Jump to content

AMD η INTEL


aijivl
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προκείται για τη αιώνια διαμάχη.

 

Δεν ξεχνώ πως καίγονταν οι Amd παλαιότερα. Αλλά τώρα έχουν να προτείνουν κάτι καλύτερο. Τί λετε εσείς??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακριβως...Παλια οι AMD ειχαν προβλημα θερμοκρασιας....Πριν 2 χρονια ειχαν οι INTEL προβλημα θερμοκρασιας...Τωρα δεν εχει κανεις απο τους 2 προβλημα θερμοκρασιας και η AMD κραταει τα ινια στον αγωνα της ταχυτητας.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...Παλια οι AMD ειχαν προβλημα θερμοκρασιας....Πριν 2 χρονια ειχαν οι INTEL προβλημα θερμοκρασιας...Τωρα δεν εχει κανεις απο τους 2 προβλημα θερμοκρασιας και η AMD κραταει τα ινια στον αγωνα της ταχυτητας.

 

borei na mhn einai provlima tora alla oi intel anevazoun thermkrasia arketa

Link to comment
Share on other sites

Alla telika poioi ine poio axiopisti edo ine to zitoumeno i thermakrasia ine kati pou xeperniete ,giati meta apo sizitisis pou echo kani me atoma pou ascholounte epagelmatika me pc oloi protinoun intel.

Οδηγίες για τη «Νόσο των πτηνών»

 

http://img101.imageshack.us/img101/6465/g7su.th.png

Link to comment
Share on other sites

Σε επιδόσεις υπερέχει η AMD εδώ και πολύ καιρό. Όσοι θέλουν μεγαλύτερη αξιοπιστία όμως, συνήθως επιλέγουν Intel. Όχι τόσο για τον επεξεργαστή, αλλά για την πλατφόρμα. Για μένα, η AMD δεν έπρεπε να είχε σταματήσει να ασχολείται με τα chipsets για τους επεξεργαστές της.
Link to comment
Share on other sites

ne alla oi perissteroi servers me amd einai stimenoi gia logous statherotitas. i intel apla akoma apolamvanei tis simfonies gia apoklistikotita pou exei me pollous (px dell) kai einai pio kali se oti afora themata marketing, kati adistixo ginete kai me to norton alla ayto einai allo thema
Link to comment
Share on other sites

ne alla oi perissteroi servers me amd einai stimenoi gia logous statherotitas. i intel apla akoma apolamvanei tis simfonies gia apoklistikotita pou exei me pollous (px dell) kai einai pio kali se oti afora themata marketing, kati adistixo ginete kai me to norton alla ayto einai allo thema

Χμ...Εγω θα ελεγα με intel Xeon . Εκτος αν μιλας για χαμηλου κοστους που αγοραζουν για net cafe κτλ...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

ne alla oi perissteroi servers me amd einai stimenoi gia logous statherotitas.
Δεν ξέρω που το βρήκες αυτό που λες, αλλά αν και οι servers είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία, το μερίδιο που έχει η Intel με τους Xeon είναι πολύ μεγάλο.
Link to comment
Share on other sites

Προκείται για τη αιώνια διαμάχη.

 

Δεν ξεχνώ πως καίγονταν οι Amd παλαιότερα. Αλλά τώρα έχουν να προτείνουν κάτι καλύτερο. Τί λετε εσείς??

προς το παρών ΜΠΟΡΕΙ να νικάει η amd αλλά στο μέλλον με τους καινούργιους επεξεργαστές(νομίζω έχουν ανακοινωθούν) της intel ποιος θα ξέρει.

εγώ παντως με intel είμαι χαρά.το καλοκαίρι έποιανε 50 βα8μούς τώρα δεν ξέρω.

καλά θα ήταν να προστεθεί μια δημοσκόπηση.

Link to comment
Share on other sites

και η AMD και η INTEL εχουν ανακοινωσει νεα σειρα οποτε το ιδιο θα ισχυσει και εκει.

Η ΙΝΤΕL εχει μεγαλυτερο μεριδιο στην αγορα των server γιατι εχει πολυχρονες συμφωνιες...Επισης εχει κατηγορηθει στην Αμερικη και στην Κινα / Ιαπωνια για παρανομους τροπους που επιβαλει τους επεξεργαστες της σε εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

και η AMD και η INTEL εχουν ανακοινωσει νεα σειρα οποτε το ιδιο θα ισχυσει και εκει.

