Jump to content

Διάφορα «μαργαριτάρια» και «κοτσάνες»


Aisopos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερινο απο την Βεφα Αλεξιαδου :lol: :lol:

 

Σήμερα αγαπημένες μου φίλες θα σας δείξω πώς να φτιάχνετε ένα πεντανόστιμο, παραδοσιακό, ελληνικό φαγητό....!

Περνούμε τα λουκάνικα Φρανκφούρτης.......! :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο κυριος μας στην 5ημερη ειπε :

 

ποιος εχει κινητο που να υποστηριζει την τεχνολογια των κλησεων με αποκρυψη;

 

καγκελο μειναμε!!!

 

Hi-tech professor!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εγω πριν μια βδομαδα ενας φιλος μου,μου ειχε δωσει το κινητο του στο μαθημα και εβλεπα βιντεακια με .... που ειχε τραβηξει απο την τηλεοραση του ειχε 3 αρχεια με βιντεο βλεπω το πρωτο μετα το δευτερο και στο τριτο βλεπω μια να σιδερωνε και λεω στον διπλανο μου να κοιτα τωρα στην αρχη σιδερωνει και μετα θα μπει ο αντρας της μεσα και θα την βαλει κατω και.... περιμενα και τιποτα απορημενος ρωταω τον φιλο μου που μου ειχε δωσει το κινητο ποια ειναι αυτη και μου λεει ρε αυτη ειναι η ξαδερφη μου και του λεω εγω <<αα ειπα και εγω τσοντα και να αργει να μπει τοσο στο θεμα>> :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο επεισόδιο του εκατομμυριούχου την Δευτέρα αφού κατέληξε ο παίκτης ότι το σωστό όνομα των νησιών που ζητούσε η ερώτηση είναι Μαλδίβες ο Αθερίδης εμπλουτίζει τις γνώσεις μας με την πληροφορία ότι οι Μαλδίβες είναι τα γνωστά μας νησιά Φώκλαντ.

 

Κάποιος πρέπει να του επισημάνει ότι οι Μαλδίβες είναι στον Ινδικό ενώ τα Φώκλαντ στον Ατλαντικό Ωκεανό...

Link to comment
Share on other sites

Μανωλης Μαυρομάτης

 

 

Αληθινά γεγονότα..

 

1)"Και εδώ βλέπουμε τους δίδυμους αδερφούς, τον Φράνκ ντε Μπέρ και τον Ρόναλντ ντε Μπούρ"

2)Στον αγώνα Γαλλία-Ισπανία στο Euro 2000: "Η Γαλλία εχει κερδίσει ένα κόρνερ απο καλή θέση..."

3)Περιγράφοντας αγώνα της Αργεντινής: "Ο Μαραντόνα με την μπάλα στα πόδια, μπαίνει στην περιοχή, ο Μαραντόνα μπαίνει μες στην μπάλα, Μαραντόνα..."

4)Μετάδοση αγώνα της Ολλανδίας!

"...Ντάβιτς, Ντάβιτς με την μπάλα, συρτό σουτ και η μπάλα πάνω απο το δοκάρι."

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φοράω στο λαιμό μου ένα έψιλον (λόγω του ονόματος μου) και σήμερα που ήρθε ένας πελάτης στο μαγαζί με ρώτησε άν το Ε σημαίνει Ελευθεροτυπία:shock: και άν το βρήκα στην συγκεκριμένη εφημερίδα!:fool:

Είναι φορές που σου μιλώ, κι αυτά που θέλω να σου πω, τα λέω μ' ένα λυγμό μες στη σιωπή μου,περνάει γρήγορα ο καιρός, κι έγινες αναστεναγμός,δεν έφυγες ποτέ απ' τη ζωή μου.Είναι βραδιές όπως αυτή που ένα παράπονο θα βγεί, να σπάσει σαν γυαλί την μοναξιά μου,και θέλω να 'ρθω να σε βρω μα είσαι μακρυά μου. .

>μόνο για λίγο να σε δω, να σου μιλήσω, μόνο για λίγο να μπορούσες να 'ρθεις πίσω. .

μόνο για λίγο να σε δω, μόνο για λίγο, είναι βραδιές που δεν μπορώ να σ' αποφύγω. .<

Link to comment
Share on other sites

τι λογιο ηταν ο τυπος??(σε τι μαγαζι)

 

στο μαγαζί που δουλεύω. ήρθε να αγοράσει έναν υπολογιστή και όπως έφευγε μου το είπε...:D

Είναι φορές που σου μιλώ, κι αυτά που θέλω να σου πω, τα λέω μ' ένα λυγμό μες στη σιωπή μου,περνάει γρήγορα ο καιρός, κι έγινες αναστεναγμός,δεν έφυγες ποτέ απ' τη ζωή μου.Είναι βραδιές όπως αυτή που ένα παράπονο θα βγεί, να σπάσει σαν γυαλί την μοναξιά μου,και θέλω να 'ρθω να σε βρω μα είσαι μακρυά μου. .

