Jump to content

Sony Ericsson W810i


thantrantas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα την ευθύνη για το λογισμικό σε VL κινητά την έχουν οι "hackεράδες" της Ericsson; Μήπως είναι δουλειά των "hackεράδων" της Vodafone...; :O

 

Για μένα την ευθύνη την έχουν οι της SE. Όπως και να'χει έχουν τους κώδικες του κινητού που είναι αλλαγμένο σε VL, και το μόνο που θα είχαν να κάνουν, θα ήταν να αλλάξουν τα σημεία που έχουν διορθώσει. Θέλω να πω πως δεν επιρεάζει το κινητό ο προγραμματισμός που του'γινε για να φαίνεται το λογισμικό vodafone live (γιατί αν επιρέαζε θα είχαν μόνο αυτές το πρόβλημα) οπότε εφόσον έχουν το καλούπι, θα διόρθωναν μόνο τους κώδικες που αφοράν το λάθος λογισμικό, κάτι το οποίο το'χουν κάνει. Τέλος πάντων, πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ. Αν έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος..

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To refresh rate όμως όσο μεγαλύτερο είναι (μέχρι ένα όριο φυσικά) τόσο καλύτερα δεν λειτουργεί το κινητό, από την άποψη ότι μπορεί να αντιλαμβάνεται πιο γρήγορα και έγκαιρα τις αλλαγές στο δίκτυο; Ή μήπως συμβαίνει το αντίθετο;

 

Όχι ακριβώς. Αν εσύ βάλεις ένα γρήγορο refresh rate τότε απασχολείς τον επεξεργαστή του κινητού και αυξάνεις την κατανάλωση. Το να αντιλαμβάνεται το κινητό τις αλλαγές του δικτύου είναι γενικά καλό αλλά η παραμικρή αστάθεια μπορεί να δημιουργήσει φαινόμενα όπως αυτά που σας ταλαιπωρούσαν τόσο καιρό.

 

Γενικά απαιτείται μια βέλτιστη κατάσταση η οποία μάλλον επιτεύχθει με το τελευταίο update.

 

Για μένα την ευθύνη την έχουν οι της SE. Όπως και να'χει έχουν τους κώδικες του κινητού που είναι αλλαγμένο σε VL, και το μόνο που θα είχαν να κάνουν, θα ήταν να αλλάξουν τα σημεία που έχουν διορθώσει. Θέλω να πω πως δεν επιρεάζει το κινητό ο προγραμματισμός που του'γινε για να φαίνεται το λογισμικό vodafone live (γιατί αν επιρέαζε θα είχαν μόνο αυτές το πρόβλημα) οπότε εφόσον έχουν το καλούπι, θα διόρθωναν μόνο τους κώδικες που αφοράν το λάθος λογισμικό, κάτι το οποίο το'χουν κάνει. Τέλος πάντων, πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ. Αν έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος..

 

Νομίζω ότι κατάλαβα τι λες. Απλά δεν ξέρω τι συμφωνία έχουν οι δυο εταιρείες μεταξύ τους. Αν για παράδειγμα η SE έχει πουλήσει 1000 συσκευές στη Vodafone με την άδεια να κάνει ό,τι θέλει στο λογισμικό (η Vodafone) τότε δεν ευθύνεται η SE για μελλοντικές αναβαθμίσεις μιας και το καινούριο λογισμικό είναι πνευματική ιδιοκτησία της Vodafone.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κατάλαβα τι λες. Απλά δεν ξέρω τι συμφωνία έχουν οι δυο εταιρείες μεταξύ τους. Αν για παράδειγμα η SE έχει πουλήσει 1000 συσκευές στη Vodafone με την άδεια να κάνει ό,τι θέλει στο λογισμικό (η Vodafone) τότε δεν ευθύνεται η SE για μελλοντικές αναβαθμίσεις μιας και το καινούριο λογισμικό είναι πνευματική ιδιοκτησία της Vodafone.

