Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/lipssealed.gif

 

Φίλε Ακη εγώ δεν είπα για το Motorola RAZR2-V8 το είδα πιο πάνω ότι το έχει γράψει ο φίλος πιο πάνω

μιλάω για το Motorola RIZR-Z8.

Για να το κάνω πιο πενηνταράκια το ένα είναι το ξυράφι και το άλλο είναι το σχήμα πιο μπανάνα.

Αμα ξέρει κανένας ας πει.

Χίλια Συγνώμη :O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Χίλια Συγνώμη :O:O:O

Δεν πειράζει Φίλε Ακη συμβαίνουν αυτά μοιάζουν σαν όνομα αυτά τα 2 Ζ8 V8.

:)

iPhone 3GS, Xperia Arc, Nokia C5, iPad Wi-Fi + 3G

 

... and counting.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: Motorola RIZR-Z8

 

SAR info: 1.13 W/kg

 

( Official SAR Data.pdf )

 

υπερβολικά μεγάλο είναι :shock:.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Ακη!! Υπερβολικά μεγάλο. Ανετα φτιάχνεις αυγά.

iPhone 3GS, Xperia Arc, Nokia C5, iPad Wi-Fi + 3G

 

... and counting.

Link to comment
Share on other sites

paidia iremia.

 

diavazo tosh ora ta posts kai pragmatika aporo.

 

to sar den leei pragamatika tipota. kai na dikaiologhso thn apopsh mou. proton dexomaste pollaplasies posothtes RF apo alles phges akoma kai sto idio mas to spiti (eidika osoi exoun wifi kai kathontai arketes ores sto pc...). epishs to sar 2.0 w/kg einai authereto giati den sxetizei syxnothta kai aporofhsh apo ton organismo oute sxetizetai me ta organa pou epireazontai.

 

sthn magnhtikh tomografia to orio einai 4.0 gia to soma kai 8.0 gia to kefali. giati; giati leitourgei se xamhles syxnothtes (64 mhz) eno ta kinhta sta 900 kai 1800 kai epishs ta kinhta ta xrhsimopoioume poly pio syxna.

 

epishs oso megalyterh h syxnothta toso pio konta ginetai h aporofhsh (dhladh sthn epifaneia tou dermatos se apostash oso to mhkos kymatos). epishs oso pio megalh h syxnothta toso pio megalh h energeia pou apodidetai stous istous. gi auto to bluetooth exei energeia ekpomphs 0,005W kai emveleia 10m.

 

opos edeixe kai meleth tou politexneiou mazi me to tei peiraia gia logariasmo ths vodafone to bluetooth einai kalytero giati to ensyrmato aporofa kai epanekpempei an den einai xeblegmeno kai se eutheia.

 

telos ta sony ericsson exoun tetoio sar giati h etairia anakoinonei to worst case senario kai einai apo metrhseis anexarthtou forea. toso lalakes einai na ftiaxnane kinhta xeirotera apo palia; kai gia na pisteite milhste me ena montelo me xamhlo sar kai ena m600.

 

