Jump to content

Motorola A1200 (MING)


kavatzoulas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγα να αγοράσω screen protector και μου λένε "Πρώτη φορά το ακούμε αυτό" :rolleyes:

Αν ξέρει κάποιος από που μπορώ να βρω, ας πει..

 

@ Nikos_s3 : πολύ καλά τα λες αλλά όταν κάνουμε μια συζήτηση φυσιολογικό είναι να ειπωθούν και άλλα πράγματα :rolleyes:

 

 

ρωτησες δηλαδη στο πλαισιο και σου ειπαν οτι δεν εχουν;θα σου εδινα το 1 απο τα 4 που εχω αλλα θα πεις οτι ειμαι ασυνεπης στα λεγομενα μου!!!

 

Αγαπητε macnick το εν λογω εγχειρημα θελει ομαδικη εργασια, και δεν απευθεινετε σε ενα ατομο. Το θεμα ειναι οτι ωσπου να βρεθει η μεταφρασμενη στα Ελληνικα εκδοση, αυτη ειναι η μονη λυση. Μην ξεχνας οτι μπορεις (αν εχεις ορεξη παντα) να μεταφραζεις σταδιακα οτι σε ενδιαφερει αμεσα, και να το περνας στο τηλεφωνο. Εγω παντως σε θαυμαζω που εχεις την υπομονη και συμετεχεις σε αυτο το forum μεσα απο ενα τηλεφωνο. Ολα αυτα που γραφεις...... Ειλικρινα!

 

ενταξη δεν τα γραφω ολα απο το τηλεφονο, τα περισσοτερα ειναι στον υπολογιστη(ειδικα τα μεγαλα).παντως δεν ειναι τοσο δυσκολο, το μονο που με ενοχλει λιγο ειναι η μικρη ταχυτητα gprs.

σχετικα με τις μεταφρασεις,πες μου εναν ακομα που να εχει τη διαθεση να μεταφρασει, γιατι να το κανει αλωστε; σχεδον ολοι εχουν την ελληνικη εκδοση και τους περισσοτερους δεν τους νοιαζουν οι *.pkg εφαρμογες-που στο κατω κατω στο κοινο χρηστη του ειναι απο αδιαφορες εως αχρηστες.

αλλωστε δεν ειναι και τοσο ασχημα τα αγγλικα μενου(ειμαι σιγουρος οτι οι περισσοτεροι εδω ξερουν καλλιτερα αγγλικα απο εμενα.)

επισης αυτη η μεθοδος εχει μερικα μειονεκτηματα:

1.ολα αυτα τα αρχεια τα διαβαζει το κινητο απο την sd αντι για τα δικα του, για να γινει αυτο σε καθε ενεργοποιηση πρεπει να τρεχει ενα startup.txt . επειδη ειναι 41 αρχεια(δηλαδη πρεπει να τρεξει γυρω στις 100 εντολες) νομιζω οτι θα καθυστερει πολυ να ξεκινησει-γι' αυτο δεν ειμαι σιγουρος.

2.δεν θα μπορει να χρησιμοποιηθει ως mass strorage(εκτος και αν στο startup δινεις εντολη να τα αντιγραφει στη ram και απο 'κει να τα διαβαζει-μεγαλυτερη καθυστερηση στην εκκινηση και θα χανεις και γυρω στο 1 mb απο τα 20 που ειναι ελευθερα.Δεν ξερω αν μπορεις να τα βαλεις στη μνημη του κινητου,οποτε χανεις παλι το ενα απο τα 8 mb της μνημης).στη λυση του πληκτρολογιου εχω διαλεξει να τα αντιγραφει στη ram, αλλα αυτα ειναι πολυ μικροτερα-μετα την εκκινηση εχω 46 % χρησιμοποιουμενη ram και 54 ελευθερη.

 

το πληκτρολογιο το δοκιμασες;αν ναι πες μου εντυπωσεις.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια δεν ξερω, αλλα θεωτειται σχεδον αυτονοητο οτι αν παρεις pda θα βαλεις screen protector.βεβαια το

motorola εχει και το καπακι, αλλα παλι μονο η γραφιδα , σιγα-σιγα χαρασει την οθονη.

δεν ξερω αν θα βρειτε στις 2,4 ιντσες.μπορειται να παρετε μεγαλυτερο και να το κοψετε.

εγω απο ebay πηρα 4 με 5 €.

