Jump to content

Αστυνομικές και Στρατιωτικές Σχολές


Cloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μένα δεν πρέπει όλοι οι αστυνομικοί να είναι κομάντο αλλά ο καθένας να έχε μία εξειδίκευση.

Τι να τον κάνεις τον μπατσοκομάντο αν δεν κατέχει καλά κάποια βασικά πράγματα όσον αφορά την επιστήμη της Νομικής και τις νομικές διαδικασίες. Ο αστυνομικός δεν έχει σκοπό να πηγαίνει σε εμπόλεμες ζώνες αλλά να ξέρει να επιβάλει τον νόμο.

 

Αν λοιπόν δεν ξέρει αυτόν τον νόμο τι θα πάει να επιβάλει;

Για τις ακραίες καταστάσεις υπάρχουν οι ειδικές δυνάμεις καταστολής οι οποίες πιστεύω ότι είναι αρκετές για τα ελληνικά δεδομένα εγκληματικότητας.

 

Στην Ελλάδα το πρόβλημα δεν είναι η απουσία δύναμης. Απλώς δεν υπάρχουν τα πολιτικά κότσια για την εφαρμογή τους.

Απλά θέλουν ένα αστυνομικό χωρίς πιστόλι, διότι οι πολιτικοί φοβούνται την κοινή γνώμη.

 

Το να είσαι αστυνομικός περιλαμβάνει απο καράτε μέχρι γραφική δουλειά, μέχρι ακόμα και επιστήμη.

Καθένας πρέπει λοιπόν να εκπαιδεύετε σε έναν τομέα.

 

Εδώ στο ΕΛΛΑΝΤΑ προσπαθούν να τους τα μάθουν όλα και τελικά δεν μαθαίνουν τίποτα. Περιμένουν να βγούν έξω στην πιάτσα για να τα μάθουν. Βγαίνουν έξω απο τη σχολή και δεν ξέρουν να γράψουν μία μήνυσή!

 

Αντίθετα όπως λες και συ στη Γαλλία υπάρχουν πολλές αστυνομικές σχολές αλλά καθεμία έχει το δικό της τομέα.

 

Άλλη σχολή για τροχαία, άλλη για εγκληματολογία, άλλη για ασφάλεια και πάει λέγοντας. Αυτά μου τα έχει πεί Γαλλίδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

E προφανως παιρνεις αναρωτικη το λογικο αυτο ειναι.

 

percis συμφωνω με αυτο.Καποιος που θελει να γινει commando θα γινει εαν παει στην ΕΚΑΜ να ειναι σιγουρος.Ομως ο αστυνομικος δεν πρεπει να εκπαιδευετε ως commando.Δηλαδη οι commando κανουν εκπαιδευση για παραδειγμα ανταρτοπολεμου η πως να δρασουν πισω απο τις γραμμες του εχθρου.Οποτε τι σχεση εχει αυτο με τα αστυνομικα καθηκοντα ?Καποιος Ε.Φ φιλος μου περασε φετος.Τελειωσε στα ΛΟΚ και συνεχως μου λεει με μολις 3 μηνες σχολης ποσο καλοι ειναι οι Ε.Φ λογο ειδικων δυναμεων.Και τον ρωταω απο που και ως που?Οποιος και εαν παει στα ΛΟΚ κληρωτως οπως και να εχει την εκπαιδευση θα την βγαλει καιθα βγει ως ΛΟΚατζης δεν τιθεται θεμα...Οπως ειπες η αστυνομια θελει ΜΥΑΛΟ πανω απο ολα.Πρεπει να εχεις γνωσεις.

Αλλα επισης πρεπει ο καθε αστυνομικος να φροντιζει για τον εαυτο του δηλαδη να ειναι καπως γυμνασμενος , να εχει την απαραιτητη αντοχη , να εχει δηλαδη χαρακτηριστηκα σωματικα τα οποια θα προκαλεσουν σεβασμο στον υποψηφιο εγκληματια αλλα και φοβο.

