Jump to content

Sony Ericsson W810i


thantrantas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που μου συνέβη χθες είναι πραγματικά απίστευτη ατυχία. Μετά από αναμονή μερικών ημερών, πήρα χθες το w810i από την Vodafone. Πολύ ωραίο, κανένα απολύτως πρόβλημα, μες την τρελή χαρά.. Χθες το βράδυ χύνεται κατά λάθος ένα ποτήρι κρασί (ευτυχώς όχι πάνω στο τηλέφωνο), αλλά κάποια μικρή ποσότητα το πήρε κι αυτό. Εκείνη την ώρα το τηλέφωνο δεν έδειξε να έπαθε κάτι. Το έκλεισα αμέσως βέβαια, έβγαλα τη μπαταρία, το καθάρισα και μέτα το ξανάνοιξα. Μετά από δύο ώρες περίπου έβγαζε μία λευκή οθόνη. Το έκλεισα, έβγαλα τη μπαταρία, χρησιμοποιήσα μέχρι και πιστολάκι, αλλά δυστυχώς δεν έχει επανέλθει ακόμα, και ούτε το βλέπω να επανέρχεται. Έχει κάποιος καμιά ιδέα, τι θα μπορούσα να κάνω, ή η μόνη λύση πλέον είναι κάποιο SE store? ...

Αν η αιτία που το κινητό δεν ανοίγει είναι ότι πήρε νερό (κρασί στην περίπτωση σου) δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτος.Όπου και αν το πας για να στο φτιάξουνε δεν θα ακουμπήσει κανένας γιατί έχει πάρει υγρασία.Και αυτός ο λόγος είναι ένας από τους ελάχιστους που περιλαμβάνονται στην εγγύηση ως υπαιτιότητα δικιά σου και μη επισκευάσιμη τη συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, μάλλον είμαι τυχερός. Έβγαλα την κάρτα μνήμης την ξαναέβαλα και όταν το ξανάνοιξα είδα ένα σηματάκι SE στιγμιαία στην οθόνη. Το ξαναέκανα και τώρα λειτουργεί κανονικά και πάλι. Ίσως τελικά να μην ήταν θέμα υγρασίας. Ευτυχώς. Μιας και όλα καλά αυτή τη στιγμή, να ρωτήσω κάτι άλλο. Βλέπω κάτω από την ώρα και και ημερομηνία αντίστοιχα, "Calls" και "live!". Μπορώ να τα αλλάξω αυτά και να βάλω δικά μου shortcuts?
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΤΟ W810 KAI ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ S.E. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ:

ΤΟ SCREENSAVER ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΒΗΝΕΙ Η ΟΘΟΝΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ (ΟΠΩΣ ΠΧ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΤΟ Κ700!)

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ 'Η ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ???

 

 

ΥΓ: ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΕΙΠΩΘΕΙ,ΕΨΑΞΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ! :O

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και σίγουρη αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό μέσα από τις ρυθμίσεις. Είναι μάλλον για εξοικονόμηση μπαταρίας. Πάντως πατώντας κάποιο από τα πλήκτρα της έντασης σού εμφανίζεται η ώρα αν σ' ενδιαφέρει. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος...
It takes no time to fall in love but it takes you years to know what love is...
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΤΟ W810 KAI ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ S.E. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ:

ΤΟ SCREENSAVER ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΒΗΝΕΙ Η ΟΘΟΝΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ (ΟΠΩΣ ΠΧ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΤΟ Κ700!)

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ 'Η ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ???

 

 

ΥΓ: ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΕΙΠΩΘΕΙ,ΕΨΑΞΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ! :O

είναι δεδομένο. δεν δείχνει ώρα στην αναμονή. μεγειά.

Link to comment
Share on other sites

guys έχω vodafone live συσκευή και θέλω να κάνω αναβάθμηση από το site τις SE...μπορώ να την κάνω κανονικά??χάνω τιν εγγύηση??έχω τιν EROM R4CE012(νομίζω είναι η τελευταία) αλλά έχω το πρόβλημα οτι στην οριζόντια προβολή στη λέξη Αποστολή μου δείχνει το ''Α'' μισό γραμμένο...μπορώ να δω ποια EROM πρόκειται να βάλω πριν κάνω την αναβάθμηση??για να μην την κάνω αν πρόκειται να βάλω την ίδια...και κάτι άλλο:άμα βάλω την ίδια EROM υπάρχει περίπτωση να φτιάξει αυτά με τη λέξη ''Αποστολή''??ποιο είναι το τελευταίο EROM που έχει βγει?

