Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδιά εξηγείστε μου αν έχω άδικο. δεν έχει βγει νομος που να επιτρέπει την έκδοση διαβατηρίου άσχετος με τι στρατολογική κατάσταση? το χω διαβάσει σε άπειρα sites και μου το είπανε και από το ελληνικό προξενείο. τώρα στείλανε απάντηση από την ελλάδα και δε μου βγάζουν επειδή θεωρούμαι ανυπότακτος εξωτερικού! που και πως μπορώ να βρω το δίκιο μου?Σκέφτηκα να πάρω την αστυνομία να ζητήσω "εξηγήσεις", θα βγάλω άκρη?

 

Δηλαδή τώρα δε θα μπορέσω να βγάλω ποτε αν δε πάω φαντάρος? και αν θέλω να πάω να κάνω τι θητεία μου πως θα ταξιδέψω? τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις? Θα μείνω αμερική για πάντα??:help::cry:

Ο νομος λεει οτι πρεπει να εχει ταχτοποιησει τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις(αν εχεις υπηρετησει ή αν εισαι νομιμα εκτος στρατευματος) για βγαλεις διαβατηριο.Εσυ θα πας φανταρος αν ερθεις Ελλαδα ή θα παρεις αναβολη;Νομιζω οτι με την στρατολογια πρεπει να μιλησεις και οχι μονο με την αστυνομια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά υπάρχει απαγορευτικού εξόδου από τι χωρα...μπορώ να έρθω βγάζοντας αμερικανικο αλλα φαντάζομαι δε θα μπορώ να φύγω. Αν τελικά έρθω για να πάω στρατό τι "καμπάνες" θα πέσουν? φυλακες, προστύματα κτλ η τίποτα?

και κάτι ακόμα, δε θα μπορώ να φύγω από οποιαδήποτε χωρa τις E.E η μονο από ελλάδα? γιατί σκεφτόμουν να πήγαινα γερμανία το καλοκαίρι και τα χριστούγεννα ελλάδα για στρατό

 

Έχω θείο διοικητή αστυνομίας και θα πάει να ρωτήσει τι δευτερα. ελπίζω να τον σεβαστούν λίγο περισσότερο και να του εξηγήσουν τι γίνεται..

 

Επίσης στο γράμμα λέει να παρουσιαστώ και σε 15 μέρες στην αστυνομία..πως? να κολυμπήσω να έρθω?

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει απαγορευτικού εξόδου από τι χωρα...μπορώ να έρθω βγάζοντας αμερικανικο αλλα φαντάζομαι δε θα μπορώ να φύγω. Αν τελικά έρθω για να πάω στρατό τι "καμπάνες" θα πέσουν? φυλακες, προστύματα κτλ η τίποτα?

 

Θέμα στρατολογίας. Εκεί πρέπει να απευθυνθείς.

 

και κάτι ακόμα, δε θα μπορώ να φύγω από οποιαδήποτε χωρa τις E.E η μονο από ελλάδα? γιατί σκεφτόμουν να πήγαινα γερμανία το καλοκαίρι και τα χριστούγεννα ελλάδα για στρατό

 

Ε οκ! Δεν είσαι ο Ρωχάμης για να εκδώσουν αναζητήσεις μέσω Europol/Interpol :lol: Αυτό που γράφεις, ΝΑΙ γίνετε.

 

Έχω θείο διοικητή αστυνομίας και θα πάει να ρωτήσει τι δευτερα. ελπίζω να τον σεβαστούν λίγο περισσότερο και να του εξηγήσουν τι γίνεται..

 

Εσένα δηλαδή δεν σεβαστήκαν επειδή δεν έχεις διαβατήριο στα χέρια σου; Μη λέμε πάλι τα ίδια. :sick: Με ποιο σκοπό στέλνεις τον θείο σου; Να κάνει τι;;;;

 

Επίσης στο γράμμα λέει να παρουσιαστώ και σε 15 μέρες στην αστυνομία..πως? να κολυμπήσω να έρθω?

 

Έλα με φαξ! :p Καλή ερώτηση!!!

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

E άλλο να ρωτήσει αυτός και άλλο εγώ. Ξέρει και κάτι παραπάνω για τους νομους...εμενα θα με δουλεύουν κανονικά

 

Ότι υπάρχει απαγορευτικό εξόδου σημαίνει ότι δε βγαίνω με τίποτα? Και πως θα ξέρουν αφού δεν υπάρχουν έλεγχοι? Μήπως το λένε για να με φοβίσουν....?

