Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχουμε την περίπτωση ευρωπαίου πολίτη που ζει και εργάζεται στην Ελλάδα.

Μπορεί να βγάλει διαβατήριο κάπως όσο βρίσκεται εδώ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχουμε την περίπτωση ευρωπαίου πολίτη που ζει και εργάζεται στην Ελλάδα.

Μπορεί να βγάλει διαβατήριο κάπως όσο βρίσκεται εδώ;

 

Ναι, μέσω της πρεσβείας του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μέσω της πρεσβείας του.

 

Σωστό.

Πώς γίνεται όμως να κοστίζει στην χώρα (Πολωνία) της κοπέλας 30€ και η Πρεσβεία εδώ να ζητάει 250+€.

Άλλη επιλογή δεν παίζει δηλαδή..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σωστό.

Πώς γίνεται όμως να κοστίζει στην χώρα (Πολωνία) της κοπέλας 30€ και η Πρεσβεία εδώ να ζητάει 250+€.

Άλλη επιλογή δεν παίζει δηλαδή..

 

Δεν είμαι και ειδικός στο θέμα, αλλά αν ζητάνε 250 ευρώ στην Ελλάδα (μου φαίνεται υπερβολή). Γενικά πρέπει να το ψάξει και από κανά φόρουμ πιο ειδικό για Πολωνία. Αν είναι η πρώτη φορά που ζητάει κάτι από την υπηρεσία ίσως χρεώνουν και μια εγγραφή αλλά είναι μικρή γενικά, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω όχι πάνω από 20 ευρώ για Ελληνικό προξενείο σε εξωτερικό (νομίζω προξενείο πρέπει να κοιτάξει). Προσπάθησε να τον βοηθήσεις μην τον πιάσουν κορόιδο.

 

ok βρήκα φόρουμ για Πολωνούς που μένουν Αμερική και αναφέρουν ότι είναι μεγάλο το κόστος, απλά είναι αρκετά παλιά τα ποστς.

http://www.polishforums.com/archives/2009/polonia-usa-canada-28/renewing-polish-passport-us-25017/

http://www.polishforums.com/travel-tourism-5/renewal-polish-passport-40309/

Link to comment
Share on other sites

Σωστό.

Πώς γίνεται όμως να κοστίζει στην χώρα (Πολωνία) της κοπέλας 30€ και η Πρεσβεία εδώ να ζητάει 250+€.

Άλλη επιλογή δεν παίζει δηλαδή..

 

Γενικά, σε μία χώρα άλλη από την χώρα της ιθαγένειας ενός ατόμου, διαβατήρια μπορούν να εκδώσουν μόνο οι προξενικές αρχές (πρεσβείες/προξενεία). Οπότε άλλη επιλογή είναι σχεδόν αδύνατο να παίζει.

 

Τώρα γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά στην τιμή, αυτό είναι κάτι που μόνο η πρεσβεία μπορεί να σου απαντήσει.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μήνες πλήρωσα 90 φράγκα για έκδοση νέου διαβατηρίου στο Προξενείο της Γενεύης.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μήνες πλήρωσα 90 φράγκα για έκδοση νέου διαβατηρίου στο Προξενείο της Γενεύης.

Μιλάς για εδώ Ελλάδα, έτσι;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για εδώ Ελλάδα, έτσι;

Μιλάω για έκδοση ελληνικού διαβατηρίου στο Προξενείο της Ελλάδας στη Γενεύη.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην Κύπρο πλήρωσα λιγότερα. Άρα απ' ότι φαίνεται σε κάθε χώρα είναι διαφορετικές οι τιμές...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να ρωτήσω κάτι, έχει κανείς εμπειρία από έκδοση διαβατηρίου το καλοκαίρι; Παίρνει παραπάνω χρόνο; Έχει διαφορά αν πάω 23 Ιουλίου ή 2 Αυγούστου; Σαν διαδικασία μου είναι πιο εύκολο να το βγάλω στην Ελλάδα αλλά θα έρθω λογικά τέλη Ιουλίου.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα βγάλει αρχές Αυγούστου και δεν άργησε καθόλου. 3-4 μερουλες

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα βγάλει αρχές Αυγούστου και δεν άργησε καθόλου. 3-4 μερουλες

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, οπότε φαίνεται ότι λειτουργεί το σύστημα τον αύγουστο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σχετικά με τα παράβολα.

Υπάρχει στάνταρ μαγαζάκι που τα πουλάει δίπλα στο τμήμα Ζωγράφου;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε μια εφορια μπορεις να αγορασεις τα παραβολα.τσεκαρε μηπως μπορεις να τα αγορασεις μεσω taxisnet.
Link to comment
Share on other sites

Στα Ελληνικά προξενεία σε διαφορες χωρες εχουν στανταρ μερες και ωρες για εκδοση Διαβατηριων η Ελληνικων ταυτοτητων οποτε καλο θα ειναι να ενημερωνεστε στις ιστοσελιδες αυτων των προξενειων.(καθε προξενειο εχει και θα βρειτε πληροφοριες ευκολα.)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει αν μπορείς να βγάλεις online τα απαραίτητα παράβολα μέσω του gsis από το https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavolo/public/create.htm ;

Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι σχετικό κάτω από την διεύθυνση αστυνομίας και όλα τα άλλα που έψαξα.

