Jump to content

Motorola A1200 (MING)


kavatzoulas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω το κινητό κανα 2 μέρες (το πήρα από έναν γνωστό μου όταν το άλλαξε), χωρίς να πολυξέρω τις δυνατότητες του απλά για να δώ πως δουλεύει το linuxάκι που έχει..

 

Γενικά είναι πολύ καλό και γρήγορο, ενδιαφέροντα πολύ τα διάφορα firmware που παίζουν και ΑΠΕΙΡΕΣ δυνατότητες πειραματισμού...

 

έχω 2 ερωτήσεις...

 

1- σχετικά με το fingerpad. Χρησιμοποιώ το amin fw http://www.motorolafans.com/forums/a1200-firmware/27377-firmware-amins-green-pg16r-brand-new-both-a1200e-a1200r.html το οποίο είναι τακτοποιημένο και πλήρες (όχι φορτωμένο) τα script που θές να τρέξεις τα βάζεις στο directory /mmc/mmca1/Amin.FW/preload μέσα στην mmc και -υποτίθεται- τρέχουν...

χρησιμοποιώ τα fpad αρχεία που κατέβασα από κάπου εδώ [fingerpad_by_intermario]

η αλήθεια είναι ότι ακόμη και εγώ να τρέξω το script (το έχω ονομάσει fpad.sh) απο console αν κια βλέπω ότι έχει mountarει το mtdblock6 σε κάποιο directory (κάπου στο ../lib/inputmethods...) αλλα παρόλα αυτά δεν μπορώ για κανένα λόγο να ενεργοποιήσω το fingerpad στα sms. (δεν υπάρχει στην λίστα)

 

χθες που προσπαθούσα με το κινέζικο firmware πάλι τα ίδια είχα..

 

2- στην κονσολα υπαρχει δυνατότητα autocomplete? (στο linux αυτο γίνεται με το tab) και δυνατότητα να πάω στις προηγούμενες εντολές;; (απο οτι βλεπω δν υπάρχει .bash_history αρχείο στο /root ..) και τέλος γίνεται η consola να γίνει οριζόντιου προσανατολισμού;;; θα ήταν πολύ βολικότερο (λόγω της μικρής οθόνης)

 

 

το περιεργο ειναι οτι και mount --bind το /ezxlocal/fpad/libfpad.so.1.0.0 (h apo to mmc/fpad/ to idio apotelesma exw) sto /usr/lib/ezx/lib/inputmethods/libezxkeyboard.so.1.0.0 otan paw na kanw compose ena sms dn allazei tpt, αρα προφανως πρεπει να γινει στο start up (κατι που δεν εχω καταφερει ακομη)

Edited by or3stis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπόν έβαλα το firmware του marcolnx

http://www.motorolafans.com/forums/a1200-firmware/25134-firmware-hibrida-e16xr_a1200er.html

το οποίο γενικά είναι πάρα πολυ καλό .

 

κάποια πράγματα που μου άρεσαν:

το telnet του είναι πραγματικά τέλειο (δεν του λείπει κάτι χρήσιμο σε σχέση με το telnet σε ένα απλό linux μηχάνημα). έχει autocomplete kai history (με το πάνω κάτω)

 

εχει εξαρχής fingerpad (το οποιο ειναι αλήθεια ότι δεν με βόλεψε τόσο) της μορφής:

http://www.motorolafans.com/forums/attachments/a1200-firmware/23033d1256387924-firmware-hibrida-e16xr_a1200er-fp.png

 

έχει μέσα ένα utility για over ή underclock του επεξεργαστή (με ότι σημαίνει αυτό για την μπαταρία και την "απόδοση" σε κάθε περίπτωση)

 

εχει το assistant από το firmware του anim έχει skin installer και κάποια ακόμη δευτερεύοντα..

