Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα δεν προχωράνε τα βιομετρικά διαβατήρια;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επικοινώνησα με το ελληνικό προξενείο του L.A και ρώτησα με ποιο τρόπο μπορώ να επισκεφθώ την Ελλάδα ενώ θεωρούμαι ανυπότακτος εξωτερικού.

Ο πρόξενος μου είπε θα μπορέσω να παραμείνω στην Ελλάδα μέχρι 30 ημερες το χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Οι απορίες που έχω είναι οι εξής:

 

1. Με αυτό το δικαίωμα που έχω, μπορώ να έρθω μέσο οποιασδήποτε ευρωπαϊκής χώρας η μονο οποια ανήκει στη συμφωνία Σένκεν?

 

2. Έχω ακούσει για ταξίδια ανάμεσα αυτών των χωρων αρκεί η αστυνομική ταυτότητα- εγώ που δεν έχω βγάλει ταυτότητα (μένω Αμερική από τα 14 μου)μπορώ να χρησιμοποιήσω το ελληνικό διαβατήριο? Και αν ναι, ποσο σοβαρός είναι ο έλεγχος? Θα το περάσουνε στο computer η είναι ένας τυπικός έλεγχος σα να ταξίδευα με ταυτότητα?

 

 

Και κάτι ακόμα:

Ισχύει όντως ο νομος 3257 του 2004 μέχρι σήμερα?(ελεύθερης παραμονής έως 30 ημερών) Γιατί δε μου φάνηκε να ήταν σίγουροι από το προξενείο...

 

Ευχαριστώ!:)

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνει είτε έχεις ταυτότητα μόνο είτε διαβατήριο.

Στις περισσότερες ευρωπαικές χώρες πλέον δεν τα κοιτάζουν καν, και εννοώ ότι στην κυριολεξία δεν γίνεται κανένας έλεγχος.

Στη Γαλλία και στη Δανία που ήμουν φέτος, στο αεροδρόμιο περάσαμε χωρίς να γυρίσουν να μας κοιτάξουν :)

 

Για το νόμο που αναφέρεις δεν μπορώ δυστυχώς να σου απαντήσω αυτή τη στιγμή σίγουρα 100% αλλά με μια πρόχειρη ματιά νομίζω πως ισχύει.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

s'euxaristw yia tin apanthsh

mhpws ksereis an xreiazetai kapoia eidikh visa yia na peraseis etsi eleuthera? yiati kati akousa oti den isxuei yia olous para mono osoi menoun se eurwpaikh xwra kai me eidikh visa

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω αναφέρεσαι στη Schengen visa?

Από τη στιγμή που έχεις ελληνικό διαβατήριο, γιατί να χρειάζεσαι οποιουδήποτε είδους visa για να ταξιδέψεις εντός της Ευρωπαικής Ένωσης?

(Αν και νομίζω ότι ούτε οι US citizens χρειάζονται βίζα για Ευρώπη, τουλάχιστον για παραμονή 3 μηνών).

 

Στις χώρες Σένγκεν πάντως, ως έλληνας πολίτης, μπαίνεις και βγαίνεις χωρίς σχεδόν να σε ελέγξουν πια καθόλου.

Στην ουσία το διαβατήριο/ταυτότητα τα χρειάζεσαι στο γκισέ του αεροδρομίου και ταυτοποίηση στον έλεγχο για το εισιτήριο.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Σωστά δε χρειάζομαι visa..:Oμε αλλα λόγια εγώ που σκέφτομαι να ταξιδέψω από Σαν Francisco σε μια ευρωπαϊκή χωρα(γερμανία μάλλον) και μετά αθηνα, δε θα με κάνουν έλεγχο παρα μονο όταν μπαίνω γερμανία? Η ούτε και εκεί μιας και η γερμανία είναι χωρα τις Sengken?

Στην επιστροφή τι ισχύει? Όταν επιστρέφω Αμερική μέσο Γέρμανις θα υπάρχει κάποιος έλεγχος λογικά? Ρωτάω γιατί θεωρούμαι ανυπότακτος εξωτερικού αλλα έχω το δικαίωμα να έρθω για 30 μέρες απλά δε θέλω να έχω κάποιο πρόβλημα, που δε θα πρέπει να έχω αλλα Ελλάδα είναι αυτή...

