Jump to content

Γρίφοι - Σπαζοκεφαλιές - Προβλήματα


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ένα απλό.

Ένα αβγό βράζει σε τέσσερα λεπτά. Τέσσερα αυγά σε πόση ώρα βράζουν;:dash::rocket::rolleyes:

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ένα απλό.

Ένα αβγό βράζει σε τέσσερα λεπτά. Τέσσερα αυγά σε πόση ώρα βράζουν;:dash::rocket::rolleyes:

σε 8 λεπτά.

σε τόσο χρόνο βράζει και το 1. ;)

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:Σωστός, και στο σκεπτικό και στην παρατήρηση, ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί.:lol::p:p
House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται πως τα βραζεις.

Αν τα βραζεις ενα ενα τοτε θελεις 16 λεπτα, ενω αν ολα μαζι τοτε 4 λεπτα...

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ναι:confused:

 

Βρήκα ένα πολύ ωραίο γρίφο και τον γράφω.

Έχουμε έξι αυγά, τρία από αυτά είναι βαριά και τρία ελαφριά. Τα βαριά είναι ισοβαρή, όπως και τα ελαφριά.

Τα έχουμε χωρίσει σε τρεις ομάδες, κάθε μία από τις οποίες έχει ένα βαρύ και ένα ελαφρύ.

Μόνο με δύο ζυγίσεις να βρείτε πια είναι βαριά και πια ελαφριά.:!::cool:

 

Τελικά να βάλλω τη λύση ή θέλετε να προσπαθήσετε και άλλο λίγο.

Εγώ προτείνω να συνεχίσετε, γιατί θα νιώσετε μεγάλη ευχαρίστηση αν την βρείτε!!!!!:D

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

αστον λιγο ακομα...θα τον κοιταξω μετα γιατι τωρα διαβαζω...παντως εχει λυση ετσι?? μην ειναι καμια πατατα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

αστον λιγο ακομα...θα τον κοιταξω μετα γιατι τωρα διαβαζω...παντως εχει λυση ετσι?? μην ειναι καμια πατατα..

 

Και βέβαια έχει, αλλά θέλει λίγο να παίξεις με διάφορα για να την βρεις.:)

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, υπάρχει λύση αλλά ήλπιζα ότι θα έβρισκα μια πιο απλή...

 

Συμβολίζουμε με Α1,Α2,Β1,Β2,Γ1,Γ2 τα 6 αυγά, έτσι ώστε αυτά που έχουν το ίδιο γράμμα να αποτελούν ζευγάρι.

Υπάρχουν συνολικά 2^3 = 8 περιπτώσεις. Πραγματικά, έχουμε 2 περιπτώσεις για το Α1 (βαρύ ή ελαφρύ), 2 για το Β1 και 2 για το Γ1. Αν ξέρουμε τα βάρη των Α1,Β1,Γ1 βρίσκουμε και τα Α2,Β2,Γ2

Η κάθε ζύγιση έχει 3 δυνατά αποτελέσματα. 3*3 = 9, άρα επαρκούν 2 ζυγίσεις για να κωδικοποιήσουμε τις 8 περιπτώσεις, αρκεί να τοποθετήσουμε τα αυγά κατάλληλα

Αν σε μία ζύγιση ο ζυγός γείρει προς τα αριστερα σημειώνουμε αποτέλεσμα 1. Αν γείρει προς τα δεξιά, σημειώνουμε αποτέλεσμα 2. Αν ισορροπήσει, σημειώσατε Χ

 

1η ζύγιση (Α1, Β1) --- (Β2, Γ2)

2η ζύγιση (Α1, Γ1) --- (Β1, Γ2)

 

Αν πάρουμε όλες τις δυνατές περιπτώσεις και καταγράψουμε όλα τα αντίστοιχα αποτελέσματα, θα δούμε ότι κάθε συνδυασμός των 1,2,Χ αντιστοιχεί με μοναδικό τρόπο σε μία τριάδα βαριών αυγών. Θα έχουμε:

 

Aποτέλεσμα 1-1 τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι βαρύ-βαρύ-βαρύ

Aποτέλεσμα 1-X τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι ελαφρύ-βαρύ-βαρύ

Aποτέλεσμα 1-2 τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι βαρύ-βαρύ-ελαφρύ

 

Aποτέλεσμα X-1 τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι βαρύ-ελαφρύ-βαρύ

Aποτέλεσμα X-2 τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι ελαφρύ-βαρύ-ελαφρύ

 

Aποτέλεσμα 2-1 τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι ελαφρύ-ελαφρύ-βαρύ

Aποτέλεσμα 2-X τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι βαρύ-ελαφρύ-ελαφρύ

Aποτέλεσμα 2-2 τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι ελαφρύ-ελαφρύ-ελαφρύ

 

 

Σημείωση

Από το βάρος των Α1,Β1,Γ1 βρίσκουμε και το βάρος των Α2,Β2,Γ2.

