Jump to content

Αγορά μηχανής 50cc: Προτάσεις


iliasp
 Κοινοποίηση

poio apo ola ta scooter 50 cc einai to kalitero???  

403 members have voted

  1. 1. poio apo ola ta scooter 50 cc einai to kalitero???

    • GILERA RUNNER
      176
    • SUZUKI AY KATANA R
      12
    • YAMAHA AEROX R
      35
    • PEUGEOT SPEEDFIGHT
      25
    • PEUGEOT JETFORCE
      20
    • GILERA ICE
      15
    • KYMCO SUPER 9
      14
    • PIAGGIO NRG
      39
    • APRILIA SR
      43
    • YAMAHA JOG R
      24


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Ετοιμαζομαι να παρω ενα μηχανακι.(Ειμαι εδω και καιρο 16και βγαζω διπλωμα σε κατι μερες).Εχω καταληξει στο Daytona

DY50R.Μπορω να το βελτιωσω χωρις να αλλαξω κινητηρα??Μεχρι ποσο μπορει να γινει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 937
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια.Ετοιμαζομαι να παρω ενα μηχανακι.(Ειμαι εδω και καιρο 16και βγαζω διπλωμα σε κατι μερες).Εχω καταληξει στο Daytona

DY50R.Μπορω να το βελτιωσω χωρις να αλλαξω κινητηρα??Μεχρι ποσο μπορει να γινει?

To mixanaki na se enimeroso apo tora oti den pei kai poli opos einai mama, gia na mi bretheis pro ekplikseos... Tora gia beltioseis, xoris na allakseis moter nai ginontai... Mporei na pei mexri 120cc an thimamai kala (toso eixa mathei gia to dayang DY50A omos pou ousiastika einai to idio mixanaki-ektos ta diskofrena kai kapoies mikrobeltioseis) kai i oli metatropi kostizei gyro sta 500-600 euro... Pantos kalitera tha itan na to stroseis prota kai meta oti peiragma tou kaneis... Kai psakse kala prin to pas se kapoion gia metatropi... Mporei na tin patiseis poli eukola an einai ligo psiloasxetos autos pou tha to pas...

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

gillera απο μενα πιστευω οτι ειναι ενα πολυ καλο scooter και με καλες επιδοσεις για τα 50 μολις κυβικα του

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το καινούργιο JOG R και μετά μου λέτε για το runner

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

re file giati tha xalaseis tosa lefta kai to mixanaki na min paei mia kai na min einai kai omorfo eksoterika?pare ena cub kai vale me 200 euroudakia mia mixani apo astrea 110cc manisia kai den tha exeis oute kolimata oute malakies.pane na sou xtipisoun kai tous arithmous kai tha eisai arxontas kai den tha se peirazei kanenas.tha eisai nomimos me 110 sta 16!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παντως το καινουργιο NRG που εχει ενας φιλος μου πιανει 95 Km/h σε κατηφορικο δρομο (οχι γκρεμο παντως :p ). Ειναι και γ@μω τα μηχανακια :up:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

γώ έψαχνα γαι σκοοτεροπαπο για να πηγαίνω κυριλέ αργά με το κοστούμι στη δουλειά...και πήρα PIAGGIO LIBERTY 50 cc 2T. Δεν πιάνει ούτε 60 μετά το πρώτο σερβις των 1.000 χλμ που μόλις έκανα, το πρόσεξα πολύ στο στρώσιμο δεν πήγαινα πάνω από το 80% γκαζιού όπως λέει στις οδηγίες, ε λοιπόν μετά το σέρβισ που μπορώ ν'ανοίξω τέρμα γκάζι ...πάλι στα 55 τελική μένει όπως και με μισό γκάζι...και φαίνεται να χάνει δύναμη όταν ανοίγω το γκάζι μετά τα 2/3...λες να μη βγάλανε καμιά ασφάλεια στο συνεργείο ή να έχω τζούφιο κινητήρα;

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

xthes ekana mia mikri "periodia" se diaforous emporous gia na do apo konta diafora scooterakia.(k afou k emena to 80% auton pou exo rotisei mou exoun pei gia runner ante to poli nrg)

 

etsi loipon piga k ego se gilera,peugeot k kymco(mexri stigmis)

 

oraio to gilera k poli aneto(an k enas filos mou mou eipe oti aksizei apo 125cc k pano k oxi ta 50cc)alla re paidia kserete pio ida k emeina afonos se sxesi me eksoteriki omorfia???to peugeot jetforce!!!milame gia poli oraio scooter emeina me to stoma anoixto.parola auta den ksero ti pezei se sxesi me aksiopistia,k as mou elege diafora mixanologika o politis(ta opoia den katalavena mias k eimai asxetos :O ).