 

Διαβάζω ότι και η eKonsole του έχει history (κάτι που ζήταγα στο προηγούμενο post)

 

για να βάλω το fingerpad του intermario επελεξα να μην μπλέξω με mount και να βάλω ένα απλό softlink

dld me telnet ή κονσόλα έκανα το παρακάτω (με το autocomplete ειναι πραγματικα εύκολη η πλοήγηση στους φακέλους):

 

rw
cd /usr/lib/ezx/lib/inputmethods/
mv libfingerpad.so.1.0.0 libfingerpad.1.0.0.bak
ln -s /ezxlocal/fpad/libfpad.so.1.0.0 libfingerpad.1.0.0
ro

 

κράτησα και backup άμα θελήσω να το βάλω πάλι.. Το παραπάνω προυποθέτει να έχουμε στο /ezxlocal τον φάκελο fpad (εδώ έχει οδηγίες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2619383#post2619383)

 

θα φτιάξω ένα άλλο background kai είμαι έτοιμος... :)

 

σκέφτομαι να πάρω άλλο ένα και να το έχω σπίτι και να μπαίνω με telnet από το άλλο και να το λειτουργώ ώς γραμματέα .... :) όχι πως είναι ιδιαίτερα χρήσιμο αλλά πλάκα θα έχει :)

Link to comment
Share on other sites

μμ ενώ απο windows συνδέομαι κανονικά στο telnet (το ifconfig του κινητού μου βγάζει ip 192.168.16.2) στο linux (με ip 192.168.1.2) ενώ τρέχουν κανονικά τα modules (zaurus, usbnet ...) δεν μπορω να συνδεθώ (ούτε να pingarw)

 

telnet: Unable to connect to remote host: No route to host

 

ή Destination Host Unreachable στο pink

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Hi all,

My wife speak a little greek and we love greece.

Every year we visit greece.

I already posted a firmware with full greek support in Motorolafans.

But now i wish present linuxming, jffs2, so we can write in the whole, not only ezxlocal and ezx_user.

Firmware default it's ro (read only), but we can always write, for example replacing fingerpad witout rw command.

This is the link for the firmware:

http://www.4shared.com/file/212982539/486a622f/linux_ming_jffs2_gr_ita.html

Firmware it's AP and I tested in my a1200e and a1200i (c2 tracks).

Now I'm working in Motofan ru. (here I posted a russian ukrainian version).

here:

http://forum.motofan.ru/index.php?showtopic=169100

Also posted a spanish portuguese english version in Motorolafans.

Firmware keep a lot of preinstalled application and flip closed options.

Also defaul alarm it's foxalarm.

Some problem writing here, but I would like give better explain.

By

marco (from italy)

 

p.s.: I also compiled kernel jffs2 for sdhc support :)

 

Moderating team:Please ,try to write in Greek.I appreciate and respect your work but the only language allowed here is Greek.

Έβαλα το firmware του marcolnx αλλά δεν έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο όταν κάνεις αναζήτηση στον κατάλογο και όταν πας να γράψεις μήνυμα! Μήπως κάποιος ξέρει τι μπορώ να κάνω γι' αυτό; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθε το κινητάκι στα χέρια μου.

Το ψήνω να πειραματιστώ με android. Τι λέτε?

Σαν διαδικασία είναι δύσκολη? Είναι overwrite το android λογισμικό?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθε το κινητάκι στα χέρια μου.

Το ψήνω να πειραματιστώ με android. Τι λέτε?

Σαν διαδικασία είναι δύσκολη? Είναι overwrite το android λογισμικό?

 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ σήμερα...

Δεν ξέρω αν θα λειτουργούν όλα σωστά, και προς το παρόν έχω μόνο αυτό το κινητό, οπότε περιορίζομαι λίγο να το κάνω πρώτος... :p

Nokia 3510 - Nokia 3510i - Siemens SX1 - Sony Ericsson W300 - Motorola MING A1200e - (A-phones: Sony Ericsson J132 - Nokia 1112) - HTC Wildfire - Motorola Moto G 1st gen - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ σήμερα...

Δεν ξέρω αν θα λειτουργούν όλα σωστά, και προς το παρόν έχω μόνο αυτό το κινητό, οπότε περιορίζομαι λίγο να το κάνω πρώτος... :p

 

Δεν έχω πρόβλημα να ενεργήσω πρώτος. Αλλά θέλω χρόνο.... :/

 

 

edit: αν και δεν ειναι θεμα χρονου να πραξω, αλλα να ψαξω και να τεσταρω τα βηματα για το πως...

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Πως εφαρμόζουμε ένα patch? (apply my patch , λεει ο άλλος, αλλα πως?)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Πως εφαρμόζουμε ένα patch? (apply my patch , λεει ο άλλος, αλλα πως?)

 

Patch σε firmware, η σε πρόγραμμα?

Τι κατάληξη έχει το patch???

Nokia 3510 - Nokia 3510i - Siemens SX1 - Sony Ericsson W300 - Motorola MING A1200e - (A-phones: Sony Ericsson J132 - Nokia 1112) - HTC Wildfire - Motorola Moto G 1st gen - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Patch σε firmware, η σε πρόγραμμα?

