Jump to content

Sony Ericsson W810i


thantrantas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κανένα νέο με το πρόβλημα των dropped calls με το W810. Αντιμετωπίζω και εγώ αυτό το πρόβλημα αλλά δεν είχα καταλάβει αν φταίει το κινητό, γιατί το ίδιο πρόβλημα το είχα και με το προηγούμενο (είχα ένα Motorola mpx220). Σκέφτομαι μήπως αυτό τελικά είναι καμμιά απατεωνιά των παρόχων κινητής τηλεφωνίας για να βγάζουν περισσότερα κέρδη απο τις επανακλήσεις και τις αρχικές χρεώσεις. Μηπως τελικά άδικα βρίζουμε την SE και το πρόβλημα είναι πολύ ποιο μεγάλο απο αυτό που νομίζουμε; Το περίεργο είναι πως το κάνει σε μένα που έχω voda αλλά το κάνει και στην γυναίκα μου που έχει TIM (με Nokia συσκευή).

 

Περιμένω τις απόψεις σας.

 

Kostdian

 

το προβλημα οπως το προβαλεις εχεις δικιο αλλα τι γινεται.

οταν πας το τηλεφωνο με ενα προβλημα στο service και η απαντηση που παιρνεις ειναι οτι οτ προβλημα που εχεις οφειλεται στο κινητο και περιμενε την αναβαθμιση για να λυθει το προβλημα τοτε σαφεστατα λες οτι φταιει το κινητο.

αν λοιπον η se δεν γνωριζει τι φταιει και μας κοροιδευει τοτε δεν γνωριζω αν πρεπει να κατηγορουμε τις εταιριες παροχης κινητης τηλεφωνιας η την se.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πραγματικα!!! ελεος!! Ας ακουσει καποιος mod και ας το κανει επισημασμένο...τι γινεται; Δεν ακουει κανεις τους????

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε κανένα νέο με το πρόβλημα των dropped calls με το W810. Αντιμετωπίζω και εγώ αυτό το πρόβλημα αλλά δεν είχα καταλάβει αν φταίει το κινητό, γιατί το ίδιο πρόβλημα το είχα και με το προηγούμενο (είχα ένα Motorola mpx220). Σκέφτομαι μήπως αυτό τελικά είναι καμμιά απατεωνιά των παρόχων κινητής τηλεφωνίας για να βγάζουν περισσότερα κέρδη απο τις επανακλήσεις και τις αρχικές χρεώσεις. Μηπως τελικά άδικα βρίζουμε την SE και το πρόβλημα είναι πολύ ποιο μεγάλο απο αυτό που νομίζουμε; Το περίεργο είναι πως το κάνει σε μένα που έχω voda αλλά το κάνει και στην γυναίκα μου που έχει TIM (με Nokia συσκευή).

 

Περιμένω τις απόψεις σας.

 

Kostdian

Είναι μια άποψη κι αυτό. Το ερώτημα είναι γιατί να υπάρχει αυτό το πρόβλημα με τα συγκεκριμένα κινητά και να μην το κάνει και με άλλα. Δεν νομίζω να βάλθηκαν η Voda, η TIM και η Cote να χαντακώσουν το mpx220 και το W810. Αν λοιπόν ίσχυε ένας τέτοιος ισχυρισμός τότε θα έπρεπε όλοι οι χρήστες κινητών τηλεφώνων να είχαμε παρατηρήσει κάτι ανάλογο.

 

Προσωπικά, και το έχω ξανά πει, πιστεύω ότι κάτι παίζει με το refresh rate του σήματος του κινητού. Το κινητό ανανεώνει το σήμα του πολύ συχνά με αποτέλεσμα την παραμικρή αστάθεια στο δίκτυο να την βλέπει ως διακοπή και να τερματίζει την κλήση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Είναι μια άποψη κι αυτό. Το ερώτημα είναι γιατί να υπάρχει αυτό το πρόβλημα με τα συγκεκριμένα κινητά και να μην το κάνει και με άλλα. Δεν νομίζω να βάλθηκαν η Voda, η TIM και η Cote να χαντακώσουν το mpx220 και το W810. Αν λοιπόν ίσχυε ένας τέτοιος ισχυρισμός τότε θα έπρεπε όλοι οι χρήστες κινητών τηλεφώνων να είχαμε παρατηρήσει κάτι ανάλογο.

 

Προσωπικά, και το έχω ξανά πει, πιστεύω ότι κάτι παίζει με το refresh rate του σήματος του κινητού. Το κινητό ανανεώνει το σήμα του πολύ συχνά με αποτέλεσμα την παραμικρή αστάθεια στο δίκτυο να την βλέπει ως διακοπή και να τερματίζει την κλήση.

