Jump to content

Site αντιγράφει το myPhone.gr


Michelle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρήκα τυχαία ένα site στο google που απ'οτι φαίνεται έχει λίγο περίεργο τρόπο να εκδηλώνει το θαυμασμό του για το myphone :rolleyes:

 

Αναφέρομαι στο MusicHeaven που αν προσέξετε έχει κλέψει ουκ ολίγες εικόνες απο το myphone. Συγκεκριμένα, στη σύντομη περιήγηση μου εκεί είδα κλεμμένα τα gradients στις κεφαλίδες των πινάκων, όλα τα κουμπιά (Απάντηση, Παράθεση κλπ) και ολίγον τι και τα χρώματα του theme. :mad:

 

Bέβαια όσο και να προσπαθήσουν, η αντίγραφή ποτέ δεν φτάνει ούτε το μικρό δαχτυλάκι του πρωτότυπου. Ας τους το πει κάποιος... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν μπορώ να πω ότι διαπίστωσα αντιγραφή. Πάνω κάτω τα περισσότερα φόρουμ αυτήν την δομή έχουν.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για τις εικόνες. Δεν έχουν όλα τα φόρουμ τις ίδιες εικόνες!

Μήπως δεν μπήκες σε κάποιο thread? ;)

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, σιγά την αισχρή αντιγραφή!

Κλέψαν 2-3 εικονίδια οι άνθρωποι, μην το κάνουμε και θέμα!:p

Ο άλλος είχε κλέψει μέχρι και το logo για το myphone αλα Αλβανικά!:w00t:

 

Michelle πως και απο δω;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα κουμπιά και οι μικροεικόνες διαχείρισης και χρήσης του φόρουμ είναι ίδιες για πολλά άλλα site..

Δεν υπάρχει αντιγράφη, ούτε στο layout [δηλαδή tabs τύπου myphone, mydevices, myforum] ούτε στη θεματολογία.. αρα κανένας λόγος ανησυχίας και ταραχής.

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Michelle, ο τιτλος του θεματος σου με εκανε να σκεφθω οτι το myphone αντεγραψε κατι απο site και σιγουρα οχι το αντιστροφο.

 

Μηπως να το αλλαξεις σε κατι του στυλ "Site κανει (αισχρη) αντιγραφη του myPhone" ;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

τρομαξα κι εγω..θα στεναχωριομουν παρα πολυ αν γινοταν αυτο που λες στον τιτλο..αλλα καλυτερα αλλαξε τον διοτι,εγω μονο την κακη του πλευρα καταλαβα..
Link to comment
Share on other sites

H Michelle εχει δικιο. Ο τυπος εχει κλεψει κομματια του myphone.

 

Ο MsK δε χρησιμοποιει απο οσο γνωριζω ετοιμα styles, αλλα βασανιζει αρκετα το Photoshop....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος δεν μπορεί να αλλάξει απο την Michelle, μόνο smod / MsK μπορεί να τον αλλάξει. Aisopos, δεν είναι γλύψιμο, και στο παρελθόν είχαν γίνει τέτοια...
Link to comment
Share on other sites

H Michelle εχει δικιο. Ο τυπος εχει κλεψει κομματια του myphone.

 

Ο MsK δε χρησιμοποιει απο οσο γνωριζω ετοιμα styles, αλλα βασανιζει αρκετα το Photoshop....

Ακριβώς! Κόβω το κεφάλι μου οτι τα κουμπάκια τα έχει φτιάξει ο MsK. Δεν είναι δα και δύσκολο για κάποιον που ξέρει photoshop και έχει γούστο.

 

Aisopos το γλύψιμο σε τι θα με συνέφερε? :rolleyes: Θα προσθέσω με τη σειρά μου: λιγότερη καχυποψία δεν βλάπτει :mad:

Στην τελική, αν έχεις χειριστεί έστω και λίγο το vBulletin θα καταλάβαινες πόση δουλειά έχει πέσει εδω μέσα και αυτό είναι κάτι που δεν έχω λόγο να κρύψω οτι το εκτιμώ. ;)

 

Για τον τίτλο δεν το σκέφτηκα, ας τον αλλάξει κάποιος smod σε κάτι καλύτερο :O

Link to comment
Share on other sites

Ήμαρτον βρε καλή μου Michelle, αλλά με τα....κουμπάκια του MsK βρήκες ν' ασχοληθείς; :)

Κάτι μου λέει ότι ο MsK μας διαβάζει τώρα και χαμογελά ασυναίσθητα :D

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ναι με τα κουμπάκια του MsK βρήκα να ασχοληθώ. Γιατί όταν κάτι με ενοχλεί το λέω, και η τόσο θρασύδειλη αντιγραφή με ενοχλεί. Άλλωστε δεν μιλάμε για opensource εικόνες αλλά για copyrighted υλικό. Άρα εκτός απο αισχρό είναι και παράνομο.

Αν τώρα εσύ θεωρείς σωστό τον ωχαρδερφισμό των περισσοτέρων ελλήνων τότε είναι δικό σου θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Michelle;

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά :)

Και ο καινούργιος χρόνος με...λιγότερα κουμπάκια ;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και σε σένα my dear. :)

Και συμφωνώ, μακάρι ο καινούριος χρόνος να είναι με λιγότερα κλεμμένα κουμπάκια ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε ήμαρτον , αν αυτό είναι κλέψιμο, τι να πούν και οι κλέφτες!

 

Έχω δεί αντιγραφές κι αντιγραφές και , ειλικρινά αυτό μια φορά, αντιγραφή δεν είναι!

 

Άλλο να παίρνεις κάποια στοιχεία από site που σου αρέσουν και να τα προσαρμόζεις στο δικό σου και άλλο να αντιγράφεις!

