Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποτε ορκιζεται η τελευταια σειρα για αστυφυλακες και ποτε ερχονται στην Αθηνα;

 

Το ΕΠΑΛ ειναι τα επαγγελματικα λυκεια; Γιατι η βαση ειναι τοσο μικρη και ποσες θεσεις υπαρχουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τα 1800 μορια του επαλ ειναι τα αντιστοιχα 18000 του ενιαιου και παιρνει πολυ λιγα ατομα

 

ειναι το 10% που λεμε?

και απο αυτο το 10% περνουν στην τυχη η βαση τα γραπτα ,ωστε να παρουν τους μεγιστους βαθμους? ( εννοω να παρουν αυτους που εχουν γραψει καλυτερα).

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβα τι μου λες, τεσπα το 10% ειναι μια κατηγορια που αφορα ατομα που εχουν δωσει προηγουμενη χρονια πανελληνιες και συμπληρωνουν το μηχανογραφικο για την εισαγωγη τους σε καποια αλλη σχολη λαμβανοντας υποψιν το βαθμο που ειχαν γραψει την πρωτη χρονια στις πανελληνιες δε γραφουν δηλαδη παλι εξετασεις. π.χ. ενας περναει στο οικονομικο το 2009 και το 2010 κανει με το 10% για αστυφυλακων.
Link to comment
Share on other sites

Κ.Ε.Α.Π. (Κεντρο εκπαιδευσης ανορθοδοξου πολεμου)

ειναι σαν την εκπαιδευση που κανουν ειδικες δυναμεις..εχει πολυ τρεξιμο και ψυχολογικη κ σωματικη κουραση!κατα τη γνωμη μου μονο αν εχεις τρελλο κολλημα να πας Ε.Κ.Α.Μ. να πας εκει!ειναι εναμισο μηνα και σε αυτο το διαστημα παραπανω απο 4 ωρες συνεχομενο σιγουρα δεν θα κοιμηθεις..

Link to comment
Share on other sites

κλειστε αυτο το θεμα ρε παιδια, ποιος θα μπει στην αστυνομια με τις νεες περικοπες; ελατε ελατε 288ευρω το μηνα περνουμε.. καληνυχτα ελ.ασ.

 

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/blog-post_7008.html?spref=fb

ερχονται δυσκολες μερες για την ελλαδα, περικοπες στο στρατο,αστυνομια,πυροσβεστικη δε κανεις..

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μάθω τα όρια μυωπίας για ένταξη σε στρατιωτικές σχολές..

π.χ. πόσο μυωπία είναι το όριο για πεζικό και πόσο για ναυτικό και σε ποίες στρατιωτικές σχολές μπορείς να περάσεις αν έχεις μυωπία πάνω απο 4..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με Στρατιωτικός η σε κάποια άλλη σχολή σε αεροπορία ιπτάμενος δεν μπορώ λόγο μυωπίας και ψάχνω για κάποιες εναλλακτικές αν μπορείς να μου προτείνεις κάποια θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με Στρατιωτικός η σε κάποια άλλη σχολή σε αεροπορία ιπτάμενος δεν μπορώ λόγο μυωπίας και ψάχνω για κάποιες εναλλακτικές αν μπορείς να μου προτείνεις κάποια θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..

Υπάρχει ήδη θέμα: Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές.

 

Σχετικά με την ερώτησή σου.

ΝΑΙ,μπορείς να μπεις στην αεροπορία,ακόμα και με μυωπία,όχι όμως στο τμήμα ιπταμένων της ικάρων.Μπορείς όμως για όλα τα υπόλοιπα τμήματα της αεροπορίας στις στρατιωτικές σχολές(ικάρων μηχανικοί,ΣΤΥΑ,ΣΥΔ).

 

Εκτός πολεμικής αεροπορίας μπορείς να γίνεις ιπτάμενος ακόμα και με μυωπία στην πολιτική αεροπορία.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με Στρατιωτικός η σε κάποια άλλη σχολή σε αεροπορία ιπτάμενος δεν μπορώ λόγο μυωπίας και ψάχνω για κάποιες εναλλακτικές αν μπορείς να μου προτείνεις κάποια θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..

 

Πλέον σήμερα υπάρχει και η αποκατάσταση της όρασης με lazer ...

 

 

Ολοι πανε να φανε το δημοσιο

Μετα πως να μην καταρευσουμε

 

Εντελώς άσχετο όμως με το θέμα μας...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πηρανε ηδη.μεσα στη σχολη ειναι τα παιδια που μπηκαν.για την επομενη χρονια δεν εχει βγει ακομα
Link to comment
Share on other sites

πηρανε ηδη.μεσα στη σχολη ειναι τα παιδια που μπηκαν.για την επομενη χρονια δεν εχει βγει ακομα

 

κάτι λένε ότι θα πάρουν λιγότερους φέτος... :wacko: :(

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με τον ερχομό του νέου έτους να έρθουν και μερικές αλλαγές στο σύστημα εισακτέων σε αρκετές σχολές τις οποίες προτιμούν ιδιαίτερα οι υποψήφιοι. Οπότε για κάτι πιο σίγουρο, θα ενημερωθείς μετά τις γιορτές. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

κάτι λένε ότι θα πάρουν λιγότερους φέτος... :wacko: :(

 

ΔΕΝ θα παρουν λιγοτερους αυτο ειναι σιγουρο!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θα παρουν λιγοτερους αυτο ειναι σιγουρο!