 

EDIT:θα μπορούσα να πάρω τη συσκευή unbranded με την αναβάθμηση της vodafone που είχα?

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μάλλον είμαι τυχερός. Έβγαλα την κάρτα μνήμης την ξαναέβαλα και όταν το ξανάνοιξα είδα ένα σηματάκι SE στιγμιαία στην οθόνη. Το ξαναέκανα και τώρα λειτουργεί κανονικά και πάλι. Ίσως τελικά να μην ήταν θέμα υγρασίας. Ευτυχώς. Μιας και όλα καλά αυτή τη στιγμή, να ρωτήσω κάτι άλλο. Βλέπω κάτω από την ώρα και και ημερομηνία αντίστοιχα, "Calls" και "live!". Μπορώ να τα αλλάξω αυτά και να βάλω δικά μου shortcuts?

Η απορία σου έχει απαντηθεί παραπάνω.Αν θυμάμει καλά από το μενού άλλαξε τις συντομεύσεις όπως θες και μετά κλείσε το κινητό βγάλε την μπαταρία για 2-3 λεπτά και ξαναβάλτην.Τότε θα τις έχει αποθυκεύσει και θα λειτουργεί όπως θες.

guys έχω vodafone live συσκευή και θέλω να κάνω αναβάθμηση από το site τις SE...μπορώ να την κάνω κανονικά??χάνω τιν εγγύηση??έχω τιν EROM R4CE012(νομίζω είναι η τελευταία) αλλά έχω το πρόβλημα οτι στην οριζόντια προβολή στη λέξη Αποστολή μου δείχνει το ''Α'' μισό γραμμένο...μπορώ να δω ποια EROM πρόκειται να βάλω πριν κάνω την αναβάθμηση??για να μην την κάνω αν πρόκειται να βάλω την ίδια...και κάτι άλλο:άμα βάλω την ίδια EROM υπάρχει περίπτωση να φτιάξει αυτά με τη λέξη ''Αποστολή''??ποιο είναι το τελευταίο EROM που έχει βγει?

 

EDIT:θα μπορούσα να πάρω τη συσκευή unbranded με την αναβάθμηση της vodafone που είχα?

Το θέμα με το κομμένο Α ισχύει σε όλες τις συσκευές οπότε αν αυτό μόνο είναι το πρόβλημα σου μην κάνεις αναβάθμηση.Γενικά αναβάθμηση να κάνετε αν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή σας και όχι επειδή υπάρχει.Γιατί καλύτερα να λειτουργεί σωστά με την έκδοση που έχει παρά να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με την καινούργια.Αν διαβάσετε παραπάνω πολλά παιδιά που κάνανε αναβάθμηση είχαν κάποια προβλήματα στην αρχή.

Το EROM για Vodafone συσκευές δεν γνωρίζω πιο είναι.

Η Vodafone γενικά σε επιδοτήσεις της δίνει μόνο συσκευές Vodafone και όχι unbranded.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επιτελους το πηρα και εγω... το εχω εδω και 2 -3 μερες... και το μονο που εχω να πω οτι ειναι καταπληκτικο και ειναι οτι πρεπει για τις αναγκες μου στην χρηση κινητου...:D :D :D

 

το μονο προβλημα ειναι οτι πρεπει να διαβασω και τις 140 σελιδες της ενοτητας αυτης για να εχω μια πληρη ενημερωσω για την σωστη λειτουργια του...:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια!Μολις πηρα και εγω το W810i.Ηθελα να μαθω αν υπαρχουν updates,απο που θα τα κανω και αν αξιζουν τον κοπο.Υπαρχει επισης κανενας τροπος για να διαβαζει pdf?
Link to comment
Share on other sites

@tria12345_ νόμιζα οτι το είχα μόνο εγώ αυτό με το κομμένο ''Α''...μου είχε πει η roody ότι το δικό της είναι κανονικό...:worry: :worry: αλλά πριν λίγο ρώτησα και έναν φίλο και μου είπε ότι το είχε και αυτός κομμένο...

