Jump to content

Aκτινοβολία SAR και τιμές συσκευών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς τι SAR παρουσιάζει το NOKIA 6110 Navigator?

Nokia 6110 Navigator

SAR= 1.16 W/kg

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα...διπλοποσταρω...αλλα οσο ζω ελπιζω...να γινω σοφοτερος...

 

Λοιπον. Η τιμη SAR μιας συσκευης, μεταβαλλεται αναλογως το δικτυο ή οχι?

 

Δηλαδη, το 6120 classic,οντας 3G, λειτουργωντας σε "απλο" GSM, εχει την ιδια τιμη,μικροτερη,μεγαλυτερη?

 

Θα ηταν ευπροσδεκτα και καποια Links,σε περιπτωση που ειναι μακροσκελης η απαντηση και αποθαρρυνει τον υποψηφιο για post(αρισμα). Εχω ορεξη για διαβασμα. Ελευθερα...

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα...διπλοποσταρω...αλλα οσο ζω ελπιζω...να γινω σοφοτερος...

 

Λοιπον. Η τιμη SAR μιας συσκευης, μεταβαλλεται αναλογως το δικτυο ή οχι?

 

Δηλαδη, το 6120 classic,οντας 3G, λειτουργωντας σε "απλο" GSM, εχει την ιδια τιμη,μικροτερη,μεγαλυτερη?

 

Θα ηταν ευπροσδεκτα και καποια Links,σε περιπτωση που ειναι μακροσκελης η απαντηση και αποθαρρυνει τον υποψηφιο για post(αρισμα). Εχω ορεξη για διαβασμα. Ελευθερα...

Διαβασα παλιοτερα οτι το sar το μετρανε μονο σε GSM.

Εαν εισαι σε Voda-Wind που λειτουργουν στα 900MHz η ανωτερητιμη του sar θα ειναι υψηλοτερη απ' οτι στην Cosmote που λειτουργει στα 1800MΗz.

Σιγουρα υπαρχουν ατομα με περισσοτερες και τεκμηριωμενες γνωσεις και θα ηθελα και εγω να τις διαβασω!

 

ΥΓ: ο λογος που δεν παιρνω το Nokia 6120 Classic ειναι το υψηλοτατο sar του!

Παν μέτρον Άριστον... Γηράσκω αεί διδασκόμενος... Tα πάντα ρεί...

Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος αχάριστου...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Θα έλεγα ότι είναι φυσιολογικό. Βέβαια υπάρχουν και χαμηλότερα με αποκορύφωμα τη σοκολάτα που έχει μόλις 0,085 αλλά πιστεύω μέχρι 0,80-0,90 είναι ΟΚ. Μετά αρχίζει κάπως να ξεφεύγει η κατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

To sony ericsson k800i exei molis 0.58.
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Για να λένε μέχρι 2 οτι ειναι οκ, κάτι δεν θα ξέρουν; :rolleyes:. Σίγουρα πάντως, όσο μικρότερο, τόσο το καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Για να λένε μέχρι 2 οτι ειναι οκ, κάτι δεν θα ξέρουν; :rolleyes:. Σίγουρα πάντως, όσο μικρότερο, τόσο το καλύτερο.

 

Ναι αλλά στην Αμερική είναι μέχρι 1,6 και έχουν βγει κινητά στην Ευρώπη με 1,8. :cry:

Link to comment
Share on other sites

ολες για μενα,χρησιμοποιω παντα bt οποτε σχεδον ποτε δεν δινω σημασια σε αυτο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στην Αμερική είναι μέχρι 1,6 και έχουν βγει κινητά στην Ευρώπη με 1,8. :cry:

 

Yparxei pano apo 1.6?Eisai sigouros?Ego se mia lista mexri 1.59 eixa dei.Episis i timis sar tis siskevis einai diaforetikes analoga me tin sixnotita stin opoia ekpempoun?PX 900/1800/1900 ktl?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Yparxei pano apo 1.6?Eisai sigouros?Ego se mia lista mexri 1.59 eixa dei.Episis i timis sar tis siskevis einai diaforetikes analoga me tin sixnotita stin opoia ekpempoun?PX 900/1800/1900 ktl?

 

Δυστυχώς υπάρχει. Δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εντελως διαφορετικη η μετρηση των αμερικανων, σε σχεση με τους Ευρωπαιους.

