλαίσια μιας γενικότερης άνθησης της τεχνολογικής έρευνας εκείνη την εποχή ήταν ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες που οδήγησαν στην δημιουργία συμμαχιών. Τα μικρά κράτη προσπαθούσαν να συμμαχήσουν με τον δυνατότερο για να επωφεληθουν. Η δημιουργία λοιπόν δύο (και όχι περισσότερων) στρατοπέδων έφερε την ισορροπία της ισχύος και τελικά το πιο πάνω αποτέλεσμα.

 

Τρίτον.. Δαιφωνώ πλήρως με την σκέψη (γιατί δεν ήταν επιχείρημα) ότι το 90% των διαστημικών προγραμμάτων είναι άχρηστα. Πλεον δεν υπάρχουν στρατιώτικά διαστημικά προγράμματα γιατί έχουν απαγορευτεί. Αν θέλετε μπαίνω και σε λεπτομέρειες. Τα διαστημικά προγράμματα πλεον επικεντρώνονται σε ερευνητικούς σκοπούς που έχουν να κάνουν με τις τηλεπικοινωνίες, την πρόβλεψη του καιρού, των φυσικών καταστροφών, κλπ.

 

Τέταρτον.. Λες ότι η επίδειξη ισχύος έχει ξεθωριάσει.. Μεγάλο θέμα αυτό. Ας παραθέσω ενα δυο πραγματάκια. Η Κίνα που είναι αναπτυσσόμενη υπερδύναμη γιατί τα κάνει? Για επίδειξη ισχύος. Καθαρά και μόνο. Αν δεν είχε διαστημικό πρόγραμμα και άλλα πολλά δεν θα χαρακτηριζόταν υπερδύναμη. Και τι σκοπό εξυπηρετεί αυτό? Την ανάδειξή της. Η οικονομική ανάπτυξή της εκεί οφείλεται. Αναπτύσσεται τεχνολογικά, αυτό της αποφέρει χρήματα. Επιθυμεί να μπει στον Παγκόσμιο Οργανισμό Εμπορίου για να επιτύχει μεγαλύτερο εμπόριο με τους Δυτικούς και για να της το επιτρέψουν την αναγκάζουν να κάνει βήματα προς τα μπροστά για την βελτίωση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των πολιτών της. Όλη αυτή η αλυσίδα της αλλήξέρτησης είναι γεγονός.

 

Πάμε παρακάτω.. Λες οτι λυπάσαι αυτούς που πιστεύουν ότι αυτά αποτελούν πρόοδο. Και απαντώ μιας και είμαι από αυτούς και δε μου αρέσει να με λυπούνται. Αυτή η έρευνα για τα διαστημικά προγράμματα σου απάντησα πιο πάνω τι αποτέλεσματα φέρνει. Δεν θα έβλεπες δορυφορική τηλεοράση αν δεν υπήρχαν. Δε θα μπορούσες να μιλήσεις τηλεφωνικά με την άλλη άκρη της γης. Και για να προλάβω οποιοδήποτε σχόλιο, η τεχνολογία προχωράει εξ' αιτίας της στρατιωτικής ανάγκης για πρόοδο. Οι περισσότερες ανακαλύψεις ή εφευρέσεις γι αυτό το λόγο ξεκίνησαν.

 

Τέλος, για το αν είναι αλήθεια ή όχι το αν πάτησαν οι αμερικάνοι στο φεγγάρι. Χμ.. Μεγάλο ζήτημα. Εγώ θα πω αρχικά ναι γιατί αυτά που παρατέθηκαν παραπάνω ως επιχειρήματα για το ότι τελικά δεν πήγαν δεν με πείθουν. Δεν είμαι στενόμυαλος όμως. Αν δω επιχειρήματα πιο πειστικά μπορεί και να πειστώ..

 

Αυτά..

Φιλικά πάντα..

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..

Λοιπόν.. Κατά τη διάρκεια του Ψυχρού Πολέμου αυτή η επίδειξη ισχύος ήταν το σημάντικότερο εργαλείο για να αποφευχθεί ένας πόλεμος μεταξύ των δύο συνασπισμών. Όταν ένας από τους δύο έφτιαχνε ένα όπλο, ένα διαστημόπλοιο ή οτιδήποτε άλλο το επιδείκνυε για να αποτρέψει τον αντίπαλό του να του επιτεθεί. Αρχικά λοιπόν αυτή η κούρσα των εξοπλισμών ξεκίνησε για αυτόν ακριβώς το λόγο και πέτυχε το σκοπό της. Την αποτροπή και τελίκά και την αποφυγή του πολέμου.