 

Οσο αναφορα τις ειδικες δυναμεις καταστολης ο ορος ειναι λαθος για εμενα..Ειναι απλα Ειδικες Δυναμεις Αστυνομιας και σε αυτες ανηκουνε τα ΜΑΤ , ΕΚΑΜ , ΟΠΚΕ.Τουλαχιστον εχουνε ενα επιραμα ημιστρογγυλο που γραφει "Ειδικ. Δυναμεις Αστυνομιας".Η καταστολη παντα ερχεται οταν τα πραγματα ξεφυγουν.Και για αυτο ακριβως διαφωνω ως προς τον ορο καταστολη διοτι αυτες οι δυναμεις υπαρχουν ΚΑΙ για προληψη.Πχ ακομα και το ονομα ΟΠΚΕ εχει την προληψη πριν την καταστολη.:O

 

Με λιγα λογια πρεπει πρωτα να προλαμβανουμε οτιδηποτε πριν το καταστειλουμε οχι να καταστειλεις την καθε σπιθα.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν πρέπει όλοι οι αστυνομικοί να είναι κομάντο αλλά ο καθένας να έχε μία εξειδίκευση.

Τι να τον κάνεις τον μπατσοκομάντο αν δεν κατέχει καλά κάποια βασικά πράγματα όσον αφορά την επιστήμη της Νομικής και τις νομικές διαδικασίες. Ο αστυνομικός δεν έχει σκοπό να πηγαίνει σε εμπόλεμες ζώνες αλλά να ξέρει να επιβάλει τον νόμο.

 

Αν λοιπόν δεν ξέρει αυτόν τον νόμο τι θα πάει να επιβάλει;

Για τις ακραίες καταστάσεις υπάρχουν οι ειδικές δυνάμεις καταστολής οι οποίες πιστεύω ότι είναι αρκετές για τα ελληνικά δεδομένα εγκληματικότητας.

 

Στην Ελλάδα το πρόβλημα δεν είναι η απουσία δύναμης. Απλώς δεν υπάρχουν τα πολιτικά κότσια για την εφαρμογή τους.

Απλά θέλουν ένα αστυνομικό χωρίς πιστόλι, διότι οι πολιτικοί φοβούνται την κοινή γνώμη.

 

Το να είσαι αστυνομικός περιλαμβάνει απο καράτε μέχρι γραφική δουλειά, μέχρι ακόμα και επιστήμη.

Καθένας πρέπει λοιπόν να εκπαιδεύετε σε έναν τομέα.

 

Εδώ στο ΕΛΛΑΝΤΑ προσπαθούν να τους τα μάθουν όλα και τελικά δεν μαθαίνουν τίποτα. Περιμένουν να βγούν έξω στην πιάτσα για να τα μάθουν. Βγαίνουν έξω απο τη σχολή και δεν ξέρουν να γράψουν μία μήνυσή!

 

Αντίθετα όπως λες και συ στη Γαλλία υπάρχουν πολλές αστυνομικές σχολές αλλά καθεμία έχει το δικό της τομέα.

 

Άλλη σχολή για τροχαία, άλλη για εγκληματολογία, άλλη για ασφάλεια και πάει λέγοντας. Αυτά μου τα έχει πεί Γαλλίδα.

 

το θεμα δεν ειναι τοσο το στρατιωτικο οσο να μαθουν στην γυμναστικη βλεπω κατι τυπους που η κοιλια τους ειναι τριαξονικη και με υδραυλικη υποβοηθηση αντε τωρα να πεις σε αυτον πιασε εναν κλεφτη που τρεχει!

(ειναι αληθεια οτι οι τουρκοι εχουν την καλυτερη αστυνομια? το ειδα σε ντοκυμαντερ) ειναι πολλα δεν ξερουν ποτε να βγαζουν το οπλο ποτε να μην τον βγαζουν πως πυροβολουν και που πως να μπορεσουν να αφοπλισουν χωρις την χρηση οπλου καποιον

ειναι πολλα τα οποια ειναι τοσοι λιγοι που τα ξερουν στην αστυνομια που πραγματικα σε αυτους βγαζω το καπελο στους αλλους που καθονται και τα ξυνουν κακο χρονο να εχουν και να τους διωξουν απο το σωμα:mad:

 

E προφανως παιρνεις αναρωτικη το λογικο αυτο ειναι.

