Jump to content

Αγορά μηχανής 50cc: Προτάσεις


iliasp
 Κοινοποίηση

poio apo ola ta scooter 50 cc einai to kalitero???  

403 members have voted

  1. 1. poio apo ola ta scooter 50 cc einai to kalitero???

    • GILERA RUNNER
      176
    • SUZUKI AY KATANA R
      12
    • YAMAHA AEROX R
      35
    • PEUGEOT SPEEDFIGHT
      25
    • PEUGEOT JETFORCE
      20
    • GILERA ICE
      15
    • KYMCO SUPER 9
      14
    • PIAGGIO NRG
      39
    • APRILIA SR
      43
    • YAMAHA JOG R
      24


Recommended Posts

Και μια ερώτηση από έναν φίλο μου που είναι λίγο του πιο "ρετρό" στυλ .

Aprilia Habanaή η Piaggio LX 50?

 

ΥΓ:όλοι μαζί θα γίνουμε μηχανόβιοι :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 937
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είπα και εγω να πάρω ένα scooter και δεν μπορώ να διαλέξω.

Άσε.Τώρα μου άρεσε και το dragster 50.

Το αυτοκινητο μου σίγουρα πολύ πιο εύκολα το διάλεξα....

 

Ευτυχώς έχω απορρίψει τον τυφώνα και βρίσκομαι

ανάμεσα από το aprilia και gilera

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω on line κάποιο τέστ, κάποιο συγκριτικό ή κάποιο άρθρο με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα ώστε να

μπορέσω να πω:οκ οτι είμαι ενημερωμένος για τα πάντα και διαλέγω.

συνηθως οι περισσοτερες αντιπροσωπιες εχουν τα πιο δημοφιλη μοντελα τους για test drive,καλο ειναι να το ψαξεις και οποιο σου καθησει καλυτερα να το επιλεξεις.

αν θυμαμαι καλα,τα scooter της italjet φορανε κινητηρα της piaggio και επισης ενα 50αρι κοστιζει γυρω στα 3000euro.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα σου ελεγα να αφησεις τα scooter και να παρεις το motard της Gilera στα 50cc (SMT/RCR) . Και αν σου αρεσουν supermoto φασεις και θα "λιωσεις" και τις απειρες βελτιωσεις σηκωνει εαν εχεις ορεξη..(και ο μπαμπας λεφτα ;p)

 

Οσο για το διπλωμα δεν ξερω αυτη τη στιγμη τι παιζει (ή τι λενε οτι θα γινει στο μελλον) παντως οταν εδινα εγω για 125cc υπηρχε ακομα το διπλωμα για τα 50αρια κανονικα. Αλλα και προσφατα γνωστος μου εδωσε διπλωμα για 50αρι.

Το μονο που εχει αλλαξει αν δεν κανω λαθος ειναι οτι εχει απλοποιηθει καπως η διαδικασια με τα μαθηματα/δηλωσεις στη τροχαια κλπ. Ψαξε το.

Οπως και να 'χει χωρις διπλωμα εισαι παρανομος οταν σε σταματησουν ακομα και με 50αρι. Ναι μεν αδεια και ασφαλεια μπορουν να βγουν το διπλωμα ομως ειναι αλλη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου βασικά είναι αν θα μπορέσω να βγάλω άδεια και να κάνω ασφάλεια χωρίς δίπλωμα αλλά με το μηχανάκι στο ονομά μου.

 

Για το δίπλωμα τα γνωρίζω όλα.

 

Α!Και κάτι άλλο που δεν ξέρω αν το προσέξατε σε προηγούμενο μήνυμα.

Aprilia Habanaή ή Piaggio LX 50?

Ευτυχώς η απορία αυτή δεν είναι δική μου.Δεν θα άντεχα άλλες συγκρίσεις...

Link to comment
Share on other sites

οτι κ να παρεις με καμμια 200ε το φτιαχνεις σαν new k +ιππους.μονο που αν σκεφτεσε το φτιαξιμο προτιμησε με ψυγειο.