>μόνο για λίγο να σε δω, να σου μιλήσω, μόνο για λίγο να μπορούσες να 'ρθεις πίσω. .

μόνο για λίγο να σε δω, μόνο για λίγο, είναι βραδιές που δεν μπορώ να σ' αποφύγω. .<

Link to comment
Share on other sites

παιδι στο πανεπιστήμιο:

"παρακολουθω δυο μαθηματα εις εκ των οποιων το ενα πολυ δυσκολο"!!!:lol: :lol: :lol:

ντιν νταν ντογκ ντιν νταν ντογκ...:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θεϊκές Ατάκες

 

 

1. Βίκυ Κουλιανού:

Οκτώ στους δέκα Έλληνες πιστεύουν ότι τα µοντέλα είναι χαζά.Τους υπόλοιπους τρεις όµως, που πιστεύουν πως είµαστε έξυπνες δεν τους ακούµε.

 

2. Μανώλης Μαυροµάτης:

Ο Ronaldo ξεχύνεται σαν εµετός στην επίθεση

 

3. Νίκος Χατζηνικολάου:

Το πρωτοφανές αυτό γεγονός, συµβαίνει για δεύτερη φορά.

 

4. Ελένη Δήμου:

Η ηχογράφηση έγινε στο σπήλαιο των Πετραλώνων όπου ?ρέθηκε ο πρώτος εν ζωή σκελετός.

 

5. Αννα Βίσση:

Ο Αντώνης Σαµαράς µε βοήθησε να ξεπεράσω το χωρισµό µου µε τον Νταλάρα. Πως ήταν οι µέρες µου µε τον Νταλάρα; Αν σας πω ότι δεν θυµάµαι θα µε πιστέψετε;

 

6. Ράνια Λυκούδη:

Θα το θεωρούσα ΑΓΕΝΕΙΑ αν ένας άντρας από το πρώτο ραντε?ού µου ζητούσε να κάνουµε πρωκτικό σεξ!!!

 

7. Τόλης Βοσκόπουλος (Σε συνεντευξη στον Ν. Χατζηνικολάου):Όταν τους ζήτησα την ανάγκη τους δεν µου την έδωσε κανείς

 

8. Η Αντζελα θέλει να τραγουδήσει ένα τραγούδι εκτός προγράµµατος:

Παρακαλώ να χαµηλώσουν τα φώτα, γιατί τώρα θα πω ένα τραγούδι off the record

 

9. Αννα Φόνσου:

Δόξα τω Θεώ, είµαι άθεη.

 

10. Σχολιαστής στίβου κατά την διάρκεια αγώνα ανωµάλου δρόµου γυναικών:

Και οι ανώµαλες µπαίνουν στα τελευταία 1000 µέτρα...

 

11.Εκφωνητής ποδοσφαιρικού αγώνα στην τηλεόραση:

Και ναι...µπαίνει µέσα στη µεγάλη περιοχή...την ?γάζει και την παίζει...

 

12. Γιάννης Σπαλιαρας:

Είμαστε κάτι σαν δεύτερα ξαδέρφια με τον Νάσο Γαλακτερό.. Με την μάνα

του είμαστε πρώτα ξαδέρφια.

 

13. Τζέλα Παυλάκου

Η γρίπη των πουλερικών έχει επιφέρει καίριο κλύσμα στους κάτοχους πουλερικών.

 

14. Γιάννης Γκελντής (τηλεοπτικός μάγειρας)

Προσθέτουμε την άσπρη κρέμα και παχύ σαν του πατέρα μου καμάρι.

(Όποιος κατάλαβε τι είπε, ας το πει κι εμάς...)

 

15. Σε ερώτηση αν θα αφιέρωνε κάποιο απ' τα τραγούδια της, στην άσπονδη

φίλη της Στέλλα Μπεζαντάκου... -Δεν νομίζω ότι θα έριχνα το επίπεδό μου, για να της αφιερώσω και

κάποιο τραγούδι μου.. Εμένα έχουν αξία και ήθος τα κομμάτια μου.

Βέρα Λάμπρου (Η υψηλού επιπέδου αοιδός, γνωστή από το γεμάτο ήθος και

αξία άσμα "το νινί σέρνει καράβι ")

 

16. Κατερίνα Λάσπα (σε ζωντανή εκπομπή του Πάρτυ)

Έχω καλή όραση και από το αριστερό μου αυτί.

 

17. Μανώλης Μαυρομμάτης

Και εδώ ξαναβλέπουμε στο replay το φάουλ που είναι πιο σκληρό αυτή τη φορά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μερικά μαργαριτάρια που αφορούν το internet

 

-Xαίρετε!!! Είμαι σύνδρομός σας.

-Έxω πάρει ένα Internet από εσάς.

-Πως θα βάλω Internet σε τρένο;

-Αυτή τη στιγμή είμαι συνδεμένος πάνω σας.

-Καλημέρα. Σήμερα δε μου μπαίνει... Τι να κάνω;

-Ούτε web, ούτε e-mail, τίποτα!!!! Ώρα 1:47ΑΜ. Καληνύxτα.