 

 

 

 

 

διαβαστε λιγο εδω http://www.motorolafans.com/forums/showthread.php?t=14707

νομιζω κατι λεει για SDK.αν ειναι αληθεια θα αρχισουμε να βλεπουμε αρκετες εφαρμογες.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω φίλε ρώτησα σε Γερμανό - wind - vodafone της περιοχής μου και δεν το ήξεραν (ούτε καν θήκη είχαν για το εν λόγω κινητό) ο άλλος φίλος από πάνω λέει ότι ούτε στο πλαίσιο, τι θα γίνει, ως πότε θα γίνεται με μαντηλάκια η δουλειά! :mad:

 

Παιδιά αυτά με τις εφαρμογές που λέτε δεν το πολύ ψάχνω, αλλά αν πείτε ότι διαβάζουν και θέματα.... τρέχοντας :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, το Α1200 το πηρε πριν 2 μερες ο ξαδερφος μου και ομολογω οτι ειναι αρκετα καλη επιλογη.αντιμετωπιζω ομως ενα προβλημα, δεν μπορω να το συνδεσω με τον υπολογιστη με καμια δυναμη.σημειωτεον εχω εμπειρια συνδεσης 3 κινητων συμπεριλαμβανομενου μοτορολα.περναω το λογισμικο (phone tools kai drivers) και το συνδεω.στην αρχη μου το εμφανιζει σαν σκληρο δισκο και μετα προσπαθει να κανει τη συνδεση με το phone tools.γεμιζει μια μπαρα και μετα εμφανιζει μηνυμα :το κινητο δεν αναγνωριστηκε Οο.εκανα reinstall τους drivers, δοκιμασα ολες τις θυρες usb, restart σε πισι και κινητο, εψαξα και στον γουγλη μπας και βρω τιποτα παρομοιο αλλα τζιφος.το κινητο δεν εχει καρτα μνημης αλλα δεν νομιζω να φταιει αφτο.παρεπιπτοντως στην αρχη που εμφανιζει ενα σκληρο δισκο μνημης 56MB οταν πας να προσθεσω κατι (μεγεθους 30 ΚΒ) μου εμφανιζει μηνυμα "μνημη πληρης".συγγνωμη για το κουραστικο ποστ αλλα εχω ληξει και δεν εχω βρει την ακρη.(και καλωδιο αλλαξα χωρις προκοπη)
Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω φίλε ρώτησα σε Γερμανό - wind - vodafone της περιοχής μου και δεν το ήξεραν (ούτε καν θήκη είχαν για το εν λόγω κινητό) ο άλλος φίλος από πάνω λέει ότι ούτε στο πλαίσιο, τι θα γίνει, ως πότε θα γίνεται με μαντηλάκια η δουλειά! :mad:

 

Παιδιά αυτά με τις εφαρμογές που λέτε δεν το πολύ ψάχνω, αλλά αν πείτε ότι διαβάζουν και θέματα.... τρέχοντας :D

η λυση : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977971&product=962570 .

τη περνεται, τη κοβεται στα 4 με πολυ προσοχη με χαρτοκοπτη, λιγο αποστρογγυλεμα στις γωνιες, και εχετε 4 screen protector.

να βρειτε 2,4" δυσκολο.αυτη ειναι οτι πρεπει, λιγο μικροτερη και θα μπορουσατε να βγαλετε μονο 1.και ειναι και πολυ οικονομικη λυση.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977971&product=962570

καλησπερα παιδια, το Α1200 το πηρε πριν 2 μερες ο ξαδερφος μου και ομολογω οτι ειναι αρκετα καλη επιλογη.αντιμετωπιζω ομως ενα προβλημα, δεν μπορω να το συνδεσω με τον υπολογιστη με καμια δυναμη.σημειωτεον εχω εμπειρια συνδεσης 3 κινητων συμπεριλαμβανομενου μοτορολα.περναω το λογισμικο (phone tools kai drivers) και το συνδεω.στην αρχη μου το εμφανιζει σαν σκληρο δισκο και μετα προσπαθει να κανει τη συνδεση με το phone tools.γεμιζει μια μπαρα και μετα εμφανιζει μηνυμα :το κινητο δεν αναγνωριστηκε Οο.εκανα reinstall τους drivers, δοκιμασα ολες τις θυρες usb, restart σε πισι και κινητο, εψαξα και στον γουγλη μπας και βρω τιποτα παρομοιο αλλα τζιφος.το κινητο δεν εχει καρτα μνημης αλλα δεν νομιζω να φταιει αφτο.παρεπιπτοντως στην αρχη που εμφανιζει ενα σκληρο δισκο μνημης 56MB οταν πας να προσθεσω κατι (μεγεθους 30 ΚΒ) μου εμφανιζει μηνυμα "μνημη πληρης".συγγνωμη για το κουραστικο ποστ αλλα εχω ληξει και δεν εχω βρει την ακρη.(και καλωδιο αλλαξα χωρις προκοπη)

 

οπα!!!μου περνανε καποιες ιδεες λιγο τρελες.μπορεις να μας πεις τι περιεχει αυτος ο σκληρος;αν ηταν δυνατο να αντεγραφες ολα τα περιεχομενα του.

