Jump to content

Διαδικασία Μεταβίβασης Κυριότητας


elteo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo

Παιδια στο θεμα μας...λοιπον παιρνω ενα χαρτι που λεει οτι εξοφλησα το αμαξι απο την τραπεζα και πηγαινω στην αντιπροσωπεια ή παιρνω παραμασχαλα ολες τις αποδειξεις πληρωμης και πηγαινω στην αντιπροσωπεια?

Μετα παιρνω καποιο χαρτι εξοφλησης απο την αντιπροσωπεια και μαζι με το ΦΕΚ της,τα παω σε ενα ΚΕΠ και το αφηνω να ενεργησει τα δεοντα.

Κανω πουθενα λαθος?

Please διορθωστε με..

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΟΣΗ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΑ 25 ΟΚΤ 03.ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΡΣΗ?

Δυστυχως δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο γι αυτο...

Μ'έβαλες τώρα να ρίξω μια ματιά στους όρους του δανείου της Εθνικής για να δω αν θα με διαφωτίσει...

 

Λέει λοιπόν στο άρθρο 2:

"Η Πωλήτρια Εταιρεία έχει στην πλήρη και αποκλειστική της κυριότητα , νομή και κατοχή το αυτοκίνητο..."

Και στο άρθρο 3:

"Η Πωλήτρια Εταιρεία πωλεί, παραχωρεί και μεταβιβάζει σήμερα στον Αγοραστή-Οφειλέτη το παραπάνω αυτοκίνητο.... με πίστωση του τιμήματος και με παρακράτηση της κυριότητας του αυτοκινήτου από την Πωλήτρια Εταιρεία μέχρι την ολοκληρωτική εξόφληση του τιμήματος, σύμφωνα με τους όρους του παρόντος"

 

Οπότε το ΦΕΚ σύστασης πιστώτριας εταιρείας μάλλον θα το πάρεις απ'την αντιπροσωπεία μαζί με μια βεβαίωσή τους που να λέει ότι εξόφλησες. Εκτός αυτών θα έχεις επικυρωμένο φωτ/φο της ταυτότητάς σου και την άδεια κυκλοφορίας και θα πας στο ΚΕΠ να τους αφήσεις ότι απ'αυτά χρειάζονται για να στο κάνουν αυτοί. Εγώ μάλλον θα πάρω και το χαρτί της τράπεζας που λέει ότι εξοφλήθηκε το δάνειο, αν και μάλλον αυτό χρειάζεται στην αντιπροσωπεία για να σου χορηγηθεί η βεβαίωση...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε elteo, δεν μας είπες... Ξεμπέρδεψες τελικά με την άρση της παρακράτησης κυριότητας? Γιατί εγώ αυτές τις μέρες τρέχω... Σήμερα ήμουν στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι θέλουν τουλάχιστον 3 εβδομάδες για να μου παραχωρήσουν την κυριότητα... Φλεβάρη θα πάω ΚΕΠ δηλαδή... (ευτυχώς που ασφάλεια μπορώ ν'αλλάξω όπως ήθελα, με το χαρτί της Τράπεζας περί εξόφλησης του δανείου).
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εκανα τιποτα...αυτες τις μερες θα παω στην αντιπροσωπεια!

Ειμαι στο τρεξιμο κ δεν εχω χρονο να τρεχω στην γραφειοκρατια!

Για πες μου λιγο την διαδικασια...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Την διαδικασία μάλλον την περιέγραψε καλά ο Ovelix στην προηγούμενη σελίδα...

 

Τη βεβαίωση της τράπεζας περί εξόφλησης του δανείου εγώ την παρέλαβα απ'την αρμόδια υπάλληλο της Εθνικής (δεν μου τη στείλανε). Δεν ξέρω όμως αν γίνεται έτσι σε όλες τις περιπτώσεις γιατί στη δική μου ήταν απαραίτητη ούτως ή άλλως η παρουσία μου στην Τράπεζα αφού έκανα πρόωρη εξόφληση του δανείου. Ενώ δηλαδή η τελευταία δόση ήταν τον Μάρτιο έκανα αίτηση και το εξόφλησα προ ημερών. Η ίδια η υπάλληλος (αρκετά εξυπηρετική) δίνοντας μου το χαρτί μου είπε ότι αυτό θα μου χρειαστεί στην αντιπροσωπεία για την άρση της παρακράτησης.