1)μου στείλαν μήνυμα ένα smart code...τι είναι αυτό??:blink:

2)εκτός από το μενού υπάρχει κάποια αλλη διαφορά στις vodafone live συσκευές(που ούτε εμένα μου αρέσουν αλλά είχα αναβάθμηση)??

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

@tria12345_ νόμιζα οτι το είχα μόνο εγώ αυτό με το κομμένο ''Α''...μου είχε πει η roody ότι το δικό της είναι κανονικό...:worry: :worry: αλλά πριν λίγο ρώτησα και έναν φίλο και μου είπε ότι το είχε και αυτός κομμένο...

 

Και επιμένω ότι το δικό μου είναι κανονικό! Μάτια έχω και βλέπω, μια χαρά ολόκληρο εμφανίζεται το "Α" στη λέξη Αποστ.! Σοβαρά μιλάτε ότι σ' όλες τις συσκευές υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Να ανησυχήσω;:worry: :p

It takes no time to fall in love but it takes you years to know what love is...
Link to comment
Share on other sites

Και επιμένω ότι το δικό μου είναι κανονικό! Μάτια έχω και βλέπω, μια χαρά ολόκληρο εμφανίζεται το "Α" στη λέξη Αποστ.! Σοβαρά μιλάτε ότι σ' όλες τις συσκευές υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Να ανησυχήσω;:worry: :p

 

Και στο δικό σου υπάρχει !!!

Όταν βλέπεις τις φωτογραφίες οριζόντια μόνο και η λέξει είναι ολόκληρη (Αποστολή)... :wink:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Guys όσοι έχετε το πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά κλίκς στο ραδιόφωνο , δοκιμάσατε να το πάτε για service? Σκέφτομαι να το πάω μπας και φτιαχτεί.

 

Πήγε κανείς να μας πεί τι έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Μην μπεις στον κόπο keeper7k. Το τι μπινελίκια έχουν πέσει στο developer forum της SE για αυτό το hishing που κάνει η συσκευή δεν μπορείς να φανταστείς!!!

 

Δεν υπάρχει κάποιο fix προς το παρόν (κι ούτε πρόκειται να υπάρξει...).

 

@cool_ted

Κι εμένα το "Α" στην λέξη αποστολή ολόκληρο φαίνεται. Η συσκευή μου είναι unbranded.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην ήμουν σαφής.Το κομμένο Α υπήρχε πριν δωθεί το τελευταίο update.Όποιος έχει την τελευταία αναβάθμηση δεν έχει πρόβλημα (όχι ουσιαστικό, αισθητικό μόνο), αλλά στην προηγούμενη έκδοση ήταν κομμένο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην μπεις στον κόπο keeper7k. Το τι μπινελίκια έχουν πέσει στο developer forum της SE για αυτό το hishing που κάνει η συσκευή δεν μπορείς να φανταστείς!!!

 

Δεν υπάρχει κάποιο fix προς το παρόν (κι ούτε πρόκειται να υπάρξει...).

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Πάντως ήλπιζα σε αντικατάσταση της συσκευής για να είμαι ειλικρινής, γιατί απ'ότι διαβάζω δεν το κάνουν όλα. Κάποια παρτίδα ήρθε χαλασμένη ....

Link to comment
Share on other sites

tria12345_ ok τώρα έγινες σαφής...thanks ;) ;)

keeper σίγουρα δεν το κάνουν όλες οι συσκευές αυτό??το δικό μου το κάνει λίγο αυτό με τα ηλεκτρονικά κλικς και έχω την υποψία ότι είναι συγκεκριμένοι σταθμοί...:confused: :confused:

και μια ερώτηση που έκανα και πριν:το smart code που μου έστειλαν σε μήνυμα ξέρει κανείς τι είναι??(μάλλον είναι κάτι από τη vodafone)

 

EDIT: έχω VL συσκευή μπορώ να κάνω κανονικά την αναβάθμηση από το site της SE?έχω την EROM R4CE012 και κατάλαβα απο το φόρουμ(απο μερικά ποστ που είχαν αυτήν την EROM από τον ιούνιο) ότι δεν είναι καινούργια...

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Μην μπεις στον κόπο keeper7k. Το τι μπινελίκια έχουν πέσει στο developer forum της SE για αυτό το hishing που κάνει η συσκευή δεν μπορείς να φανταστείς!!!