 

Οι αμερικανοι ειναι πολυ Επιεικεις με τις συσκευες, καθως αναφερονται σε ποσοστο ακτινοβολιας που απορροφαται ανα 1(ενα) γραμμαριο ανθρωπινου ιστου.

 

Αντιθετα οι Ευρωπαιοι αναφερονται σε 10(δεκα) γραμμαρια!

 

Οπως καταλαβαινετε...υπαρχει μια ειδοποιος διαφορα.

 

Υ.Γ. Ειναι ΠΟΛΥ μαλακες...αυτοι οι σκατιβλαχοι τελικα. Και δε χανουν ευκαιρια να το αποδεικνυουν! Ισως εκει οφειλεται...το υπερφυσικο-για προεδρο-IQ...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εντελως διαφορετικη η μετρηση των αμερικανων, σε σχεση με τους Ευρωπαιους.

 

Οι αμερικανοι ειναι πολυ Επιεικεις με τις συσκευες, καθως αναφερονται σε ποσοστο ακτινοβολιας που απορροφαται ανα 1(ενα) γραμμαριο ανθρωπινου ιστου.

 

Αντιθετα οι Ευρωπαιοι αναφερονται σε 10(δεκα) γραμμαρια!

 

Οπως καταλαβαινετε...υπαρχει μια ειδοποιος διαφορα.

 

Όντως φίλε μου. Από λίγο ψάξιμο στο νετ φαίνεται ότι αναφέρονται στο 1 γραμμάριο. Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία, για να είμαι ειλικρινής δεν το γνώριζα.

 

Edit: Δεν ξέρω αν γίνεται αναγωγή. Κάποιους πίνακες που είδα φαίνεται ότι είναι 1 γραμμάριο. θα το ψάξω κι εγώ περαιτέρω να δω πώς το κάνουν γιατί με ενδιαφέρει πολύ το θέμα ΣΑΡ. Πάντως αν η μονάδα είναι ίδια τότε προφανώς γίνεται αναγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις μπερδευτει. Οι Ευρωπαιοι παιρνουν τον ΜΕΣΟ ορο των δεκα γραμμαριων ανθρωπινου ιστου δηλαδη παλι αναγουν σε W/Kg νω οι Αμερικανοι στο ενα γραμμαριο και το αναγουν παλι σε W/Kg. Ειναι η ιδια μοναδα μετρησης απλα η Ευρωπαίκη αποτελει καπως καλυτερο δειγμα γιατι ειναι το αθροισμα των δεκα γραμμαριων διαιρουμενων με το δεκα. Επειδη το "Αμερικανικο δειγμα" ειναι λιγοτερο αντιπροσωπευτικο γι'αυτο και εβαλαν το οριο τους πιο χαμηλα. Παντως η τελικη μοναδα μετρησης ειναι ΙΔΙΑ.

 

YΓ: Ενα ανεκδοτο που κυκλοφορει στις ΗΠΑ λεει:

-What do you call a person who has been in a coma over the last 6 years?

Η απαντηση βεβαια ειναι:

-Mr. President! :tease:

 

Ρε,συ,haki...εισαι πνευμα αντιλογιας!

 

Λες τα ΙΔΙΑ πραγματα, απλα ανακατευοντας τα λιγο και τελικα πλασαροντας τα οπως ΕΣΥ τα κατανοεις!

 

Δεν ειναι ετσι,ρε,φιλε...

 

Οταν μετρας με την ΙΔΙΑ μοναδα μετρησης, οι οποιες διαφορες εξαγονται απο την Μεθοδο και το σημειο αναφορας του test.

 

Μετρας τελικες ταχυτητες σε οχηματα. Σε Km/h.

Αν με ενα οχημα διανυσεις 100m, θα "πιασεις" Χ τελικη ταχυτητα.

Αν με ενα αλλο διανυσεις 1000m, Προφανως θα αναπτυξεις Μεγαλυτερη ταχυτητα:wink:

Φυσικα και η μοναδα μετρησης ειναι η ΙΔΙΑ, ομως το αποτελεσμα ειναι Πολυ διαφορετικο.

 

Το παραδειγμα παρατιθεται, προχειρα, για να καταδειξει τη διαφορα που προκυπτει απο μια...κατα τα αλλα ΙΔΙΑ μετρηση.