-Ανοίγω το παραθύρι και δε μπορώ να μπω.

-Συνδέομαι αλλά δεν πάω πουθενά. Μένω στον προθάλαμο.

-Αναμονή για τηλεφωνικό κλίμα πριν από την κλήση.

-Γεια σας! Τι πρόβλημα έxω;

-Αφού βλέπετε πότε είμαι on-line μου βρίσκετε ένα αρxείο που έxω xάσει από καιρό;

-Παρακαλώ παρακολουθήστε τι γίνεται στο pc μου όταν είμαι στο Internet και επικοινωνήστε μαζί μου για τ' αποτελέσματα.

-Γεια σας! Τεxνική στήριξη εκεί;

-Πως θα συνδεθώ με το δορυφόρο;

-Χρειάζομαι και modem για να συνδεθώ με το Internet;

-Δε μου δουλεύει η Ευρόπα (ή Ευδώρα).

-Ερώτηση: Έxετε windows 95;

απάντηση: Τι 95!!! Το 93 τα έβαλα!!!

-Original message: This is a test message, please ignore. . . Reply: I receive your message and I ignore to you. . .

-Μου στέλνει mail κάποιος κύριος Mail

Delivery.

-Το modem μου κάνει σα να τσιγαρίζω κρεμμύδια.

-Από τότε που έγινα συνδρομητής στην Hellas On Line έxω πρόβλημα με το συναγερμό του σπιτιού μου.

-Έxω πάρει ένα cd-room από σας.

-Συνδρομητής: Παίρνω τηλέφωνο και μιλάει συνέxεια.

Τεxνικός: Ποιο νούμερο καλείτε;

Συνδρομητής: Το δικό μου, ποιο άλλο!!!

-Ρε μεγάλε. . . Μου λες σε παρακαλώ την αντρέσσα για να συνδεθώ;

-Σας παρακαλώ θα ήθελα να μου πείτε τη διεύθυνση του url του web του Internet.

-Τι θα γίνει επιτέλους μ' αυτό το Internet;

-Σας παρακαλώ μπορείτε να πετάξετε έξω τον θείο μου για να μπω εγώ;

-Συνδρομητής: Τον Κο Τάδε παρακαλώ;

Τεxνικός: Ο ίδιος...

Συνδρομητής: Με θυμάστε; Είxα καλέσει και πέρυσι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα ωραίο του αδερφού μου, που το ξεστόμισε όταν ήταν μικρός.

"Μαμά, τι χρώμα είναι το ασορτί;"

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω σε εταιρία με υπολογιστές και μου λέει σήμερα το πρωί το αφεντικό μου: "βάλε μου σε παραγγελία μία κάρτα γραφικών pci express ότι βρείς με 512 μεγαμάιτ" ----> αντί για megabite.( μεγκαμπάιτ )

ΠΑΝΙΚΟΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ!!!!

Είναι φορές που σου μιλώ, κι αυτά που θέλω να σου πω, τα λέω μ' ένα λυγμό μες στη σιωπή μου,περνάει γρήγορα ο καιρός, κι έγινες αναστεναγμός,δεν έφυγες ποτέ απ' τη ζωή μου.Είναι βραδιές όπως αυτή που ένα παράπονο θα βγεί, να σπάσει σαν γυαλί την μοναξιά μου,και θέλω να 'ρθω να σε βρω μα είσαι μακρυά μου. .

>μόνο για λίγο να σε δω, να σου μιλήσω, μόνο για λίγο να μπορούσες να 'ρθεις πίσω. .

μόνο για λίγο να σε δω, μόνο για λίγο, είναι βραδιές που δεν μπορώ να σ' αποφύγω. .<

Link to comment
Share on other sites

Silicon Star εν έτει 1998, έρχεται πελάτισσα παραπονούμενη πως ο Η/Υ του γιού της, που είχε αγοράσει μόλις 3 μήνες πριν, έχει χαλάσει. Φέρνει μαζί της και το tower για να το κοιτάξουμε. Το παραλαμβάνει ο τεχνικός και διαπιστώνει πως είναι βαρύ, πάρα πολύ βαρύ. Ανοίγοντάς το διαπιστώνει πως μέσα βρίθει 50ρικων (τότε είχαμε τις δραχμές). Έντρομος ρωτά την εν λόγω κυρία τι έχει συμβεί και αυτή με απαράμιλλη φυσικότητα απαντά: Το παιδί κάθε φορά που έπαιζε παιχνίδι, έριχνε και από ένα πενηντάρικο μέσα! (από τη σχισμή που υπάρχει κάτω από το floppy drive)

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! απίστευτο, κι όμως αληθινό!

Όταν η κούραση και το άγχος με καταβάλλουν,

τότε, πιότερο, χρειάζομαι το χαμόγελό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ωραίο του αδερφού μου, που το ξεστόμισε όταν ήταν μικρός.

"Μαμά, τι χρώμα είναι το ασορτί;"

 

 

:!: :!: :respect: Respect!!!!!!!

