Jump to content

Motorola A1200 (MING)


kavatzoulas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Φιλε μου αν τρεξεις τη γραφιδα πανω στον αριθμο θα επιλεξεις αυτο το τμημα κκειμενου.Μετα αν κρατησεις τη γραφιδα σταθερα πατημενη θα σου βγαλει παραθυρακι με επιλογες.Μια θα ειναι το copy.

 

παω στις κλισεις αναπαντητες ή εισερχομενες και το μονο που κανει αν παταω την γραφιδα επανω στον αριθμο ειναι να κανει κλιση. δεν βγαζει επιλογη copy paste! τι να κανω???

ευχαριστω

 

Φιλε macnick τι να κανω/ εχω απελπιστει που ξαναγυρισα στον παλαιο παραδοσιακο τροπο να γραφω των αριθμο των τηλεφωνων σε χαρτι για να τα περασω στις επαφες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

α! εγώ νόμιζα ότι θα έβλεπα παράθυρα...:O παντός το κινητάκι το έχω ενάμιση μήνα και δεν έχει κολλήσει καμιά φορά.:D γενικώς τρέχει το μενού του γρήγορα-άψογα. το πήρα επειδή είχα βαρεθεί τα Symbian μενού και πάνω απ όλα έχει το κατάλληλο μέγεθος.:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. ενας φίλος μου αγόρασε απο το EBAY το μοτορόλα α1200 και θέλουμε να το φλασάρουμε. Καλώντας WWW008W μας βγάζει R532-g-11-00-59 p. Σύμφωνα με το φλασάρίσμα του macnick http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2209344

γίνεται μόνο στο r541. Υπάρχει τρόπος να περάσω και εγώ το ελληνικό μενού και αν ναι πως θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. ενας φίλος μου αγόρασε απο το EBAY το μοτορόλα α1200 και θέλουμε να το φλασάρουμε. Καλώντας WWW008W μας βγάζει R532-g-11-00-59 p. Σύμφωνα με το φλασάρίσμα του macnick http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2209344

γίνεται μόνο στο r541. Υπάρχει τρόπος να περάσω και εγώ το ελληνικό μενού και αν ναι πως θα το κάνω.

 

Φιλε και γω το ιδιο κιν πηρα απο εξω και περασα το σετ του macnick και ολα λειτουργουν κανονικα εκτος απο το EDGE που δεν βγαζει το σημα του στην οθονη. Μπορεις λοιπον να κανεις την αναβαθμηση φυσικα με δικη σου ευθυνη παντα! Να σκεφτεις οτι πηγα να περασω ενα αλλο firmware πριν τρεις μερες και κολλησε το συμπαν ολο και ψαχνω για λυση τωρα. Παντως του macnick δουλεψε, δοκιμασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε macnick τι να κανω/ εχω απελπιστει που ξαναγυρισα στον παλαιο παραδοσιακο τροπο να γραφω των αριθμο των τηλεφωνων σε χαρτι για να τα περασω στις επαφες!!!

 

 

File kane to eksis...

 

1)pata klisi kai meta termatismo..

 

2)meta pata epanaklisi, den kanei klisi alla emfanizei sto parathyraki ton aritmo ...

 

3) patas to koympi epilogwn kai patas apothikeysi arithmoy..

Link to comment
Share on other sites

File kane to eksis...

 

1)pata klisi kai meta termatismo..

 

2)meta pata epanaklisi, den kanei klisi alla emfanizei sto parathyraki ton aritmo ...

 

3) patas to koympi epilogwn kai patas apothikeysi arithmoy..

Σε ευχαριστω φιλε μου. Με εσωσες!!!!!