Παρατηρούμε ότι την περίπτωση Χ-Χ δεν τη χρησιμοποιούμε

Υπάρχουν πολλές ακόμη λύσεις-τρόποι διάταξης των αυγών

Link to comment
Share on other sites

Τελικά να βάλλω τη λύση ή θέλετε να προσπαθήσετε και άλλο λίγο.

Εγώ προτείνω να συνεχίσετε, γιατί θα νιώσετε μεγάλη ευχαρίστηση αν την βρείτε!!!!!:D

Νομιζω ειναι ευκολο.

 

Παιρνεις τις 2 ομαδες και αφηνεις την τελευταια στην ακρη.

Επιλεγεις τυχαια ενα αυγο απο καθε ομαδα και τα ζυγιζεις:2 περιπτωσεις:

α.ειναι ανισοβαρη

β.ειναι ισοβαρη

 

Στην α περιπτωση καταλαβαινεις ποιο ειναι το βαρυτερο αυγο.Αρα εχεις το βαρυτερο στη ζυγαρια και το βαρυτερο της αλλης ομαδας εκτος ζυγαριας.Οποτε ξεχωριζεις βαρια-ελαφρια μεταξυ των 2 πρωτων ομαδων.Ζυγιζεις και την αλλη ομαδα και το ελυσες.

 

Στη β περιπτωση εχεις ουσιαστικα ξεχωρισει αυτοματα κατα τυχη τα βαρια ή τα ελαφρια μεταξυ των 2 πρωτων ομαδων.θα παρεις ενα αυγο απο αυτα που ζυγισες και τα βρηκες ιδια και θα το ζυγισεις με καποιο απο την τριτη ομαδα.Εαν υπαρχει διαφορα στη ζυγιση τ αυγο της 3ης ομαδας ανηκει στην αλλη τριαδα.Οποτε αμεσως χωριζεις και την τριτη ομαδα.

 

Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Στη β περιπτωση εχεις ουσιαστικα ξεχωρισει αυτοματα κατα τυχη τα βαρια ή τα ελαφρια μεταξυ των 2 πρωτων ομαδων.θα παρεις ενα αυγο απο αυτα που ζυγισες και τα βρηκες ιδια και θα το ζυγισεις με καποιο απο την τριτη ομαδα.Εαν υπαρχει διαφορα στη ζυγιση τ αυγο της 3ης ομαδας ανηκει στην αλλη τριαδα.Οποτε αμεσως χωριζεις και την τριτη ομαδα.

 

Σωστα;

 

αυτή τη λύση βρήκα κι εγώ, αλλά έχω ένα πρόβλημα για την περίπτωση που στην δεύτερη ζύγιση είναι ισοβαρή. Τα έχουμε χωρίσει σε δυο ομάδες αλλά δεν ξέρουμε ποια ομάδα είναι η βαριά. Μήπως το σκέφτομαι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά τον γρίφο του Αϊνστάιν υπάρχει και δεύτερη λύση. Και εγώ τον Γερμανό είχα βρει, αλλά μια φίλη μου αν δεν κάνω λάθος είχε βρει το Νορβηγό και όλα τα στοιχεία ήταν σωστά, και μάλιστα είχε δώσει τον γρίφο σε έναν καθηγητή μαθηματικό και είχε βρει την ίδια λύση με την φίλη μου. Θα την ρωτήσω μήπως έχει ακόμα την λύση και να την γράψω, αν και έχει περάσει ένας χρονος περίπου..
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι ευκολο.

 

Παιρνεις τις 2 ομαδες και αφηνεις την τελευταια στην ακρη.