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

E άλλο να ρωτήσει αυτός και άλλο εγώ. Ξέρει και κάτι παραπάνω για τους νομους...εμενα θα με δουλεύουν κανονικά

 

Ότι υπάρχει απαγορευτικό εξόδου σημαίνει ότι δε βγαίνω με τίποτα? Και πως θα ξέρουν αφού δεν υπάρχουν έλεγχοι? Μήπως το λένε για να με φοβίσουν....?

Aφου δεν εχεις διαβατηριο πως θα βγεις απο ΕΕ για να πας ΗΠΑ;

Αν ομως εχεις αμερικανικο διαβατηριο δεν νομιζω οτι θα εχεις κανενα προβλημα γιατι θα φαινεσαι σαν αμερικανος πολιτης,κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει απαγορευτικού εξόδου από τι χωρα...μπορώ να έρθω βγάζοντας αμερικανικο αλλα φαντάζομαι δε θα μπορώ να φύγω. Αν τελικά έρθω για να πάω στρατό τι "καμπάνες" θα πέσουν? φυλακες, προστύματα κτλ η τίποτα?

και κάτι ακόμα, δε θα μπορώ να φύγω από οποιαδήποτε χωρa τις E.E η μονο από ελλάδα? γιατί σκεφτόμουν να πήγαινα γερμανία το καλοκαίρι και τα χριστούγεννα ελλάδα για στρατό

 

Aφού μπορείς να βγάλεις αμερικάνικο διαβατήριο τι το συζητάς; Βγάλτο και θα είσαι κύριος - δεν πρόκειται να σε εμποδίσει κανείς ούτε να μπεις ούτε να βγεις πουθενά ;)

Link to comment
Share on other sites

Ότι υπάρχει απαγορευτικό εξόδου σημαίνει ότι δε βγαίνω με τίποτα? Και πως θα ξέρουν αφού δεν υπάρχουν έλεγχοι? Μήπως το λένε για να με φοβίσουν....?

 

Σημαίνει ότι αν σε πιάσουν στα σύνορα δε σε αφήνουν να βγεις... Έλεγχοι δεν υπάρχουν μόνο για τις χώρες της συνθήκης Schengen, οπότε και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Αν μπεις σε οποιαδήποτε χώρα με αμερικανικό διαβατήριο θεωρείσαι γι' αυτή αμερικανός πολίτης, στην Ελλάδα όμως δε νομίζω...

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δε ξέρω αν θα θεωρούμαι αμερικανος πολίτης...γιατί όταν ρώτησα είπα ότι πρέπει να φύγω ελλάδα και χρειάζομαι διαβατήριο και μου είπαν ότι βγαίνει. Παραπάνω δε ρώτησα για το τι δικαιώματα θα έχω...αυτό που με απασχολεί λίγο είναι ότι και να βγάλω αμερικανικο (θεωρούμαι αμερικανος η όχι) πάλι θα είμαι έλληνας και το διαβατήριο θα έχει το ελληνικό μου όνομα. Εκεί δηλαδή μπορεί να καταλάβουν ότι πρόκειται για μένα...αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να μη κάνουν check καθόλου..Το απαγορευτικό εξόδου είναι κάτι τυπικό? Τι πιθανότητες υπάρχουν να με πιάσουν? αυτό δε μπορώ να καταλάβω..γιατί ακόμα και 50/50 να είναι θα το ρισκάρω
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δε ξέρω αν το καταλάβατε Αμερική είμαι τώρα και θέλω να έρθω Ελλάδα μέσο Γερμανίας μάλλον (χωρα σέγκεν) και να φύγω επίσης μέσο γερμανίας. Από τι στιγμή που από άλλη χωρα δεν υπάρχει απαγορευτικό παρα μονο από Ελλάδα, και από τι στιγμή που από Ελλάδα-Γερμανία πάω χωρίς έλεγχο, η με ταυτότητα (που δεν έχω), η με ένα ΤΥΠΙΚΌ έλεγχο διαβατηριου τότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Μετά, από Γερμανία-Αμερική είναι ακόμα πιο εύκολα.γιατί στη γερμανία φεύγοντας για αμερική και να κάνουν έλεγχο, που θα κάνουν, δε θα φαίνομαι...e?