 

percis συμφωνω με αυτο.Καποιος που θελει να γινει commando θα γινει εαν παει στην ΕΚΑΜ να ειναι σιγουρος.Ομως ο αστυνομικος δεν πρεπει να εκπαιδευετε ως commando.Δηλαδη οι commando κανουν εκπαιδευση για παραδειγμα ανταρτοπολεμου η πως να δρασουν πισω απο τις γραμμες του εχθρου.Οποτε τι σχεση εχει αυτο με τα αστυνομικα καθηκοντα ?Καποιος Ε.Φ φιλος μου περασε φετος.Τελειωσε στα ΛΟΚ και συνεχως μου λεει με μολις 3 μηνες σχολης ποσο καλοι ειναι οι Ε.Φ λογο ειδικων δυναμεων.Και τον ρωταω απο που και ως που?Οποιος και εαν παει στα ΛΟΚ κληρωτως οπως και να εχει την εκπαιδευση θα την βγαλει καιθα βγει ως ΛΟΚατζης δεν τιθεται θεμα...Οπως ειπες η αστυνομια θελει ΜΥΑΛΟ πανω απο ολα.Πρεπει να εχεις γνωσεις.

Αλλα επισης πρεπει ο καθε αστυνομικος να φροντιζει για τον εαυτο του δηλαδη να ειναι καπως γυμνασμενος , να εχει την απαραιτητη αντοχη , να εχει δηλαδη χαρακτηριστηκα σωματικα τα οποια θα προκαλεσουν σεβασμο στον υποψηφιο εγκληματια αλλα και φοβο.

 

Οσο αναφορα τις ειδικες δυναμεις καταστολης ο ορος ειναι λαθος για εμενα..Ειναι απλα Ειδικες Δυναμεις Αστυνομιας και σε αυτες ανηκουνε τα ΜΑΤ , ΕΚΑΜ , ΟΠΚΕ.Τουλαχιστον εχουνε ενα επιραμα ημιστρογγυλο που γραφει "Ειδικ. Δυναμεις Αστυνομιας".Η καταστολη παντα ερχεται οταν τα πραγματα ξεφυγουν.Και για αυτο ακριβως διαφωνω ως προς τον ορο καταστολη διοτι αυτες οι δυναμεις υπαρχουν ΚΑΙ για προληψη.Πχ ακομα και το ονομα ΟΠΚΕ εχει την προληψη πριν την καταστολη.:O

 

Με λιγα λογια πρεπει πρωτα να προλαμβανουμε οτιδηποτε πριν το καταστειλουμε οχι να καταστειλεις την καθε σπιθα.

 

μα δεν μιλησα να κανεις τον καθενα μπατσο σαν τον γιαννακη αλλα τα στοιχειωδη να τα γνωριζει αλιμονο εαν αφηναν κομανταρεους σαν μπατσους εξω δεν θα ειχε μεινει γατα που να κλεβει:p

αστυνομικη βια σου λεει ο ενας βλεπεις κλεβουν μια γρια και την χτυπουν ενω αμα πας εσυ και τον χτυπησεις μετα που την χτυπησε μπορει και να σου κανει μυνηση ο κλεφτης..

Link to comment
Share on other sites

Eαν οι αστυνομικοι ηταν κομανταρεοι οπως λες φιλε η εγκληματικοτητα θα ειχε αλλη μορφη.Διοτι αλλη μεταχειριση θα ειχε ο εγκληματιας αλλα και αλλη στρατηγικη.Εξαλου δεν μπορεις να εχεις 50.000 ατομα σε στυλ ΕΚΑΜ χαχα το φανταζεσαι?
Link to comment
Share on other sites

με ασυλια απεναντι στο ξυλο? :p

εαν ναι πιστεψε με μπορω να το φανταστω και να σου πω οτι με αυτο η φαντασια μου θα οργιαζε:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιον καλέσουν πρώτο, να έρθει να το γράψει στο tread για να ξέρουμε τι μας γίνετε.

 

Λέω να πάω μία μέρα απο αυτές στα κεντρικά του Ηρακλείου και να ρωτήσω μπας και μάθω κάτι.

Αν και ξέρω τι θα μου πούνε: "Δεν μας έχουν ενημερώσει, θα σε ειδοποιήσουν μέσω τηλεφώνου."

 

Ρε παιδιά μην βιάζεστε χαλαρώστε και απολαύστε τις διακοπές (για όσους κάνουν) γιατί μετά θα τις αναπολήσετε.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ειστε σχεδον σιγουροι οτι θα μπουμε μετα της 20 Οκτωμβριου..Πιο πριν δυσκολα.Εδω οι δευτερο-ετης μπαινουνε στις 13 ενω περισυ οι πρωτο-ετης μπηκανε στις 9 Οκτωμβριου οποτε καταλαβαινετε εφοσον μπαινουν οι φετινοι δευτερο-ετης 4 μερες αργοτερα ποτε θα μπουμε εμεις...