Επιλεγεις τυχαια ενα αυγο απο καθε ομαδα και τα ζυγιζεις:2 περιπτωσεις:

α.ειναι ανισοβαρη

β.ειναι ισοβαρη

 

Στην α περιπτωση καταλαβαινεις ποιο ειναι το βαρυτερο αυγο.Αρα εχεις το βαρυτερο στη ζυγαρια και το βαρυτερο της αλλης ομαδας εκτος ζυγαριας.Οποτε ξεχωριζεις βαρια-ελαφρια μεταξυ των 2 πρωτων ομαδων.Ζυγιζεις και την αλλη ομαδα και το ελυσες.

 

Στη β περιπτωση εχεις ουσιαστικα ξεχωρισει αυτοματα κατα τυχη τα βαρια ή τα ελαφρια μεταξυ των 2 πρωτων ομαδων.θα παρεις ενα αυγο απο αυτα που ζυγισες και τα βρηκες ιδια και θα το ζυγισεις με καποιο απο την τριτη ομαδα.Εαν υπαρχει διαφορα στη ζυγιση τ αυγο της 3ης ομαδας ανηκει στην αλλη τριαδα.Οποτε αμεσως χωριζεις και την τριτη ομαδα.

 

Σωστα;

 

Καλό σκεπτικό αλλά στην 2η περίπτωση, και στην περίπτωση που και στο δεύτερο ζύγισμα τα δύο αυγά βγουν ίσα, απλώς τα χωρίζεις σε ομάδες, δεν καταφέρνεις να πεις πια είναι τα βαριά και πια τα ελαφριά.

 

Νομίζω ο φίλος Fermat το έχει σωστό αν και δεν έχω προλάβει να το δω αναλυτικά, γιατί έχω πολύ διάβασμα.

 

Τέλος, όσον αφορά το γρίφο του Αινστάιν, δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να συμβαίνουν και τα δύο ταυτόχρονα. Αντίθετα μπορεί να είναι άλλη παραλλαγή και γι' αυτό στη θέση του Γερμανού να βγαίνει ο Νορβηγός, ή να χάνετε κάποιο στοιχείο. Αν δεις τη λύση μου παραπάνω είναι αποκλειστική, εννοώντας ότι δεν αφήνει περιθώριο για να υπάρχει άλλη περιίπτωση. Αν κάνω κάπου λάθως sorry. Ελπίζω να τη δημοσιεύσεις σύντομα γιατί μου κίνησε το ενδιαφέρον!!!:D:D:D

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Καλό σκεπτικό αλλά στην 2η περίπτωση, και στην περίπτωση που και στο δεύτερο ζύγισμα τα δύο αυγά βγουν ίσα, απλώς τα χωρίζεις σε ομάδες, δεν καταφέρνεις να πεις πια είναι τα βαριά και πια τα ελαφριά.

Ναι βεβαια εχεις δικιο.Απλα νομιζα οτι πρεπει να τα ομαδοποιησουμε και οχι να βαλουμε ''ταμπελα'' ποια ειναι τα βαρια και ποια τα ελαφρια!!!

Τη λυση του fermat δεν μου τη δειχνει ο browser...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαια εχεις δικιο.Απλα νομιζα οτι πρεπει να τα ομαδοποιησουμε και οχι να βαλουμε ''ταμπελα'' ποια ειναι τα βαρια και ποια τα ελαφρια!!!

Τη λυση του fermat δεν μου τη δειχνει ο browser...

 

OK

Για τη λύση του Fermat απλώς σύρε τον κέρσορα πάνω στο κενό.

Την έβαλλε με λευκά γράμματα.

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να δώσω μία εξήγηση για τη λύση μου.. Δεν το έκανα αρχικά γιατί, όπως έγραψα, δε βρήκα έναν απλοϊκό τρόπο για να το περιγράψω

 

Συμβολίζουμε με Α1,Α2,Β1,Β2,Γ1,Γ2 τα 6 αυγά, έτσι ώστε αυτά που έχουν το ίδιο γράμμα να αποτελούν ζευγάρι.

