Jump to content

Sony Ericsson W810i


thantrantas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ότι εξαφανίστηκε το Ελληνικό μενού συμβαίνει με την τελευταία αναβάθμιση την R4DB005 τώρα άμα σε καμία ενδιάμεση ήταν σωστή η εγκατάσταση αυτό δεν μπορώ να το ξέρω ? ? ? Εγώ το κινητό το πήρα από το Πλαίσιο δεν πήγα σε κανένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας, άρα ούτε Vοdafone ούτε ΤΙΜ έχει βάλει χέρι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η έκδοση που αντιστοιχεί στα Ελληνικά δεν τα περιέχει μέσα, μην ξεχνάτε πάλι ότι εκτός από Ελληνικά υπήρχε και άλλη μία γλώσσα που επίσης δεν περιέχεται στην επιλογή για την γλώσσα !!! Προς το παρόν μόνο η επίσκεψη στην αντιπροσωπεία φαίνεται η μόνη λύση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ δεν έχει βγει καν αναβάθμιση για τις Vodafone Live συσκευές ..

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν έχει βγει καν αναβάθμιση για τις Vodafone Live συσκευές ..

δεν νομιζω να ισχυει αυτο....σε παλιοτερο post ειχα :worry: οτι καποιος φιλος ειχε κανει κανονικα αναβαθμιση σε vodafone live SE w810i :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ego pantos ekana anabathmisi prin apo 3 ebdomades kai den eixa kanena problima oute me to an exase kati alla oute kai me ta ellinika!!!!!

:cool: :cool: :cool: :cool:

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Το ότι εξαφανίστηκε το Ελληνικό μενού συμβαίνει με την τελευταία αναβάθμιση την R4DB005 τώρα άμα σε καμία ενδιάμεση ήταν σωστή η εγκατάσταση αυτό δεν μπορώ να το ξέρω ? ? ? Εγώ το κινητό το πήρα από το Πλαίσιο δεν πήγα σε κανένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας, άρα ούτε Vοdafone ούτε ΤΙΜ έχει βάλει χέρι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η έκδοση που αντιστοιχεί στα Ελληνικά δεν τα περιέχει μέσα, μην ξεχνάτε πάλι ότι εκτός από Ελληνικά υπήρχε και άλλη μία γλώσσα που επίσης δεν περιέχεται στην επιλογή για την γλώσσα !!! Προς το παρόν μόνο η επίσκεψη στην αντιπροσωπεία φαίνεται η μόνη λύση.

 

Είναι πολύ παράξενο πάντως γιατί τα τηλέφωνα είναι ακριβώς ίδια (TIM Branded). Tο δικό μου δούλεψε μια χαρά μετά την αναβάθμιση σε Version R4DB005 ενώ του φίλου μου παρουσίασε τα δύο παραπάνω Bugs. Πρέπει να σημειώσω ότι δοκίμασα να το κάνω reset χωρίς να αλλάξει κάτι εκτός από την διαγραφή όλων των περιεχομένων...:(. Από έρευνα που έκάνα στο διαδίκτυο βλέπω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα παρουσιάζεται και σε άλλες version του τηλεφώνου (πχ. γαλική) χωρίς να έχω βρει πουθενά κάτι κατατοπιστικό όσον αφορά τα αίτια του προβλήματος και το πως διορθώνεται (χωρίς επίσκεψη σε αντιπροσωπία).

Θα πρότεινα σε όσους δεν έχουν κάνει αναβάθμιση από το internet να περιμένουν μέχρι να διορθωθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα και μετά να το επιχειρήσουν:mad:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εγω σκοπευω να παρω αυτο το κινητο κ θελω να ξερω αν χρειαζεται εξ αρχης να κανω αναβαθμιση....Καν οχι ποτε χρειαζεται?Μονο οταν παρουσιαστει προβλημα?
A.S.E.N. :up:
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ παράξενο πάντως γιατί τα τηλέφωνα είναι ακριβώς ίδια (TIM Branded). Tο δικό μου δούλεψε μια χαρά μετά την αναβάθμιση σε Version R4DB005 ενώ του φίλου μου παρουσίασε τα δύο παραπάνω Bugs. Πρέπει να σημειώσω ότι δοκίμασα να το κάνω reset χωρίς να αλλάξει κάτι εκτός από την διαγραφή όλων των περιεχομένων...:(. Από έρευνα που έκάνα στο διαδίκτυο βλέπω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα παρουσιάζεται και σε άλλες version του τηλεφώνου (πχ. γαλική) χωρίς να έχω βρει πουθενά κάτι κατατοπιστικό όσον αφορά τα αίτια του προβλήματος και το πως διορθώνεται (χωρίς επίσκεψη σε αντιπροσωπία).