απιθανο,αλλα σκευτομαι μηπως για καποιο λογο βλεπεις το λειτουργικο του κινητου-ηξερα οτι πανω κατω γυρω στα 60 mb ειναι.σε παρακαλω κοιταξε το λιγο, αν ισχυει κατι τετοιο(ουτε 1 στις 1000 δεν δινω) θα ηθελα αυτα τα αρχεια.

απο κει και περα πηγενε ρυθμισεις>λειτουργια usb>επιλογη:ως montem.

ακομη πηγενε montem>τικαρε την αυτοματη συνδεση.

το πολυ πολυ κανε μια επαναφορα αρχικων ρυθμισεων η ολικη διαγραφη(αν δεν εχεις κατι χρησιμο αποθηκευμενο)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

οι ζελατινες προστασιας εχουν ενα μειονεκτημα: σχηματιζουν πολυ ευκολα φουσκίτσες αερα κατα την τοποθετηση τους με αποτελεσμα να χαλαει εμφανισιακά η οθόνη. Μηπως ξέρει κανεις καμια αποτελεσματική τεχνική παράκαμψης του προβλήματος; Εχω μία απο mio 350 και θελει κοψε ραψε..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

 

οπα!!!μου περνανε καποιες ιδεες λιγο τρελες.μπορεις να μας πεις τι περιεχει αυτος ο σκληρος;αν ηταν δυνατο να αντεγραφες ολα τα περιεχομενα του.

απιθανο,αλλα σκευτομαι μηπως για καποιο λογο βλεπεις το λειτουργικο του κινητου-ηξερα οτι πανω κατω γυρω στα 60 mb ειναι.σε παρακαλω κοιταξε το λιγο, αν ισχυει κατι τετοιο(ουτε 1 στις 1000 δεν δινω) θα ηθελα αυτα τα αρχεια.

απο κει και περα πηγενε ρυθμισεις>λειτουργια usb>επιλογη:ως montem.

ακομη πηγενε montem>τικαρε την αυτοματη συνδεση.

το πολυ πολυ κανε μια επαναφορα αρχικων ρυθμισεων η ολικη διαγραφη(αν δεν εχεις κατι χρησιμο αποθηκευμενο)

 

λοιπον,λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα ο σκληρος που βγαζει ειναι αδειος >.< .δεν περιεχει τιποτα και ειναι ακριβως 56 ΜΒ.Την αυτοματη συνδεση την ειχα "τικ" θα δοκιμασω και ρυθμισεις>λειτουργια usb>επιλογη:ως montem και ελπιζω να δουλεψει.Σευχαριστω πολυ φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

τιποτε δεν παθαίνει απλώς κινδυνευει, όπως αλλωστε συμβαινει και σε καθε αλλη οθονη, να χαραχτει . Το πλαστικό καπακι την προστατευει αρκετα αλλα και παλι υπαρχει η πιθανοτητα ατυχηματος..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

οι ζελατινες προστασιας εχουν ενα μειονεκτημα: σχηματιζουν πολυ ευκολα φουσκίτσες αερα κατα την τοποθετηση τους με αποτελεσμα να χαλαει εμφανισιακά η οθόνη. Μηπως ξέρει κανεις καμια αποτελεσματική τεχνική παράκαμψης του προβλήματος; Εχω μία απο mio 350 και θελει κοψε ραψε..

δεν την περνας σωστα.εγω εχω βαλει μια σε htc touch και μια sto A1200, καμια φουσκιτσα.

απο του mio μπορεις να βγαλεις 2(αν τη κοψεις στη μεση.)-ελεγξε πρωτα.

η ζελατινα πρεπει να ειναι λιγο μικροτερη(1,5 mm περιπου),και την περνας κολωντας τη μια πλευρα πρωτα και μετα προχωρας προς την αλλη πιεζοντας ωστε να μην εγγλοβιζεται αερας.

ενοειται οτι πρεπει η οθονη να εχει καθαρηστει τελεια.

 

δε μου ειπες, σε πια σχολη εισαι;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πατάτε πάνω στην οθόνη με το δάχτυλο ή την γραφίδα χωρίς να έχει η οθόνη προστασία, χαλάει?