 

P.S μίλησα με τον θείο μου. κατάφερε να επικοινωνήσει με τον αρχηγό στρατολογίας στην Αθηνα, και μαλιστa τον πήρε στο κινητό του Σαββατιάτικα (που λέγατε να μη βάλω μέσον!) Του είπε ότι με ένα χαρτί μόνιμο κατοικου εξωτερικού δεν έχω κανένα πρόβλημα,αλλα εγώ σε 2 χρονια θα θεωρούμαι MKE, δε το ξέρε αυτό ο θείος μου και θα δει τι άλλο μπορεί να γίνει. Βασικά μου είπε "μη μασάς και έλα", αλλα αν είναι να πάω για μαλλί και να βγω κουρεμένος πάω διακοπές αλλου!

 

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει ακριβώς τι έλεγχο κάνουν από ελλάδα σε κάποια άλλη χωρα Sengken? Στην αμερική για παράδειγμα για να ταξιδέψεις από state σε state δείχνεις ότι να ναι απλά να έχει το πρόσωπο και το όνομα να είναι το ίδιο με του εισητιρiου. Έτσι είναι και εκεί?

 

Έχετε ακούσει να σταματάνε ανυπότακτους με απαρευτικο εξόδου στο αεροδρόμιο? Γιατί εγώ διαβάζω στο omhroi.gr και thiteia.org ότι σχεδόν όλοι είναι χρονια ανυπότακτοι και κανεις δε τους είπε ποτε τίποτα..είναι όντως τόσο χαλαρά? Θέλω μια ιδέα για το τι ρίσκο παίρνω..

 

sorry για τα long posts και τις ερωτήσεις. Καίγομαι να πάω ελλάδα...είναι και γυναικα στη μέση...:O

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει ακριβώς τι έλεγχο κάνουν από ελλάδα σε κάποια άλλη χωρα Sengken? Στην αμερική για παράδειγμα για να ταξιδέψεις από state σε state δείχνεις ότι να ναι απλά να έχει το πρόσωπο και το όνομα να είναι το ίδιο με του εισητιρiου. Έτσι είναι και εκεί?

 

Nαι. Ελλάδα-Ιταλία, Ιταλία-Γαλλία και πίσω αυτό ακριβώς έγινε, από υπαλλήλους των αεροδρομίων, και απ' ότι μπόρεσα να καταλάβω δεν έψαξε κανείς πουθενά για τα στοιχεία...

 

(Κι εσύ ρε φίλε λίγο προσοχή... Από ανυπότακτος στην Αμερική Ελληνίδα βρήκες; Έλεος... :rolleyes:)

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Την ξέρω από τότε που πήγαινα γυμνάσιο ελλάδα. Μόλις έμαθα ότι ενδιαφέρεται για μένα και επειδή ούτε εγώ την έχω ξεχάσει λέω να πάω να την κατακτήσω!:cool:

 

Αν είναι τόσο τυπικοί οι έλεγχοι τότε πως σταματάνε κάποιον με απαγορευτικό εξόδου? Μου φαίνεται είναι αν σου τύχει...

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Την ξέρω από τότε που πήγαινα γυμνάσιο ελλάδα. Μόλις έμαθα ότι ενδιαφέρεται για μένα και επειδή ούτε εγώ την έχω ξεχάσει λέω να πάω να την κατακτήσω!:cool:

 

Αν είναι τόσο τυπικοί οι έλεγχοι τότε πως σταματάνε κάποιον με απαγορευτικό εξόδου? Μου φαίνεται είναι αν σου τύχει...

 

Για να περασεις απο καποιο σημειο ελενχου (συνορα ή ελενχο αεροδρομιου) πρεπει να εχεις ταυτοτητα ή διαβατηριο.Εσυ δεν εχεις τιποτα απο τα δυο ομως!!

Link to comment
Share on other sites

Η απορία που έχω είναι με αμερικανικο (βγαίνει σε μια μέρα) αν θα μπορέσω να έρθω και να φύγω και τι σόι ελεγχους κάνουν? Υπάρχει περίπτωση να με σταματήσουν μιας και το όνομα είναι το ίδιο η δε παίζει κάτι τέτοιο γιατί θεωρούμαι "αμερικανος"?

 

Βασικά το πρόβλημα θα είναι να βγω από ελλάδα. μετά όταν πάω σε ευρωπαϊκή χωρα φεύγω κανονικά για αμερική, και γυρνάω σε κάνα χρόνο για το στρατό.

 

Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι τι τελικά ισχύει με τους ελεγχους από ελλάδα σε άλλες χώρες sengken?