Όταν η κούραση και το άγχος με καταβάλλουν,

τότε, πιότερο, χρειάζομαι το χαμόγελό σου.

Link to comment
Share on other sites

Και ένα άλλο του ξάδερφού μου: Πήγαινε στο δημοτικό και ο δάσκαλος τούς εξηγούσε ότι πρέπει να ντύνονται ευπρεπώς, να μην προκαλούν με τη γύμνια κ. λπ.. Σηκώνει χέρι ο ξάδερφός μου και λέει: "Κύριε, και γιατί, όταν κάνουν έρωτα, γδύνονται;"
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και ένα άλλο του ξάδερφού μου: Πήγαινε στο δημοτικό και ο δάσκαλος τούς εξηγούσε ότι πρέπει να ντύνονται ευπρεπώς, να μην προκαλούν με τη γύμνια κ. λπ.. Σηκώνει χέρι ο ξάδερφός μου και λέει: "Κύριε, και γιατί, όταν κάνουν έρωτα, γδύνονται;"

 

 

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

παραγγειλαμε πιτσα σημερα και με περνει η κοπελα να μου πει πως ο πιτσαδορος ειναι κατω απο το σπιτι μου και πρεπει να κατεβω

σηκωνω το τηλεφωνο και ακουω "ρουμ σερβις..η πιτσα σας ειναι κατω"

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παραγγειλαμε πιτσα σημερα και με περνει η κοπελα να μου πει πως ο πιτσαδορος ειναι κατω απο το σπιτι μου και πρεπει να κατεβω

 

Ελληνικής ή Ιταλικής προέλευσης? :lol: :p

 

σηκωνω το τηλεφωνο και ακουω "ρουμ σερβις..η πιτσα σας ειναι κατω"

 

Καλό :lol:.

http://www.smileyhut.com/smileys/blob6.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

-Την μπάλα έχουν τώρα οι..μιλανίστες.

Κώστας Βερνίκος (αναφερόμενος στους ποδοσφαιριστές της Μίλαν).

 

 

-Τηλεφωνούσαν από ακίνητο (σταθερό) τηλέφωνο.

Εύη Δρούτσα

 

 

-Αυτά είναι όνειρα...απατηλής νυκτός.

Στέλλα Μπεζαντάκου

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

ego xthes ipa auto to korifaio se ena filo mou:

"Niko stis 24 Iouliou erxontai oi deep purple stin Athina gia sinavlia pou tha ginei sto theatro Petras,pame?"

 

vevaia to sosto ine theatro vraxon alla siga ti diafora......:D

 

otan katalava ti ipa liosame sto gelio

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

ατάκες Βερνίκου στο μάτς Αργεντινή - Μεξικό....

 

- κόρνερ για το Ισραήλ....:blink: :blink:

- ο Ρικέλμε φέτος βοήθησε την ομάδα του Βαγιαδολίδ να φτάσει στα ημιτελικά του Champions League ( η Βαγιαδολίδ παίζει στην Β' Ισπανίας, Βιγιαρεάλ είναι η ομάδα του Ρικέλμε....):blink:

-Αργεντινή - Μεξικό στο στάδιο της Σεβίλλης.... ( το μάτς διεξάγονταν στην Λειψία....):X

στον Τελικό, ο Καναβάρο έγινε πρωταθλητής Ευρώπης....

 

 

και άλλες πολλές απο τους φοβερούς εκφωνητές της Νέτ....όπως....

 

ο παίκτης της Ολλανδίας, Κοκίου..... ( Philip Cocu ) Φιλίπ Κοκού....

ο παίκτης της Ολλανδίας Κάουτ ( Dirk Kuyt ή Kujit ) Ντίρκ Κούιτ...

( στο μάτς Πορτογαλία-Ολλανδία)

ο παίκτης της Γερμανίας Οντονκόρ ( Odonkor ) Οντόνκορ....

(Στο μάτς Γερμανία-Ιταλία)

 

που θα πάει... θα μάθουν...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πάρτε τα και με πλήρη περιγραφή απο Sportime.gr

 

«Τα ωραιότερα θα σου ’χω γραμμένα, μαργαριτάρια απ’ το Μουντιάλ ειπωμένα....» Η παράφραση του γνωστού τραγουδιού, αποδίδει με τον πιο πιστό τρόπο το «ανθολόγιο» από τις περιγραφές των αγώνων της Γερμανίας που σας παρουσιάζει σήμερα το Sportime.gr. Στα 5850 λεπτά μεταδόσεων, οι απεσταλμένοι της ΕΡΤ μας δίδαξαν (νέα) Γεωγραφία, (νέα) προφορά ονομάτων, ενώ πολλές ήταν οι γκάφες στις οποίες υπέπεσαν.