 

Επίσης με τα διαβατήρια τι παίζει? Μπορώ να ταξιδέψω με παλαιότερο διαβατήριο η μονο με τα κανούργια? Δε νομίζω έχει λήξει ακόμα αλλα έχω να το ανανεώσω εδώ και πολλά χρονια..

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Σωστά δε χρειάζομαι visa..:Oμε αλλα λόγια εγώ που σκέφτομαι να ταξιδέψω από Σαν Francisco σε μια ευρωπαϊκή χωρα(γερμανία μάλλον) και μετά αθηνα, δε θα με κάνουν έλεγχο παρα μονο όταν μπαίνω γερμανία? Η ούτε και εκεί μιας και η γερμανία είναι χωρα τις Sengken?

Στην επιστροφή τι ισχύει? Όταν επιστρέφω Αμερική μέσο Γέρμανις θα υπάρχει κάποιος έλεγχος λογικά? Ρωτάω γιατί θεωρούμαι ανυπότακτος εξωτερικού αλλα έχω το δικαίωμα να έρθω για 30 μέρες απλά δε θέλω να έχω κάποιο πρόβλημα, που δε θα πρέπει να έχω αλλα Ελλάδα είναι αυτή...

 

Επίσης με τα διαβατήρια τι παίζει? Μπορώ να ταξιδέψω με παλαιότερο διαβατήριο η μονο με τα κανούργια? Δε νομίζω έχει λήξει ακόμα αλλα έχω να το ανανεώσω εδώ και πολλά χρονια..

 

1ον.τα διαβατηρια εχουν αλλαξει ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1171972#post1171972 )

2ον.τα διαβατηρια και να μην εχιαν αλλαξει,εχουν ισχυ 5 χρονια:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο η Φρηκ, σίγουρα έχει λήξει το δικό σου και επίσης δε νομίζω να μπορείς πια να χρησιμοποιήσεις παλιού τύπου διαβατήριο.

 

Όσο για τον έλεγχο που ρωτάς, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς.

Έλεγχο όταν μπαίνεις στην Αμερική ή όταν βγαίνεις από Γερμανία?

Όσον αφορά το πρώτο, εσύ το ξέρεις καλύτερα τι ισχύει, αφού είσαι μόνιμος κάτοικος ΗΠΑ. :)

Βγαίνοντας από τη Γερμανία, δεν ξέρω και πάλι τι μπορεί να γίνει, το σίγουρο όμως είναι ότι χρεάζεσαι documentation στο αεροδρόμιο έτσι κι αλλιώς στον έλεγχο του εισιτηρίου στο γκισέ.

Το ότι γενικώς έχουν γίνει πιο ελαστικά τα πράγματα και δεν σε ελέγχουν και τόσο όταν μπαίνεις και βγαίνεις στα σύνορα, δεν σημαίνει και ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις έγκυρα έγγραφα μαζί σου.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Ontos mou leigei ton Ioulio:(

Rwtaw otan feugw apo Germania yia Ameriki- Uparxei periptwsh na exw provlhma sti Germania me to strato eno exw hdh fugei apo Ellada? Diladi na me gurisoun pisw...Elegxoun ta stratologika apo alles xwres?

 

To provlima mou einai an tha xreiastei na apodeiksw oti emeina ligotero apo 1 mhna san anupotaktos ekswterikou (pou exw to dikaiwma) kai me anagkasoun na gurisw Ellada. Epeidh apo Ellada- Germania mporw na petaksw eleuthera den uparxei periptwsh na me stamatisoun stin Ellada, diladi an exw provlima tha einai sti Germania yia na fugw Ameriki...

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

ανεξαρτητα απο το τι γραφει το διαβατηριο,ειναι παλιου τυπου ή απο τα νεα?

 

γιατι και το δικο μου παλιο.εληγε μετα το 2007,αλλα αναγκαστηκα να το αλλαξω μια που δεν θα ισχυε!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

από 1.1.2007 δεν ισχύει κανένα διαβατήριο από τα παλιά .. Το καινούργιο διαβατήριο πλέον έχει ένα "τσιπάκι" - και καλά- που το διαφοροποιεί από τα παλιά για να αναγνωρίζεται η γνησιότητα του.