 

Χαλαρωστε αλλα καντε και καμια προετοιμασια στις καμψεις και τρεξιμο γιατι τις πρωτες 40 ημερες εχει τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρετε το θα λιώσετε! Περιμένω εντυπώσεις!

 

http://www.youtube.com/watch?v=rl4-T6DDPVg&mode=related&search=

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Xεχε παλιο ρε σι εγω το εχω στο κινητο μου απο τον μηνα Μαιο.Κοιτα σαν βιντεο ειναι καλο δηλαδη η καμερα ειναι σε σωστο σημειο κτλ..

Σαν πραξη εχει ας το πουμε καποια χμ.. πλακα διοτι φαινετε βαριοντουσαν και δεν ηξεραν τι να κανουν.Σαν εντυπωση ομως ειναι αρνητικη.Ετσι φαινετε οτι μεσα στην σχολη επικρατει ενα τσιρκο οπου ο καθενας παιρνει μια καμερα και γυριζει ταινιουλες.Αυτο δεν βγαζει σοβαρη εικονα προς τα εξω.Επισης , οπως βλεπεις φιλε δεν τηρουνε τον παραμικρο κανονα ασφαλειας.Δεν θα εχουν ετσι τα οπλα και τα γυριζουν στα προσωπα ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ να ειναι διοτι ποιος ξερει εαν εχει μεινει καμια σφαιρα?Στην Σχολη Αστυφυλακων Ρεθυμνου νομιζω πριν 3-4 χρονια ειχε γινει ατυχημα με πιστολι...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μιλάς αλλά το συγκεκριμένο δεν είναι επικριτέο.Έχει πολύ πλάκα και ήταν στημένο!Ειδικά εκεί που φωνάζει camperi camperi έλιωσα!
Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

γιατι εκεινο το βιντεο με την ging ερασιτεχνικο βεβαια αλλα ελεινο

που εκανα ντου σε μια χημικη τουαλετα δυο απο αυτους με φουλ εξοπλισμο πεταγαν καπνογονα και flash χαχαχαχαχχχαχα

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο μπράβο και βλέπω γελάτε με τα χάλια τους.

αυτη είναι και η αυριανή ελληνική αστυνομία απ οτι βλέπω, μια απέραντη παιδική χαρά.

Μια απο τα ίδια δηλαδή.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Kαλα ρε μεγαλε που ειδες οτι γελαμε ?Οτι θες λες μου φαινετε.

Για δες λιγο τι εγραψα και πες ΠΟΥ ΓΕΛΑΩ η που το επικροτω.

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο μπράβο και βλέπω γελάτε με τα χάλια τους.

αυτη είναι και η αυριανή ελληνική αστυνομία απ οτι βλέπω, μια απέραντη παιδική χαρά.

Μια απο τα ίδια δηλαδή.

χωρις χαβαλε δεν θα ηταν ποτε καλα εκει περα οπου και να ηταν καποιος..εδω εμεις καναμε πλακες στους ανωτερους μας (μεχρι ενα οριο βασικα:p)(τους ειχαμε στειλει τραβελια ειχαμε κολησει τα παπουτσια του λοχαγους μας στο πατωμα και πηγε να τα βαλει και δεν μπορουσε)

χωρις πλακα δεν εχει νοημα να εισαι στην τσιτα συνεχεια..(αλλωστε ελευθερος χρονος ειναι οτι θες κανεις

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωστε αλλα καντε και καμια προετοιμασια στις καμψεις και τρεξιμο γιατι τις πρωτες 40 ημερες εχει τετοια.