Θα πρότεινα σε όσους δεν έχουν κάνει αναβάθμιση από το internet να περιμένουν μέχρι να διορθωθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα και μετά να το επιχειρήσουν:mad:

 

Μάλλον είναι πρόβλημα που οφείλεται στην ελληνική αντιπροσωπεία ε?:worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι πρόβλημα που οφείλεται στην ελληνική αντιπροσωπεία ε?:worry:

 

Προσπαθήστε να το ξανα-αναβαθμίσετε. Από ότι βρήκα και στο διαδίκτυο πριν λίγο μετά από 3-4 προσπάθειες συνήθως σας τυχαίνει και μία σωστή:lol: :wacko: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Paidia thelo ti voithia sas se kati. Katevasa htes to myphone explorer version 1.4.5 (ontos poli gamato). Ekana egatastasi, sindesa to kinito kai apla stis epiloges allaxa tis rithmiseis kai evala thira USB (mou tin edine stis epiloges) anti gia tin PCI pou eihe. Mehri edo ola kala ola orea. Ekana kai to backup mou arhigos. Omos simera otan dokimasa na xanakano sindesi stis epiloges den ipirhan pleon oi thires USB mono oi PCI kai den mporei na sindethei pleon to kinito me to programma. Mporei na me voithisei kapoios?
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι πρόβλημα που οφείλεται στην ελληνική αντιπροσωπεία ε?:worry:

Καλημέρα σε όλους.

Φίλε ddr2 δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να φταίει η ελληνική αντιπροσωπία για μια αναβάθμηση της SE από την στιγμή που το λογισμικό δεν "γράφεται" στην ελλάδα αλλά το παίρνουμε έτοιμο από έξω?

Εκτός και αν κάνω λάθος σε κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Φίλε ddr2 δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να φταίει η ελληνική αντιπροσωπία για μια αναβάθμηση της SE από την στιγμή που το λογισμικό δεν "γράφεται" στην ελλάδα αλλά το παίρνουμε έτοιμο από έξω?

Εκτός και αν κάνω λάθος σε κάτι.

 

Δεν μπορώ να ξέρω φίλε μου , μια ερώτηση έκανα:O

Φυσικά , έχεις δίκιο , το λογισμικό δεν γράφεται στην Ελλάδα.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν χάνονται μόνο τα ελληνικά αλλά και όλες οι γλώσσες εκτός από τα αγγλικά.

Έτσι γίνεται σε όλους??:worry:

Αν ισχύει αυτό τότε ίσως το πρόγραμμα update services έχει ένα bug που δεν του επιτρέπει από το serial number της συσκευής , να προσδιορίσει το σωστό πακέτο γλωσσών , οπότε δίνει την αρχική γλωσσα του software μόνο , δηλαδή τα αγγλικά.

(Το serial number των κινητών που προορίζονται για Ελλάδα ξεκινάει από συγκεκριμένα νούμερα , το ίδιο ισχύει για όλες τις χώρες)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

epatha to idio kai to eixa 4 meres stin ericsson tora ola kala,

kai ksereis ti mou eipan?

na min afino to kinito na adeiasei entelos!!

mallon m@l@kies mou eipan giati to epathe me to pou to koumposa sto kalodio gia na to paro backup!!!:cool:

 

thanks na dw ti 8a poyn se emena.. a kai kati allo se esas otan koynate to kinhto sbhnei? logika 8a pezei h mpataria..

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να επαναφέρω τις γλώσσες στο κινητό. Αυτό που έκανα είναι:

1 Έκανα το κινητό ξανά update 3 φορές χωρίς όμως να επαναφέρει τις γλώσσες.

2 Πριν επιχειρήσω τέταρτο update το έκανα full reset και ως δια μαγείας η γλώσσες εμφανίστικαν !!!! Πρέπει να σημειώσω ότι το είχα κάνει full reset πριν τα τρία update χωρίς όμως να λυθεί το πρόβλημα.

Θα πρότεινα σε όποιον έχει πρόβλημα να δοκιμάσει Update και κατευθεία μετά Full Reset.