 

Δεν υπάρχει κάποιο fix προς το παρόν (κι ούτε πρόκειται να υπάρξει...).

 

@cool_ted

Κι εμένα το "Α" στην λέξη αποστολή ολόκληρο φαίνεται. Η συσκευή μου είναι unbranded.

 

Αυτο το φορουμ που ειναι?

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

EDIT: έχω VL συσκευή μπορώ να κάνω κανονικά την αναβάθμηση από το site της SE?έχω την EROM R4CE012 και κατάλαβα απο το φόρουμ(απο μερικά ποστ που είχαν αυτήν την EROM από τον ιούνιο) ότι δεν είναι καινούργια...

Είναι διαφορετικό το λογισμικό που χρησιμοποιούν οι unbranded συσκευές και άλλο αυτό των VL, TIM, imode.Η έκδοση EA031 που διαβάζεις είναι για τις unbranded συσκευές.

Για την vodafone αν δεν κάνω λάθος έχει βγει κάποια αναβάθμηση αλλά δεν γνωρίζω πια και τι προβλήματα λύνει.

Αν περιμένεις λίγο θα σου απαντήσουν κάποια παιδιά που έχουν VL και γνωρίζουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για vodafone live συσκευές δεν έχει βγει κάποια αναβάθμιση.

Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει τελευταία να δω αλλά απο όσο ξέρω δεν υπάρχει πιο καινούρια αναβάθμιση.

Δεν χάνεις τπτ να δοκιμάσεις απο το σπίτι σου μέσα απο το internet.

Link to comment
Share on other sites

που βρίσκω τις αναβαθμήσεις των VL συσκευών στο ίντερνετ?

δεν μπορώ δηλαδή να κάνω την αναβάθμηση που έχει το site της SE??:blink: :blink:

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην ήμουν σαφής.Το κομμένο Α υπήρχε πριν δωθεί το τελευταίο update.Όποιος έχει την τελευταία αναβάθμηση δεν έχει πρόβλημα (όχι ουσιαστικό, αισθητικό μόνο), αλλά στην προηγούμενη έκδοση ήταν κομμένο.

 

Σωστός τώρα ο tria12345_. Έχω την καινούρια έκδοση οπότε δεν το είχα δει κομμένο το "Α".

 

Αυτο το φορουμ που ειναι?

 

Εδώ κι εδώ το πρόβλημα για το θόρυβο που λεει ο cool_ted(AngeloDion αν γράφεις κώδικα θα σου φανεί πολύ χρήσιμο)

 

@cool_ted

Κατάφερες τελικά να κάνεις φορμάτ την κάρτα σου? Αν όχι πήγαινε σε command prompt (στα XP, Αll Programs->Accessories->Command Prompt) και γράψε

format x:/q

όπου x είναι το γράμμα που δίνει ο υπολογιστής σου στην κάρτα (πιθανότατα E: ή F:). Εννοείται ότι θα χαθεί ότι έχεις μέσα στην κάρτα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

zxr το έκανα και αυτό που είπες αλλά τίποτα...:( :( πάλι δεν μπορούσε να κάνει format...πρώτη φορά μου εμφανίζει memory τέτοια προβλήματα...:wacko: :wacko: και στη voda να το πάω απο που πήρα το κινητό τίποτα δεν θα μπορούν να κάνουν...και να μου αλλάξουν την memory το κόβω χλωμό...:mad:
Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

What the fu**!!!

 

Είπες ότι αν βάλεις την κάρτα στον υπολογιστή μπορείς να δεις τους φακέλους που περιέχονται σε αυτή. Κάνε δεξί κλικ στους φακέλους και δες τα Properties->Security. Κοίτα μήπως είναι κανένας locked και για αυτό δεν μπορείς να σβήσεις τα αρχεία.

 

Διαφορετικά δοκίμασε Control Panel->Administrative Tools->Computer Management->Disk Management. Αν έχεις συνδέσει την κάρτα σου θα πρέπει να την βλέπεις. Καταρχήν τσεκάρισε αν είναι ΟΚ η κάρτα (δεξί κλικ, Properties, Tools, Error-Checking). Μετά δοκίμασε format (αλλά μάλλον δεν θα δουλέψει)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W810i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...