 

parola auta sinexiste eseis me to poll mias k eiste xristes scooter k kserete k afou proigite to runer ego den exo kanena logo na amfisvito to apotelesma pou leei mexri stigmis:runner.

 

jopar (leo ego tora,os asxetos skeftomai)mipos scooter me megales rodes (vari??)opos auto pou pires den siniparxei kala me 50cc??

 

sas euxaristo olous gia tin simetoxi sas mexri stigmis.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη μας ξερω και λεω μας ξερω γιατι και εγω ειμαι 17!Εισαι 16 σωστα?Πανε παρε ενα 125 καλο στρωστο καλα και κρατα το!Σε ενα χρονο θα θελεις αλλο μηχανακι με πιο πανω κυβικα επειδη θα εχεις χορτασει με το 50αρι!!!Και αντε σου λεω να μην θελεις σε ενα χρονο,να θελεις να το κρατησεις παραπανω!2000 ευρουλακια θα φυγουν ετσι γιατι τοσο κανουν τωρα τα πενηνταρια εκτος αν πας να παρεις κανα cub η townmate μεταχιρισμενο και σου βγει φνηνοτερα!Αυτα σου τα λεω αν θες να παρεις 125 για δυο χρονακια ομως θα εισαι ψιλοπαρανομος αλλα με το διπλομα και την ασφαλεια θα την βγαλεις οκ!Αντε να σαι σταματησουν 3-4 φορες για γραψιμο μονο,οχι αυτοφορο...!

Παιρνω παραδειγμα απο μενα και απο χιλιαδες 17χρονους...εχω ενα modenas dinamic 125 που το πηρα 1 Απριλιου!Δυο χρονια επαιρνα του πατερα μου(honda lead 50)δε λεω καλο για τα χρονια μου αλλα χορτασα...

 

Σημειωση...:Αν το παρεις τελικα το 50αρι που θες και πας να το μετατρεψεις λαβε υποψιν σου οτι απο τα 70-80 το πολυ που πηγαινεις εκτος αν κανω λαθος με το που θα το κανεις 120cc και με ενα καλο κιτακι(malossi ktl.) η ταχυτητα θα παει μετα βιας στα 110-120 το πολυ πολυ,εξερταται την μηχανη και πως θα την κανεις...!!!

 

Εντελως φιλικα...δεν θελω να σου αλλαξω γνωμη!!!Στα λεω εντελως πληροφοριακα γιατι ειμαι και εγω σαν και εσενα...!Καλη επιλογη...!!!

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

jopar (leo ego tora,os asxetos skeftomai)mipos scooter me megales rodes (vari??)opos auto pou pires den siniparxei kala me 50cc??

 

sas euxaristo olous gia tin simetoxi sas mexri stigmis.

 

κοίτα , μεγάλη ρόδα σημαίνει ασφάλεια, ευστάθεια, κράτημα στις στροφές, λιγότερα κοπανήματα άρα άνεση, καλύτερη ποιότητα κύλισης γενικά, μικρότερη κατανάλωση (γιατί τσουλάει πολύ με κλειστό γκάζι), υψηλότερη τελική...λίγα είναι όλα αυτά; τώρα για μεγαλύτερο κινητήρα σαφω΄ς και θα ήταν καλύτερα αλλά ποιος τρέχει για δίπλωμα΄τώρα...

τα peugeot είναι πανέμορφα και τεχνολογικά προηγμένα, αλλά έχουν αρκετές μικροβλάβες, είναι πολύ ακριβά και τα ανταλλακτικά τους φωτιά...το λέω με λύπη ότι με πείσανε για τα παραπάνω και δεν πηρα peugeot γιατί είμαι γαλλόφιλος στα οχήματα...

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή. Να είσαι πάντα νόμιμος στο δρόμο. Δεν ξέρεις τί θα σου τύχει... Είναι αδιανόητο να κυκλοφορείς για 2 χρόνια παράνομος, όπως σου προτείνει ο Dinamik. Ό,τι και να σου τύχει θα είσαι εκτεθιμένος ως προς το νόμο, σε περίπτωση ατυχήματος για παράδειγμα. Το DY50R έχει έτοιμο κιτ της αντιπροσωπίας που το κάνει 72cc και κοστίζει γύρω στα 80 νομίζω. Και αυτός παράπανω που λέει πως τα καινούρια παπία κάνουν 2000 ευρώ είναι προφανώς λάθος καθότι το DY50R έχει γύρω στα 1150 ευρώ. Όντως θα θες να αλλάξεις μηχανάκι μετά απο 2 χρόνια, αλλά κάλιο έτσι παρά να οδηγείς παράνομος. Και όπως θα σου πρότεινε και ο Dinamik, άντε και σε 2 χρόνια με ένα Dinamik( αν σκέφτεσαι και μακροπρόθεσμα, το Dy50R και το Dinamik το έχει η ίδια αντιπρόσωπία, άρα πολύ πιο εύκολο θα κάνεις και την ανταλλαγή)