 

Το συγκεκριμένο bug εμφανίζεται σε όλα τα γλωσσικά version του firmware απλά επειδή οι περισσότεροι χρήστες άλλων χωρών έχουν από πριν επιλέξει τα αγγλικά ως γλώσσα menu δεν βλέπουν ότι έχασαν τις υπόλοιπες γλώσσες. Αυτό που παρατηρούν συνήθως είναι το bug με την φωτογραφία στα contacts.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να επαναφέρω τις γλώσσες στο κινητό. Αυτό που έκανα είναι:

1 Έκανα το κινητό ξανά update 3 φορές χωρίς όμως να επαναφέρει τις γλώσσες.

2 Πριν επιχειρήσω τέταρτο update το έκανα full reset και ως δια μαγείας η γλώσσες εμφανίστικαν !!!! Πρέπει να σημειώσω ότι το είχα κάνει full reset πριν τα τρία update χωρίς όμως να λυθεί το πρόβλημα.

Θα πρότεινα σε όποιον έχει πρόβλημα να δοκιμάσει Update και κατευθεία μετά Full Reset.

 

Το συγκεκριμένο bug εμφανίζεται σε όλα τα γλωσσικά version του firmware απλά επειδή οι περισσότεροι χρήστες άλλων χωρών έχουν από πριν επιλέξει τα αγγλικά ως γλώσσα menu δεν βλέπουν ότι έχασαν τις υπόλοιπες γλώσσες. Αυτό που παρατηρούν συνήθως είναι το bug με την φωτογραφία στα contacts.

 

Έτσι και αλλιώς ,ένα καλό update προυποθέτει ότι θα ακολουθηθεί από hard reset

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες περιμενε λιγο....τι εννοεις?Θα βγει συντομα καινουρια αναβαθμιση που θα μπορουμε να την κανουμε απο το σπιτι και δεν θα εχει τα προβληματα(χασιμο Ελληνικων)οπως την τωρινη?

Για διαφωτισε μας! Ξερεις κατι που δε ξερουμε εμεις?

 

Υπέθετα ότι θα διορθωθεί το πρόβλημα με κάποια νεώτερη. Βέβαια απ'ότι αναφέρθηκε το πρόβλημα είναι ψιλοσυχνό με όλες τις αναβαθμίσεις (τώρα που το γράψατε, ναι, έφυγαν και οι άλλες γλώσσες!!!) οπότε με βλέπω για backup και reset...αν δουλέψει το κόλπο του pmark...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιά, στην αρχή που είχε ξεκινήσει το online update, μ' εκείνο το δύσχρηστο περιβάλλον, ποτέ δεν είχα συναντήσει τέτοια προβλήματα. Τώρα, δεν μπορώ να καταλάβω τι τους πάει στραβά;

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Υπέθετα ότι θα διορθωθεί το πρόβλημα με κάποια νεώτερη. Βέβαια απ'ότι αναφέρθηκε το πρόβλημα είναι ψιλοσυχνό με όλες τις αναβαθμίσεις (τώρα που το γράψατε, ναι, έφυγαν και οι άλλες γλώσσες!!!) οπότε με βλέπω για backup και reset...αν δουλέψει το κόλπο του pmark...

 

Αντι για όλα αυτά , δεν πάς καλύτερα σε ένα σέρβις να κάνεις την αναβάθμιση και να είσαι ήσυχος?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όντως, αφού ούτως ή άλλως το delete των αρχείων-ρυθμίσεων δεν θα το γλυτώσω... :mad:

 

Στο service δεν είναι απαραίτητο να χάσεις τις ρυθμίσεις και τα δεδομένα σου από το κινητό.:)

Συνήθως δεν χάνονται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εγω σκοπευω να παρω αυτο το κινητο κ θελω να ξερω αν χρειαζεται εξ αρχης να κανω αναβαθμιση....Καν οχι ποτε χρειαζεται?Μονο οταν παρουσιαστει προβλημα?