Τι κατάληξη έχει το patch???

 

Και τα δύο αν μπορείς να μου εξηγήσεις. το ένα είναι .patch και το άλλο να ενσωματώσω λέει patch στο λειτουργικο : "android-0.9beta-sdk-nfs-root.part02.rar.zip "

 

κάτι περίεργα...

Αν μπορείς να μου πεις ίσως δούμε και το linuxaki να τρέχει android , εδώ στο forum ! :D

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

http://gr.getusb.info/usb-hack-motorola-android-with-usb-connectivity/

 

Android σε όλες τις συσκευές motorola αν και μόνο αν κάνεις την παραπάνω ποUστιά ! :p

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Δείτε ΑΥΤΟ .....
Nokia 3510 - Nokia 3510i - Siemens SX1 - Sony Ericsson W300 - Motorola MING A1200e - (A-phones: Sony Ericsson J132 - Nokia 1112) - HTC Wildfire - Motorola Moto G 1st gen - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δείτε ΑΥΤΟ .....

 

Κάποιο bug πολύ χτυπητό σε αυτό το fw? :confused:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο bug πολύ χτυπητό σε αυτό το fw? :confused:

 

Βασικά μέχρι στιγμής τπτ, αλλά περίμενε αν θες μια μέρα, γιατί χθές το πέρασα αλλά δεν το χρησιμοποιήσα το κινητό για να φέρω άποψη...

 

Α και σόρρυ που δεν σου απάντησα για το Patch αλλά δεν ξέρω να σου απαντήσω, το Patch αφορά το android και δεν ξέρω...

Edited by xalibas
Nokia 3510 - Nokia 3510i - Siemens SX1 - Sony Ericsson W300 - Motorola MING A1200e - (A-phones: Sony Ericsson J132 - Nokia 1112) - HTC Wildfire - Motorola Moto G 1st gen - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μέχρι στιγμής τπτ, αλλά περίμενε αν θες μια μέρα, γιατί χθές το πέρασα αλλά δεν το χρησιμοποιήσα το κινητό για να φέρω άποψη...

 

Α και σόρρυ που δεν σου απάντησα για το Patch αλλά δεν ξέρω να σου απαντήσω, το Patch αφορά το android και δεν ξέρω...

Το περασα κι εγω σημερα. Δεν βλέπω κατι ιδιαίτερο... Όλα τα ΜP τετοιου τυπου εφαρμογες και bugs έχουν.

Ενα που περασα πριν 5 μερες με ονομασία : linux_ming_jffs2_gr_ita.sbf είχε κάτι ρυθμισούλες παραπάνω ...

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έβαλα το firmware του marcolnx αλλά δεν έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο όταν κάνεις αναζήτηση στον κατάλογο και όταν πας να γράψεις μήνυμα! Μήπως κάποιος ξέρει τι μπορώ να κάνω γι' αυτό; Ευχαριστώ!

 

Σε συνέχεια των παραπάνω το τηλέφωνο δεν μπορώ να το φλασάρω με άλλο firmware. Συνέχεια το RDS Lite 3.5.5 μου γράφει 'Fail flasing process. Unable to retrieve interface handle. (0x7027) : phone connected. Και δίπλα μου γραφει Fail. Μήπως φταίει το firmware του marcolnx; Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των παραπάνω το τηλέφωνο δεν μπορώ να το φλασάρω με άλλο firmware. Συνέχεια το RDS Lite 3.5.5 μου γράφει 'Fail flasing process. Unable to retrieve interface handle. (0x7027) : phone connected. Και δίπλα μου γραφει Fail. Μήπως φταίει το firmware του marcolnx; Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ! ! !

 

Ποίο ακριβώς firmware του marco????

Μάλλον εννοείς αυτό που ανέβασε στο myphone ο ίδιος....

δοκίμασε με αυτό...

Πληροφορίες

Nokia 3510 - Nokia 3510i - Siemens SX1 - Sony Ericsson W300 - Motorola MING A1200e - (A-phones: Sony Ericsson J132 - Nokia 1112) - HTC Wildfire - Motorola Moto G 1st gen - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ποίο ακριβώς firmware του marco????

Μάλλον εννοείς αυτό που ανέβασε στο myphone ο ίδιος....

δοκίμασε με αυτό...