 

Δεν νομίζω ότι είναι δυνατό αυτό. Η Vodafone είναι εταιρεία κινητής τηλεφωνίας όχι κατασκευάστρια εταιρεία. Η Ericsson βγάζει ένα κινητό, και ενδεχωμένος ένα λογισμικό, και απλά η κάθε εταιρεία πηγαίνει και αγοράζει δικαιώματα και λέει ότι θα δημιουργήσετε όπως είπες και εσύ 1000 κομμάτια και θα μασ τα δώσετε να τα βγάλουμε στο εμπόριο. πχ και οι 3 εταιρείες κινητής έχουν βγάλει με τα λογότυπά τους επάνω το nokia 6680 αλλά δεν είναι δυνατόν να είναι υπεύθυνη η κάθε εταιρεία για το λογισμικό του κάθε κινητού.

Είναι πολύ δύσκολο να πουλήσει έτσι εύκολα λογισμικό (και κώδικες δηλαδή) σε κάποιον τρίτο γιατί θεωρητικά θα τους πουλούσε .. τεχνογνωσία και θα του άνοιγε τα μάτια.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι δυνατό αυτό. Η Vodafone είναι εταιρεία κινητής τηλεφωνίας όχι κατασκευάστρια εταιρεία. Η Ericsson βγάζει ένα κινητό, και ενδεχωμένος ένα λογισμικό, και απλά η κάθε εταιρεία πηγαίνει και αγοράζει δικαιώματα και λέει ότι θα δημιουργήσετε όπως είπες και εσύ 1000 κομμάτια και θα μασ τα δώσετε να τα βγάλουμε στο εμπόριο. πχ και οι 3 εταιρείες κινητής έχουν βγάλει με τα λογότυπά τους επάνω το nokia 6680 αλλά δεν είναι δυνατόν να είναι υπεύθυνη η κάθε εταιρεία για το λογισμικό του κάθε κινητού.

Είναι πολύ δύσκολο να πουλήσει έτσι εύκολα λογισμικό (και κώδικες δηλαδή) σε κάποιον τρίτο γιατί θεωρητικά θα τους πουλούσε .. τεχνογνωσία και θα του άνοιγε τα μάτια.

Δεν διαφωνώ με όσα λες. Ίσως να έχεις δίκιο. Όπως είπα και πιο πάνω (και θα το ξανά πω) δεν γνωρίζω τι είδους συμφωνία έχουν μεταξύ τους οι εταιρείες.

 

Μια μικρή παρατήρηση μόνο. Μπορεί οι άλλες εταιρείες να έχουν βγάλει κινητά με τα λογότυπά τους επάνω καμία όμως από τις TIM, Cosmote δεν έχει βάλει "χέρι" στο λογισμικό σε σημείο που να αλλάζει ακόμα και τη θέση ορισμένων λειτουργίων, να αλλάζει τα χρώματα και να προσθέτει εικονίδια του VL (για ευνόητους λόγους)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με όσα λες. Ίσως να έχεις δίκιο. Όπως είπα και πιο πάνω (και θα το ξανά πω) δεν γνωρίζω τι είδους συμφωνία έχουν μεταξύ τους οι εταιρείες.

 

Μια μικρή παρατήρηση μόνο. Μπορεί οι άλλες εταιρείες να έχουν βγάλει κινητά με τα λογότυπά τους επάνω καμία όμως από τις TIM, Cosmote δεν έχει βάλει "χέρι" στο λογισμικό σε σημείο που να αλλάζει ακόμα και τη θέση ορισμένων λειτουργίων, να αλλάζει τα χρώματα και να προσθέτει εικονίδια του VL (για ευνόητους λόγους)

 

Εγώ αυτό που γνωρίζω όμως είναι ότι στο εξωτερικό όταν έχεις αγοράσει ένα κινητό με το λογότυπο μιας εταιρίας,όποιας και αν είναι, το πας στο service αυτής της εταιρίας και όχι στην μητρική του τηλεφώνου.Νομίζω ότι αυτό λέει πολλά.Νομίζω ότι ή η κάθε εταιρία είναι υπεύθυνη για τα τηλέφωνα που δίνει στο κοινό αν και έχουν μόνο το λογότυπο της επάνω τους, ή η μητρική εταιρία λέει ότι εγώ σας τα πούλησα για να τα προοθύσεται και κάντε ότι νομίζεται.ΚΑι νομίζω ότι το πιο σωστό είναι η κάθε εταιρία να είναι υπευθύνη για ότι δίνει στην αγορά.