:):):):):)

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Τελικα ηρθε ο φορτιστης που περιμενα αλλα λυση δεν βρηκα! εκανα λαθος φλασαρισμα και εχασα το σημα και η μπαταρια εχει βγαλει μια κοκκινη πλαγια γραμμη. Οτι και να εχω προσπαθησει δεν γινεται τιποτα. Ειχα R532 και περασα το R541 το ελληνικο και ολα καλα. Αποφασισα ομως να περασω ενα αλλο R532 και ηρθε το χαος!!! Τι να κανω;;;

Link to comment
Share on other sites

ξαναφλασαρε!:lol:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Τελικα ηρθε ο φορτιστης που περιμενα αλλα λυση δεν βρηκα! εκανα λαθος φλασαρισμα και εχασα το σημα και η μπαταρια εχει βγαλει μια κοκκινη πλαγια γραμμη. Οτι και να εχω προσπαθησει δεν γινεται τιποτα. Ειχα R532 και περασα το R541 το ελληνικο και ολα καλα. Αποφασισα ομως να περασω ενα αλλο R532 και ηρθε το χαος!!! Τι να κανω;;;

φιλε μου λυπαμε αλλα μαλλον κατεστρεψες το κινητο σου.

ποια ακριβως εκδοση ειχες;

φανταζομαι θα ειχες ειτε το αρχικο Α1200 ειτε το Α1200R

Σε καθε περιπτωση ποιος σου ειπε οτι μπορεις να βαλεις οποια εκδοση θες;

Γενικα η μεταβαση απο 532( R532_G ή R532H2_G ή R532C2_G)σε 541 επιτρεπεται.Το αντιθετο ομως ισως εχει καταστροφικα αποτελεσματα.

Διαβασε εδω http://www.motorolafans.com/forums/showthread.php?t=8128 κυριως το 2 και το 9.

Τελος παντων προσπαθησε να ξαναπερασεις το R541 και ο θεος βοηθος.

Σε bootloader mode μπαινει;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου λυπαμε αλλα μαλλον κατεστρεψες το κινητο σου.

ποια ακριβως εκδοση ειχες;

φανταζομαι θα ειχες ειτε το αρχικο Α1200 ειτε το Α1200R

Σε καθε περιπτωση ποιος σου ειπε οτι μπορεις να βαλεις οποια εκδοση θες;

Γενικα η μεταβαση απο 532( R532_G ή R532H2_G ή R532C2_G)σε 541 επιτρεπεται.Το αντιθετο ομως ισως εχει καταστροφικα αποτελεσματα.

Διαβασε εδω http://www.motorolafans.com/forums/showthread.php?t=8128 κυριως το 2 και το 9.

Τελος παντων προσπαθησε να ξαναπερασεις το R541 και ο θεος βοηθος.

Σε bootloader mode μπαινει;

 

Φιλε μου ειχα το Α1200 το απλο. Διαβασα αυτο που μου γραφεις φυσικα μετα που εκανα τη μ@μ@κια μου!!! Αν εννοεις bootloader την κοκκινη οθονη που γραφει MBM FLASH MODE μπαινει κανονικα και παντα αφου εχω κανει καμια 30 φλασαρισματα αλλα τιποτα. Το μονο error που βγαζουν τα windows ειναι για Motorola ACM device και ισως εκει κολαει το συστημα. παντως και με RDS αλλα και με RadioComm μου βγαζει pass και μετα τιποτα. Να το παω αντιπροσωπεια ή να ψαξω για κανα γκουρου τοπικο μπας και γινει τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειχα το Α1200 το απλο. Διαβασα αυτο που μου γραφεις φυσικα μετα που εκανα τη μ@μ@κια μου!!! Αν εννοεις bootloader την κοκκινη οθονη που γραφει MBM FLASH MODE μπαινει κανονικα και παντα αφου εχω κανει καμια 30 φλασαρισματα αλλα τιποτα. Το μονο error που βγαζουν τα windows ειναι για Motorola ACM device και ισως εκει κολαει το συστημα. παντως και με RDS αλλα και με RadioComm μου βγαζει pass και μετα τιποτα. Να το παω αντιπροσωπεια ή να ψαξω για κανα γκουρου τοπικο μπας και γινει τιποτα;

φιλε πες μου ακριβως τι κανεις κατα την προσπαθεια flashing, τι μηνυματα βγαζει και μετα ποση ωρα.Γενικα περιεγραψε μου αναλυτικα τι παιζει.Ενοειται οτι παντα προσπαθεις να περασεις το R541.