 

Δεύτερον.. Αυτά τα διαστημικά προγράμματα στα πλαίσια μιας γενικότερης άνθησης της τεχνολογικής έρευνας εκείνη την εποχή ήταν ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες που οδήγησαν στην δημιουργία συμμαχιών. Τα μικρά κράτη προσπαθούσαν να συμμαχήσουν με τον δυνατότερο για να επωφεληθουν. Η δημιουργία λοιπόν δύο (και όχι περισσότερων) στρατοπέδων έφερε την ισορροπία της ισχύος και τελικά το πιο πάνω αποτέλεσμα.

 

Τρίτον.. Δαιφωνώ πλήρως με την σκέψη (γιατί δεν ήταν επιχείρημα) ότι το 90% των διαστημικών προγραμμάτων είναι άχρηστα. Πλεον δεν υπάρχουν στρατιώτικά διαστημικά προγράμματα γιατί έχουν απαγορευτεί. Αν θέλετε μπαίνω και σε λεπτομέρειες. Τα διαστημικά προγράμματα πλεον επικεντρώνονται σε ερευνητικούς σκοπούς που έχουν να κάνουν με τις τηλεπικοινωνίες, την πρόβλεψη του καιρού, των φυσικών καταστροφών, κλπ.

 

Τέταρτον.. Λες ότι η επίδειξη ισχύος έχει ξεθωριάσει.. Μεγάλο θέμα αυτό. Ας παραθέσω ενα δυο πραγματάκια. Η Κίνα που είναι αναπτυσσόμενη υπερδύναμη γιατί τα κάνει? Για επίδειξη ισχύος. Καθαρά και μόνο. Αν δεν είχε διαστημικό πρόγραμμα και άλλα πολλά δεν θα χαρακτηριζόταν υπερδύναμη. Και τι σκοπό εξυπηρετεί αυτό? Την ανάδειξή της. Η οικονομική ανάπτυξή της εκεί οφείλεται. Αναπτύσσεται τεχνολογικά, αυτό της αποφέρει χρήματα. Επιθυμεί να μπει στον Παγκόσμιο Οργανισμό Εμπορίου για να επιτύχει μεγαλύτερο εμπόριο με τους Δυτικούς και για να της το επιτρέψουν την αναγκάζουν να κάνει βήματα προς τα μπροστά για την βελτίωση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των πολιτών της. Όλη αυτή η αλυσίδα της αλλήξέρτησης είναι γεγονός.

 

Πάμε παρακάτω.. Λες οτι λυπάσαι αυτούς που πιστεύουν ότι αυτά αποτελούν πρόοδο. Και απαντώ μιας και είμαι από αυτούς και δε μου αρέσει να με λυπούνται. Αυτή η έρευνα για τα διαστημικά προγράμματα σου απάντησα πιο πάνω τι αποτέλεσματα φέρνει. Δεν θα έβλεπες δορυφορική τηλεοράση αν δεν υπήρχαν. Δε θα μπορούσες να μιλήσεις τηλεφωνικά με την άλλη άκρη της γης. Και για να προλάβω οποιοδήποτε σχόλιο, η τεχνολογία προχωράει εξ' αιτίας της στρατιωτικής ανάγκης για πρόοδο. Οι περισσότερες ανακαλύψεις ή εφευρέσεις γι αυτό το λόγο ξεκίνησαν.

 

Τέλος, για το αν είναι αλήθεια ή όχι το αν πάτησαν οι αμερικάνοι στο φεγγάρι. Χμ.. Μεγάλο ζήτημα. Εγώ θα πω αρχικά ναι γιατί αυτά που παρατέθηκαν παραπάνω ως επιχειρήματα για το ότι τελικά δεν πήγαν δεν με πείθουν. Δεν είμαι στενόμυαλος όμως. Αν δω επιχειρήματα πιο πειστικά μπορεί και να πειστώ..

 

Αυτά..

Φιλικά πάντα..

 

Can't say i didn't see that coming...

Δεν παραθέτω κανένα επιχείρημα για την απάντησή μου γιατί είναι προσωπική άποψη που στηρίζεται σε στάση ζωής της οποίας η ανάλυση εκτός από βαρετή είναι και άσκοπη. Επομένως, δεκτές όλες οι διαφωνίες και για αυτό που είπα και κυρίως για τον τρόπο που το είπα. Επίσης, δεν μπαίνω σε διαδικασία να αντικρούσω τα επιχειρήματά σου γιατί :α)θα βγω εκτός θέματος β)σε γενικές γραμμές είναι πολύ ισχυρότερα από τα δικά μου γ)δε με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν άλλο πως η λύση των προβλημάτων πάνω στη γη δεν υπάρχει στο υπερπέραν.

 

(κι επειδή ήσουν πολύ διακριτικός: :love: )

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...