 

Κιουκιού και νυχτερινός βομβαρδισμός

 

Για παράδειγμα ο Κοκού ξαφνικά έγινε Κιουκιού και άπαντες αναζητούσαν πληροφορίες για τον άγνωστο παίκτη του Φαν Μπάστεν, αν και δεν ήταν λίγοι εκείνοι που πίστεψαν ότι επρόκειτο για διαφημιστικό τρικ γνωστής εταιρείας κινητής τηλεφωνίας. Κι αν τον Ολλανδό άσο τον γνωρίζαμε εδώ και 36 χρόνια ως Κοκού, το ότι δεν είχαμε μάθει πότε πως η Σεβίλλη δεν είναι στην Ισπανία αλλά στη Γερμανία, πρέπει να ήταν μια παγκόσμια συνομωσία όλων εκείνων που διαφεντεύουν τον πλανήτη και μας κρατούσαν σε αιώνιο σκοτάδι.

 

Να ήταν μόνο αυτά; Τα χειρότερα έρχονταν το βράδυ. Όπως στην «καταιγίδα της ερήμου» οι «Πάτριοτ» κτυπούσαν μετά τα μεσάνυκτα, έτσι και στο Μουντιάλ ο… βομβαρδισμός με γκάφες γινόταν τη νύκτα. Η εκπομπή τα «Κακά παιδιά πάνε Goalywood» πέραν του ότι δεν προήγαγε σε τίποτα την (ποδοσφαιρική) επιστήμη, εκτός του ότι δεν συντηρούσε το ενδιαφέρον του τηλεθεατή για τη διοργάνωση της Γερμανίας, πολλές φορές έκανε και παραχάραξη ιστορίας, αθλήματος και γεγονότων.

 

Και αν μπορεί κάποιος καλοπροαίρετος να δεχθεί ότι δεν γνωρίζεις τα παρατσούκλια ή σε μερικές περιπτώσεις ακόμη και τους ίδιους τους καλεσμένους σου, ή ότι οι περισσότεροι που προσκαλείς στο στούντιο δεν έχουν δει τα ματς αλλά τους ζητάς να τα σχολιάσουν, δε μπορεί με τίποτα να δεχθεί ότι διαβάζοντας, μετά το Ιταλία-Αυστραλία, στο γράφημα των νοκ-άουτ αγώνων το ΙΤΑ-AUS θα πεις: Ιταλία-Αυστρία! Ακόμη και τη σημαία των «καγκουρό» είχε δίπλα από το AUS, αλλά ο παρουσιαστής είπε: Αυστρία! Το ότι η συγκεκριμένη χώρα δεν προκρίθηκε καν στο Μουντιάλ, μικρή σημασία έχει…

 

Ο Πάτικας, ο Νέλσονας και η ματσάρα στη Σεβίλλη

 

Μπροστά σε αυτό, το ότι ο Πατίκας (πρώην παίκτης της ΑΕΚ) έγινε Πάτικας είναι πταίσμα. Όπως και η παρουσίαση του Καρούλια, τον οποίο προλόγισαν ως «κράμα Ρομπέρτο Κάρλος και Μπράϊντερ». «Μπρίγκελ», του φώναξε κάποιος που γνώριζε, αλλά ο παρουσιαστής απτόητος: «το ίδιο είναι»! Τι Λωζάνη, τι Κοζάνη που έλεγε ο Μιχάλη Βιολάρης. Το αυτό ισχύει και για το ρεκόρ γκολ του Ρονάλντο, που το «κακό παιδί» το «βρήκε» με την τρίτη όπως κάποτε ο Σταύρος Παπαδόπουλος του Ολυμπιακού τη μπάλα… «Σπουδαίο ρεκόρ για τον Βραζιλιάνο. Με 13 γκολ έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Μουντιάλ…» είπε. Πέρασαν λίγα δευτερόλεπτα και διόρθωσε: «14 γκολ έχει»… Τζίφος και πάλι, γιατί μάλλον την είχε πατήσει σαν τον Γιάννη Γαλάτη στο δελτίο του «Σταρ» που αντί για το ακουστικό έβαλε στο αυτί του το κορδόνι από την κουκούλα του μπουφάν του. Που να ακούσει ο Γαλάτης, πώς να ακούσει τον σκηνοθέτη ο παρουσιαστή της εκπομπής. «15 γκολ» ακούστηκε κάποιος από την ομήγυρη που σαν… από πάνελ Θεός ήρθε να σώσει την κατάσταση.

 

Αντίθετα για τους “περιγράφτες” δεν υπήρχε κανείς Θεός για να τους σώσει. Να τους πει έστω ότι τα ξένα ονόματα είναι άκλιτα, ή ότι τα greekmexican δεν είναι αποδεκτά για περιγραφές. Κάπως έτσι ο Νέλσον Βαλντέζ της Παραγουάης έγινε Νέλσονας, και το Μεξικό που είναι Μεξικού στη γενική, έγινε Μέξικο του Μέξικου. Ή Μέχικο, το οποίο είναι άκλιτο, θα το λες ή Μεξικό. Τα υπόλοιπα είναι εφευρέσεις.