dystyxos to megalytero provlhma einai oi mh thermikes epidraseis oi opoies einai ameses (erxontai prin vrasei o egkefalos) kai den mporoun na posotikopoithoun apo tis mexri tora ereunes.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες να γράφεις με ελληνικά ή τουλάχιστον να χρησιμοποιείς παραγράφους, το ποστ σου αυτό δεν θα το προσπερνούσαν απλά κάποιοι και όσοι το διαβάσουν θα το κάνουν με πολύ μεγαλύτερη ευκολία...;)
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε σε όλο το φόρουμ. Πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Προσωπικά έχω πάθει μια μικρή υστερία με το ΣΑΡ των συσκευών. Πλέον ψάχνω συσκευές με χαμηλό ΣΑΡ, αλλά ακούω διάφορα, άλλοι μου λένε ότι είναι χαζομάρες οι τιμές του ΣΑΡ και ότι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, άλλοι ότι πράγματι το ΣΑΡ είναι σημαντικό και πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψιν όταν είναι ν' αγοράσουμε συσκευή. Τελικά τι να πιστέψω; Είναι πράγματι επικίνδυνη μια συσκευή με ΣΑΡ πχ 1.13; Θα ήμουν πιο ασφαλής αν διάλεγα μια συσκευή με ΣΑΡ 0,41; Επίσης άλλοι λένε ότι είναι πιο ασφαλές το μπλουτούθ, άλλοι τα ενσύρματα χαντς φρι, άλλοι λένε ότι το δίκτυο της Κοσμοτέ είναι πιο ακίνδυνο επειδή εκπέμπει στα 1800, άλλοι λένε ότι αυτό δεν ισχύει. Τελικά τι απ' όλα αυτά ισχύει; Εμένα τα κινητά που μου αρέσουν έχουν υψηλό ΣΑΡ. Θέλω πολύ να αγοράσω το Ν73 με 1.13 ΣΑΡ, αλλά προσανατολίζομαι στο 7390 με 0,41 ΣΑΡ. Θα άξιζε πραγματικά τη "θυσία" να στερηθώ το Ν73 μόνο και μόνο για το υψηλό του ΣΑΡ; Ας μου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα αν δε βαριέται σε όλες αυτές τις χειμαρρώδεις ερωτήσεις μου σας παρακαλώ!
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε σε όλο το φόρουμ. Πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Προσωπικά έχω πάθει μια μικρή υστερία με το ΣΑΡ των συσκευών. Πλέον ψάχνω συσκευές με χαμηλό ΣΑΡ, αλλά ακούω διάφορα, άλλοι μου λένε ότι είναι χαζομάρες οι τιμές του ΣΑΡ και ότι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, άλλοι ότι πράγματι το ΣΑΡ είναι σημαντικό και πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψιν όταν είναι ν' αγοράσουμε συσκευή. Τελικά τι να πιστέψω; Είναι πράγματι επικίνδυνη μια συσκευή με ΣΑΡ πχ 1.13; Θα ήμουν πιο ασφαλής αν διάλεγα μια συσκευή με ΣΑΡ 0,41; Επίσης άλλοι λένε ότι είναι πιο ασφαλές το μπλουτούθ, άλλοι τα ενσύρματα χαντς φρι, άλλοι λένε ότι το δίκτυο της Κοσμοτέ είναι πιο ακίνδυνο επειδή εκπέμπει στα 1800, άλλοι λένε ότι αυτό δεν ισχύει. Τελικά τι απ' όλα αυτά ισχύει; Εμένα τα κινητά που μου αρέσουν έχουν υψηλό ΣΑΡ. Θέλω πολύ να αγοράσω το Ν73 με 1.13 ΣΑΡ, αλλά προσανατολίζομαι στο 7390 με 0,41 ΣΑΡ. Θα άξιζε πραγματικά τη "θυσία" να στερηθώ το Ν73 μόνο και μόνο για το υψηλό του ΣΑΡ; Ας μου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα αν δε βαριέται σε όλες αυτές τις χειμαρρώδεις ερωτήσεις μου σας παρακαλώ!

1. pare opoio thes arkei na milas mono me hands free. kala kai na kaneis kammia klhsh mexri 2 lepta xoris den trexei tipota.

 

2. to bluetooth einai kalytero (den yparxei aylo hands free 10 metron-oi ereunes lene einai asfalestero).

 

3. kathe etairia metraei oti thelei...opote mhn psaronetai

 

4. h cosmote ekpempei se megalyterh syxnothta-->mikrotero mhkos kymatos -->mikroterh dieisditikothta ths aktinovolias sto kefali-->megalyterh energeia (E=h.v opou v=2πf).

Link to comment
Share on other sites

1. pare opoio thes arkei na milas mono me hands free. kala kai na kaneis kammia klhsh mexri 2 lepta xoris den trexei tipota.

 

2. to bluetooth einai kalytero (den yparxei aylo hands free 10 metron-oi ereunes lene einai asfalestero).

 

3. kathe etairia metraei oti thelei...opote mhn psaronetai

 

4. h cosmote ekpempei se megalyterh syxnothta-->mikrotero mhkos kymatos -->mikroterh dieisditikothta ths aktinovolias sto kefali-->megalyterh energeia (E=h.v opou v=2πf).

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης αν όταν ακούμε μουσική μέσω ενσύρματων ακουστικών λαμβάνουμε ηλεκτρομαγνητική ενέργεια και αν θα πηταν καλύτερα να το αποφεύγαμε να ακούμε μουσική μέσω κινητού. Επίσης υπάρχουν μερικά κινητά που δεν υποστηρίζουν στερεοφωνικά ακουστικά μπλουτούθ, όπως το Ν73 που θέλω να πάρω, οπότε θα είμαι αναγκασμένος να ακούω μουσική με ενσύρματα ακουστικά. Αν σκεφτώ ότι το ΣΑΡ του Ν73 είναι 1.13 και ότι θα ακούω μουσική με ενσύρματα ακουστικά, υπάρχει κίνδυνος;

Link to comment
Share on other sites

4. h cosmote ekpempei se megalyterh syxnothta-->mikrotero mhkos kymatos -->mikroterh dieisditikothta ths aktinovolias sto kefali-->megalyterh energeia (E=h.v opou v=2πf).

