Jump to content

Αγορά μηχανής 50cc: Προτάσεις


iliasp
 Κοινοποίηση

poio apo ola ta scooter 50 cc einai to kalitero???  

403 members have voted

  1. 1. poio apo ola ta scooter 50 cc einai to kalitero???

    • GILERA RUNNER
      176
    • SUZUKI AY KATANA R
      12
    • YAMAHA AEROX R
      35
    • PEUGEOT SPEEDFIGHT
      25
    • PEUGEOT JETFORCE
      20
    • GILERA ICE
      15
    • KYMCO SUPER 9
      14
    • PIAGGIO NRG
      39
    • APRILIA SR
      43
    • YAMAHA JOG R
      24


Recommended Posts

ama exeis kanei kontra me scooter tha katalabeis oti oute kalo bam exoun! oute telikes!.....ara....! kais tin papia mporeis kaneis polla para panw! wste na tin stiseis gia kontra se sxesi me to scooter!

Γελασμενος εισαι! και ασχετος.τα διχρονα ειναι καλυτερα στα μπαμ..το βασικοτερο δεν ξερεις :wacko:

τωρα ενα σκουτερακι "πειραγμενο" εχει 15 αλογα περιπου 1ο σταδιο μετατροπης.

εγω τα στην με το gilera μου το fxr και μονο με εξατμιση και μπιλακια-ιμαντα στα πρωτα 300μετρα κανενα παπι δεν με εφτανε.ασε τωρα καμια συγκριση διχρονος με τετραχρονο κινητηρα και ειδικα σε λιγα κυβικα.συγκρινε rs aprilia 125 με παπακι "μαμα" τετραχρονο και μετα ελα να ξανασυζητησουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 937
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γελασμενος εισαι! και ασχετος.τα διχρονα ειναι καλυτερα στα μπαμ..το βασικοτερο δεν ξερεις :wacko:

τωρα ενα σκουτερακι "πειραγμενο" εχει 15 αλογα περιπου 1ο σταδιο μετατροπης.

εγω τα στην με το gilera μου το fxr και μονο με εξατμιση και μπιλακια-ιμαντα στα πρωτα 300μετρα κανενα παπι δεν με εφτανε.ασε τωρα καμια συγκριση διχρονος με τετραχρονο κινητηρα και ειδικα σε λιγα κυβικα.συγκρινε rs aprilia 125 με παπακι "μαμα" τετραχρονο και μετα ελα να ξανασυζητησουμε.

 

blepw gnwstis! ena papaki exei 1500 euro me 1600 to rs exei 4.600! to rs einai kathara agwnistiko! kai gia na to agoraseis prepei na exei terastio budget! egw mmilisa gia 50 runner ftiagmeno! kaneis dn eipe fxr 180! kais tin teliki dn antexei to runner megales telikes! 2 ena runner 50 ftiagmeno sta kalitera tou vgazei 22hp stis 17.500rpm peripou! ena teke vgazei 24-26hp 22.500rpm! alli fasi......!

Link to comment
Share on other sites

blepw gnwstis! ena papaki exei 1500 euro me 1600 to rs exei 4.600! to rs einai kathara agwnistiko! kai gia na to agoraseis prepei na exei terastio budget! egw mmilisa gia 50 runner ftiagmeno! kaneis dn eipe fxr 180! kais tin teliki dn antexei to runner megales telikes! 2 ena runner 50 ftiagmeno sta kalitera tou vgazei 22hp stis 17.500rpm peripou! ena teke vgazei 24-26hp 22.500rpm! alli fasi......!

παραδειγμα σου το εφερα.και να ξερεις το 50αρι το ραννερ αντεχει τελικες..περισσοτερο απο ενα παπι.ειναι υγροψυκτο και εχει και ψυγειο λαδιου.

επισης το rs ειναι μηχανακι παραγωγης.

ενας λογος που παιρνει ενας πιτσιρικας 50ρι σκουτερ και οχι παπι..ειναι γιατι το μηχανακι "τραβαει" πολυ καλυτερα απο το παπι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γειά χαρά :)

 

Όντας χρόνια μηχανόβιος έχω να πω τα εξής.