Υπάρχουν συνολικά 2^3 = 8 περιπτώσεις. Πραγματικά, έχουμε 2 περιπτώσεις για το Α1 (βαρύ ή ελαφρύ), 2 για το Β1 και 2 για το Γ1. Αν ξέρουμε τα βάρη των Α1,Β1,Γ1 βρίσκουμε και τα Α2,Β2,Γ2

Η κάθε ζύγιση έχει 3 δυνατά αποτελέσματα. 3*3 = 9, άρα επαρκούν 2 ζυγίσεις για να κωδικοποιήσουμε τις 8 περιπτώσεις, αρκεί να τοποθετήσουμε τα αυγά κατάλληλα

Αν σε μία ζύγιση ο ζυγός γείρει προς τα αριστερα σημειώνουμε αποτέλεσμα 1. Αν γείρει προς τα δεξιά, σημειώνουμε αποτέλεσμα 2.

Αν ισορροπήσει, σημειώσατε Χ

 

1η ζύγιση (Α1, Β1) --- (Β2, Γ2)

2η ζύγιση (Α1, Γ1) --- (Β1, Γ2)

 

Αν πάρουμε όλες τις δυνατές περιπτώσεις και καταγράψουμε όλα τα αντίστοιχα αποτελέσματα, θα δούμε ότι κάθε συνδυασμός των 1,2,Χ αντιστοιχεί με μοναδικό τρόπο σε μία τριάδα βαριών αυγών. Θα έχουμε:

 

Aποτέλεσμα 1-1 τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι βαρύ-βαρύ-βαρύ

Aποτέλεσμα 1-X τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι ελαφρύ-βαρύ-βαρύ

Aποτέλεσμα 1-2 τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι βαρύ-βαρύ-ελαφρύ

 

Aποτέλεσμα X-1 τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι βαρύ-ελαφρύ-βαρύ

Aποτέλεσμα X-2 τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι ελαφρύ-βαρύ-ελαφρύ

 

Aποτέλεσμα 2-1 τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι ελαφρύ-ελαφρύ-βαρύ

Aποτέλεσμα 2-X τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι βαρύ-ελαφρύ-ελαφρύ

Aποτέλεσμα 2-2 τότε τα Α1-Β1-Γ1 είναι ελαφρύ-ελαφρύ-ελαφρύ

 

 

Σημείωση

Από το βάρος των Α1,Β1,Γ1 βρίσκουμε και το βάρος των Α2,Β2,Γ2.

Παρατηρούμε ότι την περίπτωση Χ-Χ δεν τη χρησιμοποιούμε

Υπάρχουν πολλές ακόμη λύσεις-τρόποι διάταξης των αυγών

Θα συμβολίζουμε με β το βαρύ και με ε το ελαφρύ. Υπάρχουν συνολικά 8 περιπτώσεις. Κάθε περίπτωση θα τη συμβολίζουμε με 3 γράμματα.

Για παράδειγμα, το "ββε" θα σημαίνει Α1=βαρύ, Β1=βαρύ, Γ1=ελαφρύ. Αυτομάτως ξέρουμε το είδος των Α2,Β2,Γ2. Θα πάρουμε τις 8 δυνατές περιπτώσεις και θα καταγράψουμε τα αντίστοιχα αποτελέσματα.

 

-------------------------------

περίπτωση βββ

1η ζύγιση (Α1, Β1) --- (Β2, Γ2) = (ββ)--(εε) => 1

2η ζύγιση (Α1, Γ1) --- (Β1, Γ2) = (ββ)--(βε) => 1

 

Εξηγώ τους συμβολισμούς:

βββ σημαίνει Α1=Β1=Γ1 = βαρύ. Αντικαθιστώ λοιπόν κάθε βαρύ με το γράμμα β και κάθε ελαφρύ με το γράμμα ε.

Στην πρώτη ζύγιση υπερισχύει το αριστερό (ββ>εε), καταγράφω λοιπόν αποτέλεσμα "1".

Ομοίως και στη δεύτερη ζύγιση, άρα το αποτέλεσμα για την περίπτωση βββ είναι το "1-1"

-------------------------------

 

περίπτωση ββε

1η ζύγιση (Α1, Β1) --- (Β2, Γ2) = (ββ)--(εβ) => 1

2η ζύγιση (Α1, Γ1) --- (Β1, Γ2) = (βε)--(ββ) => 2

-------------------------------

 

περίπτωση βεβ

1η ζύγιση (Α1, Β1) --- (Β2, Γ2) = (βε)--(βε) => Χ

2η ζύγιση (Α1, Γ1) --- (Β1, Γ2) = (ββ)--(εε) => 1

-------------------------------

 