 

Πραγματικα δεν εχω καταλαβει, γιατι δεν εχει υιοθετηθει ενα κοινο παγκοσμιο προτυπο. Ισως οι αμερικανοι αρκουνται στο να επιδεικνυουν τη μοτοΣολα τους και να αισθανονται περιχαρεις,καταφερνοντας να το συγχρονισουν με το σαπιο "μηλο" τους.....Ισως παλι να μη γνωριζουν, καν, τι ειναι ο SAR...

 

Οπως και να εχει, το θεμα ειναι οτι για αλλη μια φορα, μπορει ο καθενας μας να συνειδητοποιησει...την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανευθυνοτητα των αρχων των και την ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγνοια των πολιτων, εις οφελος των αμερικανικων "στηλοβατων" της οικονομιας των.

 

Υ.Γ. Ωραιο το ανεκδοτακι, αλλα για πες μου...κυκλοφορει κανενα ανεκδοτο για τους Κλινικως Νεκρους ψηφοφορους?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, haki, ομολογω οτι εισαι αρκετα ενημερωμενος με το θεμα.

Δεν θελω ομως να ΞΑΝΑμπλεξουμε, οπως στο thread του 6120 classic.

Αλλωστε, προφανως, εχουμε τις ιδιες ανησυχιες.

 

Πες μου ομως κατι αλλο...

Στο link υπαρχουν δυο πινακες με αποτελεσματα.

 

"Occupational---Non Occupational"

 

Αυτο σημαινει αντιστοιχα:

 

"Σε Χρηση(κατειλημμενο)---Μη Χρηση(αδρανες)" ???

 

Υ.Γ.Πραγματικα με ενδιαφερει...Αναμενω...

Link to comment
Share on other sites

παιδες κανεις το sar του t650i?

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

παιδες κανεις το sar του t650i?

 

Sony Ericsson T650i

 

SAR info: 1,80 W/kg

 

( T650i_SAR_ROW_R1a_Multilingual.pdf )

Link to comment
Share on other sites

ωραιοτατη φριτεζα... παντως το μυαλο μου δεν το θεωρω "πατατες" να "τις" πεταξω μεσα της... ουστ... η ερικσον μου φαινεται εχει χασει την μπαλα... κριμα γιατι αν κ Κ850 εχει τετοια ακτινοβολια ουτε που θα σκεφτω να το ακουμπησω... μπηκα στο σαιτ της ερικσον αλλα δεν πιστευα αυτο το 1,80 που εβλεπα... απιστευτο πραγματικα...

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Nokia 7390 (Type RM-140)

 

CERTIFICATION INFORMATION (SAR)

THIS MOBILE DEVICE MEETS GUIDELINES FOR EXPOSURE TO RADIO WAVES.

 

The highest SAR value under the ICNIRP guidelines for use of the device at the ear is 0.41 W/kg.

 

:worry:- εχει αλλος φιλος καλυτερη ενημερωση για το SAR του Nokia 7390 ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει πόσο sar έχει το Motorola RIZR-Z8?

Το έχω βρεί σε ξένα site άλλοι το έχουν 0,91 άλλοι 1,08

Πάντως προσωπικά πάνω απο 0,80 χλωμό παίρνω κινητό, γνώμη μου πάντα.

iPhone 3GS, Xperia Arc, Nokia C5, iPad Wi-Fi + 3G

 

... and counting.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει πόσο sar έχει το Motorola RIZR-Z8?

Το έχω βρεί σε ξένα site άλλοι το έχουν 0,91 άλλοι 1,08

Πάντως προσωπικά πάνω απο 0,80 χλωμό παίρνω κινητό, γνώμη μου πάντα.

ή απάντηση σου βρίσκετε 2 post ποιο πάνω.. :blink::confused:

Link to comment
Share on other sites

ή απάντηση σου βρίσκετε 2 post ποιο πάνω.. :blink::confused:
http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/lipssealed.gif

 

Φίλε Ακη εγώ δεν είπα για το Motorola RAZR2-V8 το είδα πιο πάνω ότι το έχει γράψει ο φίλος πιο πάνω

μιλάω για το Motorola RIZR-Z8.

Για να το κάνω πιο πενηνταράκια το ένα είναι το ξυράφι και το άλλο είναι το σχήμα πιο μπανάνα.

Αμα ξέρει κανένας ας πει.

iPhone 3GS, Xperia Arc, Nokia C5, iPad Wi-Fi + 3G

 

... and counting.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...