 

Το περίεργο είναι πως το σήμα φαίνεται να είναι τέρμα, πρώτα διακόπτεται ο ήχος και μετά απο 1-2 δευτερόλεπτα γίνεται drop και η κλήση... Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά είχε και το mpx. Αν ήταν κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να βλέπω συχνές διακυμάνσεις στον δείκτη σήματος του κινητού; Και είδα και κάποια posts για την παλαιότητα της sim. Η δικιά μου είναι τουλάχιστο 6 ετών. Λέτε να έχουν πρόβλημα γενικά τα quad band κινητά με παλιές κάρτες; Τι να πω εικασίες κάνω και γω.Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας moderator εδω να μας πει τουλαχιστον γιατι ΔΕΝ γινεται επισημασμενο αυτο το θεμα ?

 

πραγματικα!!! ελεος!! Ας ακουσει καποιος mod και ας το κανει επισημασμένο...τι γινεται; Δεν ακουει κανεις τους????

 

Αντί να παραπονιέσθε με αυτό το ύφος θα μπορούσατε να είχατε στείλει ένα pm, αν σας "έκαιγε" τόσο πολύ και δε μπορούσατε να ζήσετε που δεν είναι επισημασμένο το θέμα.

Όλη μας η ζωή δεν είναι το φόρουμ, καλοκαίρι είναι, take your baths.

 

Anyway, βρισκόμαστε σε συνεννόηση με τον florinaperis και θα πράξουμε αναλόγως.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι πως το σήμα φαίνεται να είναι τέρμα, πρώτα διακόπτεται ο ήχος και μετά απο 1-2 δευτερόλεπτα γίνεται drop και η κλήση... Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά είχε και το mpx. Αν ήταν κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να βλέπω συχνές διακυμάνσεις στον δείκτη σήματος του κινητού; Και είδα και κάποια posts για την παλαιότητα της sim. Η δικιά μου είναι τουλάχιστο 6 ετών. Λέτε να έχουν πρόβλημα γενικά τα quad band κινητά με παλιές κάρτες; Τι να πω εικασίες κάνω και γω.Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φταίει.

Κάποιος φίλος αναφέρει ότι έχει ολοκαίνουρια κάρτα και αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα οπότε δεν νομίζω να φταίει η κάρτα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει επισημασμένο το συγκεκριμένο θέμα. Πολύ σωστά όμως είπε ο Bill, πως δεν είναι και ότι πιο χρήσιμο για όλους το αν ένα θέμα είναι επισημασμένο ή όχι, αλλά αν γίνεται η δουλειά μας στην τελική.

 

Anyway, "Επισημασμένο".

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

H νέα απάντηση της SE

 

Αγαπητέ Κύριε Καλογεράκη,

 

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της Sony Ericsson μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

 

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, το email σας έχει ήδη προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα. Η υπόθεση σας θα διερευνηθεί και σύντομα θα έχετε μία απάντηση από την Sony Ericsson.

 

 

Με εκτίμηση,

Δημήτρης Θεοδώρου

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών Sony Ericsson

 

Παρακαλούμε επικοινωνήστε με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της Sony Ericsson ξανά στην ηλεκτρονική μας διεύθυνση questions.gr@support.sonyericsson.com, με σκοπό να σας βοηθήσουμε περαιτέρω.

 

 

καλαααα...

 

και σήμερα που ξαναπήρα τηλ στο service μου λέει περιμένουμε ακόμα την αναβάθμηση αν θέλετε ελάτε να το πάρετε και του λέω γιατί για να ακούω ράδιο ή να το κοιτάω:p του λέω γίνεται να μου δώσετε καινούργιο και μου λέει να προωθήσω το αιτημά σας αλλά πιθανότατα θα έχετε πάλι το ίδιο πρόβλημα :mad:

 

:confused: μα καλά αφού ξέρουν το προβλημά του συνεχίζουν να το πουλάνε??:wacko:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα μου έσκασε κάτι άλλο στο κεφάλι.

Μπορούμε λέτε να βρούμε ένα e-mail της εταιρείας στα κεντρικά στην Σουηδία και να τους ζητήσουμε μια υπεύθυνη απάντηση για το πρόβλημα των dropped calls πως μπορεί να λυθέι μπλα μπλα μπλα;

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

και εμενα ειχε αυτο το προβλημα μεχρι πριν λιγο καιρο αλλα ξαφνικα τωρα τελευταια οσο και αν το χρησιμοποιω σε κλησεις δεν εχω χασει καμια και λογο δουλειας οι κλησεις που κανω ειναι αρκετα συχνες και με διαρκεια.