 

Με τίποτα μην πάρεις σκουτεράκι. Είναι ευέλικτο αλλά είναι για τα παιδιά και για τις γυναίκες. Οι αληθινοί άντρες "παίζουν" με ταχύτητες σε πρώτη φάση και πάνε σε συμπλέκτη αργότερα.

 

Οπότε θα σου πρότεινα για αρχή ένα καλό παπί, το οποίο φυσικά δέχεται όλων των ειδών τις μετατροπές και χωρίς να έχεις να πληρώνεις το υψηλό κόστος συντήρησης ενός σκούτερ. Να μη μιλήσουμε και για την κατανάλωση.

 

Μεγαλώνοντας θα δεις ότι θα έρθει μόνη της η ανάγκη για κάτι πιο γρήγορο και πιο μεγάλο. Βλέπε 250cc, 400cc, 600cc ... 1300cc (ανάλογα με το γούστο και την τσέπη).

 

Να θυμάσαι πάντως ότι πρέπει να μάθεις πρώτα να σκέφτεσαι σαν οδηγός δικύκλου και να μην πας κατευθείαν σε μεγάλα κυβικά. Κάτι τέτοια κάνουν μερικοί και τους βρίσκουν στο χαντάκι.

 

Αργά και σταθερά, θα ζήσεις την πραγματική οδηγητική απόλαυση.

 

:)

ρε φιλε πλακα μας κανεις?εχω παπι φταχμενο 56,5 χιλιοστα ζαντες καρμπιρατερ 28 μικουνι ελαφρομενο πιστονι και χιλια 2 αλλα πραγματα και εχω και σκουτερ.ωραιο το γκαζι στο παπι αλλα σκωτονεσε για τιν πλακα.με το παπι δεν νιωθω καμια ασφαλεια.δεν σταματαει πουθενα και βενζινι καιει τιν 5πλασια απο αυτη που καιει το σκουτερ.καταρχας πως φρεναρει ενα σκουτερ και πως ενα παπι τι εχεις να πεις?με το σκουτερ σταματας με το παπι περνας μεσα σε οποιον σου μπει στο δρομο απλα.η καταναλωση στο σκουτερ μου που ειναι και λιγο παλιο με 5 λιτρα με βγαζει 120 χιλιομετρα το παπι 5 λιτρα με βγαζει 30 χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχει κανεις απο εσας το gillera runner 50cc το προιγουμενο μοντελο με τον ψεκασμο?το εχει ενας φιλος μου και απο οταν το πειρε αλλαξε εγκεφαλο 250 ευρο,αλλαξε αντλια βενζινης 160 ευρο και τωρα του εκαψε και το μπεκ.εσας σας εχει βγαλει κανενα προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχει κανεις απο εσας το gillera runner 50cc το προιγουμενο μοντελο με τον ψεκασμο?το εχει ενας φιλος μου και απο οταν το πειρε αλλαξε εγκεφαλο 250 ευρο,αλλαξε αντλια βενζινης 160 ευρο και τωρα του εκαψε και το μπεκ.εσας σας εχει βγαλει κανενα προβλημα?

Και η εγγυηση που ητανε?? :blink: :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και κάτι μήνες έψαχνα για να βρω τα καλήτερα 50αρια και κατέληξα στο aprilia rs 50 replica και στο derbi gpr race malossi.....το 1ο πάει γύρω στα 3370 ευρώ και το δεύτερο 3350.......ποιο από τα δύα θα επιλέγατε εάν ήσασταν στην θέση μου????????και γιατί????(ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και κάτι μήνες έψαχνα για να βρω τα καλήτερα 50αρια και κατέληξα στο aprilia rs 50 replica και στο derbi gpr race malossi.....το 1ο πάει γύρω στα 3370 ευρώ και το δεύτερο 3350.......ποιο από τα δύα θα επιλέγατε εάν ήσασταν στην θέση μου????????και γιατί????(ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ)

 

ennoeite dixronila : rs alla to 125 h to 2,5 .