αλλιως κανα typhoon aneta κ με λιγα παραπνω το παιρνεις new

Link to comment
Share on other sites

To runner υδρόψυκτο είναι;Βασικά κόλλησα σε runner, αν δεν πάρω runner τότε NRG, κόλλησα σε αυτά.To NRG δέχεται το malossi kit?To malossi kit πόσο στοιχίζει;
Link to comment
Share on other sites

"Πώλειται Scooter μάρκας Gilera Runner αγορασμενο πριν εναμιση χρονο.Στα χαρτια και στην άδεια ειναι 50cc οποτε μπορειτε να το οδηγησετε νομιμα με το απλο διπλωμα για 50 κυβικα.Πριν απο λιγο καιρο αγορασα το γνησιο KIT της Malossi που εχει αγωνιστικα κυλινδροπιστονα 80cc και τον εγκεφαλο για τον ψεκασμο της βενζινης.Δεν ειναι ιδιο με τα αλλα μηχανακια γιατι εχει συστημα ψεκασμου Injection για αντοχη στον χρονο, μεγιστες επιδοσεις και πραγραματικα με μεγαλη οικονομια στην βενζινη ( περιπου 50 χιλιομετρα με 1 λιτρο) Η κατασταση ειναι αριστη εχει μονο 7000 χιλιομετρα δεν εχει κανενα προβλημα μηχανικα και το πουλαω για αγορα μεγαλυτερης μηχανης. Το χρωμα ειναι Malossi Replica Red Eχει πανω την αγωνιστικη γυριστη εξατμιση της εταιριας Technigas για καλυτερες επιδοσεις Με το ΚΙΤ της Malossi και την εξατμιση εχει ιπποδυναμη περιπου 9 με 10 αλογα. Το scooter εχει καινουριο 2400 ευρώ και το ΚΙΤ μαζι με την εξατμιση περιπου 400 ευρώ. Πιστευω ειναι μια καλη επιλογη για καποιον που δεν χρειαζεται μηχανη μεγαλων κυβικων και θελει απλα ενα οικονομικο scooter με μεγαλη ασφαλεια στον δρομο και πολυ καλες επιδοσεις για τα κυβικα του. Εχω κανει service πριν περιπου 500 χιλιομετρα. Η φωτογραφια ειναι βγαλμενη πριν μια μερα,οποτε Η τιμη που το πουλαω ειναι 1200 ευρώ Δεκτες ολες οι προσφορες απο ολη την Ελλαδα. Και ολοι οι τροποι πληρωμης επισης δεκτοι."

 

Είναι μία αγγελία που βρήκα.....Θα το αγοράζατε?

Link to comment
Share on other sites

"Πώλειται Scooter μάρκας Gilera Runner αγορασμενο πριν εναμιση χρονο.Στα χαρτια και στην άδεια ειναι 50cc οποτε μπορειτε να το οδηγησετε νομιμα με το απλο διπλωμα για 50 κυβικα.Πριν απο λιγο καιρο αγορασα το γνησιο KIT της Malossi που εχει αγωνιστικα κυλινδροπιστονα 80cc και τον εγκεφαλο για τον ψεκασμο της βενζινης.Δεν ειναι ιδιο με τα αλλα μηχανακια γιατι εχει συστημα ψεκασμου Injection για αντοχη στον χρονο, μεγιστες επιδοσεις και πραγραματικα με μεγαλη οικονομια στην βενζινη ( περιπου 50 χιλιομετρα με 1 λιτρο) Η κατασταση ειναι αριστη εχει μονο 7000 χιλιομετρα δεν εχει κανενα προβλημα μηχανικα και το πουλαω για αγορα μεγαλυτερης μηχανης. Το χρωμα ειναι Malossi Replica Red Eχει πανω την αγωνιστικη γυριστη εξατμιση της εταιριας Technigas για καλυτερες επιδοσεις Με το ΚΙΤ της Malossi και την εξατμιση εχει ιπποδυναμη περιπου 9 με 10 αλογα. Το scooter εχει καινουριο 2400 ευρώ και το ΚΙΤ μαζι με την εξατμιση περιπου 400 ευρώ. Πιστευω ειναι μια καλη επιλογη για καποιον που δεν χρειαζεται μηχανη μεγαλων κυβικων και θελει απλα ενα οικονομικο scooter με μεγαλη ασφαλεια στον δρομο και πολυ καλες επιδοσεις για τα κυβικα του. Εχω κανει service πριν περιπου 500 χιλιομετρα. Η φωτογραφια ειναι βγαλμενη πριν μια μερα,οποτε Η τιμη που το πουλαω ειναι 1200 ευρώ Δεκτες ολες οι προσφορες απο ολη την Ελλαδα. Και ολοι οι τροποι πληρωμης επισης δεκτοι."