είναι τυπικοί? μια φιλi μου πήγε γαλλία και είπε ελέγχουνε διαβατήριο ΚΑΙ ταυτότητα, μια άλλη πήγε ιρλανδία και λέει είδαν μονο ταυτότητα ΑΛΛΑ κάνουν σοβαρό έλεγχο για ναρκωτικά κτλ..για αυτό δε ξέρω..

 

Ελέγχουν για ανυπότακτους εξωτερικού/ με απαγορευτικά εξόδου? Και αν ναι, με αμερικανικο θα έχω το ίδιο πρόβλημα και τι πιθανότητες υπάρχουν να με σταματήσουν?

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Οι τυπικοι ελενχοι ειναι για πολιτες της ΕΕ(ποσο τυπικοι ειναι εξαρταται απο το ποσο βαριεται ο υπαλληλος) ,εσυ ομως με αμερικανικο διαβατηριο δεν θα εισαι πολιτης ΕΕ .
Link to comment
Share on other sites

διαβατήριο δε μου βγάζαν γιατί με είχανε ως ανυπότακτο εσωτερικού. δε ξέρω να γελάσω η να νευριάσω τώρα...:dash:
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Μιας και προέκυψε έκτακτο ταξίδι τέλος του άλλου μήνα στην Κύπρο .. ρωτώ

8ελω διαβατήριο η ταυτότητα μόνο ? το διαβατήριο έχει λήξει :blink::blink:

Κανείς να ξέρει ?

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και με ταυτοτητα μπαινεις....

 

Καλα ρε αφου ειναι τελος του αλλου μηνα δεν προλαβαινεις να ανανεωσεις διαβατηριο?!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά πρόκειται να πάω Ρωσία τον Σεπτέμβρη.

εβγαλα ελληνικό διαβατήριο (γιατί έχω καναδικό και ελληνική ταυτότητα ) και περιμένω από τους Ρώσους την πρόσκληση.

Μετά ξέρετε που και τι να κάνω ακριβώς; Και πόσο χρόνο θα μου πάρει; όποιος μπορεί ας μου δώσει τα φώτα του.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόκειται να πάω Ρωσία τον Σεπτέμβρη.

εβγαλα ελληνικό διαβατήριο (γιατί έχω καναδικό και ελληνική ταυτότητα ) και περιμένω από τους Ρώσους την πρόσκληση.

Μετά ξέρετε που και τι να κάνω ακριβώς; Και πόσο χρόνο θα μου πάρει; όποιος μπορεί ας μου δώσει τα φώτα του.

Λογικά οι Ρώσσοι θέλουν VISA, οπότε πας στο προξενίο ή στην πρεσβία. Πάρε ένα τηλ. να το επιβεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόκειται να πάω Ρωσία τον Σεπτέμβρη.

εβγαλα ελληνικό διαβατήριο (γιατί έχω καναδικό και ελληνική ταυτότητα ) και περιμένω από τους Ρώσους την πρόσκληση.

Μετά ξέρετε που και τι να κάνω ακριβώς; Και πόσο χρόνο θα μου πάρει; όποιος μπορεί ας μου δώσει τα φώτα του.

 

Χρειάζεσαι visa, που θα πάρεις από πρεσβεία ή προξενείο. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να δηλώσεις πόσο καιρό θα μείνεις στη χώρα. Υπολόγισε καμία εβδομάδα τουλάχιστον για τη visa.

 

Υ.Γ.

Όταν με το καλό φτάσεις, οπλίσου με υπομονή. Όταν πήγα εγώ πέρσι το καλοκαίρι περίμενα ένα τέταρτο να ελέγξει το διαβατήριο μου, και συνολικά μία ώρα στο έλεγχο διαβατηρίων...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εχθές που ταξίδευα είδα έναν κύριο που κρατούσε το νέο διαβατήριο μόνο που ήταν μαύρο. Έχει κανείς καμιά ιδέα τί σημαίνει αυτό;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σχετικά με πολλούς που πάνε στα Γραφεία Διαβατηρίων και δεν δέχονται την ταυτότητα τους είναι υποχρεωμενοι να δεχτούν την ταυτότητα η καινούργιες ταυτότητες μετα το 2005 ισχύουν μόνο για 10 χρόνια.

 

Καί μια σχετική ερώτηση ο αριθμός που αναφερει το διαβατήριο είναι ίδιος με της ταυτότητας??????

VODAFONE THE LIVE NETWORK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...