τι γραφει στη κοκκινη οθονη;

Ισως πρεπει να ρωτησεις και στο www.motorolafans.com που ισως ξερουν κατι παραπανω.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

φιλε πες μου ακριβως τι κανεις κατα την προσπαθεια flashing, τι μηνυματα βγαζει και μετα ποση ωρα.Γενικα περιεγραψε μου αναλυτικα τι παιζει.Ενοειται οτι παντα προσπαθεις να περασεις το R541.

τι γραφει στη κοκκινη οθονη;

Ισως πρεπει να ρωτησεις και στο www.motorolafans.com που ισως ξερουν κατι παραπανω.

 

για να φλασαρω παταω ηχογραφιση,joystick και κοκκινο κουμπι και με βγαζει σε μια κοκκικη οθονη που γραφει "FLASH_KEY_PRESS απο κατω Boot module: απο κατω

ΒΟΟΤ_G_00.01.88P_HAINAN και στο κεντρο της οθονης γραφει MBM FLASH MODE".

Στη συνεχεια συνδεω το κιν στον η/υ και ανοιγω το RSD οπου και το αναγνωριζει αμεσως. Τα υπολοιπα ειναι γνωστα. περιμενω μεχρι να βγαλει pass που βγαζει παντα, βγαζω μπαταρια ξαναβαζω ανοιγω και τον πουλο!!!

Link to comment
Share on other sites

για να φλασαρω παταω ηχογραφιση,joystick και κοκκινο κουμπι και με βγαζει σε μια κοκκικη οθονη που γραφει "FLASH_KEY_PRESS απο κατω Boot module: απο κατω

ΒΟΟΤ_G_00.01.88P_HAINAN και στο κεντρο της οθονης γραφει MBM FLASH MODE".

Στη συνεχεια συνδεω το κιν στον η/υ και ανοιγω το RSD οπου και το αναγνωριζει αμεσως. Τα υπολοιπα ειναι γνωστα. περιμενω μεχρι να βγαλει pass που βγαζει παντα, βγαζω μπαταρια ξαναβαζω ανοιγω και τον πουλο!!!

αυτα γινονται προσπαθοντας να περασεις το R541 ;

ρωτα στο http://www.motorolafans.com

Αλλιως πηγαινε στο service της motorola , εξηγησε τους αναλυτικα τι εκανες , σταυρωσε το και ...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

αυτα γινονται προσπαθοντας να περασεις το R541 ;

ρωτα στο http://www.motorolafans.com

Αλλιως πηγαινε στο service της motorola , εξηγησε τους αναλυτικα τι εκανες , σταυρωσε το και ...

 

Ακολουθω παντα αυτη τη μεθοδο σε οποιοδηποτε και να περασω αφου αν βαλω το κιν ανοικτο κανονικα κολλαει και δεν συνεχιζει. ρωτησα και στο φορουμ που μου ειπες και δεν εχουν απαντησει κατι καινουργιο ακομη.Εχω την εντυπωση πως κατι με το flex δεν παει καλα. Υπαρχει περιπτωση να βρεις κατι γιατι οσο και αν εψαξα δεν βρηκα τιποτα και σιγουρα εισαι ειδικοτερος απο εμενα. να εισαι καλα παντως για το χρονο που διαθετεις!

Link to comment
Share on other sites

οταν το τηλεφωνο ειναι κλειστο & με περνουν τηλεφωνο δεν μου ερχεται ειδοποιηση απο κοσμοτε οτι ειχα κλιση ενω ηταν κλειστο. Πρεπει να ρυθμισω κατι?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

macnick εχει βγει μια εφαρμογη για να γραφει sms με το "χερι"

εδω http://www.motorolafans.com/forums/showthread.php?t=17722

για δες μπορεις να κανεις κατι να εχουμε και ελληνικα?

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

φίλοι μου, μόλις χθές αγόρασα κι εγω το α1200. το έβαλα κατευθειαν μπρός μέχρι που η εξαντλήθηκε τελείως το λίγο απόθεμα μπαταρίας που είχε.

τώρα, τι λέτε, να το αφήσω να φωρτίσει το κλασσικό 10ωρο;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, να με συγχωρείτε κιόλας, αλλα θέλω να κάνω μερικές παρατηρησεις.

