Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω ένα Μ600 που αγόρασα πριν 2 βδομάδες και από ότι είδα έχει δείκτη SAR 1.15!:worry:Σκέφτομαι σοβαρά να το πουλήσω.Εσείς τι με συμβουλεύετε να κάνω;Να προσθέσω ότι έχω μειώσει στο ελάχιστο τα τηλεφωνήματα και αυτά πάντα με handsfree.Περισσότερο στέλνω μηνύματα.Και μάλλον θα στέλνω μηνύματα μόνο από δω και πέρα εκτός και κάποιος με πάρει τηλέφωνο οπότε αναγκαστικά θα μιλήσω.

 

PS. Κρίμα.Είναι πάρα πολύ καλό pda-mobile.Σκέφτηκα και το άλλο.Να το έχω συνέχεια σε flight mode λειτουργία.Οπότε λειτουργεί μόνο σαν pda.Έχω και το Motorola Raz V3 για να κάνω τη δουλειά μου.

Δε συμφωνώ με τη λύση αυτή.Για ποιον λόγο να μεταφέρεις συνεχώς δύο συσκευές στην τσέπη σου ;

Καλύτερα να απαλλαγείς από το Μ600,ώστε να απαλλαγείς και από το άγχος που σου προκαλεί η χρήση του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα Μ600 που αγόρασα πριν 2 βδομάδες και από ότι είδα έχει δείκτη SAR 1.15!:worry:Σκέφτομαι σοβαρά να το πουλήσω.Εσείς τι με συμβουλεύετε να κάνω;Να προσθέσω ότι έχω μειώσει στο ελάχιστο τα τηλεφωνήματα και αυτά πάντα με handsfree.Περισσότερο στέλνω μηνύματα.Και μάλλον θα στέλνω μηνύματα μόνο από δω και πέρα εκτός και κάποιος με πάρει τηλέφωνο οπότε αναγκαστικά θα μιλήσω.

 

PS. Κρίμα.Είναι πάρα πολύ καλό pda-mobile.Σκέφτηκα και το άλλο.Να το έχω συνέχεια σε flight mode λειτουργία.Οπότε λειτουργεί μόνο σαν pda.Έχω και το Motorola Raz V3 για να κάνω τη δουλειά μου.

 

Oχι πανικός!

 

Αγόρασε ένα bluetooth h-free.:cool:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σαν τεχνικός σε συμβουλεύω να πουλήσεις και τις 2 συσκευές σου και να πάρεις 1 πιο πλήρης και με ακτινοβολία κάτω από 0,5.
Link to comment
Share on other sites

Που ρώτησα κάποια παιδιά στο thread του Μ600 είπανε ότι η τιμή 1.15 είναι για 3G δίκτυο.Η συσκευή αυτή είναι 3G.Εγώ χρησιμοποιώ GSM.Λέτε όντως η τιμή 1.15 να αφορά τη λειτουργία τηε συσκευής σε 3G δίκτυο;;;

It's Christmas time.

Ubuntu has been broken ;)

Be aware of the consequence.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το N-73 Που εχει sar 1.12 αν θυμαμαι καλα ειναι μετρημενο σε δικτυο gsm?εγω μιλαω παντα με Bt,εχω τοσο προβλημα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τεχνικός σε συμβουλεύω να πουλήσεις και τις 2 συσκευές σου και να πάρεις 1 πιο πλήρης και με ακτινοβολία κάτω από 0,5.

 

Επειδή συνήθως α) οι κατασκευαστές κρύβουν επιμελώς την τιμή SAR (υπάρχει σχεδόν πάντα στο site αλλά για να την ανακαλύψεις σου βγαίνει ο πάτος).

β) δεν υπάρχει στο myphone αναζήτηση με βάση το SAR ,αν και για μένα θα έπρεπε, γ) συνήθως οι λίστες με SAR σε όλα τα site δεν είναι ενημερωμένες με τα τελευταία κινητά ή δεν έχω βρει εγώ κάποιο site.

Μήπως μπορεί κάποιος τεχνικός ή μη που ασχολείται με το θέμα να μας πει ποία σύγχρονα κινητά (προσωπικά ψάχνω κάποιο smart phone με win mobile 5) έχουν SAR κάτω από 0,50 και αν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συνήθως α) οι κατασκευαστές κρύβουν επιμελώς την τιμή SAR (υπάρχει σχεδόν πάντα στο site αλλά για να την ανακαλύψεις σου βγαίνει ο πάτος).

β) δεν υπάρχει στο myphone αναζήτηση με βάση το SAR ,αν και για μένα θα έπρεπε, γ) συνήθως οι λίστες με SAR σε όλα τα site δεν είναι ενημερωμένες με τα τελευταία κινητά ή δεν έχω βρει εγώ κάποιο site.