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

rch και τα δύο είναι δίχρονα!

Φίλε μου όποιο και να πάρεις απο τα δύο διαφορές στην απόδοση δεν θα δεις γιατί και τα δύο φοράν τον ίδιο κινητήρα!

 

Όποιο σου αρέσει εμφανισιακά περισσότερο πάρε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και κάτι μήνες έψαχνα για να βρω τα καλήτερα 50αρια και κατέληξα στο aprilia rs 50 replica και στο derbi gpr race malossi.....το 1ο πάει γύρω στα 3370 ευρώ και το δεύτερο 3350.......ποιο από τα δύα θα επιλέγατε εάν ήσασταν στην θέση μου????????και γιατί????(ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ)

 

pare to aprilia! xwris 2 skepsi!

Link to comment
Share on other sites

Και η εγγυηση που ητανε?? :blink: :cool:

 

εγγυηση δεν ισχυει ειναι 2 χρονων.δεν ειναι το καινουριο gillera το προιγουμενο μοντελο εχει.αν ξερει κανεις ή εχει gillera 50αρι ψεκασμου ας μας πει αν του εβγαλε καθολου προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

εγγυηση δεν ισχυει ειναι 2 χρονων.δεν ειναι το καινουριο gillera το προιγουμενο μοντελο εχει.αν ξερει κανεις ή εχει gillera 50αρι ψεκασμου ας μας πει αν του εβγαλε καθολου προβληματα.

Το παει σε αλλο συνεργειο εξουσιοδοτημενο..και ζηταει και αλλη αποψη.αν βρουν τα ιδια αποτελεσματα,τοτε αναγκαστικα θα πληρωσει.cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι για ένα Honda Dio 50cc. Βασικά θα ήθελα να με ενημερώσουν οι γνώστες για:

1)Πόσα κυβικά εκατοστά μπορώ να το φτάσω το MAXIMUM

2)Σε τι τιμούλες μπορώ να το βρω και είναι καλά..

3)Εάν μπαίνει άλλος κινητήρας επάνω και εάν ναι ποιός και πόσα cc

4)Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή καλύτερη ?

 

** Γενικά ενδιαφέρομαι για 2T scooter ** Όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει με ένα pm.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

gillera 50 cc runner h piaggio NRG ? 2000 ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.ΠΟΙΟ ειναι ποιο γρηγορο?αξιοπιστο?

Ιδιο μοτερ.απλα ο ραννερ ειναι πιο στημενο σαν μηχανακι.καλυτερο κεντρο βαρους.

απο αξιοπιστια τα ιδια ακριβως.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το αγόρασα μεταχειρισμένο...(peugeot speedfight wrc)....κανείς άλλος εδώ;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
θα ηθελα να ρωτησω ποσο μπορει να ειναι η καταναλωση ενος 2χρονου scooter. Ρωτω γιατι ενδιαφερομαι για την αγορα ενος 2χρονου 50cc(gillera runner, peugot speedfight,) και καπου διαβασα οτι τα 2χρονα πινουν πολυ βενζινη και λαδακια. οποτε αν εχει καποιος εμπειρια ας με διαφωτισει γιατι η αγορα του ειναι να με απαλαξει απο το κοστος της βενζινης!ευχαριστω πολυ!(και οποια προταση για scooter δεκτη!)
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω ποσο μπορει να ειναι η καταναλωση ενος 2χρονου scooter. Ρωτω γιατι ενδιαφερομαι για την αγορα ενος 2χρονου 50cc(gillera runner, peugot speedfight,) και καπου διαβασα οτι τα 2χρονα πινουν πολυ βενζινη και λαδακια. οποτε αν εχει καποιος εμπειρια ας με διαφωτισει γιατι η αγορα του ειναι να με απαλαξει απο το κοστος της βενζινης!ευχαριστω πολυ!(και οποια προταση για scooter δεκτη!)