 

Καλύτερα να κάνεις προετοιμασία στο πρωίνο ξυπνημα και στο στώσιμο του κρεβατιού παρα στις κάμψεις το πολύ πολύ να να κάνεις 40-50 την ημέρα και αν βαριέσαι ξαπλώνεις κιόλας και με τον όρο "τρέξιμο" εννοείται οτι έχεις κάποιον συνέχεια κάποιον πάνω από το κεφάλι σου να φωνάζει και να σου ζαλίζει τα ούμπαλα ακόμα και για τα πιο απλά πραγματα

http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα εαν πχ ερθει κανεις και μου πει "παρε 15 η 20 καμψεις" και εγω δεν μπορω να κανω ουτε 10??Τι θα κανω τοτε φιλε?Το λεω ως παραδειγμα ευτηχως μπορω να κανω πανω απο 10.Επισης , στην βασικη πχ δεν εχει τρεξιμο μετην καθαρη εννοια του ορου δηλαδη γυρους στο γηπεδο , γυμναστικη ,καμια πορεια κτλ?Εσυ μαλλον η εισαι δευτερο-ετης η τελειωσες.Δωσε καμια πληροφορια στους νεους..
Link to comment
Share on other sites

Mπράβο μπράβο και βλέπω γελάτε με τα χάλια τους.

αυτη είναι και η αυριανή ελληνική αστυνομία απ οτι βλέπω, μια απέραντη παιδική χαρά.

Μια απο τα ίδια δηλαδή.

 

Kαλα ρε μεγαλε που ειδες οτι γελαμε ?Οτι θες λες μου φαινετε.

Για δες λιγο τι εγραψα και πες ΠΟΥ ΓΕΛΑΩ η που το επικροτω.

 

Ρε παιδιά κουλάρετε!

 

1)Το Βίντεο είναι αστείο όπως και να το κάνεις!

2)Δεν βλέπω χάλια απλά βλέπω παιδιά 17,18 χρονών να κάνουν μια πλακίτσα στον ελεύθερο χρόνο τους

 

Δλδ μόλις κάποιος γίνει μπάτσος πάυει να είναι παιδί?Εκτός και αν νομίζετε ότι όλοι είναι ζώα!Μια ζωή έκραζαν ότι η αστυνομία είναι κολλημένη και τα λοιπά!Τώρα που αλλάζει το σύστημα πάλι δεν σας αρέσει!

 

Ε,πείτε μου πως θέλετε την αστυνομία να την αλλάξουμε!Μήπως θέλετε οι μπάτσοι να γίνουν ρομποτάκια?Έλεος πια εγώ το βίντεο το έβαλα ως αστείο και αυτό είναι,τίποτα άλλο!Αν το βλέπετε αλλιώς το πρόβλημα σίγουρα δεν είναι των παιδιών που το τράβηξαν!!!

Ο βασιλιάς πέθανε.Ζήτω ο βασιλιάς!
Link to comment
Share on other sites

Όταν το είδα πρώτη φορά έσκασα στα γέλια.

 

Μου άρεσε η φαντασία που είχαν για να κάνουν κάτι τέτοιο. Άλλωστε παντού γίνονται τέτοια, ειδικά στο στρατό.

Επίσης ανέκαθεν γινόντουσαν αυτά απλά τώρα μπορούν και τα γράφουν και τα βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις τώρα ρώτησα στο 2810247704 πότε θα μας καλέσουν και μου είπαν

"Δεν ξέρουμε, σύντομα πάντως".

Εσείς τώρα βγάλετε τα συμπεράσματά σας.:wacko:

 

Τι είναι αυτό το τηλέφωνο δεν ξέρω, πάντως όταν πείρα στη Γραμματεία του τμήματος εσωτερικών λειτουργιών του Ηρακλείου με παρέπεμψαν σε αυτό.

 

Αν ξέρει κανένας κάποιο άλλο τηλέφωνο που να μπορώ να μάθω και για τη σειρά εισαγωγής μου παρακαλώ πείτε μου,:worry:

 

Επίσης 19/09/07 ξεκινάνε οι εξετάσεις ψυχοτεχνικών υγειονομικών και αθλητικών για τους Έλληνες του εξωτερικού και ως γνωστόν διαρκούν τρεις μέρες. Δεν ξέρω πως σχετίζεται αυτό με την ημερομηνία παρουσίασης μας.

Link to comment
Share on other sites

Σημαινει οτι θα μας καλεσουνε μετα τις 20.Γιατι θα πρεπει να τελειωσουνε και αυτοι.Αλλα οπως και να εχει θα μπουμε πιστευω μετα της 20 Οκτωμβριου.

 

Καλυτερα παρε τηλεφωνω στην Διευθηνση Σχολης Αστυφυλακων στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...