Μήπως μπορεί κάποιος τεχνικός ή μη που ασχολείται με το θέμα να μας πει ποία σύγχρονα κινητά (προσωπικά ψάχνω κάποιο smart phone με win mobile 5) έχουν SAR κάτω από 0,50 και αν υπάρχουν.

το smartphone με την μικροτερη τιμη sar ειναι το motorola mpx200 αλλα δεν νομιζω να σου κάνει.:)

μολις 0,20

Link to comment
Share on other sites

0,12 έχει το mpx200.Το είχα πριν ένα χρόνο και μιλούσα λες και μιλούσα σε σταθερό.Πολύ μικρή ακτινοβολία.

 

Φιλε μου καλημερα. Παρακολουθω την συζητηση σχετικα με το σαρ των συσκευων και τα λοιπα παραλοιπομενα. Πιστευεις τελικα οτι το σαρ του Ν73 ειναι τοσο σημαντικος λογος για να αποτρεψει καποιον απο την αγορα του? Σε ρωταω γιατι σκεφτομουν πολυ να το παρω τωρα που ερχεται η επιδοτηση αλλα τελικα μαλλον δεν....

 

Ο πρώτος λόγος για να πάρεις κινητό είναι ο δείκτης sar.Υγεία πάνω από όλα...σαρ<0,5 είναι νόμος.

Link to comment
Share on other sites

0,12 έχει το mpx200.Το είχα πριν ένα χρόνο και μιλούσα λες και μιλούσα σε σταθερό.Πολύ μικρή ακτινοβολία.

 

 

 

Ο πρώτος λόγος για να πάρεις κινητό είναι ο δείκτης sar.Υγεία πάνω από όλα...σαρ<0,5 είναι νόμος.

 

Πώς προκύπτει αυτό επιστημονικά?

 

Γιατί οι επιστήμονες άλλο έχουν θέσει ως όριο.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Eννοείται ρε παιδιά...μην επηρεάζεστε από σχόλια που σκοπό έχουν τον πανικό.

Υπάρχουν όρια που έχουν τεθεί από επιστήμονες. Μην πιστεύετε τα αυθαίρετα 0,50...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πάντα παίζει ρόλο και η χρήση που κάνεις.Άμα έχεις ένα κινητό με SAR 0.5 και μιλάς με τις ώρες παθαίνεις την ίδια βλάβη.Εγώ μπορεί να έχω το Μ600 με δείκτη 1.15 αλλά έχω σταματήσει να μιλάω στο κινητό εδώ και πολύ καιρό.Μόνο άμα με πάρουν τηλέφωνο και πάλι μιλάω πάντα με τα handsfree.Μόνο μηνύματα στέλνω και στο σπίτι το έχω πάντα κλειστό.Τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η χρήση που κάνεις στο κινητό οποιαδήποτε τιμή SAR και να έχει.Μην γελιόμαστε!Όλα τα κινητά ακτινοβολούν ακόμα και αυτά των γύρω μας.Δε βάζω τις κεραίες γιατί αυτές υπάρχουν έτσι και αλλιώς.

It's Christmas time.

Ubuntu has been broken ;)

Be aware of the consequence.

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος λόγος για να πάρεις κινητό είναι ο δείκτης sar.Υγεία πάνω από όλα...σαρ<0,5 είναι νόμος.

 

Καλό είναι όταν λέμε κάτι, να το τεκμηριώνουμε. Από που προκύπτει το ό,τι «είναι νόμος» το SAR να είναι μικρότερο από 0,5; Γιατί να μην είναι 0,3 ή 0,7 ή οτιδήποτε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος λόγος για να πάρεις κινητό είναι ο δείκτης sar.Υγεία πάνω από όλα...σαρ<0,5 είναι νόμος.

Νόμος για σένα μπορεί να είναι,όχι όμως και για όλους τους υπόλοιπους.

 

0,5 W/Kg είναι μία χαμηλή τιμή.

Θα μπορούσα να ανεκτώ μέχρι και το διπλάσιο μέγεθος,δηλαδή >1 W/Kg.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το κινητό με τη χαμηλότερη ακτινοβολία SAR είναι chocolate της LG??!!??

Συμφωνα με το αγγλικό manual είναι μόνο 0.084 W/kg !!!!!

 

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.Είμαι διαθέσιμος να απαντήσω σε όλες σας τις ερωτήσεις....

 

Το όριο δείκτη σαρ που θέσαμε σαν επιστήμονες ύστερα από πολύχρονη μελέτη είναι το sar<0,5.