περίπτωση βεε

1η ζύγιση (Α1, Β1) --- (Β2, Γ2) = (βε)--(ββ) => 2

2η ζύγιση (Α1, Γ1) --- (Β1, Γ2) = (βε)--(εβ) => Χ

-------------------------------

 

περίπτωση εββ

1η ζύγιση (Α1, Β1) --- (Β2, Γ2) = (εβ)--(εε) => 1

2η ζύγιση (Α1, Γ1) --- (Β1, Γ2) = (εβ)--(βε) => Χ

-------------------------------

 

περίπτωση εβε

1η ζύγιση (Α1, Β1) --- (Β2, Γ2) = (εβ)--(εβ) => Χ

2η ζύγιση (Α1, Γ1) --- (Β1, Γ2) = (εε)--(ββ) => 2

-------------------------------

 

περίπτωση εεβ

1η ζύγιση (Α1, Β1) --- (Β2, Γ2) = (εε)--(βε) => 2

2η ζύγιση (Α1, Γ1) --- (Β1, Γ2) = (εβ)--(εε) => 1

-------------------------------

 

περίπτωση εεε

1η ζύγιση (Α1, Β1) --- (Β2, Γ2) = (εε)--(ββ) => 2

2η ζύγιση (Α1, Γ1) --- (Β1, Γ2) = (εε)--(εβ) => 2

 

Συγκεντρωτικά έχουμε:

βββ   1 - 1
ββε   1 - 2
βεβ   Χ - 1
βεε   2 - Χ
εββ   1 - Χ
εβε   Χ - 2
εεβ   2 - 1
εεε   2 - 2

 

Παρατηρούμε ότι κάθε συνδυασμός, πχ ο Χ-1 εμφανίζεται μόνο μία φορά στον πίνακα, και αυτό μας βοηθάει να καταλάβουμε ποια από τις 8 περιπτώσεις ισχύει

(ο συνδυασμός Χ-Χ δε χρησιμοποιείται)

 

Όλα τα παραπάνω δεν τα βρήκα με κάποια συγκεκριμένη τεχνική, αλλά με "βίαιη επίθεση". Έβαλα το excel να τα βρει για μένα :D αφού όλες οι πιθανές τοποθετήσεις δεν ήταν ευνοϊκές (δεν εμφανιζόταν ο κάθε συνδυασμός μοναδικά)

 

ramanujan, έχεις κάποια άλλη λύση, πιο απλή;;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Α Β

Γ Δ

Ε Ζ

 

Αυτά είναι τα αυγά, και αυτά που είναι στην ίδια σειρά ανήκουν σε αντίθετη κατηγορία.

 

1ο Ζύγισμα

ΑΓ - ΔΖ

1)Αν ΑΓ = ΔΖ

Όμως το Γ είναι διαφορετικό από το Δ, αφού ανήκουν στην ίδια σειρά. Άρα το ένα θα είναι ελαφρύ και το άλλο βαρύ. Για να ισχύει η ισότητα λοιπόν θα πρέπει και τα Α,Ζ να είναι αντίθετα και να ισχύει ότι Α=Δ, Γ=Ζ

Ακόμα το Α είναι αντίθετο του Β, όπως και το Ζ του Ε, αφού βρίσκονται στην ίδια σειρά.

Άρα Α=Δ=Ε, Γ=Ζ=Β

Εμείς όμως θέλουμε να βρούμε ποια ομάδα είναι η βαριά και πια η ελαφριά. Παίρνουμε λοιπόν ένα αυγό από την πρώτη, π.χ. το Ε και το ζυγίζουμε με ένα από τη δεύτερη, π.χ. το Ζ, και ανάλογα με το πιο είναι μεγαλύτερο βγάζουμε συμπέρασμα. ( Ίσα δεν είναι ποτέ.)

 

2) Αν ΑΓ>ΔΖ

 

Έυκολα καταλαβαίνουμε ότι δε γίνεται τα Α,Γ να είναι ταυτόχρονα ελαφριά, όπως και τα Δ,Ζ ταυτόχρονα βαριά. Αν συμβολίσουμε με ε, τα ελαφριά και με β, τα βαριά έχουμε τις εξής περιπτώσεις

 

 

Α Γ Δ Ζ

β β ε ε (1)

β β ε β (2)

β ε β ε άτοπο (3)

ε β ε β άτοπο (4)

ε β ε ε (5)

 

Άρα το Γ είναι πάντα βαρύ και το Δ πάντα ελαφρύ.