 

Καινε παραπανο απο ενα κατοσταρι παπι...το εχω δοκιμασει με ενα φιλο που εχει gilera runner 50 αλλα εχει βγαλει ολους τους κοφτες...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ και κάτι μήνες έψαχνα για να βρω τα καλήτερα 50αρια και κατέληξα στο aprilia rs 50 replica και στο derbi gpr race malossi.....το 1ο πάει γύρω στα 3370 ευρώ και το δεύτερο 3350.......ποιο από τα δύα θα επιλέγατε εάν ήσασταν στην θέση μου????????και γιατί????(ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ)

 

και τα 2 πιστευω ειναι τζαμπα τα γιουρα....γνωμη μ παντα...θα μπορουσες να παρεις κατι πιο φθηνο και να το φτιαξεις μηχανικα....το να δοσεις γυρο στα 3500 για 50αρακι μου φενονται παρα πολλα και δεν θα καταλαβεις τπτ....εγω στην θεση σου θα επερνα ενα modenas και θα μου περισευαν και 1000 ευρω...λεμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

gia sas pedia..eime kenourgios 8a ei8ela na sas po thn gnomi mou..lipon...

exo 3 filous po exoun ene GILERA RUNNER o enas , ena SUZUKI AY KATANA R o alos kai ena APRILIA SR ,,..lipn oso ola htan 50cc pio kala pigene to KATANA...tora to pedi me to RUNNER alakse kilidrobistono kai eksatmisi me apotelesma na gini 75cc..o alos me to APRILIA alakse kilidrobistono ,eksatmisi ,kampilater kai to granazose me apotelesma na gini peripou 90cc..logiko eima na pigeni pio kl to aprilia alla den einai etsi..se anifores mono travaei..se ef8ia to runner ******..oso lipon gia emena exo ena lifan lf50Q 2-a...arxika den me endiefere alla otan mou kolagan oi aloi k mou to epezan grigori ta psili pira...giafto tou evala mia 125cc pano kai as me piasoun..:D:lol: ...:cool:ego edosa 300 e gia mixani ,eksatmisi kai granazoma eno oi aloi edosan 600e k 700 e adistixa..h gnomi mou min parETE scooter kai an einai na parete parte KATANA...

Link to comment
Share on other sites

gia sas pedia..eime kenourgios 8a ei8ela na sas po thn gnomi mou..lipon...

exo 3 filous po exoun ene GILERA RUNNER o enas , ena SUZUKI AY KATANA R o alos kai ena APRILIA SR ,,..lipn oso ola htan 50cc pio kala pigene to KATANA...tora to pedi me to RUNNER alakse kilidrobistono kai eksatmisi me apotelesma na gini 75cc..o alos me to APRILIA alakse kilidrobistono ,eksatmisi ,kampilater kai to granazose me apotelesma na gini peripou 90cc..logiko eima na pigeni pio kl to aprilia alla den einai etsi..se anifores mono travaei..se ef8ia to runner ******..oso lipon gia emena exo ena lifan lf50Q 2-a...arxika den me endiefere alla otan mou kolagan oi aloi k mou to epezan grigori ta psili pira...giafto tou evala mia 125cc pano kai as me piasoun..:D:lol: ...:cool:ego edosa 300 e gia mixani ,eksatmisi kai granazoma eno oi aloi edosan 600e k 700 e adistixa..h gnomi mou min parETE scooter kai an einai na parete parte KATANA...

Το ΚΑΤΑΝΑ δεν βγαινει αλλο.επισης γραψε με ελληνικα και μην βρηζεις :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι γνωμη εχετε για το 50αρι της PEUGEOT στα χρωματα του πολεμου:cry: (κοκκινο-WRC) σκεφτομαι να το αγορασω αλλα δεν ξερω τιποτα απο μηχανακια, οποτε εαν καποιο απο τα παιδια ξερει κατι παραπανω ή εχετε να με συμβουλευσετε καποια πραγματα επι τουτου θα σας ειμαι υποχρεη και ταυτοχρονα ευγνωμων..... Ευχαριστω πολυ-πολυ:O :O

 

dunato mixanaki alla polla provlimata ta peugeot psaxou se kati allo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...