Η διαφορά είναι μεγάλη μεταξύ αυτών των 2 και κάνει μπάμ εμφανισιακώς.

 

Τα είδα τα κουμπάκια και τα gradient στα οποία αναφέρεσαι Michelle.

Το παιδί προφανώς μπήκε στο forum, είδε κάτι που του άρεσε και το πήρε. Κουμπάκι πήρε, δε πήρε ούτε την template ούτε ολόκληρο το theme.

Και δε μπορούμε να απαγορέψουμε σε κάποιον να εμπνευστεί από ένα site , ούτε να χρησιμοποιήσει τον ίδιο χρωματισμό στο theme του site του.

Δηλαδή εγώ αν λατρέυω αυτό που βλέπω στο myphone και θέλω να φτιάξω ένα forum για έναν χ σκοπό, δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τον ίδιο χρωματισμό ;Νομίζεις είναι δύσκολο να τον φτιάξω περίπου έτσι και να μην τον κάνω copy/paste ; Απλώς θα πάρει περισσότερη ώρα.

Και χωρίς τα κουμπάκια, αυτό που θα κάνω, θα φαίνεται περισσότερο σαν αντιγραφή, παρά το site που αναφέρεις.

 

Κατά τη γνώμη μου, το να πούμε ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση παίζει αντιγραφή, είναι υπερβολικό.

Άντε και πήρε τα κουμπάκια, χαλάλι του:p

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Δεν εμπνεύστηκε απλώς, τα πήρε έτοιμα! Ουτε καν ασχολήθηκε να τα αλλάξει έστω και στο ελάχιστο.

Το οτι αυτό που έκανε είναι παράνομο μιλάει απο μόνο του ALR & λοιποί.

Εκτός αν θεωρείτε οτι οι νόμοι είναι λάθος :rolleyes:

Aλλά στην Ελλάδα του cr4cked και του nulled δεν περίμενα να ακούσω κάτι καλύτερο... :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμπνεύστηκε απλώς, τα πήρε έτοιμα! Ουτε καν ασχολήθηκε να τα αλλάξει έστω και στο ελάχιστο.

Το οτι αυτό που έκανε είναι παράνομο μιλάει απο μόνο του ALR & λοιποί.

Εκτός αν θεωρείτε οτι οι νόμοι είναι λάθος :rolleyes:

Aλλά στην Ελλάδα του cr4cked και του nulled δεν περίμενα να ακούσω κάτι καλύτερο... :(

Δεν είναι κακό να δανείζεσαι μερικά στοιχεία που σου αρέσουν.

Ποιος σου λέει ότι και το myphone δεν έχει δανειστει στοιχεία από άλλα φόρουμ;

Όταν δεν υπάρχει κατάχρηση που να αγγίζει τα όρια της αντιγραφής, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο κακό.

 

Αν και δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα, δεν νομίζω οι χιονονυφάδες που πέφτουν αυτές τις μέρες στο myphone να είναι δική του ανακάλυψη. Το ξεκίνησε κάποιος, το είδαν και άλλοι και τους άρεσε και το έβαλαν κι αυτοί στο δικό τους φόρουμ. Η χιονονυφάδα όπως και μερικά κουμπάκια δεν έχουν πνευματικά δικαιώματα. Τόσο απλό.. :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, όταν τα κουμπάκια αυτά τα έχει ΜΟΝΟ το myphone ΕΧΟΥΝ πνευματικά δικαιώματα. Λογικά θα στο επιβεβαιώσει και ο MsK. ;)

Δεν μπορώ να γράψω περισσότερα γιατί έχει ταινία το μενου.

Καλή χρονιά σε όλους! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να δανείζεσαι μερικά στοιχεία που σου αρέσουν.

Ποιος σου λέει ότι και το myphone δεν έχει δανειστει στοιχεία από άλλα φόρουμ;

Όταν δεν υπάρχει κατάχρηση που να αγγίζει τα όρια της αντιγραφής, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο κακό.

 

Αν και δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα, δεν νομίζω οι χιονονυφάδες που πέφτουν αυτές τις μέρες στο myphone να είναι δική του ανακάλυψη. Το ξεκίνησε κάποιος, το είδαν και άλλοι και τους άρεσε και το έβαλαν κι αυτοί στο δικό τους φόρουμ. Η χιονονυφάδα όπως και μερικά κουμπάκια δεν έχουν πνευματικά δικαιώματα. Τόσο απλό.. :)

 

 

Μην τα συγχέεις.

Οι χιονονιφάδες είναι ανεβασμένες σε site το οποίο παρέχει σαν υπηρεσία και έτοιμα javascripts προς κοινή χρήση.

Ενώ τα κουμπάκια στο myphone δεν είπε κανείς ότι δεν έχουν copyright.

Οι χιονονιφάδες είναι προορισμένες να χρησιμοποιηθούν από όποιον το επιθυμεί.

 

Αλλά επιμένω, κάνουμε πολύ φασαρία για το τίποτα.

Στην τελική Michelle , αν νομίζεις ότι είναι παράνομο, ας γίνει μήνυση εκ μέρους του myphone και θα χαρώ να δώ το αποτέλεσμα:)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μην τα συγχέεις.

Οι χιονονιφάδες είναι ανεβασμένες σε site το οποίο παρέχει σαν υπηρεσία και έτοιμα javascripts προς κοινή χρήση.

Ενώ τα κουμπάκια στο myphone δεν είπε κανείς ότι δεν έχουν copyright.

Οι χιονονιφάδες είναι προορισμένες να χρησιμοποιηθούν από όποιον το επιθυμεί.

Διευκρίνισα ότι δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα :)

Ήθελα απλώς να δώσω ένα στίγμα ;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...