Και εννοείται, ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο arisbene φυσικα και πρεπει να ειμαστε νομιμοι!!!Εγω προτεινα συμφωνα με το μυαλο τουλαχιστον των περισσοτερων νεων!!!

 

Αυτα τα ειπα εντελως πληροφοριακα και εντελως πληροφοριακα σας λεω ακομα,οτι αν νομιζετε οταν σας σταματησει η τροχαια δεν θα καταλαβει οτι εχετε κιτακι πανω στο μηχανακι γελιεστε,πιο χαζοι απο μας δεν ειναι!!!Μπορουν να σας παρουν εκεινη την ωρα και να σας πανε για εξακριβωση μηχανικων μερων της μηχανης!!!Και αν σκεφτειτε ποιος το κανει αυτο ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ...!!!Φυσικα,εγω ειμαι παρανομος δε λεω,αλλα εχω και μια ομαδα που θα με στηριξει και καποια χρονια μεσα στις μηχανες (απο τα 6 μου)!Θα μου πειτε αν παρω το μηχανακι μου και βγω μια βολτα και χτυπησω καποιον,που κολαει η ομαδα???Συμφωνω και σε αυτο...!!!Αλλα εχω μαθει να μην καβαλαω το μηχανακι και αντε οποιον παρει ο χαρος!Οπως χιλιαδες αλλοι συνομηλικοι μου!!!Εχω μαθει απο μικρος οτι τα παντα μπορουν να συμβουν εστω και αν πηγαινεις με 5χλμ/ωρα!!!ΠΑΙΔΕΙΑ και ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑ φιλοι μου και οχι μαγκιες και επιδεξιοτητες στην μεση του δρομου!!!ελα ρε φιλε σε μια πιστα, εκει ειναι οι μαγκες οι σωστοι και τα κανουν και καλυτερα αλλα βεβαια θελουμε να μας δει η γκομενα που καθεται απεναντι στην καφετερια!!!

 

Υ.Γ. :Αrisbene δεν μιλησα για συγκεκριμενο μοντελο ειπα γενικα.Υπαρχουν και μηχανακια καλα 50αρια που κανουν 2000euros

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Panos!23 δεν εισαι η κανω λαθος?Λοιπον αν θες ενα scooterακι για την βολτιτσα σου μεχρι την καφετερια αλλα οσο εκει παρε ενα gilleraki η nrg(energy)!!!Αν θελεις να παμε σε πιο πανω κατηγορια για παπια και αν θες να μπλεξεις με συμπλεκτες και ταχυτητες μπορεις να δεις το καινουργιο Modenas Dinamic 125, 2xrono,18αλογατα,μεγαλες ροδες(ασφαλεια οπως ειπε ο jopar και ευσταθεια)αυτο εχω εγω και σου το προτεινω και ειναι οτι πρεπει για την βολτα σου!!!Εμενα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο...

 

Εντελως φιλικα...!!!

 

(jopar ποιος ειπε οτι τα διχρονα καταναλωνουν λιγο καυσιμο και λιγα λαδια ισα ισα καταναλωνουν πολυ εως παρα πολυ)

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

oste ta antalaktika tis peugeot einai fotia ee??tote den leei gia peugeot..

 

alitheia poia einai i ftinoteri marka scooter sta antalaktika(k pou na mporeis na vreis pantou k eukola antalaktika tis)???i piaggio(gilera) i oxi???