 

Εκεί πήγα χθες (Citroen κι εγώ) και κράτησαν μια φωτοτυπία της συγκεκριμένης βεβαίωσης και μία της άδειας. Μου είπαν ότι θα τα στείλουν Αθήνα και θα χρειαστούν το λιγότερο 20 εργάσιμες για να τελειώσει η διαδικασία. Επίσης ότι κατόπιν μπορώ -αν θέλω(!)- να πάω με το/τα χαρτί(α) που θα μου δώσουν και την άδεια στο Συγκοινωνιών για να μπει η σχετική σφραγίδα στην άδεια. Δε ρώτησα περί Φ.Ε.Κ γιατί το ανέφερε κάποια στιγμή αυτός και "υποψιάζομαι" ότι θα μου το δώσουν. Αν όχι θα το ζητήσω μάλλον για να προχωρήσω μέσω Κ.Ε.Π...

Link to comment
Share on other sites

Είπα να το αναφέρω κι αυτό αλλά δεν το'κανα...

 

Αν χρειαστεί τελικά να πας Τράπεζα πρέπει μάλλον να πας στο υποκατάστημα από το οποίο έχει βγει(?) το δάνειο... Στην πόλη μου υπάρχουν 3 υποκαταστήματα κι ενώ τις λεπτομέρειες της διαδικασίας πρόωρης εξόφλησης τις έμαθα από υπάλληλο ενός μικρού υποκαταστήματος, χρειάστηκε (καθ'υπόδειξην του) να πάω στο κεντρικό για τα περαιτέρω... Ήξερα ότι το κεντρικό υποκατάστημα ήταν αρμόδιο γιατί με είχαν στείλει εκεί και στην αρχή του δανείου για κάποια διαδικαστικά... Δεν ξέρω αν φαίνεται κάπου στα χαρτιά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και στο Χρηστο (csk)

Λοιπον για οσους δεν γνωριζουν και για σενα Χρηστο πηγα σημερα στην Εθνικη τραπεζα στο υποκαταστημα απ οπου βγηκε το δανειο και μια φιλικη υπαλληλος μου εδωσε το χαρτι εξοφλησης.

Μετα φωτοτυπια αυτου του χαρτιου και φωτοτυπια της αδειας κυκλοφοριας τα πηγα στην Citroen και ο διευθυντης εκει (και οχι υπαλληλος!) μου ειπε οτι θα σταλουν σημερα με φαξ και σε 1 εβδομαδα θα εχω το χαρτι ΚΑΙ το φεκ συστασης πιστωτριας μαζι!

Οποτε αναμενω τα χαρτια και μετα σε ενα ΚΕΠ και finito! :happy:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ok! Απ'ότι βλέπω Σάββα θα τελειώσεις πιο γρήγορα από μένα που ξεκίνησα τη διαδικασία νωρίτερα! :)

Σωστά υποψιαζόμουνα στο παραπάνω post ότι το ΦΕΚ στο δίνει η αντιπ/πεία. Το μόνο ελαφρώς σκοτεινό σημείο που απομένει είναι το εξής: αυτό είναι το "ΦΕΚ σύστασης πιστώτριας εταιρίας". Το ΚΕΠ ζητάει επίσης και "βεβαίωση πιστώτριας εταιρίας περί εξόφλησης οφειλών". Λογικά αυτό είναι το χαρτί της Τράπεζας. Αλλά θεωρούνται κι οι 2 πιστώτριες τελικά??? Τράπεζα και αντιπροσωπεία? Ή πρόκειται για λάθος έκφραση?? Γιατί τα 2 προαναφερθέντα δικαιολογητικά που ζητάει το ΚΕΠ είχα την εντύπωση ότι προέρχονται απ'την ίδια εταιρεία... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις και το ενα χαρτι της τραπεζας κ το αλλο της Citroen και τα πας κ τα δυο!