 

πρώτα απ'όλα ο οδηγός αυτός

είναι ενημερωμένος, άσχετα με την αναφόρα που λέει για τελευταία ενημέρωση;

και κάτι προς τον macnick: για ποιο λόγο, φίλε μου, επέλεξες το συγκεκριμένο firmware για τον οδηγό σου; θέλω να πώ, στο ελληνικό a1200e που έχω μπορώ να βάλω κάποιο άλλο απο αυτα που παραθέτουν στο motorolafans.com;

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθω παντα αυτη τη μεθοδο σε οποιοδηποτε και να περασω αφου αν βαλω το κιν ανοικτο κανονικα κολλαει και δεν συνεχιζει. ρωτησα και στο φορουμ που μου ειπες και δεν εχουν απαντησει κατι καινουργιο ακομη.Εχω την εντυπωση πως κατι με το flex δεν παει καλα. Υπαρχει περιπτωση να βρεις κατι γιατι οσο και αν εψαξα δεν βρηκα τιποτα και σιγουρα εισαι ειδικοτερος απο εμενα. να εισαι καλα παντως για το χρονο που διαθετεις!

φιλε μου δεν μπορω να σε βοηθησω καπου.Μαλλον πρεπει να πας στο servise της motorola.

οταν το τηλεφωνο ειναι κλειστο & με περνουν τηλεφωνο δεν μου ερχεται ειδοποιηση απο κοσμοτε οτι ειχα κλιση ενω ηταν κλειστο. Πρεπει να ρυθμισω κατι?

ευχαριστω

αυτο εχει να κανει με την cosmote.

macnick εχει βγει μια εφαρμογη για να γραφει sms με το "χερι"

εδω http://www.motorolafans.com/forums/showthread.php?t=17722

για δες μπορεις να κανεις κατι να εχουμε και ελληνικα?

φιλε μου δυσκολο, θελει να ξερεις λιγα πραγματα απο προγραμματισμο, αφου μετα πρεπει να το κανεις compile- δεν εχω το υποβαθρο να το κανω, ζητα απο αυτους, και αν βρεθει καποιος καλος χριστιανος...

φίλοι μου, μόλις χθές αγόρασα κι εγω το α1200. το έβαλα κατευθειαν μπρός μέχρι που η εξαντλήθηκε τελείως το λίγο απόθεμα μπαταρίας που είχε.

τώρα, τι λέτε, να το αφήσω να φωρτίσει το κλασσικό 10ωρο;

νομιζω δεν εχει σημασια, απλα να φωρτισει τερμα.

παιδιά, να με συγχωρείτε κιόλας, αλλα θέλω να κάνω μερικές παρατηρησεις.

 

πρώτα απ'όλα ο οδηγός αυτός

είναι ενημερωμένος, άσχετα με την αναφόρα που λέει για τελευταία ενημέρωση;

και κάτι προς τον macnick: για ποιο λόγο, φίλε μου, επέλεξες το συγκεκριμένο firmware για τον οδηγό σου; θέλω να πώ, στο ελληνικό a1200e που έχω μπορώ να βάλω κάποιο άλλο απο αυτα που παραθέτουν στο motorolafans.com;

γιατι ειναι το μοναδικο fw που εχει ελληνικα, μπορεις να τροποποιησεις και οποιοδηποτε αλλο και να του βαλεις ελληνικα, αλλα δεν το θεωρησα σκοπιμο.Αλλωστε ειναι το μονο που αν παθει κατι το κινητο σου και το πας στο servise πιθανοτατα δεν θα καταλαβουν την επεμβαση.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας.....

 

Θα ηθελα να ρωτησω πως βαζεις java εφαρμογες στο κινητο (της βαζεισ σε φακελο ''others'' οπως στα περισσοτερα κινητα)????

 

Επισης να υποθεσω οτι τρεχει εφαρμογες σε αναλυση 240x320!!!

 

ευχαριστω!!!!!