Επίσης και οι ταυτότητες που έχει παρέλθει δεκαετία από την ημερομηνία έκδοσής τους δεν γίνονται δεκτές για ταξίδια εντός Ε.Ε.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

@Hellaslover,

Δεν γνωρίζω τι ελέγχους κάνουν στα αεροδρόμια όταν ταξιδεύεις από Ευρώπη σε Αμερική (είχα πάει προ 9/11), τι διατυπώσεις χρειάζονται, τι έγγραφα συμπληρώνεις κλπ., ούτε αν έχει διαφορά για σένα που είσαι μόνιμος κάτοικος ΗΠΑ, αλλά το βρίσκω λίγο χλωμό το σενάριο που περιγράφεις.

 

Επειδή όμως έχεις αυτή την εκκρεμότητα με το στρατό, θα σε συμβούλευα να ρωτήσεις κάποιον πιο ειδικό σ'αυτά τα θέματα.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Το διαβατήριο είναι του παλιού τύπου και θα έχει λήξει-λήγει 7 ιουλίου αλλα θέλω να ταξιδέψω τέλος ιουλίου.. Αληθεύει ότι τα καινούργια διαβατήρια τα βγάζει μονο η ελληνική αστυνομία? Οι έλληνες εξωτερικού πως θα βγάλουν καινούργιο διαβατήριο, μέσο προξενείου? Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία? Πηγαίνω τα χαρτιά στο προξενείο και από κει τα στέλνουν Ελλάδα και μου στέλνουν το καινούργιο?

Μήπως υπάρξει πρόβλημα καθώς εκκρεμεί το θέμα με το στρατολογικό...?

 

Έχω ένα θείο στην Αθηνα (πρώην διοικητή αστυνομίας) σκέφτηκα ίσως να του έστελνα τα απαραίτητα έγγραφα και φωτογραφίες μου και να μου εβγαze το διαβατήριο..μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο,δηλαδή να βγάλω διαβατήριο μέσο τρίτου προσώπου?

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλα οι ανθρώπου εδώ στο ελληνικό προξενείο δεν είναι καθόλου εξυπηρετικοί και ούτε φαίνεται να ξέρουν τι δουλειά τους...πρέπει κυριολεκτικά να τους παρακαλάω και να ξέρω ακριβώς τι ζητάω για να με βοηθήσουν..

 

@isolde: Ο πρόξενος μου είπε για τη μηνιαία άδεια παραμονής...δε ξέρω ποιον άλλο να ρωτήσω. Εκτος αν πάρω τι στατολογια και ρωτήσω με ποιο τρόπο μπορώ να έρθω Ελλάδα χωρίς να με πιάσετε:lol::p

Όταν λες το βλέπεις χλωμό εννοείς λογικά δε θα έχω κανένα πρόβλημα έτσι?

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Το διαβατήριο είναι του παλιού τύπου και θα έχει λήξει-λήγει 7 ιουλίου αλλα θέλω να ταξιδέψω τέλος ιουλίου.. Αληθεύει ότι τα καινούργια διαβατήρια τα βγάζει μονο η ελληνική αστυνομία? Οι έλληνες εξωτερικού πως θα βγάλουν καινούργιο διαβατήριο, μέσο προξενείου? Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία? Πηγαίνω τα χαρτιά στο προξενείο και από κει τα στέλνουν Ελλάδα και μου στέλνουν το καινούργιο?

Μήπως υπάρξει πρόβλημα καθώς εκκρεμεί το θέμα με το στρατολογικό...?

 

Έχω ένα θείο στην Αθηνα (πρώην διοικητή αστυνομίας) σκέφτηκα ίσως να του έστελνα τα απαραίτητα έγγραφα και φωτογραφίες μου και να μου εβγαze το διαβατήριο..μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο,δηλαδή να βγάλω διαβατήριο μέσο τρίτου προσώπου?

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλα οι ανθρώπου εδώ στο ελληνικό προξενείο δεν είναι καθόλου εξυπηρετικοί και ούτε φαίνεται να ξέρουν τι δουλειά τους...πρέπει κυριολεκτικά να τους παρακαλάω και να ξέρω ακριβώς τι ζητάω για να με βοηθήσουν..