 

Είναι μία αγγελία που βρήκα.....Θα το αγοράζατε?

δεν αναφερεται πουθενα απο που ειναι... κ το λεω αυτο γιατι σαν αγοραστης ας πουμε θα ηθελα σιγουρα να το τσεκαρω σε ενα τεχνικο!δεν θα ειχα προβλημα να το επαιρνα αρκει να ισχυαν τα λεγομενα του!μπορει το παιδι να ειναι μερακλης κ να το προσεχει πολυ!εξαλλου τα 7000 χιλιομετρα που λεει δεν ειναι τιποτα για ενα μεταχειρισμενο μηχανακι!κ η τιμη του ειναι αρκετα καλη!θα μπορουσε να ειναι ακομα καλυτερη αλλα για αυτα που εχει πιστευω πως κρινεται ικανοποιητικη!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι κάπως μακριά για να το τσεκάρω....

Έλεγε οτι είναι από Ζάκυνθο ,απλά εγω δεν έβαλα τις προσωπικές πληροφορίες του πωλητή.

Τι να κάνω ?Να πάω Ζάκυνθο? Δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

οχι σε αυτη την περιπτωση απλα το απορριπτεις... δεν γινεται να παρεις γουρουνι στο σακι!αν δεν το τσεκαρεις δεν παιρνεις τιποτα!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Την έχω δει και εγώ αυτή την αγγελία και μπορώ να πω πως με κόλλασε, αλλά ειναι και το θέμα της απόστασης..
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πολύ ελκυστική και με έχει κάνει να σκεφτώ σοβαρά το ενδεχόμενο αγοράς της.

Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για πιστοποιήσω την καλή καταστασή της?

Καμιά ιδέα....?

Εκτος από το να φύγω από την Αθήνα και να πάω στη Ζάκυνθο.

Link to comment
Share on other sites

Να συνενοηθείς με το παιδί να του στείλεις μια προκαταβολή (π.χ. τα μισά λεφτά ) και τα υπόλοιπα μόλις λάβεις το μηχανάκι..
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πολύ ελκυστική και με έχει κάνει να σκεφτώ σοβαρά το ενδεχόμενο αγοράς της.

Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για πιστοποιήσω την καλή καταστασή της?

Καμιά ιδέα....?

Εκτος από το να φύγω από την Αθήνα και να πάω στη Ζάκυνθο.

να ερθει αυτος ισως Αθηνα? :p δεν μπορω να προτεινω κατι αλλο... το να δωσεις τα μισα κ τα υπολοιπα με την παραλαβη δεν ειναι λυση γιατι παλι δεν εχεις δει το μηχανακι απο κοντα!τι εχει τι δεν εχει... γενικα μιλωντας!θελει ελεγχο παντα πρωτα!τα λεφτουδακια σου θα δωσεις οχι φιλακια... :!:

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

paidia euxaristo gia tin simetoxi sas.

 

telika agorasa metaxeirismeno ena gilera runner injection 50cc montelo tou 2003 me 5700xlm gia 1300euro.

ola mia xara,to piga k se mixaniko k mou eipe ok.