 

τσκ. Αλλα εαν σου ξεφύγει οτιδήποτε σκληρό πάνω στην οθόνη, είναι κρίμα να την βλέπεις χαραγμένη. Γενικώς είναι καλό να προστατεύεις οποιαδήποτε οθόνη ειδικά εαν ειναι αφής.

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια..!! :)

ghostdoc και macnick κερδίσατε από μια ποινούλα...υπ'όψιν στις 3 μας αποχαιρετάτε για άγνωστο χρονικό διάστημα...:)

ευχαριστώ και καλημέρα...i keep up the good work..;)

 

 

p.s : μην κάνετε τον κόπο να απαντήσετε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρήγγειλα και εγώ σήμερα το κινητό και θα το έχω στα χέρια μου μέχρι Σάββατο ή το πολύ Δευτέρα.

 

Για το θέμα της οθόνης πιστεύω ότι προστατεύεται αρκετά από το πορτάκι λέω να μην της βάλω και τπτ άλλο από πάνω. Απλά αυτά τα προστατευτικά για το πορτάκι απο το e-bay μου φαίνονται καλή ιδέα, τι λέτε και εσείς? Άλλωστε αν γρατζουνιστεί το πορτάκι θα φαίνεται άσχημο νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ Tthawth ευχαριστούμε και σένα για την συμπαράσταση...λίγο υπομονή παρακαλώ και τα καλύτερα έρχονται...:)

 

edit: ποινή και για σένα Tthawth...

 

μεγάλα παιδιά είστε όλοι...ξέρετε πως πρέπει να συμπεριφέρεστε...η ειρωνία και η μαγκιά δε βοήθησε κανέναν...σεβαστείτε λοιπόν τους υπολοίπους και μην υποτιμάτε τους εαυτούς σας...

 

end of story..συνεχίζουμε για το Α1200...:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μια ερώτηση για τους κατόχους. το hands-free έχει πλήκτρα

για ρύθμιση ένταση φωνής για το ράδιο, mute, και πλήκτρο αλλαγής σταθμών.

παρ'ολα όσα γράφετε για αλλαγή λειτουργικού(για να υποστηρίζει εφαρμογές) πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητα.

σαν κάτοχος και εγώ symbian (6600,Ν70) όταν είχα το 6600 είχα βάλει αρκετές εφαρμογές μιας και είχε ελλείψεις,

με το Ν70 όμως που ήταν ποιο πλήρες σαν και το Α1200(που είναι ακόμα ποιο πλήρες!!!!)δεν νομίζω όταν το πάρω ότι θα "κινδυνεύσω" το κινητό να αλλάξω λειτουργικό,

αλλά θα περιμένω κάποια αναβάθμιση της moto που ίσως επιτρέψει την εγκατάσταση εφαρμογών

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τίποτα για το hands-free?

 

Το hands-free της συσκευασίας έχει ένα και μοναδικό πληκτρο. Χρησιμεύει μόνο για κλήση αριθμού - απάντηση κλήσης. Εαν ακούς κάποια Multimedia εφαρμογή, κάνει προσωρινή παύση του Playback.

Link to comment
Share on other sites

o zmplayer einai o kaluteros video player.

oxi den yparxei se java

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ακόμα ερώτηση προς τους κατόχους. Εγώ το παίρνω το τηλέφωνο από την wind. Στα χαρακτηρηστικά του τηλ δεν έχει wind plus. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να έχω ίντερνετ?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ακόμα ερώτηση προς τους κατόχους. Εγώ το παίρνω το τηλέφωνο από την wind. Στα χαρακτηρηστικά του τηλ δεν έχει wind plus. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να έχω ίντερνετ?

 

Φίλε, εγώ το πήρα το κινητό από ΓΕΡΜΑΝΟ(δεν ξέρω αν παίζει ρόλο), πάντως στις Ρυθμίσεις\Δίκτυο Δεδομένων έχει προεγκατεστημένες τις ρυθμίσεις για όλες τις εταιρίες τηλεφωνίας (και WIND Plus). Για να μπω πατάω απλώς τον browser και ανοίγει αυτόματα το Wind Plus. Να κάνω και εγώ μια ερώτηση? Στην Ελληνική αγορά που μπορώ να βρώ μεμβράνες προστασίας οθόνης? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλησπέρα, αυτό που θα ήθελα εγώ να μάθω, είναι ποια εταιρεία μου προτίνετε για φθηνό ίνετερνετ μέσω κινητού..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola A1200 (MING)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...