Ακόμα ισχύει ότι Α>=Ζ, αφού αν Α<Ζ τότε θα είχαμε την περίπτωση (4), που είναι αδύνατη αφού θα ίσχυε το ίσον και όχι το μεγαλύτερο στην αρχική ανισότητα.

Το δεύτερο ζύγισμα είναιο ΓΔ με το ΑΖ.

 

Αν ΓΔ=ΑΖ, τότε θα πρέπει ένα από τα Α,Ζ να είναι βαρύ και ένα ελαφρύ. Όμως Δ>=Ζ, άρα Α=Γ=Ε και βαριά και Β=Δ=Ζ και ελαφριά.

Αν ΓΔ>ΑΖ, τότε θα πρέπει Α=Ζ=Δ και ελαφριά και Γ=Β=Ε και βαριά.

Αν ΓΔ<ΑΖ, τότε θα πρέπει Α=Ζ=Γ και βαριά και Β=Ε=Δ και ελαφριά.

 

3) Αν ΑΓ<ΔΖ ή λύση δίνεται ομοίως μόνο που όπου Α βάζουμε Ζ, όπου Γ το Δ, όπου Β το Ε και όπου Ε το Β.

 

Αν κάνω κάπου λάθος πείτε μου.

Βέβαια δεν το κάνω τόσο αναλυτικά, όπως ο Fermat (μπράβο για τη λύση σου), αλλά νομίζω είναι σωστό.

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου είπαν ένα γρίφο, αλλά δεν μπορώ να τον λύσω.

Λέει έχουμε ένα αυγό και δεν ξέρουμε αν είναι βρασμένο ή όχι, πώς θα το μάθουμε χωρίς να το σπάσουμε;

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου είπαν ένα γρίφο, αλλά δεν μπορώ να τον λύσω.

Λέει έχουμε ένα αυγό και δεν ξέρουμε αν είναι βρασμένο ή όχι, πώς θα το μάθουμε χωρίς να το σπάσουμε;

 

Αν και αυτο έπρεπε να ειναι στο τοπικ της μαγειρικής αλλα τελος πάντων:lol:

Απλα το βάζεις πανω σε ενα τραπέζι και το ''γυρνάς'' γρήγορα σαν σβουρα αν γύρισε πολλές φορες τοτε ειναι βρασμένο ενω αν γυρίζει αργα & παρακεντρα ειναι ωμο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου είπαν ένα γρίφο, αλλά δεν μπορώ να τον λύσω.

Λέει έχουμε ένα αυγό και δεν ξέρουμε αν είναι βρασμένο ή όχι, πώς θα το μάθουμε χωρίς να το σπάσουμε;

Βασικα νομιζω πρεπει στο νερο το βρασμενο να επιπλεει ενω το ωμο οχι.

Link to comment
Share on other sites

Στο νερο καταλαβαίνεις το παλιο με το φρεσκο αυγο !

ΔΕΝ νομιζω και το βρασμενο .

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτο έπρεπε να ειναι στο τοπικ της μαγειρικής αλλα τελος πάντων:lol:

Απλα το βάζεις πανω σε ενα τραπέζι και το ''γυρνάς'' γρήγορα σαν σβουρα αν γύρισε πολλές φορες τοτε ειναι βρασμένο ενω αν γυρίζει αργα & παρακεντρα ειναι ωμο

 

Είσαι σίγουρος;:lol::lol::lol::lol:

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος;:lol::lol::lol::lol:

 

ναι εχει δικιο, το αυγο που θα γυρναει γρήγορα ειναι βρασμενο ενω αυτο που γυρναει αργα ειναι ωμο.. δοκιμασέ το και θα δεις...:lol::happy:

http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευκολο:

 

Ένας τυπάς κοιμάται. Σε ενα συρτάρι δίπλα του υπάρχουν 10 λευκές και 10 μαύρες κάλτσες. Ξυπνάει πολυ πρωι για να παει δουλεία, στο δωμάτιο εντελώς σκοτάδι. Ποιο ειναι το μικρότερο νούμερο από κάλτσες που πρέπει να πάρει για να έχει ένα ταιριαστό ζευγάρι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...