 

Mόνο που αυτό δεν ισχύει. Πλέον και οι 3 εταιρείες είναι dual band (900/1800).:O

Link to comment
Share on other sites

bored01 εννοείς δηλαδή ότι σε όποια εταιρεία ανήκεις είναι ουσιαστικά το ίδιο; Δεν ισχύει ότι με την Κοσμοτέ είναι κάποιος περισσότερο "ασφαλής";
Link to comment
Share on other sites

bored01 εννοείς δηλαδή ότι σε όποια εταιρεία ανήκεις είναι ουσιαστικά το ίδιο; Δεν ισχύει ότι με την Κοσμοτέ είναι κάποιος περισσότερο "ασφαλής";

oxi sta 1800 ekpempei megalyterh aktinovolia pou shmainei perissoterh energeia alla mikrotero vathos dieisdyshs (den exei meletithei pliros). auto me to dual band den to xo xanakousei.isxyei;

Link to comment
Share on other sites

http://www.qlinkworld.co.uk/croft_cellphone_study.pdf.

 

http://www.emf-risiko.de/projekte/pdf/risikodialog_eng.pdf

 

http://www.rampproject.org/deliverable6a.pdf

 

http://artemis.cslab.ntua.gr/Dienst/UI/1.0/Download/artemis.ntua.ece/DT2005-0002

 

μερικες διατριβες για μια σφαιρκη αποψη του ζητηματος

 

 

διαβαστε και αυτο οπωσδηποτε:http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/Publications/Informative_Documentation/hlktromagnitikh_Entypo.pdf

Link to comment
Share on other sites

oxi sta 1800 ekpempei megalyterh aktinovolia pou shmainei perissoterh energeia alla mikrotero vathos dieisdyshs (den exei meletithei pliros). auto me to dual band den to xo xanakousei.isxyei;

 

Iσχύει εδώ και χρόνια. Μπορείς να ανατρέξεις στο site της ΕΕΤΤ και να δεις το επιπλέον φάσμα ραδιοσυχνοτήτων GSM που δόθηκε μαζί με το 3G (WCDMA), λογικά θα έχει κάτι, ή στα δελτία τύπου των εταιρειών (τα παλιαότερα). Ο λόγος που δόθηκε σε όλες τις εταιρείες επιπλέον φάσμα (1800 σε Vodafone και τότε Telestet οι οποίες εξέπεμπαν μέχρι τότε μόνο σε 900 Mhz και 900 Mhz στη Cosmote που μέχρι τότε είχε μόνο 1800) είναι για την αύξηση της χωρητοκότητας σε επίπεδο radio network. Το αποτέλεσμα είναι και οι τρεις σε όλη την Ελλάδα να είναι dual band (ειδικά σε αστικά κέντρα λόγω των αυξημένων αναγκών).

Link to comment
Share on other sites

Iσχύει εδώ και χρόνια. Μπορείς να ανατρέξεις στο site της ΕΕΤΤ και να δεις το επιπλέον φάσμα ραδιοσυχνοτήτων GSM που δόθηκε μαζί με το 3G (WCDMA), λογικά θα έχει κάτι, ή στα δελτία τύπου των εταιρειών (τα παλιαότερα). Ο λόγος που δόθηκε σε όλες τις εταιρείες επιπλέον φάσμα (1800 σε Vodafone και τότε Telestet οι οποίες εξέπεμπαν μέχρι τότε μόνο σε 900 Mhz και 900 Mhz στη Cosmote που μέχρι τότε είχε μόνο 1800) είναι για την αύξηση της χωρητοκότητας σε επίπεδο radio network. Το αποτέλεσμα είναι και οι τρεις σε όλη την Ελλάδα να είναι dual band (ειδικά σε αστικά κέντρα λόγω των αυξημένων αναγκών).

thanx. epishs to 698XXXXXXX einai kosmote;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανένας τα sar των sony ericsson w910i και w960i

Εψαξα στο internet αλλά δεν βρήκα τίποτα.

iPhone 3GS, Xperia Arc, Nokia C5, iPad Wi-Fi + 3G

 

... and counting.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://www.handywerte.de/php/suche.php#tabelle

Τιμες SAR όλων των κατασκευαστών,απλά διαλέξτε :);)

 

Πολύ χρήσιμος σύνδεσμος!

 

Σε ενημερωτικό έντυπο της ΕΕΤΤ αναφέρεται ρητά ότι τα όρια της ελληνικής νομοθεσίας (1,4W/kg) είναι χαμηλότερα από αυτά της ΕΕ (2W/kg), ωστόσο εξακολουθούν να διατίθενται στα καταστήματα νέες συσκευές με απαγορευτικό SAR για τα ελληνικά δεδομένα όπως τα Sony Ericsson W880i (1,45) και T650i (1,80) - βλ. παραπάνω σύνδεσμο.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, το σχόλιο μου δεν έχει ως στόχο τη δυσφήμιση της εν λόγω εταιρίας, από τη στιγμή που είμαι κάτοχος του SE K800i (SAR 0,58). Στόχος του άρθρου μου είναι οι νέες κινητές ψησταριές εγκεφάλου που προωθούν - ενδεχομένως παράνομα - πολλές εταιρίες στην ελληνική αγορά. Αλήθεια, η ΕΕΤΤ τι κάνει για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...