 

to scooter proorizete gia tin metakinisi mou apo to spiti sti douleia(2 ores me tin sigkinonia :mad: pigenela gia mia apostasi 45 lepton me mixanaki) k gia na pigeno genika voltitses entos lekanopediou k se kana nisaki (kiklades)

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε αν θες να κανεις για να πας στην δουλεια σου με την συγκοινωνια 2 ωρες και με το μηχανακι 45 λεπτα ειναι καλο ενα 50αρι αλλα καλο...!!!Αν θα παρεις Gilera γιατι αυτα ειναι απο τα καλα μηχανακια για την περιπτωση σου ομως το 50αρι gilera δεν θα σου κανει τιποτα πρεπει 125cc για να πηγαινεις και πιο γρηγορα στην δουλεια σου(το 50αρι ειναι διχρονο και καιει και πολλα)!!!Το καταλληλο ειναι 125!!!Αν ομως θελεις να βγαινεις οπως ειπες και εξω απο το λεκανοπεδιο το 50αρι δεν θα μπορει να πιασει μια ικανοποιητικη ταχυτητα ας πουμε 80-100χλμ/ωρα και θα ζοριζεται!!!Επειτα απαγορευεται να κυκλοφορουν 50αρια απο οτι νομιζω στους δρομους ταχειας κυκλοφοριας!!!Για καμια βολτα σε κανενα νησακι ειναι καλο!!!

Αποψη μου...!!!

 

Αποφασιζεις και παιρνεις...!!!Καλη επιλογη φιλε μου...

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα το μηχανακι.(Dayang DY50A).Που μπορω και αν μπορω φυσικα να βρω τον 125cc κινητηρα της ιδιας εταιριας?Πωλειται ξεχωριστα?
Link to comment
Share on other sites

an ekanes search sto forum θα εβλεπες οτι κανενας δεν το προτεινει...

80κμ τελικη εχει...

@arisbene:72cc κιτ κ εχει μονο 80ε?

για μηχανη 125cc ισως κ να βρεις ρωτα πρωτα σε κανα επισημο service της εταιριας

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε αν θες να κανεις για να πας στην δουλεια σου με την συγκοινωνια 2 ωρες και με το μηχανακι 45 λεπτα ειναι καλο ενα 50αρι αλλα καλο...!!!Αν θα παρεις Gilera γιατι αυτα ειναι απο τα καλα μηχανακια για την περιπτωση σου ομως το 50αρι gilera δεν θα σου κανει τιποτα πρεπει 125cc για να πηγαινεις και πιο γρηγορα στην δουλεια σου(το 50αρι ειναι διχρονο και καιει και πολλα)!!!Το καταλληλο ειναι 125!!!Αν ομως θελεις να βγαινεις οπως ειπες και εξω απο το λεκανοπεδιο το 50αρι δεν θα μπορει να πιασει μια ικανοποιητικη ταχυτητα ας πουμε 80-100χλμ/ωρα και θα ζοριζεται!!!Επειτα απαγορευεται να κυκλοφορουν 50αρια απο οτι νομιζω στους δρομους ταχειας κυκλοφοριας!!!Για καμια βολτα σε κανενα νησακι ειναι καλο!!!

Αποψη μου...!!!

 

Αποφασιζεις και παιρνεις...!!!Καλη επιλογη φιλε μου...

 

pou na trexo gia 125cc. opos leei k o titlos endiaferomai gia scooter 50cc me diploma pou tha vgalo sto tsak mpam apo tin troxaia.

Link to comment
Share on other sites

tora oso anafora to runner (to opoio paramenei proto sti dimoskopisi) anarotieme k ego (opos mou eixe episimanei k enas filos mou)an aksizei sta 50 cc.

 

eseis pou psifisate to runner eixate sto mialo sas oti endiferomai gia 50cc?? h psifisate to runner os scooter genika aneksartitos kivikon???

Link to comment
Share on other sites

εγώ μιλούσα για τον μεγαλύτερο τροχό ότι προσφέρει μικρότερη κατανάλωση, δεν είπα ότι καίνε λίγο τα δίχρονα...παρεξήγησες

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Καλοταξιδο φιλε μου και πολλα καλα χιλιομετρα!!!

 

Και να θυμασε παντα να σκεφτεσαι θετικα οταν οδηγεις, προνοητικοτητα,προσοχη, ΚΡΑΝΟΣ μεχρι και στο περιπτερο της γειτονιας σου και θα εισαι οκ!!!

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποιος ειπε οτι γιατι διπλομα για 125cc κανει πολυ για να το βγαλεις???Αν εχεις 50αρι διπλομα πηγαινεις και κανεις μονο οδηγηση!!!Αφου τα σηματα τα εχεις περασμενα...!!!Αλλα αφου θελεις για 50αρι

 

Εγω προτεινω πρωτα NRG , μετα Gillera και τελευταια το jog της yamaha!!!

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

paidia eida k to peugeot elystar 50.

 

fenete oraio k aneto.exei omos aeropsikto kinitira....einai sovaro meionektima auto??(k eidika gia metaxeirismeno pou psaxno ego??)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...