 

Aυτό είναι το επιτρεπόμενο που μπορεί να εκπέμπει 1 κινητό,από κει και πάνω προκαλεί υπερθέρμανση του εγκεφάλου.

 

Ας μην γελειόμαστε όμως:Ο δείκτης σαρ ενός κινητού δείχνει τη μέγιστη ακτινοβολία που μπορεί να εκπέμψει ένα κινητό(π.χ όταν δεν υπάρχει καλό σήμα,ή παρεμποδίζεται το κινητό να βρεί κυψέλη)οπότε τα κινητά που έχουν μέγιστο δείκτη πάνω από 0,5 σπάνια συνήθως το ξεπερνάνε.

 

Οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας πληρώνουν υπέρογκα ποσά για έρευνες που αφορούν τις επιπτώσεις των κινητών στην υγεία των ανθρώπων και έτσι κατάφεραν να προσαρμόσουν τα ελάχιστα όρια στις δικές τους προτιμήσεις.

 

Σαν ειδικος και χρόνια τεχνικός δικτύων και μετρήσεων σαρ σας συμβουλεύω τα εξής:

 

1.Προτιμήστε κινητά με δείκτη sar<0,5

Πρέπει να είναι ο πρώτος παράγοντας που αγοράζουμε 1 κινητό.

 

2.Το bluetooth πολλαπλασιάζει την ακτινοβολία

Και όμως ύστερα από μελέτες φαίνεται ξεκάθαρα ότι το ΒΤ είναι πιο βλαβερό για τον οργανισμό.

 

3.Χρησιμοποιήστε ανοικτή ακρόαση ή Hands free

 

4.Προσπαθήστε να ελλατώσετε το χρόνο που μιλάτε με το κινητό σας τηλέφωνο.

 

Για οτιδήποτε με χρειαστείτε είμαι στη διάθεσή σας.

 

Υ.Γ Υποβάλετε εδώ τις ερωτήσεις σας,μπορει να αργήσω λίγο να απαντήσω λόγω φόρτου εργασίας,αλλά θα απαντήσω μέχρι και την τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Καλβιν:

 

1) Με handsfree και την συσκευη στο ενα μετρο με ομιλια 30 ωρες τον μηνα, δεχομαι πολλη ακτινοβολια?

 

2) Οταν το κινητο ειναι σε αναμονη και σε αποσταση μικροτερη του ενος μετρου για πολλες ωρες την μερα, δεχομαι πολλη ακτινοβολια?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1)bluetooth προκαλει την μεγαλυτερη ζημια μιας και λειτουργεί στα 2.4Ghz (βλέπε φούρνος μικροκυμάτων).

2)

1) Με handsfree και την συσκευη στο ενα μετρο με ομιλια 30 ωρες τον μηνα, δεχομαι πολλη ακτινοβολια?

Ανάλογα τη συσκευή,δίκτυο,και το σήμα

 

3)

2) Οταν το κινητο ειναι σε αναμονη και σε αποσταση μικροτερη του ενος μετρου για πολλες ωρες την μερα, δεχομαι πολλη ακτινοβολια?

Όταν το κινητό είναι σε αναμονή και δεν κινείσαι,η ακτινοβολία που δέχεσαι είναι αμελητέα εαν εξαιρέσεις ότι κάθε 1 ώρα το κινητό ψάχνει να διαπιστώσει την κυψέλη της και εκπέμπει σαν 1 sms.

 

Όταν κινείσαι είναι μεγαλύτερη ειδικότερα στο αμάξι και σε κλειστούς χώρους.

 

Άλλη ερώτηση?

Link to comment
Share on other sites

calvinklein, το θέμα που άνοιξες στο οποίο και επαναλάμβανες όσα λες εδώ, διαγράφτηκε μιας και δεν έχει λόγο ύπαρξης.

 

Σε όσα λες τώρα:

 

Τα λεγόμενά σου είναι σεβαστά. Μπορείς όμως να τα τεκμηριώσεις; Επίσημες μελέτες, αναφορές στον Τύπο, παραπομπές σε ακαδημαϊκά συγράμματα... οτιδήποτε. Από που προκύπτει επιστημονικά, επίσημα και εμπεριστατωμένα, ότι το μέγιστο αποδεκτό όριο είναι 0,5;

Link to comment
Share on other sites

Μολις το αγορασα και μου φαινεται οτι δεν θα το κρατησω.

Kριμα, ρε γμτ.

Μια απορια.

Επειδη εγω το κινητο το χρησιμοποιω μιση με 1 ωρα την ημερα και σπανια στο αυτι,λετε να το κρατησω η και παλι δεν λεει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...