Η ΙΝΤΕL εχει μεγαλυτερο μεριδιο στην αγορα των server γιατι εχει πολυχρονες συμφωνιες...Επισης εχει κατηγορηθει στην Αμερικη και στην Κινα / Ιαπωνια για παρανομους τροπους που επιβαλει τους επεξεργαστες της σε εταιρειες.

 

Ne MONO i intel xrisimopoiei kapoious paranomous tropous gia na epivallei tous epexergastes tis i amd kikloforei me to euaggelio sto xeri. Akousa oti me tous neous amd epexergastes tha dinete k ena mini euaggelio dwro :p . I intel exei dimiourgisei nesous dual core me neous pirines oi opoioi iposxonte polla........

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν AMD. Καλύτερες επιδόσεις με μικρότερη τιμή. Από αξιοπιστία, πιστεύω ότι και οι δυο εταιρείες είναι το ίδιο με μικρό προβάδισμα της intel. Αν αλλάξει τις τιμές της (intel) και βγάλει πιο φτηνούς επεξεργαστές στο μέλλον βλέπουμε...
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

AMD 64 ATHLON (S939) X 2 4400

INTEL PENTIUM 4 840 (DUAL CORE - 1MB X2 L2 CACHE, 3.2GHZ, 800MHZ FSB)

 

Σαφή υπεροχή των amd αλλά μόνο στα Ηz, καθώς το Cache των pentium δεν το έχει. Iσως στην απόδοση είναι το ίδιο οσο για τις τιμές των πιο γρήγορων επεξεργαστών στην ελληνική αγορά : 530 , 552 αντιστοίχως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εγώ έχω έναν AMD Athlon 3500+... και με το προγραμματάκι της mobo βλέπω θερμοκρασία 28-29 βαθμούς κελσίου!!!! Είναι δυνατόν??? Το κουτί λέει 23!!! Μήπως να το οverclockάρω???
Link to comment
Share on other sites

Siemenakias, μην αγχώνεσαι. Καλά δείχνει το utility...

 

Aijivl τι εννοείς δεν έχει το cache των pentium; Ακριβώς την ίδια cache έχουν.

Όσο για την απόδοση, καλύτερα μην πούμε καλύτερα ποιός είναι καλύτερος... Με ένα search στο ίντερνετ για συγκριτικό μεταξύ των 2 θα σε πείσει... :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως ρε παιδιά Fujitsu-Siemens, hp, Ibm συνεργάζονται με pentium και όχι με amd που θα τους επεφτε και το κοστος και θα ήταν και καλύτερα????

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερες συμφωνίες, καλύτερη θέση στην αγορά, καλύτερη υποστήριξη, ισχυρότερο marketing, ισχυρότερο brand name. Δε νομίζω ότι χρειάζονται κι άλλα...
Link to comment
Share on other sites

oi amd einai klashs anwteroi..

alla kai na mhn htan, dedomenou oti h intel exei kanei mia poly megalh tsatsia stous compilers ths, etsi gia na thn sampotarw eimai me thn amd.. alla outws h allws einai anwterh.. px opteron >>>>>> itanium 2 kai se taxythtes kai se temp.

 

h tsatsia: http://yro.slashdot.org/article.pl?sid=05/07/12/1320202

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερες συμφωνίες, καλύτερη θέση στην αγορά, καλύτερη υποστήριξη, ισχυρότερο marketing, ισχυρότερο brand name. Δε νομίζω ότι χρειάζονται κι άλλα...

 

Εκτος απο την καλυτερη υποστηριξη (οπως λες) τι εχει να κερδισει ο απλος πελατης απο ολα τα αλλα? ΤΠΤ! μαλλον χανει, αφου πρεπει να πληρωσει το ισχυρο brand name και marketing, στο τελικο προιον.

 

Εχω εδω και χρονια AMD και ειμαι υπερευχαριστημενος, ο καιμενος ο XP που εχω τωρα, εχει 3 χρονια στην "πλατη" που στα 2 δουλευει με 500MΗz πανω και vcore 2v(!) απο 1.65. Εχει χτυπησει σκληρος,εχει καει μητρικη,οθονη,dvd rom αλλα ο athlon ζει, αντε περιμενω το καινουριο socket να χτυπησω εναν 64 το καλοκαιρι.: cool:

 

Y.Γ. Το επομενο socket για τους νεους opteron(socket F) εχει υποδοχη για 1207 pins, καλα που θα χωρεσουν σε μια cpu 1207pins!

Link to comment
Share on other sites

Allo ena yper ths amd: palio men, alla tous palious p4 (me northwood) yphrxe kai to legomeno northwood syndrome.. dn 8ymamai kati antistoixo gia tous amd!:) AMD 1-0 INTEL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...