 

Αν πάντως κάποιος διεκδικεί δίπλωμα ευρεσιτεχνίας είναι ο σπορτκάστερ του Αργεντινή-Μεξικό. Εκεί έχασε η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. Ο αγώνας όπως είχε ανακοινώσει εδώ και μήνες η FIFA είχε ορισθεί να διεξαχθεί στη Λειψία. Η αλήθεια όμως ήταν κρυμμένη καλά. Η παγκόσμια ομοσπονδία είχε πληροφορίες για τρομοκρατικό κτύπημα στο γήπεδο για αυτό με μυστικές κινήσεις άλλαξε την έδρα του αγώνα. Έτσι έστησαν ολόκληρη επιχείρηση. Έκλεισαν τα μάτια, παικτών, προπονητών, θεατών και δημοσιογράφων τους μετάφεραν σε άλλη πόλη, χώρα και (φυσικά) γήπεδο και απέφυγαν το «κτύπημα». Μόνο ο Έλληνας σχολιαστής κατάλαβε τι συνέβη και μάλιστα βρήκε την πόλη που φιλοξένησε το «επικίνδυνο» ματς. Παρότι αντιλήφθηκε τη σοβαρότητα του πράγματος του ξέφυγε το μυστικό και έκανε την αποκάλυψη: «Εδώ, στη Σεβίλλη…» είπε και αμέσως προσπάθησε να θολώσει τα νερά… «Συγγνώμη, Λειψία».

 

Η αποκάλυψη του εβραϊκού μυστικού

 

Αμ, δε! Κανείς δεν μπόρεσε να τον πιστέψει. Η ταραχή του για την αποκάλυψη του μυστικού ήταν κάτι παραπάνω από έκδηλη. Κερδίζει κόρνερ το Μεξικό και λέει: «δεύτερο κόρνερ για το Ισραήλ»! Πως να πιστέψεις μετά ότι όντως το ματς διεξάγεται όντως στη Λειψία; Η αμφιβολία έχει μπει μέσα σου, μέχρι τη στιγμή που ακούς πως ο «Ρικέλμε είχε εκπληκτική χρονιά στη Βαγιαδολίδ» και πλέον γίνεται πεποίθηση σου ότι τελικά ο αγώνας γινόταν στη Σεβίλλη. Το ότι στο γκολ το στοπάρισμα της μπάλας το έκανε ο Αϊμάρ, αλλά το σουτ ο Μάξι Ροντρίγκεζ, απλά επιβεβαίωσε τη σύγχυση του... μαρτυριάρη σχολιαστή.

 

Βέβαια το να αλλάξεις το όνομα ενός παίκτη με κάποιου συμπαίκτη του, είναι πιθανό και έχει ξανασυμβεί. Να το προφέρεις όμως με τόσο διαφορετικό τρόπο που στο τέλος ο τηλεθεατής να νιώθει πιο άσχετος και από τα «κακά παιδιά», είναι σπάνιο. Συνέβη με τον Κοκού της Ολλανδίας. Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι του Μουντιάλ, το Πορτογαλία-Ολλανδία ο απεσταλμένος της ΕΡΤ τον «βάπτισε» Κιουκιού (με το τελευταίο ου τραβηγμένο) και ο κάθε ένας από εμάς το διπλανό του Θανάση και εκείνος εμάς, Λάμπη…

 

Περίεργο παιχνίδι έπαιξε η μοίρα στον σχολιαστή του αγώνα Ιταλία-Αυστραλία. Στην ομάδα του Χίντιγκ υπάρχει παίκτης επ΄ ονόματι Wilkshire (Γουϊλκσάϊρ). Κάποια στιγμή έγινε Weakside (γουϊκσάϊντ) και ήταν λογικό αυτό όταν για χρόνια περιγράφεις αγώνες μπάσκετ. Για τον ίδιο λόγο προφανώς έκανε το άστοχο σχόλιο στο Αγγλία-Παραγουάη όταν "οι παίκτες του Έρικσον άλλαξαν ρυθμό μετά το γκολ που σημείωσαν». Στο μπάσκετ μετά το 4ο λεπτό μπορείς να πεις ότι άλλαξε ο ρυθμός, αλλά στο ποδόσφαιρο είναι τουλάχιστον πρόωρο…

 

Οι ανάσες του Κλόζε και το τρεχούμενο ρολόι

 

Όπως επίσης μόνο στην καλαθόσφαιρα μπορούν να δίνουν οι προπονητές «ανάσες» στους παίκτες τους. Στο ποδόσφαιρο όποιος βγαίνει από τον αγωνιστικό χώρο μπορεί να αγωνιστεί ξανά μόνο στο επόμενο παιχνίδι, που σίγουρα δεν πρόκειται να είναι στο... καπάκι. Άρα ούτε ο Κλίνσμαν στον προημιτελικό με την Αργεντινή δεν έβγαλε τον Κλόζε για να του δώσει ανάσες, ούτε ο Λίπι στον τελικό σκεφτόταν ποιον παίκτη έπρεπε να ξεκουράσει, όπως είναι ξεκάθαρο ότι πιστεύει ο απεσταλμένος της κρατικής τηλεόρασης για τις αλλαγές στο ποδόσφαιρο.