τωρα ελπιζω να μην ειναι κατι τυχαιο αλλα και παλι τι να πω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φτιάχνει μόνο του? :p

Ορίστε που κατηγορείτε την SonyEricsson! Μέχρι και self-serviced κινητά βγάζει! (όπως λέμε self-assembly!!!) :lol: :lol: :p :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τις W810 Dropped Calls είναι και αμερικάνικο φαινόμενο και μάλιστα εδώ http://www.howardforums.com/showthread.php?t=904220&page=12&pp=15 έχουν αφιερώσει 12 σελίδες (Fix the dropped call problem) με οδηγίες για το κατάλληλο flash-αρισμα του κινητού ώστε να εξαλειφθεί αυτή η δυσλειτουργία.

 

Συνεπώς τα παραθέτω για κάθε ενδιαφερόμενο ελπίζοντας πως μέσα σε αυτά τα κείμενα θα βρει κάποια άκρη καθώς δεν έχω (Sony) Ericsson συσκευή από την εποχή του T28s οπότε δεν μπορώ να αξιολογήσω αυτές τις πληροφορίες :/

 

Υ.Γ.

Και εδώ παρόμοιο πρόβλημα από Βρετανό ιδιοκτήτη της συσκευής http://www.expansys.com/forumthread.asp?code=129336&thread=114 εδώ λένε ότι το dropped call προέρχεται από κακό συγχρονισμό με το δίκτυο.. κάποιοι άλλοι υποστηρίζουν ότι διορθώνεται με το τελευταίο firmware update.. γενικά κάντε query στο Google για «w810i dropped calls» θα βρείτε αρκετό υλικό.

 

Κρίμα γιατί μου άρεσε σαν κινητό :(

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι στον τελευταίο Update δεν γράφει πως έχει διορθωθεί αυτό το πρόβλημα, και επιπλέον το πολυπόθητο update που πολλοί περιμένουν ακόμη δεν έχει βγει..

Α, επίσης, το κακό είναι πως αν μπλέξουμε το κινητό με το Davinci άκουσα και από άλλα άτομα πιο πάνω πως θα χαθεί και η εγγύησή μας. Το ρισκάρει κανείς;

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

φτιάχνει μόνο του? :p

 

τι να πω ρε παιδια ισως κατα τυχη για λιγο καιρο να δουλεψει σαν τηλεφωνο.

το μελλον θα δειξει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

R4CA026 : release version

R4CE012

R4CF002

R4CK003 : appeared 30 April

 

 

Changes in R4CK003

Flashlight problem repaired

Improvements in performance

Flash menu liquid

Handy boat accelerates

Switching on animation liquid

 

παντως απο τη στιγμη που ανακοινωνονται οι νεες εκδοσεις μπορει να μεσολαβησει και διαστημα μεγαλυτερο των 2 εβδομαδων μεχρι να ανεβουν στο επισημο σαιτ της σε

 

καινουργια εκδοση

R4CM001 : first documented 9-June; changes undocumented

ξαναλεω οτι συνηθως τοσο στα επισημα (σε) οσο και σε αλλα σαιτ (davinci) αργουν να ανεβουν (ειδικα στη σε) παντως ολα τα προβληματα που αναφερετε (ενταση ηχων , χαμενες κλησεις κλπ) ειναι κλασσικα της σε και διορθωνονται με firmware updates. Τετοια (και χειροτερα) ειχε και το κ750 ριξτε μια ματια στα update του

http://www.esato.com/board/viewtopic.php?topic=92737

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε παιδια ισως κατα τυχη για λιγο καιρο να δουλεψει σαν τηλεφωνο.

το μελλον θα δειξει.

Αυτό που λες καθώς και τα όσα ανέφερε ο Directx δείχνουν ότι κάτι δεν πάει καλά με τη συμπεριφορά του κινητού μέσα στο δίκτυο. Μάλλον λοιπόν πρόκειται για πρόβλημα software κι όχι ηλεκτρονικών (hardware). Λίγη υπομονή ακόμα και νομίζω ότι το πρόβλημα οδεύει προς τη λύση του.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καινουργια εκδοση

R4CM001 : first documented 9-June; changes undocumented

ξαναλεω οτι συνηθως τοσο στα επισημα (σε) οσο και σε αλλα σαιτ (davinci) αργουν να ανεβουν (ειδικα στη σε) παντως ολα τα προβληματα που αναφερετε (ενταση ηχων , χαμενες κλησεις κλπ) ειναι κλασσικα της σε και διορθωνονται με firmware updates. Τετοια (και χειροτερα) ειχε και το κ750 ριξτε μια ματια στα update του

http://www.esato.com/board/viewtopic.php?topic=92737

 