Οντως ειναι λιγο μπερδεμα αλλα ...τα πας ολα και διαλεγουν! :p :p

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (15 Ιαν. 2004 , 16:59)

Παιρνεις και το ενα χαρτι της τραπεζας κ το αλλο της Citroen και τα πας κ τα δυο!

Οντως ειναι λιγο μπερδεμα αλλα ...τα πας ολα και διαλεγουν! :p :p

Δε νομίζω ότι διαλέγουν ένα απ'τα 2 γιατί το ΚΕΠ τα θέλει και τα 2!!!!

Εκτός κι αν η Citroen μαζί με το ΦΕΚ σου δίνει κι αυτή χαρτί περί εξόφλησης οφειλής (χλωμό εώς κουφό). Τότε θα πρέπει να πάρεις και τα 2 χαρτιά εξόφλησης οφειλών (της Citroen και της Τράπεζας) και να διαλέξει το ΚΕΠ μάλλον αυτό της Citroen, αφού υποτίθεται θέλει ΦΕΚ και βεβαίωση της ίδιας εταιρείας (πιστώτριας)... Ουφ!! :alien: :wacko: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Για στασου η Citroen τι χαρτι θα σου δωσει μαζι με το φεκ τοτε?

Απ οτι καταλαβα σου δινει κι εκεινη χαρτι εξοφλησης..

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι θα σου δώσει 2 χαρτιά (όπως ανέφερες και παραπάνω)? Γιατί εγώ, όπως σου είπα, λόγω βιασύνης δεν κατάλαβα καλά. Αλλά και 2 να είναι, πιθανότατα το άλλο θα είναι αυτό που λέει ότι η Citroen δεν έχει πλέον την κυριότητα του αυτοκινήτου σου...

 

Σου θυμίζω το άρθρο 3 από τους όρους του δανείου που ανέφερα παραπάνω

"Η Πωλήτρια Εταιρεία πωλεί, παραχωρεί και μεταβιβάζει σήμερα στον Αγοραστή-Οφειλέτη το παραπάνω αυτοκίνητο.... με πίστωση του τιμήματος και με παρακράτηση της κυριότητας του αυτοκινήτου από την Πωλήτρια Εταιρεία μέχρι την ολοκληρωτική εξόφληση του τιμήματος, σύμφωνα με τους όρους του παρόντος"

 

Μακάρι να 'ξερα ποια θεωρείται πιστώτρια... :worry: Στην Τράπεζα χρωστούσαμε κι αυτή είναι λογικό να βεβαιώνει ότι (την) εξοφλήσαμε, αλλά το ΦΕΚ πιστώτριας το δίνει η Citroen...

Βλέποντας και κάνοντας...

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως!Aλλα την παρακρατηση δεν την εχει η τραπεζα?Εγω αυτο ξερω!

Σε εκεινους χρωστας η citroen τα εχει παρει απο την Εθνικη!

Με ενα τηλ στο Κεπ της περιοχης σου πιστευω θα λυθουν ολες σου οι αποριες..φιλε συνοδοιπορε!

Ποιο Citroen εχεις?

Εγω το Saxo Vts 1600..:)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....

Ειμαι πωλητης σε αλλη μαρκα (Peugeot) αλλα φανταζομαι οτι η διαδικασια ειναι ιδια για την Εθνηκη....

1)Περνουμε το χαρτι εξοφλισης απο την Τραπεζα (το οποιο αναφερει τον αρ πλαις του αυτ/του

2)Δινουμε το χαρτι στο εμπορο απο οπου αγορασαμε το αυτ/το το οποιο και μεταφερει στην κεντρικη αντ/πια για να δουν οτι εχει γινει εξοφλιση του δανειου

3)Η κεντρικη αντι/πια βγαζει ενα καινουριο χαρτι το οποιο ειναι για την αρση παρακ κυριοτητας και μαζι με αυτο και το ΦΕΚ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΑΝΤ/ΠΙΑΣ που εχει βαλει την παρακρατηση...