 

@isolde: Ο πρόξενος μου είπε για τη μηνιαία άδεια παραμονής...δε ξέρω ποιον άλλο να ρωτήσω. Εκτος αν πάρω τι στατολογια και ρωτήσω με ποιο τρόπο μπορώ να έρθω Ελλάδα χωρίς να με πιάσετε:lol::p

Όταν λες το βλέπεις χλωμό εννοείς λογικά δε θα έχω κανένα πρόβλημα έτσι?

Tα παλια διαβατηρια ειναι ακυρα πλεον.Δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να βγεις απο την Ελλαδα ,για να μπεις δεν ξερω τι γινεται,μπορει ακομα να εχεις προβλημα να βγεις απο τις USA.Διαβατηριο μπορει να σου βγαλει το προξενιο αλλα θα κανει πανω απο 2 μηνες γιατι τα χαρτια πρεπει να ερθουν Ελλαδα και μετα να επιστρεψουν πισω στην Αμερικη,επισης αν δεν εχεις τακτοποιησει τα του στρατου δεν θα σου βγαλουν διαβατηριο.

Δια αντιπροσωπου δεν βγαινει πλεον διαβατηριο εκτος απο περιπτωσεις που ειναι αρρωστος ο αιτων νομιζω.

Εγω θα ρωταα την στρατολογια στην Ελλαδα αλλα και το προξενιο για να ειμαι σιγουρος για τις διαδικασιες.Αν δεν σε εξυπηρετει το κοντινο σου ρωτα σε αλλο,πρεπει να υπαρχουν καμποσα στην Αμερικη.Ξερω οτι βγαινει ενα χαρτι που λεει οτι εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου και σου επιτρεπεται να μπεις στην χωρα για μεχρι 6 μηνες χωρις να εχεις προβλημα με τον στρατο,αλλα αυτα τα ξερουν στο προξενιο.

Link to comment
Share on other sites

Bill sευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μόνιμος κάτοικος δεν είμαι ακόμα (θα είμαι το 2010).

Αν όμως ήμουν, και μπορούσα να παραμείνω ως 6 μήνες θα μου βγάζανε διαβατήριο? Αν ναι, γιατί να μη μου βγάλουν και τώρα που νόμιμα μπορώ να έρθω για ένα ένα μηνα. Και στις δυο περιπτώσεις θεωρούμαι ανυπότακτος..

 

Φεύγω L.A μεθαύριο να ρωτήσω και εκεί..ο θεός βοηθός...

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδιά εξηγείστε μου αν έχω άδικο. δεν έχει βγει νομος που να επιτρέπει την έκδοση διαβατηρίου άσχετος με τι στρατολογική κατάσταση? το χω διαβάσει σε άπειρα sites και μου το είπανε και από το ελληνικό προξενείο. τώρα στείλανε απάντηση από την ελλάδα και δε μου βγάζουν επειδή θεωρούμαι ανυπότακτος εξωτερικού! που και πως μπορώ να βρω το δίκιο μου?Σκέφτηκα να πάρω την αστυνομία να ζητήσω "εξηγήσεις", θα βγάλω άκρη?

 

Δηλαδή τώρα δε θα μπορέσω να βγάλω ποτε αν δε πάω φαντάρος? και αν θέλω να πάω να κάνω τι θητεία μου πως θα ταξιδέψω? τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις? Θα μείνω αμερική για πάντα??:help::cry:

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ... Στο Π.Δ. 25/2004 έλεγε ρητά ότι είχες δικαίωμα να βγάλεις διαβατηρίο, αλλά με την τροποποίησή του στο 193/2005 δε βγάζω άκρη... :ninja:

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εξηγείστε μου αν έχω άδικο. δεν έχει βγει νομος που να επιτρέπει την έκδοση διαβατηρίου άσχετος με τι στρατολογική κατάσταση? το χω διαβάσει σε άπειρα sites και μου το είπανε και από το ελληνικό προξενείο. τώρα στείλανε απάντηση από την ελλάδα και δε μου βγάζουν επειδή θεωρούμαι ανυπότακτος εξωτερικού!