 

Επίσης διαπίστωσα ότι για παράβολα δεν βρήκα να τα αγοράσω από κάποιο κατάστημα και αναγκαστική πήγα στην Εφορία.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επίσης διαπίστωσα ότι για παράβολα δεν βρήκα να τα αγοράσω από κάποιο κατάστημα και αναγκαστική πήγα στην Εφορία.

 

Τα παράβολα Δημοσίου που χρειάζονται για την έκδοση Διαβατηρίου, τουλάχιστον τα τελευταία 15 χρόνια, που βγάζω διαβατήριο .. από κει μπορούμε να τα προμηθευτούμε. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη πηγή...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Από εξωτερικό και συγκεκριμένα από Κύπρο, ξέρει κανένας πόσο καιρό θέλει να εκδωθεί διαβατήριο;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Από εξωτερικό και συγκεκριμένα από Κύπρο, ξέρει κανένας πόσο καιρό θέλει να εκδωθεί διαβατήριο;

 

Περιπου 10-12 μερες.Κανεις την αιτηση στην Ελληνικη πρεσβεια εκει θα εκτυπωθει στην Ελλαδα και θα το παραλαβεις παλι απο την Ελληνικη πρεσβεια στην Κυπρο.

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 10-12 μερες.Κανεις την αιτηση στην Ελληνικη πρεσβεια εκει θα εκτυπωθει στην Ελλαδα και θα το παραλαβεις παλι απο την Ελληνικη πρεσβεια στην Κυπρο.

 

Θενξ, λήγει το διαβατήριο μου τον Δεκέμβρη και το είχα ξεχάσει εντελώς...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι, αναφορικά με το παράβολο. Στην σχετική ιστοσελίδα αναφέρει τα εξής για την πληρωμή του:

 

α) στις Τράπεζες που υποστηρίζουν on-line πληρωμή το παράβολο θα είναι άμεσα διαθέσιμο για υποβολή στην εκάστοτε υπηρεσία (Γραφείο Διαβατηρίων).

β) στις Τράπεζες που δεν υποστηρίζουν on-line πληρωμή. Το παράβολο θα είναι διαθέσιμο μετά από 1-2 εργάσιμες ημέρες από την ημερομηνία πληρωμής του για υποβολή στην εκάστοτε υπηρεσία (Γραφείο Διαβατηρίων).

γ) Μέσω της Ιστοσελίδας της ΓΓΠΣ με χρήση πιστωτικής/προπληρωμένης/χρεωστικής κάρτας Ελληνικών Τραπεζών, το παράβολο θα είναι άμεσα διαθέσιμο για υποβολή στην εκάστοτε υπηρεσία (Γραφείο Διαβατηρίων).

 

Από εξωτερικό πως γίνεται η πληρωμή του παράβολου;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα και δεν το αναφερει πουθενα.Νομιζω τα παραβολα απο το εξωτερικο τα πληρωνεις στο προξενειο οπου και θα κανεις την αιτηση και θα παραλαβεις το Διαβατηριο.Εφοσων ομως εχεις μια πιστωτικη καρτα λογικα θα μπορεις να βγαλεις παραβολο και απο το taxisnet δεν ξερω αν δεχονται χρεωστικες καρτες απο τραπεζες του εξωτερικου

Για πληροφοριες σχετικα με τα ηλεκτρονικα παραβολα υπαρχει τηλεφωνο επικοινωνιας το Τηλ. 210-61 71 600 email: info@dias.com.gr

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι δεν εχουν θεμα με τις καρτες. Λεφτα παιρνουν!

Εγω με χρεωστικη αλφα πληρωσα κομπλέ κ σε 4 μερες ειχα κ το διαβατηριο. Το καινουργιο που σου παιρνουν κ το αποτυπωμα!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι δεν εχουν θεμα με τις καρτες. Λεφτα παιρνουν!

Εγω με χρεωστικη αλφα πληρωσα κομπλέ κ σε 4 μερες ειχα κ το διαβατηριο. Το καινουργιο που σου παιρνουν κ το αποτυπωμα!

 

Δεν διαφωνώ, αλλά αναφέρει μόνον ελληνικές τράπεζες...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι δεν εχουν θεμα με τις καρτες. Λεφτα παιρνουν!

Εγω με χρεωστικη αλφα πληρωσα κομπλέ κ σε 4 μερες ειχα κ το διαβατηριο. Το καινουργιο που σου παιρνουν κ το αποτυπωμα!

 

1η φορά μαθαίνω ότι σου παίρνουν κι αποτύπωμα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...