Γιατί δεν νομίζω ότι π.χ. η Vodafone δεν έχει τεχνικούς προγραμματισμού ή δεν έχει ζητήσει από την SE τον κώδικα του τηλεφώνου ώστε τουλάχιστων να γνωρίζει τη πρόκυται να προοθύσει.Γιατί στο κάτω κάτω τη ζημιά την παθαίνει η vl και όχι η SE.Αφου εγώ π.χ. που έχω SE μου το έφτιαξε δεν έχω παράπανω και θα ξανααγοράσω, ενώ αν είχα vl και με ταλαιπωρούσε την επόμενη φορά θα έπαιρνα SE αλλά όχι με λογότυπο vl. Οπότε χάνουν πελάτες και χρήματα.Δεν νομίζω κανείς να το θέλει αυτό.

Αυτά τα λίγα είχα να πω.

Καλημέρα σε όλους.:) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

re pedia metaksi w900 kai w810 pio protinete? den me apasxolei to megethos.

Εάν δε σε απασχολεί το μέγεθος, τότε φυσικά W900!

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

re paidia kano gia proti fora tin anabathmisi ki ego sto w810 prepei kati na prosekso? opoios dei to mynima as apantisei amesos eyxaristo!!!!!

 

______________________________________

 

entaksei paidia sas prolaba prin apantisei kanenas ekana ki ego anabathmisi exo pleon tin kainourgia kai fenete na diorthothike to problima me to flash tora gia tis kleisis tha deiksei apo deytera!!!

 

pleon exo tin

 

CXC1250316

R4DB005

 

 

tora pou mpika mesa sto service tis syskeyis re paidia pali einai sto 3 to megafono kai to mikrofono ayta den mporousan na ta dynamosoun ligo? are pou*ti mou

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Paidia kalispera kai apo mena! Eimai kai ego katoxo tou W810i, to opoio to eixa agorasei apo ton Kotsobolo. Eixa kai ego problima me to flas, kai mono me to flas, alla kai afto se poli mikro bathmo kai oxi kathe fora pou to energopoioousa. Etsi loipon, apofasisa na kano tin anabathmisi monos mou. Pleon "forao" tin CXC1250316 R4DB005, kai eimai sigouros oti apo tin stigmi pou tin ebala, i entasi tou akoustikou mou exei meiothei para poli, me apotelesma otan briskomai se meri pou den exei apoliti isixia, tote sxedon diskola akouo ton allon pou me exei kalesei. Exei kapoios allos to idio problima? ti mou proteinoun oi "eidikoi" tis pareas na kano?
Link to comment
Share on other sites

paidia exoume kanena episimo post pou na leei ti diorthoni i nea ekdosi logismikou?

 

 

Changes in R4DB005

Sprachkompression AMR (adaptive Multi rate) activatable

Camera performance improves

3x3 opinion for videos now standard.

Nose during contact name regulation repaired

Bookmarks of the Webbrowsers are down attached

TTY profile no longer manually selectable

 

Τωρα κατα ποσο ισχυουν ολα (δεν ειναι επισημα αλλα απο χρηστες οποως παντα) και τι ακριβως σημαινουν ... θα σε γελασω...

Link to comment
Share on other sites

Re paidia pos mporo na do sto kinito poio leitourgiko sistima eho, pote kataskevastike kai genika oles aftes tis plirofories? Episis peite kanena kalo site gia paihnidia

 

>*<<*<* ( Δεξιά-αστέρι / αριστερά , αριστερά-αστέρι / αριστερά-αστέρι ) εμφανίζει ένα κρυφό μενού με διάφορες επιλογές