Ναι ρε παιδιά να υπάρξουν μερικές ανωμαλίες όπως η ένταση του ήχου, όπως το flash της cameras, μερικές ανωμαλίες στο ημερολόγιο κτλ, αλλά το να υπάρχει πρόβλημα στις κλήσεις είναι ΤΡΑΓΙΚΟ και δεν συγχωρείτε. Υποτίθεται πως είναι κινητό τηλέφωνο και όχι walkman ή camera ή organizer. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΑ. Άντε με σύγχησαν πάλι ..

Α και κάτι ακόμα .. ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ UPDATE ΣΤΟ INTERNET.. Εδώ πάνε να βγούνε νέες ενημερώσεις και αυτοί ακόμα την R4CK003 δεν την έβγαλαν ..

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Το κινητο μου αρεσει παρα πολυ και επειδη επιτελους ηρθε η ωρα της επιδοτησης λεω να παω να το παρω πολυ συντομα. (Σημερα η αυριο) Ξερει καποιος αν στις συσκευες που κυκλοφορουν τωρα στην αγορα εχουν διορθωθει τα προβληματα η θα το παρω και θα περιμενω και εγω το update?

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Το κινητο μου αρεσει παρα πολυ και επειδη επιτελους ηρθε η ωρα της επιδοτησης λεω να παω να το παρω πολυ συντομα. (Σημερα η αυριο) Ξερει καποιος αν στις συσκευες που κυκλοφορουν τωρα στην αγορα εχουν διορθωθει τα προβληματα η θα το παρω και θα περιμενω και εγω το update?

Μάλλον θα το πάρεις και θα περιμένεις το update αν σου παρουσιάσει πρόβλημα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στην SE μου είπαν ότι έχουν πάρει τα mail μου και θα μου δώσουν οριστική λύση στο πρόβλημα μέχρι τις 5 σήμερα ή το αργότερο την Δευτέρα άντε να δούμε.

 

Ρε παιδιά τα προβλήματα τα έχουν όλα τα κινητά ή μόνο μερικές συσκευές? Γιατί αν είναι μόνο μερικές συσκευές πως γίνεται να φταίει το λογισμικό? Μήπως έχει βγεί καμία ελατωματική παρτίδα και πέσαμε στην περίπτωση? (το λέω αυτό γιατί τόσοι το έχουν αλλά δεν παραπονιούνται όλοι...)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στην SE μου είπαν ότι έχουν πάρει τα mail μου και θα μου δώσουν οριστική λύση στο πρόβλημα μέχρι τις 5 σήμερα ή το αργότερο την Δευτέρα άντε να δούμε.

 

Ρε παιδιά τα προβλήματα τα έχουν όλα τα κινητά ή μόνο μερικές συσκευές? Γιατί αν είναι μόνο μερικές συσκευές πως γίνεται να φταίει το λογισμικό? Μήπως έχει βγεί καμία ελατωματική παρτίδα και πέσαμε στην περίπτωση? (το λέω αυτό γιατί τόσοι το έχουν αλλά δεν παραπονιούνται όλοι...)

 

Πραγματικά, μεταξύ αστείου και σοβαρού, έχω περισσότερη αγωνία από σένα για το τι είδους λύση θα σου προτείνουν.

 

Μην ξεχνάς ότι δεν έχουν κι όλοι την ίδια έκδοση λογισμικού... ;) Είναι δύσκολο να ξέρεις αν είναι hardware ή software. Απλά υποθέσεις κάνουμε.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήρε τηλέφωνο μια από την SE μου είπε ότι επικοινώνησε με το service που έχω το κινητό και της είπαν ότι περιμένουν την αναβάθμιση. Της είπα αυτό μου λένε εδώ και 3 βδομάδες πολύ δεν είναι και μου απάντησε δίκιο έχετε κύριε και για την περιπτωσή σας θα δωθεί οριστική λύση την Δευτέρα. Για να δούμε τι θα γίνει...

 

καλά και δώρο να μου κάνουν άλλη φορα SE κινητό δεν το παίρνω :mad:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.08 (PDA; NF32PPC3AR/1.01) NetFront/3.2)

 

paides aksizei na afhsw to s100 mou kai na parw w810; me entipwsiase h othonh se antithesh me to s100 mou....ti lete eseis;

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W810i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...