 

Αν ωστόσο είναι πρόωρο να κάνεις κρίσεις για το ρυθμό του αγώνα στο 4ο λεπτό, είναι πολύ πιο πρόωρο να περιγράφεις τον τελικό, πριν καν το παιχνίδι της πρεμιέρας! Χρίζει επιστημονικής μελέτης και ίσως θα πρέπει να επιληφθεί του ζητήματος ο Κώστας Χαρδαβέλλας και η εκπόμπη του, «Οι Πύλες του Ανεξήγητου». Κι όμως αυτό συνέβη εφέτος όταν κατά τη διάρκεια της τελετής έναρξης η «Αγία Παρασκευή» ζήτησε διάλειμμα για διαφημίσεις. Αμέσως ο απεσταλμένος έκανε την «πάσα» για το break λέγοντας: «και μετά θα συνδεθούμε για να δούμε τον μεγάλο τελικό»! Πως; Και δεν είχε γίνει ούτε καν ένας αγώνας…

 

Γενικώς πάντως το θέμα του χρόνου στο εφετινό Μουντιάλ ήταν πραγματικά πολύ δύσκολο. Δεν είναι μόνο ότι οι σκηνοθέτες είχαν επιλέξει να δείχνουν ελάχιστες φορές το χρόνο που είχε παιχτεί μπάλα, ούτε οι σχολιαστές που ξεχνούσαν να τον αναφέρουν στη διάρκεια των περιγραφών τους, υποχρέωνοντας όλους τους τηλεθεατές να αγοράσουν από ένα χρονόμετρο και να παρακολουθούν τα ματς έχοντας το ανά χείρας. Είχε να κάνει, κατά μια έννοια, με τη θεωρία της σχετικότητας. «Ο χρόνος τρέχει αλλά εσείς δεν τον βλέπετε...» είπε ο ένας όταν έβγαινε από τον αγωνιστικό χώρο ο Κλόζε στον προημιτελικό Γερμανία-Αργεντινή. Τι κρίμα; Και όλοι λένε ότι είναι ωραία φυσιογνωμία ο χρόνος... Να έχουμε επιτέλους την ευκαιρία να τον δούμε και να την χάσουμε;

 

Μπουφόν και δοκάρι!

 

Σαν και αυτή που έχασε ο Μπουφόν στον τελικό ήταν! Ναι, ντε. Ο τερματοφύλακας της Ιταλίας είχε κεφαλιά που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Γάλλων. «Κόρνερ των Ιταλών, Μπουφόν και δοκάρι» ακούστηκε από τα ηχεία της τηλεόρασης. Ούτε όμως ο Μπουφόν έπιασε την κεφαλιά, ούτε βέβαια ήταν εκείνος που την έδιωξε αφού εκείνη τη στιγμή βρισκόταν μπροστά στη δική του εστία. Λεπτομέρεια που μάλλον μικρή σημασία έχει, ότι ούτε καν ο Μπαρτέζ απόκρουσε και η μπάλα πήγε απευθείας στο οριζόντιο. Ίσως έφταιγε το γεγονός ότι είχαν σβήσει όλα τα μόνιτορ από τις εξέδρες των σχολιαστών, αλλά όπως είπε κάποιος καλύτερα να είχε σβήσει ο ήχος...

 

Τι άλλο να πει κανείς δηλαδή όταν ακούε πως «είναι δύο τα λεπτά των αλλαγών» πριν ολοκληρωθεί ο τελικός και πάμε «στην 15λεπτη παράταση». Χρόνια τώρα οι παρατάσεις είναι 30 λεπτών, εκτός την εποχή που ίσχυε το "χρυσό γκολ". Αλλά είπαμε, το πρόβλημα με το χρόνο στο Μουντιάλ της Γερμανίας ήταν το μεγαλύτερο για τους δημοσιογράφους της ΕΡΤ. Από την άλλη για τους τηλεθεατές ήταν την ώρα της απονομής στην Ιταλία. Όσοι δεν έκαναν το τεστ να αλλάξουν κανάλι και πίστεψαν ότι η Plasma, που με τόσο κόπο αγόρασαν για να δουν τα παιχνίδια, ήταν "μάπα το καρπούζι" και την πέταξαν στα σκουπίδια. Τα "πολύχρωμα χαρτάκια" που εκτοξεύθηκαν την ώρα που Καναβάρο έπαιρνε το χρυσό άγαλμα στα χέρια του στην οθόνη εμφανίζονταν κάτασπρα. Ούτε το Roll δεν έκανε τα ρούχα τόσο άσπρα!

 

Να υποθέσει κανείς ότι είναι μια μορφή προόδου στην τεχνολογία κι αυτό; Ή μήπως «εντολή για πρόοδο» όπως αναγράφεται στη σημαία της Βραζιλίας σύμφωνα με την άποψη άλλου απεσταλμένου της κρατικής τηλεόρασης; Το “Ordem y Progresso” είναι κοντά στο «εντολή για πρόοδο» αλλά δεν είναι ακριβώς αυτό. «Τάξη και πρόοδος» σημαίνει, όμως μην το κάνουμε θέμα… 1/3 λέξεις δεν είναι τραγικό ποσοστό.