Για παιχνιδια θα :worry: εδω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Se efharisto RAVER. Katevasa paihnidia gia to kinito alla otan pao na ta anoixo mou grafei "this beta version is outdated". Kai kati gia na katevaso ena programma winnace pou einai epi pliromi. Ti na kano? Episis afou lithei afto to provlima poia einai i diadikasia akrivos gia na egatastiseis to paihnidi kai na paixei?
Link to comment
Share on other sites

Se efharisto RAVER. Katevasa paihnidia gia to kinito alla otan pao na ta anoixo mou grafei "this beta version is outdated". Kai kati gia na katevaso ena programma winnace pou einai epi pliromi. Ti na kano? Episis afou lithei afto to provlima poia einai i diadikasia akrivos gia na egatastiseis to paihnidi kai na paixei?

παρακαλω πολυ.:)

κατεβαζεις το παιχνιδι και με δεξι κλικ πανω στο αρχειο το στελνεις στο κινητο σου με το καλωδιο.αν ειναι αποδεκτο το αρχειο,το κανει αυτοματα εγκατασταση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

paidia help........prospatho na kano update service kai bgainei to minima

"incompatible macromedia version" exo perasei tis nees version...

to exo kanei 5 fores....euxaristo

Πρέπει να ενεργοποιησείς από τον Internet Explorer να τρέχει το add-on του flash.Αν και συνηθως τρέχει από μόνο του μετά την εγκατάστση το ενεργοποιεί μόνο του πρέπει να πας στα add-on και να δεις αν είναι ενεργό.

Αν και πάλι δεν τρέξει δοκίμασε να απενεργοποιήσεις εντελώς όποιο πρόγραμμα έχεις για firewall στον υπολογιστή και θα τρέξει.Έτσι την είχα πατήσει και εγώ στην αρχή αλλά τελικά βρίκα την άκρη.Δοκίμασε το.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιησείς από τον Internet Explorer να τρέχει το add-on του flash.Αν και συνηθως τρέχει από μόνο του μετά την εγκατάστση το ενεργοποιεί μόνο του πρέπει να πας στα add-on και να δεις αν είναι ενεργό.

Αν και πάλι δεν τρέξει δοκίμασε να απενεργοποιήσεις εντελώς όποιο πρόγραμμα έχεις για firewall στον υπολογιστή και θα τρέξει.Έτσι την είχα πατήσει και εγώ στην αρχή αλλά τελικά βρίκα την άκρη.Δοκίμασε το.

file euxaristo gia tin boitheia alla ta ekana ola auta

alla tipota...........

exeis kamia alli idea??

to ekana kai se allon ipologisti alla pali ta idia......

ta neura mou.........

 

euxaristo poli.

Link to comment
Share on other sites

file euxaristo gia tin boitheia alla ta ekana ola auta

alla tipota...........

exeis kamia alli idea??

to ekana kai se allon ipologisti alla pali ta idia......

ta neura mou.........

 

euxaristo poli.

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο γιατί το δικό μου πρόβλημα που ήταν σαντο δικό σου το έλυσα με τον τρόπο που σου περιέγραψα.Απλά κατέβασα το πρόγραμμα που είναι για το w810 το έτρεξα απενεργοποίησα τα πάντα σχετικά με προστασία internet στον υπολογιστή και κανένα πρόβλημα.Τι άλλο να σου πω.Αν είναι περίμενε μήπως γνωρίζει κάποιος άλλος κάι παραπάνω και σε βοηθήσει.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

μου εδωσε ενας φιλος την memory stick απο το w810i να του περασω mp3 και themes.κατεβασ ορισμενα αλλα δε ξερω σε ποιο φακελο της καρτας η του τηλ τα βαζουμε?

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

μου εδωσε ενας φιλος την memory stick απο το w810i να του περασω mp3 και themes.κατεβασ ορισμενα αλλα δε ξερω σε ποιο φακελο της καρτας η του τηλ τα βαζουμε?

Αν συνδέσεις το κινητό στον υπολογιστή και ανοίξεις την κάρτα μνη΄μης θα σου εμφανίσει και τους δυο φακέλους που ψάχνεις με το όνομα τους, mp3 και themes.Εκεί βάλτα και το κινητό θα τα δει αμέσως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W810i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...