4)Ο ενδιαφερομενος η καποιος με εξουσιοδοτηση πρεπει να παει μετα στο υπ. συγκ. με την πρωτοτυπη αδεια & το χαρτι απο τα κεντρικα (που εχει και το ΦΕΚ) και να του βαλουν μια σφαγιδα που λεει:

"Αιρεται η παρακ κυριοτητας κτ.λ...."

Aυτα...αν και αργα ελπιζω να βοηθησα λιγο.....

Instead of feeling alone in a group it is better to be alone in your solitude....
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά βοήθησες φίλε Absolut_D!!

Καταλάβαμε ότι τα χαρτιά που έχουμε μαζί μ'αυτά που περιμένουμε είναι.. αρκετά!

 

Μάλλον το ΚΕΠ μας μπέρδεψε λίγο μ'αυτά που ζητάει... Κάπου έχουν κάνει λάθος μου φαίνεται... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ooops! Άλλαξε η σελίδα και το ξέχασα!

Δυστυχώς έχω τον Βενιαμίν της οικογένειας των Saxo, το 1.1 :(

Ήθελα να πάω σε VTS αλλά ούτε στα όνειρά μου δεν μπορούσα τότε λόγω χαμηλού budget και κυρίως του καταραμένου τεκμηρίου!!

Ευχαριστημένος (αν και δεν το'χω ταλαιπωρήσει με πολλά χιλιόμετρα) με εξαίρεση μια διαρροή λαδιού απ'το καπάκι της μηχανής (? αν το θυμάμαι καλά) που έμαθα ότι είναι συχνή στα Saxo και ίσως θα έπρεπε να την καλύπτει η αντιπ/πεία...

 

Sorry στους υπόλοιπους για το off-topic... :o

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update: πριν μερικές ώρες πήρα και την (διορθωμένη) άδεια κυκλοφορίας στα χέρια μου και τελείωσε το σίριαλ... :)

Όχι, δεν την περίμενα όλο αυτόν τον καιρό!!! Απλώς, επειδή μεσολάβησε μια αλλαγή στην ασφάλειά μου, δεν είχα κινηθεί στο θέμα της άρσης, γιατί ήθελα να έχω την άδεια ανά πάσα στιγμή στα χέρια μου. Τελικά πήγα προχθές στο ΚΕΠ, κατέθεσα τα χαρτιά κι ενώ μου είχαν πει ότι θα γίνει την άλλη εβδομάδα, το μεσημέρι με πήραν στο κινητό για να πάω να την παραλάβω. Ταχεία εξυπηρέτηση, γι'αυτό και πόσταρα!... :)

Link to comment
Share on other sites

ε όταν κάτι από μια βδομάδα που θέλει γίνεται σε 1-2 μέρες λες να μην είναι καλό :wacko:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023 ( 5 Μάρ. 2004 , 23:32)

 

Update: πριν μερικές ώρες πήρα και την (διορθωμένη) άδεια κυκλοφορίας στα χέρια μου και τελείωσε το σίριαλ... :)

Όχι, δεν την περίμενα όλο αυτόν τον καιρό!!! Απλώς, επειδή μεσολάβησε μια αλλαγή στην ασφάλειά μου, δεν είχα κινηθεί στο θέμα της άρσης, γιατί ήθελα να έχω την άδεια ανά πάσα στιγμή στα χέρια μου. Τελικά πήγα προχθές στο ΚΕΠ, κατέθεσα τα χαρτιά κι ενώ μου είχαν πει ότι θα γίνει την άλλη εβδομάδα, το μεσημέρι με πήραν στο κινητό για να πάω να την παραλάβω. Ταχεία εξυπηρέτηση, γι'αυτό και πόσταρα!... :)

 

 

Εγω Χρηστο πηρα το χαρτι απο την Citroen αλλα ακομα δεν το πηγα στο ΚΕΠ..Οταν καποια στιγμη μπορεσω απο την δουλεια μου θα παω και σε αυτο..

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πρόκειται να αγορασω ενα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από ιδιώτη.

Θα ήθελα όσοι γνωρίζουν να μου περιγραψουν την διαδικασία που πρεπει να ακολουθηθεί για την νόμιμη μεταβίβαση του οχήματος στον όνομά μου και τι χρειάζεται να προσέξω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...