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδες. Προσπαθω εδο και μερες να bootαρο το openmoko στο Α1200Ε. Το μονο που καταφερα ειναι να φορτοσει ολο το root χορις το γραφικο περιβαλον. Το xserver βγαζει καποιο λαθος. Mπενω μεσο SSH στο τηλεφωνο ολα μια χαρα. Μεχρι εκει μετα τα παρατησα. Μεχρι να παρω κενουρια καρτα μνημης. Γιατη με μια καρτα SD δε κανει σβισε γραψε σηνεχεια.

Χρισιμποιησα αυτο το kernel http://people.openezx.org/wyrm/images/20070930/. Και αυτο το Root http://totalueberwachung.de/~alphaone/openmoko-build/glibc/images/a1200/

 

P.S. Συμβουλευτειτε αυτο το site προτου επηχειρισετε κατι και υποψην δε χρειαζετε να flashαρετε τιποτα. Προσοχη Προσοχη !!!

http://wiki.openezx.org/Getting_Started_A780

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους

 

Μόλις πηρα και εγω το νεο κινητάκι... Ειμαι motorolaκιας από την εποχή του StarTack και θεωρώ το Α1200e το πιο ενδιαφέρον κινητό της Motorola. Δεν είμαι όμως τόσο εξοικιομένος με τα "πειράγματα" και τα "φλασαρίσματα". Άλλωστε μόλις το πήρα και δεν θέλω να το χάσω από καμιά μ*&$%^κία.

Πείτε μου λοιπόν σας παρακαλώ:

Πώς μπορώ να περάσω στο κινητό μου κάποια παιχνίδια και εφαρμογές java που κατέβασα απο το net στον υπολογιστή μου? (έχουν κατάληξη .ja)

και,

πως μπορώ να δώ την καρτα μνήνης έτσι ώστε να περνάω σε αυτή mp3 και άλλα αρχεία? (word, pdf κλπ)

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

@ filipsyros : Το να περάσεις java εφαρμογές είναι το πιο εύκολο. Δε χρειάζεται η μεταφορά να γίνει απαραίτητα στον φάκελο "others", αλλά μπορείς να δημιουργήσεις έναν δικό σου και να τα τοποθετήσεις εκεί.

Όσο για την ανάλυση, είναι ακριβώς όπως και του κινητού, οπότε δεν βλέπω τον λόγο να μην παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να περάσω στο κινητό μου κάποια παιχνίδια και εφαρμογές java που κατέβασα απο το net στον υπολογιστή μου? (έχουν κατάληξη .ja)

και,

πως μπορώ να δώ την καρτα μνήνης έτσι ώστε να περνάω σε αυτή mp3 και άλλα αρχεία? (word, pdf κλπ)

 

Ευχαριστώ...

Για να αναγνοριστη το κινητο σαν μαζικη αποθηκευση οταν το συνδεσεις με USB καλωδιο στο PC -

Πας Ρυθμiσεις > Λειτουργεια USB > Μαζικη Αποθικευση > Αποθηκ.

P.S. Οταν ειναι συνδεμενο το κιν. σαν μαζικη αποθηκευση στο PC η καρτα μνημης ειναι μη προσπελασημη απο το κινητο.

 

Για να εγκαταστησης μια εφαρμογη jar,jad απλα αντηγραφεις τα αρχεια σε ενα καταλογο στην Καρτα Μνημης για παραδειγμα MyDownloads και μετα πας Αρχεια > Καρτα Μνημης > MyDownloads > πανο στο αρχειο .jad η .jar πατας και κρατας μεχρει να εμφανιστει popup menu επιλεγεις εγκατασαση προσοχη να επιλεγεις πανατα MMC και οχι Flash του κινητου στο επομενο menu που θα συναντισεις γιατη η Flash ειναι μονο 6MB και αμα την γεμισεις υπαρχει σοβαρος κυνδινος να μην εκκηνησει το κινητο σου. OXI FLASH και αυτο ηταν ολο.

Για να απεγκαταστησεις την εφαρμογει πατας πανο στο εικονακη της εφαρμογης και κρατας μεχρι να εμφανιστει το popup menu πατας απεγκατασταση και αυτο ηταν.

 

Για περισοτερα διαβασε αυτο το Forum απο την αρχη.

Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola A1200 (MING)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...