 

tora to mono pou mou menei na sinithiso einai to varos tou(mias k den exo ksanaodigisei)k na katafero epitelous na vazo to kentriko stand me tin proti giati arxizei k me ekneurizei.episis epidei den mou edose manual autos pou mou to poulise kserete posi piesi aera theloun ta lastixa??(oute ekeinos iksere)

καλοριζικο!!!.το κολπο στα scooter για να τα ανεβαζεις στο σταντ ειναι απλο και δεν χρειαζεται κοθολου δυναμη,απλα ειναι σαν να προσπαθεις να ανεβεις πανω στο σταντ με αποτελεσμα να σηκωθει το μηχανακι χωρις καμια αντισταση.επισης γινεται να βαλεις και πλαινο σταντ αλλα υπαρχει η εξης μ******α,οτι λιγο να κουνηθει το μηχανακι εχει κατευθειαν επανοφορα το ελατηριο του ορθοστατη στην αρχικη του θεση,δεν ειναι σαν τα παπακια που μπορεις να ξεκινησεις με καταβασμενο ορθοστατη,με συνεπεια την πτωση του.

τα λαστιχα θελουν..ο μπροστινος τροχος 1.3bar και ο πισω 1.5bar,βεβαια παιζει ρολο και τι λαστιχα φοραει αλλα πανω κατω στις ιδιες τιμες πιεσης παιζουν..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

άντε και από εμένα καλορίζικο.

Τώρα μένει να αποφασίσω και εγω αν και κατά κάποιο τρόπο έχω καταλήξει και εγω στο ακριβώς ίδιο με τον pano23 μόνο που θα το πάρω καινούργιο.

 

Άλλη μια ερώτηση για φίλο μου που την έχω ξανακάνει αλλά απάντηση δεν πήρα.....

 

Piaggio LX 50cc ή Aprilia Mojito(Habana) Custom 50cc?

Αν δεν πάρω και τώρα απάντηση σημαίνει οτι δεν ύπάρχουν γνώσεις για τα δύο αυτά μηχανάκια

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο φίλε Πάνος...

@Flikot: Πριν αγοράσεις δες το CPI GT-R... Εγώ θα το πάρω την άλλη εβδομάδα... Την έχω ψάξει πολύ και είναι απλά κορυφαίο... (όχι ότι τα runner δεν έιναι καλά... προς Θεού)

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

ναι ολα τα runner exoun psugeio...k kapoies ekdoseis tou nrg episis...sxedon ola ta scooter pernoun malossi...des http://www.malossi.it h com den 8uamamai.

malossi kit kamia 200e kylindropistona,elathria,zigkler-extra benzinh dhl-k kati akomh mou xefeygei..

k an baleis kit prepei na baleis exatmish eleu8eras toul.150e mia leovinchi as poume..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα jog/dio δεν μου κάθονται καλά..1.90 είμαι φανταστείτε με πάνω σε αυτά..Χτη Χρυσή Ευκαιρία βρίκα κάτι Piaggio NRG στα 580€..η γνώμη σας;

 

Πολύ καλά μηχανάκια, ειδικά αν μηχανικά δεν έχει υποστεί "κακουχίες".

 

Είχα νοικιάσει ένα στην Ρόδο πρινα απο χρόνια και αν και ψιλο-σουταρισμένο..τα 85 χλμ τα είχε άνετα. :cool:

Link to comment
Share on other sites

an einai mama to nrg parto xalara... kai opos eipe ki ofilos an den exei ipostei kakouxies...

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω από την άλλη ψάχνω για μεταχειρισμένο runner 50 ή 125 είτε για μεταχειρισμένο habana(mojito) 50 ή 125(δύο εντελώς διαφορετικά scooter) όχι πάνω από δυο-δυόμιση χρονων και όχι πάνω από 6-7 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Ποιο προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

An exeis diploma i an de se xalaei pou den exeis, pare ena runner 125 i kalitera kana papi 125 pou tha to goustareis kalitera, giati tha to kaneis oti thes... Allios runner 50cc pou einai kai pio neaniko kai poli omorfo san mixanaki... Ego pantos kateliksa se afto tis ipografis mou... (alla distixos den iparxei se kamia periptosi metaxeirismeno...)

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

To GTR είναι κορυφαίο εμφανισιακά, αλλά από αποδόσεις πως πάει;Κυκλοφορεί στην Ελλάδα;Δεν το έχω δει σε καμμία έκθεση..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...