Πληροφορίες

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Έβαλα αυτό το λειτουργικό που μου υπέδειξες. Πολύ καλό! Δύο παρατηρήσεις μόνο! Όταν ανοίγει το κινητό δείχνει τον καιρό μάλλον στα Ρώσικα (μπορεί ν΄αλλάξει αυτό ή να μην το δίχνει καθόλου;) και στην αναζήτηση στις επαφές το πληκτρολόγιο είναι λατινικό όταν πας να πατήσεις το μεγενθυτικό φακό (ενώ στα μυνήματα είναι Ελληνικό), γίνεται να είναι Ελληνικό και πώς; Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Έβαλα αυτό το λειτουργικό που μου υπέδειξες. Πολύ καλό! Δύο παρατηρήσεις μόνο! Όταν ανοίγει το κινητό δείχνει τον καιρό μάλλον στα Ρώσικα (μπορεί ν΄αλλάξει αυτό ή να μην το δίχνει καθόλου;) και στην αναζήτηση στις επαφές το πληκτρολόγιο είναι λατινικό όταν πας να πατήσεις το μεγενθυτικό φακό (ενώ στα μυνήματα είναι Ελληνικό), γίνεται να είναι Ελληνικό και πώς; Ευχαριστώ και πάλι!

 

Έχει και ελληνικό μενου αν θέλεις, το αλλάζεις από τις ρυθμίσεις.

Ο καιρός αλλάζει η βγαίνει αν πας στις ρυθμίσεις και στην επιλογή ρυθμήσεις αρχικής οθόνης, στο s3 απενεργοποιείς και βγαίνει η οθόνη αυτή. Για το ελληνικό πληκρολόγιο στις αναζητήσεις, στο forum που έχει το firmware ο marco έχει ανεβάσει και το ελληνικό fingerpad του intermario, και στην υπογραφή μου έχει οδηγίες πως να το περάσεις....\

 

αυτα

Nokia 3510 - Nokia 3510i - Siemens SX1 - Sony Ericsson W300 - Motorola MING A1200e - (A-phones: Sony Ericsson J132 - Nokia 1112) - HTC Wildfire - Motorola Moto G 1st gen - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδια, πως θα περασουμε android στο mingακι? Εχω διαβασει τοσους οδηγους, αλλα κανενας δεν ειναι ξεκαθαρος.

 

Θελει ωρα για γινει?

 

Και κατι ακομα, λειτουργει μονο οταν ειναι συνδεδεμενο με θηρα usb με το PC?

 

 

Αναμενω απαντηση , κι οποιος ενδιαφερεται ας επικοινωνησει μαζι μου, να παιξουμε!! :P

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας εχω το μοτορολα α1200 κ εχει προβλημα με το λογισμικο του κ πρεπει να βαλω αλλο λογισμικο αλλα δεν ξερω απο που να το βρω κ πως να το βαλω μπορει καποιος να με βοηθησει ????:!
Link to comment
Share on other sites

παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας εχω το μοτορολα α1200 κ εχει προβλημα με το λογισμικο του κ πρεπει να βαλω αλλο λογισμικο αλλα δεν ξερω απο που να το βρω κ πως να το βαλω μπορει καποιος να με βοηθησει ????:!
ξεχασα να σας πω οτι ενδιαφερομε για το λογισμικο linux
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ξεχασα να σας πω οτι ενδιαφερομε για το λογισμικο linux

Θα ηθελα πολυ να βοηθησω....

Αλλα δεν ενδιαφερεται πλεον κανεις για το κινητο...

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
φίλοι motomingάδες! Παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας! Το motoming μου έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ λόγω μπαταρίας. Πέφτει πολύ εύκολα πλέον, αν και απο την αρχή δεν είχε και τρελές αποδόσεις! Τώρα θα αγοράσω μια καινούρια μπαταρία γιατί χρήματα για κινητό δεν υπάρχουν, και αναρωτιόμουν αν γίνεται να εγκαταστήσω ένα κανονικό πληκτρολόγιο sms στο motoming γιατί είναι πολύ κουραστικό το υπάρχον. Ξέρετε αν υπάρχει κάποια τέτοια εφαρμογή? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

έκανα όσα αναφέρει στη σελίδα 32 ο macnick και ενώ το πρόγραμμα στο τέλος έγραψε pass δεν υπήρξε τίποτα το διαφορετικό στο κινητό :( Επανέλαβα τη διαδικασία κ πάλι τα ίδια .. Γιατί συμβαίνει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola A1200 (MING)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...