Εννοείται ότι βάζεις χέρι στο κινητό μόνο αν παρουσιαστεί πρόβλημα. Αν ωστόσο θες να έχεις την τελευταία έκδοση λογισμικού στο κινητό σου βεβαιώσου ότι η τελευταία έκδοση που θες να περάσεις είναι σταθερή και δεν παρουσιάζει προβλήματα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Paidia thelo ti voithia sas se kati. Katevasa htes to myphone explorer version 1.4.5 (ontos poli gamato). Ekana egatastasi, sindesa to kinito kai apla stis epiloges allaxa tis rithmiseis kai evala thira USB (mou tin edine stis epiloges) anti gia tin PCI pou eihe. Mehri edo ola kala ola orea. Ekana kai to backup mou arhigos. Omos simera otan dokimasa na xanakano sindesi stis epiloges den ipirhan pleon oi thires USB mono oi PCI kai den mporei na sindethei pleon to kinito me to programma. Mporei na me voithisei kapoios?
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιά, στην αρχή που είχε ξεκινήσει το online update, μ' εκείνο το δύσχρηστο περιβάλλον, ποτέ δεν είχα συναντήσει τέτοια προβλήματα. Τώρα, δεν μπορώ να καταλάβω τι τους πάει στραβά;

 

Πολύ τρελό το πρόβλημα που προέκυψε με το χάσιμο των Ελληνικών. Στα service centers δηλαδή τι παραπάνω έχουν και μπορούν να περνάνε τις γλώσσες; Ίδια έκδοση λογισμικού δεν έχουν κι αυτοί; Κάτι άλλο παίζει εδώ παιδιά... :wacko: Έχει ψάξει κανείς για language packs;

 

 

Paidia thelo ti voithia sas se kati. Katevasa htes to myphone explorer version 1.4.5 (ontos poli gamato). Ekana egatastasi, sindesa to kinito kai apla stis epiloges allaxa tis rithmiseis kai evala thira USB (mou tin edine stis epiloges) anti gia tin PCI pou eihe. Mehri edo ola kala ola orea. Ekana kai to backup mou arhigos. Omos simera otan dokimasa na xanakano sindesi stis epiloges den ipirhan pleon oi thires USB mono oi PCI kai den mporei na sindethei pleon to kinito me to programma. Mporei na me voithisei kapoios?

 

Μέσω bluetooth δοκίμασες να το συνδέσεις; Δουλεύει με αυτό τον τρόπο; (αν βέβαια έχεις bluetooth adaptor)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πολύ τρελό το πρόβλημα που προέκυψε με το χάσιμο των Ελληνικών. Στα service centers δηλαδή τι παραπάνω έχουν και μπορούν να περνάνε τις γλώσσες; Ίδια έκδοση λογισμικού δεν έχουν κι αυτοί; Κάτι άλλο παίζει εδώ παιδιά... :wacko: Έχει ψάξει κανείς για language pack?

Καλησπέρα σε όλους.Αυτό που γνωρίζω είναι ότι στο service η αναβάθμηση που έχουν είναι κατεβασμένη στον υπολογιστή που έχουν έκει και τους την στέλνει απεθείας η SE.Οπότε το πρόβλημα να υπάρχει επιδή εμείς προσπαθούμε να την κάνουμε μέσα από το internet με αποτέλεσμα να πέφτουμε σε κάποιο bug, το οποίο να μην αφήνει το application να λειτουργήσει σωστά και να αναγνωρίσει τη χώρα από την οποία του ζητήτε το update ώστε να στείλει το ανάλογο πρόγραμμα.

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.Πάντος που το έχω κοιτάξει (με παλίο κινητό με ανάλογο πρόβλημα) δεν βρίκα language pack στο internet και αναγκάστικα και το πήγα στη SE για να την περάσουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Αυτό που γνωρίζω είναι ότι στο service η αναβάθμηση που έχουν είναι κατεβασμένη στον υπολογιστή που έχουν έκει και τους την στέλνει απεθείας η SE.Οπότε το πρόβλημα να υπάρχει επιδή εμείς προσπαθούμε να την κάνουμε μέσα από το internet με αποτέλεσμα να πέφτουμε σε κάποιο bug, το οποίο να μην αφήνει το application να λειτουργήσει σωστά και να αναγνωρίσει τη χώρα από την οποία του ζητήτε το update ώστε να στείλει το ανάλογο πρόγραμμα.

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.Πάντος που το έχω κοιτάξει (με παλίο κινητό με ανάλογο πρόβλημα) δεν βρίκα language pack στο internet και αναγκάστικα και το πήγα στη SE για να την περάσουν.

Ειχα παλια ενα Τ68 (ηρωικο κινητο) και πιστευω οτι μονο η SE μπορει να δωσει λυση.Το θεμα ειναι ποτε θα "παιξει" σωστη αναβαθμιση για οσους θελουν να την κανουν απο το pc τους!:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W810i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...