 

Εχεις κανα γνωστο στο Υπουργειο και εχεις τις πληροφοριες σου

http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας.. :) σόρρυ αν επαναλαμβάνω την ερώτηση..αλλά δεν παίζει να διαβάσω όλες αυτές τις σελίδες για να βρω απάντηση... :p:happy: μήπως μπορεί κανείς να μου πει για τις μεταθέσεις στην ΣΣΑΣ οδοντιατρική...? :) ευχαριστώ... :D
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή candace, αυτό που ξέρω και απ' αυτά που έχουν γράψει στα προηγούμενα posts τα παιδιά, γενικά να ξέρεις ότι ο στρατός έχει κάθε 3 χρόνια μεταθέσεις...

Τώρα ειδικά για κάθε σχολή, δεν ξέρω τι προβλέπεται....

 

Είμαι φέτος υποψήφιος και στοχεύω σχολή αξιωματικών Ελ.Ασ. από θεωρητική κατεύθνση (αλλά λίγο χλωμό λόγω μαθηματικών), αλλιώς αστυφυλάκων,

είμαι λίγο πορρωμένος με την αστυνομία, γουστάρω να μπω αστυνομία και γουστάρω άμα τελειώσω να ασχοληθώ με το transnational crime και γενικά οργανωμένο έγκλημα και τα σχετικά.

Αλλά ως παιδί κι εγώ έχω κάποιες απορίες:

 

1) υπάρχει όριο μυωπίας; Και εάν ναι, ποιο;

σ.σ. Εγώ έχω σύνθετο υφέρποντα μυωπικό αστυγματισμό, γύρω στους 2 βαθμούς σε κάθε μάτι μυωπία κι άλλο τόσο αστυγματισμό, απλώς δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμη (υφέρπων = αναπτυσσόμενος, ακμάζων).

 

2) έχοντας πατέρα, ο οποίος πάσχει από κάποιου είδους αναπηρία άνω του 67%, μπορώ να υπαχθώ σε κάποια ειδική κατηγορία ή θα πάω με την γενική σειρά;

 

3) πότε περίπου θα βγει εκείνη η αναθεματισμένη υπουργική απόφαση με τις θέσεις των εισακτέων;

 

4) Υποτεθίστω ότι μπαίνω στην αστυφυλάκων, ποιο σύστημα ισχύει; Αυτό μετα 2 χρόνια στην σχολή και τα καλοκαίρια 3 μήνες πρακτιική σε νησιά ή 1 χρόνο στην σχολή και 1 χρόνο έξω; Διάβασα διάφορα εδώ, άκουσα και από γνωστούς μου ανικρουόμενα και ασυμβίβαστα μεταξύ τους πράγματα, και δεν ξέρω τι ισχύει!

 

και

 

5) από την σχολή αστυφυλάκων πώς μπορώ να μπω στην αξιωματικών;

 

Ευχαριστώ a priori όποιον-α μπορεί να με βοηθήσει!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

1)υπαρχει οριο στο 3 νομιζω αλλα πλεον κανεις λειζερ

3) τον μαιο περιπου βγαινει η προκυρηξη

5)δινεις την επομενη χρονια πανελληνιες ή 10% σαν ιδιωτης ή τελειωνεις την σχολη μεσα στην πρωτη 5αδα και μπαινεις με την επόμενη σειρα στην αξιωματικων στο 2ο ετος

http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανα γνωστο στο Υπουργειο και εχεις τις πληροφοριες σου

 

δεν μπορω να σου πω γιατι μετα θα πρεπει να σε σκοτωσω!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να σου πω γιατι μετα θα πρεπει να σε σκοτωσω!:ninja:

 

Καταλαβα ,ραδιο αρβυλα

 

http://www.policenet.gr/news_papers/poasy/magazin_pdf/na_10_2010.pdf

Διαβασε στην σελ 5

Edited by amyntas
http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ω συμφορουμίτα amyntas, ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Και είναι εύκολο να βγεις στην 5αδα;

 

Όσο για το 10% χλωμό το βλέπω, έτσι πως με κόβω, βλέπω να βγάζω κάπου μεταξύ 17,000-18,000 μοριάκια

η αξιωματικών ποτέ δεν έπεσε κάτω από 18.000

αλλά θα μου πεις δεν έχω να χάσω και τίποτα άμα το προσπαθήσω...

 

Κάποιος που να μπορεί να με ενημερώσει σχετικά με τα 2 άλλα ερωτήματα;

 

Και υπενθυμίζω τα 2 υπολειπόμενα ερωτήματά μου:

 

2) έχοντας πατέρα, ο οποίος πάσχει από κάποιου είδους αναπηρία άνω του 67%, μπορώ να υπαχθώ σε κάποια ειδική κατηγορία ή θα πάω με την γενική σειρά;

 

4) Υποτεθίστω ότι μπαίνω στην αστυφυλάκων, ποιο σύστημα ισχύει; Αυτό μετα 2 χρόνια στην σχολή και τα καλοκαίρια 3 μήνες πρακτιική σε νησιά ή 1 χρόνο στην σχολή και 1 χρόνο έξω; Διάβασα διάφορα εδώ, άκουσα και από γνωστούς μου ανικρουόμενα και ασυμβίβαστα μεταξύ τους πράγματα, και δεν ξέρω τι ισχύει!

 

?

Edited by Nikos_s3

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα ,ραδιο αρβυλα

 

http://www.policenet.gr/news_papers/poasy/magazin_pdf/na_10_2010.pdf

Διαβασε στην σελ 5

 

που κολλαει αυτο που μου ειπες να διαβασω;φιλε μου προφανως σου αρεσει η αστυνομια και τα ψαχνεις αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με τις θεσεις που θα βγαλει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...