 

Άπειρα sites? :worry: Έγκυρη πληροφόρηση για τα Ελληνικά Διαβατήρια θα βρεις από το passport.gov.gr το οποίο είναι και το επίσημο site της υπηρεσίας έκδοσης διαβατηρίων.

 

που και πως μπορώ να βρω το δίκιο μου?Σκέφτηκα να πάρω την αστυνομία να ζητήσω "εξηγήσεις", θα βγάλω άκρη?

 

Να πάρεις την Αστυνομία; :lol: Μα η αστυνομία σου απάντησε από Ελλάδα. Αυτή εκδίδει τα Ελληνικά Διαβατήρια.

 

Θα μείνω αμερική για πάντα??:help::cry:

 

Να ρθεις και να πας φαντάρος εάν θέλεις να έχεις ΟΛΑ τα δικαιώματα του Έλληνα πολίτη. :blink:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

έλεγε ρητά ότι είχες δικαίωμα να βγάλεις διαβατηρίο,

 

Λάθος το ερμήνευσες.

 

 

http://hosting05.imagecross.com/image-hosting-07/7803strat.jpg

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Να ρθεις και να πας φαντάρος εάν θέλεις να έχεις ΟΛΑ τα δικαιώματα του Έλληνα πολίτη. :blink:

 

Η υποχρέωση της Ελλάδας να μη σε καθιστά ουσιαστικά άπατρη (χωρίς διαβατήριο) είναι πολύ πιο βασική από το στρατολογικό... Αλλά και να θέλει δεν μπορεί να έρθει χωρίς διαβατήριο... :wacko:

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Λάθος το ερμήνευσες.

 

 

http://hosting05.imagecross.com/image-hosting-07/7803strat.jpg

 

ΚΑΙ για είσοδο στην Ελλάδα. Αυτός είναι ο ένας λόγος. Ο άλλος είναι τα ταξίδια σε χώρες του εξωτερικού. Εμένα τα ελληνικά μου αυτά μου λένε...

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση της Ελλάδας να μη σε καθιστά ουσιαστικά άπατρη (χωρίς διαβατήριο) είναι πολύ πιο βασική από το στρατολογικό... Αλλά και να θέλει δεν μπορεί να έρθει χωρίς διαβατήριο... :wacko:

 

Δεν του είπε η Ελλάδα... "κύριε ΤΑΔΕ, δεν θα στρατευθείς και συνεπώς δεν θα σου εκδώσω και διαβατήριο". Ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του και καλό θα ήταν να αναλαμβάνει και τις ευθύνες του. Καθώς πέρα από τα δικαιώματα υπάρχουν και οι υποχρεώσεις.

 

Όταν αποφάσισε να μην υπηρετήσει την χώρα του, θα έπρεπε να ήταν και ενημερωμένος ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΕ και η χώρα του γι αυτόν, στο παρόν και το μέλλον!!!

 

Κάνω κάπου λάθος;

 

Όσο για το να έρθει στην Ελλάδα για να στρατευθεί... περισσότερες πληροφορίες στις κατά τόπους Πρεσβείες και Προξενεία της χώρας μας.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ για είσοδο στην Ελλάδα. Αυτός είναι ο ένας λόγος. Ο άλλος είναι τα ταξίδια σε χώρες του εξωτερικού. Εμένα τα ελληνικά μου αυτά μου λένε...

 

Κοίτα τι γράφει στο site:

 

ε.Υπεύθυνη δήλωση Ν. 1599/86, όπου ο αιτών δηλώνει υπεύθυνα εάν έχει καταδικασθεί ή ασκήθηκε σε βάρος του ποινική δίωξη ή παραπέμφθηκε σε δίκη για τα αδικήματα της περίπτωσης α', παρ. 2, άρθρου 1 Π.Δ. 25/2004, καθώς και αν έχει κηρυχθεί ανυπότακτος ή λιποτάκτης ή εκκρεμεί σε βάρος του μέτρο απαγόρευσης εξόδου από τη Χώρα. Στην ίδια δήλωση αναγράφει και τη διεύθυνση κατοικίας του, καθώς και την ύπαρξη των ειδικών λόγων που επιτρέπουν την κατ' εξαίρεση χορήγηση διαβατηρίου, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 1 Π.Δ. 25/2004, συνυποβάλλοντας τυχόν πρόσθετα αποδεικτικά έγγραφα. Επίσης δηλώνει εάν κατείχε διαβατήριο, εκδοθέν σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3103/2003, το οποίο απωλέσθη, εκλάπη ή ζητά την αντικατάστασή του.