 

Πάμε για μπανάκι στην Ακτή Αργεντινής;

 

Όπως δεν είναι τραγικό να μπλέξεις τις Ακτές. Τελευταία το μεγάλο μπέρδεμα των Αθηναίων είναι η συνεννόηση για την πλάζ που έκαναν μπάνιο. «Που είσαι»; ρωτά ο ένας και αποκρίνεται ο άλλος: «για μπανάκι». Ο πρώτος θέλει πιο συγκεκριμένη απάντηση: «Το ξέρω. Που όμως;». «Γιαμπανάκι» επιμένει και ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται μέχρι ο λουόμενος εξηγήσει ότι το «Yabanaki» είναι η ονομασία της πλαζ στη Βάρκιζα. Κάπως έτσι έμπλεξε τις Ακτές και ο “περιγράφτης” του αγώνα της Αργεντινής με την ομάδα των Τουρέδων: «Με τα πορτοκαλί η Ακτή Ελεφαντοστού, με τα μπλε η Ακτή Αργεντινής». Ε, μετά από αυτό δεν πας ποτέ ξανά για βουτιές στο “Yabanaki”, παρά μόνο στην Ακτή Αργεντινής που μπορεί να κάνεις ηλιοθεραπεία μαζί με τον Κρέσπο, τον Σορίν και τον Μέσι…

 

Τον τελευταίο δύσκολα θα τον συναντήσεις, αφού μάλλον θα βλέπει ακόμα στο βίντεο το γκολ που δεν κατακυρώθηκε στον αγώνα με το Μεξικό και έτσι το ματς πήγε στην παράταση. «Είναι προς οφ-σάϊντ» είπε ο σχολιαστής και όσοι νόμισαν ότι είναι καινούρια περιοχή που δεν τη γνώριζαν δεν φταίνε οι ίδιοι, αλλά η φαντασία τους. «Προς Κάτω Μαγούλα» γράφει η πινακίδα έξω από το συγκεκριμένο χωριό, άρα κάποια κωμόπολη πρέπει να είναι και το «οφ-σάϊντ» υπέθεσαν. Δεν έκαναν το ίδιο λάθος στο δεύτερο γκολ της Βραζιλίας στον αγώνα με την Γκάνα. «Είναι λίγο οφ-σάϊντ» είπε αυτή φορά για τον Αντριάνο σε μια προσπάθεια να διορθώσει το «προς οφ-σάϊντ» που χρησιμοποίησε στη φάση με τον Μέσι! Σαν να λέμε λίγο έγκυος, ή λίγο πεθαμένος κλπ.

 

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης και ο παίκτης παραπάνω

 

Για να μην «συλλάβουμε» ούτε λίγο, ούτε πολύ και φυσικά ούτε να πεθάνουμε, ας προσπεράσουμε τις γκάφες των σχολιαστών. Ας τις διακωμωδήσουμε, όπως κάναμε σήμερα το Sportime.gr, ακόμη κι αν ξαφνικά νιώθουμε ότι μας απομυθοποιούν ότι για ένα μήνα παρακολουθούσαμε με όλη μας την προσοχή. Μουντιάλ νομίζαμε ότι βλέπαμε, αλλά πλανόμασταν πλάνην οικτρά. «Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία» φώναξε ο "περιγράφτης" και μείναμε καθηλωμένοι στην καρέκλα. Για να το λέει, κάτι ξέρει ο άνθρωπος. Ανατρέχεις στο πρόσφατο παρελθόν: Γερμανία-Ιταλία δεν ήταν ο ένας ημιτελικός; Γαλλία-Πορτογαλία δεν ήταν ο άλλος; Ρε μπας και δεν ξέραμε τι βλέπαμε; Μήπως τελικά παρακολουθούσαμε το "Euro" ή συνεδρίαση του Χρηματιστήριου Αξιών Αθηνών; Με τον πρόεδρο του (και πρώην πολίστα), Σπύρο Καπράλο να κάνει σχολιασμό γιατί να μην το πιστέψουμε κι αυτό στην τελική;

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...ο παίκτης της Ολλανδίας, Κοκίου..... ( Philip Cocu ) Φιλίπ Κοκού....

ο παίκτης της Ολλανδίας Κάουτ ( Dirk Kuyt ή Kujit ) Ντίρκ Κούιτ...

( στο μάτς Πορτογαλία-Ολλανδία)...

 

που θα πάει... θα μάθουν...

 

Εγώ πάντως άκουσα ότι ο Τσόχος που σχολίαζε τον αγώνα Ολλανδία - Πορτογαλία πολύ σωστά πρόφερε τα ονόματα των δύο Ολλανδών (Cocu => Κοκιού & Kuyt => Κάουτ). :worry: Τώρα για το Βερνίκο η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά...:p

http://www.smileyhut.com/smileys/blob6.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...