 

Τώρα αν γράψει στην υπεύθυνη δήλωση ότι είναι ανυπότακτος αλλά θέλει να του χορηγηθεί διαβατήριο για να κάνει ένα ταξιδάκι στη Χονολουλού... τι να σου πω!!! :worry:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Δεν του είπε η Ελλάδα... "κύριε ΤΑΔΕ, δεν θα στρατευθείς και συνεπώς δεν θα σου εκδώσω και διαβατήριο". Ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του και καλό θα ήταν να αναλαμβάνει και τις ευθύνες του. Καθώς πέρα από τα δικαιώματα υπάρχουν και οι υποχρεώσεις.

 

Όταν αποφάσισε να μην υπηρετήσει την χώρα του, θα έπρεπε να ήταν και ενημερωμένος ΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΕ και η χώρα του γι αυτόν, στο παρόν και το μέλλον!!!

 

Κάνω κάπου λάθος;

 

Όσο για το να έρθει στην Ελλάδα για να στρατευθεί... περισσότερες πληροφορίες στις κατά τόπους Πρεσβείες και Προξενεία της χώρας μας.

 

Όντως θα έπρεπε να είναι ενημερωμένος αλλά, άσχετα με τη στάση μου στο θέμα της θητείας, θεωρώ ότι το να βρίσκεται ένας Έλληνας εγκλωβισμένος σε μια χώρα του εξωτερικού σαν πολιτική είναι εξωδικαστική ποινή εντελώς άσχετη με το θέμα. Επίσης είναι δεδομένο ότι είναι αδύνατο να βγει κάποιος από τις περισσότερες χώρες, πόσο μάλλον τις ΗΠΑ, χωρίς διαβατήριο.

 

Κοίτα τι γράφει στο site:

 

ε.Υπεύθυνη δήλωση Ν. 1599/86, όπου ο αιτών δηλώνει υπεύθυνα εάν έχει καταδικασθεί ή ασκήθηκε σε βάρος του ποινική δίωξη ή παραπέμφθηκε σε δίκη για τα αδικήματα της περίπτωσης α', παρ. 2, άρθρου 1 Π.Δ. 25/2004, καθώς και αν έχει κηρυχθεί ανυπότακτος ή λιποτάκτης ή εκκρεμεί σε βάρος του μέτρο απαγόρευσης εξόδου από τη Χώρα. Στην ίδια δήλωση αναγράφει και τη διεύθυνση κατοικίας του, καθώς και την ύπαρξη των ειδικών λόγων που επιτρέπουν την κατ' εξαίρεση χορήγηση διαβατηρίου, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 1 Π.Δ. 25/2004, συνυποβάλλοντας τυχόν πρόσθετα αποδεικτικά έγγραφα. Επίσης δηλώνει εάν κατείχε διαβατήριο, εκδοθέν σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3103/2003, το οποίο απωλέσθη, εκλάπη ή ζητά την αντικατάστασή του.

 

Τώρα αν γράψει στην υπεύθυνη δήλωση ότι είναι ανυπότακτος αλλά θέλει να του χορηγηθεί διαβατήριο για να κάνει ένα ταξιδάκι στη Χονολουλού... τι να σου πω!!! :worry:

 

Το κείμενο αναφέρεται στις αιτήσεις διαβατηρίων που γίνονται στην Ελλάδα. Γι' αυτό οι ανυπότακτοι εξωτερικού αποτελούν άλλη κατηγορία... Οι ανυπότακτοι στην Ελλάδα είναι υπό δίωξη έτσι κι αλλιώς.

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι σου είπαν στην εκεί πρεσβεία, αλλά η παράγραφος Ε αναφέρετε σε Έλληνες υπηκόους. Είτε βρίσκονται εντός είτε εκτός συνόρων. Δεν υπάρχει διαχωρισμός. Standard!

 

Αν είναι άσχετοι - ευθυνόφοβοι και ανίκανοι οι υπάλληλοι, αυτό είναι άλλο θέμα.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...